ME Jicttcv PALTHE De Troonrede* Na het feest* Brandpunten der Internationale Politiek Depot VENEMA f3.50. Voor beter Schoeisel naar Stichtsche Schoenhuizen PANTOFFELS vaoaf 13.50 U huurt Uw Hoover voor f 2.50 per keer bij SOEST. Chemisch Reinigen van Mantels en Mantelcostuums IN DE HOEK. Burgerlijke stand VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1951. 27e JAARGANG No. 71. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 SPIEGEL DER WERKELIJKHEID. Niemand zal hebben verwacht, dat de Troonrede, waarmede H.M. de Koningin Dinsdagmiddag in de Verenigde Vergade ring der Staten-Generaal het parlemen taire jaar 1951-1952 opende, veel optimis tische klanken zou doen horen. Daarvoor kent elke Nederlander de moeilijkheden waarmede de gehele wereld en ook ons land heeft te kampen, maar al te goed. Wij weten, dat Nederland geen welvaarts eiland meer is te midden der hoog-op- gaande internationale golven van tegen gestelde belangen. Ons land moet mee. Wij hebben getracht in deze Troonrede de lichtpunten op te zoeken. Zij waren er nauwelijks en als zij er waren, was het licht nog twijfelachtig. Ons volk is met dit staatsstuk een beeld opgehangen van de werkelijkheid en dat deze grauw is mag niet in de eerste plaats ons land worden aangerekend. Het is dan ook waarlijk niet toevallig, dat de regering haar staatsstuk begint met de mededeling, dat een jaar van scherpe te genstellingen in de wereld en van toene mende zorgen van ons volk achter ons ligt en dat onze geestelijke zowel als onze materiële waarden worden bedreigd. Om die bedreigingen hebben wij ons mili tair zó zeer moeten inspannen, dat ons land aan de grens van die inspanning is gekomen. Méér uittrekken voor de verde diging zou tot gevolg hebben, dat er.... materiëel niets meer te verdedigen zou zijn en ideëel misschien ook niet. Zonder buitenlandse financiële hulp zou, zoals de Troonrede terecht opmerkt, het militaire vierjarenplan bezwaarlijk zijn te volbren gen. „De bijdrage, die van ons land in het kader van de militaire inspanning van de Westerse wereld wordt ver- 'k Had al sedert vele weken Vol verlangen uitgekeken Naar ons aller Prinsjesdag. Cijfers met een massa nullen Zouden dan de krant weer vullen. Door het huis schalt weer mijn lach Kom maar op met Uw pretentie Beste, brave excellentie. Menig mens snapt zelfs geen jota Van zo'n pracht millioenen-nota, Mopperend op Uw beleid. Laat die kankeraars maar boeten, Zeg dat ze betalen moeten, Spaar vooral noch kool noch geit. Betalendoor Uw interventie, Juist, zo hoort het excellentie. Huizenbouw is overbodig, 't Leger heeft millioenen nodig, Generaals en zo zijn duur. Tanks, kanonnen en geweren Kan het leger niet ontberen Voor 't behoud van de cultuur. Nummer één blijft de defensie, Juist, zo moet het, excellentie Om de jeugd te onderwijzen Steld' ook Onderwijs zijn eisen, Scholenbouw is zeer urgent. Maar „Onderwijs en Wetenschappen" Zal 't toch zeker ook wel snappen? Aan alle eisen komt een end. 't Leger schreeuwt om de urgentie, Is het niet zo, excellentie Dank zij de millioenen-nota's Krijgt het leger weer Dakota's; Heus, dit is thans nummer één. En de militaire vragers Jagen met eskaders jagers Die millioentjes er doorheen. Fokker bouwt ze in licentie. We zien ze vliegen excellentie. Dus desnoods wat meer ontberen En wat meer gaan produceren, Zuinigheid met grote vlijt. Daarbij minder dure kleren En nog wat minder consumeren, 't Zijn de eisen van de tijd. Is dat niet de consequentie Van Uw nota, excellentie Daarom Sijmen, arme stakker, Trek je broekriem maar wat strakker, De fiscus is een zeer streng heer. Met zijn heir van ambtenaren Weet hij het wel weer te klaren, Dus betaal.of emigreer. Ik vraag, vóór 'k de laatste cent zie, Medelijden.... excellentie. 