Veertig jaar Predikant. Fa.Van de Wifngaart Meningen van onze lezers. VOOR ONZE DAMES. Makelaars- en Assurantiekantoor Heidettreg 29 - Soest Telefoon 2T64 Koo|» en vWrkoop. Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise UIT EEN ANDERE HOEK Hoewel het stuk „In de Hoek", geplaatst in de Soester Courant van Dinsdag 3 Juli j.1., het lezen zeker waard is, lijkt het toch gewenst deze kwestie nog eens uit een andere hoek te belichten. Men kan over de huidige prijspolitiek van de regering van mening verschillen, maar deze prijspolitiek is er in ieder geval op gericht een grote mate van vertrouwen en zeker niet in de laatste plaats ten aan zien van de middenstand, tot stand te brengen. Dit mag dan ook wel terdege overwogen worden en kan op eenvoudige wijze ook aan iedere winkelier worden duidèlijk gemaakt. Immers, wij allen weten, dat de ecohomi- sche verhoudingen nog lang niet gezond zijn. Daarom dan ook zijn de huidige be perkende prijsmaatregelen nog nodig. De meeste van deze prijsmaatregelen ademen niet meer de sfeer van starre „prijsbe- heersing" uit. Men kan in deze phase van de prijspolitiek dan ook beter spreken van soepele „winstbeheersing", die naast de toegepaste loonbeheersing ten doel heeft het inflatie-gevaar verre te houden. Dit is een belang voor ons allen, ook voor de middenstand. Het handhaven en versterken van het on derling vertrouwen tussen de bevolkings groepen is ook het eerste doel van de Plaatselijke Prijzencommissies. Zo'n commissie is ook in onze gemeente actief werkzaam, hetgeen schrijver van bedoeld artikel, als geïnteresseerd inwo ner van Soest, zeer goed weet. De Plaatselijke Prijzencommissies, men kap er niet voldoende de aandacht op ves tigen, vervult volkomen belangeloos haar uitsluitend bemiddelende taak, wanneer er over prijzen geschillen ontstaan. Deze commissie is niet te vergelijken met de in het bewuste artikel ,,In de Hoek" gehe kelde Economische Controle Dienst en tracht dergelijke geschillen in der minne te regelen. Indien de commissie de kwesties kan op lossen wordt bereikt, dat geen strafrech terlijke vervolging wordt uitgelokt. Is de klacht ongegrond, dan wordt de winkelier of de ambachtsman volledig gerehabili teerd. Zowel wanneer de klacht gegrond als wanneer deze ongegrond is, wordt er naar gestreefd, dat de middenstander zijn klant behoudt. De drie grote landelijke middenstandsor ganisaties staan dan ook sympathiek te genover de Plaatselijke Prijzencommissies en deze mogen toch geacht worden de be langen van de middenstand te kennen. DE PLAATSELIJKE PRIJZENCOMMISSIE SOEST. AFSCHEID DS. E. GROENE VELD. Ds. E. Groeneveld, Ned. Herv. predikant in onze gemeente, die 20 jaar geleden alhier werd bevestigd, en veertig jaar geleden in zijn eerste gemeente, Acquoy, zijn in trede deed, beëindigde gisteravond zijn ambtelijke loopbaan in de versierde Em- makerk, waar tevens zijn veertigjarig ambtsjubileum werd herdacht. Voor deze dienst bestond grote en zelfs hoge belangstelling. H.M. de Koningin, die regelmatig onder het gehoor van Ds. Groeneveld is geweest, was mede tegenwoordig met Mevrouw Verbrugge van 's Gravendeel en Baron Baud, alsmede de burgemeester, Ds. I. v. Schaick, de em. pred. Ds. W. v. d. Waal, afgevaardigden var» de Ned. Herv. ge meente te Dalfsen, alsmede afgevaardig den van verschillende kerkgenootschap pen en instellingen. Ds. W. Ambrosius leidde! deze dienst en nadat Ds. Groeneveld met zijn echtgenote en kinderen door leden van de Kerkeraad het kerkgebouw was binnengeleid, werd psalm 68 10 gezongen. Na schriftlezing en gebed zong de ge meente gezang 135 1, 2 en 3, waarna Ds. Ambrosius na een welkomstwoord tot Ds. Groeneveld en familie, de ambtsbevesti ging van 40 jaar geleden releveerde en de 20-jarige arbeid in onze gemeente. In dit weemoedig ogenblik, waarin een terug blik op een werkzaam verleden dienstig is, aldus spr., passen woorden van harte lijke dank. Het is een wonderlijk ambt, dat van do minee en er blijken vele dominee's in één gemeente te zijn als men de mensen