Bezuiniging* SOEST IN DE HOEK. DINSDAG 19 JUNI 1951. 27e JAARGANG No. 48. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WE EDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126156 Uit den treure horen wij het en toch kun nen wij het moeilijk geloven: wij zijn een verarmd volk en moeten toch het uiterste bezuinigen! De vermaning om zuinig te zijn schiet menigeen in het verkeerde keelgat, die toch al moeite heeft rond te komen met zijn verminderde inkomsten en die dagelijks moet uitrekenen, hoe hij met zijn schrale weekgeld zich het aller noodzakelijkste kan aanschaffen. Hoe kan hij zuiniger wezen dan hij al is? Voor de levenskrachtige naturen, die on der alle omstandigheden het beste trach ten te maken van hetgeen de dag aanbiedt, kan zelfs bezuinigen tot een sport of een kunst worden. Want er hoort vernuft en overleg toe, met een dubbeltje de wereld rond te reizen! Niet ieder verstaat deze kunst en velen willen haar niet leren. Maar wie eenmaal de sportieve geest te pakken heeft, krijgt zelfs plezier in het bezuinigen. Het is een onjuist denkbeeld, alsof bezui nigen zou betekenen: zich alles ontzeggen wat het bestaan waarde geeft, een mieze rig en krenterig leven te leiden, af te zien van alles wat de natuur en de beschaving aan rijkdom bieden. Wil men kort en krachtig aanduiden wat bezuinigen is, dan moet men zeggen: bezuinigen is geen geld uitgeven aan dingen waaraan men niets heeft. Er gaat ontzaglijk veel verloren door on achtzaamheid en onverstand. Een paar voorbeelden uit het dagelijks leven zijn voldoende om toe te lichten wat er ver spild wordt aan nutteloze uitgaven. In bijna elk huisgezin vergeet men meer malen het licht uit te draaien, de radio af te zetten of de kachel te temperen wan neer men het verttrek verlaat. Hoeveel lager zou de rekening voor gas en electri- iectit worden zodra men in dit opzicht nauwlettender was! Wij hebben eens iemand horen uitrekenen, welk een voor raad suiker er verloren gaat in de tiendui zenden kopjes, waarin bij de afwas nog een laagje suiker de bodem bedekt. En hoe lichtvaardig gaan soms de schooljon gens om met hun kostbare fiets, die ze bij hun stoeipartijen als speelgoed gebruiken! Aan dergelijke verspilling in het klein pleegt men minder te denken dan aan net geld, dat onnut wordt uitgegeven in het groot. Maar een gezinshuishouding is evengoed een economisch bedrijf als de staat, die, naar men zegt, op zijn budget sommen verspilt aan overbodige ambte naren. Het is niet geheel waar, dat men door be zuiniging zijn levensgenot vermindert. Juist door bezuiniging krijgt men soms de kans wat meer van zijn leven te maken. Want met het geld dat vrij komt zodra men met de verspilling ophoudt en het nuttig effect van elke uitgave berekent, kan men dingen doen waarvan men ple zier heeft. Als men de zaak zo beschouwt, bestaat er geen tegenstrijdigheid tussen bezuinigen en sparen. Wie bezuinigt, spaart inderdaad, maar sparen betekent niet: geen geld uitgeven. Het betekent: geld reserveren voor nuttige en plezierige dingen. Door zijn snoepzucht te bedwin gen en zijn huis en kleding met zorg te ontzien, kan men wel eens een bedrag vrijmaken voor een vacantiereisje. Bezuinigen is niet een schraal en schriel kluizenaarsbestaan leiden en zich als een zure plicht alle genietingen ontzeggen. Be zuinigen is stipt en ordelijk zijn in het beheer van de kleine dingen waarmee men dagelijks omgaat, doeltreffend en zorgvul dig handelen met de beschikbare middelen en leven volgens een evenwichtig budget. Er bestaan tal van genoegens die weinig kosten en tal van kostbaarheden waarvan men niets dan verdriet beleeft. Wie de bezuiniging als een sport of kunst gaat be