'k Heb al sedert vele weken Naar de nota uitgekeken, Dank u, dank u, zeer beleefd. 'k Heb met spanning zitten wachten, 't Deed me deugd weer en. ik lachte Als eèn boer die kiespijn heeft. DAMES- en HEREN- SOESTERBERGSESTRAAT 10 - SOEST wacht, stelt zware eisen aan de schat kist en noopt tot beperking van uit gaven, die onder normale omstandig heden als wenselijk zouden worden beschouwd. Hoe groot echter ook de offers zijn, welke ons volk bereid is hiervoor te brengen, vast staat, dat, in het bijzonder met het oog op de be talingsbalans, de verdere uitvoering van het militaire vierjarenplan zon der buitenlandse financiële hulp be zwaarlijk zou zijn te volbrengen." De zonzij. Als we nu de zonzijde van dit in mineur gestelde staatsstuk opzoeken, dan zij aan gestipt, dat de handelsbetrekkingen tus sen Nederland en Indonesië zich in toe nemende mate blijven ontplooien; dat de werkgelegenheid zich het afgelopen jaar op een bevredigend peil kon handhaven; dat de begroting 1952 niet alleen sluitend is, maar zelfs in een dekking van een deel der uitgaven van de kapitaaldienst door middelen van de gewone dienst voorziet; dat in de totale kosten van het levens onderhoud sinds April een zekere stabili satie is ingetreden. Tegenover elkaar. En danzijn wij er dan nog niet? De optimist door dik en dun zal er misschien nog op wijzen, dat er volgend jaar ten minste 40.000 woningen moeten worden gebouwd; dat het noodwetje ouderdoms voorziening door een wettelijke verzeke ring zal worden vervangen; dat er een voorontwerp Ziekenfondswet in behande ling is en dat tot hulp aan de midden stand een nieuw ontwerp Vestigingswet zal worden ingediend. De pessimist zal bij dit alles de schouders ophalen en zeggen: Die woningen staan nog pas op papier en als ze er komen, worden het duplex-huizen; dat noodwetje zal wel weinig verbetering geven, die Ziekenfondswet maakt het „voor ons" na- turlijk slechter. Misschien heeft de pessimist wel gelijk. Inderdaad vallen er bij de lichtpunten zóveel zwarte schaduwen, dat het licht toch wel heel erg zwak wordt. Hoezeer toch blijkt onze afhankelijkheid van het buitenland uit de opmerking, dat terwille van de uitvoer noodzakelijke in vesteringen nodig moeten blijven. De productie moet omhoog, de uitvoer op agrarisch zowel als industriëel gebied dient te worden vergroot. Alleen langs deze weg kan op langere termijn, zonder aantasting van het levenspeil der bevol king, een meer stabiele situatie worden bereikt. De volle medewerking van heel ons volk is hierbij dringend geboden, zo wordt gezegd. Edoch: daarnaast zal de organisatie der emigratie worden verbe terd. Méér Nederlanders zullen in den vreemde hun heil en toekomst moeten zoe ken. Meer goede vaderlanders moeten er uit Deze Troonrede heeft de verdienste, dat zij de zaken niet mooier voorstelt, dan zij zijn. De pessimistische klanken, die eruit zijn te beluisteren, spruiten echter voort uit de werkelijkheidszin der regering. Ons wordt de spiegel voorgehouden: zó is