hoort. U vond echter de rechte goede lijn in de botsingen der meningen en een terugblik op Uw werk zal uitwijzen, dat lang niet iedereen geschikt is om geesten te lei den. De menselijke geest is het weerbar- stigste materiaal om te bewerken, doch in deze bewerking heeft U Uw deel ruim schoots gehad. Omdat het werk van een predikant het werk van Christus is, getuigen wij de lof van Christus en niet de lof van de mens. Critiek en tegenwerking werden U niet ge spaard, doch U deed hier Uw werk, 20 jaren lang, verborgen en stil, waarvoor de gemeente U dank zegt. Dank ook voor de steun, die U was voor velen. Hierna sprak de heer C. van der Lugt, Hr. Ms. „Van Galen" in de Koreaanse wa teren. De bemanning aan het passagieren. Het was echter nu niet bepaald mooi weer. De schoenen moesten worden uitgetrok ken en vervangen worden door de typisch Japanse geta's. Ook de parapluie was on misbaar. oudste lid van de kerkeraad, en dankte voor de wijze, waarop Ds. Groeneveld steeds het belang van de gemeente in de Kerkeraad had gediend. Tevens sprak hij woorden van dank namens de catechi santen en de Zondagscholen. De heer D. A. de Bruyn, president van 't college van Kerkvoogden en notabelen, gewaagde van het tactvol optreden van de scheidende en jubilerende predikant, die de Kerkeraad en Kerkvoogdij dichter bijeen bracht. De heer Brink, voorzitter van het college van diakenen, dankte voor de belangstel ling en de adviezen, welke Ds. Groene veld dit college gaf. Spr. zeidë, dat 40 jaar predikant zijn be tekende 4000 preken en hij prees de waar heid, die Ds. Groeneveld steeds had ge sproken. Dr. J. A. W. Berghauser Pont, directeur geneesheer van het Sanatorium „Zonne gloren", sprak, namens deze instelling, woorden van dank en waardering voor de door Ds. Groeneveld 's Zondags in Zon negloren gehouden diensten. Spr. ge waagde van de moeilijke taak in Soest en van de zege, welke Ds. Groeneveld ge weest is voor de patiënten en de werkers van Zonnengioren. Na het zingen van gezang 296 3 en 5, bood Dr. Berghauser Pont een levensgro te kist sigaren aan en bloemen voor Me vrouw Groeneveld. Ds. Ambrosius nodigde hierna Mevrouw Landweer-De Visser uit het blijvende aandenken, hetwelk de Ned. Herv. Ge meente had geschonken, te onthullen. Het bleek een prachtig radiotoestel te zijn, hetwelk ter plaatse werd beproefd. Ds. Groeneveld was de laatste spreker. Hij zeide niet vierduizend, doch vijfdui zend preken te hebben moeten maken, doch nu, op deze avond, weinig woorden te kunnen vinden. Dankbaar voor deze avond en de grote belangstelling, dankte hij Hare Majesteit de Koningin voor Haar aanwezigheid en wenst Haar toe, dat God Haar en Haar Gezin lang zal mo gen sparen. Hij dankte voorts de sprekers van deze avond, alsmede de afgevaardig den uit Dalfsen, Ds. v. d. Waal, die hem had bevestigd in Herveld en Ds. Van Schaick voor de 17-jarige samenwerking. Tot slot deelde hij mede, dat de gemeente in de toekomst op zijn hulp mocht reke nen en hoopte, dat zijn werk mocht voort gaan ter ere van God. Ds. Ambrosius bad hierna het Onze Va der, waarop de gemeente staande de pre dikant psalm 74 1, 2, 3 en 4 toezong. Alle aanwezigen, ook het Koninklijke Gezelschap, begaven zich tot slot naar de consistoriekamer, waar Ds. Groeneveld en zijn familie recipieerden. Plaatselijke PRIJZENCOMMISSIE. In aansluiting aan hetgeen wij reeds eer der mededeelden ten aanzien van geschil len, welke kunnen rijzen tussen winke lier en klant over de prijs van een of an der artikel, deelde de politie ons mede, dat het de bedoeling is, dat het publiek zich richt tot de plaatselijke prijzencom- missie, waarvan het secretariaat wordt waargenomen door de heer P. van Zut- phen, gemeentehuis, alhier. De commissie treedt bemiddelend op tus sen leverancier en klant. Voor gevallen, waarin de commissie niet slaagt en waar in van overtreding sprake is, wordt het publiek aangeraden, zich te wenden tot de politie of tot de Economische Controle Dienst, Stationsstraat te Utrecht, telefoon 12694. TUSSEN AUTO