lazar ie Liaa lazar la Luie De stem des volks. Door middel van Middelman Weinig nieuws* Brandpunten der Internationale Politiek Door middel van Middelman Plastic Huishoudshaker 95 cent. Banketbakkerij Kruiswijk SOEST. Byouterieën. Tuinmeubelen* Zonnebrillen* IN DE HOEK. Officiële mededelingen. voor Uw Gebak, Koekjes en Bonbons. Burgerlijke stand VRIJDAG 8 JUNI 1951. 27e JAARGANG No. 45. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrqdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Een klassieke uitspraak zegt, dat de stem van het volk ook de stem der goden is en dus onfeilbaar. Onfeilbaar? Het is maar hoe men het bekijkt. Hitier stofte er in dertijd op, dat hij krachtens de uitslag van de stembus aan het bewind was gekomen, doch slechts weinigen zullen die volksuit spraak onfeilbaar juist vinden. Telkens wanneer er in een totalitaire staat weer eens een verkiezing wordt ge houden, is de buitenwereld er benieuwd naar, wanneer er nu eens 101 of 103 °/o van de stemmen op de officiële candida- ten worden uitgebracht. Lessen uit verkiezingen. En toch, of 't nu 'n vrije stemming is of een met een psychologische dreiging van 's dictators alziend oog achter in de rug, altijd leren die verkiezingen wel wat. Die van 1933 in Duitsland leerde, dat de Duit sers aan een politiek ontbindingsproces ten gronde waren gegaan. De 99,9 °/o stemmen op de dictator leren, dat practisch niemand durft nalaten de voet van z'n heerser te kussen. Wat leren die verkiezingsuitslagen echter in een vrij land? Dat men het eens is met de partij, waarop men zijn stem heeft uit gebracht? Het moge waar zijn voor een bepaald gedeelte van het kiezerscorps, het politiek geschoolde, voor de grote groep kleurlozen vertelt de uitslag eerder waar die het niet mee eens is. Ze reageert meer op het beleid dat achter haar ligt, dan dat ze reageert voor een bewind, dat ze zich in de toekomst voorstelt. Zo zien we de politieke slinger gestadig van links naar rechts en weer terug gaan. De slinger beweegt zich af van de min der aangename ervaringen in het verle den, beweegt zich toe naar minder pretti ge ervaring in de toekomst, om daarvoor weer de vlucht te nemen enzovoorts. On feilbaar is de uitslag slechts als oordeel over de afgelopen periode. In Italië. In Italië, waar gemeenteraads-, in Oosten rijk, waar presidentsverkiezingen werden gehouden, hebben de uitslagen van afkeu ring blijk gegeven. De steden van het communistische noorden hebben er hun rode favorieten de rug toegekeerd. Behal ve in Bologna werd de communistische meerderheid weggestemd. Wat de slechte ervaringen met die rode stadsbesturen dan wel waren? In feite de zelfde, die de onlangs uitgetreden com munisten tegen de partij-leiding hadden: de volstrekte afhankelijkheid van hogere instanties. Zo kwam het voor, dat de gemeentebe sturen eerst met hun begrotingen en voor stellen naar hun hoofdbestuur gin gen en pas na diens goedkeuring deze in de raad brachten. Wat voor de communis ten in de plaats is gekomen, kunnen we niet onverdeeld bewonderen. De neo-fas- cisten haalden nogal wat stemmen al wa ren dat nog geen zetels, maar in elk geval hebben ze er blijk van gegeven, niet aan de leiband van buitenstaanders te willen lopen. Daarnaast heeft nog een partij een afkeu- kan iedere vrouw en elk meisje gekleed gaan als een voorbeeld van charme en smaak. Middelman heeft ook thans een keur van Zomer japonnen. Blouses en Rokken en voor ieder figuur. Speciale aanbiedingZware, grijs kamgaren rok, slechts f 16.20. Torenstraat 3-3a-3b Telef. 