het. Toegegeven: men zou er pessimistisch on der kunnen worden. Met pessimisme komt echter niemand verder. En daarom laten wij hier de zeker optimistische op wekking volgen, waarmede H.M. de Ko ningin eindigde: „Als onze democratie zich in haar be stuursorganen en vertegenwoordigende li chamen krachtig, besluitvaardig en recht vaardig toont; als in ons volk een ieder naar vermogen medewerkt aan het be schermen van de vrede en het handhaven van de vrijheid, aan het versterken van onze geestelijke krachten en aan de ver steviging van onze economie en de verbe tering van onze sociale verhoudingen, mo gen wij de toekomst met vertrouwen te gemoet zien." Van Weedestraat 36 A Telefoon 2792 GEBRACHT EN GEHAALD. West-Duitsland is weer welkom. Het bezorgde Frankrijk. Eisenho- wer wil meer troepen. Verzwak king van het Atlantische Pact. Het oliegeschil. Ze confereren weer. Het belangrijkste besluit dat de Grote Drie de ministers van buitenlandse za ken van Amerika (Acheson), Engeland (Morrison) en Frankrijk (Schuman) heb ben genomen, is wel, dat West-Duitsland op basis van gelijkheid in de Europese gemeenschap kan worden opgenomen. Een soort „vredescontract" is aangeboden, een nieuwe, voor Duitsland zeer gunstige regeling van het tegenwoordige bezet tingsstatuut. „Alle Menschen werden Brüder".... Maar het heuglijke nieuws werd in Bad Ems, waar Adenauer met zijn partij ver gaderde, ontvangen met het zingen van „Deutschland, Deutschland über alles, über alles in der Welt" Het bloed kruipt waar het niet gaan kan Als de bezettingstroepen geen bezettings troepen meer zullen zijn en Bonn weer zelfstandig staatsbesluiten kan nemen, zal er zeker gang achter worden gezet, om van de Duitse militaire kracht te kunnen profiteren. Als men ziet of liever: als men hoort, hoe de heffe van het Duitse volk op het toesteken van een enkele vredes- vinger reageert, dan behoeft het niet te verwonderen, dat men zich in Frankrijk met enige bezorgdheid afvraagt, of de Duitsers al zóver zijn hèropgevoed, dat ze de weelde van gelijkheid wel kunnen ver dragen. Vooral voor de militaire hulp, die Duitsland zou moeten verlenen, blijft men in Frankrijk huiverig. Om de Duitsers militair onder de duim te houden kwam men destijds te Parijs met het plan-Pleven, dat de Duitse militaire hulp eerst wil inschakelen, nadat er een Europees leger zal zijn gevormd. De Duit sers zouden dan niet over een generale staf beschikken en onderworpen blijven aan het grote geheel. De Ministers van Buitenlandse Zaken, van Financiën en Defensie van dit grote Europese geheel vergaderden inmiddels in Ottawa. Deze Atlantische Raad, gevormd door 12 mogendheden, moet van Eisenhower het dringende verzoek hebben gekregen, in sneller tempo troepen te zijner beschik king te stellen. Verwacht wordt, dat in de October-zitting van de Raad hierop dieper zal worden in gegaan en dat men dan ook zal weten in hoeverre de aangesloten landen econo misch aan die steeds groter wordende mi litaire verplichtingen kunnen voldoen. Een kwestie, die te Ottawa mede onder de ogen werd gezien, is de toelating tot 't Atlantisch Pact van Griekenland en Tur kije. Er zijn staten en Denemarken heeft hierbij de leiding die het niet verantwoord achten, ver af gelegen lan den als lid van het Atlantische Pact toe te laten. Officieel heet het, dat men die landen, waarmede men geen of weinig contact heeft, eventueel