Eventjes terzijde SOESTERBERG. Economisch nieuws ONZE VOORUITGANG. We wordëïi allemaal een dagje ouder en als een of ander verkeersongeluk aan ons loffelijk streven om steeds maar ouder te worden niet een ontijdig einde maakt, dan bereikt menigeen, al dan niet met steun van „vader" Drees, een welverzorgde ou de dag. Als je zo om je heen kijkt, hebben wij met 'dit streven, ondanks die 'onveilig-ver- keerslijst in alle kranten, er nog succes mee ook. Naast de gewone ongelukken-serie, die ik tegenwoordig trouw oversla, omdat al die ongelukken min of meer op elkaar ge lijken, lezen we immers tegenwoordig her haaldelijk over personen, die niet minder dan een eeuw oud zijn. Je zou je er haast voor-tgeneren, inleen dorp of stad te wonen, waar géén hon derd-jarige woont. Er zijn nsag meer tekenéh, die -er '-op wij zen, dat we vooruit gaan. Vroeger ging er nooit iemand met vacan- tie. Vacantie, dat was een privilegie van de schoolmeesters, die -zich twee of drie weken van het jaar gruwelijk mochten vervelen, omdat zij toch geen geld hadden om uit te gaan. Daarna waren het de ar beiders, die, zoals wij dat noemen, hun va cantie veroverden ten naar bos of hei of naar zee trokken om er de vacantie te vieren. Thans is vacantie geen voorrecht meer. Vacantie is een recht geworden. Erger: vacantie is een behoefte. We kunnen er niet meer buiten, we snakken er naar. Hoe zouden we ooit de honderd jaar kun nen bereiken, als we géén vacantie kre gen? We gaan nu allemaal met vacantie: ook de kruidenier, de melkboer en de groente man incluis. Wil de thuisblijver eten? Dan moet hij hier of daar de boel maar halen. Fabrieken, bedrijven, winkels enz. zijn thans élk' op hun beurt gesloten. met vacantie en zo is 't goed. "Wie beweren wil, dat we niet vooruit gaan, is er hopeloos naast. Maar vacantie kost geld en wie betaald dit feest? Als U mij die vraag zou stellen, dan geloof ik, dat we eikaars vrije dagen betalen en juist daarom is het goed, dat vacantie algemeen goed geworden is. Jammer is het alleen, dat, wanneer we bruin gebrand of moe gekeken of ge speeld en platzak weer thuis komen, stee vast het nieuwe aanslagbiljet op de mat vinden. JAARVERGADERING S.E.C. Gisteravond werd onder grote belang stelling de jaarvergadering van S.E.C. .gehouden in Café-Restaurant „Eemland". Na het openingswoord van de voorzitter, de: heer O. Zimmerman, werden de notu len van de vorige vergadering goedge keurd. Het uitvoerige jaarverslag van de secre taris, de heer J. Uiterdijk, gaf een uitste kend overzicht van het wel en wee der vereniging, welke zich in een uitstekende welstand mag verheugen. "Medegedeeld werd, dat in de maand Oc- tober een fancy-fair ten bate van de S.E.C.-jeugdafdeling wordt gehouden, terwijl nader onderzocht zal worden of het mogelijk is in 1952 weer een sport-uit- wisseling te houden met de Engelse Voetbalclub „Weiwijn Garden City". Het financiële overzicht, hetwelk door de penningmeester N. de Koning, werd gege ven, -vertoonde, niettegenstaande de gro te uitgaven, een batig saldo. De aftredende leden van de technische commissie, de heren R. Jansen en A. Wou denberg, werden herkozen, terwijl voor de heer A. de Beurs, die had bedankt, de heer J. van Kooy werd benoemd. In de 'vacature, ontstaan door het be danken -van de heer P. van Zoghei, zal in een volgende vergadering worden voor zien. Bij de 'bestuursverkiezing werden de he