Achterblijvend Indonesië* Brandpunten der Internationale Politiek Nikaproba neemt afscheid. SOEST. IN DE HOEK. Officiële mededelingen. Burgerlijke stand VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1951. 27e JAARGANG No. 67. SOESTER (f OURANT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT Tussen het Amerikaanse en het Aziatische continent, beiden met een zeer uitgespro ken economische signatuur, ligt een bonte verscheidenheid van landen in allerlei graad van economische en politieke ont wikkeling. Zij tonen ook verschillende schakeringen wat de structuur van hun nationale bronnen van inkomsten betreft. Er zijn landen als Engeland, met een staatkundige en economische ontwikke ling die eeuwen oud is en er zijn landen, die nog niet eens in het stadium van ko lonisering terecht zijn gekomen, zoals Irian b.v. Allemaal hebben ze echter gemeen, dat ze in de eerste plaats alles op alles moeten zetten om hun inwoners een beetje dra gelijk bestaan te verschaffen en in de 2e plaats moeten ze trachten zo veel moge lijk onafhandelijk te blijven van Russische en Amerikaanse invloeden. Er zijn tussen hen jonge staten, die pas hun staatkundige onafhankelijkheid heb ben verworven. Het is hun jonge nationa lisme niet kwalijk te nemen dat ze met meer dan normale ansgtvalligheid letten op de bemoeiingen, die hun zelfbeschik kingsrecht zouden aantasten. In de bij eenkomsten van de V.N. trachten zij hun plaats in te nemen op een manier, die hun met hun nieuwe status het best in over eenstemming lijkt. Speciaal tegenover het oude „moederland" gedragen zij zich soms als een jongen in de vlegeljaren. Al mag dit ook begrijpelijk zijn, zo lang zamerhand wordt het toch tijd, dat de ze houding, die toch alleen maar dient om binnenlandse wrevel af te leiden van de werkelijke euvels, te laten varen en eens te beginnen met het aanpakken van de problemen waar het om gaat. Daaraan moesten we denken toen we de heer Sukiman weer eens hoorden over het Uni-statuut en over de aanspraken op Irian (Nederlands Nieuw Guinea). Het zal de buitenwacht wel koud laten en trouwens ook velen van de binnenwacht, welke naam de samenwerking tussen de Nederlanders en de Indonesiërs draagt. De aard der samenwerking is nummer één. Geen positief bewind. Om werkelijk te kunnen samenwerken moet dat gezamenlijk werken toch ge schieden met een partner die reëel is en niet met iets dat vaag is en alleen maar luidruchtig zoals de tegenwoordige Indo- Als de Winkelbeurs gaat sluiten Komt nieuw leven in de tent, Want de Soester Nikaproba Is daar Maandag weer present. Nikaproba is de gastvrouw, Die de jongens inviteert Die in Indië geweest zijn En hun daarmee vereert. In de tent komen er plaatsen, Wel twee duizend in getal, Zodat ieder die maar lust heeft Dit festijn bezoeken zal. Nikaproba heeft die avond Expres georganiseerd, Daar zo militair als burger Zich hiervoor interesseert. Een programma om te smullen, Radio-variété, Holland's allerbeste krachten Werken Maandagavond mee. Nikaproba sluit haar arbeid Met een ongekend festijn, Reken maar dat Maandagavond Zelfs diè tent is veel te klein! Bij het slot van alles wat hier Nikaproba heeft gedaan, Past het zeker bij dit afscheid Thans de blik terug te slaan. Soester jongens in de tropen, Nikaproba hield de band Toen je daar zo ver van huis was Met het Moederland in stand. Boeken, kranten en pakketjes Kregen jullie over zee En de Soester Nikaproba Leefde innig met je mee. Nikaproba, heus die naam heeft Overal een schone klank, Zowel militair als burger Zijn om U vervuld met dank Soestenaren, geeft Uw