Het Vosseveld Gander op New Foundland. WERELDTAAL. Voor een Voetbal. EET NU KIP. Flinke Winkeljuffrouw gesloten Skoda met radio f 17.50 per dag (200 k.m.> oi een open Skoda met stuurschakeling 120.— per dag (200 k.m.) naar Het luchtverkeer over de Atlantische Oceaan is in enkele jaren tijds uitgegroeid tot een luchtbrug tussen de Oude en Nieuwe Wereld. Er is geen ogenblik van de dag of de nacht, waarop zich niet ergens tussen Europa en Amerika een aantal viermoto rige vliegtuigen bevinden met tientallen passagiers en grote hoeveelheden vracht en post aan boord. Vrijwel al deze toestellen maken een tussenlanding op Gander, het grote vliegveld op New Foundland en een belangrijke pijler van deze vreedzame lucht brug. Het vliegveld werd in 1937 aangelegd, maar hetkreeg pas een plaatsje op de atlas ge durende de tweede oorlog, toen het dienst deed als strategische basis voor de duizen den geallieerde vliegtuigen, die van daar uit naar Europa werden overgevlogen. Na het staken der vijandelijkheden werd het onmiddellijk als internationale burgerlucht haven in gebruik genomen en sedert dat ogenblik heeft het terecht de naam„Kruis punt van internationale luchtwegen" ver worven, want millioenen passagiers uit iedere hoek der aarde hebben een of meer uren op dit vliegveld doorgebracht in af wachting van het voortzetten der reis. In het drukke restaurant kan men bijna iedere dag tussen de luchtreizigers filmactrices, UNO-gedelegeerden, zakenmensen, huis vrouwen, emigranten, enz. aantreffen. Op 1 April 1949 werd New Foundland de tiende provincie van Canada en sedert deze tijd is de leiding van Gander in handen van het Ministerie van Verkeer van het Cana dese Gouvernement. Gemiddeld doen 1300 vliegtuigen per maand Gander op doorreis aan. Voor de afhandeling van dit grote aan tal vliegtuigen bevindt zich op het veld een uitgebreid aantal employees, niet alleen van de luchtvaartmaatschappijen zelf, maar ook meteorologen, verkeersleiders, telegra fisten, typisten, tankdienstpersoneel en an dere specialisten en dan zijn er ook nog de stoffeerders, electriciens, schilders, serveer sters, koks, chauffeurs en administratief personeel, die de zorg hebben voor het on derhoud van de luchthaven en de verzor-, ging van passagiers en employees. In de vijf jaar sedert het eind van de oorlog is de bevolking van deze luchtvaartstad gegroeid tot 3500 personen. De meesten van hen zijn Canadezen, maar er zijn ook Nederlanders, Belgen, Fransen, Engelsen, Amerikanen, Noren en Zweden, en voor ieder van hen speelt het vliegtuig een belangrijke rol in het leven van iedere dag. Op Gander heerst nooit rust, want gedurende 24 uur van de dag komen Constellations, Boeings, DC-6 en DC-4 toestellen met de regelmaat van een uurwerk binnen. Het is dan ook geen won der, dat de luchtvaart een belangrijk onder werp van gesprek uitmaakt. Zelfs een schooljongen op weg naar huis stopt en zegt tegen zijn vrienden: „Kijk, daar komt een K.L.M.-Connie binnen", of „Daar gaat een BOAC-Boeing naar New York". De K.L.M.-staf op Gander bestaat uit 18 employees: de Station Manager en zijn plaatsvervanger, het operationele personeel, mecano's en leden van de Flight Operations, die de handen vol hebben aan het afhande len van de zeventig K.L.M.