Onze Financiën* Radio-verrassing. Brandpunten der Internationale Politiek Zoekt U een Bromfiets Kaptein Mobylette. H. GRIFT Zn. Gccft U vooral tijdig op nieuwe Cursussen, Instituut „PRACTICUM" R* G. van Essen J. B. VAN DER LECK SOEST. Ons gebak is een delicatesse. R. KRUISWIJK IN DE HOEK. VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1951. 27e JAARGANG No. 62. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per pest 1.#5 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Er is maar één vak dat moeilijker is dan dat van huisvrouw. Dat is het vak van Minister van Financiën. „Waar blijft het geld" zucht de huisvrouw als ze 's Maandags in haar portemonnaie ziet wat er van het weekloon is overge bleven en de minister zucht het haar na. Alleen, hij zucht een beetje later want hij heeft een hele staf van mensen nodig om de stand der financiën vast te stellen, het geen de huisvrouw in één oogopslag in haar huishoudpotje ziet. Wat die staf van pottenkijkers dan heeft gezien? Fleurig begin. Laten we beginnen met een enigszins fleu rig beeld. De Nederlandse Maagd zag haar geldinkomen stijgen. Van 9,9 milliard gul den in 1946 tot 17,6 milliard in 1950, ofte wel een stijging met Helaas, wat deed de dame met de penningen? Zij had er niet genoeg aan. Zij ontving niet alleen douceurtjes van buren maar verkocht ook van haar bezittingen buitenshuis. Hoeveel ze wel opmaakte? 11 milliard in 1946, 18,5 milliard in 1950. Los zit ze blijk baar aan het geld deze maagd, maar is ze ook los van zeden? Ach, het opsouperen van haar bezittingen in de vreemde kan er op wijzen, maar de douceurtjes die ze kreeg werden haar niet gegeven om haar mooie gezichtje, maar mede uit welbegre pen eigenbelang. En ze deed eerlijk haar best uit de nesten te komen, ons maagde- lijn. Haar toevlucht tot de hulpbronnen bui tenshuis liep terug van 1,1 milliard in '46 tot 0,3 milliard in. '49 om in 1950 weer op te lopen tot 0,9 milliard. Haar schuld niet, doch die van Korea. Waar we maar mee willen zeggen, dat het kind heus niet zo los van zeden is als sommigen wel zeg gen. Want hoe besteedden wij met elkaar die milliarden? Wij waren matig. Wij met elkaar, consumptie door particu lieren, deftig gezegd, maakten van de 11 milliard nationaal inkomen in 1946, 8 mil liard gulden op, van de 17,6 milliard na tionaal inkomen in 1950, 12,4 milliard. Laten we dus zeggen de helft meer. En als we bedenken, dat het totale inkomen met toenam, dan kunnen we met een gerust geweten zeggen, dat U en ik matig zijn geweest en alles niet hebben opgegeten. Het past ons hierbij ons in bescheiden ma te eventjes op de borst te slaan en dan zachtjes door te gaan met kankeren. Kankeren waarop? Op de minister of op de regering of op de ambtenaar? Maar de overheid besteedde in 1946 slechts 2,2 milliard en in 1950 2,6 milliard. Waaruit U kunt opmaken dat ze zich nóg gepaster dan wij op de borst kunnen slaan en ja zeker, ook zij kankeren die over ons gestelde machten. Wat wij, particulieren plus de overheid niet besteedden van het nationale inko men, werd besteed aan investeringen. U weet wel, geld steken in machines, fabrie ken enz. Een te loven bezigheid want met die machines enz. moeten de steeds in aan tal toenemende Nederlanders hun brood verdiennen. Echter alleen te loven wan- voor de welke begin Sept. aanvangen. Aanmelding dagelijks tot 10 uur 's avonds. MOLENSTRAAT 11 TELEF. 