Ronde van Soest. Te veel kantoormensen. IN DE HOEK. DINSDAG 17 JULI 1951. 27e JAARGANG No. 55. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126156 Men kan het in zijn eigen omgeving dik wijls ook wel waarnemen en anders kan men het vernemen uit de opgaven van de Arbeidsbureaux, dat het voor administra tief personeel, dat werkloos wordt, niet zo gemakkelijk is, weer ander werk te vinden. Vooral wanneer het oudere mensen be treft, is het heel moeilijk aan de slag te komen, wanneer ze eenmaal hun betrek king hebben verloren. Er zijn thans enkele duizenden oudere kantoormensen, die reeds sinds maanden tevergeefs op nieuw werk wachten en de kans, dat zij een betrekking zullen vinden, waarin weer enig perspec tief zit, is buitengewoon gering. Op den duur zullen ze misschien weer een beschei den baantje krijgen, maar het gevaar is groot, dat zjj dan toch maar met een uiterst bescheiden betaling genoegen moeten ne men. Bij de Arbeidsbureaux weet men niet goed, wat men met deze mensen beginnen moet, want zij zijn vrijwel nooit geschikt tot heropleiding tot een ander beroep, ter wijl men niet verwacht, dat de arbeidsge legenheid in hun beroep zal toenemen. Niettemin meldt zich ieder jaar weer een nieuwe stroom aan van jongelui, die een toekomst op kantoor willen zoeken Tien duizenden ouders hopen hun kinderen een behoorlijke toekomst te verzekeren door ze H.B.S. of M.U.L.O. te laten volgen, maar dan vergeten ze, dat zij de jeugd stuwen in een richting, waarin het gevaar van de werkloosheid het grootst is. In het alge meen maakt men nog altijd een volkomen ongemotiveerd verschil in de maatschap pelijke waarde van kantoorberoepen en technische beroepen. Men vindt zo'n kantoorwerkkring deftiger en meent dus al een hele Piet te zijn als men zijn dagen op een kantoor slijten mag. Eerst te laat merken duizenden, dat dit kantoorwerk lang niet zo mooi is als men het zich had voorgesteld. Nu de vacanties weer aanbreken en straks nieuwe tienduizenden jongelui, hetzij hun studies verder voortzetten, hetzij een be trekking zoeken, wordt dan ook aan ouders de dringende raad gegeven om zich ter dege op de hoogte te stellen van de toe komstkansen, die de verschillende beroe pen bieden en van de aanleg, die hun kin deren hebben. Er zijn massa's jongens, die naar een Mulo of H.B.S. gaan en het dan als vanzelfspre kend aannemen, dat zij later ergens op kan toor zullen komen, terwijl zij met dezelfde opleiding veel betere kansen maken in in dustrie of transport. Ons land verkeert in een periode van snelle industrialisatie en dit betekent, dat er een steeds groeiende behoefte is aan technisch geschoolde krach ten. Voor jongens, waar wat in zit, geeft het vaak veel meer bevredging dan het kantoorwerk en bovendien kunnen zij met een dergelijk beroep veel meer bereiken. Men moet maar eens opletten hoeveel meer fabrieksdirecteuren en bedrijfsleiders voort gekomen zijn uit de kringen van het tech nisch personeel dan uit de kantoorbevol king. Dit enkele feit bewijst, dat zij, die een technisch beroep beheersen, beter voor de toekomst zijn uitgerust dan de grote massa der kantoormensen. Natuurlijk is administratief personeel ook hard nodig en men behoeft er ook niet op neer te zien, maar het streven om tot iede re prijs de fabriek te vermijden en de kan toorstoel na te jagen, is onverstandig. Beroepskeuze is op dit terrein onmisbaar. Laten de ouders dus in overleg met onderwijzers of leraren en vervolgens deskundigen op het gebied van beroepskeuze zorgvuldig alle mogelijk heden nagaan, die er voor hun spruiten bestaan. In zeer vele gevallen zal men dan tot geheel andere resultaten komen dan men verwacht had, maar men moet daarbij niet de gedachte hebben, dat wanneer men het advies krijgt zijn jongen een technische opleiding te geven, dit een soort diskwali