Foto-wedstrijd werd een succes* SOESTERBERG. Pleidooi voor Klokhervorming* afstand bewaren. De, ter gelegenheid van het I2V2 jarig be staan van zijn zaak, door de heer Mook uitgeschreven foto-wedstrijd is, zowel voor hem zelf als voor de inzenders een groot succes geworden. Dit bleek gister avond, toen de ingezonden foto's in het nieuwe atelier van de heer Mook werden tentoongesteld en de prijswinnaars wer den bekend gemaakt. Een klein gezelschap genodigden was bij deze gebeurtenis tegenwoordig. Onder de genodigden waren de Burgemeester; de heer J. G. A. Batenburg, als voorzitter van Soest-Vooruit; de heer C. J. Schadde- lee, als voorzitter van de Winkeliersver eniging; de heer C. Dreyer, voorzitter van de Ned. Fotografen-Vereniging; de heer C. J. Weers, vak-fotograaf, lid van de ju ry; de heer A. Pastoor, vak-fotograaf, lid van de jury; de heer W. Surink, directeur van Soest-Vooruit, lid van de jury en de winnaar van de hoofdprijs, de heer H. v. d. Crommenacker. De heer Mook zeide in zijn welkomst woord, dat deze wedstrijd in verschillende opzichten geslaagd is. Soester en niet- Soester amateurs zochten en vonden de mooiste plekjes in Soest, terwijl deze wed strijd waarschijnlijk de oprichting van 'n amateur-fotografen-vereniging tot gevolg zal hebben. De Burgemeester zeide, dat de heer Mook de Soester amateur-fotografen zeer aan zich heeft verplicht met deze wedstrijd en ook met de tentoonstelling zullen zij zeer zijn ingenomen, daar zij hierop vergelij kingsmateriaal vinden en goede ideéén kunnen opdoen. De oprichting van een amateur-fotografen-vereniging juichte spr. van harte toe, daar het bijeenbrengen van personen met dezelfde hobby de ge meenschap goed doet. Onder gelukwen sen overhandigde spr. hierna de hoofd prijs, een Agfa Isolette, aan de heer H. v. d. Crommenacker. Namens de collega's fotografen wenste de heer Breyer de heer Mook geluk met deze wedstrijd, welke voor het eerst in Ne derland door een fotograaf werd uitge schreven. De heer Weers releveerde de zware taak, welke de jury had gehad. Hij wees hierbij op de bloei van de zaak van de heer Mook in twaalf en een half jaar en gaf de verzekering, dat, indien er overgegaan wordt tot oprichting van een vereniging, de Algemene Bond van Nederlandse Fo to-amateur-vereniging, welks voorzit ter, de heer W. J. A. Bartels, deze avond verhinderd was te komen, achter de op richters zal staan. De heer Batenburg dankte de heer Mook voor het verheugend initiatief, waardoor het vreemdelingenverkeer werd gediend. De heer Weers gaf hierna een interessan te toelichting op de ingezonden foto's. De prijswinnaars waren: Hoofdprijs: (Agfa Isolette) H. v. d. Crom menacker, Julianalaan 72. Klasse A Mooi Soest: Eerste prijs; J. Reurmk, Ossendamweg 53. Tweede prijs: P. Hoogendoorn, Eigendom weg 102. Derde prijs: J. van Oostende, Schaepmantraat 53. Vierde prijs: P. A. Riksen, Nieuweweg 22a. Vijfde prijs: J. v. Beek, Schoolstraat 62. Zesde prijs: H. Steendam, Soesterbergsestraat 118. Klasse B Vacantie in Nederland: le Prijs J. W. F. Bruin, Pelikaanweg 18. 2e Prijs: P. Hogendoorn, Eigendomweg 102. 3e Prijs J. F. Groart, Van Weedestr. 36 en CorporaalVB. Sliggers, L.S.K. Soest - duinen. 4e prijs: Mej. v. Soest, Sparren laan 4. 5e Prijs: Frans Trautwein, Linden- laan 9. 6e Prijs, H. J. de Wilde, Anna Pau- lownalaan 4. K.K.T.T.V. „SOESTDIJK". De in dit weekeinde aangevangen onder linge wedstrijden, georganiseerd door de R.K. Tafeltennisvereniging „Soestdijk", hadden het volgende resultaat: W. ClörenC. van Haarlem 16-21, 14-21. B. van HaarlemH. Romer 21-18, 21-17. C. v. HaarlemB. v. Haarlem 21-12, 21-11. Th. GreeveC. van Haarlem 17-21, 18-21. M. Schut—H. de Jong 21-19, 21-10. A. v. HaarlemC. v. Haarlem 21-19, 19-21, 18-21. H. GreeveA. v. Haarlem 12-21, 13-21. M. SchutC. van Haarlem 15-21, 14-21. ;H. RömerB. van Haarlem 19-21, 18-21. W. Clören—M. Schut 11-21, 7-21. G. BuurmanC. v. Haarlem 21-18, 21-19. B. van HaarlemG. Berends 21-18, 21-16. Besloten is dit jaar deel