Eventjes terzijde Voor beter Schoeisel oaar Stichtsche Schoenhuizen SOEST Fa.Van de Wijngaart SOESTERBERG. Economisch nieuws Makelaars- en Assurantiekantoor VOOR HEN DIE VIELEN. Er is zo hier en daar nogal wat te doen geweest over de monumenten, die werden opgericht ter gedachtenis van hen die vielen. Het schijnt, dat de kunstenaars het ver zet het liefst zagen als een kracntige mannenfiguur en dat zij hun inspiratie vonden in de naakte uitbeelding van de man. Nu ben ik niet zo, dat ik elk beeld dadelijk zou willen aankleden, maar ik heb me toch wel eens afgevraagd, waar om nu altijd weer een niet aangekleed beeld het verzet moet symboliseren. Hoe slecht onze schoenen en kleding in de verzetstijd ook waren, we hadden toch al lemaal wat aan. Daarom deed het me genoegen, dezer da gen een afbeelding te zien van het beeld, dat ter herinnering aan de gevallen gre nadiers en jagers uit de jaren 1940-45 in Den Haag zal worden geplaatst. De man, die dit beeld schiep, stak twee militairen in de uniformen van die da gen en zelfs van de foto was te zien, dat de figuren in houding en gelaatsuitdruk king goed waren getroffen. ,,Zo was het, zo waren ze", zal de beschouwer van het beeld zeggen en dat is niet het geval met een beeld dat geen kleren draagt, al is de figuur nog zo krachtig uitgehouwen. Zulk een beeld moge dan niet aan mode onderhevig zijn, een aanbeveling lijkt me dit juist niet. Een beeld, dat de tijd van 1940-1945 symboliseert, mag m.i. heus wel „verouderen". Nu ik het toch over herdenkingsbeelden heb, moet het me van het hart, dat ik er niet altijd enthousiast over kan zijn. Het grote „echte" nationale monument op de Amsterdamse Dam moet nog altijd ko men. Het muurgeval dat er nog steeds staat wordt door de Amsterdammers ge- qualificeerd als een monument, dat in de nieuwste film Clochomerle wordt onthuld; verder is er, om maar in de hoofdstad te blijven, de altijd waaiende vlag in het Apollolaan-plantsoentje, het geval dat op een gehalveerde schuilkelder lijkt bij het Weteringplantsoen en dan is er nog, bij Artis, de gedenkplaat, waarop de namen der helden, die de aanslag op het bevol kingsregister daar uitvoerden, nauwe lijks te lezen zijn. Ditzelfde geldt voor de al te sobere ge denkstenen, die het dankbare nageslacht hier en daar heeft aangebracht. Als ik het goed heb, werd er destijds een commissie ingesteld, die alle ontwerpen voor een herdenkingsmonument beoor deelde. Dat was goed, opdat we niet over al in den lande de al dan niet afgeknotte herdenkingszuilen zouden krijgen, waar mee in ons buurland België na '14-'18 zo veelvuldig werd gestrooid. Aan de andere kant meen ik, dat die mo numenten-commissie wat al te zeker ge werkt heeft. Zes jaar na de oorlog moes ten er toch overal in den lande daverende monumenten staan om hen te herdenken, die voor de vrijheid alles gaven wat zij konden geven: hun leven. Elke dag vertraging in de plaatsing van een monument, zie ik als een tijdvak, waarin wij hulde onthouden aan de bes ten onder ons. DE KLEINE APOSTEL. Zaterdagavond voerde de toneelvereni ging „Soestdijk" in de grote zaal van ca fé-restaurant „Eemland" het toneelspel „De kleine apostel" van A. W. G. van Riemsdijk op. De heer D. v. d. Broek sprak op deze eer ste toneelavond in dit seizoen een wel komstwoord, waarin hij de noodzakelijk heid van toetreding van donateurs be toogde. Een volkslogement in een grote stad was hierna het toneel, waarop men kennis maakte met de gasten van dit logement, die, met enige variaties, behoorden tot de zelfkant van de maatschappij. De logementshoudster, een vrekkige fi guur, beheerste de uiteenlopende mensen typen, die, tot de komst van de kleine Jo- han, in ontevredenheid en ruziesfeer leef den. Johan, de kleine vondeling van 10 jaar, bracht