met troepen zou moeten bijstaan. Het is echter ook zó, dat de toelating van die landen slechts een schijnbare versterking van het Pact is, omdat die Balkanlanden ook tegen woordig nog de buskruitvaten zijn, waar slechts heel weinig vuur bij hoeft te komen om tot explosie aanleiding te ge ven. Zou zulk een „explosie" uit het oliegeschil Engeland-Perzië groeien? Men weet, dat- de Perzische premier Mossadeq aan En geland een ultimatum wilde stellen om de onderhandelingen binnen 15 dagen te her vatten. Dit ultimatum werd de Ameri kaan Harriman, de speciale vertegenwoor diger van Truman, ter hand gesteld, doch hoewel deze aanvankelijk de hoop had uitgesproken, dat de onderhandelingen weer konden worden hervat, heeft hij bij nader inzien premier Mossadeq maar doen weten, dat hij het ultimatum niet aan En geland zou doorgeven. Waarschijnlijk zullen nu alle nog overge bleven employé's Perzië moeten verlaten. Van onderhandelingen gesproken: Ridg- way, de opperbevelhebber op Korea, heeft de Noordelijken doen weten, dat hij nog steeds bereid was de wapenstilstandson- handelingen te hervatten. Hij wil mede werken aan rechtvaardige en eervolle on derhandelingen te hervatten en hoewel de Noordelijke steeds beweerden, dat zij de onderhandelingen niet zouden aanvangen vóór Ridgway de door hen beweerde schendingen van het neutrale gebied zou hebben erkend, hebben zij dit aanbod aanvaard en blijkbaar met beide handen. De eerste voorlopige besprekingen zijn n.1. zeer vriendelijk geweest. Zouden de in de laatste tijd door de ver bonden troepen toegebrachte klappen zó hard zijn aangekomen, dat men het toch maar beter acht weer eens te gaan praten of zou er weer een addertje onder het gras schuil gaan DE GROTE DAG VOOR FIKKIE. Het zal Zaterdag 29 Septemer a.s. voor onze Soester Hondenstand weer een bui tengewone dag worden. De hondenshow, die verleden jaar zo algemeen in de smaak viel, zal op die datum weer plaats hebben en als extra attractie zal na afloop van de keuring een optocht plaats hebben door het dorp van alle deelnemende honden, voorafgegaan door onze onvolprezen P.V.O., die, zoals gewoonlijk, weer direct klaar stond om haar medewerking te ver lenen. Wat de keuring betreft, er zal uitsluitend gelet worden op verzorging en algemene indruk, zodat iedere hond kan meedoen, zelfs de meest doodgewone straatterrier. De honden moeten worden voorgeleid door kinderen, niet ouder dan 17 jaar en wanneer men de annonce in dit blad goed leest, zal men zien, dat iedere deel nemer bij de inschrijving, welke koste loos is, een nummer ontvangt, welk num mer bij de keuring meegebracht dient te worden. De keuring begint om half twee precies. Na afloop van de keuring gaan allen ach ter de P.V.O. langs de route: Steenhoff- straat, Van Weedestraat, Burg, Grothe- straat, Julianalaan, Prins Bernhardlaan en Steenhoffstraat een rondwandeling maken, waarna de prijsuitreiking plaats zal hebben. De keuring geschiedt, evenals vorig jaar, weer op de speelplaats achter het St. Jo- sephgebouw aan de Steenhoffstraat. Honden uit Soest,' verenigt U en allen Zaterdag 29 September om half twee naar het St. Josephgebouw. NIEUW TERREIN VOOR V.V. „ZONNEGLOREN". De voetbalver. „Zonnegloren" neemt Za terdag a.s. een nieuw terrein in gebruik. Dit nieuwe speelveld, dat van een nieuwe grasmat en verdere accomodatie werd voorzien, is gelegen achter hotel „De Schouw". Te half vier zal de officiële opening plaats hebben en een wedstrijd tegen K.P.S. worden gespeeld. ZWEMVER. „DE DUINKIKKERS". Onder leiding van de heer J. Elderman had Dinsdagavond in hotel „De Schouw" de oprichtingsvergadering plaats van de nieuwe zwemvereniging. In zijn openingswoord lichtte de heer El derman de doelstelling van een zwem vereniging toe. Er bleek vruchtbaar con tact opgenomen te zijn met de Amers- foortse Zwemclub A.Z. P.C., welke de nieuwe Soester zwemvereniging in staat stelt om des winters te trainen in het Sportfondsenbad aldaar. Spr. deelde voorts mede, dat ongeveer 70 personen reeds als lid werden ingeschreven. Uitvoerig werd hierna van gedachten ge wisseld over de grootte van de contribu tie, waarvan het afhangt of de leden het gehele jaar kunnen trainen voor wed- strljdzwemmen en waterpolo. Getracht zal worden op 1 October te star ten met de wintertraining. De druk bezochtte vergadering richtte hierna de zwemvereniging op, welke de naam „De Duinkikkers"- zal voeren. Het dagelijks bestuur werd als volgt sa mengesteld: J. Eldermain, voorzitter; F. Maris, F. C. Kuyperstraat 2, secretaris; J Gijzen, penningmeester. Als leden van het bestuur werden verder gekozen: Mevr. Groenendijk en de heren D. Kat, J. Kraaykamp en G. Diedrich. De technische commissie bestaat uit de heren Meulman en Tschur. JEUGD-APPèL. In Eltheto is een jeugd-appèl gehouden door liefhebbers van tafeltennis, korfbal en volleybal. Het resultaat was, dat ver schillende clubs werden gevormd. Het al gemeen secretariaat is in handen van de heer L. van Vierzen, Parklaan 33. tegen de sterk gereduceerde prijs van F. C. Kuyperstraat 10 Telefoon 2803 HOE DE DUIVEN VLOGEN. Aan de wedvlucht vanaf Vilvoorde werd door de Vereniging „De Vriendschap" deelgenomen met 174 duiven. Aankomst le duif te 10 uur, 4 min. en 32 seconden. Aankomst laatste duif te 10 uur 16 minu ten en 38 seconden. De gedetailleerde uit slag is als volgt: H. Pohlman 1 40. J. Stalenhoef 2 22. J- Onwezen 3 8 14 18 31 43. W. Nieuwenhuis 4 6 7 9 15 16 19 23 27 30 32 33 41 42. R- Koster 5 12 17. D. Bos 10 25 37. J. Mets 11 36. G. v. d. Broek 13. J. Gaasbeek 21 35 39. J. Ruttenberg 24. G Sikkelbem 28 29. J. Rams 26. C. Dijkman 34. J- Meij- wes 38. H. Klarenbeek 44. STEUNT DE SOESTER HARMONIE- Zaterdagmiddag maakt de Soester Har- muzikale rondwandeling door „Sociale Rechten moeten voor een ieder gelijk zijn" zei één onzer raadsleden in de vorige gemeenteraadsvergadering, toen het voorstel van een ziektekostenregeling voor ambtenaren ter tafel kwam. Het bedriegelijke van zo'n uitspraak is, dat de meeste mensen, zonder er verder over na te denken geneigd zijn te zeg gen: Natuurlijk, gelijkheid voor allen. Maar is dit wel zo vanzelfsprekend als het op het eerste gezicht lijkt? Is het inderdaad zo voor de hand liggend, dat b.v. een directeur van een zaak, met een jaarinkomen van, laten we zeggen, 10.000.evengoed iedere 3 maanden zijn kinderbijslag krijgt uitbetaald als iemand, die de 3 duizend gulden per jaar nog niet haalt Is het wel zo juist, dat iedere ambtenaar, van de allerlaagste tot de topklasser toe, zijn verplichte ziekte-uitkering moet heb ben Is er niet ergens een grens in het inkomen aan te wijzen, waarbij wij, zonder ons rechtverkrachters te voelen, kunnen zeg gen: Kijk vriend, nu zorg je voor je eigen ziekte-verzekering Dit is toch veel logi