Fa.Van de Wijngaart Emigratie-allerlei. 25 Jaar kampeerder. VOOR ONZE DAMES. Makelaars- en Assurantiekantoor Heideweg 29 Soest - Telefoon 2C64 Koop en Verkoop. Taxeties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise Hoe staat het op dit ogenblik met de emigratie van Nederlanders naar Australië, Nieuw-Zeeland, Canada, Zuid-Afrika en Brazilië? Op deze vraag heeft de Commissaris voor de Emigratie, mr ir B. W. Haveman, op een persconferentie in Den Haag antwoord ge geven. Het aantal Nederlanders, dat het land ver laat om elders in de wereld een nieuwe toe komst op te bouwen, beweegt zich nog al tijd in stijgende lijn, In de eerste 4 maan den van 1951 werd een totaal bereikt van 14.000 emigranten, dat is evenveel als het totale aantal in 1949. Op 1 Juli j.1. was het aantal van 21.000 overschreden. Australië. De grootste moeilijkheden werden de laat ste tijd ondervonden met betrekking tot de emigratie naar Australië. Omstreeks 1 Mei is Australië n.1. begonnen met het invoeren van een veel strengere selectie. Toegelaten werden toen alleen vakbekwame werk krachten. Van de 7000 liefhebbers voor emigratie naar dit land, die op dat ogen blik stonden ingeschreven, werden er slechts 700 toegelaten. Op het ogenblik zijn er echter aanwijzingen, dat ook weer on geschoolden in grotere getale zullen wor den toegelaten. Nieuw-Zeeland. Momenteel blijkt de grootste belangstelling van de emigranten uit te gaan naar Nieuw- Zeeland. Juist vorige week is men met de Nieuw-Zeelandse regering tot overeenstem ming gekomen over het emigreren van Ne derlanders uit alle beroepen behalve dan voor administratief personeel en intellec tuelen, terwijl ook een voorbehoud wordt gemaakt ten aanzien van gehuwden. Wel is er thans de mogelijkheid z.g.n. „prefabri- cated" huizen mee te nemen. Nieuw-Zee land verleent daarbij veel medewerking, zo als vrijstelling van invoerrechten, terwijl ook door de regering daar credieten wor den verstrekt voor het aankopen van grond en het bestijden van de bouwkosten. Daar van kunnen echter alleen die bevoorrech ten profiteren, die in staat zijn zelf de aan schaffing van een dergelijke montagewo- ning te kunnen bekostigen. De regering be studeert de mogelijkheid om deze huizen in grotere aantallen naar Nieuw-Zeeland te verschepen. Canada. Wat Canada betreft, in het eerste halfjaar van 1951 vertrokken naar dit land 9000 emigranten, terwijl er nog 4000 wachten op vervoer. Alle vliegtuigen en schepen zijn volgeboekt. De oorzaak van dit wachten op vervoer moet voor een groot deel worden gezocht in het feit, dat men zich te laat aanmeldt. Wie van plan is het volgend jaar naar Canada te vertrekken, doet er goed aan, zich nu reeds te melden, opdat men tij dig een overzicht heeft van de behoeften aan vervoersmogelijkheden. Zuid-Afrika. Met de minister van arbeid van Zuid-Afrika heeft de Nederlandse regering kort geleden besprekingen gevoerd. Zuid-Afrika wenst hoofdzakelijk geschoolde werkkrachten. De regering zal echter de mogelijkheden on derzoeken voor emigratie van andere groe pen arbeidskrachten. De kans bestaat, dat de Nederlands-Zuid-Afrikaanse vereniging met haar voorschotbank weer een bemid delende rol krijgt toebedeeld, evenals dat vóór de oorlog het geval was. De Zuid-Afri kaanse minister toonde tijdens zijn bezoek veel belangstelling voor de opleiding door de Nederlandse Rijkswerkplaatsen. Hij heeft beloofd met zijn regering overleg te plegen over het opnemen in Zuid-Afrika van Nederlanders, die in deze werkplaatsen zijn opgeleid. Brazilië. Over Brazilië tenslotte kan de heer Have man goed nieuws mededelen. De Neder landse regering heeft n.1. dezer dagen haar goedkeuring gehecht aan het plan van de Chr. Emigratie Centrale tot het vormen van een Nederlandse kolonie in dit land. Een 50-tal Nederlandse families, voorna melijk uit de ontginningsgebieden in het Oosten, zullen naar Brazilië kunnen ver trekken. Dc subsidieregeling. De heer Haveman vertelde tenslotte nog iets over de subsidieregeling, In beginsel kan iedereen, die