Het ruimteprobleem en defensie* SOEST. IN DE HOEK. Officiële mededelingen. DINSDAG 18 SEPTEMBER 1951. 27e JAARGANG No. 70. 5QESTEK(f[OURANT Verschiint iedere Dinsda? en Vrüdae. Abonn. Der kwart, f 1.75 - Der oost f 1.95 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK De onvermijdelijke uitgaven voor leger vloot en luchtmacht leggen een zodanige druk op onze volkshuishouding, dat de gehele Nederlandse economie als het ware doorbuigt onder de bijna ondragelijke fi nanciële last, ook een sociaal-economisch probleem van de grootste orde komt tege lijkertijd naar voren. Dat is het probleem van het aanleggen van militaire oefen terreinen, vliegvelden en verdedigingswer ken in een zeer dicht bevolkt land. Nauw hiermee verbonden is nog een derde vraag stuk, nl. de spreiding van de vitale bedrij ven over een zo groot mogelijke opper vlakte, teneinde het vernietigingsgevaar bij een aanval te verkleinen. Deze beide vraag stukken samen vormen het ruimte-pro bleem, dat de defensie ons stelt. Helaas zijn beide vrijwel onoplosbaar. Wat het aanleggen van oefenterreinen be treft, wij hebben reeds een zo groot tekort aan cultuurgrond, dat tienduizenden jonge boeren geen bedrijf kunnen krijgen en tal lozen van hen moeten emigreren naar Canada, Australië, enz. Woeste grond voor ontginning is er bijna niet meer en de Zui derzeepolders voegen slechts langzaam nieuwe cultuurgrond aan onze landbouw toe. Bovendien verliezen wij elk jaar enkele duizenden hectaren weiden en akkers ten gevolge van bebouwing met woningen en fabrieken en door de aanleg van wegen, kanalen, enz. En daar komt nu nog de behoefte van leger en luchtmacht bij aan grote oppervlakten militair oefenterrein. Men kan zonder enige overdrijving zeggen dat dergelijke terreinen niet in voldoende omvang in ons land te vinden zijn zonder onherstelbare schade aan de Nederlandse samenleving toe te brengen. Wat zal er bijv. overblijven van de Veluwe als land bouwgebied en als ontspanningsoord, wan neer men er eindeloze vliegvelden en even eindeloze schietbanen voor modern geschut gaat aanleggen? Wat zal er van de bossen overschieten, wanneer zij voor oefenterrei nen met tanks worden gebruikt? Voor der gelijke doeleinden is ons land eenvoudig te klein. Aangewezen zou het dan ook zijn wanneer ons leger de benodigde oefenterreinen ter beschikking kreeg in nagenoeg onbewoonde en ongebruikte heidegebieden in Duitsland. Niet ver van de Nederlandse grens zijn der gelijke terreinen in voldoende mate te vin den zonder dat men de Duitse samenleving zou verstoren. De Fransen, Amerikanen, Engelsen en Belgen hebben dit trouwens reeds lang gedaan, doch de Nederlandse autoriteiten schijnen het geschikte ogen blik om zich van dergelijke terreinen te verzekeren te hebben laten voorbijgaan met het gevolg, dat een delegatie, die over dit vraagstuk in Duitsland kwam praten een voudig werd afgeblaft. Het wil ons voor komen, dat deze kwestie niet moet worden gezien als een aangelegenheid tussen Ne derland en Duitsland maar als een onder deel van de West-Europese verdediging en dus van de Atlantische Unie. Het opper bevel van de Atlantische verdediging zou aan het Nederlandse leger de gewenste oefenterreinen moeten toewijzen. Bij het vraagstuk der spreiding van de sleutelindustrieën bestaat een dergelijke uitwijkmogelijkheid echter niet; men kan immers de kwetsbaarheid van een dichtbe volkt land slechts zeer weinig verminderen. Dit geldt in het bijzonder voor onze weste lijke provincies, waar de ene grote stad vlak naast de andere ligt. Tel maar eens opAmsterdam met 800.000 inwoners. Op nog geen 20 km. afstand Haarlem met Heemstede, Aerdenhout en Bloemendaal rond 200.000. Vlak daartegenaan de combi natie IJmuiden, Velsen, Beverwijk, waar men in weinige jaren eveneens een bevol king van 200.000 mensen verwacht. Naar het zuiden volgt op 24 km Leiden met onge