't Juffie* KEN UW EIGEN OMGEVING. Middellandse zee politiek* Evert Grift winnaar te Hoogerheide. IN DE HOEK. Officiële mededelingen. DINSDAG 14 AUGUSTUS 1951. 27e JAARGANG No. 61. SOESTER OURANT UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) Verschijnt iedere Dinsdag en Vrqdag. De gebeurtenissen van de laatste tijd hebben er sterk de nadruk op doen vallen hoe be langrijk de Middellandse Zee is als machts element in de wereldpolitiek. Dit is geen strategisch vraagstuk op zichzelf, maar zoals gewoonlijk wordt ook hier de strategische be tekenis mede bepaald door de economische betekenis van het gebied. Deze economische waarde is vooral gelegen in het feit, dat de Middellandse Zee de verbindingsschakel vormt tussen de Noordelijke Atlantische Oce aan en de Indische Oceaan. Wie deze beide oceanen beheerst, zoals Amerika en Engeland dat gezamenlijk doen, doch de tussenschakel mist, ziet zijn macht als het ware in tweeën geknipt. Dit is op zichzelf reeds voldoende reden om te zorgen dat de gecombineerde W. Europese en Amerikaanse macht over het Middellandse Zee bekken onverzwakt ge handhaafd blijft. Een betrekkelijk toevallige omstandigheid maakt de Middellandse Zee ook om een andere reden nog veel belang rijker en dat is de aanwezigheid van de uit gestrekte olievelden in de Mohammedaanse landen tussen Middellandse Zee en Perzische golf. Zou de Brits-Amerikaanse macht in de Middellandse Zee en het Midden-Oosten vleugellam worden gemaakt door een con flict in die gebieden, dan zou West-Europa geen behoorlijke afweer meer kunnen bieden tegen het Russische imperialisme. Het is in dit licht dat wij, los van de moord op Abdoellah, twee feiten uit de jongste tijd moeten bezien, te weten de drang van de Verenigde Staten om zich de medewerking van Spanje te verzekeren en de opneming van Griekenland en Turkije in het Atlantisch Pact. Spanje is immers de sluitsteen van de westelijke toegang van de Middellandse Zee, terwijl Griekenland en Turkije de oostelijke begrenzing vormen. Van Italië en Frankrijk is men voldoende zeker, zodat met het opne men van de drie genoemde elementen de machtspositie in de Middellandse Zee zo goed mogelijk is verzekerd. Dit is gegaan tegen zware oppositie van Engeland in. De Engel sen eisten dat de Middellandse zeevloot onder Brits commando zou komen te staan en zij waren afkerig van ieder samengaan met Franco-Spanje. Griekenland en Turkije wei gerden echter een Britse opperbevelhebber in het Middelladse Zeegebied te aanvaarden, terwijl de Amerikanen duidelijk maakten dat zij in ieder geval militaire samenwerking met Spanje zouden zoeken. Wij hebben zeer sterk de indruk dat in beide gevallen het gezond verstand aan de kant van de Amerikanen te vinden was. Franco is voor geen enkele democratische staat sym pathiek, doch het is bekend dat wereldpoli tiek niet op sympathieën, doch op macht wordt gegrond. Onder de gegeven omstandig heden kon men dit feit niet negeren. Vooral nu het Midden-Oosten in Perzië op uiterst gevaarlijke manier hoog spel speelt, is het im mers van het grootste belang dat de democra tische wereld voldoende rugdekking heeft (Historisch.) 'n Dame liet haar tasje liggen In de trein, die zij verliet, 't Parapluitje nam ze mede, Maar het mooie tasje niet. Buiten het station in Bussum Werd het euvel pas ontdekt En 't is logisch, als je uitstapt, Dat de trein weer snel vertrekt. De stationsbeambten belden Naar het volgende station. Doch de trein was reeds vertrokken, Zodat men niets zeggen kon. Gaat U maar weer rustig verder Sprak de ambtenaar in spé, 't Resultaat van 't onderzoeken Delen wij U spoedig mee. d' Inhoud van het damestasje Werd tenslotte genoteerd, Alles werd prompt opgetekend, Zodat er niets aan mankeert! Beurs, bril, poederdoos en haarkam, Zakdoekje gaan mee op reis En tenslotte, het voornaamste Is wel het persoonsbewijs! 