DE BRIEF, Tussentijdse Balans. SOEST. IN DE HOEK. VRIJDAG 13 JULI 1951. 27e JAARGANG No. 54. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Vrede op het stukje wereld dat Korea heet, is in aantocht. En wie is er niet blij om? De Amerikaanse kranten brengen foto's van uitgelaten soldaten en de Nederland se kranten geven kieken van files mensen, die profiteren van de prijzenoorlog. Soms krijgt men lust een vergelijking te maken tussen het Zweedse wittebrood van 1945 en het goedkope pakje kleren van tegenwoordig. Nadat een jaar lang de strijd op Korea voorpagina-nieuws is geweest, zullen dit nu de vredesbesprekingen worden. Na een jaar lang voorspellingen over een derde wereldoorlog, krijgen we dan thans - voor hoe lang? - voorspellingen over een duur- zame vrede. Misschien! Doch laat ons in deze tijd eens een tus- sen-balans opmaken. Hoe de zaken staan. Wat opvalt is, dat in materieel opzicht Rusland ongedeerd uit de strijd zal ko men. Het weinigje materiaal, dat de Rus sen hebben gestuurd, wijst er meer op, dat ze het in de practijk eens wilde tes ten, dan dat het zal dienen om .werkelijk de Noord-Koreanen en Chinezen te steu nen. Is echter het prestige van de „primus" on der zijn „pares" gelijk gebleven? Wij heb ben zo het vermoeden, dat de bereidheid van de vazallen, om voor Moskou door 't vuur te gaan, er niet op is vooruit gegaan. Zuiveringsacties kunnen zulke euvels snel verhelpen, doch de vraag is, of die ook afdoende blijven. Russische tegenvallers. Er is nog een tegenvaller voor Moskou. In het Kremlin heerst nog altijd de opvat ting, dat er vroeg of laat in de kapitalisti sche landen een economische crisis moet uitbreken, die, bij wijze van spreken, ten minste West-Europa als een rijpe appel in Joseph's schoot zou doen vallen. De ontzaggelijke kosten der herbewape ning der vrije wereld zou het uitbreken van die crisis bevorderen en de Russen zo de oorlog doen winnen.... zonder hem te hebben gevoerd. Een van de eerste reacties op Malik's aan bod was echter, dat het tempo der her bewapening niet zou worden vertraagd. Wat is er van die Russische verwachtin gen terecht gekomen? De communistische verkiezings-cijfers liepen achteruit, de ha venstakingen werden tot een mislukking, de naar klassiek nazi-voorbeeld op touw gezette agressie-methodes deden de weer stand der vrije v^reld toenemen, ondanks de zwaiJ*' iters en onaanks het onbeha gen, dat bet brengen van die offers toch wel meebrengt. Maar dat onbehagen ligt op ander terrein dan de communisten verwachten. Het on behagen is er vooral daarom, omdat het democratische Westen, ter wille van een efficiënte verdediging een nauwer sa mengaan onder de ogen moet zien met to- lalitaire resten als Franco-Spanje, Duits land (waar het nationaal-socialisme blijft doorvreten) en Argentinië. Er is één voor deel aan verbonden: de werkelijke de mocraten in die landen verwachten er het einde, of tenminste matiging van het heer sende bewind. Wat de weinige demo craten in Duitsland niet konden hopen, toen Hitier met Moskou zijn vriendschaps pact sloot. In Amerika. En Amerika zelf? De republikeinen, die MacArthur gebruikten om er hun „sla- er-op-los-politiek" mee door te zetten, verkeren in verlegenheid. Het grote