ficatie inhoudt. Zowel wat toekomstvoor uitzichten als wat plaats in de maatschap pij aangaat, zijn de technische beroepen minstens gelijkwaardig aan de z.g. „hoofd arbeid". (Alsof men alleen maar voor kan toorwerk zijn hoofd nodig zou hebben). De Ren- en Toervereniging „Tempo" or ganiseerde Zaterdagmiddag de Ronde van Soest, waarvoor grote belangstelling be stond, zowel van de zijde van het publiek als van de wielrenners, die uit alle delen van het land kwamen. Deze Ronde van Soest werd verreden op het parcours, waarop iedere Woensdag avond trainingsritten worden gehouden, n.1. Beetzlaan, Hellingweg, Van Straeien- laan, Mariastraat en op dit parcours van één kilometer lengte hebben bijna 100 wielrenners fel onderling gestreden. Bezoek van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard aan de Noord-Oostpolder en Urk. Begeleid door Burgemeester G. Keyzer Bezichtigen H.M. de Koningin en de Prins de haven van Urk. De regen gooide niet alleen roet in het eten van de organisatoren, doch bemoei lijkte ook de renners, die, door het gladde wegdek, in de bochten dikwijls weggle den, waardoor enige valpartijen ontston den. Te half vier verschenen 43 nieuwelingen aan de start, waaronder twee personen uit België en Zweden, die 50 ronden moes ten rijden. Al spoedig namen G. Pauw uit Utrecht en D. Vermeulen uit Breukelen de kop, om deze practisch niet meer af te staan. Ren ners, die één ronde waren achtergeraakt, werden uit de strijd genomen. Hierdoor werd het veld al spoedig dunner en einde lijk zó klein, dat tegen het einde van de strijd nog 10 renners elkaar bestreden. In de laatste ronden lagen Pauw en Ver meulen nog steeds aan de kop met pl.m. 40 meter voorsprong op de overigen. De eindspurt werd niet belangrijk, daar Ver meulen, door een bandbreuk, geen strijd meer kon leveren. Pauw werd daardoor gemakkelijk nummer één in een tijd van 1 uur, 17 minuten en 45 seconden. De overigen kwamen alsvolgt aan: 2. D. Vermeulen, Breukelen. 3. E. Meyer, La ren. 4. W. van Tricht, Zevenhoven. 5. M. Vink, Rotterdam. 6. F. Peters, Arnhem. 7. D. Peters, Arnhem. 8. B. Lute, 's Grave- land. Te ruim 5 uur begon de grote strijd over 100 kilometer, waarvoor 46 renners had den ingeschreven. Drie dezer amateurs hadden verstek laten gaan, waardoor de strijd werd aangevangen met 43 deelne mers. Zij trokken weg in een rustig tempo en de eerste 10 ronden brachten geen ver andering in het veld van renners. Toen trokken echter W. van Leur uit Utrecht, A. v. d. Pol uit Amersfoort en G. Jetten uit Woudenberg er tussen uit en gedrieën namen zij de kop en de leiding met een halve baan voorsprong. In de gevaarlijke bocht Van Straelenlaan- Mariastraat maakte een ernstige valpartij een einde aan de voorsprong en na 20 ron den waren de uitlopers weer ingehaald. Enige uitgeloofde premies veroorzaakte felle sprintjes, welke gewonnen werden door J. Schans, Soest en G. Jetten, Wou denberg. Na 30 ronden trok G. van Haaren uit Oss er alleen tussen uit, doch zijn uitlooppo ging moest hij na 3 ronden opgeven. Het bleef hierna rustig tot pl.m. 50 ronden waren gereden. Jetten uit Woudenberg vloog toen echter plotseling naar voren en in korte tijd had hij een halve baan voor sprong. Gedurende 16 ronden had hij al leen de leiding en sleepte enige premies in de wacht, doch vóór de bel ging voor de laatste 20 ronden was hij weer inge haald. Verschillende renners waren intussen uit de strijd genomen, doordat zij 2 ronden achterstand hadden opgelopen. Het waren tenslotte H. van Dorrestein, Soest; F. Berghuis, Huizen; A. v. d. Pol, Amers foort; N. de Leeuw, Laren; G. v. Haaren, Oss en P. Muilwijk, Rotterdam, die met nog 18 ronden te rijden, de leiding had den. Zij trokken er tussen uit en hadden spoe dig een halve kilometer voorsprong. Door het hoge tempo zakte De Leeuw uit Laren af, doch de andere koplopers hielden vol. Na een geweldige eindspurt werd P. Muilwijk nummer één met een wiellengte voorsprong. Zijn tijd was 2 uur, 37 min en 13 seconde. De anderen kwamen als volgt aan: 2. G. van Haaren, Oss. 3. A. v. d. Pol, Amers foort. 