ren O. ZiKWtierman, K. de Koning, A. Priem, J. <ds Jong en F. Verwoerd herko zen. HOE DE DUITEN VLOGffiN. Zondag werd wedvlucht gehpuden van af Mons, afstand 213 k.m. Van de Ver. ,jü)e Zwaluw" namen 307 duiven deel, waarvan de eenste aankwam 12 uur, 29 min. 38 sec. De uitslag was: R. J. van Sdtaffart 1 45. C. van Soest 2 25 26 43 61. P. dg Bes 3 53 70. H. Westerveld 4. J. Blokland 5. H. Overbeek 6 46. F. Limburg 7 74. Kriek 8 58 59 63. J. C. van jBreukelen 9. L- van Klooster 10. A. Snijders 11 27 62. C. van Brienen 12 22. Sj. Rijksen 13 30 31 52 -55. A. Waaijenberg 14 15 4,9 50. H. Gorissen 16 17 18 34. A. van Kooy 19 20. H. v. d. Broek 21 33 64. R. Burgstede 23. H. Or>- wezen 24 38 66. K. Keja 28 73. J. v. d. Belt 29 44 51. G. Haks 32 76. W. Krijt 35 36. A Dorrestein 37 54 65. A. v. cL Vaart 39. J. Knoops 40 48. D. Pure veen 41. N. v. Veen 42 47. P. Duyst 56. N. v. Vulpen £>7. A. Don selaar 60 77. E. v. d. Broek 67. P. Wolfsen 68. H. Smit 69. G. Marchal 71 72. N- N. 75. GESLAAGD. Onze plaatsgenoten, de heren G. W. v. d. Grift en G. J. Schalkx, slaagden te Amersfoort voor het examen timmeren, gehouden door de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. De heer v. d. Grift bleek bij deze examens de beste resultaten be reikt te hebben, waarvoor hem een prijs werd toegekend. VERJAARPARTIJ MET NASLEEP. Het was een vrolijke boel geweest op de verjaarpartij, welke de zuster van een 27-jarige kantoorbediende had gegeven. Laatstgenoemde had er acht of meer bor rels gebruikt en wilde per fiets van Amersfoort naar Soest terugkeren. JDoor een verkeerde manoeuvre reed hij twee hem tegemoet komende wielrijders aan, met het gevolg, dat zowel de kantoorbe diende als de aangeredenen kwamen te vallen. Gelukkig voor het drietal liep de aanrijding gunstig af. Maandag hoorde hij zijn gedrag ten sterk ste afkeuren en twee weken gevangenis-' straf tegen zich eisen, zulks mede wegens het feit, dat verdachte reeds eerder we gens dronkenschap is veroordeeld. De politierechter veroordeelde conform. ONTVLUCHT EN AANGEHOUDEN. Een 19-jarige jongen, die enige maanden geleden ontvlucht was uit een gesticht in Wapenveld, werd in onze gemeente aan gehouden en afgehaald. Hij had 'n zwerf tocht achter de rug door verschillende landen. DIEFSTAL IN DIENSTBETREKKING. Een 20-jarige dienstbode uit onze ge meente, die van de ene betrekking in de andere rolde, zag kans bij diverse werk geefsters textielgoederen mede te nemen, o.a. een kanten blouse, een ochtendjas, 'n geruite jurk en een zomerjurk. Een maand gevangenisstraf eiste gisteren de officier van justitie wegens diefstal op ruime schaal, zoals hij het gebeurde be titelde. De politierechter wilde eerst na dere inlichtingen omtrent verdachte in winnen en verwees de zaak terug naar de rechter-commissaris voor het instellen van een nader onderzoek. GECOMBINEERDE BLINDENCOLLECTE. Ten bate van het instituut „Bartimeus" te I Zeist, het Vacantieoord „Dennenheul" te Ermelo, de werkinrichting in de Plan tage te Amsterdam, het Blindentehuis „Sonneheerdt" te Ermelo en het tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfheze, wordt a.s. Zaterdag in onze gemeente een collecte gehouden. Vrouwen en mannen, jongelieden en kin deren vinden liefdevolle en 'deskundige verzorging in deze instellingen in de vorm van opvoeding en onderwijs, vakoplei ding, voorziening met lonende arbeid, huisvesting, ontwikkeling