te nemen aan de Bonds-competitie en bij voldoende opgave van nieuwe leden, zal nog een tweede team worden afgevaardigd. ONACHTZAAMHEID MET GEVOLGEN. Het had weinig gescheeld of een brandend sigarettenpeukje, dat een 61-jarige los- werkman uit onze gemeente uit het zol derraam gooide, had de gehele woning in de as gelegd. De man had een sigaret ge rookt en in de mening, dat het peukje was uitgedoofd, gooide hij het uit het zolderraam. Kort daarna vertrok hij, maar hij zijn terugkeer bleek, dat het wegge worpen peukje had vlamgevat en dat de brandweer het brandje bijtijds had ge blust. De Utrechtse Politierechter, waarvoor de werkman zich Maandag wegens brand stichting door schuld moest verantwoor den, wees hem er op, dat hij wel erg on voorzichtig had gehandeld. Gezien echter i't O'rt-tendrthei-1. d?.t verzacht,t hij het ontdekken van de brand onmiddellijk de ware toedracht der zaak had verteld, wil de hij het hem niet al te zwaar aanreke nen. Inplaats van 14 dagen voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar, zoals door de officier van justitie werd geëist, veroordeelde de politierech ter verdachte tot een voorwaardelijke geldboete van 25.met een proeftijd van 2 jaar, subs. 10 dagen hechtenis. ONGELUKKIGE REACTIE. Toen A. S. op 14 Mei j.1. op de Soestdij- kerstraatweg reed in de nabijheid van het Koninklijk Paleis, zag hij zich plotseling de weg versperd door een auto, die op het rijwielpad stond. Hij stapte af en maande de bestuurder van de wagen op niet be paald vriendelijke toon aan het rijwielpad te verlaten. Aan die sommatie gaf de aan gesprokene geen gehoor, omdat hij de rij weg niet kon volgen, in verband met een verkeersongeluk, dat daar even te voren had plaats gehad. De wielrijder wond zich over die weige ring zodanig op, dat hij de automobilist met de gebalde vuist een flinke stomp in het gelaat gaf, waardoor deze een bloed neus kreeg. Vrijdagmiddag wegens deze mishandeling voor de Utrechtse Politierechter terecht staande, verklaarde hij uit een soort van noodweer te hebben gehandeld, omdat de automobilist een dreigende beweging in zijn richting zou hebben gemaakt. De politierechter was het hiermede niet eens, doch zag in het gebeurde een dood gewone mishandeling, welke met 'n boe te van 20.— subs. 10 dagen hechtenis moest worden vergolden. Het voldoende afstand bewaren tussen 2 achter elkaar rijdende voertuigen schijnt voor vele autobestuurders moeilijk te zijn. Op de Torenstraat reed een vrachtauto, waarvan de bestuurder remde, daar zijn auto op de weegbrug van de Coöperatie moest plaats nemen. Een achter hem rij dende track met oplegger reed tegen de vrachtwagen, waardoor beide auto's wer den beschadigd. SOESTER JONGENS ALS RLTVVIELDIEVEN. Door de Amsterdamse politie werden 2 Soester knapen gearresteerd, die te Amersfoort ieder een rijwiel hadden ge stolen, dat zij in Amsterdam wilden ver kopen. Eén der jongens was vier weken geleden ontvlucht uit een jeugdgevange nis. VICTORIA—SOESTERBERG 2—0. Victoria heeft deze wedstrijd door betere techniek verdiend gewonnen. Soesterberg had twee invallers, die in tempo veel te kort schoten. Er wordt in hoog tempo be gonnen en beide doelen worden afwisse lend bestookt, doch de beide achterhoeden weten stand te houden. Tien minuten vóór de rust volgt een snelle doorbraak van Victoria over links door te ver op dringen van Soesterberg, zodat de links- Linnen met een onhoudbaar schot het eer ste doelpunt maakt. De tweede helft wordt weer met hetzelfde snelle tempo ingezet en we krijgen het zelfde spel te zien als vóór de rust. Als Soesterberg de laatste 10 minuten alles op de aanval zet, breekt vijf minuten voor het einde ds rechtsbuitten van Victoria door en brengt hij met een hard en zui ver schot de stand op 2—0. Enige vrije schoppen van de midvoor van Soesterberg hadden beter lot verdiend. ORGELCONCERT IN HET HERV. WIJKGEBOUW. In het stemmige wijkgebouw der Ned. Hervormde Gemeente, waar geen plaats onbezet bleef, werd Zaterdagavond