Amerikaanse publiek moge minstens even afkerig zijn gebleven van het communisme en alles wat er maar naar zweemt, de instemming met het voorlopige resultaat van Acheson's rusti ge, maar doelbewuste politiek, is te alge meen en te duidelijk in de Verenigde Sta ten, om de republikeinen hun hetze te doen voortzetten. Ten slotte zijn er verkiezingen in zicht en geen partij ziet zich graag als oorlogs zuchtig bestempeld. Spanning zal wel blijven. Intussen geloven wij niet, dat, als de kwestie Korea is geregeld, zelfs definitief geregeld, Moskou geen andere wrijvings punten zou gebruiken om de spanning in de wereldpolitiek op peil te houden. Die punten zijn er. Zij zijn van velerlei aard en op velerlei plaats, maar de mens went er ten leste aan en waarom zou men van een tussen-phase niet eens profiteren, zoals wij dat doen van een zonnig week eind na een inspannende werkweek? Als die blijde soldaten en die tevreden mensen met hun goedkope pakjes maar niet vergeten, dat na de zonnigste Zon dag steeds weer de nuchtere Maandag morgen komt. Voetbal. S.E.C.—S.P.S.V. Onder grote belangstelling werd Woens dagavond de wedstrijd S.E.C.S.P.S.V. op het K.P.S.-veld gespeeld, in het kader van de voetbalwedstrijden om het voet- bal-kampio.enschap van Soest. S.E.C. verscheen met drie invallers voor de gebroeders Maassen en Admiraal, waarvoor Klompenhouwer, Van Veen en De Nooy waren opgesteld. De eerste aanval was voor S.E.C., welke, ten koste van een corner, werd afgesla gen. De politiemannen kwamen echter ook vlug in het offensief, doch de score bleef blank,tot in de 15e minuut linksbin nen De Mink de bal meenam, door de po- litie-verdediging zigzagde en de politie- doelman verraste. 'n Minuut te voren had S.E.C. reeds kans tot scoren door toekenning van 'm indi recte vrije schop op korte afstand van het S.P.S.V.-doel, doch toen schoot Van Veen er meters naast. Na 20 minuten kon Van Veen zich re- vanceren wegens een overtreding in het strafschopgebied en dit deed hij ook goed. 20. S.P.S.V. ging hierna tot de aanval over en met goed spel stelde zij de S.E.C.-ver- dediging verschillende malen op de proef. Toen De Ridder te zwaar werd gehinderd kreeg ook S.P.S.V. een penalty toegewe zen en ook deze werd benut door Jansen. 2—1. Na de rust schoot Klompenhouwer tegen de binnenkant van de paal, doch de bal stuitte het veld weer in en even later ontsnapte het S.P.S.V.-doel wederom aan een doorboring, toen, na een corner, een schot rakelings over ging. Weer was het Klompenhouwer, die na 35 minuten met een hard schot 'n punt voor S.E.C. scoor de (3-1), doch dit was ook het sein voor de politiemannen, om alles op alles te zetten. Met een krachtig offensief werd 't S.E.C.- doel onder druk gezet en Ten Hove ver kleinde al spoedig de achterstand met een pracht schot, hetwelk uit de handen van Adams in het net belandde. 32. De laatste 5 minuten trachtte S.P.S.V. nog een gelijkspel te forceren, doch de S.E.C.- verdediging, versterkt door de terugge trokken De Nooy, hield stand. Door deze uitslag zal de finale gespeeld worden tussen S.E.C. en Soesterberg op 21 Juli a.s., in de Soester Sportweek. HET SOESTER VOETBALKAMPIOENSCHAP. Behalve de finale, welke gespeeld wordt tussen S.E.C. en Soesterberg, op 21 Juli a.s., zal Dinsdagavond a.s. de wedstrijd om de 3e en 4e plaats worden gespeeld tussen K.P.S. en S.P.S.V. op het B.D.C.