en ontspanning, ondersteuning bij ouderdom of lichaams gebreken en bijstand in bijzondere om standigheden. Zij, die belangeloze medewerking aan de ze collecte willen verlenen, worden ver zocht zich te melden bij Mej. E. Horns- veld, Kolonieweg IC, Soest: J. A. Hessing, Regentesselaan 9, Soestdijk of Mej. W. Brons, Krommeweg 24, Soestdijk. OEFENWEDSTRIJDEN S.E.C. De uitslagen van de Zaterdag gehouden oefenwedstrijden van het tweede en der de elftal van S.E.C. luiden: S.E.C. 2Amersfoortse Boys :2 31 S.E.C 3Amersfoortse Boys 3 33 NATIONAAL MUZIEKCONCOURS. fn verband met de viering van het 25-ja- rig bestaan van de R.K. Harmonie „St. Jozef" wordt op 25 en 26 Augustus a.s. op Soesterberg, op net terrein van het Missie huis „Sint Jan", een groot nationaal mu ziekconcours gehouden, dat is uitgeschre ven door de Aartsdiocesane bond van har monie- en fanfaregezelschappen. De inschrijving staat open voor alle mu ziekverenigingen, die zijn aangesloten bij de federatie van de vijf diocesane bonden. S.T.T.C. „DE STOMPERT". Na een periode van rust kwam Donder dagavond de Soesterbergse tafeltennisver eniging in de cantine van de Tempofa- br'iek weer voor een bespreking van de stand van zaken bijeen. Het oude bestuur, bestaande uit de heren B. van Voorbergen, voorz.; K. de Bruin, Kampweg 52, secretaris; J. Kochheim, pennigmeester en J. v. d. Weert, commis saris, blijft voorlopig aan. Besloten werd om de wekelijkse speelavond op Maan dag te zetten, te beginnen op Maandag 3 September a.s., van half acht tot half elf, aan een drietal speeltafels in bovenge noemde cantine. Dit seizoen zal men nog niet deelmemen aan de competitie, wel zal men de eerste tijd aan vriendschappelijke wedstrijden meedoen. Grote dank werd gebracht door de voor zitter aan de directeur van de Tempofa- briek, de heer Kochheim, voor zijn wel willendheid de cantiine voor de club be schikbaar te stellen, waardoor het pro bleem van de speelruimte nu is opgelost. Er gaven zleh enige nieuwe leden op. MAN GERAAKTE IN BRAND. Op de Amersfoortsestraat stond een auto, toebehorend aan een kermisexploitant. D.e man trachtte de weigerachtige motor aan de gang te brengen door met een groenteblikje benzine in de carburateur te gieten. De motor „sloeg" echter tlerug en een steekvlam schoot uit de carbura teur in het blikje met benzine. De bestuurder gooide het blikje met brandende benzine snel van zich af, om te voorkomen, dat zijn auto in brand ge raakte. Deze opzet gelukte zeer wel, doch de brandende benzine kwam terecht tegen een persoon, die bij de auto stond. Van deze persoon geraakte de kleding in brand. Hoewel de vlammen snel konden worden gedoofd, liep hij echter ernstige brandwonden op, welke door dokter Splinter werden behandeld. Een gedeelte van zijn kleding werd vernield. WAT ROMMEL NEET KON Egypte en West-Duitsland hebben een han delsverdrag gesloten, dat waarschijnlijk de Duitsers een betere sleutel tot Egypte zal ge ven dan indertijd de mislukte veldtocht van Rommel. Wat zij militair niet hebben kruinen bereiken, schijnen zij thans te proberen met gebruikmaking van economische wapenen. Het handelsverdrag voorziet in een vrij be scheiden goederenruil tot een bedrag van 57 millioen dollar per jaar. De dollar wordt ech ter alleen gebruikt om de omrekeningskoers te bepalen, terwijl men in feite wederzijdse betalingen zal verrichten in Egyptische pon