scher dan de hele gemeenschap mee te la ten betalen, wanneer de man zich eens te hard op z'n vinger heeft geslagen De sociale wetgeving geeft trouwens dui delijk een grens aan en ik geloof dat on ze gemeenteraad zichzelf heeft voorbij- gespurt in zijn ijver dit nu eens prima voor elkaar te brengen. Sociale gerechtigheid moet m.i. niet ontaarden in sociale gelijkschakeling. Wanneer we dat consequent gaan door voeren, kunnen we de tent beter sluiten. RECHT moet voor iedereen gelijk zijn, maar bij de sociale rechten, die ik liever sociale hulp zou willen noemen, moeten we m.i. nuances hebben en er geen een heidsworst van maken. H. OEKMAN. wel 51 jaar. Nijvere handen zullen Zaterdag beschik baar zijn om de bewoners van deze stra ten als donateur in te schrijven en/of prij zen aan te nemen voor de fancy-fair, wel ke P.V.O. gaat organiseren. FANCY-FAIR VOOR DE S.E.C.-JEUGD. Op 25 en 26 October a.s. zal in 't St. Lua- gardisgebouw een fancy-fair worden ge houden ten bate van het jeugd-trainings- fonds van S.E.C. monie een i<iuz,iAcue ronctwanac""*~C7 de Van Weedestraat, F C- KbyPerst{-aa en Burg. Grothestraat tot Nieuwerhoek. Zij zal nu eens geen opgedekte muzieK 5*-cii UDgcoon produceren ter gelegenheid va.ntf'hate andere gebeurtenis, doch geheel ten b van het corps zelve musieere"- niaats Onze P.V.O., welke een X&f be inneemt in onze Soester samen ev zit geen uniformen, «erwu1. de nstnirnen^ ten zo oud zijn als de verenigi g GEBOREN. Evert, z. v. J. J. v. d. Bra- kel en A. Grift, Laanstraat 37. Arie, zoon van D. J. v. d. Broek en N. L. de Reus, Verl. Talmalaan 3A. Gijsbert Allard, z. v. G. v. Zanten en A. v. Manen, Veenen- daal. Nicoline Maria, d. v. E. C. v. Breu- kelen en R. A. Kamérbeek, B. Grothestr. 5. Brigitte Lisinia Hansuinde Hagina, d. v. F. J. Koch en C Helsdingen. Postweg 91. Jan Willem, z v. H. J- Wittenberg en H. M. Reijmerink, Pr Hendnklaan 18. Mar ja, d. v. J. de Bakker en M. C. de Bree, Torenstraat lc. Mentina Anna Saak- tje, d v J v Ee en M. K. Bansema, Van Weedestraat 7a. Antonia Petronella Ma ria d v A G v. 't Klooster en B. P. v. d. Bréemer, Olijkeweg L Joharma Elizabeth Marguérite, d. v. L. H. Huitfck en C. J. Swanink, Ossendamweg 16. ONDERTROUWD. C. T. de Bruin 24 jr„ lak-snuiter, Nieuweweg 29 en C. J. t Lam, IQ ir le Weteringpad 5. H. J. Westerveld, 41 Ir' automonteur, Kerkstraat 40 en R. Rosbéom, 36 jr„ 2e Weteringpad 1. A. H. S,pil-n 31 jr„ mijnbouwk. ingenieur, Hil versum en P. G. de Jong, 22 jr„ Den Blieklaan 28a. H. v. d. Heijden, 27 jr., ad ministrateur, Zeist en A. B. Latté, 25 jr., Stadhouderslaan 118. P. Jansma, 30 jr., vertegenw., Rotterdam en K. Everaard, 23 jr., Hartmanlaan 54. GEHUWD. W. Schimmel, 32 jr., ass. ac countant en M. P. J. Hilhorst, 25 jr., Prins Bernhardlaan 39. G. Wesseling, 30 jr., ser geant Kon. Landmacht, Du Moulinkazer- ne en B. M. Daniëls, 20 jaar, Salatiga. P. van Ravenzwaaij, 22 jr., mach. bankw. en W. J. Bruins, 17 jr., Weesp. OVERLEDEN. Pierre E. A. Mennincken, 53 jr., geh. m. E. K. M. Schwedtmann, Lt. Koppenlaan 10. Hendrik L. J. Picard, 83 jr., wednr. v. M. C. W. H. Wachmann, Nieuwerhoekplein 10. Nicolaas van Ooijen, 67 jr., geh. m. A. M. M. Swagerman, Braamweg 80A. Maria van Hofslot, 56 jr., geh. m. W. van Hamersveld, Olijkeweg 7. Sijbren Fokkens, 66 jr., geh. m. T. Jong bloed, Oranjelaan 20.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1