4. H. van Dorrestein, Soest. 5. F. Berghuis, Huizen. 6. N. de Leeuw, Laren. 7. J. Mackay, Oudewater. Onder toejuiching van de toeschouwers reed Muilwijk zijn ere-rondje met de ge bruikelijke bloemen in zijn arm. De voorzitter van „Tempo", de heer J. v. d. Broek, reikte na afloop, in café ,,'t Hart" aan de Koninginnelaan, de prijzen aan de winnaars uit, waarmede deze Ronde van Soest weer tot het verleden behoorde, doch waarmede waarschijnlijk de grond slag is gelegd voor een jaarlijks terugke rende gebeurtenis. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen bij de politie, op Woensdag en Zaterdagmid dag, van 14 tot 16 uur. Donkerblauwe zwembroek met handdoek, broche, geel-bruine handschoen, sponzen zadeldek, vulpenhouder, doublé broche, snoer witte kralen, zakmes, bruin zeildoe ken tas, pak zout, hondenpenning, porte- monnaie met inhoud, kinderportemonnaie, geblokte regenkap, wieldop v. kinderwa gen, bruin kindermanteltje, geruite cape, bril in etui, kinderrijwiel, colbertjasje met portefeuille, nummerbord GX 28251, por- temonnaie, vulpen. Aan komen lopen: Zwart-witte hond, St. Bernard-hond, jon ge Ierse setter en jong poesje. BALDADIGE JEUGD. Onze lieverdjes vernielden in de afgelo pen dagen jonge boompjes langs de we gen, dwaalden door de rogge akkers en maakten zich in een boomgaard meester van appels. VARKEN LIET BROMFIETSER TUIMELEN. Dat Soest nog steeds geen stad is, bleek Vrijdag, toen enige varkens hun stal aan de Bikstraat verlieten en aan de wandel gingen. Zij staken de rijweg over en op het rijwielpad liep een der spekfabrikan- ten een aldaar rijdende bromfietser om ver. Bromfiets en kleding van de berijder liepen beschadiging op. MOTORRIJDER REED GEMEENTERAADSLID AAN. Zaterdagmorgen is de heer Van Wely, toen hij op Nieuwerhoek de weg overstak, door een motorrijwiel gegrepen. De heer Van Wely begaf zich naar het autobus-wachthuisje en toen hij de rij weg zo goed als gepasseerd was, reed de uit de richting Amsterdam komende en links door de bocht rijdende motorrijder hem aan. De heer Van Wely kwam daar bij te vallen en liep een hoofdwonde op, welke in Mariënburg werd verbonden. Met de jeep van de politie is hij huis waarts gebracht. SCHENNIS DER EERBAARHEID. Nog steeds blijkt onze gemeente niet vei lig te zijn. Wederom werden twee meisjes, welke op het rijwielpad langs de spoorlijn nabij Soestduinen reden, lastig gevallen door een manspersoon. Ditmaal kon de onverlaat niet worden gegrepen door te late aangifte. DE VOLLEYBAL-KAMPIOENEN VAN SOEST. Vrijdagavond kwam het einde der com petitie om het Volleybal-kampioenschap van Soest en kon het eind-klassement op gemaakt worden. Van afdeling 1 zijn de Marechaussees van de Brigade Soestdijk kampioen geworden, terwijl in afdeling 2 het tweede team van de Soester Politie het kampioenschap be haalde. De belangstelling rond het terrein naast „Eltheto" was weer groot toen Vrijdag avond de laatste serie wedstrijden begon. Er ontspon zich een felle strijd tussen de verschillende teams en er werd met en thousiasme gespeeld. Het tweede politie team beek de sterkste te zijn in zijn af deling en het heeft niet veel gescheeld of Zelfs de ergste tegenstander van Minister Lieftinck kan niet anders dan. respect hebben voor de wijze, waarop, zodra hem door een motie een paar millioentjes zijn ontfutseld of hem dreigen te ontglippen, de Minister in minder dan geen tijd met een nota van wijziging komt, waarmee hij de verloren centen weer terughaalt. Minister Lieftinck had zich voorgesteld die 245 millioen ergens vandaan te halen en hoe dan