2424 Kab'lend gaat het leven verder In ons kleine Nederland, Alles blijft zo bij hetzelfde, Niets is eig'lijk interessant. 't Strandseizoen is weer begonnen En we visten al een keer, Zelfs de nieuwste nieuwe haring Is nu óók geen nieuwtje meer. Benelux, wie praat er over? Tilburg is weer pokken-vrij, Zelfs de voetbalcompetitie Is nu bijna weer voorbij. Geen verkiezing in 't vooruitzicht, Dus geen politieke strijd; Zouden we dan nu zo'n beetje Toe zijn aan komkommertijd? De tijd, waarin er weinig nieuws is, Een krant met minder ernst dan luim, Met verhalen, vaak gezogen Uit een journalistenduim. Laten we van harte hopen, Dat de krant niets schokkends biedt, Opdat we heel lang mogen zeggen: Iets bijzonders is er niet! ring geboekt: die van de Gasperi, die evenzeer in stemmental achteruit ging. Een onvoldoende voor haar te dralende en aarzelende sociale politiek of een uiting van toenemende anti-clericalisme? In Oostenrijk. Anti-clericalisme heeft ook de presidents verkiezing in Oostenrijk beinvloed. De eindronde moest worden gestreden tussen de katholieke candidaat Gleissner en de sociaal-democraat Körner. De communis ten waren afgevallen evenals de neo-fas- cisten. De stemmen van de communisten waren niet voldoende om de sociaal-de mocraat er te brengen. Maar zie, een groot deel van de reactionnairen stemden op Körner. Zeker niet om zijn politieke op vattingen, die zonder meer radicaal zijn. Waar dan wel om? Körner is een uitgesproken anti-clericaal en dat woog bij die mensen zwaarder dan dat Gleissner eertijds generaal bij de Schutzband was. Wat doen de Fransen? En hoe sterk zal het „anti" spreken bij de Fransen, die volgende week naar de stem bus moeten? Het heeft al gesproken bij de totstandkoming van de nieuwe kieswet: geen communisten en geen Gaullisten. Maar de stem van het volk? De mogelijk heid is er echter, dat het quorum „neen" zegt en de Gaulle kiest. De communisten zullen er wel niet aan te pas komen. Maar in beide gevallen zal de afkeer van het zittende bewind het volk dan het mond dood doen verkiezen boven de onvrucht bare invloed op de stembus. Een erger vonnis over de tegenwoordige Franse po litiek is niet mogelijk. Nota's naar Rusland. Perzië zwaai de om. De kunst der diplomatie. Het geheime rapport over Formosa „Ze kunnen beter naar huis gaan". Wat de West-Duitse regering „ver diende". De diplomaten, die achter het IJzeren Gordijn aan de touwetjes trekken, maken het de Westerse wereld wel moeilijk. De conferentie van plaatsvervangende mi nisters te Parijs begon zo langzamerhand een chronisch karakter te krijgen. Het ge beurde wel, dat de heren bijeenkwamen om te confereren, elkander aankeken, het hoofd schudden en weer uiteen gingen, zonder één woord te spreken. Daarom hebben de drie grote Westerse mogendhe den drie verschillende nota's gezonden aan de Sovjet-Unie, met het voorstel om op 23 Juli in Washington bijeen te komen. In alle drie staat de opneming als agenda punten: 1. de demilitarisatie van Duits land; 2. het bestaande bewapeningspeil en 3. de naleving van de vredesverdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije en Hon garije. Voor de rest staat in elk bij wijze van „toevoeging naar smaak" Oostenrijk, herstel