2100 De A.V.R.O.-Antwoordman in dienst van de Amerikaanse propaganda. („De Volkskrant".) Plotseling kwam er consternatie In luistervinkend Nederland, d' Avro kreeg een noot te kraken, Want er is wat aan de hand. Met een deel van haar programma, Niemand, niemand wist er van, Kwam er politiek in d' aether, Door Nettie en haar Antwoordman. Amerikaanse propaganda Brengt men, tamelijk brutaal, Maar de Avro zegt heel nuchter: Niks ervan, we zijn neutraal. Politiek niet in de aether, Asjeblieft geen haat en nijd, d' Antwoordman is dan niet Vogtig En voelt steeds weer nattigheid. Stel je voor, dat Sovjet-Rusland 't Zelfde ons eens lappen zou En een praatje zou gaan houden Met Gortzak en een Antwoordvrouw. Wil dus eerlijk kleur bekennen, Tracht ook daarin heer te zijn En kom Dinsdag op de proppen Met 'n goede Dinsdagavond-trein. neer we werkelijk op de consumptie heb ben uitgespaard om te kunnen investeren. Welnu, de investeringen namen toe van 0,8 milliard in 1946 tot 3% milliard in '50. Niets op te zeggen zolang de nationale economie zich ontwikkelde naar een zich zelf bedruipende economie, waarvan we in 1949 nog slechts 0,3 milliard van af wa- r.en, maar in 1950 al weer 0,9 milliard en waar we op 't eind van '51 nóg verder van af zullen zijn. De particuliere consumptie werd met 5 °/o gedrukt, het bedrag aan investeringen tot.en hoe? Ziedaar waarop niet alleen de overheid en de Volksvertegenwoordiging, maar ook de bankwereld enz. aan het kankeren is ge slagen. Bijna aan de grond. Intussen, onze, zij het niet loszinnige maar dan een losse beurs voerende Nederlandse Maagd zit nu nagenoeg aan de grond. Van de Europese Betalings Unie, waar over de internationale betalingen lopen, heeft ze niet alleen een gift van 145 mil- lioen gekregen, maar bovendien een schuld gefokt van, 665 millioen gulden. En door dat de landen van de E.B.U. onder elkaar een regeling hebben gemaakt, dat met het toenemen van de schuld steeds een groter part van de invoer contant moet worden betaald, zal binnenkort het huishoudpotje leeg zijn. En dan? Vooralsnog staat onze gloeiende plaat één druppeltje te wachten, 25 millioen gulden extra crediet van de E.B.U. En in Amerika is een „Wet op Buitenlandse Hulp" in be handeling, waarvan misschien en eer lang Maar die vogel zit nog hoog in de lucht. Dus wat dan? We weten alleen, dat er dan wel alleronplezierigste maatregelen moeten worden genomen. En ook dat dit monent al heel gauw dreigt te komen. Als kleine kinderenEen front lijn om over te praten. Duitsland niet bij machte te betalen. Ade- nauer naar Truman? Stokes be middelt in Teheran. Crises in Voor- Indië. Geruchten over Engelse troe pen. Uit onze prille jeugd herinneren wij ons, dat de schooljuffrouw, als zij zich op de klas heel erg kwaad maakte, verordineer de: „allemaal je handen op het hoofd en stil zitten". Of die straf paedagogisch verantwoord was durven wij niet te zeggen, maar wél weten wij, dat er een zucht van verlich ting door de kleuterschaar ging, als de juf na vijf minuten, die vijf eeuwigheden ge leken, eindelijk permissie gaf de gewone houding weer aan te nemen. En nu? Méér dan twee uren hebben de af gevaardigden van Oost en West aan de conferentietafel zwijgend tegenover el kaar gezeten.de kleine kinderen! Een gewoon mens zou zeggen, dat is niet nor maal meer, tenminste niet voor het