een orgelconcert gegeven ter gelegenheid van de ingebruikneming van het nieuwe orgel. Solisten waren Stoffel van Viegen, orgel en A. J. Borgers, hobo. De predikant van Soesterberg, Ds. W. H. Poot, die deze avond leidde, sprak een openingswoord. Voor het laatst hoorden we het oude or gel in de gemeentezang bespelen en toen even later het concert een aanvang nam, kon een ieder constateren, dat het oude zijn tijd heeft gehad en plaats moet ma- ken voor het nieuwe. Er was een zekere hoogspanning, toen Van Viegen het concert inzette met variaties over het koraal „Jesu meine Freude" van J. G. Walther. Geboeid door het mooie, direct aansprekend geluid van het instru ment, was het, alsof men dit reeds jaren kende. Ook in de volgende nummers van het welgekozen programma wist de orga nist een mooie, voorname stemming te be reiken. Vooral in de klassieke nummers zong het orgel zijn lied in alle innigheid. Ontroerend klonken de beide koralen „Alle Menschen müssen sterben" en „Wer nur den lieben Gott laszt walten van J. S. Bach. Ook in de variaties van een oud Frans Kerstlied van L. C. d'Aquin en „Lento" van César Frank bewonderden we de meesterlijke uitvoering. In de beide nummers voor hobo en orgel toonden de hoboïst zich een bekwaarp speler. Met als slot een korte koraalimprovisatie deed de organist ons horen, welke moge lijkheden het insiument wel bevat. Ds algemene indruk is, dat het nieuwe orgel qua klank en vermogen uitstekend voldoet en goed bij de omgeving past. In de pauze gaf de heer Raat, voorzitter van het orgel-comité, een verantwoording van het werk van het comité. Grote dank werd o.m. gebracht aan de heer Van Vie gen voor diens belangeloze en onmisbare medewerking bij de aankoop van 't orgel. Het orgel werd gebouwd door de heer Reil te Heerde. De omraming werd ont worpen door de heer H. C. Dorlas en uit gevoerd door de heer H. Wijnands. Namens de Kerkvoogdij sprak de 2e se cretaris zijn hartelijke dank uit voor het geschenk, waarvoor het comité de zorg nog op zich blijft nemen. De collecte voor het orgel bracht 180. op. In aansluiting op het concert werd een li turgische weeksluiting gehouden. De „Zomertijd" (waarbij de klok in de zomer een uur vooruit werd gezet) heeft bij de landbouwende bevolking geen pret tige herinneringen achtergelaten, al werd dit systeem van lichtbesparing buiten de landbouw vrijwel algemeen gewaardeerd. Dat men na de oorlog de zomertijd heeft afgeschaft, ondanks nog steeds aanwezige noodzaak om op eleetriciteit te besparen, is dan ook hoofdzakelijk geschied om aan de bezwaren van de landbouw tegemoet te komen. Intussen erkenden de aanhangers van de Zomertijd dat het systeem vrij pri mitief was en voor de plattelandsbevolking inderdaad moeilijkheden veroorzaakte. Dit is voor een der belangrijkste voorvechters van de Zomertijd, Prof. G. van den Bergh, kort na de bevrijding aanleiding geworden om een nieuw plan voor te stellen. Dat plan is destijds vrijwel zonder weerklank gebleven en daarom heeft hij thans een nieuwe herziene druk van zijn boekje „Klokhervorming" bij de uitgeversmaat schappij Tjeenk Willink doen verschijnen. Dit nieuwe plan behelst het voorstel dat in de voorjaarsmaanden en wel van 10 Maart tot 29 Mei de klokken iedere dag met ongeveer 2 minuten vooruit gezet zullen worden. Dit kan heel eenvoudig geschie den, aldus Prof. v. d. Bergh, door het radiotijdsein telkens twee minuten te ver vroegen. Practisch gesproken stelt toch iedereen dagelijks z'n klok of horloge bij op de radio. Het gevolg hiervan is dat op de klok de zon de gehele zomer door zal op komen tussen kwart over zes en half zeven. Het ondergaan van de zon valt in Maart en Oetober op omstreeks 5 uur, maar op 21 Juni op 11 uur 's avonds. Dit betekent dat door middel van de aangeprezen klokher vorming de uren zonlicht, die men zomers grotendeels verslaapt, voor zijn werk zal kunnen gebruiken, waardoor men 's avonds veel langer licht houdt. De minuten, die in gelopen worden in het voorjaar moeten dan