De tering en de nering, Hondenshow* SOEST. IN DE HOEK. Officiële mededelingen. DINSDAG 25 SEPTEMBER 1951. 27e JAARGANG No. 72. SOESTER 0OURANT BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) SOESTDIJK Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT De bewapening gaat vóór. Voor het eerst sinds de oorlog is de maand- productie van onze industrieën niet verder gestegen, maar zelfs iets gedaald. Er is dus jammer genoeg een onderbreking gekomen in de tot nu toe steeds stijgende lijn van de productie, en dat is een veeg teken. We moeten immers juist trachten steeds meer te produceren, teneinde de armoede te over winnen, maar produceren alleen is niet ge noeg, we moeten die productie ook kunnen verkopen en daar is het waar de schoen wringt. Het feit dat er een kink in de kabel is gekomen, is n.1. in de eerste plaats het gevolg van de gedwongen bezuinigingen in binnen- en buitenland. Niet alleen bij ons, maar ook elders, laat men de bewapening voorgaan, zodat men bezuinigt op de le vensstandaard, terwijl de schaars gemaakte grondstoffen extra duur zijn. De gehele te rugslag in de economie is dan ook te ver klaren uit het oorlogsgevaar, waarin de we reld verkeert. De levensstandaard wordt lager. Dat de levensstandaard inderdaad lager wordt, is duidelijk gebleken uit de cijfers, die het Centraal Bureau voor de Statistiek over het verbruik heeft verzameld. Deze cijfers zijn bijgewerkt tot eind Juni van dit jaar en zij laten zien, dat in de eerste helft van 1951 het verbruik van voedings- en ge notmiddelen daalde tot 90% van het niveau van 1947, terwijl de omzet van z.g. „duur zame consumptiegoederen", dat zijn kleren, huisraad, enz., zelfs daalde tot 88%. Dit is des te merkwaardiger, omdat het verbruik daarvan in het begin van het jaar nog op 113 stond. Hieruit volgt, dat men in de eerste maanden van 1951 nog zoveel kocht als men kon uit vrees, dat de prijzen nog verder zouden stijgen, maar dat men na de omslag bij de wolprijzen van eind Maart zijn aankopen met plotseling bijna een kwart heeft, verminderd. De scherpe daling van de spaargelden maakt het trouwens wel noodzakelijk, dat men ophield met kopen. De gevolgen daarvan werden spoedig dui delijk voelbaar bij de kleinhandel, vervol gens bij de grossiers en tenslotte bij de in dustrie zelf. Wat de omzet aan schoenen en textiel betreft, zijn we weer op de omzet van 1948 aangeland. Maar in 1948 was het verbruik kunstmatig gunstig, doordat men toen nog consumentencrediet gaf, terwijl ook uitkeringen aan oorlogsslachtoffers extra koopkracht schiepen. Deze posten wa ren natuurlijk niet gedekt door normale verdiensten en moesten dus vroeg of laat wegvallen. Op het moment zijn we alweer onder de consumptie van 1948 ;n zelfs een stuk beneden die van 1947 aangeland. We sparen weer. Nu betreffen al deze cijfers wel te verstaan het verbruik naar hoeveelheid, dus niet naar de prijs die ervoor betaald is. Dat wil zeggen, dat het verbruik aan goederen thans minder is dan in 1947, doch tengevolge van de hogere prijzen moeten we niettemin meer geld uitgeven. Vandaar dan ook, dat bijv. bij de Postspaarbank het tegoed van de inleggers, dat in 1947 nog 1514 mil- lioen bedroeg, in Juli was gedaald tot plm. 1268 millioen. Bij de andere spaarbanken is het net zo gegaan, maar niet in zo sterke mate. Intussen zijn in Augustus de inleg gingen weer voor het eerst groter geweest dan de terugbetalingen, hetgeen aantoont, dat er opnieuw wordt gespaard. Het ligt voor de hand, dat dit laatste al leen mogelijk is wanneer men zijn uitgaven Zaterdag is er een keuring Of wel Soester hondenshow, Naar verluidt is voor die wedstrijd Algemeen veel animo. 