Vrome wensen. Industralisatie en investering* SOEST. IN DE HOEK. Officiële mededelingen. DINSDAG 28 AUGUSTUS 1951. 27e JAARGANG No. 64. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126156 Als de regering op het ogenblik credietbe- perkingen oplegt aan het bedrijfsleven, dan toont zij daarmee op twee gedachten te hin ken. Credietbeperking betekent immers dat men de uitbreiding van de ondernemingen tegengaat en dit is in strijd met de alge meen erkende noodzaak van industrialisa tie. Men kan nu eenmaal geen bedrijven vergroten of nieuwe bedrijven stichten zon der er geld in te steken en het geld voor een moderne onderneming van enige om vang bestaat altijd voor het grootste ge deelte uit geleend kapitaal, dus uit crediet. Hetzij dat men geld opneemt op obligaties, dan wel dat men nieuwe aandelen uitgeeft, altijd trekt men geld aan buiten de kring der oprichters van het bedrijf. Slechts wei nige ondernemingen kunnen geheel worden gefinancierd met het eigen kapitaal van de ondernemer of zijn familieleden. Het is dus duidelijk, dat een beperking van de vrijheid om crediet op te nemen, automatisch een beperking van de ontplooiing van het be drijfsleven ten gevolge heeft. 1200 millioen gulden werd in 1950 in de bedrijven gestoken. Nu is het een feit, dat er de laatste jaren geweldig grote bedragen in onze industrieën gestoken zijn. Alleen over 1950 berekent het Centraal Bureau voor de Statistiek de industriële investering reeds op niet min der dan 1200 millioen. Deze berekening heeft betrekking op bedrijven met gezamen lijk 600.000 man personeel, waaruit volgt, dat deze investeringen betrekking hebben op omstreeks de helft van de totale indus trie, want het in Nederlandse industrie werkzame volksdeel omvat omstreeks 1.200.000 mensen. Maar de bedrijven, waar in de eerstgenoemde 600.000 mensen wer ken, zijn de grote bedrijven, die voor hun investeringen een beroep op de geldmarkt doen. De bedrijfstak, die in het vorige jaar het grootste bedrag investeerde, was de metaalindustrie, waaronder ook scheeps bouw, wagonbouw en carosseriebouw val len. In deze bedrijven werd 230 millioen nieuw kapitaal gestoken. Gezamenlijk geven deze metaalindustrieën 175.000 man arbeid. Daarop volgde de chemische nijverheid, die eveneens snel groeit en die 214 millioen nieuw kapitaal nodig had, hoewel zij met slechts 25.000 man werkt. Men kan hieruit opmaken, dat de chemische industrie per arbeidskracht veel meer kapitaal nodig heeft dan de metaalindustrie en dit is nog sterker het geval bij de productie van elec- triciteit. Zoals men weet geschiedt dit in z.g. „centrales", waarin in 1950 193 mil lioen werd geinvesteerd bij een arbeidsbe- zetting van slechts 5700 mensen. Bij de cen trales is dus wel zeer sterk sprake van een kapitaal-intensief bedrijf. Iedereen kan dat trouwens begrijpen wanneer hij een electri- sche centrale bezoekt en ziet dat enkele mensen voldoende zijn om op het snorren van de reusachtige turbines te letten. Op de vierde plaats van de kapitaalbehoefte kwam de voedings- en genotmiddelenindus trie, die 180 millioen nodig had. In deze bedrijven werkten 80.000 mensen. Daarop volgde de textielnijverheid, die een perso neel heeft van 100.000 personen, met een Lang gewacht en stil gezwegen, Vele zuchten zijn geslaakt, Nooit gedacht en toch gekregen, 't Rijwielpad is nu gemaakt. 