veer 80.000 inwoners, daarna Den Haag met Voorburg, Rijswijk en Wassenaar met omstreeks 650.000 inwoners, op 8 km. Delft met 80.000 en dan de combinatie Rotter dam, Schiedam, Vlaardingen met nog eens een dikke 800.000 mensen. Het Gooi en de Zaanstreek laten we dan nog buiten be schouwing. Bij een zo dichte bevolking is het totaal onmogelijk de industrieën te isoleren of te camoufleren en om de woon wijken tegen bombardementen te beveili gen. Aangezien soortgelijke omstandighe den gelden voor ieder dichtbevolkt land, is het duidelijk, dat West-Europa met zijn wereldsteden en wereldhavens zich slechts zeer ten dele kan beschermen door uitbrei ding der defensie en dat er dus vooral naar moet worden gestreefd het uitbarsten van een oorlog te voorkomen. Militaire paraat heid is noodzakelijk, maar een op vrede gerichte politiek is nog eens zo belangrijk. BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 12615# H. M. de Koningin was aanwezig bij de viering van het 75-jarjg bestaan van de Rijkslandbouw Hogeschool te Wageningen. H.M. tijdens een wandeling door de boom gaarden van genoemde school. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Soest, gelet op artikel 75 der L.O.-wet 1920, brengen ter algemene kennis, dat de Raad dezer gemeente in zijn vergadering van 11 dezer besloten heeft de wettelijk voor geschreven medewerking te verlenen t.a.v. het verzoek van het R.K. Schoolbe stuur te Soest tot het verbeteren van de gasverwarmingsinstallatie van de R.K. Jongensschool, Steenhoffstraat 26, alhier. BEKENDMAKING. Het hoofd van het gemeentebestuur van Soest brengt ter kennis, dat het door de gemeenteraad in zijn vergadering van 11 dezer vastgestelde uitbreidingsplan in on derdelen voor het industrieterrein, gele gen nabij 't Hart met bijbehorende toelich ting en bebouwingsvoorschriften, vanaf 17 September a.s. gedurende veertien da gen ter gemeente-secretarie voor een ie der ter inzage ligt. Binnen zes weken na afloop van die termijn kunnen belang hebbenden, die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend, bij Gedeputeerde Staten tegen het plan bezwaren indienen. LEGGER DER WEGEN. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen, ten verzoeke van Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, ter open bare kennis, dat laatstgenoemd College voornemens is om de eerste wijzigingsleg ger der wegen voor de gemeente Soest, betrekking hebbende op de Richelleweg, vast te stellen met afwijking van het op gemaakte ontwerp, en dat in verband hiermede de wegenlegger, het ontwerp- le wijzigingslegger en het ontwerp van de in die wijziginslegger aan te brengen wijzigingen, ter inzage van belanghebben den zullen liggen van 20 September 1951 tot 22 October 1951, in het gebouw van 't Provinciaal Bestuur, Achter St. Pieter 20 te Utrecht (Kamer 85). Bezwaarschriften tegen de voorgenomen wijzigingen dienen bij Gedeputeerde Sta ten voornoemd te worden ingediend; zij worden bij de ontwerpen ter inzage ge legd. De bezwaarschriften kunnen worden toe gelicht en bezwaren tegen de voorgeno men wijzigingen kunnen mede worden ingebracht in een zitting van een door Gedeputeerde Staten uit hun midden be noemde Commissie. Deze zitting zal worden gehouden op Maandag 22 October 1951, te 11 uur voor- middags, in het gebouw van het Provin ciaal Bestuur te Utrecht. De Raad der gemeente Soest, gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethou ders d.d. 22 Augustus 1951, le afdeling nr. 72, betreffende het geven van namen aan een drietal straten in Soest-Zuid, gelet op het ter vergadering ingediende amende- mentsvoorstel, besluit: a. de weg nr. 151 van het bij raadsbesluit van 20 November 1935 vastgestelde uit breidingsplan, vormende een verbinding van de St. Willibrordusstraat met de Braamweg te noemen: ,,Bonifaciusstraat"; b. de weg 148 van voormeld uitbreidings plan vormende