- terrein. K.P.S.—METALIC 28—0. Vrijdagavond had K.P.S. het Hilversums elftal van Metalic op bezoek. Het bleek al spoedig, dat de laatste nog niet thuis hoort in deze zomeravond-com petitie, daar het verschil in kracht te groot is. K.P.S. had geen tegenstand te overwinnen en het doel der gasten werd voor de rust niet minder dan negen maal doorboord. Na de rust werd het nog er ger en kwamen er nog 19 doelpunten bij, zodat de uitslag 280 werd. K.P.S. VOETBALDE. Maandag speelde K.P.S. een voetbalwed strijd tegen een elftal van de Personeels vereniging van de Firma Van Straten Boon uit Den Dolder, zulks ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van genoem de firma. Onder grote belangstelling werd de strijd aangevangen, welke aanvankelijk gelijk opging, doch waarin scoringskansen ge ring waren. Na een kwartier wist de rechtsbuiten Van Soest met een goed ge richt schot een solo-ren te besluiten (1—0) en dit goede voorbeeld werd gevolgd door De Ridder, die een voorzet van rechts on houdbaar inkopte. 20. Tien minuten voor nê rusi nmciiti-é r>. Kuu- geveen met een laag schot er zelfs 30 van. Na de rust kwam Van Straten Boon in het offensief, hetgeen na 10 minuten leid de tot een tegenpunt van de voet van de linksbinnen. 31. 5 Minuten later bracht dezelfde speler, met een onverwacht schot, de stand op 32 en het was de rechtsbinnen, die de stand gelijk maakte. 33. De K.P.S.-verdediging kreeg het hierna zwaar te verantwoorden en de K.P.S.-re- serve keeper moest enige malen ingrij pen. Toch was het K.P.S., dat weer do leiding nam, doordat Jansen met een kop bal een goed genomen corner, welke door Van Soest werd genomen, in 'n doelpunt omzette. 4—3. Met deze stand kwam ook het einde. De heer De Munk bood de Paleismannen namens de directie een fraaie zilveren zuil aan. MOTORRIJDER SCHEPTE MEISJE. Een lange file automobielen stond op de Steenhoffstraat voor /de gesloten spoor wegovergang nabij station Soestdijk. Een motorrijder uit Amersfoort, die de file passeerde, zag plotseling een meisje tussen de auto's door met haar rijwiel de weg oversteken. Hij kon met meisje, C. W. B. alhier, niet ontwijken en schepte haar. Zij kwam daardoor te vallen en liep een ernstige bovenbeen-wond op. Haar rijwiel werd vernield. VOOR VEILIG VERKEER. De politie bekeurde automobilisten, die zich niet stoorden aan het inhaal verbod, terwijl een vrachtauto, met hooi beladen, stoppen moest wegens de te hoge en te brede lading. De vracht werd over twee wagens verdeeld. Een automobilist uit Woudenberg, dic- meende 's nachts onze gemeente te kun nen passeren, zonder verlichting te ge bruiken, werd eveneens bekeurd. WEER EEN. De politie arresteerde een gemeentenaar, die in de bossen schennis der eerbaarheid pleegde. Dit is de zesde persoon in enke le weken tijd. Dankzij de thans vlotte me dewerking van 't publiek kan de politie veelal tijdig ingrijpen en tot arrestatie overgaan. We behoeven hier niet te zeg gen, dat deze medewerking nog steeds op prijs gesteld wordt. DE N.V.E.V. OP EXCURSIE. Donderdag brachten de; dames van de Ned. Vrouwen Electriciteits Vereniging, afdeling