GOLI. Geslaagd Brandpunten der Internationale Politiek Kaptein Mobylette. H. Grift Zoon Machineschrijvea, Stenografie etc. Malik's Vredesvoorstel. Blank en zwart in Afrika. voor het eindexamen. PRACTICUM Z.K.H. Prins Bernhard viert heden zijn 40e verjaardag. Officiële mededelingen. SOEST. IN DE HOEK. Burgerlijke stand VRIJDAG 29 JUNI 1951. 27e JAARGANG No. 51. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 De Golem is in de Joodse mystiek een beeld, dat door toverspreuken tot leven werd gebracht en dan allerlei dingen uit haalde: slechte dingen en goede dingen. Maar wat is goed en wat is slecht? Goli heeft niets met het woord Golem te maken. Het is het Kafferse woord voor Goudstad en met Goudstad bedoelen de Kaffers Johannesburg. Al hebben dus de betekenissen van die 2 woorden niets met elkaar gemeen, toch denkt men bij het noemen van het ene onwillekeurig aan het andere. Niet al leen omdat beide woorden zoveel op el kaar gelijken. De sociale omstandigheden waaronder de negers in Zuid-Afrika en vooral rondom Johannesburg leven, zijn niet de beste. Ondergebracht in krottenwijken, langs de randen van de stad, wordt hun arbeids kracht, op een doodenkele uitzondering na, gereserveerd voor het eenvoudigste, het minst gekwalificeerde en het slechtst betaalde werk. De blanke bevolking beschouwt hen als lui, dom, onbetrouwbaar, misdadig en vuil. Zij vindt „die Negers" alleen goed om te worden „gebruikt" en dan nog al leen omdat er niets beters is. Er is een grote afstand tussen de blanken, die de suprematie hebben en de negers, die echter in aantal weer verre dat der blanken overtreffen. Nu zou men denken, dat de negers in hun landbouwgebieden zouden blijven en de stad zouden mijden. Het tegendeel is waar. Een toenemende stroom zwanen beweegt zich naar de krottenwijken van de stad, niet omdat die in absolute zin zo veel aantrekkelijks bieden, maar wèl om dat men er tenminste een bestaansmoge lijkheid vindt, die op het platteland meer en meer gaat ontbreken. Die stroom doet de beduchtheid van de toch eigenlijk dunne blanke bovenlaag toenemen en laat hen economische en po litieke maatregelen hanteren, die hun po sitie veilig stellen. Dit te meer, omdat ook van de „onderkant" actie komt, zij het een nog ongerichte en nog als reactie op de bovenkant. Een eigen doeloewust stre ven is het niet. Toch tonen de zwartjes hierbij te beschik ken over een eerste voorwaarde om tot zulk een streven te komen, n.1. zelfdici- pline. Bij de boycott van het autobusver- keer in 1943, toen men hen 5 ct. meer wilde laten betalen voor hun kaartje, deden zich geen ongeregeldheden voor, maar liep men 20 tot 30 kilometer in plaats van naar zijn werk te „bussen". Dat de tegenmaatregelen van de regering Malan uitmonden in de apartheids-poli tiek" weet men. Dat die maatregelen weer aanleiding geven tot protesten van groe pen onder de blanken zelf, weet men ook. Hoe staat het nu met deze reactie op de reactie? Deze komt wel in de eerste plaats op re kening van de „Oud-strijders". Als vrijwilligers in de tweede wereldoor log zetten zij hun leven in tegen de tota litaire nazi-aspiraties van Hitier. Terug gekomen bleven zij zich verzetten tegen diezelfde tendenties, die in de regering Dan naar voor een spoedcursus Aanmelding DAGELIJKS MOLENSTRAAT 11 - TEL. 2100 Zou het werk'lijk, werk'lijk waar zijn, Heeft de Rus een vredesplan? Ofzijn het weer holle woorden? Komt er tóch weer herrie van? Malik doet een vredesvoorstel, Is 't een politieke stunt? Zal-ie het straks weer laten struik'len Over een juridisch punt? 