't Is een uitkomst voor de fietser En ook voor de wandelaar, 't Tegelpad achter de bomen Kwam gelukkig voor elkaar. Prachtig is het daar geworden Aan de drukke Steenhoffstraat En de wandelaars en fietsers Zijn daarmee heel erg gebaat. Voorheen werd je daar als fietser Fijngemalen tot gehakt, Daarom heeft dus de gemeente Daar krachtdadig aangepakt. Jammer, dat verbeteringen Lang niet altijd zijn compleet, Want er blijft nog veel te wensen Voor het ding dat „bromfiets" heet. Op de wegen zijn het slakken En ze brengen veel gevaar, Op het rijwielpad zijn 't plagen, Elke fietser vindt ze naar. Brommend is de bromfietsrijder Nog het stiefkind in de wet, Veel te klein voor tafellaken, Maar te groot voor het servet! Als de bromfietsbrommers brommen Op het pad correct en prompt, Zullen zij daarmee bereiken, Dat geen fietsrijder meer bromt! E. VAN EEDEN. Oude Hervormde Kerk wordt gesloopt. Het 16e eeuwse Kerkje te De Rijp in West- Friesland stamt nog uit de oude walvis- tijd en draagt daaraan nog vele herinne ringen. Wegens verre verwaarlozing wordt deze Kerk nu gesloopt. Zo verdwijnt de oude tijd. investering van 139 millioen. De andere groepen van industrieën, w.o. aardewerk-, glas-, kalk- en steenbakkerijen, grafische nijverheid, hout, kurk- en stro-industrie, kleding- en reinigingsondernemingen, leder en rubbemijverheid, mijnbouw, papiernij verheid, gasfabrieken en waterleidingen, konden met enkele tientallen millioenen nieuw kapitaal per bedrijfsgroep volstaan. Industrialisatie is noodzakelijk. Uit deze cijfers belijkt voldoende, dat er in de genoemde bedrijven hard gewerkt wordt aan vergroting en verbetering en wij kun nen dit niet als een bezwaar zien. Aan alle kanten wordt immers betoogd, dat wij meer en betere industrieën moeten hebben, dat onze productie en onze productiviteit moe ten toenemen en dat de bevolkingsdruk op het platteland alleen verminderd kan wor den door ook in de landbouwstreken meer nijverheid te brengen. Dit kan alleen ge schieden door geld te steken in de onderne mingen en dat laat zich moeilijk rijmen met een credietbeperking. Natuurlijk is crediet-t o e z i c h t heel iets anders. Wil men een voorkeursbehandeling geven voor bijzonder nuttig geachte be drijven, dan is dat zeker toe te juichen. Maar credietbeperking is een heel wat be denkelijker maatregel, temeer omdat in dit geval de staat zal proberen geld in handen te krijgen, dat anders naar de industrie zou vloeien. Maar juist dit laatste zou een ave rechtse uitwerking hebben, want in de eer ste plaats moeten onze bestaansmiddelen worden vergroot. De credietbeperking zou juist deze vergroting in de weg staan. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van W. v. Schoonhorst, alhier, om in perceel Klaar- waterweg 79, kadastraal bezeild in sectie G. no. 3777, een betongieterij te mogen op richten, door hen voorwaardelijk is inge willigd op 22 Augustus 1951. UITBREIDINGSPLAN. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Soest brengt ter algemene kennis, dat door Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, bij besluit van 14 dezer is goed gekeurd de door de Raad in zijn vergade ring van 14 Maart j.1. vastgestelde wijzi ging van het uitbreidingsplan in hoofd zaak, geldende voor het gedeelte der ge meente gelegen ten Noorden van de spoor lijn Utrecht-Amersfoort, zulks onder in trekking van de uitbreidingsplannen van 20 November 1935 en 21 Februari 1940, voor zover geldende voor de gronden, welke op de kaart behorende bij genoemd plan in hoofdzaak in zone K met een zwar te arcering zijn aangegeven. Ds. E. GROENEVELD NAM AFSCHEID. Ds. E. Groeneveld nam Zondagmiddag af scheid van zijn gemeente na een ambts periode van 40 jaar, waarvan 20 jaar te Soest. In de goed bezette Emmakerk sprak de scheidende predikant naar aanleiding van de tekst uit Markus 6 7-15 en 30-32: „Komt gij lieden tot een woeste plaats al leen en rust een weinig", welk woord Christus eens tot Zijn discipelen sprak. Z. Eerw. paste dit woord toe op hem, die emeritaat krijgt. Na de arbeid komt de rust, rust na een moeilijk en ondankbaar ambt, waarin vele teleurstellingen en een slecht