Eemland, een bezoek aan de fa. Daalderop te Tiel. Vol vrolijk enthousiasme en vergezeld van een heerlijk zonnetje, togen 2 volle bussen met huisvrouwen uit Soest en Baarn Donderdag over de mooie Veluwe. In het prachtige Sonsbeek werd koffie met gebak genuttigd en om 12 uur was de lunch bij Heek in Arnhem. Om kwart over twee stonden de bussen voor de in gang van de firma Daalderop in Tiel en begon het eigenlijke leerzame van deze excursie. De dames werden met een kopje thee verwelkomd in de mooie cantine, waar de heer Ducroo, personeels-leider, een inlei dend woord sprak. Hierna werden de da mes en heren (er waren ditmaal ook zes heren van de partij) in vier groepen ver deeld en werd de fabriek bezichtigd. Tal van huishoudelijke artikelen zagen wij vervaardigen, zoals electrische waterke tels, theelichtjes, prachtige vazen, scha- Harry heeft een brief geschreven Met het volgende verzoek: „Waarde Joseph, hoor eens even, Kom nu eind'lijk uit je hoek. Waarom altijd maar weer ruzie? Laten we toch vrienden zijh! Zit toch niet altijd te mokken Achter 't IJzeren Gordijn". Het zou toch wel prettig wezen, Als vriend Joseph hem nu schreef: „Harry, je hebt groot gelijk noor, 't Zaakje loopt wellicht nog scheef. Laten we weer vrienden worden; Dus: 't Gordijn wordt opgehaald, Kom een poosje hier logeren, Alles wordt door mij betaald. Fijn een glaasje wodka drinken, Zwemmen in de Zwarte Zee Is 't me heel erg goed bevallen, Dan ga'k een poosje met jóu mee. Het zou wel een wonder wezen, Als we dan geen vrienden zijn En geen mens zal ooit meer spreken Van 't IJzeren Gordijn." Ja, zo zou het moeten worden, Dan werd alles, alles goed, Maar nu zitten ze te loeren Naar hetgeen de and're doet. Een uitgestoken hand van vriendschap, Dat is uit de tijd.antiek; Brieven worden vaak beantwoord Met.nou ja.met politiek! len, tinnen kannen enz. enz. Twee uren bracht men zoek in deze grote modern geoutilleerde fabriek en de heren van de rondleiding werden niet moe ons alles uit te leggen en alle vragen te be antwoorden. Na een hartelijk dankwoord van Mevrouw Van Veeren aan de direc tie van de firma Daalderop werd afscheid genomen, waarna één der heren van de rondleiding de dames naar een prachtige boomgaard bracht, waar de excursisten zich ongeveer een uur bezig hielden met kerseneten. Precies om half acht was men weer thuis en zelfs de heren waren opge togen over deze gezellige N.V.E.V.-dag. GESLAAGD. Als leerlingen van de Chr. School aan de Prins Bernhardlaan zijn voor de toela tingsexamens der navolgende scholen ge slaagd: Voor het Chr. Lyceum te Amersfoort: Bennie Goossens en Jetje Regter. Voor de Rijks-H.B.S. te Amersfoort: Wil lem Bayends, Wobbie Bakker en Evelyne Meun. Voor hot Bitis t .yr.Mirp"Wouter Tref fers, Marion Ebbers, Bessie Lange en Wil- ma Olman. Voor de Ambachtschool te Amersfoort: Klaas de Ruiter en Gerard van Schaik. Voor het Mulo-diploma A slaagden Bep van Lume en Coen Zwan. Voor het Mulo-diploma B Jaap Vermeulen en Kees Vroege. Allen waren leerlingen van de Van der Hucht-ULO-school. JAARVERGADERING BRANDWEER. Woensdagavond hield de Soester Brand weer haar jaarvergadering onder voorzit terschap van dr. P. G. de Vos. In het jaar verslag van de secretaris werd gewag