Belangrijk bericht. Kolenprijzen worden verhoogd* Waar de cultuurgewassen vandaan komen. halve villa, houten huisje, Firma v. d. Wijngaart Gerrit Cornelis Jan. De gezamclijke Soester Kolenhandelaren. Nu de wereld zo klein is geworden, dat we in een paar dagen rondom de aardbol kunnen vliegen, denken we er meestal niet aan welk een invloed het reizen van de mensen heeft gehad op de verspreiding der cultuurgewas sen. Toch is het hoogstens enkele duizenden jaren geleden, dat de granen zich begonnen te verbreiden over grotere gebieden en enkele van onze belangrijkste landbouwproducten zijn eerst sinds enkele honderden of enkele tientallen jaren aan de serie landbouwgewas sen toegevoegd. In hoofdzaak onderscheidt men drie grote gebieden, die als het ware vaderland van de voornaamste gewassen be schouwd kunnen worden. Deze gebieden zijn China, Mesopotamië en Mexico. Hoever in de geschiedenis de landbouw terugreikt is niet bekend, maar vaststaat, dat men in China reeds 2700 jaar voor Chr. jaarlijks zaaifeesten vierde voor het planten van rijst, tarwe, soya en gierst. De tarwe kwam zelf waarschijnlijk niet uit China, maar uit Mesopotamië, evenals gerst en katoen. Eerst veel later, nl. tegen de eerste eeuw na Christus, kreeg China uit Mesopotamië eveneens de tuinboon, komkom mer, safraan, noot, erwt, spinazie, waterme loen en lucerne. In ieder geval bestond er reeds vroeg tussen beide middelpunten der beschaving verbinding en heeft eeuwenlang het zwaartepunt der cultuur in dit deel van de wereld gelegen. Hennep, de plant, die lange tijd vrijwel de enige leverancier was van grondstof voor goed touw, is een plant, die uit Centraal Azië komt, waar ook de boekweit eigenlijk thuishoort. Deze laatste plant is eerst heel laat in Europa doorgedrongen; in Duits land wordt er voor het eerst melding van gemaakt in 1436. Ook de meloen kwam in die tijd naar West-Europa. Dit is eigenlijk een vrucht uit tropisch Afrika, die bij het begin van de jaartelling tot Rome was doorgedron gen, maar pas in 1495 tot Frankrijk. De meeste vruchten komen uit Klein-Azië en China. Klein-Azië, Armenië, Anatolië en Mesopotamië brachten ons kers, abrikoos, noot, peer en olijf, terwijl China het stam land is van de perzik, de sinaasappel en de mandarijn. Vlas is een heel oud cultuurgewas, dat in Klein-Azië en Egypte reeds tientallen eeuwen voor Chr. bekend was. West-Europa heeft zelf niet heel veel bijge dragen tot onze gewassencollectie. De voor naamste van de inheemse Europese gewassen zijn knollen, koolsoorten, linzen en verder ap pel, rode bes, kruisbes en aardbei. (Ook in Zuid-Amerika werd een inheemse aardbei gevonden). Een buitengewone verrijking kreeg ons bezit aan landbouwgewassen toen Amerika werd ontdekt. Toen de Spanjaarden in Mexico doordrongen, vonden zij daar tal van nieuwe gewassen, die de een na de ander voor de wereld van overwegende betekenis zijn ge worden. Wij noemen bijv. mais, aardappel, cacao, grondnoot, agave (of sisal), tabak, rub- per, spercieboon en verder de ananas, Spaanse peper, aardpeer, tomaat, kina en maniok. De Mexicanen konden zich volledig voeden en kleden, wanneer zij mais, bonen en sisal had den. De sisal levert nl. niet alleen een gewel dig sterke vezel, waarvan zij ook kleren weef den, maar ook suikerhoudend sap, waaruit zij suiker, wijn en alcohol maakten, terwijl de bladen ook als bouwmaterialen dienden. Som mige agavesoorten hebben zulke scherpe do rens en zulke sterke vezels, dat de inboorlin gen uit een en dezelfde plant naald en draad wisten te