den en Duitse marken. De financiële omvang van het verdrag is dus niet abnormaal groot, maar de ondergrond daarvan is dat Egypte zich wil bevrijden van de economische over macht van Engeland. Zij willen dus aan de Duitsers zoveel mogelijk van hun katoen leve ren om niet afhankelijk te zijn van de Engelse katoenspinnerijen. De Duitse industrie zal daartegenover electriciteits-installaties bij nieuwe stuwdammen bouwen. Merkwaardig is dat deze transactie gefinancierd wordt door een Frans-Belgische bankiersgroep. Verder zullen de Duitsers veel kunstmest leveren en kunstmest en stuwdammen gezamenlijk zul len een belangrijke uitbreiding van de Egyp tische landbouw mogelijk maken. Daardoor kan weer de export van katoen toenemen en hoopt men de levensstandaard in Egypte te verhogen. Zeer onaangenaam is het voor En geland, dat Duitsland ook veel volkswagens en vrachtauto's aan Egypte zal leveren, want daardoor wordt de Engelse auto-industrie rechtstreeks beconcurreerd. Zo zien we dat de Duitsers profiteren van de spanning tussen Engeland en Egypte om de Egyptische econo mie binnen te dringen. Als de Engelsen niet oppassen wordt dit een zeer gevaarlijke be dreiging van hun sleutelpositie in het Midden- Oosten. staking van taxi-chauffeurs nog een 1000 ar beidsdagen. Alle drie de stakingen werden door de arbeiders verloren, wat trouwens ook bij de meeste kleinere stakingen het geval is; 95% van de tijd, die men gestaakt heeft, blijkt in 1950 geen enkel resultaat voor de arbeiders te hebben opgeleverd. Ten gunste van de ar beiders eindigde 10% van de geschillen, terwijl voor een andere 10% een schikking werd ge troffen. Merkwaardig is dat 84% van de ver loren arbeidstijd betrekking had op stakingen in de maand Augustus. De E.V.C. organiseerde de meeste stakingen met 147.000 vrijwel nut teloos verloren arbeidsdagen. Uit deze feiten blijkt alweer, dat rustig overleg tussen werk gevers en werknemers een beter middel is tot belangenbehartiging der arbeiders dan staking. PENSIOENBIJDRAGE IS GEEN LOON Bij een faillissement van een metaalwaren- fabriek is het onlangs voorgekomen, dat het Bedrijfspensioenfonds preferente rechten eiste voor de achterstallige premie, die aan dit fonds was verschuldigd. In die premie zit im mers zowel het aandeel, dat het bedrijf bij draagt als dat van het personeel. Men weet waarschijnlijk dat loonvorderingen bij een. faillisement altijd preferent zijn, d.w.z. dat aan deze vorderingen eerst moet worden vol daan eer het restant van de activa ponds pondsgewijs onder de schuldeisers kan wor den verdeeld. Daardoor zullen bij een faillis sement de lonen in de meeste gevallen wel ten volle worden uitgekeerd. Het fonds ver langde een overeenkomstige voorkeursbehan deling ten aanzien van de pensioenpremies en wenste dus die premie beschouwd te zien als een deel van het loon. De rechtbank te Al melo, die dit geval te behandelen kreeg, heeft echter anders beslist en verklaard dat inge houden pensioenpremies geen deel meer uit maken van het loon en dus niet meer prefe rent zijn. Voor het betrokken fonds is dit een lelijke tegenvaller. Juridisch is het betoog echter sterk, tenzij wellicht bij behandeling voor de Hoge Raad een ander standpunt wordt ingenomen. De kans daarop achten wij echter niet groot, omdat een deel van het loon, dat een andere bestemming gekregen heeft, het karakter van loonbetaling heeft