wenst te emigreren, recht doen gelden op subsidie, mits hij krachtens zijn persoonlijke welstand daarvoor in aan merking komt en mits er een voor de Ne derlandse regering aanvaardbare regeling bestaat met het betreffende land over het opnemen van ongeschoolde naast de vak bekwame arbeidskrachten. De laatste tijd is gebleken, dat van de sub sidieregeling in verschillende gevallen en op vaak zeer geraffineerde wijze misbruik wordt gemaakt door mensen, die zelf over voldoende middelen beschikken. Er zijn zeer strenge controle-maatregelen genomen om aan die misbruiken een einde te maken. De heer Haveman zal over enkele dagen naar Canada vertrekken om zich nader te informeren over de mogelijkheden tot het opnemen van niet-agrarische arbeidskrach ten in dat land. Internationale luchtvaart-show op Ypen- burg, op 27, 28 en 29 Juli 1951. De Deen Silvest Jensen, directeur van het in zijn land zo bekende Jensen's Lucht- circus, heeft tijdens de show 'n demonstra tie geven met de Ellehammer, een vlieg tuig, dat in 1909 werd vervaardigd door de Deense vlieger Ellehammer. Foto: De voorbereidingen voor een start zijn niet zo eenvoudig als bij een tegen woordig toestel. Op de foto ziet U hoe de banden worden opgepompt. Vijf en twintig jaar geleden was er een Rotterdams echtpaar, dat met een zelfge maakte grote kampeertent de grote stad ontvluchtte. Twee, drie, vier maanden verkozen zij hun tentwoning en hun pri mus boven hun kamers op een bovenhuis te Rotterdam. Dat zij deze tent plaatsten op 't terrein nabij station Soestduinen was een toevalligheid, doch het beviel hen in onze gemeente zo goed, dat zij ieder jaar weer terug kwamen. Dit jaar hadden zij voor de 25e maal hun tent in Soest geplaatst op hetzelfde stuk je grond, dat inmiddels is uitgegroeid tot een kampeerterrein en ter gelegenheid van dit 25-jarig jubileum als kampeerder te Soest is dit echtpaar Zaterdagmiddag gehuldigd. Te 4 uur moest de bijna 80-jarige heer W. Clemens en zijn echtgenote, Mevrouw M. C. Clemens-Kamen, op versierde stoelen plaats nemen en toen de overige tentbewo ners de Soester Harmonie zagen en hoor de naderen, verzamelden zij zich rond het echtpaar op het feestterrein. De heer C. van Es, hoofd-inspecteur van politie, sprak hierna het jubilerende echt paar, namens het gemeentebestuur, toe. Hij memoreerde niet alleen het 25-jarig kampeer-jubileum, doch betrok ook hier in de 80ste verjaardag, welke de heer Clemens Donderdag a.s. hoopt te vieren. Spr. schetste de heer en mevrouw Cle mens als pioniers van dit kamp en als wegbereiders voor de vele anderen, die,, dank zij hun initiatief, een prachtige va- cantie in Soest genoten. Als blijk van waardering, dat deze kam peerders nimmer moeilijkheden hadden veroorzaakt, bood spr. het echtpaar het privilege aan om ieder jaar de eerste keus te hebben met betrekking tot de stand plaats van hun tent en namens het ge meentebestuur overhandigde spr. een ca deau onder couvert. Hierna sprak de heer P. Mertens namens de kampeerders Tante Marie en Oom Wil lem toe. Hij gewaagde van de grote vriendschap welke de medekampbewoners genoten van dit echtpaar en bij zijn ge lukwensen overhandigde spr. eveneens 'n couvert met inhoud. De Harmonie speelde in de laaiende zo merzon dat het een lieve lust was en de kampeerders maakten in het mulle zand een rondedans, waarbij het jubilerende echtpaar niet achterbleef. Dat de Soester Harmonie de feeststem ming uit het kamp in de autobus meenam, is een apart verhaal. Zij brachten de heer Tensen, die zijn autobus voor deze gele genheid gratis beschikbaar stelde, ook een serenade, hetgeen niet alleen een feest dronk, doch ook een flinke gift voor het instrumentenfonds opleverde. Toen wij thuis waren wisten we niet wie het grootste feest had gevierd, de Harmo nie of de kampeerders. GEEN VOORRANG VERLEEND. Zaterdagmiddag verleende een auto op 't kruispunt OssendamwegSchoutenkamp weg geen voorrang aan een automobilist, welke van rechts kwam. Het gevolg was, dat beide wagens, die met een behoorlij ke snelheid reden, tegen elkaar botsten. De materiële schade was ernstig. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, op Woensdag- en Za terdagmiddag, van 14 tot 16 uur. Padvindersriem, groen gebr. kindertrui tje, zonnebril, kip, tabaksdoos, dames polshorloge, jonge Ierse setter, herenrij wiel, pet, ring met monogram A.H., alpi nomuts, boodschappentas, schoudertas met inhoud, zwarte partemonnaie, kamersleu tel, broche, sierduifje, kam in etui, blauw jasje, steeksleutel, pakje vaatdoeken, wit- wollen kinderrok, herenrijwiel, kinder- blousje, postduif no. B 51-6044026, rubber sandaal, tropenpet, zilveren armband, kl. witte hond, kinderschoudertas rode porte- monnaie met inhoud, herenrijwiel. 100-JARIGE KREEG HAAR RIJTOER. Zoals wij in ons vorig nummer hebben ge meld kreeg de 100-jarige Mevr. Seegers de door haar zo zeer gewenste rijtoer, dank zij het aanbod van de directie van Hotel „Eemland". Maandagmorgen heeft zij deze rijtoer ge maakt in een grote auto van Taxibedrijf Knaap, waarbij de heer en mevrouw Kok en een zuster van Mariënburg haar ver gezelden. De tocht ging naar Hilversum, waar een oude kennis werd bezocht. Daarna werd gereden naar Laren, Eemnes en Lage Vuursche, waarna zij in hotel „Eemland" werd ontvangen. De oude dame had volop genoten van de tocht en prees het voortreffelijke diner. Van vermoeidheid had zij geen last ge had en op haar eigen charmante wijze dankte zij de directie van „Eemland" voor de attentie. GESLAAGD. Voor het exaihen Handelskennis akte L.O. slaagde de heer F. de Wit, onderwijzer aan de Mariaschool, die hiervoor werd opgeleid door de heer Broekhuyse te Amersfoort. SCHOOLREISJE SCHOOL DRIEHOEKSWEG. Als aangename afsluiting van het school jaar maakten de oudere leerlingen van de School met de Bijbel aan de Driehoeksweg j.1. Vrijdag h«» jaarlijks schoolreisje. Het weer werkte volledig mee. Aan het aangename was ook nu weer het nuttige verbonden. Schiphol, Artis, Bijbels Museum, Volendam en Marken boden daartoë ruimschoots gelegenheid. In Oud-Naarden vooral vierde de kinder pret hoogtij. Nu kan de vacantievreugd beginnen, die nog een verhoogde exponent verkrijgt voor de leerlingen, die slaagden voor een toe latingsexamen. Het waren Klaske Brandsma, Elsje Deijs, Emil Esser, Rietje Metheuven, Andries Smid en Sietse de Vries voor het Chr. Ly ceum te Amersfoort, Henk Strietman voor de Middelbare Handelsschool aldaar. Na de vacantie kan een nieuw tegelpla teau in gebruik genomen worden en bin nen afzienbare tijd het inmiddels aanbe stede zesde lokaal, waarnaar reeds zolang met spanning werd uitgezien. GESLAAGD. Voor het MULO-examen slaagden alle examinandi van de R.K. ULO-school al hier, t.w. M. Beuken, T. Duwel, M. Hil- horst, Th. Hilhorst, T. Vernooy, B. Goris- sen, H. Kappelhof, T. Uyland, L. Ma- thijssen, M. Mathijsen, A. Dorrestein, St. Mets, P. Wijsmuller, B. Roest, P. Ra demaker, J. v. d. Lugt, H. v. d. Valk, H. v. d. Hengel. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat A. Dorrestein in drie jaar het diplo ma A en B behaalde. DRIE AUTO'S BOTSTEN. Zaterdagmiddag, toen een enorme ver keersstroom langs onze hoofdweg werd ge voerd, zijn drie auto's op elkaar gebotst. Zij reden in een file en toen een autobe stuurder remde om van de Burgem. Gro- thestraat linksaf de Anna Paulownalaan in te slaan, moesten de achter hem rij dende auto's remmen. Aan drie bestuur ders gelukte dit niet. Zij botsten tegen el kaar, hetgeen driemaal autoschade bete kende. NOG EEN DOMMEKRACHT GEVONDEN. In de heide nabij Soestduinen is weer een dommekracht gevonden, welke eveneens afkomstig zou zijn van de diefstal van ma teriaal vanaf de opslagplaats van de fir ma Van Plateringen, gelegen achter Kina- bu te Soesterberg. HIJ GROEF EEN BOUWLAND AF. Een inwoner uit Baarn, die in onze ge meente een perceel bouwland in pacht heeft, was dezer dagen bezig de boven laag van deze grond af te graven en weg te voeren. Dit werd natuurlijk niet geto lereerd, niet alleen omdat de grond niet zijn eigendom is, maar ook