vervaardigen. Dat de prinsesseboon (spercieboon of sla- boon) ook uit Amerika afkomstig is, is weinig bekend. In Europa werd het gewas pas ver meld bij geschenken voor de pauselijke tuin in 1528. Men was zeer verheugd met deze aan winst en toen enkele jaren later een nicht van Paus Clement VII, een prinses van Me dici, trouwde met de Franse koning Frans I, gaf hij haar onder meer als bruidsgeschenk zaaizaad van het nieuwe gewas mee. Zo ver overde dit gewas van Frankrijk uit de rest van Europa en ontstond de aanduiding „prin sesseboon". Wij hebben dus heel wat aan de Amerikaanse plantenrijkdom te danken, maar Amerika kreeg niet minder belangrijke aanwinsten van Europa, bv. suikerriet, granen, koffie, katoen, citrusvruchten en uit China de soyaboon. Olijf, druif en moerbei zijn eveneens naar Amerika overgebracht, maar hebben daar nooit de betekenis gekregen, die zij in Europa hebben. De banaan en de cocospalm schijnen op natuurlijke wijze langs alle tropische kusten van de Grote Oceaan te zijn verspreid. Zo zien we dat in het bijzonder door de ontdek kingsreizen en veroveringen van de Europe anen de voor de mens nuttige gewassen toe gang hebben gekregen tot alle bewoonde streken. Het staat wel vast, dat de invloed daarvan op de wereldeconomie veel en veel groter is geweest, dan die van het goud en zilver, dat de Spanjaarden ertoe bracht Mexico te veroveren en van de specerijen, die de Portugezen en Hollanders naar Indië brachten. S.E.C.B.D.C. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubi leum van B.D.C. speelt deze vereniging a.s. Zaterdagavond, te 6.30 uur, 'n vriend schappelijke wedstrijd tegen S.E.C. op het S.E.C.-terrein aan de Schrikslaan. VREEMDELINGENBEZOEK BEVREDIGEND. „Soest het hart van Holland" was de slag zin op de folders, die in duizendtallen hun weg hebben gevonden in binnen- en bui tenland. Een stroom van reclame-materiaal heeft de V.V.V. „Soest-Vooruit laten uitgaan om de aandacht op Soest als vacantie-oord te vestigen. Dit materiaal ging in de eerste plaats naar de V.V.V.'s en Reisbureaux in Nederland en 't werd bovendien gezonden naar hon derden scholen en instellingen. Ook wer den folders verzonden, welke gedrukt wa ren in de Engelse en Franse taal en in het Esperanto. De tastbare resultaten kan de V.V.V. niet geheel overzien, doch de pension- en ho telhouders kunnen het wel bemerken aan de aanvragen om pension- of kamerruim te. Toch constateerde men op het V.V.V.- kantoor resultaat van de gevoerde recla me. Verschillende aanvragen voor ver blijf in onze gemeente, zelfs van groepen van 100 tot 300 personen, kwamen binnen en door de gevoerde reclame is ook het congres van Esperantisten in Soesterberg tot stand gekomen. Enige instellingen zijn hier bovendien ge komen met enige honderden kinderen en houden hier hun vacantie. Het aantal gasten is bevredigend en er zijn weken, dat het zeer vol is in de pensions, hetgeen ook de bakkers moesten ervaren, doordat zij op Zaterdagmiddag opnieuw brood moesten bakken. V.V.V. heeft dit jaar ook op andere wij ze reclame gemaakt. In een etalage op 't Rokin te Amsterdam heeft enige tijd een maquette van Soest, vergezeld door fraaie foto's, de aandacht getrokken van velen. Dit materiaal wordt thans getoond in Rot terdam en vandaar gaat 't naar Den Haag, waarna het de aandacht in Oostenrijk zal vragen. De film, welke binnenkort van Soest zal worden gemaakt, zal gedurende de win termaanden wel effect sorteren en onze vreemdelingen-industrie ondersteunen. De door V.V.V. georganiseerde boottocht naar en