's Avonds het was twee uur later, Ging bij 't slachtoffer de bel; Onze Spoorwegmensen werken Stipt, correct en razend snel. Woont hier, vroeg men de bewoner, Ook een juffrouw Zo en Zo? Want haar tasje ligt in Mokum Op het Spoorwegenbureau. 't Antwoord luidde: Ja die woont hier En 't adres is ook niet fout, Want ik ben haast dertig jaren Met dat „juffertje"getrouwd! E. VAN EEDEN. vooral in de Middellandse Zee en daartoe moest een overeenkomst gemaakt worden met Turkije, Griekenland en Spanje. Men zal de heethoofden van de Mohammedaanse landen alleen in bedwang kunnen houden door een gecombineerde strategisch-economische macht. Voor beide elementen daarvan ligt de rugge- graat in de beheersing van de Middellandse Zee. Deze zee verbindt immers niet alleen de Atlantische Oceaan, maar ook Europa en Afrika die elkander in de toekomst nog meer De schoonheid van het Eemlandschap en schilderachtig Spakenburg, Ten behoeve van vreemdeling en inwo ner zijn de V.V.V.'s Soest en Baarn enige tijd geleden begonnen met het houden van een wekelijkse boottocht, waarmee de schoonheid van het Eemlandschap en het schilderachtige dorp Spakenburg ver kend worden. Deze tochten, welke met stijgend succes iedere Donderdag worden ondernomen, blijken zeer in de smaak te vallen, niet al leen bij de gasten in onze gemeente, die hun vacantietijd gaarne willen benutten om zoveel mogelijk te zien, doch ook bij Soestenaren, die de veelzijdigheid van het Soester natuurschoon nog beter wensen te leren kennen. Bos, heide, duinen en polderland vormen een veelzijdigheid welke uniek is. Vele in woners kennen de bossen, de heide, de duinen, doch de schoonheid van ons eigen Eemland kennen ze niet. Op aangename wijze maakt men hierme de kennis, als men met de daarvoor be schikbare botter het polderlandschap doorsnijdt. De grote rust langs de boor den van de Eem, de vogels en de bloe men die het landschap stofferen, het steeds wisselend aspect van de omgeving door de vele bochten welke de Eem heeft, maakt deze boottocht tot een van rijke inhoud. Na Eembrugge en Eemdijk voert de tocht naar het IJsselmeer ééns Flevo-meer, ééns Zuiderzee en in de toekomst ring vaart. rond de nieuwe polders en van daar met een wijde boog de haven van Spakenburg binnen. De smalle haven maakt geen breed uitno digend gebaar tot bezoek, doch het dorp Spakenburg voelt zich door deze tochten uit haar isolement bevrijd en waardeert het bezoek van de vreemdeling. Spakenburg^ vormt een deel van de ge meente Bunschoten, waarover in de histo rie reeds geschreven wordt sinds het jaar 1050 en ook Eemdijk behoort tot deze ge meente. De voortdurende strijd tegen het water sinds het jaar 1170, toen een geweldige springvloed het Flevo-meer tot Zuider zee vormde, heeft het bestaan en het ka rakter van deze dorpen bepaald. Sedert 1330 wordt de visserij er uitgeoefend. De Bunschoters en Spakenburgers, die vroeger bekend stonden om hun afkeer van wetten en dwingende voorschriften, richtten hun visrokerijen op in 1550 op bevel van Philips II en ook de maaswijd te der netten werd toen vastgesteld, even als het verbod tot het vangen van onder maatse vis. Spakenburg is vreemdeling-minded ge worden en laat gaarne zijn klederdracht en behuizing bewonderen. De jonge V.V.V. aldaar heeft in