-vliegtuigen, welke elke maand op Gander landen en waarvan een deel bovendien de zorg voor een uitgebreide correspondentie en het op stellen van rapporten heeft. Deze luchtvaartgemeenschap leeft in ap partementen, die enkele jaren geleden nog als legerbarakken dienst deden, en hoewel ze er aan de buitenkant niet erg aantrek kelijk uitzien, bezitten ze toch een goed comfort en zijn ze van vele moderne ge makken voorzien. Bovendien zijn er op Gan der twee levensmiddelenzaken met zelfbe diening, twee warenhuizen en een drug store. De bevoorrading van deze zaken ge schiedt per boot en trein, vanuit Canada. Er bestaan reeds plannen voor de aanleg van een nieuwe woonwijk en met de bouw van het eerste huis is men onlangs al aan gevangen. Dan heeft Gander nog twee ker ken, twee scholen en een hospitaal. Dit laatste, dat niet alleen is bedoeld voor de zieken van Gander en haar omgeving, is nauw verbonden met de internationale sfeer van het vliegveld, want het is verschillende keren voorgekomen, dat de ooievaar een bezoek bracht aan boord van een der lucht reuzen en dat Canada het onverwachte moederland voor verschillende kleine lucht reizigers is geworden. De bevolking van de luchtvaartstad be staat over het algemeen uit jonge mensen, die zich ook in hun vrije tijd goed weten bezig te houden. Er zijn twee bioscopen, verschillende clubs, een bibliotheek, een or kest en andere middelen van vermaak en ontspanning. Ieder week-end wordt er in een tweetal clubs gedanst, maar zelfs dan houden de employees een nauw contact met het vliegveld om te vernemen of er mogelijk in de aankomsttijd van de vliegtuigen waar mee zij te maken hebben, nog enige ver andering is gekomen. Bovendien organi seren de luchtvaartmaatschappijen en de verschillende diensten onderlinge hockey-, baseball- en voetbalwedstrijden. Dan wordt er ook druk gevist, vooral in de Gander rivier, die rijk is aan zalm. Gander is tevens geliefd als jachtgebied. Kleine vliegtuigen, die op het veld zijn gestationneerd, kunnen worden gehuurd voor vis- of jachtexpedi- ties. Gander ligt zeer geïsoleerd en in wijde omtrek bevindt zich geen enkele stad of dorp. Niettemin is de hoofdstad St. Johns, die 60.000 inwoners telt, door de lucht slechts 40 minuten van Gander verwijderd. De luchtweg en een enkele maal ook de trein, vormen de communicatiemiddelen met de buitenwereld, want er zijn nog steeds geen andere wegen die naar Gander leiden. OM DE SOESTER WISSELPRIJS. Morgenavond, te 7 uur, wordt in het ka der van het voetbaltournooi om de Soes- ter wisselprijs, gespeeld de wedstrijd SoesterbergB.D.C. De winnaar van de ze wedstrijd komt op 4 Juli uit tegen S.E.C. SOESTER BOYS. De Soester Boys organiseerden Zondag weer nederlaagwedstrijden. Ditmaal wa ren twee elftallen van De Meeuwen op be zoek. Het resultaat was: Soester Boys De Meeuwen 15. Soester Boys 2De Meeuwen 2 18. B.D.C.K.V.V.A. 3—2. Op de R.K. Sportmiddag te Amersfoort speelde B.D.C. tegen K.V.V.A. en de Soes- tenaren hebben hun technisch overwicht in deze wedstrijd tegen de Amersfoorters duidelijk tot uitdrukking gebracht in een 32 overwinning. De B.D.C.-ers startten goed, doch kregen al spoedig een penalty tegen zich, welke de score opende. 10. De vreugde van KVVA was echter van korte duur, want binnen enige minuten scoorde Van de Hoef de gelijkmaker. Het tempo van BDC werd toen zodanig, dat de gastheren in het defensief kwamen. De Amersfoort.se verdediging moest dan ook vele malen snel ingrijpen om onheil te voorkomen. Bij één van deze aanvallen was het Keij- erse, die plotseling de bal inschoot en met dit harde schot BDC de leiding gaf. 12. Voor de rust was het nog linksbuiten Ra demaker, die de score verhoogde, waar mede de stand op 31 werd gebracht. Na de rust deed B.D.C. het wat kalmer aan, waardoor KVVA 'n offensief kon ont wikkelen. Resultaat gaf dit in het eerste half uur niet, totdat Westerlaak zijn kans schoon zag en 'de achterstand kon verkleinen tot 32. In het laatste kwartier kwam in deze stand geen verandering meer. DE B.D.C.