van Spakenburg, doet het prima en het is juist deze boottocht, die de rijk dom en variatie aan natuurschoon van onze gemeente demonstreert. Menig pen siongast uitte zijn bewondering over het mooie polderland in een gemeente, waar in eigenlijk bos en heide domineren. WAREN ALLE MENSEN BROEDERS. Tot deze gedachte komt men als men hoort hoe twee buren elkaar het leven zuur kunnen maken. Het interesseert ons niet, wat de oorzaak is, doch een feit is, dat een bewoner van de Bartolottilaan genoeg had van zijn buurvrouw, die op haar beurt haar buur man niet goed gezind was. Uit het oog uit het hart, dacht de buur man en hij liet om zijn tuin 'n hoge schut ting van rietmatten zetten. Om eventuele beschadiging van deze matten te voorko men, liet hij op een afstand van een hal ve meter van deze matten-schutting nog 'n hoog hek maken van harmonicagaas en betonnen palen. Deze daad had een rus tige toestand kunnen scheppen, maar de buurman kwam tot de ontdekking, dat de buurvrouw het gaas op diverse plaatsen had vernield, hetgeen de politie niet kon dulden. Buurvrouw bekende prompt en zij zal haar daden nu voor de rechter moeten verantwoorden, ongeacht de vergoeding van de schade, welke zij heeft aangericht. TEMPO-SUCCESSEN. De Tempo-renner R. van Asch, hersteld van een val, welke hij maakte in de wed strijd om het kampioenschap van Neder land te Zandvoort, startte op de wieler baan te Apeldoorn in een klassements race, afval-race en achtervolgings-wed- strijd. Zijn gedwongen rust had hem schijnbaar goed gedaan, daar hij in deze drie wedstrijden drie eerste prijzen wist te winnen en daarmede een uitstekende prestatie verrichtte. De Soestenaar C. Verschoor eindigde als no. 3 in een 100 k.m.-wedstrijd te Ensche de, hetgeen eveneens een fraai succes kan worden genoemd. TEMPO ZOMER-COMPETITIE. De stand na 3 ritten in de zomercompeti tie, welke op het parcours Beetzlaan en omgeving wordt verreden, is als volgt: A-klasse: 1. D. van Eugen, 8 p. 2. R. van Asch, 6 p. 3. H. v. Dorresteyn 6 p. 4. C. Ver schoor, 6 p. 5. L. de Regt, 5 p. 6. E. Boe lens, 4 p. B-klasse: 1. J. Bunschoten, 18 p. 2. J. Bon, 11 p. 3. A. Drost, 9 p. 4. J. v. Dorresteijn, 9"p. 5. J. v. d. Brakel 9 p. 6. H. de Jager, 3 p. 7. J. Boelens, 2 p. 8. W. Barneveld, 2 p. 9. J. Dolstra 1 p. JEUGDIGE DIEF. Een 13-jarig jongetje heeft in een onbe waakt ogenblik een biljet van 10. meegenomen uit de bakkerij van de heer K. aan de Van Weedestraat. Binnen 10 minuten was de dader opgespoord door de politie. Hij had toen reeds 3.40 uitge geven voor een potlood en een zakmes. HOOGOVENS IN HET OERWOUD Venezuela, de belangrijkste olieproducerende staat van Zuid-Amerika, schijnt aan het begin te staan van een periode van snelle economi sche opbloei. Enige tijd geleden hebben wij in deze rubriek reeds vermeld, dat men in het binnenland geweldige ijzerertsbergen heeft ontdekt, die door Amerikaanse maatschappijen in exploitatie worden genomen. Het plan was eerst dit erts naar de Verenigde Staten te ver schepen, omdat in Venezuela geen steenkool gevonden wordt en men tot nu toe voor de ijzer- en staalfabricage altijd gebruik heeft gemaakt van cokes, welk product immers uit steenkool wordt gemaakt. Maar nu is een Zweed te voorschijn gekomen met een nieuwe werkwijze, waarbij ook gas gebruikt kan worden voor het smelten van het ijzererts en gas heeft men in Venezuela in overvloed. Dit is nl. aardgas, dus een soort petroleumgas, dat uit de diepe lagen van de aardkorst komt. TE KOOP. a. Keurig onderhouden, bewoonde, kleine bij station Soestdijk, Koopprijs slechts 5400.