oefenen, zal bemerken, dat hij sober kan leven zonder zich in iets tekort te doen. HULDIGING MILITAIREN. A.s. Donderdagavond, te 8 uur, zullen, ten gemeentehuize, de laatste uit de tropen teruggekeerde militairen door ..Nikapro- ba" worden gehuldigd. Gelijktijdig zullen dan aan een aantal reeds eerder terugge keerde militairen het Ordeteken voor Orde en Vrede worden uitgereikt. Vrijdagmiddag is vanaf de buitenhaven van Den Helder Hr. Ms. Mijnenlegger „Willem van der Zwaan" naar de Ned. Antillen vertokken. „Willem van der Zwaan" gaat daar Hr. Ms. Fregat „Van Speijk" aflossen. Door een grote menigte, waaronder vele familieleden van de bemanning, wordt 't schip nagewuifd. DEENSE ZWEMMERS ZOEKEN ONDERDAK. Voor de Deense zwemsters en zwemmers wordt onderdak gezocht bij particulieren. Zij, die één of meerdere Denen kunnen en willen herbergen, worden verzocht dit te melden aan het Verkeershuis. Kennis van de Duitse of Engelse taal zal het verblijf van de Deense gasten verge makkelijken. De inwoners, die de Deense taal machtig zijn, worden verzocht zich in ieder geval op te geven, vooral, omdat de Deense gasten aleen hun moedertaal spreken. Het verblijf der Denen is van Vrijdag 29 Juni, 12 uur, tot en met Zondagmiddag 12 uur. ZONDAGMIDDAGRIT M. EN A.C. „SOEST". De eerste Zondagmiddagrit, welke de Mo tor- en Automobielclub „Soest" Zondag organiseerde, mag als goed geslaagd wor den beschouwd. Een veertigtal deelnemers, die van hein de en ver waren gekomen, hebben een prachtig parcours van 72 kilometer gere den, terwijl het mooie zomerweer de tocht niet weinig veraangenaamde. Van café „Zonneheuvel" in de Torenstr., waar te half drie werd gestart, voerde deze tocht de deelnemers naar Baarn, Eemnes, Laren, Blaricum, Bussum, Hilver sum, Lage Vuursche, Maartensdijk, Bilt- hoven en vervolgens weer naar Soest, al waar de eerste deelnemer zich te half vijf bij „Zonneheuvel" meldde. De heer A. J. Stalenhoef, 2e voorzitter van de M. en A. C. „Soest", reikte met een toepasselijke woorden de prijzen uit aan: Afdeling motoren: 1- Heinigen, Hilver sum, 7 strafpunten. 2. De Ronde, Hilver sum, 8 strafprnten. 3. De Weert, Hilver sum, 9 strafpunten. 4. De Vree, 's Grave- land, 16 strafpunten. 5. H. ter Mets, Ren- kum, 19 strafpunten. 6. Halma, Hilversum, 20 strafpunten. 7. Jonker, Amsterdam, 21 strafpunten. 8. Van Laar, Rb enen, 22 straf punten. Afdeling Automobielen: 1. A. N. Bakker, Veenendaa], 10 strafpunten. 2. Mevr. Stro- band-Hiens, Soest, 13 strafunten. 3. G. v. Schuppen, Amersfoort, 14 strafpunten. 4. H. van Dijk, De Bilt, 24 strafpunten. 5. A. van Kooy, Soest, 25 strafpunten. 6. J. de Looper, Hilversum, 25 strafpunten. 7. J. de Graaf, Soest, 28 strafpunten. 8. Mevr. Schrorer, Driebergen, 54 strafpunten. De troostprijs kreeg de motorrijder J. Bosboom, Soest, die 186 strafpunten be haalde. OPBRENGST COLLECTE. De Zaterdag gehouden collecte ten bate van „Herwonnen Levenskracht" en „San tos", ten behoeve van de t.b.c.-bestrijding, heeft 600.02 opgebracht. VEILIG VERKEERSWEEK. In de Veilig Verkeersweek werden vele processenverbaal uitgereikt. Wielrijders, die een voepad bereden, moesten via een bonnetje aan de wet wor den herinnerd. Daarnaast werden diver se wiel- en motorrijders bekeurd, die zonder verlichting reden, alsmede ver schillende automobilisten, die een in- haalverbod negeerden of zonder rijbewijs reden. Een stortvloed van leuzen en verduide lijkingen van de wettelijke voorschriften werden over de gemeente uitgestort en het nut hiervan zal in de toekomst wel te merken zijn. Van de gelegenheid, welke de politie bood, om motorrijtuigen te la ten controleren, is slechts een spaarzaam gebruik gemaakt, hetgeen