Wat is weelde? SOEST IN DE HOEK. Officiële mededelingen. niet opgelet. DINSDAG 12 JUNI 1951. 27e JAARGANG No. 46 SOESTER OURANT BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT In een tijd, waarin het overgrote deel van het volk moeite heeft om de eindjes aan elkander te knopen, wekt vertoon van weel de bij enkele over meer geld beschikkende mensen altijd de wrevel van het pubhek op. Er ontstaat 'n zekere jalouzie, die gerecht vaardigd is in gevallen van bevoorrechting van kleine groepen, maar een jalouzie, die ook volkomen misplaatst kan zijn. Dit laatste zal immers het geval zijn, wan neer een grotere welstand niet zijn oorzaak vindt in de misère van het gros van de be volking, doch in de grotere inspanning of in de grotere bekwaamheid van personen, die op een of ander terrein uitblinken. Het publiek scheert echter beide groepen over één kam en wordt daarin maar al te ge makkelijk aangemoedigd door vertegen woordigers, die op goedkoop succes uit zijn. Men moet echter nooit vergeten, dat de prikkel van een hogere beloning noodzake lijk is als men de maatschappelijke machine op gang wil houden. Wanneer men voor alle arbeid een uniform loon zou vaststellen, zou de noodzaak tot inspanning verdwijnen en daardoor zou de productie op een fatale manier dalen. Reeds thans, nu de belasting vrij snel oploopt naarmate men meer ver dient, hoort men reeds dat vele mensen er niet voor voelen zich extra in te spannen omdat van het extra geld een hoger percen tage naar de fiscus gaat. Deze fundamentele waarheid moet men in het oog houden, wanneer men het vraag stuk van het luxe gebruik wil beoordelen. Wat is weelde? In de eerste plaats moet men zich afvra gen, wat weelde eigenlijk is en dan blijkt het al dadelijk, dat deze vraag bijna niet te beantwoorden is. Zo lazen we laatst als definitie van weelde: alles wat voor het normale bestaan niet nodig is. Maar laat men ons dan ook vertellen wat „niet nodig" is en wat „een normaal bestaan" is. Beide begrippen kunnen hemelsbreed verschillen al naarmate degeen aan wie men de vraag stelt en al naarmate het land, waarin men woont. Voor een Amerikaanse arbeider zullen een auto, een koelkast en een goed ingerichte badkamer tot de normale attributen van zijn leven behoren, terwijl zij in ons land althans wat de eerste twee betreft slechts voor een zeer gering percentage van de bevolking bereikbaar zijn. Maar verklaar de hengel van een Neder landse arbeider eens tot weelde en er steekt een storm van protest op. Toch kan nie mand beweren, dat het bezit van een hengel onmisbaar is voor het normale leven. Het is alleen een goedkoop middel tot ontspan ning, al zullen vele huismoeders het er niet mee eens zijn, dat de visliefhebberij als goedkoop beschouwd mag worden. Men ziet dus dat het niet zo eenvoudig is om uit te maken, wat weelde is. 250 millioen gulden uit de weeldebelasting Vandaar dat de wetgever een vrij willekeu rig onderscheid moet maken bij de toepas sing van de weeldebelasting. Het is eenvou dig genoeg bontjasen en kostbare sieraden als luxe te omschrijven, maar het wordt steeds moeilijker om uit te maken wat tot het luxe verbruik gerekend moet worden, naarmate men tot lagere prijsklassen af daalt. In ieder geval zal de grens, die men trekt, volstrekt willekeurig zijn. De rege ring zou dan ook niet uit sociale of ethische motieven tot een belasting van weelde-arti- kelen zijn overgegaan, wanneer zij in deze belasting geen nieuwe inkomstenbron had gezien. Dit is trouwens de enige gerecht vaardigde reden, waarom men de z.g. weel- de-artikelen kan belasten. De andere mo tieven zijn, zoals wij in het bovenstaande hebben uiteengezet, onhoudbaar. Maar de minister hoopt