een verbinding van de Heideweg met de Foekenlaan te noemen „Esdoornlaan"; c. de weg 104 van voormeld uitbreidings plan, vormende een verbinding van de Ossendamweg met de Plasweg te noe men ,,Dr. s'Jacobstraat". TERAARDEBESTELLING S. FOKKENS. Vrijdagmiddag werd onder grote belang stelling het stoffelijk overschot van de heer S. Fokkens, oud-hoofd der Chr. Ulo school alhier, op de Ned. Hervormde Be graafplaats ter aarde besteld. Een grote groep van familieleden en vrienden, oud-leerlingen, bestuursleden van de Chr. School en personen uit het onderwijs, hadden zich rond de groeve geschaard, toen Ds. Lambers Heerspink, Gereformeerd predikant alhier, het woord nam en de overledene schetste als een op recht Christen. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer H. Fennema, wees op de ijver, waar mede de overledene de Chr. Ulo-school heeft gediend en vergroot. In 1921 startte de overledene met 18 leerlingen, terwijl thans ruim 90 leerlingen deze school be zoeken. De heer J. W. ten Broeke, opvolger van de heer S. Fokkens, sprak mede namens het personeel der school. Als een diep ge lovend en oprecht mens had spr. de over ledene leren kennen en hij was dankbaar voor de vele adviezen en raadgevingen, die de overledene hem had gegeven. On verbrekelijk zal de naam van de heer Fokkens 2an de Chr. Ulo-school verbon den blijven. Na het zingen van psalm 73 dankte de zoon van de overledene. SUCCESVOLLE BUS-BOOTTOCHTEN. Dank zij de grote medewerking van de Fa. Tensen en de Fa. Van Schaik te Baarn zijn de bus-boottochten naar Spakenburg een succes geworden. Ook de leden van de V.V.V. hebben in 2 tochten dit initiatief van de de V.V.V.'s van Soest en Baarn gewaardeerd en a.s. Donderdag zal, bij voldoende deelname, nogmaals een tocht worden gehouden. Inmiddels is door de Algem. Nederl. Ver. voor Vreemdelingenverkeer besloten de ze boottocht in te schakelen in de buiten landse propaganda van de vereniging. Buitenlandse toeristen zullen de deelne mers van deze tochten -worden en direc teuren van reisbureaux en buitenlandse journalisten zullen t.z.t. een dezer toch ten meemaken. DE VERNIEUWDE KLAARWATERWEG. Zaterdag waren op de Klaarwaterweg ere-poorten en guirlandes aangebracht en wapperende vlaggen vertolkten de feest vreugde van de bewoners, omdat de mod- der-misère van hun weg definitief was verdwenen en plaats had gemaakt voor 'n goede asphalt-bedekking op de weg en de trottoirs. De bewoners staken hun dank baarheid over dit feit niet onder stoelen of banken, als gevolg waarvan Zaterdagmid dag de weg feestelijk en officieel werd ge opend. De voorzitter van de Buurtvereniging „West", de heer J. C. M. Smit, sprak aan het begin van de weg, nabij de Beuken laan, een welkomstwoord tot de genodig den: de Burgemeester, de gemeente-se cretaris, de directeur van Gemeentewer ken met zijn technische ambtenaren, de hoofdinspecteur van politie, afgevaardig de van het aannemersbedrijf N.B.M. uit Zaandam en bestuursleden van verschil lende buurtverenigingen. Onze Burgemeester wees in zijn openings toespraak op de belangrijkheid van het raadsbesluit voor de bewoners van deze weg, toen de gemeenteraad besloot tot verbetering van de weg over te gaan. On voorziene grote moeilijkheden deden zich echter bij het werk voor. Onder de weg trof men een waterlozing van de Eng aan, waardoor het rioleringswerk zeer werd belemmerd en waardoor het gehele werk langer duurde dan was begroot. Spr. wens te de b&woners geluk met de thans gereed gekomen verbetering en beval de nieuwe weg in hun bijzondere zorg aan. Met het doorknippen van een oranje lint ver klaarde spr. de weg voor geopend. De Soester Harmonie blies vrolijke mars muziek, honderden kinderen zwaaiden met hun vlaggetjes en de genodigden maakten een wandeling over de nieuwe weg. In de speeltuin werd hierna de thee ge- Zoals was te voorzien zijn de moeilijkhe