Duitse eenheid, Duits vredesver drag en Triëst. We weten reeds, dat Rusland op deze agenda's niet ingaat. Het wijst, heel handig, deze agenda's niet af, doch eist toevoeging daaraan van het Atlantisch Pact. De Russen hebben daarmee Jessup en zijn collega's geen gelegenheid gegeven zich te onttrekken aan de koehandel van het Rose Paleis, zoals ze met hun directe nota aan Moskou beoogden. Speculeren de Russen hiermede op de on derhandelingsmoeheid van de zijde der Amerikanen? Vooral Frankrijk is voor dit laatste be ducht, omdat een, uiteengaan der onder handelaars op dit tijdstip de Franse com munisten een prachtige gelegenheid zou geven zich met nieuwe leuzen in de Fran se verkiezingstrijd voor de vrede te wer pen. Algemeen is men dan ook van oordeel, dat het afbreken der besprekingen niet van het Westerse kamp mag komen. Tracht Rusland aan de ene kant de vre- Voor het kloppen van Slagroom, Eieren, Mayonnalse etc. Ook geschikt voor het wsssen van Uw Nylons. deszaak te traineren, aan de andere kant behalen Amerika en Engeland overwin ningen op politiek èn militair terrein. Perzië is daar het eerste voorbeeld van. Het standpunt van de Perzische regering heeft wel een totale ommekeer ondergaan. Verklaarde deze regering niet kort gele den, dat zij onmogelijk de Engelse rege ring, de voornaamste aandeelhoudster in de Anglo-Irian, in deze kwestie als partij kon erkennen? Dank zij de bemiddeling van Truman zelf is deze opvatting geheel veranderd, on danks het feit, dat Perzië enkele weken geleden had verklaard, dat Amerika zich maar liever buiten deze zuiver binnen landse aangelegenheid moest houden. Ook had Truman zich tot Attlee gewend met het verzoen onderhandelingen te openen met Irian. Engeland heeft dan ook maar wat graag verklaard, dat zij een diploma tieke missie naar de hoofdstad van Perzië zal zenden om te praten. Aangezien ook in diplomatie het spreek woord geldt: voor wat, hoort wat, heeft Truman, dus de V.S., Perzië als tegen prestatie economische steun beloofd. Diplomatie is een kunst, die de gewone mens maar zelden gelegenheid geeft, di rect de werkelijke bedoelingen van de di plomaat te doorgronden. Pas veel later komen wij, gewone mensen, via enquête- rapporten en lezingen achteraf aan de weet, welk politiek spel er destijds werd gespeeld en met welk doel. Zo is het in Nederland, zo is het bijna overal in de wereld ook in Amerika. Tegen de zin van Dean Acheson, de mi nister van Buitenlandse Zaken, is een ge heim rapport over Formosa, gemaakt in 1949, gepubliceerd. In dat rapport wordt Formosa betiteld als een eiland, dat wei nig strategische waarde had voor de ver dedigingsketen van de V.S. in het Verre Oosten, omdathet wellicht toch spoe dig in handen van de Chinese communis ten zou vallen. Dat is tot op heden niet ge beurd en dusis het eiland weer wel van grote strategische betekenis. Dat is nu werkelijk jammer voor het com munistische China, want die zouden het eiland toch wel heel graag willen hebben. Maar ja, de macht van de sterkste is nog steeds de grootste macht en China staat er niet bepaald gunstig voor, ook niet in Korea. „Ze kunnen beter naar huis gaan", aldus generaal Van Fleet, de commandant van de verbonden grondstrijdkrachten in Ko rea. „Het kost ze maar massa's mensenle vens". Engeland vindt, dat het nu lang se- noeg heeft geduurd. De regering stelde zich met