ge maakt van 41 branden, welke in 1950 wa ren. geblust, waaronder meerdere hooi bergen. Met enige trots werd hierbij me degedeeld, dat de uitruktijd thans is ge bracht op 2V2 minuut, hetgeen uiteraard een prestatie van de eerste orde is. Eén van de hoogtepunten in 1950 was de komst van de nevelspuit op 19 December, welke gestationneerd werd in de ver bouwde centrale, waarin een fris theorie lokaal is ingericht. Het jaarverslag van de penningmeester sloot met een klein batig saldo en 350.- kon worden gestort in het kledingfonds, waaruit de nog 17 ontbrekende uitgaans- uniformen moeten worden bekostigd. Dank zij de giften van de burgerij, ter ge legenheid van het 25-jarig jubileum wa ren reeds 23 van deze uniformen aange schaft. Wegens het bedanken om gezondheidsre denen van de onder-commandant, de heer P. J. Drost, werd deze met algemene stemmen tot ere-lid benoemd. Bij de periodieke bestuursverkiezing wer den met algemene stemmen gekozen: tot voorzitter dr. P. G. de Vos, tot secretaris de heer C. Haver, tot penningmeester de heer G. H. Nieland en tot gewoon be stuurslid de heer B. J. Buxtorff. Als magazijnmeester werd de heer A. W. van den Deijssel benoemd. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van de burgemeester, waarin deze zijn grote waardering uitsprak voor het werk van de brandweer, doch waarin hij tevens verzocht er bij de leden op aan te dringen vooral de nodige voorzichtigheid te betrachten, voor zichzelf en voor ande ren, bij hun snelle tocht naar de centrale, wanneer de sirene roept. HOE DE DUIVEN VLOGEN. Door de Vereniging „De Zwaluw" werd Zaterdag deelgenomen aan de wedvlucht vanaf Limoges (Fr.) met 96 duiven. De uitslag is: H. Gorissen 1. H. Kriek 2 27. J. van Her waarden 3 16. Sj. Rijksen 4 7 12 19 25. R. Burgsteden 5 18. P. Duijst 6. F. Limburg 8 20. A. Hilhorst 9. J. Leek 10. P. de Bes 11. A. Snijders 13. W. van Klooster 14. J. v. d. Brink 15 17. N. van Veen 21. C. van Soest 22 31. Mej. G. Zimmerman 23 28. A. Waaijenberg 24. E. Veerman 26 32. A. Graauwmans 29. G. Visser 30. Door de Vereniging „De Vriendschap" werd deelgenomen met 65 duiven. De uitslagen waren: Jac. Stalenhoef 1 2 5 10. W. Nieuwenhuis 3 7 8 11 12 13 16 17 19. C. Dijkman 4 14 20 22. Th. de Muynck 6 18. J. Mets 9. G. v. d. Broek 15. R. Kaats 21. ALTIJD WEER ANDEREN. Het zijn altijd weer andere automobilis ten, die dezelfde fouten maken. Op de Steenhoffstraat reed een autobestuurder te dicht achter zijn voorganger in een fi le auto's. Toen men plotseling de snelheid moest verminderen reden de twee auto's op elkaar, waardoor beide wagens be schadiging opliepen. PROPAGANDA-MARS. A.s. Donderdagavond, te half acht, houdt de muziekvereniging P.V.O. wederom 'n propaganda-mars ter ondersteuning van de donateurswerving en inzameling der prijzen voor de fancy-fair. De afmars is op het Nieuwerhoekplein, waarna gemarcheerd wordt over Konin- ginnelaan, Beckerïnghstraat, Krommew., Korte Hartweg, Nieuwstraat, Vinkenweg, Laanstraat, Koekoekweg en Beetzlaan. HOE GAAT HET MET JE BABY? City Theater vertoont deze week de Ame rikaanse klucht „Hoe gaat 't met je Baby". Een dol verhaal, vol komische situaties, waarvan de Amerikanen het geheim schijnen te bezitten hiermede IY2 uur te vullen. Het