salaris één zijde van de medaille is, doch waarvan de andere kant is: een ge zonden zijn van God zelf, als men het ambt ziet als een roeping. Spr. memoreerde de jaren van zijn ambts vervulling in vier gemeenten, in welk tijdvak 10 oorlogsjaren zijn gelegen. Moei lijke arbeid, waarover spr. echter dank baar is gestemd. De dienstknecht gaat weg doch God blijft en Zijn werk blijft. Voor het werk, dat nog gedaan moet worden voor de bevestiging van Gods Koning schap, vroeg spr. het gebed der gemeente. Spr. dankte de Burgemeester, de colieges der kerk in classiskaal verband, de kerke- raad en kerkvoogdij en de afgevaardigden uit Herveld en Dalfsen voor hun mede werking en steun. Namens de Ring Amersfoort, de classicale vergadering en het college van kerkvisita- toren sprak Ds. P. Hofstede uit Heusden. De heer P. Boer, ouderling der Ger. Kerk te Soestdijk, sprak namens de Ger. Ker ken in onze gemeente, Mej. C. E. Jolles namens de Ned. Protestanten Bond, de Burgemeester namens heigemeeniebe- stuur en tenslotte Ds. D. van Krugten als voorzitter van de Kerkeraad, op wiens verzoek de gemeente de scheidende leraar toezong de zegenbede uit Psl. 134. Velen namen na afloop afscheid van Ds. Groeneveld. JONGETJE ONDER WAGEN. Donderdagmiddag stak het ruim 3-jarige zoontje van V., wonende aan de Kerk- dwarsstraat, de Ferdinand Huycklaan over, juist voor een aldaar rijdende met. paard bespannen wagen. Het knaapje kwam onder de wagen, waardoor één der wielen over zijn bovenlichaam reed. Met inwendige kneuzingen werd hij naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Amers foort overgebracht. DE NIEUWE VAN DER HUCHTSCHOOL. OPENING OP 7 SEPTEMBER. Vrijdag 7 September a.s. wordt de nieuwe Van der Huchtschool aan de Paulus Pot- terlaan officieel geopend. Soest zal dan een nieuw schoolgebouw rijker zijn, dat, strak van lijn en uitermate practisch en hygiënisch, de gemeente zal sieren. Reeds in 1913 begon het Humanitaire on derwijs in onze gemeente en wel in het gebouw, waarin nu de Jeugdherberg aan de Bosstraat is gevestigd. Het was de stichting „Chreestarchia", een genootschap voor „algemene levensverrij king", waarin de heer L. van Mierop een der stuwende krachten was en welke stich ting de „Engendaalschool" aan de Bos straat exploiteerde. Zij beoogde een opvoeding en onderwijs te geven, waarin de gghele persoonlijkheid van de leerling tot haar recht zou komen, een en ander steunend op de Humanitai re gedachte. Dit betekent ontwikkeling tot waarachtige menselijkheid, solidariteit met alle levende wezens en liefde voor al les wat leeft. Bestuur en onderwijzend personeel van de school zijn geheelonthouders, vegetariërs en niet-rokers, zulks als gevolg van de overtuiging, dat deze eigenschappen kun nen bijdragen tot de lichamelijke en gees telijke gezondheid van de mens en tot ver betering van de gehele mensengemeen schap. Mej. Telders had in de school aan de Bosstraat de leiding en naast de gewone vakken werd veel werk gemaakt van han den- en tuinarbeid. Het onderwijs-systeem van Jan Ligthart werd hierbij gevolgd. In 1922 werd deze school van 2 klassen met ruimte voor 12 leerlingen te klein wegens toename van het aantal scholie ren en in dat jaar bood de gemeente Soest lokalen aan van de Nijverheidsschool. Inmiddels was de heer A. van Asselt hoofd der school geworden en de naam van de school gewijzigd in Van der Huchtschool, genoemd naar Mevrouw Van der Hucht, De werkzaamheden in de Steenhoffstraat, waarover veel onvriendelijks is gezegd door mensen die aan de wal staan te stuur mannen, gaan gelukkig opschieten. We zijn dan weer een stukje dichter bij de ideale toestand, n.1. al het langzame verkeer achter de bomenrij. We hebben dan een prachtig fietspad van af de Molenstraat