—. b. Bod gevraagd op dubbelwandig, uit- neembaar (delen van 1 Meter), geschikt voor per manente bewoning; compleet met leidin gen voor gas electra en water; septic- tank; bev. gang, suite, 2 persoons slaapka mer, 1-persoons slaapkamer, keuken, W.C., bergkamer, vliering en ruime kasten. Makelaars- en Assurantiekantoor, HEIDEWEG 29 - SOEST-Z. - TEL. 2064 Men vindt dit gas doorgaans tegelijk met of in de nabijheid van aardolie. Op het ogenblik gaan in Venezuela dagelijks ongehoorde hoe veelheden van dit gas eenvoudig verloren. Daarom is het plan thans veranderd en is men begonnen met het bouwen van een hoogoven- bedrijf midden in de Venezolaanse oerwouden op het punt, waar een zijrivier in de hoofd stroom, de Orinoco, uitstroomt. Begin 1955 moet de fabriek klaar zijn en dagelijks 200 ton staal afleveren. Behalve dit hoogovenplan heeft men nog andere projecten in uitvoering. Zo worden er bijv. stuwdammen gebouwd om electrïciteit op te wekken en deze stroom zal weer worden gebruikt voor het zuiveren van het alumi- niumerts, dat de Amerikanen in het Neder landse gebied Suriname afgraven. En of dit alles nog niet genoeg was, wordt ook de opsporing van goud- en diamantmijnen met kracht nagestreefd. Een kapitaalkrachtige maatschappij is speciaal voor dit doel gesticht. Daar het klimaat in de berglanden van Vene zuela veel beter is dan aan de kust, verwacht men dat de bevolking in de gebieden, die men voor nieuwe bedrijven gaat openleggen, snel zal toenemen. Men is dan ook bezig de Ori noco zover uit te baggeren, dat zeeschepen tot aan de hoogovens kunnen doorvaren. Wat thans het meest schaars in Venezuela is, dat is geschoolde arbeidskracht. Hoe men deze puzzle moet oplossen, weten ook de Ameri kaanse maatschappijen nog niet. OUDERE MENSEN HEBBEN MEER LICHT NODIG Bij fabrieksmeisjes, die fijn mechanisch werk verrichten, heeft men waargenomen, dat hun behoefte aan meer licht bij het werk toeneemt naarmate zij ouder worden. Meisjes, die op hun 17e jaar tewerkgesteld werden, klaagden er 4 jaar later over, dat hun gezichtsscherpte ver minderde, hoewel de belichting bij het werk niet minder was geworden. Er werd een on derzoek ingesteld en daaruit bleek, dat dit geen gevolg was van de aard van het werk, maar van het feit, dat men meer licht nodig heeft om scherp te kunnen zien, naarmate men ouder wordt. Mensen van 60 jaar hebben een vijfmaal zo sterke belichting nodig als 17- jarigen. Dit was één van de mededelingen, die gedaan worden op het Internationale Belich tingscongres, dat vorige week in Stockholm is begonnen. Voorzitter van dit congTes is Prof. N. A. Halbertsma, een Nederlander, die zich behalve voor fabrieksverlichting ook sterk in teresseert voor verlichting van wegen en de lichtkracht van autolampen. Het congres wordt georganiseerd door de Commission In ternationale de 1'Eclaration, die over de ge hele wereld onderzoekingen instelt en advie zen uitbrengt. Zo heeft men ten behoeve van de internationale luchtvaart nieuwe systemen uitgewerkt voor luchthavenverlichting, terwijl men op het ogenblik werkt aan de belichting van wegen, waarvoor men 4 kW per kilome ter nodig acht. Een Zweedse onderzoeker, Dr H. E. Ronge uit Uppsala, deed mededeling van toepassing van lampen met ultraviolet licht in de kinderkamer. Dit waren Amerikaanse lam pen, die echter in Europa evengoed gemaakt kunnen worden. Niet alleen zagen de kinderen er prachtig uit, wat voor een land met lange winters zoals Zweden, van zoveel betekenis is, maar ook bleek het dat zich in hun lichaam evenveel vitaminen ontwikkelden alsof zij voortdurend in de volle zonneschijn waren geweest. In een ziekenhuis is Dr Ronge thans bezig met een proef op grote schaal met bac- teriedodende lampen. Dit onderzoek is echter nog niet ver genoeg gevorderd om er conclu sies uit te trekken. In Nederland is het de Philips T.U.V.