De gasprijs wordt verhoogd. Onvruchtbare discussies» Neem de rommel weer mee! SOEST. IN DE HOEK. 4* Timmerfabriek mag niet uitbreiden. School Kerkebuurt krijgt nieuwe verlichting. VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1951. 27e JAARGANG Nj. €0. SOESTER OÜRANT Verschijnt iedere Dinadag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per rrrt 1.95 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 „Men kan alleen van mening verschillen over een zaak waarover men het eens is" zegt een Frans spreekwoord. Daaraan denken wij, als we van de vele onvrucht baar blijvende debatten lezen, die zich zo in de wereldpolitiek voordoen. Dezer dagen werden er een paar gehou den, die tot de verbeelding spreken. Het debat tussen de Engelse minister van Buitenlandse Zaken M'orrison en de Prawda, was er één van. Die van de dele gatie van Quakers naar Rusland en het pas opgerichte, in het Engels gestelde „News", van de Russen, een ander. En dan komen er nog een paar bij, waarbij men eigenlijk niet eens van „discussie" spre ken mag, doch alleen maar van weglaten en vervalsen van argumenten van de te genpartij. Armoede en offer. Daar was dan allereerst de critiek van de Quakers op een reportage van „News" over hongersnood en woningnood in En geland. De levensstandaard in Engeland is een sobere, maar tussen soberheid en ar moede is verschil. Woningnood is er overal op de wereld, maar twee gelijke dingen zijn in de ogen van twee verschillende mensen vaak heel verschillende dingen. Wanneer de Westerling kennis neemt van de levensstandaard der Russische arbei ders dringt het woord armoede zich aan hem op. De Rus spreekt van het offer, dat hij brengt aan het groot en sterk maken van zijn nationale economie. Wat de Westerling ziet als een „gelijk heid in offer" ziet de Rus als een uitbun- ten van de arbeider door de kapitalist. Woorden en begrippen. Vreemd wordt het iemand te moede, wan neer hij bemerkt welke verschillende be grippen de heer Morrison en de redacteur van de Prawda geven aan woorden als de mocratie, agressie, vrijheid van druk pers en vereniging, rechtszekerheid, zelf beschikkingsrecht der naties enz. De lezers van de Prawda weten nu, ,dat het niet altijd de politie hoeft te zijn die 's morgens aanbelt en dat jook de bakker en de slager aan de deur komen. Maar zijn wij in het Westen ook maar 'n stap dich ter gekomen bij wat de gewone man in Moskou of Petersburg denkt over z'n eigen regering of b.v. die van Engeland of de V.S. Er is kort geleden een brochure uitgeko men van de oppositie-vleugel in de La- bour-Party, waarin werd betoogd, dat niet de bewapening het voornaamste bolwerk was tegen een dreigende oorlog, maar de economische opbouw, speciaal van de ach terlijke gebieden. Maar wat maakt de Russische pers ervan? We geven een kleine selectie: „Lakeien van het Imperialisme", „verdedigers van het agressieve N.A.P.", „uitbuiters van de Koloniale volken", „spreektrompetten van Amerika", „voorvechters van de Engelse herbewapening" enz,. Maar niet alleen in de richting Oost-West speelt zich deze incongruentie van begrip- af. De V.S. menen het Spaanse grondgebied te moeten gebruiken bij een oorlog in het Westen. Het stuit op gevoelsoverwegingen bij het Westen. Want is Franco niet in het zadel geholpen door Hitier en Mussolini? Is hij geen vlees van hun vlees en been van hun been? Maar zie, sommige mensen leggen die natuurlijke afkeer jegens dit mannetje uit als anti-katholicisme, omdat Franco katholiek is. Dat het Vaticaan her haaldelijk blijk heeft gegeven niet al te veel van de Franco-regering te willen weten doet daarbij blijkbaar minder ter zake. 