EN MUUR BEKNELD. Dezer dagen wilde de heer Van de Z. aan de Lange Brinkweg alhier zijn vrachtauto in de schuur rijden. De motor van de au to sloeg af en toen hij nogmaals de motor startte, schoot de auto vooruit, vermoe delijk doordat de versnelling stond inge schakeld. Hierdoor geraakte zijn echtgenote, die voor de schuur stond, bekneld tussen auto en muur, als gevolg waarvan zij ernstig gewond naar het ziekenhuis „De Lich tenberg". moest worden vervoerd. Daar bleek, dat zij één harer benen op Lyee plaatsen had gebroken, terwijl het ande re been ernstig gekneusd was. AANDACHT VOOR DE COLORADOKEVER-BESTR1JDING. In de gemeente Soest en omgeving wor den op vele aardappelpercelen colorado kevers of larven aangetroffen. Ondanks de voorlichting omtrent de bestrijding van dit insect, gedurende vele jaren in de pers en de talrijke waarschuwingen wordt hieraan in deze gemeente niet de nodige aandacht geschonken, Nu de zomergeneratie van deze kevers in grote getale te voorschijn komt, is het dringend gewenst, dat alle aardappelte lers voortdurend hun percelen controle ren op het voorkomen van kevers of lar ven. Vindt men een haard in een perceel, dan gaat men direct tot bestrijding over. Voor een besmetting van een klein gedeelte van een perceel behoeft niet het gehele per ceel bespoten te worden, mits men het ge deelte en de omtrek ervan doelmatig be handelt. Kevers en kleine larven kunnen ook geschikt met calciumarsenaat bestre den worden, op de grotere larven heeft D D T. een betere uitwerking. De bestrijding wordt met het meeste succes uitgevoerd met de daarvoor aan gewezen werktuigen, hetzij rugspuiten of vat- en tonspuiten, hetzij stuifapparaten. Het strooien van D.D.T.-poeder met de hand is niet aan te bevelen, omdat hier door een ongelijkmatige verdeling van dit poeder op het bladöppervlak verkre gen wordt, waardoor niet alle larven worden gedood. Gelet op de ernstige besmetting met ke vers en larven, zal de controle op de be strijding strenger worden. Hiervoor zie men slechts de in dit blad geplaatste ad vertentie. v KAMPEERTERREIN STOND BLANK. De hevige regenval in de laatste dagen liet ook het kampeerterrein te Soestdui- nen niet ongemoeid. Het hemelwater vormde grote plassen en vele tenten kwamen in het water te staan. Gemeente- Werken bood goede hulp door met de fae- caliën-auto het overtollige water weg te zuigen. HET VOLLEYBAL-TOURNOOI. Donderdagavond konden de wedstrijden in het volleybal-tournooi, dat gehouden wordt op het terrein aan de Koninginne- laan, geen doorgang vinden, zodat het programma een kleine verschuiving on derging. Vrijdagavond werd het programma van Donderdagavond afgewerkt. De ploeg van „Crescendo", die voor het eerst naar bui ten trad, werd overwinnaar in de wed strijd tegen ,,'t Hart", terwijl „Olympia" een gelijk spel speelde tegen „Nephriet", doch hierna van .,'t Hart" met flinke cij fers won. „Crescendo" ging ten onder te gen het sterke „Nephriet". De uitslagen waren: Nephriet 1Crescondo 1 15-3, 15-7. 't HartOlympia 1 4-15, 3-15. Nephriet 1Olympia 1 13-15, 16-14. Crescendo 1't Hart 15-4. 15-4. EEN ZEER BIJZONDER FILMWERK. Van tijd tot tijd verschijnen er filmpro ducten. welke door hun speciaal onder werp of bijzondere wijze van vertolking en uitwerking meer dan gewone belang stelling vragen. Zo is het ook met de film „Louise-Lotte", een charmant verhaal van een nog char manter tweeling, die proberen hem ge scheiden ouders weer bij elkaar te bren gen. Het is niet in de eerste plaats het verhaal, dat de aandacht vraagt, maar het is het natuurlijk en volkomen ongedwongen spel van beide meisjes, dat ons pakt en diep ontroert. Gespannen volgen wij de belevenissen van dit tweetal, waarbij, naast het gezonde sentiment, in ruime mate voor vrolijk heid is gezorgd. Een frisse vriendelijke film, waarvan de waarde nog verhoogd wordt door het door Sophie Stein gespro ken voortreffelijke Nederlandse commen taar. Het is dan ook volkomen begrijpe lijk, dat deze film, zo vol menselijkheid en begrip van de kinderziel, de eer te beurt viel om, op het Koninklijk Paleis, de verjaardag van onze Prinses Irene luister bij te zetten. Films als deze kunnen er niet genoeg ge maakt worden, want „Louise-Lotte" is werkelijk een film voor iedereen. OMAR, DE WOESTIJNHAVIK. Met hetzelfde genoegen als men bladert in een kleurrijk sprookjesalbum, kan men dezer dagen in het City-Theater kijken fC v,.