alle regeringen die troepen of materiaal hebben gestuurd, in verbinding over mogelijk nieuwe stappen, die zouden kunnen leiden tot beëindiging van de strijd op Korea door onderhandelingen met China. Goed onderhandelen is belangrijk. De West-Duitse regering kon na moeizaam onderhandelen bekend maken, dat de be- zettingskosten voor 1951-1952 met 4,3 mil- liard D. Mark op 5 milliard worden te ruggebracht. De bezettingskosten ziin welliswaar veel hoger, maar die behoeft de Duitse belastingbetaler niet op te brengen. De Burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij Don derdag 14 Juni in plaats van Woensdag 13 Juni a.s. zijn gewone wekelijkse spreek uur zal houden. De Burgemeester voornoemd, S. P. BENTINCK. Soest, 6 Juni 1951. SMAAD. In een kwade bui, veroorzaakt door een minder prettig optreden van een zijner gasten, had F. v. d. B. zich op minder waarderende wijze uitgelaten over zekere T. G. „Laat de man zijn mond maar houden, want hij heeft het in de bezettingstijd met de moffen gehouden" had hij tegenover 'n ander opgemerkt. Woensdag j.1. wegens deze uitdrukking voor de Utrechtse Politierechter ter ver antwoording geroepen, verklaarde v. d. B., dat er eigenlijk wel rede was om een dergelijke beschuldiging te uiten, waar op de Officier van Justitie opmerkte, dat hij zich in dat geval veel eerder tot de p.R.A. of tot het Bijzonder Gerechtshof had moeten wenden, maar dat het uiten van een dergelijk verwijt in het publiek niet geoorloofd was, zelfs wanneer het feit zelf juist zou zijn. Vijfentwintig gulden boete subs. tien da gen hechtenis luidde de eis. De Politie rechter maakte er 20.— of tien dagen van. K.P.S. PUZZELT. A.s. Maandagavond wordt de eerste rij- wiel-puzzletocht gehouden door het Do mein van het Paleis Soestdijk. De start vindt plaats bij de Koninklijke stallen om 7 uur. De wisselbeker, die thans in het bezit van de heer A. Schaap is, is de inzet van deze tocht. NIEUWE KOFFIEBON. De bon 505 Algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon blijft geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 23 Juni 1951. E.H.B.O. REIKTE DIPLOMA'S UIT. Onder grote belangstelling werd Woens dagavond in de filmzaal van Sanatorium „Zonnegloren" een bijeenkomst belegd door de afdeling Soest van de vereniging E.H.B.O. Dr. Donker verwelkomde de aanwezigen als voorzitter van de propaganda-commis- sie, waarna de Zonnegloren-film werd vertoond. Hierin zag men op uitstekende wijze het grote „bedrijf" in al haar geledingen. De behandeling van de zieken tot het grote moment van het naar huis gaan en de strijd, die tegen de t.b.-bacil wordt gestre den, werd op suggestieve wijze belicht. Vele bekende gezichten kwam men uiter aard op dit witte doek tegen. Dr. Donker reikte hierna diploma's uit. Het waren bewijzen van het goed volgen van een 2-jarige cursus, waarbij spr. er op wees, dat men met dit diploma alleen niet klaar is, daar verdere en blijvende training nodig is, om zich te bekwamen en paraat te blijven. De diploma's kregen de dames T. v. d. Hengel, T. Hilhorst, E. van Steen en Ch. Uyland en verder de heren P. de Bos, J. F. van Steen, P. van Leeuwen, H. Stuiver en A. Akkerman. Mej. M. van Herwaarden dankte hierna, namens de cursisten, de artsen-docenten, die veel voor de cursisten deden en zich veel moeite hadden getroost. Zij bood voor elk een boekwerk aan, als geschenk van de