8É De wal keert het schip. Tweemaal kraaide de rode haan* SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 26 JUNI 1951. 27e JAARGANG NO. 50. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126156 Zonder twijfel is voor alle Nederlanders het grootste economische vraagstuk van van daag de vraag of de ingezette prijsdaling verder voortgang zal hebben. Hiervan hangt niet alleen de koopkracht van onze portemonnaie af, maar het kan ook beslis send zijn voor de toestand van 's lands fi nanciën en voor het voortbestaan van tal van ondernemingen. Wij moeten daarbij wel in het oog houden, dat de prijsdaling van de laatste weken niet in de eerste plaats het gevolg is geweest van lagere kostprij zen van de goederen, doch dat de verko pers gedwongen werden tegen lagere prij zen aan te bieden, omdat het publiek veel en veel minder kocht. De cijfers over April bleken buitengewoon ongustig te zijn, door dat inderdaad de kooplust was verminderd, maar ook doordat de Paasdagen, die altijd grote uitgaven met zich meebrengen, reeds in Maart vielen, terwijl April dit jaar maar vier Zaterdagen had. Toen men aan het einde van de maand na ging, hoeveel er verkocht was, bleek, vol gens het Centraal Bureau voor de Statis tiek, dat in het kruideniersbedrijf de omzet in April 17% lager was geweest dan in Maart, bij de zuivelproducten 12%, bij de banketbakkers 20%, in het choeolateriebe- drijf 25%, in de tabakshandel echter slechts 2% en bij de dranken niet meer dan 4%. Het is dus vooral in de „snoepsector", dat de zwaarste klappen vielen, maar daarnaast registreerde men ook grote omzetdalingen bij wat men noemt „duurzame gebruiks goederen". Daaronder vallen textiel, waar bij een omzetdaling van 22% werd vastge steld, schoeisel met 38% daling, glaswaren 31%, aardewerk 18%, porcelein 9% en bij huishoudelijke artikelen 25%. Geen wonder, dat zich een paniek meester maakte van de winkeliers, die thans liever zonder winst of zelfs met verlies verkopen als ze hun voorraden maar kunnen spuien. Toch zouden zij dit niet doen, als er niet door de gehele wereld een vleug van ver ademing ging. De stijging van de grond- stoffenprijzen is vrijwel tot staan gekomen en hier en daar begint men zelfs belang rijke dalingen te constateren. Reeds heeft de daling zich voortgezet tot de metaal markt, waar tot voor kort nog prijsverho gingen aan de orde van de dag waren. Te kenend is ook dat de vrachtenmarkt een belangrijke ontspanning te zien geeft en dat plantaardige vetten voor veel lagere prijzen worden aangeboden. Er is ontspanning in de wereld. Als men zich nu afvraagt wat dit alles voor oorzaak heeft, dan is het heel eenvoudig dit, dat de oorlog in Korea minder gevaar van uitbreiding in zich schijnt te bergen dan enige tijd geleden, terwijl ook de kans toe neemt dat het in Perzië tot een vergelijk zal komen. De Perzische regering weet n.1. heel goed, dat het gehele land verwoest zou worden, wanneer men het tot een oorlog zou laten komen, maar het spreekt vanzelf dat de Perzen- zullen proberen Engeland de vrede te laten kopen voor de hoogst moge lijke prijs. Deze ontspanning is zonder twijfel mede een gevolg van het feit, dat de oorlog in Korea voor beide zijden reeds op schrikbarend hoge kosten is gekomen, zowel aan mensen als aan materiaal. Dit leidt tot bezinning, want zelfs voor hen, die zich reeds met de gedachte van een derde wereldoorlog ver zoend hadden, is het duidelijk geworden, dat alles in het werk gesteld moet worden om een dergelijke ramp te voorkomen. Bovendien heeft de versterking van de mi litaire paraatheid van het westen de kans op een succesvolle overval van de andere zijde aanmerkelijk verminderd. Dit maakt het mogelijk de toestand rustiger te bezien, hetgeen onmiddellijk tot lagere prijzen aan leiding geeft. Terwijl men enkele maanden geleden bij de prijsbepaling in de