's Maandagsmorgens zijn de mensen Der Gemeentedienst in 't bos, Want de Zondagse bezoekers Leven er vaak raar op los. Rondom liggen er papieren, Dozen, schillen, pindabast, Er wordt door de bosbezoekers Vaak wel heel slecht opgepast. Ook op onze buitenwegen Waait vaak overal papier En aangrenzende bewoners Ondervinden displeizier. Maakt men Zaterdags de voortuin Vóór de Zondag netjes schoon, Krijg je van de wandelaars steeds Ondank als des werelds loon. Klevende carmelpapiertjes Vindt U altijd hier en daar. Een cadeautje van een hondje, Of een grote peuk sigaar. Eigenaren van die tuinen Zijn niet op dat schoons gesteld, Want de bossen en de tuinen, Zijn toch heus geen vuilnisbelt. Iedereen kent toch de leuze Van de Bond A.N.W.B.: Neem de schillen en de dozen Voortaan dus weer netjes mee! E. VAN EEDEN. Ook bij de democraten. Al precies eender is het met het begrip meerderheid onder overigens onverdach te democraten. Gedurende de Belgische Koningskwestie kwam de tegenwoordige regering met een kleine meerderheid aan de macht. Maar mocht ,een meerderheid, bestaande uit de helft plus nog een klei nigheid zulke gewichtige besluiten nemen als over het aanblijven van de Koning? Sociaal-democraten meenden van niet. En bestaat er in ons land niet een vrees, dat, wanneer de katholieken hier eens meer dan de helft zetels kregen, hun geesP telijke vrijheid niet onaangetast zou blij ven? De missie, die naar Teheran vertrok voor besprekingen met de Perzische regering over de nationalisatie van de Anglo-Ira- nian Oil Compagny, even voor het ver trek van het vliegveld. V.l.n.r. Sir Francis Stepherd, Brits Ambas sadeur in Perzië, Mr. Richard Stokes, hoofd van de regeringsmissie en Sir Donald Fer- guson, secretaris van het ministerie van Energie. Men kan woorden een verschillende in houd geven, het is alleen maar de vraag of dit te goeder of te kwader trouw geschiedt. We vrezen dat het laatste meer het geval is dan het eerste. De raad onzer gemeente kwam Dinsdag avond in vergadering bijeen onder voor zitterschap van de Burgemeester. De heer Kruyff was afwezig. Na de opening door de Burgemeester kwam aan de orde: 1. Vaststelling van de notulen der verga dering van 5 Juli 1951. Zonder bemerking goedgekeurd. !T. Ingekomen stukken. a. Afschrift van het Kon. Besluit d.d. 16 Mei 1951, nr. 14, waarbij ongegrond is ver klaard het door de Inspecteur der Domei nen te Utrecht ingestelde beroep tegen 't besluit van Gedep. Skaten van Utrecht van 7 Maart 1950, houdende goedkeuring van het besluit van de Raad der gemeen te Soest van 30 December 1948, le Afd. nr. 737, tot onttrekking aan het openbaar ver keer van een ander gedeelte van het rij wielpad Soesterberg-Amersfoort dan door appellant is verzocht. Voor kennisgeving aanggnomen. b. Dankbetuigingen van de Minister van Binnenlandse Zaken Mr. J. H. van Maar- seveen en Mr. P. J. Oud, Voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten, voor de aan hen gezonden brieven naar aanleiding van de herdenking van 't 100-jarig bestaan der gemeentewet op 5 Juli j.1. Voor kennisgeving aangenomen. c. Rapport van de Directeur van Gemeen tewerken betrekking hebbende op de ver betering van de Klaarwaterweg. De heer BURGWAL concludeert, dat de gronden aan de Klaarwaterweg niet bouwrijp zijn gemaakt. Nu blijken de wo ningen niet te laag te liggen, doch de tui nen wel. Wethouder VAN ZADELHOFF wijst er op, dat de huizen 24 tot 36 c.m. boven de kruin van de weg liggen, doch dat de grondwaterstand aldaar en de grondslag oorzaak zijn, dat het water overlast ver oorzaakt. Voor kennisgeving aangenomen. d. Jaarverslag van Maatschappelijk Hulp betoon en Sociale Zaken. Voor kennisgeving aangenomen. e. Jaarverslagen van de drie organisaties tot uitzending van zwakke kinderen. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Beroepschrift van H. J. W. Sevenhuij- sen te Groningen tegen een besluit van B. en W. op grond van art. 23, lid 2 der Wederopbouwwet. Het voorstel van B. en W. om de aan schrijving van dit college te handhaven wordt goedgekeurd. 