tot Amsterdam. Het stuk van de Molenstraat tot de Torensraat staat natuurlijk ook op 't pro gramma, maar hoe het dan verder moet gaan door die pijpenla weet ik niet. Dat zal ik maar rustig overlaten aan de men sen van Gemeentewerken, want ik wil er geen enkele afwijking in mijn bovenka mer meer bij hebben. Slopen van enkele percelen in die straat zal wel nodig zijn, maar ik zou wel eens willen zien, wie voor het slopen van woonruimte in deze tijd voldoende lef kan opbrengen. Voorlopig ziet het er dus wel naar uit, dat de verkeersbeschaving in het oudste deel van ons dorp een einde zal nemen en blijft het voor de wielrijders nog spitsroedenlo- pen en terdege uitkijken. Een heel andere verkeerskwestie vormt 't zo zoetjes aan in ons hele land bekende hekje in de Van Weedestraat. Hoe het mogelijk is, dat zo'n stom obsta kel daar maar blijft staan, is iedereen een raadsel. We staan met dat ding voor ieder weldenkend mens vies te kijk en zelfs in het buitenland wordt er over gespro ken. Vorige week vernam ik n.1. uit een schrij ven van een oud-Soester, dat het in Cana da een onderwerp van gesprek uitmaakt. Of dat „rot-hekje" nog in de Van Weede straat stond. Ik heb hem gerust kunnen stellen en geschreven, dat, wanneer de te kenen niet bedriegen, het er nog wel zal staan als hij over vele jaren nog eens een keer met verlof naar Holland komt. Boze tongen beweren immers, dat het ding zo lang het verkeer in de weg~mag blijven staan, tot het eigener beweging, hetzij door levensmoeheid of aftakeling, in el kaar zakt. En dat kan nog wel even duren. Mocht dit niet waar zijn en iemand er in derdaad in slagen het hekje gesloopt te krijgen, dan verdient hij, dat zijn naam voor de eeuwigheid aan de vergetelheid! ontrukt wordt middels een levensgroot standbeeld, waarop als onderschrift „De man die de moed had". H. OEKMAN. die veel voor het Nederlandse kind heeft gedaan. De beginselen bleven gelijk en het werd een school, waarin modern onderwijs ge geven werd op humanitaire grondslag met gedeeltelijk een taken-systeem. In 1929 werd de U.L.O.-school opgericht, waarin naast de gewone vakken, ook handenar beid wordt beoefend. Met de oprichting van de kleuterschool in 1934 werd het mogelijk om vanaf het 4e tot het 17e leerjaar humanitair onderwijs te volgen. Velen hebben hiervan gebruik gemaakt en onder de tegenwoordige ou ders van leerlingen zijn er verschillende, die zelf deze school hebben bezocht. Voor de oorlog reeds werden plannen voor een nieuwe school ontworpen, doch wegens de toenmalige bezuiniging werden deze plannen niet uitgevoerd. Na de oor log, toen het schoolgebouw een Hollandse, Duitse en Canadese bezetting overleefd had, werd opnieuw een plan voor een nieuwe school ontworpen en dit plan is nu werkelijkheid geworden. De architecten Gebr. Pothoven uit Amers foort waren de ontwerpers, terwijl aan de aannemer Eigenraam de bouw werd op gedragen. Na de officiële opening op Vrijdag 7 Sep tember zal de nieuwe school voor een ie der te bezichtigen zijn. Hiervoor volgen nog nadere bijzonderheden per adverten tie. HET OUDE LIEDJE. Zaterdagmorgen reed een file automobie len in de Van Weedestraat en toen er voor in de rij geremd werd gaf dit de nodige moeilijkheden in de achterste gelederen. Het gevolg was, dat een militaire jeep te gen een voor hem rijdende personenauto botste en beide voertuigen werden be schadigd. OPENLUCHTMEETING. A.s. Zaterdagavond heeft op het pleintje aan de Soesterbergsestraat een openlucht meeting plaats uitgaande van het comité „Soest voor Christus". Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat tijdens deze bijeenkomst een nieuw rijwiel gratis aan een der aanwezigen zal worden geschonken.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1