't Is misschien een heel klein lichtpunt In een lange, duist're nacht, Oorlog heeft nog nimmer voorspoed En geluk teweeg gebracht. Zal de vrede intocht houden In dit omgeploegde land? Is de hand, nu toegestoken, Werkelijk een vriendenhand? Wordt de dwaasheid van een oorlog Nu door iedereen gevoeld? Laten handen elkaar vinden, Als het eerlijk wordt bedoeld 1 Foto Willy Schurmart N.F.K. Malan te voorschijn komen. Aan hun zij de vinden ze de Verenigde Partij van nu wijlen Generaal Smuts, de parlementaire oppositie-partij. Maar daarnaast komen tegenstellingen aan het licht tussen Boer en Engelsman, waarvan de laatste, krachtens de traditie van zijn afkomst, veel liberaler tegenover problemen als 't huidige Zuid-Afrikaan se staan dan de Boeren. Hoewel ook van de laatsten het liberaal-denkende deel naast de Britten staat. Men denke hierbij niet aan liberaal in politieke zin. Natuurlijk wordt bij dit alles ook het communistische spook gehaald en het zou ook inderdaad naief zijn om te menen, dat Moskou niet probeert te vissen waar het water troebel is. Maar het werkelijke ge vaar is, dat de goudstad Goli in de vorm van z'n zwarte bewoners een modern soort Golem heeft, dat juist door de be zwerend bedoelde toverformules van Ma lan tot een leven wordt gebracht, dat dan niet constructief zal kunnen zijn. De tegenstellingen in Zuid-Afrika om te zetten in een constructief samenwerken, is een probleem, waar Zuid-Afrika bij zal kunnen leven in de toekomst of waarbij het ten onder zal gaan. Een verjaardag met vredesgeruch- ten. Rusland wil bemiddelen. „Kleine" lening voor Perzië? Het Internationale Hof ingeschakeld. De vier plaatsvervangers zonder re sultaat naar huis. Bekentenissen achter het Gordijn. Actie tegen Péron. Van verjaardagen gaat veelal een bijzon dere bekoring uit. Altijd staan we voor verrassingen. Verjaardagen van oorlog geven altijd stof voor vredesgeruchten. Zo was het in de bezettingstijd, zo is het thans op Korea. Voor de verjaardagsver rassing zorgden ditmaal niet de zestien landen met troepen op Korea. Zij ver klaarden géén gezamenlijke vredesverkla- ring te zullen afleggen. Ook komt de ver rassing niet van Peking-China, dat blijk baar niets voelt voor een vrede. Neen, ditmaal kwam de surprise van de zijde van Rusland. De Sovjet-Russische verte genwoordiger in de V.N., Jacob Malik, zei n.l„ dat er nu toch eindelijk maar eens een wapenstilstand op Korea moest ko men. Daartoe zouden alle landen met troe pen op het veelbevochten gebied een con ferentie moeten houden, hoe dat op de beste manier kon worden opgelost. Op merkelijk was, dat Malik nóch over For- mosa nóch over de toelating van Peking- China sprak. Moskou zelf zou er buiten blijven. Rusland is alleen.... bemidde laar. Er is weer hoop.... maar toch be reiden de Chinezen weer 'n groot offen sief voor. De luchtoorlog wordt steeds he viger en in Mandsjoerije worden vliegvel den aangelegd. En dan vrede? Tussen Engeland en Perzië is het ook nog geen pais en vree, integendeel. De Britse delegatie is uit Teheran teruggeroepen, de gearresteerd, die slechte plannen tegen de regering Péron hadden beraamd De pre sident, zijn echtgenote en hoge functiona rissen zouden worden vermoord en de re gering aan de kant gezet. Het plannetje zou worden gefinancierd door kapitalis ten uit Wall Street. Zo'm geluid hebben we wel eens meer gehoord HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat ter se cretarie van Soest ter inzage is gelegd 'n verzoek met bijlagen van G. L. Wilden burg, Eigendomweg 