-lamp, die een bacteriedodende werking heeft en die reeds in verschillende bedrijven (o.a, kaaspakhuizen) wordt toege past. UITGLIJDEN ONMOGELIJK Gedurende de oorlog werd op de Amerikaanse oorlogsschepen gebruik gemaakt van een nieuw materiaal, dat een einde maakte aan de gevaarlijke gladheid van de dekken. Dit materiaal, dat men enigszins zou kunnen ver gelijken met extra zwaar schuurlinnen, kreeg de naam van „safety walk". Na de oorlog bleek het van grote waarde te zijn voor alle bedrijven, waar nogal eens ongelukken ge beuren door natte en glibberige vloeren, zoals zuivelfabrieken, slachterijen, bakkerijen, was serijen en badinrichtingen. Safety walk be staat uit een extra sterk weefsel, waarvan de bovenste laag geprepareerd is met een mate riaal, dat bezet is met een ontelbaar aantal kleine harde korreltjes. De verankering van deze korreltjes is zo stevig, dat vrijwel geen slijtage optreedt. Men kan het materiaal een voudig op de vloeren plakken met een snel drogende lijm, die tegen water en olie be stand is. Volgens de berichten is het met mo derne wasmiddelen gemakkelijk schoon te houden en heeft het een zeer lange levens duur. Uitglijden is op deze vloeren eenvoudig onmogelijk. Met grote blijdschap en dank aan God geven wij kennis van de geboorte van onze Zoon T. G. MUTS. J. M. MUTS-POST. Soestdijk, 26 Juli 1951. Lindenlaan 4. Tijdelijk: Kraaminricht. „Eikenhorst", Soestdijk. Halfwas TIMMERMAN gevraagd, v. d. Hoef, Molenstraat 15. KIPPENMEST te Den Blieklaan 52. koop. Gepens. verpleegster zoekt ruime gestoffeerde ZIT- SLAAPKAMER m. kook gelegenheid Aanb. Mej. v. d. Bunt, Paulus Buyslaan 6, Amersfoort. Welk ouder echtpaar of dame alleen met vrij huis wil KLEINER GAAN WONEN Wij hebben in ruil gedeelte van villa op op goede stand, zonnige kamer, mooie vrije keuken met balcon. slaapkamer, W.C. en halve zolder. Ei gen gasmeter. Schrijft U ons onder no. 426 bur. S.C. Te koop prima consump tie-AARD APPELEN. J. B. Lanser, Soester Engweg 8. PRIJSOPGAVE gevraagd voor aanleg Centrale Ver warming. Wald. Pyrmont- laan 71, Soestdijk. Te koop van particulier mooi zuinig 4-persoons OPELTJE, 4 cyl., f750.-. Stadhouderslaan 25, Tel, 3194, Soestdijk. WELKE JONGEDAME heeft ambitie en tijd om in een binnenkort in Soest te vervaardigen film, een kleine rol te vervullen. Foto- en Film-bedrijf „Astra". Soes- terbergsestraat 106, Soest. Aangeb. HULPMOTOR, merk Flink, als nieuw. Birk- straat 19. Te koop wegens vertrek GED. INBOEDEL w.o. pracht buffet, Amerik. schrijfbureau, 1 mah. ledi kant met paardenhaarmatras, lederen clubfauteuil, linnen kast (eik.), Bronskop. paard, schilderijen, vazen, tafel, pracht tafelkl., eik. lamp (6-armig). ledikanten, spi raal enz. enz. B. Blankec- stein, Bosstraat 90. Uit de pers zult U wel vernomen hebben, dat met ingang van 1 Augustus de Deze prijsverhoging is BUITEN VOORKENNIS of MEDEWERKING van de kolenhandel tot stand ge komen. Daar de handelaren niet over voldoende voorraad be schikken, zijn zij gedwongen om na 1 Aug. de nieuwe prijzen in rekening te brengen. Dit geldt ook voor de orders, welke voordien reeds opgegeven waren en na 1 Augustus afgeleverd worden.

Soester Courant | 1951 | | pagina 3