Ichomuker. Veranderingen op til? Brandpunten der Internationale Politiek Splendor lampen GEWICHTIG" WERK. J. B. VAN DER LECK SOEST. IN DE HOEK. Voor beter Schoeisel naar Sfichtsche Schoenhuizen Alle Philips-apparaten VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1951. 27c JAARGANG No. 73. soester (Courant Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK - BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 - TELEFOON No. 2568 - POSTGIRO No. 126156 Van Churchill is het woord, dat de vre desduif op een atoombom zit en de oude vechtjas vond dat maar een griezelige zitplaats. Wat iedereen wel met hem eens zal zijn. Toch is het maar beter, dat die vredesduif er nog is, beter dan dat ze, met of zonder atoombom, het tijdelijke voor het eeuwige verwisselt. Zo lang ze er nog is kan ze n.1. nog van zitplaats veranderen. Is die mogelijkheid nog voorhanden? Als filiaal De volksdemocratieën in Oost-Europa worden meer, ook uiterlijk, tot een filiaal van Moskou. In Tsjecho-Slowakije, waai de tegenstand tegen de gelijkschakeling 't sterkst is de Skoda wapenfabrieken blijven bijvoorbeeld ver achter bij 't pro ductieschema wordt dat het beste ge demonstreerd. Er is een ministerie van Staatcontrole ge komen, dat partij en regeringsfunctiona rissen moet controleren; 'n ministerie van Arbeidskrachten, wat gedachten opwekt aan b.v. een ministerie van Veeteelt en verder is in de partij zelf de functie van secretaris-generaal opgeheven. De kop van het Tsjechische partij-appa raat zit voortaan in Moskou. Evenwel, dit behoeft niet een phase in een verdere oorogsvoorbereiding te zijn, het kan ook een consolidatie van het ver overde betekenen. Grote betekenis der Engelse verkiezingen. Richten we het oog op West-Europa, dan zien we, dat hier ook belangrijke dingen staan te gebeuren. De verkiezingen in Engeland zijn niet al leen van nationaal maar ook van inter nationale betekenis. Hoe die uitslag ook moge zijn, het rege ringsbeleid naar buiten zal er de weerslag van ondervinden. Wint Labour, dan zal die zich ongetwij feld gesterkt voelen in zijn streven om naast een krachtige verdediging tegen het Oosten ook een remmende invloed te oefe nen op de Amerikaanse eisen. Winnen de conservatieven, dan geloven we zeker, dat Churchill een zelfstandiger positie zal opeisen in de verdediging van het Noorden van de Atlantiek dan Enge land tot nu toe kreeg toebedeeld. Dat die meerdere zelfstandigheid ook an dere West-Europese landen niet onwel kom zou zijn kunnen we haast dagelijks merken. Wellicht zou dat ook verandering brengen in de afzijdigheid die Engeland betracht ten aanzien van gemeenschappe lijke West-Europese vraagstukken. Frankrijk en Duitsland. In Frankrijk, waar de zaken meer lopen óndanks dan dank zij de regering, komt in November het Plan-Pleven aan de or de om een Europees leger te vormen. Men weet dat Fransen meer voelen voor een Europees leger dan een, hoe nauw ook, samenwerken van de verschillende nationale lucht- en landlegers, omdat Duitslands „MilitÖr" dan beter onder con trole is te houden. Maar Frankrijks rege ring kan daar natuurlijk niet mee begin nen zonder goedkeuring van het parle ment en dat komt nu in slachtmaand aan de orde. Een prachtgelegenheid om de re gering weer eens te laten duikelen, ware het niet dat Amerika heeft laten merken, dat wanneer Duitsland niet wordt opge nomen in het Europees-militair verband, het de oprichting van een Duits-nationale weermacht zal bevorderen, die dan wel onder Noord-Atlantisch bevel zou komen te staan, maar dan toch als zelfstandig onderdeel. Dat dit nu al weer kan, ja zelfs verplicht is, is een gevolg van het „contract", dat de grote drie Duitsland hebben aangebo den, waardoor West-Duitsland haast de zelfde rechten krijgt als andere West-Eu ropese Staten in hun onderling verkeer. We kunnen ons voorstellen, dat Adenauer er mee verguld was en de tegenstoot van Oost-Duitsland om vrije, geheime verkie zingen voor het hele „Reich" te houden, afwijst zolang niet aan de door West- Duitsland te stellen eisen wordt voldaan. Zien we daarna nog dat het N.