't Gaat er slechts om of Uw hondje Prima zijn verzorging heeft, Of het lieve diertje bij U wel Echt een hondenleven heeft. 't Gaat er niet om of Uw poedel Schiet in afstamming tekort, Maar wel of hij wordt vertroeteld En op tijd gepoedeld wordt. Keesjes, fokjes, pukjes, straatras, Boxer, herder en bouvier, Valse, lieve, grote, kleine, Alle honden doen er mee. Reken maar, dat dezer dagen Menig hondje wordt verwend En dat menig dier geplaagd wordt Met een hondse permanent, 't Lijkt me moeilijk uit te maken Welk dier aan de spits zal staan, Want de jury heeft bij 't keuren Wat je noemt een.hondenbaan E. VAN EEDEN. Te Amsterdam is Vrijdag j.1. de Middel bare Confectie-school geopend door de Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, Prof. Dr. F. J. Th. Rutten. Minister Rutten geheel links en in het midden derde van rechts, Burgemeester D'Ailly van Amsterdam. beperkt, dus zijn levensstandaard verlaagt. En dit heeft onvermijdelijk zijn terugslag op de omzetten van de kleinhandel en op de werkgelegenheid van de industrie. Helaas kunnen alleen opdrachten voor de defensie hiervoor compensatie geven. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat ter se cretarie van Soest ter inzage is gelegd 'n verzoek met bijlagen van G. Beukhof, Zandweg nr. 3, Maarssen, om vergunning tot het oprichten van een visbakkerij, waarin zullen worden geplaatst een meng machine en een wolfmachinè, welke wor den aangedreven door 2 electromotoren van resp. 2 P.K. en 3 P.K., alsmede 12 gas- ovens, in perceel Soester Engweg nr. 8, kadastraal bekend gemeente Soest Sectie H. nr. 7078. Op Dinsdag 2 October 1951 zal gelegen heid bestaan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen. Daartoe zal op die dag, des voormiddags elf uur, ter secretarie zitting worden gehouden. CONCERT „ZONNEGLOREN". Het wilde aanvankelijk niet zo erg vlot ten Zaterdagavond en dat was eigenlijk geen wonder, want de Oude Kerk met al leen de zijbanken bezet en een leeg schip was nu niet direct bevorderlijk voor het tussen uitvoerenden en toehoorders ver eiste contact. Maar zo omstreeks het mid den van het Handel-duet brak de muzika le zon langzaam door en van toen af ging het gelukkig crescendo. Het Madrigaal Ensemble zong de oude lie deren, die een ware openbaring bleken. Het kleine koor vergat de lege kerk en gaf de werken in een perfecte uitvoering, voortreffelijk van klank, warm van toon en met een prachtig verzorgde uitspraak van de teksten. En na 'n fraaie vertolking door Ida Jongsma van de variaties over een oud Kerstlied van d'Aquin een al leraardigst stuk speelde Lucie van 't Erve Tartini's Concert in D moll en dat werd dan het prachtige slot van de avond. Zoals ik U reeds schreef: Het is een 25 jaar geleden, dat Soest de violiste kon horen en we mogen hopen, dat we op de volgende maal niet weer 25 jaar moeten wachten. Haar spel was, naast de fraaie toon, die men zich van vroegeer herinnerde, rijper en vooral warmer geworden en het heeft alle kenmerken van de geboren violiste, die nooit een ander instrument zou kun nen bespelen. Ida Jongsma begeleidde zorgvuldig en volgzaam en dat is op een orgel in een lege kerk niet zo'n eenvoudige zaak als U zou denken. V. WIELRIJDER AANGEREDEN. Zondagnacht, te omstreeks 12 uur, stak 'n wielrijder, komende vanaf het Kerkpad, de Kerkstraat, achter de Oude Kerk, over. Een passerende automobilist kon de wiel rijder niet ontwijken en reed hem aan. Met een verwonding aan één zijner be nen werd de wielrijder naar het St. Eli- sabeth-ziekenhuis te Amersfoort vervoerd, terwijl de automobilist zich niet om het slachtoffer bekommerde. Pas enige uren later werd van dit geval aangifte gedaan, zodat de automobilist niet kon worden op