steun dus Aan dit sympathieke slot, Want gij helpt daarmee verlichten Van zo menigeen het lot. Vele fiere, jonge kerels Werden levenslang verminkt En 't is weer door Nikaproba, Dat tot U die roepstem klinkt. Heerlijk, dat wij door de vreugde, Die er in die tent weerklinkt, 't Leed verzachten van die jongens, Die zo deerlijk zijn verminkt. Nikaproba, warme hulde, Voor Uw werk, dat helaasmoest, Dank daarvoor en warme hulde Van het ganse volk van Soest! E. VAN EEDEN. nesische regering. Die regering heeft zó weinig gestalte, dat tot nu toe haar enige regeringsdaad bestond uit het oppakken van linkse en rechtse extremisten, die haar helemaal naar het rijk der nevelen wilden doen verdwijnen. Dat is, menen wij, het enige positieve dat de regering Sukiman in de acht maanden van haar bestaan heeft gedaan. Behalve dan dat ze een al te loslippige minister van Justitie onder censuur plaatste. Trouwens, wat kan men verwachten van een regering in een land waar de meeste politieke partij en bestaan uit kliekjes, die hun invloed kwalijk buiten de grote steden uitstrek ken Dat dit politieke leven in zulk een minder dan embryonaal stadium verkeert, is op zijn beurt weer te wijten aan de misera bele economische toestand van het land. Achteruitgang. Die economische toestand wordt het beste gemeten naar de totale hoeveelheid be schikbaar volksvoedsel: rijst. Indonesië moest altijd al rijst importeren, maar terwijl de binnenlandse productie nog nooit op het peil kwam van 1938, doen de moeilijkheden van de vroegere impor terende landen de prijs van de buiten landse aanvullingen stijgen. In Djakarta is ze ongeveer twee keer zo duur gewor den als vóór de oorlog. De „ondernemingen" de verzorgers van de uitvoer-producten, waarop de Indone sische economie moet drijven, blijven met hun uitvoer stukken beneden de vooroor logse. Alleen tin en tinerts komen er aan merkelijk boven uit. Maar wat kan men verwachten van ondernemingen waar de leiding zijn leven niet zeker is en de ar beiders het liefst product én fabriek zou den willen opsouperen En wie verstrekt nog kapitaal als de aanwending ervan zó dubieus is en het rendement zó twijfel achtig Zonder een gezond politiek leven geen rust in het economische leven, zonder rust in het economische leven geen gezon de politiek. Indonesië zit in het slop, waaruit het al leen kan worden gehaald door mensen, die achter zich een behoorlijke, niet op leuzen maar op gezond verstand berus tende, politieke eenheid weten en vóór zich de volgorde der dingen die in het be lang van het land het eerst moeten ge beuren en de dingen die wel kunnen wach ten, zoals de naam van een jasje, of de aanspraken op Irian, waarvan men nu al erkent, dat men openlegging en ontgin ning zelf niet aan kan. De top-mannen voor zulk een regering heeft Indonesië zelf wel. Waar blijft b.v. een Sjahrir Rusland als danseres. Yoshida wil het wel zo. Verdrag om Stille Oce aan. Egyptische blokkade verbo den. Nieuwe poging om West-Ber- lijn te wurgen. Dodendans om Kae- song. Laten we ditmaal eens beginnen met een zuiver binnenlandse gebeurtenis. Ons ae- viezen-brengend Aalsmeer houdt morgen een bloenmencorso, waaraan 28 wagens deelnemen. Heeft dit niet met internationale aange legenheden te maken Toch wel, want el ke wagen in deze bloemrijke optocht zal een land symboliseren. Zo zal Rusland heel toepasselijk worden uitgebeeld door Anna Paulowna, de balletdanseres. Het dansende, onberekenbare Rusland Wat niemand had verwacht gebeurde. Rusland zond zijn delegatie naar San Francisco om er over de vredesvoorwaar den van Japan een woordje