■/L" r/y EEN PITTIG JURKJE VOOR EEN PITTIG MEISKE. Het is niet zo moeilijk onze kleine meid in een nieuw toiletje te steken. Het be hoeft maar een klein lapje te zijn, waar van wij dit nieuwe jurkje kunnen maken. Bent U nog in het bezit van oude zomer jurken, die U te kort en ook misschien te nauw zijn geworden, dan kunt U daar uitstekend een mooie jurk voor Uw doch tertje van maken. Het model, dat wij hier afbeelden is van een effen stof gedacht, doch het kan ook uitstekend van gebloemde stof worden vervaardigd. Alleen borduurt U dan geen figuurtjes in de schulpen. Wij raden U dan wel aan het kraagje van effen wit te maken. Dit staat altijd erg fleurig. Bij ge bloemde stof kan ook een zig-zag-bandje in een bijpassende kleur langs de schulpen worden gemaakt. Dit bandje kan dan ook langs zak- en mouwbies worden gestikt. Maakt U het jurkje van effen stof. dan staat het heel aardig, wanneer er in iede re schulp een klein figuurtje wordt ge borduurd. Het jurkje zelf is heel gemakkelijk te ma ken. U begint met de zijnaden van het rokje te sluiten en het rokje aan de bo venkant in te rimpelen, zodat het dezelfde breedte als het pasje krijgt. Voor stevig heid worden 2 of 3 inhalingen onderge- stikt met ongeveer 1 c.m. tussenruimte. Nu de schoudernaden van 't pasje dicht- stikken en de sluiting middenachter ma ken. De mouwtjes aan de onderkant in- rimpelen en in het biesje zetten, voor de mouwnaden worden gesloten. De zakjes worden ook eerst aan de bovenkant inge- rimpeld en in het biesje gestikt. Op de bovenkant van het kraagje worden eerst de figuurtjes geborduurd; dan het onder kraagje aan het bovenkraagje stikken en de mouwen inzetten. Tot slot wordt de zoom op de juiste lengte gemaakt. Het patroon van dit model is voor de leeftijd van 1-2 en 2-4 jaar onder no. 4941 a 0.90 verkrijgbaar bij „Het Patronen- huis", Middenweg 200, Amsterdam-Oost. Na ontvangst van postwissel, waarop dui delijk naam en adres, alsmede nummer en leeftijd vermeld staan, wordt het ver langde omgaand toegezonden. naar de film „Omar, de woestijnhavik". Ook het verhaaltje is hetzelfde: Een don- kergetinte sympathieke vrijbuiter, die on verschrokken en met een onuitputtelijke bron van listen vecht tegen de barbaar se onderdrukkers van zijh volk. En pas sant verzekert hij zich natuurlijk van de liefde van een hoogst verleidelijke en exotische prinses, ditmaal Yvonne de Car- lo. Dat er zo af en toe iemand sneuvelt, doet aan de gezelligheid van het verhaal niets af. Zonder zich ook maar enigszins in te spannen, waant men zich in het avontuurlijke en mysterieuze Oosten en geniet men volop van het verhaal en de schitterende aankleding dezer rolprent. KAMPIOENSCHAPPEN „DE VRIENDSCHAP". Duif-kampioenschap Vitesse: 1. Jac. Sta lenhoef 296.85 pnt. No. 2. E. van Daatse- laar 284,74 pnt. No. 3. R. Koster 237,25 p. Duif-kampioen Midfond: No. 1. Jac. Sta lenhoef, 388,46 pnt. No. 2. W. Nieuwen- huis, 305,33 pnt. No. 3. W. Nieuwenhuis 275,30 pnt. Duif-kampioen Fond: No. 1. G. v. d. Broek 265,85 pnt. No. 2. Jac. Stalenhoef, 236,65 pnt. No. 3. C. Dijkman, 221,26 pnt. Hok-kampioenschap Vitesse: No. 1. Jac. Stalenhoef, 382,16 pnt. 2. W. Nieuwen huis, 351,44 pnt. No. 3. J. Rijnders 347,92 punten. Hok-kampioenschap Midfond: No. 1. W. Nieuwenhuis, 484,80 pnt. No. 2. Jac. Sta lenhoef, 463,55 pnt. No. 3. Th. de Muynck, 347,50 pnt. Hok-kampioenschap Fond: No. 1. Jac. Stalenhoef 389.60 pnt. No. 2. C. Dijkman, 326,44 pnt. No. 3. G. v. d. Broek 274,08 p. Kampioen Generaal 1951: Oude duiven: No. 1. Jac. Stalenhoef, 1235,31 pnt. No. 2. W. Nieuwenhuis, 1108,71 pnt. No. 3. C. Dijkman 963,82 pnt.

Soester Courant | 1951 | | pagina 2