gespoord. „KINDEREN VAN ONS VOLK". De R.K. Toneelvereniging „Kunst naar Kracht" heeft Zondagavond in 't St. Lud- gardisgebouw een opvoering gegeven van het toneelspel „Kinderen van ons volk", een bewerking van het gelijknamige boek van Anton Coolen. De belofte, welke deze vereniging deed, om iets beters te brengen dan 't normale, is zij volkomen nagekomen en zij heeft bewezen hiertoe ook in staat te zijn, want deze opvoering werd een groot succes dank zij vele factoren. Er blijken talentvolle spelers in deze ver eniging te schuilen; er was een echte Bra bantse sfeer door kledij en interieur; de grime en regie waren tot in de puntjes verzorgd; licht- en geluidstechniek waren uitstekend en een goede rolvastheid deed de rest. Het verhaal van de twee Brabantse fami lies, die door een tragische ontwikkeling van gebeurtenissen aan elkaar worden ge bonden, werd in 5 bedrijven op vlotte wijze vertolkt en de aanwezigen uitten tot slot hun dankbaarheid op uitbundige wij ze. ERNSTIGE MISHANDELING DOOR BRUUT OPTREDEN. Mishandeling omwille van een kind, zou men de tragisch aandoende zaak kunnen noemen, welke Vrijdag voor de Utrechtse politierechter diende. De gedagvaarde de linquent, een 31-jarige laborant alhier, was niet verschenen, doch wel het slacht offer, zijn gewezen echtgenote, die als ge tuige was gedagvaard. Uit de stukken en het verhoor kwam vast te staan, dat de moeder op 1 Mei j.1. naar school ging om haar kind te zien, dat daar vertoefde. Zij had haar zoontje inderdaad gesproken en bleef op het portaal op de onderwijzeres wachten, wie zij geld voor een foto ter hand wilde stellen. Op dat moment kwam haar gescheiden echtge noot op de motor er aan met een vrouw als duopassagiere. Hij parkeerde zijn mo tor tegen de ingang van de school, greep zijn vroegere vrouw bij de keel en kneep deze dicht. Op het hulpgeroep van een daar aanwezige dame liet hij haar even los om haar vervolgens uit alle macht te gen het lichaam te schoppen en tegen de grond te gooien. Vervolgens maakte hij zich uit de voeten, doch toen de aangeval lene enigszins was bijgekomen ging zij hem op de fiets achterna, waarbij opnieuw een handgemeen ontstond, dat zich ver der op de weg nog eens herhaalde. Het ging er zo woest aan toe, dat de man op zeker moment een pluk haar van zijn slachtoffer in de hand hield. Hoewel verdachte bij het hem afgenomen verhoor had beweerd uit zelfverdediging te hebben gehandeld, kwam uit de door 2 andere getuigen afgelegde verklaringen vast te staan, dat de vrouw geen enkele aanleiding tot mishandeling had gegeven. Twee weken gevangenisstraf luidde de eis. De Politierechter veroordeelde verdachte echter tot één week gevangenisstraf. AUTO VAN „TROUW" VLOOG TEGEN BOOM. In de nacht van Zondag op Maandag is 'n bestelauto van dagblad „Trouw" op de Birkstraat met 100 k.m. snelheid tegen 'n boom gebotst. De bestuurder had een voor hem rijdende auto ingehaald en voorbij gereden en met hoge snelheid naar rechts gaand, slipte de auto op de gladde Birkstraat, met het ge volg, dat de auto tegen een boom terecht kwam. De auto werd zeer ernstig bescha digd, terwijl de bestuurder met snijwon- den en een hersenschudding naar het zie kenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort moest worden vervoerd. De auto is per kraanwagen naar Amsterdam gebracht. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 POSTGIRO 126156 Heeft U ook wel eens opgemerkt, dat bij mensen, die zo tegen hun bankroet staan, maar door lankmoedigheid van hun cre diteuren nog zo'n beetje blijven doorhob belen, vaak de neiging bestaat om, via mooie kleren en uitgaven aan luxe zaken, voor de buitenwacht de gebraden haan uit te hangen? Hun laatste cent, die hun eigenlijk niet eens meer toekomt, maar misschien wel juist daarom, wordt uitgegeven voor uiter lijk vertoon. Wanneer later wordt ontdekt hoe hij iederen te grazen had, zeggen de mensen: Zo'n gladdakker toch. Nu is het verre van mij om diegene, die voor het hieronder omschrevene verant woordelijk is, met een gladdakker te ver gelijken, doch niemand kan het mij kwa lijk nemen, dat die verzuchting bij mij op komt als ik lees (en zie), dat het Haagse politiecorps voor Prinsjesdag met gala uniformen wordt uitgedost. Persoonlijk heb ik iets tegen alle snorre- pijperij, die een man méér aan heeft dan een jas en een broek, maar daar hebben we het nu niet over; anderen zullen het wellicht moorddadig vinden. Wat ik wel eens zou willen weten is; welk genie het in Den Haag in zijn hoofd haalt en goedkeuring geeft om, uit de failliete boedel die de Nederlandse Staat vormt, zo zoetjes aan alles wat uniform draagt in het gala te steken. Hebben we werkelijk nu niets anders aan ons hoofd? Is het er nu wel de tijd voor om geld uit te geven voor dat soort on nutte zaken, terwijl er zoveel hoog nodi ge werken en aankopen niet kunnen ge schieden „omdat er geen geld is"? Nu kunt U natuurlijk zeggen dat ik tot de mensen behoor, die altijd iets aan te mer ken hebben, maar is het nu zo'n wonder, dat er mensen zijn, die, wanneer ze over zulke dingen lezen, naar hun hoofd grij pen en zich afvragen of zij of mogelijk an deren geschift zijn. H. OEKMAN. FINSE MEISJES VERBLEVEN IN SOEST. Twee Finse meisjes-studenten, die deze zomer in hotel „De Gouden Ploeg" logeer den, schreven aan „Soest-Vooruit" het vol gende: „Wij zijn tevreden over Holland. Het land is mooi met zijn windmolens en rijkdom aan bloemen. Jammer slechts, dat wij de taal van het nabuurland spraken, hetgeen in dit land eigenlijk niet goed gaat. Wij hebben ons echter in ieder ge val kunnen redden. Nu wij thans begin nen naar ons geliefde Noorden te gaan, kunnen wij zeggen, dat jij bij ons een zon nige herinnering hebt achtergelaten. Wij wensen je alle goeds en ga maar door met het hartstochtelijk ramen-wassen. Dankzeggend en hoogachtend." Dit briefje, waaruit men veilig mag con cluderen, dat de naam van Holland in Finland niet alleen doet denken aan tul pen, windmolens en klompen, doch ook aan ramen-wassen, bewijst het nut van de door Soest-Vooruit in Noord-Europa gevoerde propaganda. Deze dames waren n.1. niet de eerste Fin nen, die naar Soest kwamen. Ook in het Oranje-Hotel verbleef deze zomer een ge zelschap van ruim 20 Finnen. AUTO IN BRAND. Zondagmiddag, te circa 4 uur, reed de heer G. de V. alhier met zijn D.K.W.-auto, waarin een zestal kinderen zaten, door 'n defect aan de stuurinrichting, op de Steen- hoffstraat tegen een boom. De kinderen liepen hierbij snijwonden op door het bre ken van ruiten. De politie nam de auto mee naar het poli tiebureau en parkeerde de wagen in de tuin naast het bureau. Te ongeveer half zes moest de politie de brandweer alarmeren, omdat de auto in brand stond. Met enige stoten van de nevelspuit was de brand spoedig geblust, maar de vlammen hadden te voren zó om zich heen gegre pen, dat de bovenbouw practisch geheel verloren ging. Kortsluiting is waarschijnlijk de oorzaak van deze zelfontbranding. FANCY-FAIR JEUGD-AFDELING B.D.C. Zoals blijkt uit een advertentie in dit nummer, houdt de jeugd-commissie van B.D.C. een fancy-fair ten bate van haar jeugdafdeling. Deze fancy-fair wordt Vrijdagavond geopend en zal geopend blij ven tot Zondagavond. Alle Soestenaren, die de voetbalsport en B.D.C. in het bijzonder aanhangen, kun nen wij aanraden deze bazar te bezoeken. Er is voor „elck wat wils".

Soester Courant | 1951 | | pagina 1