-DAMES WONNEN. In het kader van de R.K. Sportmiddag, welke Zondag te Amersfoort werd gehou den, waren de dames-leden van B.D.C. met hun handbalteam de tegenstandsters van de jonge Amersfoortse handbalploeg Fidelitas. Beide ploegen waren tegen elkaar opge wassen en de talrijke bezoekers hebben momenten kunnen zien, waarin goed com binatiespel werd getoond. De achterhoedes van beide partijen wisten steeds resoluut in te grijpen, zodat aan beide zijden doel punten voorkomen werden. Bij het aanbreken van de rust was de stand dan ook nog dubbel blank, maar na de rust wist Mej. N. Beemer te scoren en BDC hiermede de leiding te geven. De Amersfoortse dames streden hierna he vig om de gelijkmaker, doch succes werd hierbij niet geboekt. Met 10 wisten on ze plaatsgenoten deze wedstrijd dus te winnen. K.P.S. WINT VAN JAARS MA. Het elftal van K.P.S. heeft door een 31 overwinning op het elftal van Jaarsma uit Hilversum, de leiding behouden in de Zomer-avondcompetitie. De Hilversummers ondergingen in het begin van deze ontmoeting wel het tech nisch overwicht van de Paleismannen, doch na een korte periode, waarin K.P.S. het doel der gasten belaagde, maakten de Hilversummers een einde aan dit over wicht en ook zij lieten zien, dat zij de weg naar het doel wisten te vinden. Het was dan ook Jaarsma, dat de leiding wist te nemen, toen midvoor Van de Schans, na een kwartier spelen, een snelle ren met 'n goed schot besloot. 01. K.P.S. kwam hierna goed opzetten en in een hoog tempo werd de strijd aan beide kanten voortgezet. Tien minuten voor de rust maakte K.P.S. de gelijkmaker door middel van rechtsbuiten Van Soest, die, na goed doorzetten, de bal vrij kreeg en in volle ren een hard schot lostte, dat doel trof. 11. Linksbuiten Hoogeveen kreeg direct na de rust nog een mooie kans om K.P.S. de leiding te geven, maar zijn schot ging hoog over, toen hij, door een misser in de Jaarsma-verdediging alleen de keeper voor zich had. Rechtsbinnen Jansen bracht de stand na een kwartier echter op 21 door een scherpe voorzet van Hoogeveen feilloos in te koppen. De strijd werd hierna heviger en in het enthousiasme werden nogal eens overtre dingen begaan, welke met vrije schoppen werden gehonoreerd. Een van deze vrije trappen kostte K.P.S. bijna haar voorsprong, doch keeper Koe dam wist op het laatste nippertje het schot nog van richting te doen verande ren. De Jaarsma-mannen gaven de strijd niet op en enthousiast werd aan beide zij den gestreden om een doelpunt. KPS behield echter haar voorsprong en •rechtsbuiten van Soest wist deze vlak voor het einde nog te vergroten, door de Hilversumse keeper met een hard schot te verrassen. 31. De Hilversummers zagen in de resterende minuten geen kans meer te doelpunten. OORLOGSKINDJE WERD TIEN JAAR Het was in begin 1941, dat de E.V.O., de Eigen Vervoerders Organisatie, werd opgericht. De stichters waren de centrale werkgevers-orga nisaties, de landbouworganisaties, de midden standsbonden en de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Aanleiding tot de oprich ting was de invoering van de rijvergunningen bij het autotransport en de daarmee samen hangende distributie van benzine, banden, enz. De ondernemingen en bestuurslichamen, die een groot wagenpark in hun dienst had den, richtten toen deze gezamenlijke organi satie op om hun belangen te behartigen. Oor spronkelijk meende men, dat na afloop van de oorlog de E.V.O. wel weer zou verdwijnen, maar in verband met de blijvende bedrijfs organisatie is ook de E.V.O. blijven bestaan en wanneer het wetsontwerp Autovervoer Goederen wordt aangenomen, zal zij een blij vende plaats in het transportwezen bezetten. Hoe de verhouding is tussen het eigen vervoer en het beroepsvervoer in Nederland, blijkt uit de volgende cijfers. Het eigen vervoer be schikt over 61.476 vracht- en bestelwagens en het beroepsvervoer over 22.448 vrachtwagens. Trekt men van het eerste cijfer de 28.000 be stelwagens af en vergelijkt men de transport capaciteit van de vrachtwagens bij de beide vormen van vervoer, dan blijkt het dat het eigen vervoer over een laadcapaciteit van 125.000 