verloren en ook omdat in de premie het werk geversaandeel zit, dat zeker niet als loon te beschouwen is. EEN VIJFJARENPLAN IN ZWEDEN Hoewel Zweden een grote uitvoer heeft van hout, houtcellulose, staal, ertsen en machines is men toch niet tevreden over de economi sche toestand van het land. Daarom droeg de Minister van Financiëën het vorige jaar aan een kleine commissie de opstelling op van een programma voor de economische politiek voor de komende vijf jaren. Dit vijfjaren plan zal als doel moeten hebben handhaving van een volledige arbeidsgelegenheid voor de gehele bevolking, stabilisering van de geld waarde en een geleidelijke liquidering van de uit de oorlogstijd stammende staatscontro les. De commissie heeft kortgeleden haar pro gramma aan de regering voorgelegd, maar het blijkt dat zij inplaats van een mindere staats- bemoeing met het economische leven een nog veel straffer geleide economie bepleit. Bo vendien gaat zij uit van de gedachte dat de tegenwoordige hoogconjunctuur, die berust op de internationale bewapeningswedloop zal voortduren, maar dat het niet tot een oorlog zal komen. Haar plan is dus gericht op een toestand, die geen oorlog en geen vrede is en waarbij de economische toestand bij wijze van spreken balanceert op het scherp van een mes. Een van de hoofdproblemen is in Zweden het toenemende tekort aan arbeidskrachten wegens het kleiner worden der gezinnen. Sinds geruime tijd neemt de Zweedse bevol king niet of nauwelijks toe, hoewel men in het land ruimte genoeg heeft en de levens standaard hoog is. De loon- en belasting- politiek hebben de belangstelling voor sparen en voor ambitie onder de bevoking belang rijk verzwakt doordat voor moeilijker werk slechts weinig meer wordt betaald dan voor het gewone standaardwerk. Extra inspanning, extra bekwaamheid en extra opleiding worden onvoldoende beloond, met het gevolg dat er weinig belangstelling is voor het bereiken van een betere plaats in de maatschappij. Toeh beoogt het nieuwe plan de belastingen nog verder op te voeren, waarbij men er rond voor uitkomt, dat de Staat voortaan in plaats van de burger zal moeten sparen ten- einde voldoende middelen ter beschikking te krijgen voor een systematische opbouw van de industrie. Dit gaat samen met een scherpe beperking van credieten aan ondernemingen en particulieren. In het rapport wordt ge schreven dat toenemende belastingdruk de prijs is, die het Zweedse volk moet betalen voor volledige arbeidsgelegenheid, hoge ver diensten voor eenvoudige arbeid en voor grote staatsinvesteringen. Dit gaat, dunkt ons, be denkelijk ver in de richting va een staats socialisme, waarbij alle initiatief en alle ple zier in het werk worden gedood en de bur gers in dienst van de Staat mogen werken voor een uniform inkomen. Ziet het Zweedse volk dit werkelijk als een begerenswaardige toekomst? STAKEN RENDEERT NEET In het jaar 1950 gingen in ons land 162.500 arbeidsdagen door stakingen verloren. In to taal kwamen er 79 stakingen voor, wat ove rigens veel minder was dan in vorige jaren. Op het totaal van de arbeidstijd werd door deze stakingen niet meer dan 0,02% verloren. Drie stakingen van belangrijke omvang waren verantwoordelijk voor 73% van de drie ver loren arbeidsdagen. Dit was de havenstaking te Amsterdam, die 26.000 arbeidsdagen kostte, gevolgd door een staking in Rotterdam en een tweede staking in Amsterdam, die het