enkele ja ren 'n groot succes geoogst met haar pro paganda en zij zag behalve de duizenden landgenoten ook duizenden Amerikanen, Engelsen, Belgen en andere buitenlanders op bezoek komen, die de slippenkülder, de boormouwen, de kraplap en de sjullek zullen moeten aanvullen dan zij thans reeds doen. Hierbij zal het nationalisme van de Moorse en Arabische volken van Noord- Afrika en de aangrenzende Arabische landen zeer zeker versterkt worden, doch juist daar om is het, van Amerikaans-Europese kant bezien, noodzakelijk een zodanige positie in te nemen, dat de belangen van deze volken ge coördineerd worden met de onze. Ook hier voor is het nodig, dat economisch en militair de leiding in westerse handen blijft. Foto Foto- en Filmbedrijf „Astra". Soe$f;, bewonderen. „De Korporaal", het kleine huisje, dat dient als museum, souvenir-winkel en restaurant, werd ingericht met het meu bilair, het porcelein en de kledij van de Spakenburger en daar hoort men vele ta len spreken. Met de autobus gaan de deelnemers aan onze boottocht verder over Bunschoten, Hoogland en Amersfoort naar huis, waar zij zich er nog lang over verwonderen, dat er naast de deur zoveel schoons is, waarvan zij het bestaan niet ten volle kenden. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat de kin deren, die vóór 1 Januari a.s. de leeftijd van zes jaar bereiken of bereikt hebben, tot de scholen voor gewoon lager onder wijs alhier met de nieuwe cursus kunnen worden toegelaten. Zondag nam de Soester wielrenner Evert Grift deel aan een wegwedstrijd /van 125 kilometer voor profs te Hoogerheide en is er in geslaagd als no. 1 de finish te pas seren. daarbij vele renners van naam achter zich latend. Grift heeft hiermede zijn jarenlange ijzeren, training beloond gekregen. Hij, die niet rookt, niet drinkt, en na zijn dagelijkse arbeid zijn rijwiel beklimt, is voor de eerste maal op de ere lijst geplaatst. Over het verloop van deze strijd verna men wij het volgende. Het parcours had een lengte van 2Mz kilo meter en hierin lag een heuvel, iets stei ler en iets langer dan de Lazarusberg. Vijftig maal moest dit parcours worden gereden en vijftig maal moest deze heu vel worden beklommen. Aan de start verschenen 55 renners, w.o. vele bekenden uit België en Nederland. De groten onder hen, zoals Steenbakkers, Sjef Jansen, Braspenningx, Schoenma kers, Lakeman, Bakker, De Hoog e.a. hadden waarschijnlijk niet gerekend op de kracht van de Soestenaar, die sinds enige weken in topvorm is en gebrand was op de overwinning. Direct na de start werd een hoog tempo ingezet, waarin onze plaatsgenoot een le viool speelde. Herhaaldelijk werd gede marreerd en eindelijk hadden Braspen ningx en Schoenmakers succes, doordat zij een 300 meter voorsprong wisten te nemen op de grote groep, welke reeds ge dund was door afzakken van enkele zwakkere rijders. Grift nam bij de afda ling van de heuvel steeds enige voor sprong, waardoor het grootste deel van het peleton hem op den duur niet meer kon inhalen en een tweede groep ont stond. Deze groep met Lakeman, Jansen* Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 POSTGIRO 126156 Het is eigenlijk een beetje beschamend, dat onze V.V.V. in een rondschrijven aan haar leden moet vragen om de kas van de vereniging eens extra te gedenken, niet alleen om hierdoor te trachten de direc teur van V.V.V. voor Soest te behouden, maar ook omdat zijn salaris niet in ver houding staat tot het door hem gepresteer de. Beschamend is zoiets voor een ge meente met ruim 20.000 inwoners, voor onze winkelstand en voor ons gemeente