onbewust een andere sfeer, ook al doordat een der gasten van moord verdacht werd en een inval In het loge ment eenheid in de veelheid bracht. Het stuk werd, onder regie van de heer Kronemeijer, vlot gespeeld. De grimering had echter beter kunnen zijn en voor de kleine Johan beter achterwege kunnen blijven. R.K.T.T.V. „SOESTDIJK". Deze vereniging, spelende in de zaal van hotel „De Schouw", neemt in de a.s. com petitie met 4 teams deel. De opstelling van deze teams is als volgt: Soestdijk 1: J. van Asch, B. M. Borgts en B. L. Dahlberg (aanv.). Soestdijk 2: G. Hil- horst, Th. Daatselaar (aanv.) en J. M. Ver woerd. Soestdijk 3; T. Kamer, T. Rasch en P. v. d. Wansem (aanv.) Soestdijk 4: H. Hooft, I. Snaars en J. Spijkers (aanv.). Als reserve werden aangewezen J. Hooft, H. Kok en J. W. Dahlberg. Dank zij de sympathie van één der ou ders, kwam de vereniging in het bezit van een Cor du Buy-tafel, welke materiaal uitbreiding zeer van pas komt. RECTIFICATIE. Door telefonische opgave is een fout ont staan in de advertentie van de Firma Van Nes in ons vorig nummer. 10 Kilo Zeeuwse Blauwe aardappelen stonden genoteerd tegen 1,75; dit moest zijn 1,65. RIJWIEL-PUZZLERIT. Politie- en gemeenteambtenaren, gemeen te-personeel en andere puzzle-liefhebbers nielden Zaterdagmiddag 'n rijwiel-puzzle- rit, welke was uitgeschreven door S.P.S.V., ter gelegenheid van haar 6-jarig bestaan. Te half drie werd gestart vanaf het ter rein van Gemeentewerken aan de Lange Brinkweg en de puzzle-kaarten voerden de deelnemers door Soest-Zuid, over De Paltz en vervolgens door Soestdijk naar het politie-bureau. De heer H. Scholtmeijer reikte hier de prijzen uit aan: I. T. v. d. Meulen en Adj. de Raadt, 4 p. 2. B. J. Koppen en zoon, 6 str.p. 3. H. Schlebaum en J. Onwezen, 7 str.p. 4. A. Oosterlaar en echtgenote, 8 str.p. 5. J. Nij- enboer en zoon, 9 strafpunten, 6. P. Berg man en zoon, 9 strafpunten. Twee jeugdige deelnemers, C. v. d. Hey- den en F. Maris, zagen hun deelname eveneens beloond met een prijsje. AUTOMOBILIST VERLOOR AANHANGWAGEN. Vrijdagnacht passeerde een Duitse auto mobilist onze gemeente in de richting Amersfoort. Te Amersfoort bemerkte hij, dat het aanhangwagentje, hetwelk zich achter zijn auto had bevonden', verdwenen was. Hij had benzine geladen te Baarn, zodat tussen Baarn en Amersfoort het wa gentje los geraakt moest zijn. Bij zijn na sporingen kwam hij tenslotte terecht op 't politiebureau alhier, waar het wagentje onderdak had gevonden. Het was op de Torenstraat van de auto losgeraakt en in een heg terecht gekomen. De vracht bloembollen en een aantal koffers kwam zodoende weer bij de eigenaar terecht. HOE DE DUIVEN VLOGEN. Zondag werd een wedvlucht gehouden vanaf Mons. Afstand 213 k.m. Van de vereniging „De Zwaluw" waren in concours 213 duiven, welke te 12.20 uur gelost werden. Aankomst le duif 2.52.23 uur. Aankomst laatste prijsduif, 3.14.26 u. De uitslagen waren H. Gorissen 3 5 14 26. A. van Sloten 1 6 37 44 49. A. Priem 2 24. P. de Bes 4 9 12. G. Visser 7 34. A. Rijksen 8 47 50 51. L. van Klooster 10 15 19 22. H. v. d. Kuil 11. J. v. d. Brakel 13 29 31. J. v. d. Belt 16. A. Dorrestein 17 21 27. H. On wezen 18 45. Sj. Rijksen 20 28 30 33 38. A. v. d. Vaart 23 53. C. van Brienen 25. N. v. Vulpen 32. J. Leek 35 46. C. van Soest 36. V. Reierse 39. J. Ravenhorst 40. W. van Klooster 41 52. J. v. d. Munt 43. G. Mar- chal 42. W. Krijt 48. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen bij de politie, op Woensdag en Zaterdag van 14 tot 16 uur. Ring met sleutels, portemonnaie met inh., zakmes, grijze poes, hondenhalsband, bl. shawl, 2 sleutels, gebloemde shawl, bruine jas, bruin windjack, rosé dekentje, bruine actetas, plastic ceintuur, bruin kinderjas je, bos sleutels, handfietspomp, kinder- portemonnaie m. inhoud en damesrijwiel. SPIRITUALISTISCHE BEWEGING. Naar wij vernemen is het bekende Engel se medium Mrs. Sheridan, voor enige tijd in ons land. Zij zal ook een bezoek bren gen aan Soest, waar zij a.s. Zondagmid dag, in „Religie en Kunst" 'n voordracnt zal houden. Deze voordracht zal in het Hollands worden vertaald door Mej. Quanjer uit Den Haag. Mrs. Sheridan, die propaganda maakt voor de „greater world", sprak het vorig jaar te Amsterdam voor een stampvolle kerk. In Engeland wordt sinds kort de Spiritualistische Beweging als een Kerke lijke beweging beschouwd. TAFELTENNISVERENIGING KREEG NIEUWE NAAM. De R.K. Tafeltennisvereniging welke on langs opgericht werd, heeft een nieuwe naam aangenomen en wel R.K.T.T.V. „Shot". Het clublokaal van deze vereniging is ge vestigd in het St. Ludgardisgebouw. DISTRICT „EEMLAND" BESTAAT VIJF JAAR. Dezer dagen wordt het 5-jarig bestaan van het district „Eemland" van de Nederl. Biljart Bond herdacht. Ter gelegenheid van dit eerste lustrum had Zaterdag en Zondag, in café „Onder de Linden" te Baarn, een biljart-tournooi plaats, waaraan ook Soester biljarters deelnamen. In de cadre-klasse wist de heer A. Ver kerk alhier, sinds 5 jaar wedstrijd-leider van het district, de hoogste titel te ver werven, na prachtig gespeelde partijen. Hij kreeg een fraai herinnerings-vaantje, evenals J. v. d. Brink (De Schouw), die de eerste prijs won in de 3e klasse libre. Verdere uitslagen van Soester spelers wa ren: Cadre-klasse: 2e prijs A. v. d. Heiden (Gouden Ploeg). Hoofdklasse: 3e prijs J. Waasdorp (Centraal), le Klasse: 2e prijs C. Boudewijn (Zonneheuvel). 2e Klasse: 4e prijs J. Hopstaken (Zonneheuvel). 5e Klasse: B. Koppen (D.O.S.). Heideweg 29 Soest Telefoon 2064 Koop en Verkoop. Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise SOESTERBERG—'s GRAVELAND 1—1. Soesterberg kwam Zondagmiddag met 'n totaal gewijzigde voorhoede in het veld. Zowel Stasse als Preuser en Drost wa ren vervangen, doch wij kunnen er di rect aan toe voegen, dat de nieuwe voor hoede heeft voldaan, 's Graveland heeft geen sterke ploeg en zowel vóór als né de rust is Soesterberg ver in de meerderheid geweest. Was het spelpeil aantrekkelijk, het beslissende schot ontbrak. Met dubbel blanke stand ging de rust in. Onmiddel lijk na de hervatting zette Soesterberg 'n hevig offensief in. Het wilde echter niet lukken en het gevolg was, dat men zeer ver opdrong. Dit werd Soesterberg noodlottig, want toen de linksbuiten van 's Graveland de bal te pakken kreeg, brak hij snel door en doelpuntte fraai. Dit was voor Soesterberg het sein om met man en macht op het doel van 's Grave land af te gaan en zowaar gelukte het de linksbinnen Huisman om 5 minuten voor het einde gelijk te maken. Soesterberg zette hierna nog enige heftige aanvallen in, maar in de stand kwam geen verandering meer. Een prettige sportieve wedstrijd, waarbij Soesterberg wel iets meer verdiend had. FIETSEND MEISJE AANGEREDEN. Vrijdagmiddag, ongeveer kwart over vijf, naderde er op de Amersfoortsestraat, uit de richting Amersfoort, een tractor, die de Schoolweg wilde inslaan. Op dat mo ment reden er drie fietsende meisjes de Schoolweg uit. Twee van hen wisten nog tijdig uit te wijken, doch het derde meis je werd aangereden en bekwam enige lichte verwondingen, zodat zij naar huis moest worden gebracht. Het rijwiel werd vernield. CONCERT ST. JOZEF". Zaterdagavond gaf de Harmonie „St. Jo zef", directeur de heer J. Wakelkamp, in de muziektent bij „Huis ten Halve", haar derde en laatste gemeente-concert in dit seizoen. Als gevolg van het gure weer was de belangstelling niet erg groot, wat wel jammer was, daar de harmonie op zeer verdienstelijke wijze een programma van bekende en zeer gewilde muzieknum mers ten gehore bracht, waarvan