cursisten. Dr. Donker dankte, namens de artsen, hierbij zijn bewondering uitsprekend over de goede naam, welke de afdeling heeft en over de prestaties op de wedstrijden tegen andere afdelingen. Met het vertonen van enige komische films werd de avond besloten. TEMPO-PUZZLERIT. De ren- en toervereniging „Tempo" orga niseert Zondag a.s. een rijwiel-puzzlerit en start ditmaal te Baarn. Voor bijzonderheden zie men de adver tentie in dit nummer. PAS OP DE COLORADO-KEVER. Op een aardappelland aan de Duinweg is de eerste Colorado-kever gevangen. Landbouwers, tuinders en particulieren wordt met klem aangeraden hun velden te controleren en bij aantreffen van ke vers hiervan aangifte te doen bij de poli tie. Het niet-nakomen van deze maatregelen is strafbaar. HOE DE DUIVEN VLOGEN. De verenigingen „De Vriendschap" en „De Zwaluw" hielden een wedvlucht vanaf Orleans, 533 k.m. De resultaten voor „De Vriendschap" wa ren: E. Dijkman 1 8 31 46. J. Rijnders 2 9 17 24. Jac. Stalenhoef 3 6 20 44. G. v. d. Broek 4 5 11 13 19 36. G. Teeken 7 14. E. van Daatselaar 10 18. W. Nieuwenhuis 12 15 16 23 27 30 34 38 39 43. W. Roest 21 25 42. J. Mets 22. G. Sikkelbein 26 28 35. Th. de Muinck 29. J. Rams 32. R Koster 33 37 40 41. G. Sukkel 45. Voor „De Zwaluw" was de uitslag: A. Hilhorst 1 80 86. H. Gorissen 2 3 11 17 45 81. H. Kriek 4 8. R. de Schiffart 3 53. A. Rijksen 6 33 48 87. L. v. Klooster 7. H. Overbeek 9 40. H. Westerveld 10 35. Sj. Rijksen 12 15 56 63 67 72. C. van Soest 13 35 51 84. G. Visser 14 23 59. F. Limburg 16 41 72. G. Coerman 18 20. R. Burgsteden 21 34. E. Veerman 22 61 71. A. Dorrestein 19 43 76. J. v. d. Brink 23 49 57 66. Mej. Zimmerman 24 38. J. v. d. Brakel 26. A. van Asch 27 31 32 39. A. Grauwmans 29 70. A. Waaijenberg 30. A. v. d. Vaart 36. K. Keja 44 47. H. Onwezen 46. W. van 't Klooster 50. J. Rausch 52. A. van Slooten 54 60. P. Duijst 55. H. Smit 58. P. de Bes 62 A. Snijders 64. J. v d. Belt 65. A. Priem 68 82 83. N. Baltus 78. G. Haks 79. J. de Rijk 85. BEVORDERD TOT DOCTOR. Na volbrachte studie aan de universitei ten te Nijmegen, Leuven en Rome is een dezer dagen aan de Gregoriana Universi teit te Rome op proefschrift bevorderd tot doctor in de Kerkgeschiedenis de Zeer Eerw. Heer J. Rupert, S.J., thans docent aan het theologicum der Paters Jezuieten te Maastricht. GEEN VUUR IN DE BOSSEN. De gemeente-opzichter maakte korte met ten met een ingezetene, die in de bossen een vuur stookte van vuilnis. In deze tijd van uiterste brandgevaarlijkheid in de bossen is dit vuurtje stoken uiteraard uit den boze en via een procesverbaal is hem dit kenbaar gemaakt. Nu we in Soest meer en meer de allures van een grote gemeente gaan aannemen en we onze gemeente niet graag meer on der de „dorpen" laten rangschikken, zijn er zaken, waaraan we in de eerste plaats moeten proberen mee te doen. Nu bedoel ik niet culturele centra, musea en sportparken die tegen het Olympisch stadion kunnen concurreren, maar toch wel iets, dat met cultuur te maken heeft, zij het ook via water en zeep. In de laatste gemeenteraadzitting werd door één der leden nog eens terloops de wenselijkheid van een „Badhuis" in onze gemeente naar voren gebracht. Periodiek valt het woord „Badhuis" in onze gemeen teraad te beluisteren, doch even perio diek wordt het met een Jantje van Leiden terzijde geschoven. Wanneer ik niet beter wist, zou ik ge neigd zijn