41, Soest, om ver gunning tot het oprichten van een inrich ting, bestemd tot bewaring en verwer king van afval, in welke inrichting zullen worden geplaatst een schrootpers, een ijzerschaar en een papier- en lompenpers, welke zullen worden aangedreven door drie electromotoren van resp. 10 p.k., 5 p.k. en 5 p.k., op/in perceel Klein Engen- daalweg nr. 36, kadastraal bekend, ge meente Soest, sectie G, nr. 4029. Op Dinsdag 10 Juli 1951 zal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Daartoe zal op die dag, des voormiddags elf uur, ter secretarie zit ting worden gehouden. eisen van de Perzische regering zijn niet ingewilligd, terwijl aan de andere kant ook het Engelse financiële aanbod niet is aanvaard. Perzië zit nu zwaar in gelde lijke moeilijkheden, daar de royalties uit de Anglo-Iraanse sinds het uitbreken van het conflict niet meer worden uitgekeerd en deze gelden de voornaamste bron van inkomsten vormden voor Perzië. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat Perzië bereid is een lening van de Amerikaanse Export Import Bank te aanvaarden. Over deze lening van 25 millioen dollar is reeds in September van het vorige jaar gesproken, maar toen vond de regering in Teheran het bedrag veel te klein in ver houding tot wat andere landen kregen. Ja, als er geen geld meer is, dan zijn zelfs „kleine" leningen welkom. Het is alleen maar de vraag, of Perzië het eens ver smade sommetje nu wel krijgt toegewe zen. Engeland laat het er voorlopig bij. Zolang de regering Mossadeq aan het be wind is, valt er met die heethoofden niet te praten. Het Internationale gerechtshof te Den Haag komt heden bijeen om het verzoek van Engeland om voorlopige maatregelen ter bescherming van de rechten van de Anglo-Iraanse, zolang het conflict niet is opgelost, te bespreken en 30 Juni zal een begin worden gemaakt met het horen der partijen. Er zijn in Perzië al militairen aan te pas gekomen. Engeland staat op het stand punt: safety first. Als waarschuwing wor den de Britse troepen in de Suez-kanaal- 'zone paraat gehouden. Roept Engeland zijn deskundigen naar huis, dan loopt het met de oliebedrijven in minder dan geen tijd spaak. Als de nationalistische jeugd organisaties doorgaan met het molesteren van de Britse Employé's, zal het er wel van komen. Hoewel niet voor hun veiligheid, ook de plaatsvervangende ministers van Buiten landse Zaken van de Grote Vier zijn naar huis gegaan. Het had toch geen nut meer. Drie maanden heeft het geduurd, drie maanden van nutteloos gepraat en po gingen om een agenda samen te stellen, een basis te scheppen waarop de Grote Vier konden confereren. Rusland zal uit het feit, dat de westelijke Drie een einde hebben gemaakt aan het zinloze gedoe, de grootst mogelijke propaganda voor „vrede" putten. Er moet hard worden gewerkt achter het IJzeren Gordijn. Rusland treedt op als bemiddelaar en voorvechter van de „vre de", zijn satellietstaten zorgen er voor, dat de „binnenlandse veiligheid" blijft gewaarborgd en dat „imperialistische elementen" voor de rechtbank worden ge sleept. Ditmaal deed Hongarije weer eens van zich spreken. De Hongaarse aartsbis schop Mgr. Grosz en 8 andere Katholieke kopstukken moesten zich verantwoorden en gelijk eertijds Kardinaal Mindzenty „bekenden" ook zij alle ten laste gelegde misdrijven. Mgr. Grosz werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 15 jaar. Ook ditmaal werd hetzelfde recept toegepast. De Hongaren kunnen niet eens meer ori gineel zijn. Het schijnt dat alleen in dictatoriale lan den comploten