J Denen bezochten verbleven in Soest. 't Vogel-paradijs. Hoe vindt U Soest >n Onze Deense gasten na ontvangst ten gemeentehuize. M IN DE HOEK. Een hoekje van de Soester sprookjestuin Vogel-flora. DINSDAG 3 JULI 1951. 27e JAARGANG No. 52. soesterOourant SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) Foto ,,Astra". Soesterbergsestraat 106. Soest. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrqdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT VEEL LOF VOOR NATUURBAD. Vrijdagavond, te half negen, arriveerde 't gezelschap Denen, leden van de gymnas tiekvereniging „Frem", afdeling zwem men, in onze gemeente. Des morgens te 4 uur waren zij per autobus uit Odense vertrokken en in het restaurant van het Soester Natuurbad hoorden zij voor de eerste maal het „Welkom in Holland" door de heren Peet en Surink, namens de stichtingen Soester Natuurbad en V.V.V. Soest-Vooruit. De heer Surink sprak daarbij de gasten toe in de Deense taal en wees er op, dat de gasten uit het hart van Denemarken thans in het hart van Holand waren. Zaterdagmorgen werden de Denen offi cieel in Soest verwelkomd door de Burge meester, die, in gezelschap van de ge meente-secretaris, de gasten ontving in de raadzaal. Zijn welkomstwoord sprak de burgemees ter in het Engels en drukte er zijn spijt over uit, dat hij de Deense taal niet be heerste, doch hij hoopte een volgende maal deze machtig te zijn. Wij zijn blij, dat U Holland en Soest be zoekt, zeide de burgemeester. Dergelijke sport-ontmoetingen zijn niet alleen ple zierig, doch ook belangrijk, omdat dit de Europese broederschap bevordert en de Europeanen elkaar leren waarderen en begrijpen. Hij wenste de gasten een ple zierig verblijf en goed weer toe en hoop te, dat zij de beste herinneringen aan Soest en Holland zouden meenemen naar Denemarken. Ter herinnering aan dit bezoek aan Soest overhandigde de Burgemeester een ge denkbord, vervaardigd in de potterij „De Vlieguut" alhier, aan de leidster van de Deense groep, Mevrouw Grethe Balslev. Deze dankte in het Duits de Burgemees ter voor deze ontvangst en voor dit fraaie wandbord, waarop stond vermeld: „Soest-Holland" 29 en 30 Juni 1951. Mevrouw Ezerman alhier, die Deense van geboorte is en de groep begeleidde, bracht de woorden van de Burgemeester over in de Deense taal en een hartelijk applaus van de gasten was het antwoord aan de Burgemeester. De Hollandse koffie werd hierna met graagte gedronken en op het bordes van het gemeentehuis werd het gezelschap vereeuwigd. Tot slot zongen de Denen hun volkslied, zoals zij ook Vrijdagavond hadden gedaan. De Deense autobus heeft de gasten hier na naar „De Vlieguut" gevoerd, waar zij souvenirs kochten. Zaterdagavond, half acht, werd een aan vang gemaakt met de zwemwedstrijden in het Soester Natuurbad. Tegenover de Denen waren door de K.N.Z.B. zwemsters en zwemmers gesteld uit verschillende verenigingen, waarbij zich goede krachten bevonden, zoals de dames I. de Gans, E. v. d. Tweel, M. de Kort, H. Scheerder, Mevrouw Elbing-Ha- verlag, J. Welling en R. v. d. Hoef. Onder de heren waren aanwezig F. A. Demuth, Soest is een attractie rijker Van het allergrootst formaat, Vogelflora, wondertuinen, Aan de Soesterbergsestraat. Wat in d' oudheid rond kastelen In het park werd aangebracht Biedt U deze Vogelflora In haar wonderschone pracht. Vele honderdtallen vogels Kwelen er hun hoogste lied Rondom vijvers en fonteinen, Heus, U weet niet wat U ziet. 't Park is 's avonds sprookjesachtig Indrukwekkend mooi verlicht, De fontein wordt gouden regen, 't Is een wonderschoon gezicht. 