te zeggen, dat de wenselijkheid van een badhuis alleen af en toe als ver- kiezings-parade-paardje wordt gebruikt. Ik weet wel, dat bij verschillende partijen een Gemeentebadhuis op het programma staat, maar er echt serieus over doorge praat, is er, voor zover mij bekend, gedu rende de laatste jaren niet. O, ik weet het wel, er is geen geld en al die dingen meer. Bovendien heb ik er eer lijk gezegd geen idee van hoeveel zo'n badhuis kan kosten, maar wanneer er nog geld is voor andere m.i. minder nutte zaken, moeten er ook middelen gevonden kunnen worden om tot een badhuis in on ze gemeente te komen. Dit is geen luxe doch noodzaak. Aan onze financiële experts in de ge meente laat ik het over te beoordelen of er niet een mogelijkheid zit in een lening, door onze gemeente gegarandeerd, die ge plaatst wordt bij onze eigen dorpsgenoten. In grote coupures voor de „sterken", in kleine voor de „schlemielen Schreeuwend nodig is het, dat we tot iets komen. Heeft U zich wel eens afgevraagd hoe het „wassen en verschonen" toegaat in huizen met veel bewoners en zonder badgelegen heid? De stoep van het huis is schoon, van het straatje voor de deur kun je eten, de vi trage is hagelwit en de bel en deurknop glimmen oogverblindend. Maar onder het Zondagse schone overhemd? Vraagt U eens aan de mensen in onze ziekenhuizen wat ze in dit opzicht vaak tegenkomen. H. OEKMAN. voelt iedere man zich gekleed". Distinctie en kwaliteit zijn het ken merk der costuums, die in alle maten voorradig zijn, ook voor de jongens. Torenstraat 3-3a-3b Telef. 2424 GEBOREN. Gerardus Petrus Marie, z. v. C. G. J. M. Sloothaak en M. Martens, Lan ge Brinkweg 62. Johanna Pieternella Jen- tje, d. v. J. P. Tiggelaven en A. Sikking, Sc'noolweg 2a. Wilhelmina, d. v. P. P. v. d. Deijssel en D. Scholten, Veldweg 11. Eduardus Cornelis Hendrikus Gerardus, z. v. C. H. J. Andriessen en E. W. C. Wolf- sen, Molenstraat 75. Timotheus Johannes, z. v. C. P. Majoor en F. v. Rouwendaal, Beckeringhstraat 21. Johan Willem, z. v. W. Hoksbergen en L. D. Brink, Lange Brinkweg 64. Astrid Theresia Wilhelmi na, dochter van G. v. Woudenberg en E. Q. Grummels, Stadhouderslaan 26. Harth- ger Hendrik, z. v. D. J. de Graaf en P. A. Gerth, Stapelplaats, Den Dolder. Huberti- na Hendrika, d. v. L. Vogel en M. F. Meerburg Snarenberg, Buntweg 18. Jo hannes Gerardus Maria, z. v. A. P. v. d. Breemer en R. J. van Logtestijn, P. v. d. Bremerweg 3. Johannes Gijsbertus, zoon van H. G. Blom en B. v. d. Bedum, Molen straat 117. Karen, d. v. F. Pelder en C. G. de Kat, Heideweg 90. Rijk, z. v. A. G. van Doom en G. Kaats, Lange Brinkweg 53A. ONDERTROUWD. C. R. Meijer, 29 jr„ bu reauambtenaar, werkspoor, Barneveld en A. N. Neesen, 27 jr., Molenstraat 59. J. H. Worst, 33 jr., bedrijfsleider, Oud-Beijer- land en H, Lakerveld, 24 jr., Veldm. Mont- gomeryweg 80. GEHUWD. B. W. H. Koëter, 28 jr., bouwk. en M. M. Kroeze, 30 jr., Monster. S. Fran- kowski, 38 jr., centerdraaier en C. P. Meenhorst, 27 jr., Klaarwaterweg 44. G. Roelofsen, 35 jr., suikerbew. en G. Broek 32 jr., Bosstraat 179. P. Ekel, 29 jr., radio acteur en J. M. van Wijnen, 31 jr., Kerk- pad Z.Z. 31A. OVERLEDEN. Bertha F. C. Hilhorst, 11 jr., Schaepmanstraat 86. Johannes C. W. Jaarsveld, 3 weken, Vosseveldlaan 38. Christiaan Th. van Dalen, 55 jr., geh. met G. Vis, Eigendomweg 32.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1