is de geschiedenis van een rijke erf gename, een verstrooide professor, als al tijd onweerstaanbaar komisch gespeeld door Cary Grant en dan.Baby! Niet zoals U zoudt verwachten een lief, mollig kindje, maar een echt luipaard. Door de aanwezigheid van dit roofdier worden verlovingen verbroken, huwelij ken gesloten en belanden achtenswaardi- de burgers in de plaatselijke gevangenis. Die gevangenis is weer een lachwekkend verhaal op zichzelf, maar natuurlijk is er een „Happy-end", waarna de toeschouwer moe gelachen naar huis gaat. TENNIS-TOURNOOI. Maandag is het jaarlijkse tennis-tournooi op het Van Lennep's Sportpark alhier, weer aangevangen. Ook thans bestond er weer grote belang stelling van deelnemers uit het gehele Gooi. De eerste dag reeds was er goede strijd te zien, waarbij de deelnemende Soestenaren zich niet onbetuigd lieten. De come-back van Mevrouw C. Schuuring werd een spannende, fraai gespeelde par tij tegen Mevrouw Eygenstein, welke laat ste, in drie zware sets, ten onder ging, zoals ook de jeugdige Dirks uit Bussum, na hevige strijd, het moest afleggen tegen onze plaatsgenoot dr. F. Lay. De uitslagen waren: Dames enkel: Mevr. H. NotenboomMe vrouw S. Ypma 6-2, 6-3. Mej. R. Regers Mevr. v. d. Vecht 6-2, 6-2. Mevr. Eygen steinMevr. C. Schuuring 6-3, 5-7, 7-9. Mevr. WijnandsMej. I. Wilmink 2-6, 0-6. Heren enkel: J. C. van BreukelenH. Mo lenaar 6-1, 6-0. J. PoschH. Kroes 6-2, 14-12. P. DieperinkP. Nijhoff 3-8, 7-9. E. Dirksdr. F. Lay 6-4, 3-6, 2-6. Dinsdag werd het tournooi voortgezet en toen kwamen er ook een 4-tal dubbelspe len op het programma voor. Hieruit kwamen drie Soester overwinnin gen, terwijl in het heren enkelspel de heer B. Hoyng alhier, in een gave span nende partij, een goede overwinning be haalde. De uitslagen waren: Dames enkel: Mej. D. WilminkMej. J. Poot 4-6, 2-6. Heren enkel: G. VogelW. Mans 6-3, 6-1. J. van BreukelenG. v. d. Poll, 6-3, 6-4. B. HoyngJ. den Hond 6-3, 3-6, 6-3. Gemengd dubbel: Mej. E. Alting van Geu- sau en M. BrouwerMej. W. Steenbeek en H. de Graaf 3-6, 4-6. Mevr. Brouwer en P. WilckeMevr. H. Notenboom en E. J. de Bruin 6-3, 6-4. Mevr. Wijnants en M. SmuldersMevr. C. Schuuring en J. Hoppenbrouwers 0-6, 0-6. Mevr. H. Rei- merink en H. MolenaarMej. I. Wilmink en dr. F. Lay 2-6, 5-7. De uitslagen van Woensdag waren: Dames enkel: Mej. R. SegersMej. L. v. d. Berg 6-4, 7-5, 6-0. Mej. J. PootMej. I. Fröger 6-2, 6-2. Heren enkel: C. GerekeJ. Posch 6-2, 6-0. H. van GulickR. de Vilder 6-2, 6-2. J. C. van BreukelenG. Vogel 6-4, 6-4. Heren dubbel: J. Hamming en J. Ham mingdr. F. Lay en H. Molenaar 6-4, 4-6, 6-1. Gemengd dubbel: Mevr. M. Eysink en D. EysinkMevr. Ypma en S. Ypma 3-6, 3-6. Mevr. Hermens en A. de LeeuwMej. N. Segers en E. Goedkoop 6-0, 6-0. Mej. W. Steenbeek en H. de Graaf—Mevr. v. d. Vecht en J. Potgieser 6-0, 8-6. FRIEZENDAG. De Friese Verenigingen te Soest, Amers foort, Hilversum, Zeist en Utrecht hebben tegen Zondag 15 Juli a.s. in „Het Slot" te Zeist, 'n Friezendag georganiseerd. Daar mede wordt een oud gebruik in ere her steld. Door omstandigheden kon Soest ditmaal niet de plaats van samenkomst zijn, doch de nu gekozen plaats leent zich voor het doel uitstekend. Er wordt een programma vol afwisseling