de luis teraars zeer genoten hebben. Vooral de nummers „Sons of the Brave", Mars van T. Bidgood en „l'heureux Dimanche" van Morgenthaler, kwamen bijzonder goed tot hun recht. AUTO-BOTSING. Op de Kampweg reed een militaire auto in de richting van het kamp van Zeist, terwijl een personen-auto uit een uitrit dezelfde weg opreed. De militaire auto beschadigde met de linker voorkant de rechter voorkant van de personenauto. MOTORRIJDER VERONGELUKT DOOR HOND. Op de Amersfoortsestraat kreeg een mo torrijder een ongeval, toen hij een voor hem rijdende personenauto wilde voorbij rijden. Juist toen de motorrijder met ver hoogde snelheid de auto voorbij ging, stak een grote hond de rijweg over, zodat deze door de motor werd gegrepen. De motorrijder sloeg tegen de grond en geraakte gewond aan armen, benen en gelaat. Geneeskundig personeel van de Du Moulinkazerne verleende de eerste hulp. De hond werd opslag gedood, terwijl het motorrijwiel ernstig werd beschadigd. BESTUURDER ZAG DE RICHTINGAANWIJZER NIET. De bestuurder van een op de Amersfoort sestraat rijdende militaire vrachtauto, die, komende uit de richting Amersfoort, de ingang van de Du Moulinkazerne wilde inrijden, had tijdig genoeg zijn richting aanwijzer uitgezet. De bestuurder van een achter hem rijdende personenauto had dit niet opgemerkt en haalde de vrachtauto in. Toen de militaire bestuurder naar links draaide, botste de personenauto te gen de vrachtauto en deze laatste sleurde de personenwagen een stuk mee. Daar de personenauto en passant ook nog een be tonnen paal omver reed, was de schade aan deze wagen niet gering. DE WAS TERUG MAAR GELD KWIJT. Een Soesterbergse huisvrouw, die haar wasgoed per auto bezorgd had gekregen, kwam even later tot de ontdekking, dat haar portemonnaie was ontvreemd, waar van zij de wasserij-bediende verdacht. De politie achterhaalde de wasserij-auto en de bediende Van Y., wonende te Zeist, werd aan de tand gevoeld. Hij bekende de portemonnaie te hebben meegenomen. AFRIKA WORDT ONTSLOTEN Het had zeker zijn goede reden, dat tijdens de Jaarbeurs een Afrika-dag werd gehouden, want naarmate Europa en Amerika aan in vloed in Azië verliezen, moet ervoor worden gezorgd dat andere delen van de wereld daar voor compensatie geven. In de eerste plaats komen daarvoor Zuid-Amerika en Afrika in aanmerking. De moeilijkheid is, dat deze beide werelddelen zo dun bevolkt zijn in verge lijking met Azië. In India, Burma, Achter- Indië, Indonesië, de Philippijnen en China woont de helft van de wereldbevolking, ter wijl men in Afrika slechts enkele tientallen millioenen mensen aantreft. In Zuid-Amerika is de bevolking weinig dichter, doch dit laatste werelddeel wordt gevormd door zelfstandige landen, die hun eigen economische opbloei wel zullen regelen. Het grootste deel van dit uitgestrekte vasteland is trouwens voor blij vende bewoning door blanken maar heel wei nig geschikt. Toch kan er met behulp van de tegenwoordige verkeers- en productiemidde len met betrekkelijk weinig mensen veel wor den bereikt. Daartoe is het nodig verkeers wegen aan te leggen en om de gezondheids toestand te verbeteren. De veroorzaker van de slaapziekte, de Tsetsevlieg en andere gevaar lijke insecten moeten bestreden worden, de sprinkhanenplaag moet worden gekeerd, moe rassen moeten worden drooggelegd en droge gebieden moeten worden bevloeid en als dit alles geschiedt, kan ook Afrika een dicht be volkt werelddeel worden. Vier Europese lan den zijn hierbij vooral betrokken, nl. Enge land, Frankrijk, België en Portugal, die met de Unie van Zuid-Afrika de zorg hebben voor alle streken ten zuiden van de Sahara. De onafhankelijke Afrikaanse landen zijn alleen Egypte, Abessinië en Liberia. Reeds sinds 1946 wordt er hard gewerkt aan de boven genoemde