mee te spre ken en de Amerikaanse plannen met het Verre Oosten te torpederen. Of dat zo gemakkelijk zal gaan? Ameri ka schijnt alles op alles te zetten om het verdrag met Japan morgen getekend te hebben. Als dit geschiedt, is het een uit zondering op de tegenwoordige regel, dat internationaal alleen iets na lang praten en confereren tot stand kan komen. Yoshida, de Japanse minister-president, sprak de hoop uit dat de conferentie vol gens plan zou verlopen. Van die kant bezien met scheve oogjes dus ligt dit voor de hand. Japan krijgt daar waarschijnlijk meer dan gunstige vredesvoorwaarden. Amerika is er nu eenmaal bang voor, dat een overbelasting van de Japanse econo mie dit land een prooi zal doen worden van het communisme en juist de gehele Amerikaanse politiek is er op ingesteld, dat communisme de baas te blijven. In de strijd tegen het communisme mobili seert Amerika de gehele wereld. Van de bijeenkomst te San Francisco werd gebruik gemaakt om ook met Nieuw Zeeland en Australië een verdrag van wederzijdse bijstand aan te gaan, een ver drag, op dezelfde beginselen berustend als het Atlantische Pact. Amerika gaat verder. Met Yoshida werden reeds besprekingen gehouden over 't slui ten van een militaire overeenkomst. Zo dra het vredes-verdrag een feit is. In dat geval zou Japan weer bewapend kunnen worden, waarbij dan de voorwaarde zou zijn, dat die bewapening geen gevaar voor andere landen (met uitzondering van Rus land) zou betekenen. Het ziet er niet naar uit, dat de Russen dit alles zonder meer zullen nemen. Maar niet voor niets beeldt Aalsmeer Rusland uit als een wispelturige, onbere kenbare danseres. Egypte had gemeend, dat Rusland in de Veiligheidsraad wel zou opkomen voor 't goede recht van zijn blokkade in het Suez-kanaal, dit te meer, daar op Russisch verzoek de stemming over de resolutie werd uitgesteld. Maar Rusland deed niets. Het sprak geen veto uit en de gedelegeer de deed er zelfs het zwijgen toe. De reso lutie, waarbij Egypte door de Veiligheids raad wordt gelast de blokkade op te hef fen voor schepen die op weg zijn naar Israël, werd toen aangenomen, waarna de Egyptische vertegenwoordiger eerst ver zekerde, dat zijn land zich hieraan niet zou storen, doch later wat water in zijn wijn deed en zei, dat de resolutie zou worden uitgevoerd, indien Israël zich aan de vroegere uitspraken van de Raad in zake Palestina zou houden. Een andere blokkade het oude wordt weer nieuw is die van Berlijn. Zonder voorafgaande waarschuwing werd van al le auto's, die van West-Duitsland naar Berlijn gingen een hoge tol geëist. Waar schijnlijk tracht Oost-Duitsland hiermede van het Westen een nieuw handelsver drag af te dwingen. Tegen deze nieuwe communistische manoeuvre om Berlijn te wurgen, welke maatregel bedoelt de uit hongering van mannen, vrouwen en kin deren in het vrije Berlijn, zal ongetwij feld worden opgetreden. Deze noodtoe stand wordt nader bekeken door de Ame rikaanse, Britse en Franse autoriteiten. Het dansende Rusland. Het is ook een do dendans, die om en bij Kaesong wordt uit gevoerd. De schendingen der neutraliteit van Kaesong zijn door de geallieerden van de hand gewezen, doch de Noord- Koreaanse opperbevelhebber wenst, dat de geallieerden ernstig moeten ingaan op die communistische protesten en dat zij anders de wapenstilstandsonderhandelin gen maar moeten afbreken. Het zou heus zo dwaas niet zijn te veronderstellen, dat deze vertragingstactiek in verband staat met de ondertekening van het Japanse vredesverdrag. In de strijd om de olie komt verder wei nig tekening. Nu Engeland zich uit Per- zië terugtrekt, zal laatstgenoemd land zelf proberen zijn olie aan de man te brengen. Daar de olie nu geen geld meer in het laadje brengt, krijgt Perzië met tal van binnenlandse moeilijkheden te kam pen. WINKELSLUITING STEENHOFFSTRAAT. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat zij de winkeliers, gevestigd in de Steenhoff- straat, alhier hebben toegestaan, geduren de de winkelactie, welke zal worden ge houden van Woensdagavond 5 September 1951 tot en met Zaterdag 15 September 1951, hun winkels geopend te houden tot 21 uur. Voorts maken zij bekend, dat zij een alge hele ontheffing hebben verleend van de verplichte middagsluiting in bovenge noemd tijdvak. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 4 September 1951 afwijzend is beschikt op het verzoek van W. Ver woerd, Laanstraat 54 te Soest, om wijzi ging van de te zijnen name staande ver gunning voor vervoer van personen met huurauto's, als bedoeld bij artikel 46 der Wet Autovervoer Personen, en wel in dier voege, dat inplaats van één huurauto, twee huurauto's mogen worden gebezigd. GEMEENTERAADSVERGADERING. De raad onzer gemeente is in openbare vergadering bijeen geroepen tegen Dins dag 11 September 1951, te 19.00 uur, ter behandeling van de navolgende agenda: 1. Vaststelling der notulen der vergade ring van 7 Augustus 1951. 2. Vaststelling van een uitbreidingsplan, regelende de bestemming in onderdelen, met bijbehorende toelichting en bebou wingsvoorschriften voor het industrieter rein, gelegen nabij 't Hart. 3. Voorstel tot het geven van namen aan een drietal straten. 4. Voorstel tot uitbreiding van het aantal leden der raadscommissie Grondbedrijf en Uitbreidingsplan en, in verband daarmede wijziging van de betrekkelijke verorde ning en benoeming van twee leden. 5. Voorstel tot het toestaan van een aan vullend crediet voor uitvoering van de gemeentelijke sociale werkvoorzienings regeling voor handarbeiders. 6. Belastingreclames. 7. Voorstel tot toekenning van 'n subsidie aan de Naaldvakschool. 8. Voorstel tot het aangaan van een geld lening ad 8.600, 9. Aanwijzing vertegenwoordigers in de gemeentelijke commissie van georgani seerd overleg in ambtenarenzaken. 10. Voorstel tot vaststelling van een tij delijke ziektekosten-regeling voor het ge meente-personeel. 11. Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen, t.w.: a. Verpachting van een perceel grond met schuur nabij de Julianalaan aan W. Ben schop. b. Vestiging van een zakelijk recht op ge meente-eigendommen ten behoeve van kabellegging door de P.U.E.M. c. Aankoop van twee stroken grond nabij de Belvédèreweg van A. G. de Bruin en Th. de Zoete. DE V.V.V.-FILM. Met de eerste opnamen voor de film, wel ke de V.V.V. laat vervaardigen door de Soester cineast Piet Huizinga, is vorige week begonnen. De afwezigheid van zon licht doet de opnamen nogal vertragen, maar de film zal op tijd klaar komen. Twee Soester „filmsterren", welke voor lopig nog anoniem blijven, werken aan deze film mede. CHR. GYMNASTIEKVERENIGING „OLYMPIA". Deze vereniging is thans zo uitgegroeid, dat gedurende de gehele week dos avonds les moet worden gegeven. Het volleyballen en ook het tennissen hebben als beoefening een vaste plaats in het programma gekregen, terwijl men be zig is de drumband te formeren. Als tam- ber-maitre is benoemd de heer W. A. Egt- berts. VIJF JAAR SOESTER BESTUURDERS BOND. In een buitengewone algemene ledenver gadering heeft de Soester Bestuurders Bond haar vijf jarig bestaan gevierd. In café Zonneheuvel waren de leden bij een en afgevaardigden van de bestuur dersbonden uit