uit de weeldebelasting thans 250 milloen gulden per jaar te halen en gezien de toestand van 's lands schatkist is het ondenkbaar, dat men deze mogelijk heid van belasting zou verwaarlozen. Men moet zich echter afvragen of het ge stelde doel wel zal worden bereikt, omdat door de zware weeldebelasting deze luxe artikelen zoveel duurder zullen worden, dat de omzet ervan zeer aanzienlijk moet dalen. En zodra dat het geval is, zal het aandeel, dat de fiscus van de opbrengst eist, over eenkomstig verminderen. Het is duidelijk, dat de weelde-artikelen dus niet boven een bepaalde grens kunnen worden belast, om dat anders voor de schatkist geen voordeel doch een nadeel ontstaat. Dit nadeel kan zelfs groot worden, wanneer voorheen bloeiende bedrijven, die luxe voor werpen produceren, zoals bijv. de edelsme- derijen, personeel zouden moeten ontslaan, want dan krijgt men inplaats van weelde werkloosheid en dan zou men dus zijn doel voorbij geschoten hebben. Redenen genoeg om voorzichtig te zijn met Lord Tedder geïnstalleerd als nieuwe kan selier van de Universiteit van Cambrid ge. Marshal van de R.A.F., Lord Tedder, is geïnstalleerd als kanselier der Cambridge Universiteit, in opvolging van de laatste Marshal Smuts, bij gelegenheid op het Huis van de Senaat te Cambridge. De foto toont: Van links naar rechts: Rt. Hon. W. J. Jordan, Lord Tedder en Gene raal Omar Bradley, na de installatie. Lord Tedder had na de installatie een confe rentie met Rt. Hon. W. J. Jordan, Nieuw- Zeelands Hoge commissaris in Londen en de Amerikaanse Generaal Omar Bradley. het fulmineren tegen z.g. weelde. Laat men nooit vergeten, dat wat vandaag nog weel de heet, morgen een algemeen gebruiksar tikel kan worden. Weelde is immers in hoofdzaak dat wat men niet heeft OPENING GEMEENTELIJK WANDELPARK „COLENSO". Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter kennis, dat het gemeentelijk Wandelpark „Colenso" aan de Vredehof straat geopend is van zonsopgang tot zonsondergang. Kinderen beneden 16 jaar hebben zonder geleide geen toegang. Het is in voormeld park ten strengste ver boden: a. honden te laten loslopen, b. zich buiten de paden te begeven, c. takken van bomen en heesters te ver wijderen en bloemen te plukken. Het park wordt aan de zorg van het pu bliek toevertrouwd. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgem. S. P. BENTINCK. De Secretaris, J. BATENBURG. Soest, 11 Juni 1951. CHRISTELIJK SCHOOLHOOFD PLOTSELING OVERLEDEN. Vrijdagavond overleed plotseling de heer C. N. v. d. Flier, hoofd der Christelijke Lagere School aan de Prins Bernhardlaan, alhier. De overledene, die de leeftijd van 56 jaar heeft bereikt, was vanaf 1921 als onder wijzer en sinds 1926 als hoofd der school werkzaam en was voor 1921 onderwijzer te Alphen aan de Rijn. Dit jaar, in Augustus, zou de heer Van der Flier zijn 25-jarig jubileum herdacht hebben als hoofd der school, doch een plotselinge hartaandoening heeft Vrijdag avond een einde gemaakt aan zijn werk zaam leven. Onder leiding van de overledene kwam reeds vlug hier het Christelijk onderwijs tot bloei en bij de opening van de nieuwe Christelijke school aan de Groen van Prinstererstraat, enige weken geleden, werd zijn school de moederschool ge noemd, daar deze de oudste der Christe lijke scholen is. Ais bekwaam schoolhoofd zorgde hij steeds, dat er goede onderwijskrachten aan zijn school werden verbonden met welke krachten hij steeds in een hartelij ke verhouding stond. Ook tussen de ouders der leerlingen en de heer Van der Flier bestond een goede verhouding, mede, omdat de ouders over tuigd waren dat hun kinderen bij de heer Van der Flier in goede en deskundige handen waren. Zijn plotseling