kleinhandel steeds re kening moest houden met de waarschijn lijkheid dat een volgende partij weer duur der ingekocht moest worden, ziet men thans de mogelijkheid naderen, dat de groothan- delsprijzen zullen gaan dalen. Bij dergelijke vooruitzichten is het verstandig duur ge kochte voorraden zo snel mogelijk op te ruimen. Dat desondanks de verkopen nog niet voldoende toenemen, verklaart men uit de omstandigheid, dat het publiek in de afgelopen winter zoveel geld heeft in geteerd, dat men thans niet meer kopen kan dan strikt noodzakelijk is. SUCCESVOLLE KRACHTTOER VAN DE NEVELSPUIT. Zondag heeft tweemaal de rode haan gekraaid en tweemaal heeft de brandsire- ne groot alarm gegeven. Het begon al vroeg. Te ongeveer 7 uur werd de brandweer gealarmeerd voor 'n brand in de Meubelfabriek „Soestdijk" aan de Korte Brinkweg. Voorbijgangers hadden rook zien opstij gen uit het achtergedeelte van de fabriek en toen de brandweer, die zeer snel ter plaatse was, de twee stralen van de ne velspuit op de vlammenzee richtte, waren Vrijdagavond is weer op Schiphol geland het K.L.M.vliegtuig „De Edam", hetwelk met een Austin-automobiel een reis om de wereld heeft gemaakt. Nadat de auto in Londen was achtergelaten, landde de Edam na zijn succesvolle reis weer op Schiphol. de verwachtingen van een succes voor de nevelspuit niet groot. Immers, het vuur had in het achtergedeelte der fa briek reeds zover om zich heen gegrepen, dat de vlammen door het dak sloegen. De kracht van de 56 atmospheer, onder welke druk het water tot nevel wordt verspoten, bleek echter zó effectief, dat na 3 minuten geen vlam meer te zien was. De nablussing vorderde nog enige ogen blikken, maar al zeer vlug kon men een overzicht krijgen van de ramp, welke de gebroeders Schuur alhier, de eigenaars van de fabriek, had getroffen. Het voorgedeelte van hun fabriek was be houden, maar het achtergedeelte was ge heel uitgebrand en dakloos. Enkele kort geleden aangeschafte machines waren vernield, werk- en draaibanken en het grootste gedeelte van het kostbare meu belmakers-gereedschap waren een prooi van de vlammen geworden, terwijl een aantal dressoirs, die gereed stonden om Maandagmorgen naar Harlingen te wor den vervoerd, mede een prooi der vlam men waren geworden. Deze brand, de tweede in anderhalf jaar tijds, die dit bedrijf stil legt, is te wijten aan een defect in de electrische bedra ding, welke onlangs geheel vernieuwd is geworden. Verzekering dekt de schade. Door politie, brandweer en een branddes- kundige is een minitieus onderzoek inge steld, hetwelk Zondagmiddag nog gaande was. De brandweermannen, die door deze brand hun Zondag voor een deel verloren zagen gaan, moesten des avonds weer in touw komen. Te 9 uur n.1. loeide de sire ne weer, ditmaal voor een brand op de Nassaulaan, waar het perceel no. 35 in brand stond. Buren hadden rook en vlammen gezien nabij de keuken van dit perceel en waar schuwden de brandweer. De bewoners, het echtpaar E. Kuiper, waren op visite bij familie en zodoende onkundig van de ravage, welke in hun woning door de vlammen werd aangericht. Zeer spoedig was de brandweer met de nevelspuit en twee motorspuiten ter plaat se, doch de rook en vlammenontwikkeling in dit pand was zo hevig, dat de spuitgas ten de woning niet konden binnendrin gen. Met vier stralen, waarvan twee met de nevelspuit, werd deze brand tenslotte bedwongen. Dit pand, hetwelk vroeger diende tot berging van drie auto's, was door de be woner omgebouwd tot woonhuis. De brand- en waterschade was zeer groot, doch het pand bleef behouden, ook dit maal dank zij het effect van de nevelspuit. Enige kanaries zijn in de vlammen om gekomen, doch het pluimvee kon worden gered. Ook hier dekt verzekering de schade. GROTE SPOED HAD AANRIJDING TOT GEVOLG. Zodra de brandsirene gaat spoeden de vrijwilligers van onze Vrijwillige