Wes ten. Een jaar geleden ongeveer hadden zij ge dacht, dat de 38e breedtegraad, de kunst matige lijn die Korea doorsnijdt, voor goed had afgedaan. Nu zitten Oost en West een paar uur stommetje te spelen, omdat Oost daar de bestandslinie wil ves tigen. Wij moeten echter niet vergeten, dat men slechts pogingen doet om tot een wapen stilstandsbespreking te komen en dat die 38ste breedtegraad voor Oost het grote voordeel brengt, dat het UNO-leger zijn voordelige stellingen zou moeten opgeven. Daar hebben de Oosterlingen wel een paar uur zwijgend mokken voor over. Uiteindelijk kwam in de volgende zitting, die niet bepaald zwijgend verliep, de lei der der rode onderhandelaars, Nam II, met een kaart, waarop de toen door hem gewenste demarcatielijn, gebaseerd op de tegenwoordige frontlijn, was aangegeven. Er zal nog wel een paar keer gepraat moeten worden, voor de partijen het over die lijn eens zijn. Zette men in Korea aanvankelijk alles op haren en snaren voor die 38ste breedte graad, in West-Duitsland doet men zulks om van het bezettings-statuut, ingesteld bij de overeenkomst van Potsdam, af te komen. Die bezetting kost het Duitse volk een lieve duit. Adenauer en de zijnen hebben uitgerekend, dat zij dit jaar zo'n 9 milliard Mark zouden moeten betalen. De regering van de Bondsrepubliek heeft dan ook al laten weten, dat zij in het na jaar niet meer aan haar verplichtingen zal kunnen voldoen. De belastingen kun nen h.i. niet meer worden verhoogd, om- BOEKHOUD1NGEN BALANSEN BELASTINGEN Hartmanlaan 31 - Soest - Telefoon 3093 dat het water reeds tot de lippen van de Duitse burger is gestegen. Een verzoek om een buitenlandse lening te mogen plaatsen is door de geallieerden niet goedgekeurd. De Duitse heren weten heel goed, dat het Westen hen nodig heeft en het zal heus niet zo lang meer duren of zij zullen op verscheidene wensen hun zin krijgen. De voordelige vredesvoorstellen aan Ja pan zullen niet vreemd zijn aan de hou ding der Duitsers. Ook met Duitsland zal eens een vredesverdrag moeten worden gesloten en geleidelijk aan proberen de „overwonnenen" onder de druk van de verloren oorlog uit te komen. Op korte termijn moeten volgens Bonn de gealli eerde soldaten als beveiligingstroepen worden beschouwd en niet meer als be zettende macht. De Hoge Commissie der geallieerden dient daarom te worden vervangen door een Raad van Ambassadeurs, die zich met de Duitse wetgeving of Duitse rechtspraak niet meer zal hebben te bemoeien. Wat die verlaging der bezettingskosten aangaat: Viee-kanselier Franz Blücher, die al ontslag vroeg als leider der West-Duitse delegatie in het internationale orgaan voor het Ruhr-gebied, omdat de Duitse eis, het exportquotum der steenkolen te verlagen, werd verworpen, drong er bij Adenauer op aan, naar Washington te gaan om per soonlijk bij Truman een verlaging der be zettingskosten te bepleiten. Zo wordt bijna overal ter wereld ge praat en onderhandeld. De leider van de Britse delegatie, Stokes, kon te Teheran met concrete voorstellen komen. Worden die voorstellen aanvaard, dan zou de Brits- Perzische Oliemaatschappij weer kunnen werken. De winst zou dan tussen Londen en Teheran worden verdeeld. Voorlopig is er nog 'n verlies, hetwelk op met minder dan 5 millioen gulden per dag wordt ge schat. Hoewel in Abadan een hoeveelheid olie is opgeslagen, waarmede men 100 tank schepen