Utrecht en Amersfoort, alsmede de heer J. Roukema, afgevaardig de van het N.V.V., woonden deze feest vergadering bij. Tijdens het huishoudelijk gedeelte van de vergadering werd besloten voor de Soes ter arbeiders een arbeids-avondschool te stichten, terwijl in het winterprogramma een cursus van 4 scholingsavonden opge nomen wordt. Wegens het aftreden van de voorzitter, de heer S. F. Besselsen, werd de heer P. Grift als zodanig gekozen. De nieuwe voorzitter sprak een afscheids woord tot de heer Besselsen en wees er op hoe onder diens leiding de bond uitgroei de in de afgelopen 5 jaar tot een hechte organisatie met 430 leden in 7 afdelingen. Vastgesteld kon nu reeds worden, dat bin nenkort 2 afdelingen aan de 7 bestaande zullen worden toegevoegd en het ledental de 500 zal passeren. Spr. bood de heer Besselsen tenslotte een blijvend aanden ken aan. Na de pauze sprak de heer J. Roukema, die releveerde wat er in de loop der jaren, dank zij de krachtige organisatie bereikt is, waarmede de organisatie haar nut be wezen had. Krachtige actie zal nog wor den ontplooit in die streken, waar de so ciale omstandigheden nog zodanig zijn, dat het communisme er een voedingsbo dem vindt. De afgevaardigden uit Amersfoort en Utrecht, de heren Th. van Oort en J. Ve- lema, brachten hierna de gelukwensen van hun Bond over, terwijl de heer Bes selsen dit deed namens de Algem. Bond van Ambtenaren. AQUARIUM-VERENIGING KREEG EEN NAAM. De terrarium- en aquariumvereniging, welke onlangs is opgericht, kreeg de naam „Zilver Tetra", waarmede een vis- sensoort is „vernoemd". HOE DE DUIVEN VLOGEN. Zondag werd een wedvlucht gehouden vanaf Roozendaal. Van de vereniging „De Vriendschap" waren 286 duiven in con cours. De resultaten waren: G. Sikkelbein I 9 25. W. Nieuwenhuis 2 4 7 15 37 42 48 51 65. R. Koster 3 5. W. Roest 6 59. G. v. d. Broek 8 32 49. Th. de Muynck 10 13 58. J. Mets 11 12 46. G. Teeken 14 19 28 38 43 64. J. Onwezen 16 17 24 47 50. J. Stalen hoef 18 22 29 53 54 55 61. C. Dijkman 20 36 62 63. G. Hooijer 21 67 68. J. Gaas beek 23 39 66. J. Meijwes 26 27 35. E. v. Daatselaar 30 34 44 60. H. Klarenbeek 31. H. Pohlman 33. J. Rams 40 41. G. Sukel, 45 69. J. Mulders, 52. J. Peters 56 57. Door de vereniging „De Zwaluw" werd deelgenomen met 454 duiven met het volgende resultaat: H. Gorissen 1 10 19 48 103. A. van Donse laar 2 23. A. van Asch 3 17 47 72 106 112. W. Krijt 4 13 56 85. W. van Klooster 5 64. Sj. Rijksen 6 34 42 81 90 114. J. v. d. Brink 7 109. A. Rijksen 8 12 21 69 93. A. Dorre- stem 9 79. E. Veerman II 46 77 97 110. G. Marchal 14 50 52. A. van Sloten 15 26 54 57 101 102. A. Hilhorst 16 53. H. Smit Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 POSTGIRO No. 128156 Op gevaar af dat ik door sommigen kwaad zal worden aangekeken, wil ik ditmaal iets zeggen over bromfietsen en hun be rijders. Toen een paar jaar geleden deze dingen voor het eerst op de wegen verschenen, hebben vele ouderen onder ons een beetje smalend gekeken en gedacht aan de vele voorgangers op dit gebied, van verbouw de motoren tot losse aandrijvende ach terwieltjes toe. Al deze dingen verdwe nen zoals zij gekomen waren. Ditmaal hebben ze echter wel heel erg ongelijk gekregen, wat trouwens, gezien de perfectie die de verbrandingsmotor heeft bereikt, niet zo verwonderlijk is. Op het ogenblik karren er zo'n goede 200.000 van die dingen langs onze wegen en hoe het er over een paar jaar zal uit zien, laat zich gemakkelijk raden. De bromfiets is, mits in verstandige han den, een pracht vervoermiddel. Ik vraag me echter af, of het wel ver antwoord is om