4. Verzoek van E. G. Engelen om onthef fing van het verbod, vervat in de veror dening ex art. 4 der Hinderwet, ten be hoeve van de voorgenomen uitbreiding van een bestaande timmerfabriek aan de Duinweg, met voorstel van B. en W. om de gevraagde ontheffing te weigeren. Mevrouw POLET vraagt waarom in 1947 een vergunning is verleend toen toch ook de bedoeling bestond in die omgeving een woonwijk te scheppen. Waarom zou de nieuwe eigenaar nu niet mogen uitbrei den? De heer BURGWAL stelt voor een voor lopige vergunning te geven totdat dit be drijf op een andere plaats in de gemeen te is gevestigd. De hinder is niet groot en bovendien heeft deze ondernemer grote opdrachten. De heer VAN WELY acht de hinder sterk overdreven. De aanvrage om uitbreiding met machines tot 50 p.k. heeft adressant reeds teruggebracht tot 30 p.k. Spr. stelt voor voorwaarden te stellen, b.v. het plaatsen van geluiddempende muren. Wij willen graag industrie. Waarom zou den we de uitbreiding van dit bedrijf dan tegengaan? De kopers van de nieuwe woonhuizen in de nabijheid van de fa briek hebben het risico van deze fabriek aanvaard. De heer R. HILHORST memoreert de ver schillende ontheffingen, welke de raad heeft verleend in verband met de Hinder wet en wijst er op, dat deze steeds op niets zijn uitgelopen. Niet de hinder door ge luid e.d. is hier doorslaggevend, doch het niet naleven van de voorschriften van Ge meentewerken als er ontheffing is ver leend. Een goed gefundeerd bedrijf zou zich daar niet willen vestigen zegt spr. en nodigt de raad uit 'n einde te maken aan het verlenen van ontheffingen. De VOORZITTER zegt, dat inderdaad in 1947 vergunning is verleend aan de toen malige eigenaar, een aannemer, die een geheel ander bedrijf had dan de tegen woordige. Toen werd er enig timmerwerk uitgevoerd, thans wordt het een complete timmerfabriek. Deze nieuwe eigenaar is door spr. destijds gewaarschuwd, dat uit breiding onmogelijk goedgekeurd zou wor den. Het aantal p.k. van de motoren is nu 15 en dit zou nu worden gebracht op 30. Een voorlopige ontheffing kan krachtens de Hinderwet niet worden verleend. De enige mogelijkheid is overplaatsing van dit bedrijf naar het industrieterrein en 'n andere industrie in dit pand. De Hinderwet wil juist timmerfabrieken uit de bebouwde kom weren. Zware voor waarden, als het plaatsen van geluiddem pende muren, acht spr. onmogelijk. Er is in dit opzicht leergeld betaald in het verleden. Vergunningen werden afgege ven, doch bij iedere uitbreiding en inves tering werd het moeilijker een correctie aan te brengen. Nu dit bedrijf van karak ter gaat veranderen moet het naar het in dustrieterrein, waar het zich naar beho ren kan ontwikkelen. Mevrouw POLET spreekt haar afkeuring uit aan het adres van hen, die enige jaren geleden met beide handen een nieuw huis je aanvaardden en daarbij de fabriek op de koop toe namen, doch nu een actie voe ren om deze fabriek kwijt te raken. Zij verzoekt de voorzitter, indien de onderne mer naar het industrieterrein wil verhui zen, hem in alle opzichten terwille te zijn, hetgeen de voorzitter toezegt. De heer BURGWAL zegt, dat, op grond van de indertijd afgegeven vergunning, thans een vergunning voor de uitbreiding gegeven dient te worden. Deze consequentie vindt de VOORZIT TER te gortig en zegt, dat wanneer geen enkele vergunning meer afgegeven zou worden, de industrie zwaar getroffen zou worden. De stemming heeft tot resultaat, dat met 14 tegen 3 stemmen (Mevr. Polet en de he ren Van Wely en Burgwal) het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. 5. Voorstel tot verhoging van de gasprijs. B. en W. stellen voor de gasprijs per 1 Augustus te verhogen met V2 ct. per M3. voor klasse A en met 1 ct. per M3. voor de andere klassen. De heer BURGWAL is de enige, /die de noodzaak van de verhoging van de gas prijs niet inziet en betrekt in zijn beschou wing hierover de politiek der Nederlandse regering, het Amerikaanse grootkapitaal, de stijging van_het levenspeil e.d. Wethouder VAN DE AREND wijst op het onvermijdelijke feit, dat verhoging van de inkoopprijs der kolen op de verbruikers wordt verhaald. Het leed is zoveel moge lijk verzacht door de gebruikers in klas se A slechts een halve cent per kubieke meter meer te laten betalen en de overige gebruikers 1 cent per kubieke meter. Een groot deel der verbruikers valt onder klasse A, terwijl de grote gezinnen gele genheid krijgen van het vastrecht over te gaan op klasse A. Dit is juist gedaan, al dus spr., om de arbeidende klasse zo min mogelijk te belasten. Met de aantekening, dat de heer Burgwal geacht wordt te hebben tegen gestemd, wordt het voorstel aangenomen. 