totaal van de havenstakingen op een verlies bracht van 108.500 arbeidsdagen. Tenslotte kostte een WAARVAN LEVEN DE AMSTERDAMMERS Amsterdam met zijn 800.000 inwoners, telt 350.000 mensen, die een beroep uitoefenen. De grootste groep daarvan werkt in de in dustrie, nl. 80.000 personen. Meer dan 70.000 daarvan werken in bedrijven met meer dan 10 arbeiders. De belangrijkste industrie is de metaalindustrie, die 30.000 mensen werk geeft, daarop volgt de confectieindustrie met 20.000 werknemers en de levensmiddelen industrie met 10.000 man personeel. In verschillende haven- en verkeersberoepen, dus in het algemeen bij het transportvak wer ken 43.000 Amsterdammers, waaronder 8000 haven- en transportarbeiders. In de handel en handelsbedrijven zijn 32.000 personen werkzaam en in de winkels 27.000 en 28.000 mannen en 15.000 vrouwen oefenen een vrij beroep uit of zijn werkzaam bij een rege- ringsdienst terwijl de stad zelf een personeel heeft van 23.000 mensen. Merkwaardig, is dat binnen de gemeente nog 400 boeren en tuin ders hun bedrijf uitoefenen, die gezamenlijk. 8000 ha grond bewerken. De niet-agrarische- bevolking van Amsterdam, dat is dus bijna 800.000 mensen heeft een ongeveer even grote oppervlakte terrein tot zijn beschikking. De financiële betekenis van Amsterdam blijkt uit het feit, dat banken en andere financiële in stellingen 9000 man personeel hefabem COLUMBUS ACHTERNA Dezer dagen vertrok op de 459ste verjaardag van het vertrek van Columbus voor zyn be roemde ontdekkingsreis, van het vliegveld te Lissabon een Constellation van de Trans World Airlines, die voor deze gelegenheid ge doopt werd Star of Christopher Columbus. De Constellation vloog naar zijn bestemming in de Verenigde Staten in 21 uur, terwijl Colum bus er indertijd 70 dagen over deed om de West-Indische eilanden te bereiken. Het tweede schip van Columbus, de Nina, mat 60 ton, was 70 voet lang en had een bemanning van 40 koppen. De Constellation woog 45 ton7 is 95 voet lang en had aan bemanning en pas sagiers 56 personen aan boord. De gehele reis van Columbus kostte een som overeenkomen de met 14.000 dollar, wat maar net genoeg is om op het ogenblik een verkeersvliegtuig 31 uur in de lucht te houden. NIEUWE SPINWIJZE VOOR CELWOL Een Duitse ingenieur, een zekere Hans Mül- ler, heeft een vereenvoudigde methode uit gevonden voor het spinnen van draden uit celwolvezels. De draad ondergaat daarbij veel minder bewerkingen en vermindert het aantal zgn. passages en doublages van enkele dui zenden tot enkele tientallen. De vinding is daarom genoemd de kort-spinmethode (Kurz- spinnverfahren). De op deze wijze verkregen celwoldraad zou een veel grotere elasticiteit hebben dan de normale draad en eigenschap pen vertonen, die aan kamgaren doen denken. FRANKRIJK EN SPANJE De Franse regering onderhoudt geen diploma tieke betrekkingen van hartelijke aard met Spanje en zij heeft ook met Engeland samen stelling genomen tegen het Amerikaanse plan om militaire bases in Spanje te vestigen. Maar dat belet de Franse Renaultfabrieken niet om een dochteronderneming te stichten in de Spaanse stad Valladolid. De economische politiek van de Franse regering is dus niet in overeenstemming met haar buitenlandse po litiek. De nieuwe fabriek zal een productie krijgen van 7000 wagens per jaar en vrijwel uitsluitend Spaanse materialen verwerken.

Soester Courant | 1951 | | pagina 3