-Atlantische Pact, zij het met sommiger duidelijke te genzin, wordt uitgebreid tot en met Tur kije, dan kunnen we vaststellen, dat ener zijds de West-Europese structuur wordt uitgebreid en gewijzigd, hetgeen niet be vorderlijk is voor de onderlinge affiniteit. Anderzijds zal daardoor een meer zelf standig West-Europa kunnen ontstaan, waarvoor misschien een taak is weggelegd als middelaar tussen Oost en West. In welk geval de vredesduif inderdaad 'n betere zitplaats zou hebben dan tot nu toe. De zieke Koning. Komende verkie zingen. Engeland weigert. Moei lijkheden van Israël en van Frank rijk. Australië en het communisme. Duitslands hulp. In Engeland heerst bezorgheid om het lot van Koning George, die een gevaarlijke longoperatie moest ondergaan. Gelukkig luiden de berichten, dat de toestand be vredigend is, hoewel nog geenszins kan worden gezegd, dat alle gevaar is gewe ken. Het nieuws over Koning George houdt in Engeland de mensen meer bezig dan de komende verkiezingen, waarvoor de ver schillende partijleiders vaak in uitbundi ge redevoeringen de overwinning trachten voor te bereiden. Manifesten worden opgesteld en minister president Attlee hield reeds een redevoe ring, waarin hij zijn grote rivaal, Chur chill, een politicus noemde, die zich nooit boven de partijen verheft. Zelfs het opi nie-onderzoek wordt aangehaald om te bewijzen, dat de conservatieven een grote voorsprong hebben op de socialisten. De verhouding tussen Engeland en Egypte is er de laatste dagen niet beter op ge worden. Wel waren de verwachtingen in het oliegeschil aanvankelijk gunstiger dan ze in lange tijd waren, doordat de Egyp tische premier de verwachting uitsprak, dat binnenkort een overeenkomst met En geland kon worden aangegaan, maar deze berichten waren nog niet goed tot ons doorgedrongen of er volgden weer een mededeling, dat aan Engeland geen ver dere voorstellen meer zouden worden ge daan en dat al het Engelse personeel van de oliemaatschappij Egypte moet verlaten. Dit laatste is nog wel niet zo ver, maar nu begint het er toch bedenkelijk uit te zien. In de internationale politiek draait in feite alles om de verhoudingen. Zo wil Is raël de verhouding tot de Arabische lan den wel verbeteren. Israël heeft n.1. aan geboden niet aanvals-verdragen met alle Arabische staten aan te gaan, doch inci denten aan de grens zijn, zowel voor Is raël als Egypte aanleiding geweest gelijk tijdig protesten in te dienen. De verhouding van het Franse volk tot de regering baart in Frankrijk nog immer zorg. Wel heeft de regering Pleven zich door handig manoeuvreren kunnen hand haven de schoolwet, welke Frankrijk 15 millioen francs gaat kosten, werd zo wel door de Senaat als door de Nationale Vergadering aanvaard doch er liggen voor deze regering nog zo veel voetangels en klemmen, dat 't niemand zou verwon deren, als toch nog binnen afzienbare tijd Pleven ten val werd gebracht. In de verhoudingen van het Australische volk tegenover het communisme schijnt een wijziging te zijn gekomen. Dat zou men tenminste opmaken uit de uitslag van de volksstemming, die daar werd ge- BOEKHOUDINGEN BALANSEN BELASTINGEN Hartmanlaan 31 - Soest - Telefoon 3093 In de Rotterdamse haven noemt men een niet al te deskundig in elkaar gezette hijs zo een die halverwege schip en kade naar beneden kan vallen een „Amster dammer". Niet al te best vakwerk. Of de Amsterdamse havenarbeiders voor een of ander stuntelig uitgevoerd karwei ook een uitdrukking hebben, die aan Rotterdam her innert, weten wij niet. In elk geval getuigt de Rotterdamse uitdrukking wel van een zij het goedaardige animositeit tussen de twee Nederlandse havensteden. Is daar reden voor? Tussen goed-Neder- landse gemeenten mag geen animositeit be staan, alleen maar een gezonde concurren tiezucht. En die is er. Noemen wij eerst de strijd om de plaats aan de Rijn. Zij bepaalt voor een belangrijk deel de plaats onder de zon. Nu is de positie van Rotterdam ten opzichte van de hoofdstad, en van de oudste haven stad, onbetwistbaar de gunstigste. Een vrije verbinding met de zee net zo ver van het zoute water af als de stad van d'Ailly, maar zonder dat de schepen een sluis behoeven te passeren. Om aan de Ryn te komen, gaat de oude