verbeteringswerken, waartoe tot en met 1955 8 milliard dollar zal worden uitge geven. Daarvan komt bijna 4 milliard dollar uit de fondsen der genoemde staten, 3 mil liard uit particuliere investeringen en de rest uit semi-officiële bronnen. Zonder twijfel is ook voor Nederland en de Nederlanders met hun grote ervaring in tropische streken in Afrika volop werk te vinden en het wordt zelfs mogelijk geacht, dat de Afrikaanse ge bieden ons na verloop van tijd een zekere compensatie zullen bieden voor hetgeen in de Indische Archipel verloren is gegaan. Al heb ben we dan geen rechtstreekse bestuurstaak in Afrika, in het gehele complex van de Euro pese samenwerking heeft Nederland wel de gelijk een arbeidsveld in dat werelddeel. ONS GROEIEND VAKONDERWIJS De propaganda voor het technisch vakonder wijs begint onmiskenbaar vruchten te dragen. Bij de laatste telling van het aantal scholen en leerlingen kwam men op 930 onderwijsin richtingen, bezocht door 258.000 jongens en meisjes. Dit was sinds 1950 een stijging met 21.000 leerlingen of bijna 9%. Bij de dag ambachtscholen steeg het aantal van 49.000 tot 53.000, bij de avondnijverheidsscholen voor jongens van 55.000 tot 59.000. Het aantal meisjes aan nijverheidscholen steeg van 107.000 tot 117.000 .De Middelbaar Technische scholen zagen hun leerlingental toenemen van 7400 tot 8000. Daarnaast hebben we dan nog de opleiding van jongelui in de bedrijven, het zgn. leerlingen-stelsel, waarbij 22.000 leerlin gen stonden ingeschreven; dat was een stij ging met 3000 ten opzichte van het vorige jaar. Naar alle waarschijnlijkheid zal bij het nieuwe schooljaar, dat thans begonnen is, we derom een belangrijke stijging te constateren zijn. In de komende jaren zullen we van de toenemende belangstelling voor een goede op leiding zonder twijfel de vruchten plukken. WAT ZIEKTE KOST Het werkverzuim wegens ziekte bedraagt in ons land ongeveer 5%, hetgeen wil zeggen, dat er iedere dag van 100 werknemers en werkneemsters gemiddeld vijf wegens ziekte afwezig zijn. Stelt men het totale aantal ar beidskrachten in loondienst in ons land op 2 millioen, dan zijn er dus iedere dag niet min der dan 100.000 afwezig. Hoe enorm dit aantal ook lijkt, in andere landen zoals Engeland en Frankrijk is het percentage nog veel hoger. De Staatssecretaris van Sociale Zaken, dr P. Muntendam, heeft onlangs berekend, dat het verzuim in Nederland bij een gemiddeld dag loon van 9.dagelijks een bedrag van 700.000.aan ziekengeld kost (men ont vangt immers bij ziekte niet het volle loon). Als het ziekteverzuim zou kunnen dalen van 5 op 4%, zou dit volgens hem een besparing op het ziekengeld geven van ƒ50 millioen per jaar, dat is het dubbele van het totale bedrag dat op de Rijksbegroting voor volks gezondheid is uitgetrokken, aldus de Staats secretaris. Uit zijn cijfers volgt tevens dat in totaal per jaar 250 millioen aan ziekengeld wordt uitgekeerd, 250 millioen dus zonder te rekenen de kosten van dokters, apothekers, ziekenhuizen, enz. Een verbetering van de volksgezondheid en een vermindering van de neiging om voor ieder klein kwaaltje thuis te blijven, zouden dan ook besparingen op leveren, die zelfs in onze tijd van millioenen- bedragen van grote invloed zouden zijn. STROOMLEVERANTEE VAN FRANKRIJK AAN ENGELAND Enige tijd geleden brachten wij het bericht, dat er plannen bestonden electriciteit uit Noorwegen per onderzeese kabel naar Enge land te voeren. Thans heeft Lord Citrine bekend gemaakt, dat het voornemen bestaat ook stroom uit Frankrijk te betrekken met een kabel door het Kanaal heen. Het Engelse electriciteitsnet is echter nog niet bij machte stroom van het buitenland goed te verdelen, zodat uitvoering van dit plan minstens 5 a 6 jaar zal duren.

Soester Courant | 1951 | | pagina 3