geboden, dat bij de bezoekers wel in de smaak zal vallen. OM HET VOLLEYBAL KAMPIOENSCHAP. Vrijdagavond en Maandagavond zijn de wedstrijden om het Volleybal-kampioen schap van Soest aangevangen. Het terrein naast het gebouw „Eltheto" was hiervoor met drie velden ingericht en de publieke belangstelling voor deze nieuwe tak van sport was behoorlijk. Er werd gespeeld in twee afdelingen en de Politiesporvereniging verzorgde de or ganisatie van een en ander op keurige wijze. De uitslagen waren: Nephriet 1Politie 1 02. Eltheto 1 Marechaussee 02. Nephriet 2Olympia 2 20. BrandweerEltheto 2 11. Po litie 2-Eemkanters 11. Eltheto 1Poli tie 1 11. Nephriet 1-Marechaussee 02. Olympia 2Eemkanters 20. Nephriet 2 Eltheto 2 11. Politie 2Brandweer 20. BrandweerEemkanters 20. Ne phriet 2Politie 2 20. Olympia 2El theto 2 11. MarechausseePolitie 1 1-1. Olympia 1Nephriet 1 20. Politie 2 Olympia 2 20. Eltheto 1Olympia 1 2-0. EemkantersEltheto 2 20. Brandweer Nephriet 11. Hedenavond (Vrijdag), te 7 uur, wordt deze competitie voortgezet. Tot nu toe is de stand als volgt: Afdeling 1: Marechausse, 5 d. Politie 1, 4 p. Eltheto, 3 p. Olympia, 2 p. Nephriet, 0 punten. Afdeling 2: Politie 2, 7 p. Eltheto, 5 p. Brandweer, 4 p. Nephriet, 4 p. Olympia 2, 3 p. Eemkanters, 1 p. Vaak is de „rondvraag" in onze en ande re gemeenteraadszittingen het meest ac tuele deel van de verslagen der zittingen. Ik begin dan ook steevast het verslag te lezen bij de „rondvraag". Deze keer was het niet veel zaaks en ik voelde me dan ook min of meer in m'n nek gezien. Het leek er in het begin wel op, dat het wat ging worden, toen een onzer leden vroeg of er naaktfiguren komen op het Monument voor de gevallenen. Onze burgemeester wist zich dit niet te herinneren en de stenen komen over eni ge weken uit Fraknrijk. Het is nog niet veel wat we nu weten van ons monument. Ik vroeg op deze plaats al eens eerder of het geen aanbeveling verdiende het ont- •werp van het Monument, desnoods tegen een kleine betaling voor een goed doel, ter bezichtiging te stellen. Niet alleen vind ik, dat iedere gemeente naar wel iets van de plannen mag weten, omdat practisch iedereen voor het monu ment offerde, maar ook de commissie, of wie er over gaat, kan hierdoor misschien veel narigheid en achterafgepraat voor komen. Ik weet wel, dat commissies en ontwer pers over het algemeen van oordeel zijn, dat de „massa" niet tot oordelen bevoegd is in dergelijke aangelegenheden, maar 't oordeel van die massa kan scherp en on aangenaam zijn. Bovendien zijn zulke monumenten er om tot de massa te spreken en in herinne ring te brengen wat geschiedde. Ze moe ten begrepen worden door de massa en niet alleen door kunstzinnigen, wier oor deel ook nog vaak aanvechtbaar is. Daarom nogeens het ernstige advies: Laat de schenkers iets zien vóór de beitel in de stenen gaat. H. OEKMAN. DENK OM DE COLORADOKEVERS. Aardappeltelers worden er aan herinnerd dat het aantreffen van de beruchte Colo radokever in hun aardappellanden direct moet worden gemeld aan het politiebu reau. MOOI SUCCES VOOR TEMPO-RIJDER. De Soestenaar C. Verschoor, lid van de Ren- en Toer vereniging „Tempo", nam Zaterdag deel aan de races te Zandvoort om het kampioenschap van Nederland. In een felle strijd