worden ontdekt. In Argen tinië werden tenminste enige officieren INZAMELING HULP AAN GEREPATRIEERDEN. In de week van 2 tot en met 7 Juli a.s. wordt door de stichtingen „Nederland helpt Indië" en „Pelita" een geldinzame ling gehouden voor hulp aan gerepatri- eerden. De nood onder de gerepatrieerden is groot, zodat veel geld nodig is om deze nood te lenigen. Het plaatselijk comité rekent op de gul heid der Soester inwoners. Zij, die enige uren beschikbaar willen stellen om mede te helpen de inzameling te doen slagen, kunnen zich opgeven bij Mevr. H. A. E. K. van der Swan-de Kie- wit, Vosseveldlaan 39. OVERTREDING ARBEIDSWET. Een inwoner kreeg een procesverbaal wegens het niet aanwezig hebben van 'n arbeidslijst in zijn werkplaats. WELVERDIENDE PROMOTIE. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. van Hummel, aanvankelijk onderwijzer te Zwolle en Utrecht, thans hoofd ener bijzondere school te Bussum, maakt een welverdiende promotie na jaren van hard werken en inspannende studie aan de Universiteit te Amsterdam, waar hij ver schillende testimonia verwierf in de fa culteit der psychologie. Het Individueel Onderwijs aan kinderen met partiële defecten, in 1947 door hem en één zijner leerkrachten, Mej. Boon, op eigen initiatief en voor eigen risico be gonnen, is uitgegroeid tot een Instituut, dat per 1 September a.s. zal worden ge opend. Dit individueel onderwijs („Indon") is pionierswerk van groot maatschappelijk belang. Ondanks grote financiële moei lijkheden en aanvankelijk gebrek aan be grip, mocht het de morele overwinning behalen, wat een zegen betekent voor bij na 60 kinderen, die door gedeeltelijke te korten in hun denk-, gevoels- en wils- leven het gewone klassikale onderwijs niet kunnen volgen. Een der modernste schoolgebouwen van Bussum is door het Gemeentebestuur voor genoemd werk beschikbaar gesteld. Het „Instituut Indon" bedoelt een streek school te zijn, zodat dit onderwijs tot in wijde omtrek van belang zal blijken. Reeds meldden zich leerlingen uit Hil versum, Naarden, 's-Graveland, Laren, Huizen, Diemen en Blaricum. Wij achten het volkomen verklaarbaar, dat de heer Van Hummel met de leiding van het Instituut zal worden belast, daar hij het was, die met Mej. Boon het werk begon na het belang daarvan te hebben ingezien en dat wel in een tijd toen nog vrijwel niemand de oplossing zag. Wij wensen hem geluk met dit „Instituut Indon", de eerste Prot. Chr. school in Ne derland voor kinderen met leer- en op- voedingsmoeilij kheden. PALEIS PUZZLE-TOCHT. De tweede puzzletocht per rijwiel wordt Maandagavond gehouden. De start heeft te 7 uur plaats vanaf de Koninklijke stallen. ZAG U TE HOGE PRIJZEN. Het is de politie gebleken, dat, bij over treding van de prijsvoorschriften en het prijsaanduidingsvoorschrift, het kopend publiek hiervan geen aangifte doet of niet weet waar zij met deze klachten terecht kan. Wanneer men denkt, dat een te hoge prijs wordt gevraagd, kan men hierover mededeling doen aan het politiebureau of bij de Economische Dienst, Stations straat 9, Utrecht, Telefoon 12694, aldus deelt men ons van de zijde der politie mede. We moeten in Soest, zo zei onlangs de voorzitter van V.V.V., meer tourist-min- ded worden. Wanneer het een ietwat an dere uitdrukking is geweest of wanneer het iemand anders was, die het zei, ver geeft de auteur mij dit wel. Of het nu komt omdat er een Engelse klank aan dit woord zit weet ik niet, maar helemaal is de betekenis van dit woord niet in onze gemeente doorgedron gen. Ik ben wel eens in de gelegenheid touris- ten