den in de textiel-industrie en de textiel handel prompt gekomen zoals verwacht werd. Een prijsverlaging door de winkeliers op een moment, dat de grondstoffenprijzen eerder neiging vertonen tot steigen dan tot dalen, kan mogelijk voor hen, die krap bij kas zitten en tegen vervaldata van re keningen zitten, wat opluchting brengen, maar het is een ongezonde toestand. Het ergste was, dat ook zij, die niet m die noodzaak verkeerden, mee moesten doen, om tegenover hun cliënten geen al te gek figuur te slaan. Nu komen er echter de moeilijkheden. De prijzenslag heeft voor de meesten niet genoeg opgeleverd, de grondstoffenprijzen willen wel omlaag doch niet voldoende en zij, die aan contracten vastzitten, afge sloten op het top-niveau der prijzen, zit ten met de brokken. Waarom ik daar nu in een hoekje over zwam? Dat komt zo. Een onzer dorpsgenoten meende, toen wij spraken over de sof der textiel, dat hij er niet toe kon komen medelijden te hebben met mensen in de textielwereld. Niemand vraagt dit medelijden, zelfs de textielmensen niet, maar zij, die zó rede neren, geven toch wel blijk weinig inzicht te hebben. Het zijn immers ook nu weer de kleine werknemers, die in de eerste plaats de hardste klap moeten opvangen in de vorm van een ontslagbriefje. Nu weet ik wel, dat de sociale voorzienin gen tegenwoordig zo goed zijn, dat ontslag geen financieel debacle betekent, maar de morele kant is veel erger. Wanneer het spook der werkeloosheid weer gaat rondwaren, dan steekt het het een en ander aan en daar wij dit in het huidige Nederland slecht kunnen hebben, hoop ik, dat de regering inzake crediet- verlening door de Banken geen absolute macht krijgt. Maar ook hoop ik dat de winkeliers niet zo onverstandig zullen zijn, wéér eens een prijzenoorlog te ont ketenen, onverschillig in welk artikel, vóórdat de goederenprijzen daartoe aan leiding geven. De hieraan verbonden sla gen komen niet alleen op hun eigen rug neer, maar ook op die van hen, die zij zeg gen een plezier te willen doen, omdat het publiek nu niet of maar zeer weinig koopt tegen de noodzakelijk hoger wordende prijzen, hetgeen werkeloosheid tot gevolg heeft. H. OEKMAN. serveerd, waarna spelen en wedstrijden werden gehouden voor de kinderen, wel ke een prettig en vlot verloop hadden. Des avonds werden op hetzelfde terrein volksspelen gehouden voor de ouderen en ook toen ging het er gezellig en ouder wets toe. TERUG UIT KOREA. Met het afgeloste Nederlandse Detache ment der V.N., welk onderdeel thans op weg is naar ons land, keert terug onze plaatsgenoot A. Boeklagen, Korte Hart- weg 7. WAS DE BESTUURDER NIET DRONKEN? Zondagmiddag deelde de Amersfoortse politie aan onze politie mede, dat een personenauto over de hoofdweg naderde, die zig-zag over de weg reed. Voor ons politie-bureau werd de personenauto aangehouden en hierin bleken twee jon gelui te zitten. De bestuurder had geen rijbewijs, geen wegenkaart en geen belas- tingkaart, doch van enige dranklucht was geen sprake. Na het nemen van de bloed proef mochten de heren autorijders ver der liften, daar de auto in beslag werd genomen. Deze had n.1. een defecte stuur inrichting, niet-werkende schokbrekers, een defecte koelinstallatie, defecte rich tingaanwijzers, losse zitbanken en derge lijke inconveniënten. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, Van Weedestraat 3, op Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur. Snijbonenmolen, rubb. kinderlaars, plastic ceintuur, 2 peddels, blauwe hoofddoek, au to-buitenband, portemonnaie, zak pronk- bonen, zonnebril, rol van wringer, bruine portemonnaie, loper, damesregenjas, da mesrijwiel, linker kinderschoen, R. K. kerkboek, bruine kinderschoudertas, paar glacé heren handschoenen, zwarte alpino muts, groen kindertasje, armband van munten, ceintuur van regenjas.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1