Huurverhoging of woonbelasting. Van der Huchtschool geopend. IN DE HOEK. Officiële mededelingen. DINSDAG 10 SEPTEMBER 1951. 27e JAARGANG No. 68. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126156 In het bouwbedrijf stapelen de moeilijk heden zich op. De materiaalkosten zijn sinds een jaar schrikbarend gestegen, het rijk beperkt noodgedwongen zijn opdrach ten voor grote bouwwerken, de gemeenten kunnen voor woningbouw geen geld meer tegen lage rente krijgen en de huurverho ging is onvoldoende geweest om het de huiseigenaren mogelijk te maken onder houdswerken op enigszins omvangrijke schaal te doen uitvoeren. Zowel de onder nemers als de arbeiders in het bouwbedrijf vrezen dus slechte tijden in de naaste toe komst en voor vele aannemers van bouw werken zijn deze slechte tijden er al, getuige het toenemend aantal faillissementen in dit vak. Bij de rijkswerkplaatsen, waar onge schoolden of werklozen uit andere beroepen o.a. worden opgeleid tot schilder of bouw vakarbeider, heeft men dan ook reeds de schildersopleiding stopgezet, terwijl de vak bonden erop aandringen ook de opleiding voor de andere bouwvakken te laten verval len. De resultaten van deze zgn. herscholing zijn trouwens zeer tegengevallen en hebben de kosten, die er aan besteed zijn, niet goedgemaakt. Intussen blijft de woningnood onveranderd groot, zodat we klem zitten tussen de noodzaak om te bouwen en de onmacht om voldoende bouwwerken te kunnen betalen. Natuurlijk wordt er van alle kanten gezocht naar een oplossing van dit probleem. Men verwacht dat minister in 't Veld binnenkort met vrij ingrijpende voorstellen zal komen, maar men weet nog niet wat deze zullen inhouden. Wel is er bij de Sociaal-Economische Raad een plan in studie, dat voor grote groepen van de bevolking een drastische huurver hoging zou betekenen. De opbrengst van gevolge van de huurstop is dit voor verre deze huurverhoging zou echter niet aan de huiseigenaars ten goede komen en slechts ten dele voor onderhoudswerk worden be stemd, doch hoofdzakelijk worden gebruikt om er de nieuwbouw mee te financieren. Dit plan is afkomstig van belangrijke groe pen van de bouwondernemers, die aange raden hebben de huren te koppelen aan het inkomen. Hun redenering is, dat men vóór de oorlog normaal ongeveer een zesde van zijn inkomen aan huishuur besteedde. Ten- weg de meeste mensen niet meer het ge val. De hierbedoelde werkgevers menen nu dat het billijk zou zijn niettemin een hogere huur te heffen tot een zesde van het inko men om met de meerdere opbrengst fond sen te vormen voor het bouwen van nieuwe woningen. In het weekblad „Bouw" van 30 Juni jl. wordt dit voorstel verdedigd door de heer Laman Trip, secretaris van de Raad van Bestuur voor het Bouwbedrijf. "Wij vragen ons af of de werkgeversorgani saties dit voorstel wel voldoende doordacht hebben, want er zitten zeer bedenkelijke (kanten aan. Zij vergeten ten eerste, dat vroeger iedereen de vrijheid en ook de ge legenheid had een dure of een goedkope woning naar eigen keus te huren. Men kon méér, maar ook minder dan een zesde van zijn inkomen aan huur uitgeven, al naar men wenste. En men kon van huis veran deren, als ons dat om de een of andere reden beter paste. Thans echter is men practisch aan zijn woning gebonden en dus ook aan de zware last, die het nieuwe voor stel zou opleggen. Wie bij voorbeeld goed koper zou willen wonen om kinderen te laten studeren of ouders te onderhouden, zou dit niet mogelijk zijn. De heer Laman Trip betoogt verder, dat bij deze maatregel de drang zou ontstaan om voor de hogere huurprijs ook een mooiere woning te ver langen, waardoor goedkope woningen vrij zouden komen. Dit is dunkt ons om twee redenen onjuist bekeken. De getroffenen zouden hun inkomen zien dalen, doordat zij zoveel meer huur moeten betalen (welke overigens niet meer het karakter van huur zou hebben, doch