bestuur. Al doen wij ook onze uiterste best om meer industrie binnen onze poorten te krijgen, wij zullen, mede door de attrac tieve ligging van onze gemeente en het Koninklijk Paleis naast de deur, steeds voor een groot deel onze inkomsten kun nen en moeten blijven trekken uit het tourisme. Na de ruim 100.000.die de gemeente beschikbaar stelde voor het Soester Na tuurbad, kan ik niet beweren, dat onze gemeente niets doet. Daar denk ik dan ook niet over. Maar wel zou ik de gemeen teraad willen verzoeken om, wanneer er straks weer subsidies te vergeven zijn, onze Soester V.V.V. onbekrompen te be denken. Per slot vloeit het geld toch weer via verschillende kanalen in onze gemeentekas terug. Terwijl ik dit schrijf voel ik, dat ik het verwijt te horen zal krijgen, alles op de gemeente te willen afschuiven, doch dit is in het geheel niet mijn bedoeling. Inte gendeel. Ik zou het prettig vinden voor de gemeente en de V.V.V., wanneer we het eens zóver konden schoppen, dat iede re Soester lid van de V.V.V. was. Ik weet heus wel, dat het leven op dit ogenblik krankzinnig duur is, maar het hoeft U de kop niet te kosten lid te zijn van Uw eigen V-V-V, Wanneer iedere Soester genoteerd kon worden voor de minimum contributie, was V.V.V. uit de nesten en wanneer daar naast de meer kapitaalkrachtigen 'n bee tje diepere duik in hun knapzak doen en de winkelier en pensionhouder bijdragen wat van hen redelijkerwijze mag worden verwacht, dan kon ook nog iets bijzon ders worden opgezet in het belang van het vreemdelingenverkeer in onze gemeente. Nu staan wij, met een briefje van de penningmeester van V.V.V. in onze han den, toch wel met een beetje erg vieze neus. H. OEKMAN. Bakker, Van As, De Hoog en Grift zette de jacht in op de uitlopers en haalden hen in. Grift nam hierna een voorsprong van 200 meter, doch liet zich spoedig weer te rug vallen in de kopgroep, daar hem het ogenblik nog niet juist leek. Hierna nam Steenbakkers 'n voorsprong, welke aangroeide tot 400 meter en hij wist deze voorsprong enige ronden te be houden. Toen er nog 5 kilometer te rijden waren zette Grift geweldig aan, maakte zich los en vloog achter Steenbakkers aan, gevolgd door Bakker, de enige renner, die Grift in zijn vaart kon bijhouden. Hij zette fel aan voor de eindsprint, waarbij hij Bak ker en Steenbakkers achter zich liet. Met een lengte voorsprong ging Grift als eerste door de finish in een tijd van 2 uur 58 minuten, hetgeen een gemiddelde snel heid betekent van circa 40 kilometer per uur. De uitslag was: 1. Evert Grift, 2. T. Steen bakkers, 3. C. Bakker, 4. P. van As, 5. H. De Hoog. Grift kreeg zijn bloemen en luide toe juichingen van het duizendkoppige pu bliek, terwijl de muziek hem huldigde met een couplet van het Wilhelmus. TWEE SUCCESSEN VOOR VAN ASCH. Rein van Asch nam deel aan de Ronde van Zuilen, waarin hij de 5e plaats wist te bezetten, terwijl hij in de Ronde van Arnhem als no. 4 wist te eindigen. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen bij de politie, op Woensdag en Zaterdagmid dag, van 14 tot 16 uur. Zakdoek, regenjas en overall, camoufla ge-jas, zilveren hanger, bruine parapluie, Lipssleutel, beugeltas, huissleutel, porte-' monnaie m. inhoud, vlieger, bruine hand tas, doublé ring, beige ceintuur, porte- monnaie met inhoud, kleine zwarte hond, rozenkrans in etui, huissleutel, groene ceintuur, sigarenaansteker, kinderjasje, paar sandalen, knip-portemonnaie, heren- portemonnaie met inhoud, damesporte feuille met inhoud en gehaakte dames handschoen.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1