van meer dan 250 ren ners werd onze plaatsgenoot als no. 9 ge klasseerd, hetgeen een zeer mooi resul- taat is. Zijn clubgenoot J. Schans moest wegens bandbreuk na 100 kilometer opgeven. Ook R. van Asch werd uitgeschakeld door een valpartij. OPENBARE DRONKENSCHAP. De duurder geworden borrel behoeft het drankgebruik niet te verminderen. Een Soestenaar demonstreede dit op de open bare weg en werd daarvoor ingesloten. DE RONDE VAN SOEST. Zaterdag 14 Juli organiseert de Ren- en Toerverenigng „Tempo" de Rooide van Soest, een evenement op wielrengebied, hetwelk in onze gemeente nog niet is voorgekomen. Het parcours loopt over de Van Straelen- laan, Mariastraat, Beetzlaan en Helling- weg, als gevolg waarvan deze wegen wor den afgesloten. Negentig renners, uit alle delen van Ne derland, hebben ingeschreven. De Nieuwelingen moeten 50 kilometer rij den, de Amateurs 100 kilometer, hetgeen betekent, dat respectievelijk 50 maal en honderd maal tegen de Lazarusberg moet worden opgereden. Een en ander belooft een interessant sportgebeuren te worden, waarvoor grote belangstelling bestaat. De fraaie prijzen zijn tentoongesteld in de etalage van kapper H. de Vries, Koningin - nelaan 24a. De prijsuitreiking vindt plaats in café ,,'t Hart", Koninginnelaan 70. Men zie de advertenie in dit blad. AMERIKAANSE BOEKEN VOOR DE VAN DER HUCHTSCHOOL. Dinsdagmorgen kreeg de Van der Hucht- school bezoek van Mr. Murphy, het hoofd van de „care" in Nederland en België, de Amerikaanse organisatie, die boeken naar Europa zendt, waarvoor gelden door ou ders, onderwijzers en kinderen in Ameri ka zijn bijeen gebracht. Behalve de heer G. Nijhoff, net hoofd van deze school en zijn personeel, waren bij deze overdracht van een 60-tal boeken, tegenwoordig Mevr. Smit-Avis, secreta resse van H.M. de Koningin; Mej. Jolles; Mr. F. Raedt, hoofd van de afdeling On derwijs van de gemeente; de raadsleden Mevr. Landweer-De Visser, Mevr. Polet, Mevr. Van der Swan-de Kievit en de heer Ooms. Een 20-tal leerlingen leidden met zang en spel de korte plechtigheid in, waarna Mr. Murphy, de jonge Amerikaan, de boe ken aanbood. Hij deelde hierbij mede, dat het geld voor de boeken was bijeen ge bracht op de scholen en vele kinderen hiervoor hun penningske hadden geofferd. Met de adressen van deze scholen, welke bij deze boekenzending waren ingeslo ten, kan gecorrespondeerd worden en spr. hoopte, dat deze school-correspondentie zou plaats hebben en zich zou ontwikke len. De heer Nijhoff dankte hierna voor dit mooie geschenk, waarvoor bij leerlin gen en onderwijzend personeel veel be langstelling bestaat. Spr. hoopte, dat de ze boeken aan hun doel, een goede ver standhouding onder alle volkeren te be vorderen, zou beantwoorden. Ook één der leerlingen dankte in het En gels namens de leerlingen en Mevrouw Ten Bosch-Steenbergen, voorzitster van 't schoolbestuur, sloot het officiële deel van deze gebeurtenis met welgekozen woor den van dank. Hierna werden de boeken bezichtigd, w.o. zich exemplaren bevinden voor leerlingen van alle leeftijden. Ze zijn fraai gedrukt en ontworpen en brengen een ander we relddeel dichter bij huis. In de nieuwe school zullen deze boeken, een waardige paats krijgen.

Soester Courant | 1951 | | pagina 5