meer van een woonbelas ting). Zij zullen dan moeten bezuinigen en waarschijnlijk in de eerste plaats trachten huurders het gelag voor een groot deel zou- door onderverhuring trachten hun huurlast te verlichten. Doch voor de onderverhuring van kamers zullen zij dan nog veel hogere prijzen vragen dan thans, zodat de onder den moeten betalen. In de tweede plaats vergeet men, dat wanneer men mensen uit een goedkoop naar een duur huis over hevelt, deze hogere huur geen overschot voor de woningbouwpot laat en dus geen algemeen nuttig effect heeft. Daarnaast is er nog een heel ander bezwaar tegen het voorgestelde systeem. Als men voor de huur een zesde van het inkomen gaat opeisen, wat belet dan andere groepen van zgn. „verzorgde bedrijven" eveneens 'n om zijn inkomen na aftrek van belastingen, redelijk deel van het inkomen op te eisen. Besteedde men vroeger bijv. 10 of 12 pet van zijn inkomen aan textiel, dan zou de textielindustrie in navolging van de bouw ondernemers kunnen verlangen dat dit thans weer zo zou worden. Het is bijv. zeker niet ondenkbaar dat men deze redenering zou toepassen bij de aanslagen voor gas, electriciteit en waterleiding. Wat zou er op die manier nog overblijven van ieders recht naar eigen inzicht te besteden? Neen. dit voorstel van de bouwondernemers zou rechtstreeks leiden naar vrijwel Rus sische toestanden en wij veronderstellen dan ook, dat zij deze consequenties van hun voorstel totaal over het hoofd hebben ge zien. Op deze wijze zal men zeker het bouw- nog beter de huren eenvoudig vrij kunnen vraagstuk niet oplossen. Dan zou men laten. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest, maken bekend, dat het verzoek van de N.V. „Pephriet", Van Weedestraat 53-57, Soest, om op-in perceel Van Weedestr. 53-57, kadastraal bekend in sectie H. no. 6189, een fabriek voor vervaardiging van technisch keramische producten te mogen uitbreiden, door hen is verdaagd. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van J. de Jong, Verlengde Kolonieweg no. 3, Soest, om in perceel Verlengde Kolonieweg no. 3, kadastraal bekend in sectie D no. 2694, 'n bestaande broodbakkerij te mogen uit breiden, door hen is verdaagd. Vrijdagavond werd onder grote belang stelling de nieuwe Van der Huchtschool officieel geopend. Het schoolbestuur, het onderwijzend per soneel, Wethouder Van Zadelhoff en vele anderen waren onder de belangstellenden toen Mevr. Ten Bosch, voorzitster van het schoolbestuur, een welkomstwoord sprak in de recreatie-ruimte van deze school. De Burgemeester sprak hierna zijn geluk wensen uit met de totstandkoming van de ze school. Dit is de tweede school, welke in 1951 in Soest gereed gekomen is, aldus spr., doch hieruit moet men niet afleiden, dat het bouwen van scholen zo gemakkelijk gaat. Integendeel, de moeilijke financiële toe stand van het Rijk en de Gemeente en de schaarste in de bouwmaterialen maken de bouw van een school zeer moeilijk en ik ben bang, zeide spr., dat deze school voorlopig de laatste is, die hier gebouwd wordt. Met deze school heeft het school bestuur de mogelijkheid gekregen, om hier onderwijs te geven naar eigen inzich ten en idealen en ik hoop en verwacht, dat de idealen waaruit deze school is voortgekomen, verwezenlijkt zullen wor den en dat U zich hier „thuis" zult voe len. Indien de jeugdige bevolking van de ze school 't haar gegeven onderwijs goed volgt, zal het geld goed besteed zijn. Onder de beste wensen voor de school en haar jeugd verklaarde spr. het gebouw voor geopend. Een kinderkoortje zong hierna een ope ningslied, waarbij het zelf voor de bege leiding zorg droeg met blokfluit en gui taar. Mevr. Ten Bosch vertolkte hierna de dankbaarheid van het schoolbestuur en het personeel voor het gereedkomen van de school. Zij dankte de Burgemeester en het gemeentebestuur, de afdeling en de H.M. de Koningin heeft