zou kunnen vullen, zal deze olie niet worden verladen alvorens het geschil is geregeld. Langer wachten kost veel geld en daarom ook mag men lord Stokes onvoorziene omstandigheden voorbe houden wel een spoedig resultaat op z'n bemiddelingspogingen voorspellen. Heel wat minder goed gaat het in het Verre Oosten. In India wordt druk ge confereerd om een politieke crisis te voor komen, nadat Nehroe, de minister-presi dent, bedankte als voorzitter der Con gres-pa tij. Nehroe is op dit bedanken te ruggekomen, waaraan de toenemende spanning tussen Pakistan en India wel niet vreemd zal zijn. Er behoeft hier maar weinig te gebeuren om de papieren oorlog te beëindigen en de Oosterse wereld in vuur en vlam te zetten. Papieren oorlog zijn wij in het Westen wel gewend! Op papier zou bijna het gehele Engelse leger in Duitsland, België en Nederland worden gestationneerd; een bericht, dat waarschijnlijk zijn oorsprong vindt in de aanwezigheid van de Engelse minister van oorlog, Shinwell, in ons land. Frankrijk heeft eindelijk zijn kabinet Ple- ven gekregen. Het wordt echter geen lang leven voorspeld. Verder heeft Berlijn-Oost z'n communis tische jeugd-vredesfeest gehad, maar of de uitwerking wel zodanig is geweest als be oogd werd, moeten we betwijfelen. Kleine potjes hebben niet alleen oren doch ook ogen en doordat vele duizenden dezer klei ne potjes kans hebben gezien door het ijze ren gordijn te glippen, hebben zij veel moois gezien, hetgeen aan de propaganda in Oost-Duitsland geen goed zal doen. levert voor alle Ziekenfondsen, Ook Z. en O.-fonds van de Spoorwegen. Birkstraat 2 Soest Telefoon 2874 DODELIJK VERKEERSONGEVAL. Maandagavond te kwart voor zes heeft op het drukke verkeerspunt bij de Oranje boom te Baarn een ernstig verkeersongeluk plaats gevonden, waarbij de 29-jarige W. Huisman uit onze gemeente het leven heeft verloren. De heer Huisman was opweg van z'n werk te Hilversum naar huis, In strijd met zijn gewoonte had hij de weg via Laarderweg en Amsterdamse straatweg genomen. Op het moment, dat hij met 'n matige vaart (pl.m 40 k.m.) de Hilversumse straatweg wilde passeren, stak een militaire vracht wagen de Amsterdamse straatweg over. De heer H. trachtte nog naar rechts uit te wijken, doch zijn poging mislukte. Hij ge raakte met zijn Jawa-motor onder de wa gen en werd overreden. Van het ongeval waren verschillende toe schouwers getuige. Onmiddellijk werd een dokter en de politie gewaarschuwd. Ge neeskundige hulp mocht echter niet meer baten, want de motorrijder overleed ter plaatse als gevolg van zware inwendige verwondingen. Dr. H. Heybroek te Baarn, die spoedig ter plaatse was, kon slechts de dood constate ren. Het lichaam van de verongelukte werd voorlopig naar het lijkenhuisje van de Nieuwe Alg. Begraafplaats te Baarn over gebracht. De militaire chauffeur, van de Luchtdoel artillerie uit Rhenen, die de aanrijding veroorzaakte, had op de Amsterdamse straatweg even stil gestaan achter een an dere vrachtwagen, die door een gele rijder van de Wegenwacht werd gerepareerd. Zonder voldoende uitzicht stak hij de weg over, met 't bovenvermelde noodlot tige gevolg. FRANKEERZEGELS BUITEN GEBRUIK. Zoals reeds eerder bekend gemaakt is, worden met ingang van 1 October 1951, de frankeerzegels met de beeltenis van H.M. Koningin Wilhelmina van het type Harz, uitgifte 1947, evenals de daarmede over eenkomende