Brand weer zich naar de brandweer-kazerne op de Lange Brinkweg om hun plicht te gaan doen. Ook Zondagmorgen was dit weer het ge val, doch toen kwamen drie brandweer heden, nog vóór zij de centrale bereikten, met elkander in botsing. De gebroeders Rasch reden per motorrij wiel op de Lange Brinkweg, terwijl de heer J. Kraaijenhagen per bromfiets van uit de Korte Kerkstraat eveneens de Lan ge Brinkweg opreed. Door het gelijktijdig aankomen op dit punt ontstond een aanrijding. De drie brandweerlieden werden tegen 't wegdek geslingerd, waarbij de heer K. er het slechtste afkwam. Met een hersen schudding moest hij worden overge bracht naar het Ziekenhuis „De Lichten berg" te Amersfoort. De gebroeders Rasch liepen wonden op aan hun gelaat, handen, benen enz., waarvoor zij door Dr. De Vos werden be handeld. Laatsgenoemde behandelde ook de heer Kraaijenhagen op de plaats van 't ongeval. De motorvoertuigen werden ernstig be schadigd. MEER MEDEWERKING VERZOCHT. De twee branden, welke Zondag in onze gemeente hebben gewoed brachten ui teraard veel publiek op de been. Deze grote belangstelling is uiteraard ver klaarbaar, doch brengt ook bezwaren mee. De politie heeft zich tegenover ons be klaagd, dat veel Soester kijkers o.m. wei nig dicipline aan de dag leggen. Zowel des morgens als des avonds ston den veel kijkers onze brandweerlieden danig in de weg. Het is tenslotte dwaas, dat brandweermannen in hun werk ge hinderd worden. De politie die bij branden gewoonlijk zeer soepel optreedt, moest des avonds drastische maatregelen treffen en de Nas saulaan afzetten, om de brandweer haar werk mogelijk te maken. ONZE POLITIEMANNEN IN DE TWEEDAAGSE. Als een goede training voor de komende vierdaagse te Nijmegen werd Vrijdag en Zaterdag een tweedaagse wandeltocht ge houden te Amersfoort, waarvoor 900 deel nemers hadden ingeschreven. Op beide dagen moest 50 k.m. worden af gelegd. Deze tochten zijn zwaar geworden door de vele regenbuien en Zaterdag moest het parcours zelfs met 10 kilometer worden ingekort, om de verstijfde spieren en de met blaren bezette voeten rust te geven. Van ons politiecorps namen aan deze tocht deel de heren De Raadt, Kaspers, Bergman, De Hartog, Van de Meulen, De Bruin en Le Qlercq. De heren B. Koppen en C. v. d. Lugt, eveneens plaatsgenoten, namen individu eel deel. JAARVERGADERING WIT-GELE KRUIS. Vrijdagavond werd in het St. Jozefge bouw de jaarvergadering gehouden van de afdeling Soest van het Wit-Gele Kruis. De voorzitter, de heer A. L. Bakker, bracht in zijn openingswoord de wense lijkheid van 'n eigen wijkgebouw naar vo ren en wees op de gunstige financiële re sultaten van het afgelopen jaar, hetwelk de stichting van een dergelijk gebouw naderbij brengt. Het afgelopen jaar gaf een gestadige groei van het ledental te zien. Dit kwam tot uiting in het jaarverslag van de secre-, taris, de heer C. v. d. Bremer, waarin te vens werd gewezen op het nut van de in gestelde actie tot het werven van nieuwe leden. De outillage van het consultatie bureau moest beter zijn, doch er kon nog geen huisvesting worden gevonden voor een beter ingericht bureau. Een eigen wijkgebouw zou deze moeilijkheden kun nen oplossen, doch hiervoor is nog niet voldoende geld aanwezig. Het aantal betalende leden bedroeg in het afgelopen jaar 837. Ruim duizend bezoe ken werden afgelegd aan 102 kraamvrou wen en 4644 aan 204 andere patiënten. Het consultatiebureau werd bezocht door 115 moeders met baby. Het magazijn werd weer uitgebreid en veelvuldig werd het materiaal uitgeleend. Minister In 't Veld heeft vorige week haarfijn uit de doeken gedaan hoe wij volkomen uit de woningnood-misère kun nen komen. Eigenlijk kan een kind de was doen, want, zegt de Minister, wan neer we minder zouden snoepen, minder zouden roken en drinken, was de zaak zó voor elkaar en had iedereen een eigen dak boven