een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling van „Het Nederlandse Trekpaard" in de Veemarkt hallen te Den Bosch. De paarden, w.o. de kampioen van het vo rig jaar, worden aan H.M. de Koningin voorgeleid. wethouder van Onderwijs, de Inspecteur van het Lager Onderwijs, de architecten Pothoven Sr. en Ir. Pothoven Jr., de aan nemer Eigenraam met zijn personeel, waaronder zich mensen bevonden, die va der waren van kinderen, die op deze school het onderwijs zullen genieten. Zij dankte ook voor de steun van het Van der Huchtfonds, de Kinderbond en de Anti-Vivisectie Bond. Een speciaal woord aan de ouder-commis- sie en de penningmeester, de heer An- driessen, werd medé geuit, alsmede woor den van grote lof voor de oouwcommissie, de heren Nijhoff en Van Asselt, voor wel ke laatste, oud hoofd dezer school, deze school de bekroning van zijn levenswerk is. Spr. verklaarde namens de leerkrachten, dat het onderwijs aan deze school gedra gen zou worden door de idealen van de Stichters van dit progressief neutraal on derwijs. Hierna sprak de Inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer Lindenman. De ge lukwensen van deze functionaris golden speciaal de heer Van Asselt en spr. wilde zichzelf ook gelukwensen met deze nieu we school, die een sieraad is in zijn in spectie. Spr. denkt aan de tijd, dat men op verschillende manieren het classikaal on derwijs wilde verbeteren en constateerde, dat de pioniers van deze school het beste van verschillende systemen overnamen. Grotere vrijheid en rekening houden met 't individu kunnen alleen worden verwe zenlijkt in een paedagogisch geprefor- meerd veld. Dit „veld" was er niet in de oude school, zeide spr. Daar kon U Uw idealen niet in praktijk brengen, doch hier in dit moderne gebouw zal dit moge lijk zijn. Mej. Jolles sprak namens de Kinderbond en over de speciale band, welke er op de lichtende figuur, welke Mevrouw Van der Hucht-Kerkhoven is geweest. Zij was de oprichtster van de Kinderbond aan het einde van de vorige eeuw, toen er voor 't kind weinig werd gedaan. De Bond en deze school zullen gezamen lijk de jeugd wijzen op het grote verant woordelijkheidsgevoel en de grote rijk dom van het leven en wij zullen hen in deze richtlijnen klaar maken voor het le ven. Spr. schonk hierna de linoleum- vloerbedekking van de recreatie-zaal. Mevr. Doorman, voorzitster van het Van der Huchtfonds, welk fonds haar aandeel in deze vloerbedekking had geleverd, wees op de figuur van Mevrouw van der Hucht, die de oprichtster was van de Dierenbeschermings-vereniging van de Kinderbond en de eerste stoot had gege ven tot de bouw van deze school. Namens de Nederlandse Bond ter bestrij ding van de Vivï-sectie bracht dr. Kaayk gelukwensen over. Spr. verheugde zich over het feit, dat op deze school de liefde voor mens en dier wordt aangekweekt en om de band tussen school en Bond te be waren bood spr. een ingelijste plaat aan. Het oud-hoofd der school, de heer A. van Asselt, zeide, dat deze feestdag zijn grote feestdag was. Spr. heeft twee jaar op de Bosstraat en 16 jaar op de Molenstraat het humanitaire onderwijs gediend. De huma nitaire school in 1913 was de pionier van de onderwijsvernieuwing dank zij de steun van enkele idealisten, Felix Orth en de heer Van Mierop. Zij stelden zich tot doel op deze school de persoonlijkheid van het individu tot volle wasdom te laten komen. Karaktervorming] is hoofdzaak. Dit betekent, dat de leerkracht een goed Met grote schreeuwende koppen hebben verleden week sommige dagbladen het verhaal gebracht van een militair, die op de weg Meppel-Groningen een hondje had „vermoord". Nu zou men kunnen zeggen: daar zijn de militairen niet voor, laten ze elkaar tè lijf gaan. Aan de andere kant is het een ver heugend verschijnsel, dat in „De Tele graaf" niet minder dan vijf inzenders hun felle verontwaardiging luchtten over het „afschuwwekkend, verschrikkelijk, he meltergend misdrijf" (H Gioesz), over het „individu met misdadige inslag" (Niels P. Andersen Jr.), over dat „beest van een militair" (Dr. Steenhuis), over „de ellen deling, die profiteerde van het feit, dat in ons land geen doodstraf bestaat" (J. van Wely), terwijl tenslotte in hetzelfde blad mevr. Elise Goldschmidt-Grumeier de om standers critiseerde en schreef: „Wat een helden, die een hondje door een schurk laten doodtrappen en het niet beletten". Die verontwaardiging zou mij dubbel goed gedaan hebben, als al die mensen door de sensationnele berichtgeving van hun dagblad niet waren misleid. Ontdaan van alle sensatie-franje heeft deze zaak zich als volgt toegedragen: Een graanhandelaar uit de Wijk overreed een hondje. De man stopte even, zag dat het beest lag te zieltogen, verzocht een paar arbeiders of zij het dier een klap met hun schop wilden geven en.reed door. De „misdadige" militair, die op zijn heen weg passeerde, had wat mensen bij elkaar zien staan geen van de arbeiders had aan het verzoek van de automobilist vol daan stopte op zijn terugweg en zag dat het arme beest nog steeds leefde. Men deed niets anders dan met meewarige ge zichten naar het stervende beest kijken. „Wil U hem misschien uit zijn lijden hel pen en hem doodschieten"? werd de mi litair gevraagd. Deze soldaat had echter geen ammunitie bij zich, maar een beetje geprikkeld door de houding van die omstanders zei hij: „Ik zal hem wel uit zijn lijden helpen". Nu was die militair met die hulp niet zeer gelukkig. Hij gooide het half verbrijzelde dier in een vaart, doch toen hij zag, dat 't met zijn voorpoten nog trachtte te zwem men, ging de soldaat op zijn buik liggen, duwde met zijn schoen het dier onder wa ter tot het de geest had gegeven en wer kelijk uit zijn lijden was. Als wij voor ogen houden, dat de manier- waarop niet elegant was, was het in de gegeven omstandigheden voor de half dode hond, die tóch niet meer genezen kon, het beste. De omstanders, die geen hand hadden uit gestoken om het beest uit z'n lijden te hel pen, maar die dit lijden stomweg hadden aangekeken en die de militair hadden ge vraagd te doen wat zij zelf niet durfden, werden nu plotseling verontwaardigd: het sensatie-bericht was geboren Maar ik geloof, dat al die inzenders van het dagblad hun heftige ingezonden stuk ken tegen die soldaat wel in de pen zou den hebben gehouden, als zij de juiste toe dracht van de zaak hadden vernomen. Naar mijn bescheiden mening is de bur ger, die de hond overreed en liet liggen de hoofdschuldige. Voor de militair, die trachtte te helpen door de hond te doden, kan van schuld geen sprake zijn. Alle in gezonden stukken van verkeerd ingelichte mensen ten spijt. H. OEKMAN. voorbeeld moet zijn. Het is daarom, dat van hen geëist wordt, dat zij zich geheel onthouden van alcohol en tabak en ver der vegetariër en dierenbeschermer moe ten zijn. Spr. overhandigde als secretaris van het schoolbestuur de sleutel van de school aan de heer Nijhoff, hoofd der school, waarvoor deze dank bracht. De ouder-commissie bracht haar geluk wensen over door middel van de heer N. Sloof, voorzitter. Deze releveerde, dat de opbrengst van de bazar besteed is gewor den aan het bouwen van een grote kelder onder dit gebouw en deelde mede, dat de ouder-commissie zorg zal dragen, dat in deze zaal een podium zal worden opge richt, ten dienste van toneel-uitvoeringen e.d., terwijl de vaders van de schoolkin deren aan de achterzijde van de school 'n betonnen stoep zullen maken, waarop 't lesgeven in de openlucht mogelijk wordt gemaakt. Spr. bood tenslotte nog als extra cadeau aan een radio-gramafoon-installatie aan, een cadeau hetwelk velerlei perspectieven opent. De heer Gorter sprak namens het onder wijzend personeel en schonk een grote stofzuiger. Vervolg op pagina 2.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1