iedereen, die het in zijn hoofd haalt op een brommer te klimmen, dit te laten doen zonder ook maar een en kele proef af te leggen en te onderzoeken of ze wel enige notie hebben van het hui dige verkeer. Er zitten mensen op een bromfiets, die nog niet zolang geleden niet eens op een autoped durfden te stappen, uit angst voor de drukte, maar nu met een behoor lijke snelheid langs de wegen tuffen. Oudere mensen, die, het spijt me dit te moeten zeggen, soms met 'n gewone fiets een gevaar voor een ander en zichzelf waren, bewegen zich nu al brommend tussen het snelverkeer op de hoofdwegen. Ook kinderen, ternauwernood de luier periode ontgroeid, vieren hun snelheids drift bot. Er is in ons dorp een jongedame, die op haar brommer zit of ze zo van de TT-ra- ces komt, maar die niets, maar dan ook helemaal niets van het verkeer weet. Bochten zijn er voor haar om ze ver te voren reeds af te snijden, verkeerszuilen zijn niet voor haar geplaatst en haar hand uitsteken om richting aan te geven schijnt ze om principiële redenen niet te doen. Vandaag of morgen moet ze bij el kaar geveegd worden. Ik ben een groot voorstander van Vrij heid-Blijheid, maar zó iets is me toch te gek. De kwaden zullen het ook ditmaal voor de goeden bederven en oorzaak zijn, dat binnen korte tijd eisen worden gesteld. Er zullen nu eenmaal steeds mensen blij ven, die tegen zichzelf moeten worden beschermd. H. OEKMAN. 18 67 94. P. de Bes 20 23 36 43 86. N. van Veen 22 59. J. Knoops 24 38 82. V. Reierse 25 98. C. van Soest 27 37 41 63 74 92 99 105. J. Kruseman 28. H. v. d. Kuil 29 66. A. Graumans 30 39. R. Burgstede 31 32 108. F. Limburg 35 104. J. v. d. Belt 40 89. A. Snijders 44 51 100. A. v. d. Vaart 45 75 76. G. Visser 49 84. G. Haks 55 60 101. H. v. d. Broek 58 70 78 $5. N. van Vulpen 62 91. H. Onwezen 61. H. J. Westerveld 68 96. L. van Klooster 65. J. Leek 73. H. Kriek 80. J. v. d. Brakel 83. A. Waaijen- berg 87. E. v. d. Broek 88. J. de Rijk 91. E. de Goede 107. P. van Brienen 113. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s. is geopend Apotheek „Soest- dijk", Van Weedestraat 46. GEBOREN. Frans, Barend, zoon van A. van Slooten en F. v. d. Akker, Klaarwa- terweg 102. Jan Hilbert Johannes, zoon v. A. Smit en R. de Jong, Kerkdwarsstraat 20. Stephanus Maria, zoon van J. P. v. d. Eijnden en P. P. G. Köhnen, W. Pyrmont- laan 18. Anton, zoon van E. Jansen en H. Dorland, Beckeringhstraat 13d. Wouter Hendrikus, zoon van J. van Nimwegen en R. v. d. Bedum, Molenstr. 146. Frahcisca Elisabeth, dochter van P. J. F. Scheele en M. R. Neesen, Molenstraat 59. ONDERTROUWD. H. J. Wolfsen, 22 jr„ expediteur, Parklaan 31 en H. M. Hoo- geveen, 21 jr„ Ringweg 6. J. Chouffoer, 27 jr„ tekenaar-constructeur, Amersfoort en N. de Man, 22 jr., Heideweg 10. GEHUWD. A. W. Rasch, 25 jr., automon teur, Van Straelenlaan 29 en H. E. de Vries, 23 jr., Nieuwerhoekplein 5. C. Ved- der, 22 jr„ expeditieknecht en G. Ramse- laar, 20 jr., P. v. d. Breemerw. 4. J. Prins, 34 jr., losarbeider, Bakkersweg 10 en G. Meerveld, 25 jr., Utrecht. Th. C. van Da len, 26 jr„ kruidenier en M. Geers, 24 jr., Nieuwenhoorn. H. Brood, 51 jr„ kantoor bediende, Parklaan 24 en C. M. den Har- tog, 30 jr., Weesp. J. G. J. Klomp, 23 jr., grafisch vertegenwoordiger, Heideweg 20 en E. Koenders, 25 jr., Soesterbergsestraat 93. W. F. Evers, 27 jr., mijnwerker, Bruns- sum en E. C. Luijer, 26 jr., Kostverloren- weg 5b. OVERLEDEN. Reinier W. Snapper, 2 jr., Amersfoortsestraat 94. Hendrik Bosma, 65 jr., geh. met M. A. H. Welvaars, Juliana laan 51.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1