zijn hoofd. Ik wil onze minister niet van plagiaat be schuldigen, doch het geluid klinkt erg bekend. Nog niet zo lang geleden wist 'n andere minister, ik meen in België, te ver tellen, dat iedere eneen eigen auto zou kunnen bezitten, wanneer er niet zo veel gedampt, gesnoept en uitgegaan werd. Daar is toen nog al om gelachen en er zijn flauwe moppen over verteld. Een auto en een woning zijn wel twee zeer verschillende dingen, maar dergelij ke adviezen stemmen tot nadenken. Juist door er over na te denken, ga je je min of meer bekocht gevoelen, want ik meen, dat, wanneer we inderdaad eens allemaal het advies van de Minister gingen opvol gen, de wind weer ongenaam uit een ge heel andere hoek zou gaan waaien. Denken we maar eens aan de moeilijkhe den, waarin de sigarenfabrikanten nu reeds verkeren en aan de dito van de tex tiel- en de schoenenindustrie, terwijl voor deze laatste bedrijven het advies van de minister nog niet eens geldt. Natuurlijk zullen er deviezen kunnen worden gespaard, wanneer we iedere „luxe" achterwege laten en alleen maar werken om te leven en onze belastingpen ningen op tijd te betalen. Maar of we daarmee de zaak zullen redden, acht ik zeer te bezien. Ik geloof niet, dat de minister in volle ernst was toen hij een en ander beweerde. Wel heeft hij er mee bereikt, dat ik het onprettige gevoel heb een stuk bouw steen van een woning voor een medemens weg te blazen bij ieder strootje dat ik rook. Maar ondanks dat, het spijt mij Mi nister, U vangt mij niet. Wanneer U in de bouwerij geen gat ziet, omdat ons landje op de flacon is geran geerd, kan ik me dat indenken. Maar doet U nu niet of wij daarvan de schuld zijn. Wanneer we direct in 1945 waren begon nen alléén de werkelijk urgente dingen te doen en te kopen, in plaats van din gen aan te schaffen, die best hadden kun nen wachten, zou U een beste kans heb ben gemaakt. Nu, in 1951, komen met de leuze: stenen in plaats van roken en snoepen, is, na de ervaringen in de achter ons liggende ja ren, aan dovemans-oren gezegd. Jammer voor U, maar waar. Ik hoop U op een andere keer beter van dienst te kunnen zijn. H. OEKMAN. De penningmeester, de heer W. J. Kuyer, gaf een financieel verslag, waarin over goede financiële resultaten werd gespro ken. Bij de bestuursverkiezing werd aan de aftredende penningmeester dank ge bracht voor het vele werk gedurende tal van jaren verricht, terwijl de nieuw ge kozen penningmeester, de heer J. Kuyer, welkom werd geheten in het bestuur. SLAGERS OP DE BRES VOOR HET RODE KRUIS. Welke diensten het Nederlandse Rode Kruis ons land en ons leger in de afge lopen oorlogsjaren heeft bewezen is ge noegzaam bekend. Dat het Rode Kruis zijn diensten ook in de naoorlogse jaren is blijven verrichten, zij het dan voor meer vreedzame doeleinden, evenzo. Minder bekend is, hoeveel geld elk jaar voor deze werkzaamheden nodig zijn. Door grote landelijke acties moet dit geld worden bijeengebracht. Bij de onlangs gehouden collecte in onze gemeente hebben onze Soester inwoners op ondubbelzinnige wijze getoond met dit mooie Rode Kruis-werk te sympatiseren. Het bedrag van ongeveer 4500.dat in één week tijd bijeen gebracht werd, is hiervan het duidelijkste bewijs. In aansluiting hierop organiseren de Soester slagers een actie, die ook weer op het Rode Kruis-werk is gericht. In het tijdvak van 22 Juni tot en met 21 Juli, dus gedurende een maand, ontvan gen de kopers, voor elk besteed bedrag van 2.50, een bon, waarop t.z.t. zeer mooie prijzen te winnen zijn. De hoofdprijs van deze actie bestaat uit een bromfiets (Kaptein Mobylette), ter wijl meerdere waardevolle prijzen be schikbaar zijn. Onze Soester gemeenschap kermende, ge loven wij, dat een aansporing om mee te werken de baten van deze actie zo hoog mogelijk op te voeren, overbodig is.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1