ook, krijgen doet hij ze. Ging er soms in de Tweede Kamer al enig gejuich op van zijn tegenstanders als zij dachten de minister lekker te grazen te hebben voor een paar millioen, even la ter hadden zij weer redenen te over om sip te kijken als hij ze een ander ontwerp- je voor ogen draaide, waarmee ze soms nog verder van huis waren. Nee, er mag van Minister Lieftinck een en ander te zeggen zijn, we moeten hem nageven, dat hij niet gemakkelijk uit het veld is te slaan. De deatten over die 245 millioen hebben practisch een week geduurd. Er werd ge kauwd en geherkauwd en wanneer een kop in ons dagblad ons soms hoop gaf, dat de belastingverhoging nog wel met een sisser zou aflopen, dan bleek onder het „laatste nieuws" in dezelfde courant de sisser geen sisser te zijn. We hadden er net zo goed niet over kunnen praten. De 245 millioen zijn er gekomen en het enige wat de besprekingen hebben opgeleverd is, dat ik iets meer uit mijn linker dan uit mijn rechter broekzak moet betalen, ter wijl dit voor een ander precies andersom kan zijn. We mogen ons, als mensen op het schel linkje, er alleen over verwonderen, dat er onder de 100 knappe koppen in de tweede kamer niet één was, die voorstelde het te kort komende bedrag door bezuiniging te verkrijgen. Het woord bezuiniging werd niet in de Kamer gehoord, waaruit we zouden moeten afleiden, dat er niets te be zuinigen valt. Maar daarmee zijn de meeste mensen op het schellinkje het niet eens. Helemaal niet. Wel zijn wij ons er van bewust, dat om te bezuinigen en de bezem te gebruiken daar waar het nodig is, meer moed wordt vereist, dat om de belastingen te verho gen en ons nog verder uit te kleden. Ik vraag mij dan ook af wie onzer de eer ste zal zijn, die uitsluitend met een len dendoek zal rond lopen. H. OEKMAN. ook het eerste team, waarin ook de corps chef, de heer Van Es, meespeelde, had de eerste plaats bereikt- De uitslagen waren: Nephriet 1Eltheto 1 4-15, 16-14. Olympia 1Marechaussee 15- 18, 8-15. Eltheto 2—Politie 2 15-7, 5-15. BrandweerOlympia 2 15-9, 16-14. Ne phriet 2Eemkanters 15-4, 15-5. Politie 1 Olympia 1 13-15, 15-18. De stand werd als volgt: Afdeling 1: Marechaussee, 6 punten; 2. Po litie, 5 punten; 3. Olympia 1, 4 punten; 4. Eltheto 1, 4 punten; 5. Nephriet 1, 1 punt. Afdeling 2: 1. Politie 2, 8 punten; 2. Neph riet 2, 6 punten; 3. Brandweer, 6 punten; 4. Eltheto 2, 6 punten. 5. Olympia 2, 3 p.; 6. Eemkanters, 1 punt. De drie eerste in iedere afdeling kregen een prijs, waarvan de eerste prijzen wis selbekers waren en de tweede en derde prijzen medailles. De inspecteur van politie, de heer H. Scholtmeyer, reikte de prijzen uit, waar bij hij zijn teleurstelling uitsprak over het feit, dat op deze avond de finales moesten worden gespeeld, daar men van een door gaan van de Soester Sportweek niet veel bemerkt. Hij dankte allen, die aan het slagen van dit tournooi hadden medege werkt en ds. D. van Krugten voor het afstaan van het terrein. DIERENBESCHERMING. Hieronder volgt een uittreksel van de lange lijst van klachten, welke over de afgelopen weken inkwamen bij de inspec teur van de Dierenbescherming. Schieten, zowel door volwassenen als door schooljongens, op duiven, merels en andere, meest jonge vogels. Een hond zo danig vastgebonden in een weiland, dat het dier zich niet meer kon bewegen. Een paard tegen de buik geschopt. Een kat ge strikt. Een woonwagenpaard mishandeld. Een hondje verdronken door een touw met stenen om de hals. Het is jammer, dat niet alleen veel vol wassenen maar ook zoveel kinderen tot minne handelingen ten opzichte van die ren in staat zijn. Geeft steeds Uw klachten door aan de in specteur van de Dierenbescherming, de heer Maris, F. C. Kuyperstraat 2, telef. 2501. Namen van klagers worden nimmer bekend gemaakt.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1