zegelafdrukken (op brief kaarten, postbewijsformulieren, militaire luchtpostbladen en arbeidslijsten) buiten gebruik gesteld, waardoor zij voor franke ring waardeloos worden. VOLLE YBAL-TOURNOOI. Dinsdagavond werden de wedstrijden in het volleybal-tournooi voortgezet. De uitslagen waren: S.P.S.V. 1—Crescendo 1 15-8, 15-7 Eltheto't Hart 15-8,15-10 S.P.S.V. 1—'t Hart 15-7, 15-7 ElthetoCrescendo 1 5-15,15-12 De uitslagen van Woensdagavond waren: Olympia 2Crescendo 2 14-16, 15-2 Olympia 2Brandweer 15-9, 15-0 Door het niet opkomen van Smash, won nen Brandweer en Crescendo 2 hem wed strijd tegen Smash. POLS GEBROKEN. Dinsdagmiddag reed de 12-jarige F. van B. vóór zijn twee vrienden, die, eveneens per rijwiel, op het rijwielpad van de Mont- gomeryweg reden. Hij slingerde met zijri^ rijwiel en het gevolg was, dat op een ze ker moment alle drie jeugdige wielrijders ten val kwamen. B. liep een ernstige kneuzing op aan zijn rechter arm en brak bovendien zijn rech terpols. De toevallig passerende ziekenauto van de E.H.B.O. alhier verleende de eerste hulp en reed de onfortuinlijke vacantieganger daarna naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Amersfoort. DE WINKELBEURS 1951. De voorbereidingen voor de winkelbeurs 1951 zijn weer in volle gang. De tenten zullen niet, zoals aanvankelijk in 't voor nemen lag, in het rosarium worden opge slagen, doch weer op het terrein aan de Middelwijkstraat, hetgeen niet zal ver hinderen, dat de komende beurs de vori ge zal overtreffen in sfeer en gezellig heid. Een pottenbakkerij en een glasblazerij zullen deze ambachten demonstreren, de standhouders zorgen voor vele attracties en verrassingen, terwijl de grote con sumptietent ditmaal een centrum van ge zelligheid en ontspanning zal worden, mede door de muziek en het optreden van o.a. „De Soester Knollenplukkers". Boven dien zijn er nog andere plannen, die er toe zullen bijdragen, dat ook deze beurs ten volle slaagt. KAMPIOENEN „DE ZWALUW". Ook de kampioenen van de P.V. „De Zwa luw" zijn thans bekend. Hokkampioen Fond: 1. H. Gorissen. 2. H. Kriek. 3. Sj. Rijksen. 4. A. Hilhorst. 5. A. Rijksen. Duifkampioen Fond: 1. H. Gorissen. 2. H. Kriek. 3. Sj. Rijksen. 4. R. Burgsteden. 5. P. Duyst. Hokkampioen Midfond: 1. H. Gorissen. 2. Sj. Rijksen. 3. A. Rijksen. 4. W. Krijt. 5. P. de Bes. Duifkampioen Midfond: 1. H. Gorissen. 2. Sj. Rijksen. 3. Sj. Rijksen. 4. A. Rijksen. 5. A. Rijksen. NEGER-SHOW IN HET OPENLUCHTTHEATER. Donderdag 23 Augustus geeft het Neger ballet van Berto Pasuka een voorstelling in het openluchttheater. Waar deze negergroep optrad heeft zij overal een overweldigend succes geoogst, omdat haar werk voor ons land volkomen nieuw is. Ook Prins Bernhard en do Prinsessen Beatrix en Irene woonden een voorstel ling van dit ballet bij in Hilversum en GROTE SORTERING CHOCOLADE. BONBONS EN LUXE DOZEN. BANKETBAKKERIJ Soesterbergsestraat 28 Telef. 