toch niet op de juiste mentaliteit wijst, welke een motor rijtuigberijder moet bezitten, 'n Rem-con- trole na een aanrijding is immers dikwijls de oorzaak, dat men schuldig wordt ver klaard aan de aanrijding. EXCURSIE VAN HUISVROUWEN. De leden van de Vereniging van Huis vrouwen in Baarn en Soest hadden een prachtige dag uitgezocht voor hun ex cursie op j.1. Donderdag. Eerst werd de faiënce en tegelfabriek „Westraven" in Utrecht bezocht. Van de daar gemaakte producten bestaat twee derde uit tegels, zowel de gewone en ge glazuurde tegels als verschillende sierte- gels; voor het overige deel worden ver schillende gebruiksvoorwerpen, als vazen, bloembakken en bloempotten, asbakken en vele andere voorwerpen vervaardigd. Vooral de fabricatie van de zeer oude te gels, door een van de oudste arbeiders, trok veel belangstelling. Node namen zij dan ook afscheid, maar de tijd en het mooie weer dreef de dames verder naar Schoonhoven, dat, na een schitterende tocht over de lekdijk, werd bereikt. Met een mooi uitzicht op de Lek werd daar 't twaalfuurtje genuttigd, waarna langs de Vlist naar Gouda werd gereden. Hier werd de St. Janskerk bezocht. De tijd was ech ter te kort, om de vele prachtige gebrand schilderde ramen goed te bezien. De thee werd gebruikt op „Elfhoeven" met prachtig uitzicht op de Reeuwijkse plassen. Veel te vlug naar aller zin kwam de bus chauffeur waarschuwen, dat men weer naar huis ging. GESLAAGD. De agent van politie, K. den Ouden, al hier, behaalde te Utrecht het politie-di- ploma. EEN RECALCITRANT MEISJE. Een oppervlakkig meisje met een gesloten en moeilijk karakter, noemde een over haar uitgebracht reclasseringsrapport de 18-jarige leerling-verpleegster F. R., die zich Vrijdagavond voor de Utrechtse Rechtbank moest verantwoorden wegens diefstal van een rijwiel en van een paar nylons ten nadele van een collega in het ziekenhuis. Maar de verdedigster van de verdachte, Mevr. Mr. de Geus-Viëtor, zag veel meer in haar het gedupeerde meisje dat, tenge volge van treurige huiselijke omstandig heden, tot verbittering is gekomen en daardoor de goede koers is kwijt geraakt. Een heropvoeding in een van de gestich ten van de Maatschappij Zandbergen, al waar zij reeds eerder heeft vertoefd, acht te de verdedigster de beste methode om het op zich zelf niet kwade meisje tot 'n betere levenshouding te bewegen. Dit ter bestrijding van de eis van de Of ficier van Justitie, die twaalf maanden ge vangenisstraf tegen verdachte had geëist, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, waarbij hij de Rechtbank tevens in over weging had gegeven een psychiatrisch on derzoek in te stellen naar de geestesver- mogens van verdachte. De verdedigster achtte dit laatste niet no dig, omdat in de gestichten „Zandbergen" voldoende gelegenheid is voor psycha- trische behandeling, wanneer zulks ge wenst mocht zijn. Op 29 Juni a.s. zal de Rechtbank uitspraak doen. VERBODEN VLEESVERVOER. Een Soester garage-houder, die een sla ger uit de nood hielp en voor hem een partijtje vlees vervoerde, zag zijn hulp niet door de politie gewaardeerd. Daar zijn auto niet voor vleesvervoer was ingericht volgens de Warenwet, moest hij een procesverbaal in ontvangst nemen. De Nederlanders hebben een zintuig om haarfijn aan te voelen waar iets plaats grijpt, dat niet in orde is. Onze zin voor rechtvaardigheid en recht in het algemeen is sterk ontwikkeld, zo wordt ten minste graag en veel beweerd. Wanneer er iets scheef zit en zeer begrij pelijk is dit nog wel eens het geval, heeft de doorsnee Nederlander een zekere intu ïtie, om aan te voelen waar de schoen wringt. Hij steek dit dan niet onder stoe len of banken en kan er, wanneer dit no