ton beschikt en het beroepsvervoer over 100.000 ton. In grote trekken zijn beide vormen van transport dus van ongeveer even veel betekenis. Merkwaardig is, dat in andere landen het beroepsvervoer een naar verhou ding veel kleinere plaats inneemt. In Engeland heeft het eigen vervoer 700.000 wagens en het beroepsvervoer 170.000, in Frankrijk resp. 600.000 en 90.000, in België 108.000 en 13.000 en in Zwitserland 35.000 en 4500. Hieruit blijkt dat in Nederland het beroepstransport bedrijf veel meer is ontwikkeld, hetgeen ook in de lijn der Nederlandse traditie ligt. Vroe ger waren wij de vrachtvaarders van Europa, thans proberen we tevens de vrachtrijders Het charter van de Verenigde Naties kent 5 officiële talen, t.w. Frans, Engels, Chi nees, Spaans en Russisch. Redevoeringen en geschriften zijn slechts toegelaten in de officiële talen. De vertalingen geschieden alleen in de „werktalen". Tot 1949 waren alleen Engels en Frans werktalen. Wel had ook het Spaans toelating als werktaal verzocht, maar behandeling dezer zaak werd in 1947 verdaagd tot nader onder zoek. In 1948 zou de aanvraag zijn verworpen, omdat „een derde wereldtaal" de uitgaven met minstens 2 millioen dollar zou verho gen'". Maar de Zuid-Amerikaanse landen hadden zich tevoren verstaan met de 6 andere, w.o. Griekenland en Perzië, met het gevolg, dat de Algem. Vergadering op 7 December '48 de aanvraag inwilligde: 32 stemmen voor, 20 tegen, 5 onthoudingen. Het Russisch en het Chinees willen even eens werktaal zijn. Die aanvragen werden in 1949 afgewezen, omdat „het gebruik van 5 werktalen het mechanisme der V.N. volledig zou ontwrichten". Intussen heeft een minister van buitenlandse zaken zich zowaar verstout een redevoering te hou den in een zesde taal, n.1. in het Arabisch. Ook in andere officiële instellingen be staat de wedijver tussen de talen, b.v. in de Internationale Postunie. Bovenstaand is ontleend aan een artikel fin het Engels) van William Solzbacher, lid van het comité tot aanwerving van „speakers" voor de V.N. Zijn oordeel is: Esperanto is de taal, die geschikt is, om deze wedijver te doen ver dwijnen. van Europa te worden. Het is dus een Neder lands belang, dat het beroepsvervoer naast het eigen vervoer, de hem toekomende plaats wordt gegeven. VERKOOPPANIEK IN AMERIKA Wat reeds lang onvermijdelijk scheen, is in de laatste weken geschied. Amerikaanse grootwinkelbedrijven zijn be gonnen met een geforceerde verkoop van hun voorraden. Reeds enkele weken geleden maakten wij er melding van, dat overal in de Verenigde Staten de voorraden gebruiksarti kelen zich zo ophopen, dat men zelfs geen pakhuisruimte meer kan vinden om nieuwe afleveringen onder dak te brengen. Het be kende blad Time schreef dezer dagen, toen de bovengenoemde verkoopscampagne nog niet begonnen was: „Bij torenhoog opge stapelde inventarisvoorraden en een dalende omzet, zullen zeer vele fabrikanten iedere kans verwelkomen om hun productie te ver minderen." Time schreef dit naar aanleiding van de berichten, dat in de komende maanden het verbruik van staal tot 80% van voor het uitbreken van het Koreaanse conflict beperkt worden ,het verbruik van koper tot 60% en dat van aluminium tot 50%. De daarmee vrij komende hoeveelheden metalen moeten ter beschikking gesteld worden van de oorlogs industrie. Het blad voegde er aan toe, dat deze voorschriften wel geen ruineus effect op de goederen-voorziening van de Amerikaanse markt zullen hebben, omdat men toch al zo dik in zijn spullen zit. Blijkens de jongste gebeurtenisen zelfs zó goed, dat men opzien barende prijsverminderingen nodig heeft om het publiek tot kopen te bewegen. Laten we hopen, dat hiermee een definitieve wending gekomen is in de golf van prijsstijgingen, die het vorige jaar eind Juli zo plotseling is ko men opzetten. DAGELIJKS 