't Helder water in de vijvers Wordt champagne in die schijn En het spartelende eedje Zwemt in sprankelende wijn. En te midden van dit sprookje 't Restaurant met groot terras, Alles geeft de indruk of U Hier aan de Rivièra was. Deze Soester Vogelflora Is in één woord magnifiek, 't Is een Elim voor de gasten En in Nederlanduniek. Soest stelt deze Vogelflora Om haar wonderpracht op prijs, Want heel Nederland bezoekt thans 't Soester Vogelparadijs! E. VAN EEDEN. Dit vroegen wij Mevr. Balslev, de leidster van de zwemgroep uit Odense, een stad van meer dan 100.000 inwoners in Denemarken. Het antwoord was een kort en krachtig: „Prachtig". Zij roemde de grootte en de inrichting van het Soester Natuurbad, welke 't grootste openluchtbad in Odense overtrof. Overigens bleek uit haar woorden, dat in Denemarken ook niet alles botertje tot de boom is. De roombo ter is te duur om gebruikt te wor den, vleesprijzen zeer hoog. „We staan aan de vooravond van een in flatie" zeide Mevr. Balslev. Toen zij vernam, dat de rijkdom van Holland ook verdwenen was, was de smart gehalveerd- Immers: gedeel de smart J. de Gans, W. Evertse, H. Mulder, N. Keizer en H. Willemsen. De Deense gasten zijn de mindere geble ven op deze wedstrijden, enerzijds, door dat verschillende Hollandse zwemmers te sterk waren voor hun tegenstanders, an derzijds doordat de Denen gewend zijn in zout water te zwemmen, hetgeen 't zwem men blijkbaar lichter maakt. Hoe het ook zij, er werd een groot en ge varieerd programma afgewerkt en in de onderscheidene nummers werd goede strijd geleverd, waardoor de wedstrijden zeer aantrekkelijk waren. De uitslagen van de diverse nummers wa ren: 100 Meter rugslag dames: 1. I. de Gans (Neptunus) 1.24.3. 2. E. v. d. Tweel (Zwem- lust) 1.29.2. 3. G. Hansen (Frem) 1.29.8. 4. B. Brandt (Frem) 1.32.1. Tweede serie: 1. J. Henriksen (Frem) 1.36.1. 2. H. Scheer der (Neptunus) 1.36.1. 3. V. Rasmussen (Frem) 1.43.1. 100 Meter rugslag heren: 1. F. A. Demuth (Zwemlust) 1.19.2. 2. J. de Gans (Neptu nus) 1.20.1, 3. T. Fischer (Frem) 1.52.3. 100 Meter schoolslag dames: 1. C. Schou ten (U.Z.S.C. 1.36.2. 2. M. de Kort (Neptu nus) 1.36.5. 3. A. Petersen (Frem) 1.37.5. 4. B. Madsen (Frem) 1.40.9. 5. M. Staff- horst (U.Z.S.C.) 1.52.4. Tweede serie: 1. J. Welling (H.Z.C.) 1.27.5. 2. Mevr. W. El- bing-Haverlag (H.Z.C.) 1.28.9. 3. J. Chris- tensen (Frem) 1.41.1. 4. T. de Wilde (Nep tunus) 1.41.4. 5. M. Skov (Frem) 2.1.-. 100 Meter schoolslag heren: 1. W. Evertse (Neptunus) 1.17.8. 2. H. Mulder (Zweml.) 1.25.-. 3. E. Hosgaard (Frem) 1.36.8. 4. P. U. Vranum (Frem) 1.53.5. 100 Meter vrije slag dames: 1. R. v. d. Hoef (Neptunus) 1.17.1. 2. A. Glas (Nep tunus) 1.31.3. 3. B. Petersen (Frem) 1.39.9. Tweede serie: 1. K. Nielsen (Frem) 1.16.-. 2. G. Hansen (Frem) 1.24.1. 3. J. de Vries (Neptunus) 1.24.4. 4. H. Clausen (Frem) 1.34.9. 100 Meter vrije slag heren: 1. J. de Gans (Neptunus) 1.6.3. 2. H. Willemsen (Vecht lust) 1.6.9. 3. N. Keizer (Neptunus) 1.10.3. 3 x 100 Meter wisselslag dames: 1. H.Z.C. 4.7.2. 2. Neptunus 4.24.-. 3. Frem, 4.24.8. 4. Gemengde ploeg, 4.44.-. 3 x 100 Meter wisselslag heren: 1. Amers- foortse ploeg 2.47.2. Utrechtse ploeg 3.59.4. 4 x 50 Meter vrije slag dames: 1. Utrecht se dames 2.25.2. 2. Dames Frem, 2.30.2. 4 x 50 Meter schoolslag heren: 1. Utrecht se ploeg, 2.41.4. 2. Heren Frem, 2.56.4. Tot slot werden twee waterpolo-wedstrij- den gespeeld. De dames van Neptunus wonnen met 21 van de dames van H.Z.C,. terwijl de herenploeg van de stad Utrecht met 61 de meerdere bleven van de herenploeg van de stad Amersfoort. Na afloop verbroederden de Denen en de Hollanders zich in het restaurant van het Natuurbad, alwaar de Denen Nationale dansen demonstreerden. Maandagmorgen zijn de Denen vertrok ken. Zij hadden hun verblijf één dag ver lengd en in hotel ,,'t Zwaantje" te Soes- terberg werden zij Maandag officieel overgenomen door hun gastvrouwen ei heren uit Zeist. De Denen waren dankbaar en voldaan over hun verblijf in onze gemeente. De zwemwedstrijden van j.1. Zaterdag avond, in het Soester Natuurbad, duiden op een goed teken, n.1. dat het Stichtings bestuur iets meer durft te ondernemen dan voorheen. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 POSTGIRO 126156 In onze Soester Courant van Vrijdag vraagt de Economische Dienst m Utrecht, via onze Soester politie: „of we ergens te hoge prijzen zagen". Ik vind die oproep nou net klinken of de heren in Utrecht om werk verlegen zitten. Mogelijk is dat ook wel zo en eerlijk ge zegd wist ik niet eens, dat die Enonomi- sche Dienst nog bestond. Maar nu we dan weten dat ze ons nog steeds tegen te hoge prijzen beschermen, moeten we er eens over nadenken. Zag ik ergens te hoge prijzen? Betaalde ik ergens te veel? Wat een vraag eigenlijk hè? Betaalde ik iemand te veel? Misschien niet, misschien wèl, maar in ieder geval betaalde ik iede re keer, bij alles wat ik kocht, te veel naar mijn zin, wat nog niet wil zeggen, dat ik ergens te veel voor betaalde. Het verzoek van die Economische Dienst doet juist in deze dagen wel een beetje eigenaardig aan, want iedereen, die met met zijn ogen in zijn zak loopt kan weten, dat het met de winkelstand, onverschil lig of het een groot of een klem bedrijf betreft, helemaal mis is. Er moet worden gewerkt met kortingen van 25 procent en meer om de mensen tot kopen te verlokken en het is nog zeer te bezien of de winkelier, die meestal, na toepassing van deze kortingen, geen cent meer verdient en er in tegendeel vaak geld bij legt, succes zal hebben. Dit „suc ces" zal wel niet verder gaan dan dat hij zijn rekeningen kan betalen. Over kosten voor levensonderhoud, bedrijfskosten, be taling omzetbelastmg enz. behoeft die winkelier niet eens te peinzen. 't Is mooi. Terwijl de winkelstand wor stelt om z'n kop boven water te houden en, door de wet van vraag en aanbod, reeds maanden op apegapen ligt; terwijl de Regering iedere keer weer bliikt geeft zich geen lor van het lot van de midden stand aan te trekken, komt de Economi sche Dienst vragen: „Zag U ergens te hoge prijzen?" Mijne Heren van de Economische Dienst, ik weet niet of ik of een van mijn mede mensen in de laatste tijd voor een of an der artikel te veel betaalde. Ik weet al leen, dat een eventuele zeldzame overtre ding geen reden is een dienst als de Uwe, die nog wel zeer wijd vertakt zal zijn in ons land, nog langer in stand te houden. En omdat U niet uit U zelf zult vertrek ken vraag ik: Waar blijven de sterke mannen, die alle vertrekken van ons lan delijk „huis" eens grondig met bezem en dweil gaan reinigen? H. OEKMAN. Het is goed, dat wij meer naar buiten treden, daardoor als gemeente meer be kendheid krijgen en in veler ogen niet langer zijn een onaanzienlijk en onbe kend dorpje. Misschien heeft ook het Stichtingsbestuur van het bad zich de algemene „klacht" aangetrokken, dat „er nimmer iets te doen is". Het is echter wel typerend, dat als er iets „te doen" is, de belangstelling niet zoda nig is, als men, op grond van het gebode- ne, mag verwachten. Zaterdagavond was de belangstelling be vredigend. Er was een stalen tribune langs de waterkant gemonteerd en deze was behoorlijk bezet, doch wij hebben 'n toon van teleurstelling moeten beluiste ren bij de officials van het bad. Er man keerden nog een paar honderd mensen op deze Zaterdagavond, waarschijnlijk wa ren zij het, die het hier zo saai vinden. Organiseren schijnt in onze gemeente wel een zeer moeilijk werk te zijn. HARTELIJK DANK. Het bestuur van het Diaconessenhuis te Amsterdam verzoekt ons zijn dank over te brengen aan de winkeliers, die goede ren schonken voor de Bazar ter gelegen heid van 't 60-jarig bestaan van genoem de inrichting. VOLLEYBAL-COMPETITIE. In de Sportweek worden o.a. de finales gespeeld van volleybal-wedstrijden. Te voren wordt een volleybal-competitie ge houden, waaraan de navolgende vereni gingen deelnemen: Olympia, Kon. Mare chaussee, Eemkanters, S.T.C., Crescendo. Nephrietfabriek, Eltheto, Brandweer, v Tempo, Zonnegloren en S.P.S.V., welke laatste vereniging de organiserende in stantie vormt. Indien er nog verenigingen zijn, welke beschikken over een volleybal-zestal en deel willen nemen aan deze Soester com petitie, dan kan hiervan mededeling ge daan worden aan het politiebureau vóór Donderdag 5 Juli. Foto ..Astca", Soesterbergsestraat 1C6, Soest

Soester Courant | 1951 | | pagina 1