dig is, jarenlang op blijven hameren en, als het een ingrijpende gebeurtenis is, vergeeft hij de misdrijver of doordrijver niet gemakkelijk. Ziende naar het aantal kankeraars, dat, met of zonder goede gronden, iets te mop peren heeft, moet er in de loop der laatste jaren wel het een en ander zijn gebeurd, dat niet ging zo als men het had gedacht of beloofd was. Dezer dagen is door de radio bekend ge maakt, dat er een regeling is getroffen voor Nederlanders die oorlogsschade le den in België. Deze schaden zullen wor den verrekend met vorderingen, die Bel gen hebben door schade, die zij in Neder land leden. Als bijzonderheid werd er nog bij vermeld, dat Nederlanders, die, door hun vlucht voor het oorlogsgevaar, in een ander land van Europa schade leden, ver goeding tegemoet kunnen zien van de Regeringen dier landen. Ik kan niet anders zeggen, dan dat ik de ze regelingen ten zeerste op prijs stel, doch in één adem moet ik daarbij zeggen, dat dit een steekhoudende reden te meer is voor de Indische Nederlanders, om zich nóg meer dan zij reeds deden, achterge steld te gevoelen bij iedere Nederlander. Het overgrote deel van deze Nederlanders, dat alles en alles kwijt is, komt immers op geen enkele wijze in aanmerking voor ver goeding van oorlogsschade, zulks ondanks de belofte van Koningin Wilhelmina, dat hen alles vergoed zou worden. Natuurlijk staat armenzorg of hoe men het noemen wil voor deze mensen open, doch dit is niet wat zij hebben verwacht en wensen. De Indische Nederlanders zijn over het algemeen wel zo verstandig, dat zij wel inzien, dat, als gevolg van 's lands slechte financiën, volledige vergoeding niet mo gelijk is, maar dat zij voor geen enkele vergoeding in aanmerking komen, terwijl Nederlandse ingezetenen, via Oorlogsscha de en Schade-enquette-commissie, voor na genoeg 100 °/o schadeloos worden gesteld, zit hun dwars, om het maar heel zachtjes te zeggen. Is het nu zo'n wonder, dat de Indische Ne derlander, door wiens werk vooral de Ne derlandse Bank voor de oorlog tot bars tens toe vol goud lag, smalend spreekt over zijn vaderland en het nakomen van plechtige beloften? Ik kan mij niet onder deze mensen reke nen, maar mijn gevoel voor rechtvaardig heid komt hier toch in opstand. H. OEKMAN. DIEFSTAL VAN KOPER. Een inwoner alhier verhandelde een par tijtje koper, dat door hem ontvreemd was bij zijn werkgever te Baarn. De verkoop ging niet door en procesverbaal volgde. BURENRUZIE. Een inwoner die ruzie had met zijn buur man, ging bij de laatste de keuken-inven taris te lijf. De politie wist de gemoede ren te kalmeren. DE LAATSTE MOLEN VERDWIJNT. De laatste molen, welke in onze gemeente prijkte aan de Kerkstraat, wordt thans afgebroken. Het is de molen „De Vlijt", welke, sinds lang ontdaan van zijn wie ken, als uitkijktoren werd gebruikt en waarin de laatste jaren het bedrijf was gevestigd van de heer Zimmerman. Met deze molen gaat de laatste van de 2 molens verdwijnen, welke het landschap van de Eng vroeger hebben verfraaid, In 1737 werd op de Eng de molen „De Windhond" gebouwd, welke korenmolen in de plaats kwam van 'n houten molen, welke in 1682 werd beklommen door de gemalin van Stadhouder Willem III, in gezelschap van de secretaris van de Prins, C. Huyghens, die zijn verrekijker mee nam „om de clock van Uytrecht te sien", zoals in de oude papieren te lezen is. De eigenaar van de molen „De Vlijt" heeft jaren geleden steun verzocht aan Monumentenzorg ten behoeve van deze molen, doch deze werd niet verstrekt. De hoge houtprijzen schijnen thans de doorslag te geven tot afbraak, waarmede een restant van de Soester historie ver dwijnt.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1