2532 Omdat het monument voor de gevallenen mij nu eenmaal erg na aan het hart ligt, nog één keer een „hoekje" over deze aan gelegenheid. We laten maar in het midden, dat het leuk zou zijn geweest, wanneer in onze Soester Courant bekend was gemaakt, dat er een „proefplaatsing" zou geschieden in het ro sarium. Dat is nu niet gebeurd en dat vind ik jammer, want dan had iedereen die belang in het monument stelt, ook een kijkje kunnen nemen en zo nodig zijn me ning kunnen zeggen. Het begint er nu inderdaad op te lijken, dat het rosarium de uitverkoren plaats is. Het is wel geen ideale plaats en het ro sarium zal in z'n geheel moeten worden opgehoogd, maar dat mag de pet niet drukken. Wanneer het monument daar niet genoeg in het oog valt, slopen we rechts het postkantoor en links Woningbureau Man en zo nodig ook nog het hulp-gemeente huis. Vooralsnog kan ik mij met plaatsing van het monument aldaar niet al te best ver enigen. Ik ben mij volkomen bewust, dat dit de commissie koud laat, maar toch wil ik, voordat tot de plaatsing wordt over gegaan, nog éénmaal uitdrukkelijk heb ben gezegd, dat naar mijn mening het mo nument moet worden gezet op een plaats waar het goed opvalt. Zo'n plaats is het rosarium persé niet. Ik woonde al tamelijk lang in Soest voor ik ontdekte, dat er een muziektent in het rosarium stond. Dat is misschien stom, maar het is intussen zo en daar het monu ment komt op de plaats waar eens de mu ziektent stond, zal het monument door slechts weinigen worden gezien. Overigens heb ik het gevoel, dat, wat de plaats betreft, de zaak wel in kannen en kruiken zal zijn en dat het monument, met of zonder ophoging van de grond, en het plaatsen van muren aan drie zij den van 't rosarium, ter voorkoming van het weg.-poelen var. de grond, 'Hnsf zal worden geplaatst. Wel nu, het zij zo. Laten we alleen dan nog hopen, dat het monument zó fraai wordt, dat we niet moeten zeggen: „Toch maar goed, dat het een beetje achteraf staat". H. OEKMAN. waren vol lof over het gebodene. Het Holland Festival eindigde met drie voorstellingen van dit beroemde „Ballet Nègres" in het openluchttheater te Bloe- mendaal. Pasuka zelf is in Jamaica geboren en ver tegenwoordigt het Amerikaanse element in zijn ballet. De overige 22 negers stam men allen uit Afrika, zonder de omweg over Amerika gemaakt te hebben. Daar door vooral onderscheidt Pasuka's werk zich van dat, dat wij hier op het gebied van negerballet kennen. Het is oorspron kelijker en minder op de Broadway-show dan wel op de inheems-Afrikaanse dans- vreugde ingesteld. Ook de muzikale be geleiding met piano, tomtoms en maraca is geheel geïnspireerd op de Afrikaanse rhytmen en tijdens het muzikale tussen spel worden uitsluitend liederen van de Goud- en Ivoorkust gespeeld. Dit ballet zal het ook in ons Openlucht theater goed doen en niemand mag ver zuimen deze unieke gebeurtenis bij te wo nen. Men zie de advertentie in dit nummer. Probeer dan eerst de Even een telefoontje of berichtje aan en U ontvangt alle gewenste inlichtingen. Krommeweg 28 - Telefoon 2870 AGENT GAZELLE-, HUMBER- EN AM- STEL RIJWIELEN. HOE DE DUIVEN VLOGEN. Aan de wedvlucht vanaf Mons namen van de vereniging „De Vriendschap" 213 jon ge duiven deel. De resultaten waren: Jac. Stalenhoef 1 2 40. C. Dijkman 3 9 16 29 32 33. W. Nieuwenhuis 4 13 34. J. Peters 5 22. G. Sukel 6 8. J. Meywes 7 17. J. Kaats 10. H. Pohlman 11 46. G. Hooijer 12 15. R. Koster 14 20 25 35 41 52 53. J. Rijnders 18 21 23 30 36 37. Th. de Muynck 24 26 28. J. Jansen 27. J. Onwezen 29 39 43 54. G. v. d. Broek 31 42. J. Mets 38. M. Bergers 44 50 55. J. Gaasbeek 45 51. J. Rams 47. W. Roest 48. G. Teeken 49. GESLAAGD. Onze plaatsgenote, Mej. E. Wijsmuller, slaagde dezer dagen te Amsterdam voor het tweede gedeelte van het Textielbre- vet.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1