tussen 1 Juli en 16 Oetober worden terug genomen door in die periode het tijdsein iedere dag ongeveer anderhalve minuut later te stellen. Voor de landbouw behoeft het plan volgens de voorsteller geen moei lijkheden mee te brengen en kan men het werk winter en zomer door op hetzelfde klokke-uur doen beginnen. Sinds de melk toch niet meer rechtstreeks van boerderij naar verbruiker gaat en alle groenten eerst de veilingen passeren, behoeft men inder daad de werkzaamheden op de boerderij niet te vervroegen als de stadsbewoners vroeger opstaan. Als voordelen noemt Prof. v. d. Bergh dat men in de fabrieken en kantoren zomers bij gunstige temperaturen kan werken en dat men veel meer genoegen van de uren na de arbeid zal hebben. De besparing aan kunstlicht becijfert hij op een millioen gul den. Dit bedrag komt ons echter bijzonder laag voor. Wanneer de besparing onderdaad niet groter is, zal men wel geen voldoende prikkel daarin vinden om de voorgestelde klokhervorming in te voeren. DE GEMEENTEN IN MOEILIJKHEDEN Dezer dagen wilde een schoolbestuur te Apeldoorn een lening van 120.000 opne men voor de bouw van een nieuw school gebouw, welke lening gedekt zou zijn door een garantie van de gemeente. De geld schieter vroeg de op het ogenblik normale rente van 414% en daardoor kan de lening geen voortgang vinden. Het Rijk heeft de gemeenten nl. verboden geld te lenen of garant te zijn voor leningen tegen meer dan 4%. Wat heeft toen het schoolbestuur gedaan. Het heeft de geldschieter opge zocht, die een half procent rente voor de gehele duur van de lening vooruit in con tanten in ontvangst nam en zich vervolgens bereid verklaarde het gevraagde geld voor 4% te lenen. Daardoor werd het de gemeen te mogelijk de vereiste garantie toch te geven, maar het is duidelijk dat hiermee de rijksnormen voor gemeenteleningen zijn ontdoken. Het is echter het Rijk zelf dat dergelijke ontduikingen uitlokt. De goed- koop-geld-politiek is nu eenmaal vastgelo pen en ook het Rijk kan geen leningen meer krijgen voor minder dan 414%. Het gaat dus niet aan de gemeenten aan deze limiet te binden. Niet alleen brengt men daardoor de gemeenten in moeilijkheden, maar ook veroorzaakt het Rijk langs deze weg werk loosheid in de bouwvakken. Er moeten nu eenmaal woningen worden gebouwd, even als scholen, e.d. omdat onze bevolking zo snel groeit. Het Rijk mag daarvoor de ogen niet sluiten, want dat zou niet anders dan struisvogelpolitiek zijn. Hoe oerder aan deze errtr-udbaro toestand esn einde wordt gemaakt, des te beter zal het zijn. De rege ring zal dus hetzij de gemeenten moeten toestaan de gangbare rente te betalen, het zij moeten zorgen dat de gemeenten op andere wijzen aan het nodige geld komen. DE GRONDSTOFFENPRIJZEN DAALDEN WEER Nu de ergste kooppaniek na Korea over is zijn sinds Februari op de wereldmarkten verschillende belangrijke prijsdalingen op getreden. Stelt men de notering van 30 Juni 1950 op 100% dan liepen de cacao- prijzen eerst op tot 129% om daarna weer te dalen tot 114%. Voor katoen zijn de cijfers resp. 134.4 en 102.7%. Voor wol 206 en 111,9%, voor tin 234.1 en 134,1%, ruw ijzer 112.9 en 100.6%, ijzerschroot 125.6 en 107.3%, huiden 186.2 en 111.2%, copra 183 en 117.7% en rubber 285,6 en 185%. Daar entegen zijn enkele andere artikelen, vooral metalen, sinds Februari op de hoge prijzen blijven staan en sommige zelfs gestegen. Ook na de opgetreden dalingen zijn de grondstoffenprijzen trouwens nog altijd be langrijk hoger dan voor het uitbreken van de oorlog in Korea. Niettemin heeft de terugkeer tot meer normale prijzen reeds een aanzienlijke ontspanning gebracht. De Amerikaanse katoentelers maken zich zelfs al ongerust over een te grote daling en ver langen maatregelen om de prijzen te onder steunen. Een senator, die voorzitter is van een commissie, welke de katoenprijzen in het oog houdt, heeft reeds voorgesteld dat men druk zal uitoefenen op de Europese landen om grote katoenvoorraden aan te leggen. Deze maatregel moet