omdat hier voor toestemming nodig is van Ged. Sta ten. GESLAAGD. Voor akte M.O. Handelswetenschappen de heer P. Kuiper Jr. Voor Praktijk-diploma boekhouden J. Koenders, die hiervoor werd opgeleid door de heer G. Geijtenbeek, alhier. EEN EIGENGEMAAKT HERENOVERHEMD. „Nee hoor, daar begin ik niet aan. Een blouse voor mezelf kan ik wel maken, maar een herenoverhemd.... dat durf ik niet, daar breng ik niets van terecht." Wij horen het de dames al zeggen, als zij deze keer de moderubriek eens aan de he ren der schepping zien gewijd. En toch waarom zouden wij wel een blouse voor ons zelf kunnen maken en geen overhemd voor de heren? U zult zien hoe eenvoudig dit is. Wij weten zeker, als U eenmaal het overhemd heeft gemaakt, U gauw een an der lapje zult kopen, om een tweede te maken. Het voordeel van zo'n eigengemaakt over hemd is. dat er altijd lapjes overblijven, zodat er heel gemakkelijk eens een paar nieuwe manchetten of een nieuw stukje aan het voorpand U weet wel, daar waar de punten van die stijve boorden als het ware een gaatje prikken kan wor den gezet, zonder dat het overhemd onder de broeksband moet sneuvelen. Wanneer U dit overhemd voor Uw zoon, die 's zomers graag zonder jasje loopt, maakt, dan kan er op het linkervoorpand een zakje worden gestikt. Dit geeft het overhemd een sportiever aanzien. U kunt bij het maken van dit overhemd middenvoor tegen de stofvouw leggen, zo dat er dan voor de sluiting een split inge- knipt wordt, waarover een klein reepje stof dat voor de afwerking in een pun tje eindigt wordt gestikt voor de knoopsgaten, dochen dit is veel prac- tischer, vooral wanneer U zelf de over hemden moet wassen en strijken het voorpand kan ook van voren geheel open worden gemaakt. Voor de stevigheid wordt dan tussen het belegstuk en middenvoor een stukje ka toen meegestikt. Het schouderstukje wordt, evenals boord en manchetten, van dubbele stof geknipt. Durft U het zelf-knippen niet aan. dan kunt U het klaargeknipte patroon van dit model onder no. 4681 in de maten 14, 15 en 16 a 1.verkrijgen bij „Het Patro- nenhuis". Middenweg 200, Amsterdam. Na ontvangst van een postwissel, waarop duidelijk nummer en maat staan vermeld, wordt 't verlangde omgaand toegezonden. LAFFE DIEFSTAL. De heer Van Zuilen alhier, die op de Vre dehofstraat zijn dagelijks brood verdient met de verkoop van limonade en handcon sumpties, kwam Zaterdagmorgen tot de ontdekking, dat des nachts zijn wagen was geplunderd. Een grote hoeveelheid, koek, limonade en snoep was door onbekenden meegenomen, hetgeen voor hem een belangrijke scha depost betekende. WEER EENTJE. Weer is een persoon door de politie gear resteerd, die oneerbare handelingen pleeg de met minderjarige kinderen. De man, die alhier woonachtig is, is voorgeleid* aan de officier van justitie. „VRIJ EN BLIJ" EN OLGA LOWINA IN TUIN „PEKING". A.s. Donderdagavond zullen de populaire radio-ensembles „Vrij en Blij" o.l.v. Wes- sel Dekker en „Mandolinata" met zang van Henk Dorel, optreden in tuin „Pe king" te Baarn. Als extra attractie zal optreden Olga Lo- wina, de geliefde jodelerin van de „Edel- weiskapel", wier jodelzang in deze mooie omgeving pas tot haar volle recht zal ko men. Het zal een avond worden als nooit tevo ren en ieder die a.s. Donderdagavond van iets bijzonders wil genieten, verzuime niet zich tijdig van kaarten te voorzien, want het zal storm lopen. ONZE SOESTER VIERDAAGSE LOPERS. De deelnemers aan de vierdaagse te Nij megen uit onze gemeente hebben allen de tocht volbracht, ook de bejaarde heer Götz van der Veth, die voor de 7e maal deelnam. De intocht in onze gemeente viel dit jaar enigszins in duigen. De grote brand op de Birkstraat was n.1. oorzaak, dat 7 brand weer- en politiemannen, die met de ande re vierdaagse-lopers per auto naar Soest werden vervoerd, bij de brand uitstapten en hun plicht gingen doen. De overige deelnemers werden op het po litiebureau ontvangen en, na een muzi kale hulde door P.V.O., toegesproken dooi de Burgemeester.

Soester Courant | 1951 | | pagina 2