weg van de binnenvaart langs een aller- zonderlings gegraven kanalenstelsel, dat er meer op uit scheen om de schippers tijd te doen verliezen dan te winnen dingen waarvan Rotterdam geen last heeft. Intussen, wanneer het nieuwe Rijnkanaal klaar is, is die oude bron van ergernis ver vallen. Met Amsterdams positie ten opzichte van Rotterdam is die van Antwerpen te verge lijken. Nu kan men misschien wel zeggen, dat dit een kwestie is die onze kleren niet raakt, omdat Antwerpen Bels is, doch daar komen wij niet verder mee. Afgezien van de uit het allerjongste verle den stammende begrippen als Europese in tegratie en Benelux, en zelfs van de al meer dan een eeuw oude afspraken tussen het toen pas afgescheiden België en Nederland, is het van belang, dat de havensteden die zich in het gebied van de monden van de drie rivieren Maas, Schelde en Rijn hebben ontwikkeld, tot een nauwe onderlinge ver binding komen. Het is gewenst, dat ze alle drie met de industrie-gebieden die ze „bedienen" èn on der elkaar een vlotte verbinding krijgen. Toen België na de afscheiding van Noord- Nederland de verzekering van Holland kreeg dat de verbinding tussen Rijn en Schelde zou worden gehandhaafd ook als de natuurlijke waterwegen zouden verval len, kwam Nederland met het kaarsrechte kanaal van Wemeldinge, toen Zuid-Beve land met de vaste wal werd verbonden. Dat kanaal voldoet niet meer aan de eisen al lang niet meer. Na de eerste wereldoorlog kwamen de Bel gen met hun verlangens naar een gemo derniseerde verbinding op de proppen. Er werden plannen gemaakt en die plan nen kwamen in de Kamers. In de Tweede, die ze aannam en in de Eerste, die ze ver wierp zij het met een sterke minderheid. Sindsdien zijn de behoeften van de binnen vaart al weer groter geworden. Amsterdam kreeg wat Antwerpen wenst, als maar elke redenering met als er in is een gevaarlijke desnietteminals Ant werpen eens niet aan gene zijde, maar aan deze zijde van de grens had gelegen, zou het dan niet even goed zijn recht-toe-recht- aan verbinding hebben gekregen met de Rijn? We geloven van wel. Maar nu Nederland en België samen binnen een ander soort grens komen te liggen, wan neer straks een goed stuk Europa finnen één economische grens komt te liggen, is het dan niet juister, het geheel te zieh bin nen dat raam en onderlinge naijver maar te laten voor wat het is? houden over de vraag, of het communisme al dan niet verboden zou moeten worden. Bij de laatste verkiezingen kregen de communisten geen voet aan de grond. Geen enkele candidaat werd er toen ge kozen. Toch heeft het referendum uitge wezen, dat een, zij het dan kleine meer derheid van de Australische kiezers zich tegen een verbod van het communisme keerde. De rechtstreekse strijd tegen het commu nisme op Korea duurt inmiddels voort. Toch wordt er, na een maand, weer een enkele maal onderhandeld, zij het dan niet over een wapenstilstand, dan toch over de vraag of de wapenstilstandsonder handelingen weer hervat moeten worden. Och ja, er moet toch wat te bespreken zijn. In Bonn zijn de besprekingen begonnen over de vervanging van het bezettingssta tut door het contract, dat de Grote Drie hebben vastgesteld. Dit zijn in feite ook besprekingen, gericht tegen het commu nisme. Adenauer en de Hoge Commissa rissen van Amerika, Engeland en Frank rijk moeten hier zien tot overeenstemming te geraken. Met de militaire hulp, die West-Duitsland aan de geallieerde zaak zou mogen verle nen, is alles nog niet in kannen en krui ken. De Bond van Duitse soldaten, als wier woordvoerder de vroegere generaal- overste Friessner optrad, wil eerst wel eens weten, waarvoor en met welke mid delen de Duitse soldaten zouden moeten strijden. Als de Bondsrepubliek een leger zou vormen, dan zou hij er echter voor zijn, dat er een algemene dienstplicht zou worden ingevoerd. Als vrijwilligers zouden z.i. zich slechts mannen aanmelden, die dat deden óf om het avontuur te zoeken, dan wel om van een behoorlijke verzorging verzekerd te zijn. Officiële mededelingen. SCHOUW. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op Don derdag 18 October a.s. zal worden ge voerd de schouw over de in de gemeente gelegen wegen, voetpaden, waterleidin gen, bruggen, heulen, heggen enz. Belangstellenden worden daarom herin nerd aan de artikelen van liet Reglement op het Onderhoud en Gebruik der Wegen in de provincie Utercht, waarbij de aan dacht erop wordt gevestigd, dat steeds blijkt, dat ten tijde van de schouwvoering geconstateerd moet worden, dat niet al tijd aan de schouwplicht wordt voldaan. In een dergelijk geval zal' worden opge treden door het opmaken van próces-ver-' baal. Aan deze maatregel zal streng dé hand worden gehouden. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde bij artikel 6 der Hinderwet, Ier algemene kennis, dat ter secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van G. L. Wildenburg, Eigendomweg 41, alhier, waarbij, onder intrekking van de aanvrage om 'n hinderwetvergunning d.d. 11 Juli 1951, vergunning wordt gevraagd tot het oprichten van een Inrichting, be stemd tot bewaring en verwerking van af val, in welke inrichting zullen worden ge plaatst een schrootpers en een Diesel mo tor met een vermogen van 12 p.k., op-in perceel Klein Engendaalweg nr. 36, ka dastraal bekend gemeente 'Soest, sectie G nr. 4029. Op 9 October 1951 zal gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Daartoe zal op die dag, des voormiddags elf uur, ter secretarie zit ting worden gehouden. NIEUWS VOOR BROMFIETSERS De Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht heeft dezer dagen bij aan schrijving de aandacht van de burgemees ters erop gevestigd, dat het de bestuurders van bromfietsen krachtens artikel 63 van het Wegenverkeersreglement verboden is rijwielpaden, aangeduid door het beken de blauwe bord met de witte fiets, te be rijden met grotere snelheid dan 20 k.m. per uur en dat voorts rijwielpaden, aan gegeven met het rechthoekige zwarte bord met het witte opschrift „Rijwielpad", door bedoelde bestuurders slechts mogen worden bereden met uitgeschakelde mo tor. Aangezien het genoemde Commissaris ge bleken is, dat de naleving van deze voor schriften, mede wellicht door onwetend heid daarmede, veel te wensen over laat, heeft hij de burgemeesters verzocht op de door hen geschikt geachte wijze de inge- zezetenen bekend te maken en naleving daarvan door een nauwlettend politietoe zicht te bevorderen. NATIONALE RESERVE. Tegen Dinsdagavond a.s. is in het Sint Ludgardisgebouw een bijeenkomst belegd door de plaatselijke afdeling van de Na tionale Reserve. De taak en het doel van de Nationale Reserve zal door Kapitein Offermans uiteengezet worden, terwijl daarna enige films zullen worden ver toond en een gedachtenwisseling zal vol gen. OPENBARE VERKOPING. Dinsdag werd in hotel De Gouden Ploeg door Notaris M. van Veeren openbaar ver kocht: 1. De helft van dubbel woonhuis aan de Beukenlaan 42. Koper de heer E. Karei sen alhier, q.q. voor 4600. 2. Een dubbel woonhuis aan de Klaarwa- terweg 50 en 52. Koper de heer W. Len sing te Amersfoort voor 4720. 3. Woonhuis aan de Lange Brinkweg 3. Opgehouden op 2500. GEGARANDEERD 1000 BRANDUREN. J. DE JONGH Van Weedestraat 51 AANRIJDING. Dinsdagmiddag had weer een aanrijding plaats op het kruispunt Raadhuisstraat Kerkpad. Een 9-jarige scholier stak de Raadhuis straat per rijwiel over op het moment, dat de motorrijder De V. dit kruispunt passeerde. Een aanrijding was onvermij delijk. De scholier kwam er met een paar geschaafde benen af, doch de motorrijder sloeg van zijn voertuig tegen de grond en liep een hersenschudding benevens won den aan gezicht en handen op. Per zieken auto is hij naar het ziekenhuis „De Lich tenberg" overgebracht. SPIRITISTENVER. „HARMONIA". Belangstellenden verwijzen wij naar een In dit nummer voorkomende advertentie, waarin een openbare propaganda-bijeen- komst wordt aangekondigd, waarin Mrs. Sheridan zal spreken. VOORLICHTING AAN JONGE MOEDERS. Niemand zal ontkennen, dat de gezond heidstoestand van het komende geslacht voor een groot gedeelte afhankelijk is van het gedrag en de leefwijze van jonge moe ders en aanstaande jonge moeders. Daarom is het een volksbelang, dat deze mensen voorlichting ontvangen en op 'n voor hen begrijpelijke wijze in kennis worden gesteld met