te spreken, die ons dorp korter of lan ger bezoeken. Over ons dorp en de om streken laten ze allen hetzelfde geluid horen. Die is uniek, die is prachtig, die is prima en nog zo het een en ander meer. Wanneer je de mensen zou geloven, wo nen we hier in een ideaal deel van Ne derland, hetgeen ik overigens voor reke ning laat van de enthousiastelingen. Maar, en nu moeten we niet kwaad wor den, over ons, Soesters, is hun mening niet zo uitbundig. Jullie hier zijn een beetje te bokkig, zei mij een Mokummer. Misschien bedoelen jullie het wel goed, maar je laat het niet merken. Er is een klein beetje te weinig gemoedelijkheid waar het erg op z'n plaats zou zijn en bo venal jullie zijn niet vrolijk genoeg. Al ben ik ook maar een import-Soester, ik woon hier nu lang genoeg om me zo iets aan te trekken, maar diep onder m'n interlockje moest ik hem gelijk geven. Hij deed me nog een vreemd verhaal. Ergens in ons dorp was een familie, die ook wel eens vacantiegangers wilde heb ben. Kennissen „deden" het ook en ze vonden het niet alleen prettig om de pingping doch ook wel gezellig. Toen de man zich naar het adres begaf om nadere informaties, werd de deur niet voor hem geopend, doch ontspon zich door het gesloten raam op luide toon de volgende conversatie: „Wat moet je?" „Meneer, er is mij door X verteld, dat U vacantiegangers wilde hebben gedurende Juli en Augustus." „Ja, dat komt uit, maar ik doe het niet". „Mag ik U niet even van meer nabij spre ken; door het raam schreeuwen is zo on gezellig". „Nee, ik doe de deur niet open en ik ver huur ook niet en ga nu maar vort...." Deze vacantieganger-op zoek is gelukkig naar zijn genoegen geslaagd, maar wan neer hij aanstonds door ons dorp dwaalt, zal hij menige vacantie-kennis op steeds sappiger toon het verhaal vertellen van die dorpsgenoot van ons, die „ook wel eens wilde verhuren". Dit soort „verhuurders" bewijzen ons dorp met hun hondse houding geen dienst. H. OEKMAN. HOE DE DUIVEN VLOGEN. De wedvlucht vanaf St. Quentin gaf voor de vereniging „De Vriendschap" de vol gende resultaten: W. Nieuwenhuis 1 4 5 9 15 21 25. Th. de Muynck 2. Jac. Stalenhoef 3. E. v. Daat- selaar 6. C. Dijkman 7 8 12 22. R. Bergers 10 20 26. G. v. d. Broek 11 17. G. Teeken 13. W. Roest 14 19 24. J. Ctawezen 16 18. R. Kaats 23. Aankomst eerste duif 10 uur, 50 min. en 36 sec. De laatste duif kwam aan te 11 uur 14 min. In concours waren 105 dui ven. De bromfiets, die U niet in de steek laat. Heeft U er nog niet één Een bezoek aan en ook U zult enthousiast zijn. Agent: GAZELLE-, HUMBER- EN AMSTEL RIJWIELEN. GEBOREN. Yvonne Maria, d. v. R G. Ruis en D. v. Maurik, Wieksloterweg W.Z. 3a. Joris Cornelis, zoon van C. Buijs en J. A. M. van Ederen, Zaandam. Adriana Hendrika, dochter van P. A. Majoor en J. A. Wijnhoff, Van Lenneplaan 18. An na Paulina, dochter van A. J. van Woer- kom en M. W. Roeten, Veenpad 4. ONDERTROUWD. A. Kuijvenhoven, 42 jr., schilder, Eikenlaan 7 en G. v. d. Munt, 27 jr., Eikenlaan 7. GEHUWD. G. Voorneveld, 22 jr., melk- slijter en R. G. v. d. Broek, 21 jr., Hil versum. Th. A. v. d. Molen, 21 jr., ambt. rijks bel. en R. F. v. d. Broek, 23 jr„ Hil versum. J. H. Worst, 33 jr„ bedrijfsleider en H. Lakerveld, 24 jr., Oud-Beijerland. J. Th. W. Clemens, 32 jr„ hoofdass. we- tensch. instituut en C. J. A. Jongerius, 28 jr., Amersfoortsestraat 78c. OVERLEDEN. Aleida Verheul, 70 jr., geh. met G. Lieverse, Koninginnelaan 133. Pieter Kabel, 82 jr., gesch. van L. Dit- mars, Schoutenkampweg 8.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1