4000 JAPANNERS MEER Toen in 1940 de wereldoorlog uitbrak, telde Japan bijna 72 millioen inwoners. Thans, tien jaar later, is het aantal reeds opgelopen tot 83 millioen en de bevolkingsaangroei gaat zo snel, dat het aantal geboorten boven dat van de sterfgevallen een dagelijkse toeneming van 4000 personen oplevert. Maar sinds 1940 heeft Japan al zijn veroveringen verloren. Het is niet alleen verjaagd uit de Indische en de Philipijnse Archipel, maar ook uit Achter- Indië, uit China, Formosa, Mandsjoerije en Korea .Daardoor is het bevolkingsvraagstuk in Japan thans nijpender dan ooit. Nog steeds is Japan in hoofdzaak een agra risch land. Ruim 30 millioen mensen wonen in de steden en ruim 50 millioen op het plat teland. Daardoor is voor iedere boerenfamilie maar een minuscuul hoekje grond beschik baar en dit leidt er weer toe, dat men pro beert zo snel mogelijk te industrialiseren. Ook wordt getracht de scheepvaart zover mogelijk uit te breiden, want als de Japanners de vrachtvaarders van Azië kunnen worden, zal hun dat grote inkomsten opleveren. Men pro beert daarom een vloot van 4 millioen ton te bouwen (de Nederlandse vloot is ruim 3 mil lioen ton groot). Deze scheepsbouw stuit ech ter op een tekort aan materiaal, terwijl bo vendien veel Japanse werven voor het buiten land werken tengevolge van het feit, dat de bouwkosten in Japan 20 pet lager zijn dan in Europa. De kwaliteit van de Japanse schepen is zeker ook wel 20 pet. minder. Als merkwaardige tegenstelling tot deze zware industrie iets over een typisch Japans bedrijf: het kweken van kunstmatige parels. Er wer ken thans 300 parelkwekerijen (voor de oor log 400), waarin tienduizenden mensen arbeid vinden. De kunst is een pareloester ertoe te brengen parels te vormen en daartoe wordt een klein stukje parelmoer samen met een stukje weefsel van een oester in een levende oester gebracht. Hoe dit precies gebeurt, wordt strikt geheim gehouden; daar komt geen Europeaan bij kijken. Men slaagt er op die manier in zuiver ronde parels te krijgen, die een hoge handelswaarde hebben. De productie werd de laatste jaren grotendeels verkocht aan het Centrale Aankoopbureau van het Amerikaanse leger, dat deze parels weer aan het personeel van het leger verkocht. Fa. Reehorst. Van Wee- destraat 15, vraagt een nette BEDIENDE. Te koop halve VILLA met garage te Soest-Zuid, ben. 3 kamers met serre, boven 3 slaapkamers m. balcon en waranda, badkamer met geijser, grote zolder met slaapkamer. Ook genegen meubels en stoffering over te doen en tot ruil tegen kleinere woning. Aanvaar ding volgens afspraak. Br. no. 358 bureau S.C. Net MEISJE gevr. voor de morgenuren, niet bene den 16 jaar. Sparrenlaan 10. Besch. dame, P.G., m.1., zoekt plaatsing in de HUISHOUDING bij heer of dame alleen. Br. no. 357 bureau van dit blad. Net R.K. MEISJE, 25 jr„ goed kunnende koken, z.z.g.g. in de huishou ding. Liefst Soest of Bgarn. Br. onder letter R bureau Soester Crt. Te koop HERENFIETS, z g a.n., geheel compleet. Nassaulaan 16. Verlaagde prijzen voor Soepkippen, Kookklppen, Piepkuikens en Braadkip pen bij H- v. Zijtveld, Poelier, Julianalaan 64, Telefoon 3228. Gemeub. ETAGE te huur aangeb. per 1 Juli voor echtpaar middelb. of ge- vord. leeftijd. Br. no. 356 bureau van dit blad. SLAGERSLEERLING gevraagd. 16 a 17 jaar. J. van Manen, Nieuwstraat 19B, Soestdijk. SCHRIJFMACHINE te koop, koffermodel, z g.a.n. Braamweg 25. TE KOOP nieuw tennis racket, Dunlop (Maxply), zwarte zomer jas, m. 40, moderne kraag, getaill. grijze jas, m. 40-42 en mais-kleurig complet, m. 40. Soesterb. str. 97A. gevr. bij J. C. Leeuwen kamp, Uurwerken, Goud en Zilver en Optiek, Laan straat 24, Baarn, tel. 3196. TE KOOP z.g.a.n. Kinder- wagen en witte trouwjapon, maat 40. Eigendomweg 69.

Soester Courant | 1951 | | pagina 3