verscheiden bracht niet al leen ontsteltenis en verslagenheid bij het Christelijk onderwijs, doch ook de Ge reformeerde Kerk te Soestdijk verloor in hem een waardig lid. Vele jaren diende hij deze kerk als ouderling en veel heeft hij gedaan voor het jeugdwerk in deze kerk. In alle protestantse kerken van Soest en Soestdijk heeft men Zondag in de kerk diensten de overledene herdacht. Woensdag a.s. zal de begrafenis plaats hebben op de begraafplaats aan de Veld weg. JAARVERGADERING B.D.C. Vrijdagavond hield B.D.C. haar jaarver gadering in het St. Jozefgebouw. In deze geanimeerde vergadering werd 't bestuur uitgebreid van 5 tot 7 leden. De aftredende bestuursleden, de heren A. Hilhorst, voorzitter, en A. van Megen, penningmeester, stelden zich niet herkies baar. Als nieuwe bestuursleden werden geko zen de heren H. van Asch, voorzitter, C. Valkenet, P. Dorrestein en J. Vonk. De an dere bestuursleden zijn de heren Van Haarlem, Jak en Bakker. In de elftal-commissie werd gekozen de heer C. Hilhorst. SPEELTUIN „WEST" WEER GEOPEND. Zaterdagmiddag heeft de speeltuin van de Buurtvereniging „West", op de Klaarwa- terweg, haar poorten weer wijd open ge zet voor de jeugd uit die omgeving en met kennelijk genoegen werden de werktuig gen weer in gebruik genomen. Voordat de kinderen echter bezit konden nemen van de speeltuin, waren er veel „grote" mensen, die welkom werden ge heten door de voorzitter van de buurtver eniging, de heer J. C. M. Smit. Speciaal de aanwezigheid van de heer J. G. A. Ba tenburg, gemeente-secretaris, die het ge meente-bestuur vertegenwoordigde en de heer J. C. van Dijk, die namens de Buurt vereniging „Ons Genoegen" kwam, stelde spr. op hoge prijs. Hij wees er verder met enige trots op, hoe deze speeltuin geheel uit eigen middelen was opgebouwd en thans weer is gecom pleteerd met nieuwe werktuigen, waar onder rekstok, ringen, klimrek en een ge metselde zandbak. Hij dankte dan ook de vele werkers, die hieraan hun beste krachten hadden gegeven, vooral de heer J. Huisman, hoofd van de speeltuin-com missie. Namens de buurtvereniging „Ons Genoe gen" sprak de heer Van Dijk zijn geluk wensen uit, daarbij zijn spijt betuigend, dat „Ons Genoegen" gevaar loopt haar speeltuin kwijt te raken door de voort schrijdende woningbouw. De heer J. G. A. Batenburg sprak zijn verheugenis uit over deze particuliere or ganisatie en het werk voor de jeugd, een organisatie, die niet heeft aangeklopt bij het gemeentebestuur, waarvoor spr. veel waardering heeft. De heer Batenburg verklaarde hierop de speeltuin voor geopend en onder luid ge juich nam de jeugd bezit van tuin en speeltuig. Toen de motorrijder P uit Schoorl de inrit uitreed van de terreinen der Waterlei ding-Maatschappij aan de Veldm. Mont- gomeryweg, lette hij niet op het door gaand verkeer. Hij werd gegrepen door 'n auto, bestuurd door K. uit Amersfoort, en tegen het wegdek geworpen. De motor fiets werd ernstig beschadigd, terwijl da berijder met een gebroken linker pols en andere kneuzingen naar Utrecht moest worden overgebracht. S.P.S.V. marcheert. Aan de Avondvierdaagse zullen 2 ploe gen van 4 man steTk van de Soester Poli tie deelnemen. Viër personen hebben in geschreven te Amersfoort en vier te Baarn. Met zeven man zal S.P.S.V. verder deel nemen aan de vierdaagse te Nijmegen. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 POSTGIRO 126156 Vorige week ben ik door een onzer dorps genoten aangekeken of ik iets afzichtelijks was, toen ik durfde beweren, dat het ge zeul met die zeven Duitse oorlogsmisda digers toch eigenlijk stuitend was. Hoeveel maal die mensen zouden worden opgehangen en hoeveel keren de voltrek king van het vonnis werd uitgesteld weet ik niet, maar het is heel wat malen ge beurd. Telkens nam de familie afscheid en tel kens bleek het overbodig te zijn geweest. Toen vorige week op een ochtend door de radio werd omgeroepen, dat de oorlogs misdadigers van Lansberg in de loop van de nacht waren opgeknoopt, trof dit mij als iets, dat ik eigenlijk niet meer had verwacht. U moet het mij maar niet ten kwade dui den, want ik was me de toestand van de veroordeelden gaan indenken. Je wordt opgehangen, je wordt niet opgehangen, je wordt vannacht wèl opgehangen, je wordt toch weer niet opgehangen, want je hebt kans op gratie enz. enz., totdat de och tend kwam, dat zij wéér gehaald werden en inderdaad het koord om hun nek voel den leggen. Tot op het laatste moment zullen zij het niet helemaal hebben geloofd en gehoopt, dat er ook nu op het laatste moment nog redding zou komen. Wanneer het juist is, dat de ene mens de ander tot de doodstraf kan veroordelen voor een zwaar vergrijp, dan hebben de ze misdadigers van Lansberg hun hang- straf dubbel en dwars verdiend. Daarover treden wij dus niet in discussie. Waar het mij om ging was het ettelijke keren uit stellen der excecutie, maar dat was, vol gens onze dorpsgenoot, nu juist het mooie van de zaak. Zij hadden dat spelletje, wat hem betrof, nog een hele tijd mogen vol houden. Wel ophangen, niet ophangen, wel gratie, geen gratie. Zij hadden, zo vond hij, deze kwelling verdiend en jammer dat het nu „over" was. Zo'n uitspraak vind ik minderwaardig. Daarmee plaatsen wij ons op hetzelfde lage niveau, waarop die heden stonden, waarop wij zoveel hebben afgegeven. Naar mijn stellige overtuiging komt de wereld met mensen, die zo denken en spreken, nooit uit de narigheid. Vergeten en vergeven is iets, dat practisch niet mogelijk is, maar vergéven zal een eerste vereiste moeten zijn om tot een we reld te komen waarnaar wij allen verlan gen. En gooi nu maar stenen naar H. OEKMAN. TE BREED GELADEN. Tegen de bestuurder van een vrachtauto, welke met hooi geladen over de hoofdweg reed, werd procesverbaal opgemaakt, we gens de breedte van de lading, welke 3.60 Meter bedroeg. RONDE VAN SOEST. In de sportweek, welke deze zomer wordt georganiseerd, opent de ren- en toerver- eniging „Tempo" op 14 Juli de sportge beurtenissen met de „Ronde van Soest", waarvoor vele prominente wielrenners zijn uitgenodigd. Waarschijnlijk zal het parcours voeren langs Beetzlaan, Helling- weg, Van Straelenlaan en Mariastraat. Na het succes van de V.V.V.-ronde te Baarn, in het vorig jaar, wordt ook voor deze wedstrijd grote belangstelling ver wacht. PUZZLE-RIT PALEIS SOESTDIJK. Gisteravond te 7 uur startten, vanaf de Koninklijke Stallen een 60-tal deelnemers aan de puzzle-rit, welke georganiseerd werd door het personeel van het Paleis. Zij gingen de onbekende weg aan de hand van hun puzzle-kaarten en met een snel heid van 12 kilometer per uur bereikten zij tenslotte weer de finish, na een par cours van 16 kilometer te hebben afge legd, hetwelk voerde over de Domeinen van het Paleis. De jury had geen gemakkelijke taak en et* moest verschillende malen worden geloot om het eind-resultaat te verkrijgen. Öe wisselbeker werd gewonnen door de heer J. Kuyper, die met 1 strafpunt ein digde, na loting met de heer J. van Heer den, eveneens met 1 strafpunt. No. 3 C. Koedam, 2 strafpunten, na loting met no. 4, B. Meyer, 2 strafpunten. Als no. 5, 6, 7, 8 en 9 werden na loting geplaatst P. Luy- ten, H. v. d. Veer, Mevr. Beusink-ten Hen- nepe, W. Jongebreur en Mej. H. Sok, die elk 6 strafpunten hadden opgelopen. 10. W. Bouwman, 7 strafpunten. De heer Jurriens reikte onder een toepas selijk woord de prijzen uit.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1