dan ook die nen om eën verdere prijsdaling zoveel mo gelijk te voorkomen. Wij zouden zeggen dat alleen voortgezette daling de toestand in Europa weer redelijk kan maken. Laten we eerst maar weer eens op de prijzen terug komen van begin 1950. LUCIFEROORLOG IN ZWITSERLAND In Zwitserland is alles duur en de lucifers maken daarop geen uitzondering. Dat komt niet alleen door de hoge koers van de Zwit serse franc, maar ook door de hoge invoer rechten en de bijkomende belastingen, die de Zwitserse producten beschermen tegen bui tenlandse concurrentie. Toch klagen op het ogenblik de Zwitserse lucifersfabrikanten, dat hun bedrijf wordt ondrmijnd door goedkoop buitenlands materiaal. Dit bracht de impor teurs in het geweer, die aantoonden, dat op de lucifers ,die zij uit het buitenland Invoe ren, niet minder dan 55% aan invoerrechten en belastingen moet worden betaald. Deson danks komt de import (behalve van de Zweedse lucifers) dan nog goedkoper dan het Zwitserse fabrikaat. De prijs van de Zwitserse lucifers is nl. af fabriek 212 Zw. fr. per 100 kg. tegen die van Hongaarse 118 fr., Oosten rijkse 112 fr., en Tsjechische 110 fr., franco grens. Op deze prijzen komen dan nog eens de 55% kosten, die wij reeds noemden. Hier door kan een pak lucifers door de importeurs aan de winkeliers worden geleverd voor 0.24 Zw. fr., terwijl de Zwitserse fabrikanten 0.27 Zw. fr. berekenen. Volgens de importeurs is deze laatste prijs veel te hoog, daar nog kortgeleden een Zwitserse fabriek aan het buitenland een pak lucifers leverde voor 0.17 Zw. fr. Het publiek hoopt nu maar, dat door deze thans openlijk gevoerde strijd de prijs van een pak lucifers verlaagd zal worden. Lucifers zijn wel geen belangrijke post op de huishoudkosten, maar in deze tijd telt iedere centime. EEN NIEUW PRODUCT: RÜBBERLEER N Maakten wij enkele weken geleden melding van de verdringing van zoolleer in de Ameri kaanse schoenenindustrie door kunststoffen, thans komt het bericht, dat men in Amerika ook hard werkt aan een verhoging van de sterkte van leer door dit met rubber te door trekken. Daartoe wordt het leer eerst op de normale wijze gelooid en er vervolgens een emulsie doorgeperst van fijn ongevulcaniseerd rubberpoeder in toluol. Deze laatste stof ver dampt gemakkelijk en het rubberpoeder blijft in de poriën van het leer achter. Aldus behan delde zolen zouden anderhalf maal zo sterk zijn als die van gewoon leer. U KENT IZMIR NIET, MAAR SMÏRNA WEL Als men u vertelt, dat er een grote jaarbeurs gehouden wordt in Izmir in Turkije, zal u dat weinig zeggen, maar de belangstelling wordt groter, wanneer men weet, dat Izmir alleen maar een andere naam is voor de grote Turk se haven Smyrna, waarmee onze zeevaarders eeuwenlang handel gedreven hebben. Izmir is na Instanboel (Konstantino) de grootste stad van Turkije en heeft omstreeks 180.000 inwo ners. De hoofdstad Ankara haalt niet meer dan 150.000. Smyrna is altijd de toegangs poort geweest voor de Europese handelaren naar Klein-Azië. Dit is van ouds de rijke Levant, waar de tapijten vandaan kwamen, de rozijnen, de reukstoffen, en tal van Per zische en Indische goederen, die door kara vanen uit de Oosterse landen werden aange voerd. De handel op de Levant maakte Vene tië rijk en machtig en later hebben de Hollan ders een belangrijk deel van die handel over genomen. In de tijden van de Turkse achter uitgang en verarming is de betekenis van die streek veel minder geworden, ook al door de ontbossing van het binnenland, waardoor het klimaat slechter werd en de landbouw snel achteruitging. Doch sinds de herrijzenis van Turkije na 1918 wordt er in Klein-Azië weer hard gewerkt aan verbeteringen en dit proces wordt op het ogenblik bevorderd door dat de oliewinning in het nabije Oosten weer geld naar de Turkse, Arabische en Perzische landen doet stromen, Vandaar dan ook, dat een vrij groot aantal Nederlandse handelaren voornemens is deel te nemen aan de komende jaarioev.:? te ér.ir.

Soester Courant | 1951 | | pagina 3