6. Verzoek om vergoeding ingevolge arti kel 13 der Lager Onderwijswet 1920, waar omtrent de beslissing in de vorige verga dering werd aangehouden. Dit punt zal in geheime vergadering wor den besproken. 7. Voorstel tot het verlenen van een voor schot op de gemeentelijke vergoeding als gedoeld in art. 103 der L.O. Wet 1920, over 1951, ten behoeve van de Groen van Prin- stererschool. B. en W. stellen voor de vergoeding vast te stellen op 24.95 per leerling. Conform besloten. 8. Crediet-aanvrage voor verbetering van de verlichting der lokalen van de O.L. School in de Kerkebuurt. B. en W. vragen hiervoor een crediet van 1500.—. De heer VAN WELY vraagt er vooral op toe te zien, dat de aanleg zodanig wordt, dat alle leerlingen goed op het bord kun nen zien en verzoekt ook de school aan de Beetzlaan van een nieuwe verlichting te voorzien. Wethouder DE HAAN deelt hierop mede, dat, volgens de Philips-experts, de verlich ting in alle opzichten af zal zijn en de schoolarts zal de resultaten van deze ver nieuwing controleren. Met betrekking tot de school aan de Beetz laan zegt spr., dat daar eerst de bomen zullen worden gesnoeid, evenals bij de school te Soesterberg. Conform besloten. 9. B. en W. vragen een crediet van 3400 ten behoeve van de aanschaffing van 2 nieuwe ketels voor de centrale verwar ming in het gemeentehuis. Conform besloten. Nadat mededeling was gedaan, dat geen rondvraag zou worden gehouden, ging de raad over in geheime zitting ter bespre king van punt 6, na afloop waarvan de VOORZITTER de mededeling deed, dat dit punt conform het voorstel was afge daan. KOMT HET MONUMENT VOOR DE GEVALLENEN IN HET ROSARIUM? Er zijn plannen geweest om voor het Mo nument voor de gevallenen een plaats te reserveren in het bebouwingsplan voor de gronden tussen de Prins Bernhardlaan, Oranjelaan, Anna Paulownalaan en Van Weedestraat. Het comité, dat de plaatsing van het mo nument op zich heeft genomen, heeft zich echter niet kunnen verenigen met deze plaats. Volgens het comité was de enige goede plaats voor dit monument het rosa rium. Indertijd heeft de gemeenteraad zich in principe accoord verklaard met plaatsing in het rosarium en in verband hiermede heeft Gemeentewerken Dinsdag een hou ten bouwwerk op juiste grote van dit mo nument geplaatst in het rosarium, om de leden van de raad een indruk te geven hoe het geheel worden zal. Hierbij bleek, dat het rosarium, hetwelk schuin afloopt naar het Kerkpad, over de gehele lengte zal moeten worden opge hoogd om een goed geheel te verkrijgen. Het monument zou dan geplaatst worden op de plaats waar nu de muziektent staat, welke binnenkort naar de Parklaan wordt overgebracht. Ter verfraaiing zou aan de achterzijde van het monument een groenbeplanting kunnen worden aangebracht. De grote gebeeldhouwde steen voor dit monument zal binnenkort uit Frankrijk arriveren, als gevolg waafvan B. en W. het nodig oordeelden dje raad een indruk te geven van 't monument op deze plaats. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s. is geopend Apotheek „Soest- dijk", Van Weedestraat 46. Het ziet er allemaal erg prettig uit voor de komende winter en het worut een reu ze knusse boel. Sedert de wereldoorlog zeggen we niet meer zoals vroeger: „we kijken niet op 'li kooltje", maar nu wordt het toch wel erg bar. Optimisten, die nog altijd gouden randjes om de donkerste wolken zien, houden mij wel voor, dat er in de oorlogsjaren nog heel andere prijzen werden betaald, maar dat is geen vergelijking. Toen betaalden we ook 24.voor een half onsje (van 30 gram) Belgische shag, waarvan boze tongen beweerden, dat het gesneden zee gras was. Diezelfde optimisten zien de verhoogde prijzen veelal als een tijdelijke maatregel. Ik wil U niet belabberd stemmen, maar ik geloof, dat U deze gedachte wel kunt laten varen. Mensen, die hierin geloven, zien nog steeds niet hoe ons landje uit deze We reldoorlog te voorschijn is gekomen: be rooid, verlaten en zonder grondstoffen. Bijna had ik het verlies van Indië er weer bijgehaald, maar dat kan niet, want daar haalden we geen kolen vandaan. Daar wijze mannen in onze regering hun hoofd hebben gebroken over het vraag stuk of de kolen wel of niet moesten worden verhoogd, staat het mij niet de toegepaste verhoging te becritiseren. Die zal wel noodzakelijk en onafwendbaar ge weest zijn, al zeggen de mensen, die het óók wel een beetje weten kunnen, dat verhoging van onze eigen kolenproductie een gunstige factor nou zijn om prijs verhoging tegen te gaan. Wel meen ik enige critiek te magen uit spreken over de gevolgen van deze prijs verhoging, n.1. de verhoging van de elec- triciteitstarieven. Over de gasprijsverho- ging zal ik het nu niet hebben. Voor mij ligt een uittreksel van het jaar verslag der P.N.E.M., dat is de Prov. Elec- triciteits Maatschappij in Noord-Brabant. Van andere provincies heb ik nog geen gegevens tot mijn beschikking, maar die zullen toch niet zoveel verschillen. Wanneer ik daarin lees, dat de P.N.E.M., zoals alle electriciteits-maatschappijen 'n semi-overheidsinstelling, over 1950, na al le mogelijke afschrijvingen, een netto winst boekte van IV2 millioen en do con junctuurreserve nu 15 millioen bedraagt, dan vind ik, dat de Regering die verho ging nog wel even achterwege had kun nen laten. De nu toegestane verhoging van 1 ct. per k.w.u. maakt, bij een stroomverkocp van ruim 500 millioen k.w.u., het lieve bedrag van 5 millioen gulden. Ik neem graag aan, dat door de kolen- prijsverhoging iets meer voor de kolen- post moet worden uitgetrokken, maar men kome mij niet aan het lijf met de bood schap, dat hiermede 5.000.000.-- is ge moeid. Als deze 1 cents-verhoging onze Brabant se broeders in één jaar ruim 5.0C9.000. kost, dan krijg ik zo het gevoel, dat onze gehele bevolking in één jaar zo'n vijftig millioen gulden meer voor electriciteit moet opbrengen en onze regering schijnt te denken, dat dit nog wel goed mogelijk is. Ik heb steeds gedacht, dat alleen citroe nen werden uitgeknepen H. OEKMAN. EERSTE OPVOERING IN HET OPENLUCHTTHEATER. Woensdagavond is in het Openuchttheater de eerste voorstelling van het zomerpro- gramma gegeven, waarvoor slechts gerin ge belangstelling bestond. Als gevolg van de droeve ervaringen in het vorig seizoen had men, ais gevolg van de regen in de loop van de dag, deze uit voering willen laten vervallen, doch de garanties welke De Bilt gaf omtrent het weer op de avond, waren oorzaak, dat de ze kleinkunst-avond doorgang vond. Met een geluidswagen is 's middags nog getracht groter belangstelling te wekken, doch des avonds bleek, dat deze poging tevergeefs ondernomen was. Het gezelschap met Tom van Maaren, Le- ny Eman, Tinie Selter, Jos van Weeren, Jasper Eykema en Cor van Veen, hebben zich van de grote leegte in het thealer niets aangetrokken en gaven uitstekende kleinkunst. Het programma was samengesteld uit nummers, welke wij hier in de afgelopen winter enige malen hebben gezien, doch welke aan frisheid en actualiteit niets had den ingeboet. EVERT GRIFT REED GOED. Evert Grift nam deel aan de 50 k.m. lange afstandswedstrijden voor profs in het sta dion te Amsterdam. Hij reed een goede wedstrijd en eindigde als nummer 1-4 uit het veld van 62 renners. AUTO VLOOG UIT DE BOCHT. In de Birkstraat vloog een Citroën-auto, tengevolge van het natte wegdek, uit de bocht en tegen een boom. De auto werd zodanig beschadigd, dat deze moest wor den weggesleept.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1