de resultaten van de moderne wetenschappelijke onderzoekin gen op dit gebied. Dat de verantwoordelijke overheidsperso nen in deze dit ten volle beseffen, blijkt o.m. hieruit, dat geregeld voor artsen, vroedvrouwen en verpleegsters herha lingscursussen worden georganiseerd, om hen in kennis te stellen met de nieuwere inzichten in hun vak. Dat velen deze cursussen volgen is be grijpelijk en het moet nog meer gewaar deerd worden, wanneer zij zoveel verant woordelijkheidsgevoel hebben, dat ze zich verplicht voelen deze kennis weer door te geven. Wij zijn dan ook zeer verheugd, dat ook Soest hierin zijn deel krijgt. Zoals men uit een advertentie in dit num mer kan zien, zal er in samenwerking met de afdeling Sociale Zorg van onze Ge meente, door Mej. A. P. Blok, verloskun dige alhier, begonnen worden met aan jonge moeders en aanstaande jonge moe ders voorlichting te geven. Wij zijn er van overtuigd, dat deze voor lichting in een zodanige vorm zal worden gegoten, dat ze voor ieder volkomen be grijpelijk is. De middagen zullen meer het karakter hebben van een gezellig praatje, dan van lering of voordrecht en er zal ruim gelegenheid gegeven worden tot het stel len van vragen. EVANGELISATIE-SAMENKOMSTEN. Dinsdag a.s. wordt weer begonnen met de samenkomsten in het zaaltje Van de Broek. Spreker is de heer S. van Gorkum, terwijl het zangkoortje van de Chr. Vrou wen Bond haar medewerking verleent. In de Heeskapel wordt 11 October met de samenkomsten begonnen, daar in dit ge bouw op 4 October een samenkomst zal plaats hebben uitgaande van de actie „Soest voor Christus". HONDEN. Er zijn honden en.... honden! De goed verzorgde, vrije viervoeters trekken mor genmiddag, geleid door hun jeugdige ba zen of vrouwtjes door 't dorp, met mu ziek nog wel. Een onderdeel van de hon denshow, die morgenmiddag om half 2 gehouden wordt op het terrein achter het St. Jozefgebouw aan de Steenhoffstraat. Kinderen, die zich nog niet hebben opge geven doen goed zich op een holletje te begeven naar een van de volgende adres sen: Steenhoffstraat 9, Waldeck Pyrmont- laan 5, Kerkpad Z.Z. 33 of Soesterbergse- straat 24. En wat die andere honden betreft, de ket tinghonden, levenslang geketend, zou men dezer dagen eens een kijkje moeten ne men in de etalage van de heer L. Mook, Soesterbergsestraat 24 of van het Hoeden- magazijn „Termonde" aan de Burg. Gro- thestraat hoek Heuvelweg, waar, met het oog op de a.s. Dierendag, 4 October, enig fotomateriaal is uitgestald. Ds. A. G. HARING NAAR LOON OP ZAND. Ds. A. G. Haring, die acht jaar lang voor ging als predikant van de Nederlands Her vormde Gemeente te Lage Vuursche, heeft een beroep aanvaard, dat op hem was uitgebracht door de Ned. Herv. Ge meente te Loon op Zand. AUTOMOBILIST OPGESPOORD. In ons vorig nummer maakten we melding van een aanrijding, welke achter de Oude Kerk plaats vond, waarbij een wielrijdei- gewond werd. De automobilist, die was doorgereden zon der te stoppen, is thans opgespoord en blijkt te zijn G. de J. te Hilversum. Vol gens getuigenverklaringen had hij in ver schillende café's bier gedronken. Zijn rij bewijs en de auto werden door de Soester politie in beslag genomen. AUTOMOBILIST REED SPOORBOMEN AAN. Woensdagavond, te ongeveer 8 uur, reed een automobilist uit Almelo met grote snelheid over de Van Weedestraat en zijn haast was zo groot, dat hij onder de dalende spoorbomen van het station Soestdijk reed. De auto raakte het hek werk van een der bomen en beschadigde dit. De automobilist reed snel door, doch liep in Amersfoort in de val, welke de po litie aldaar had opgesteld. AUTO GREEP WIELRIJDER. Twee jongens, die per rijwiel van de Ei kenlaan de Birkstraat wilden oprijden, za gen een met ijzer beladen vrachtauto na deren. Eén van de jongens trachtte nog over te steken, doch werd door de vracht auto gegrepen. Hij werd c.a. 10 meter mee gesleurd, waarbij hij een hoofdwonde en een hersenschudding opliep. Per zieken auto werd hij naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort overgebracht. DE GLADDE BIRKSTRAAT. Ter hoogte van hotel „De Schouw" wer den drie auto's beschadigd toen zij in een file reden. De eerste automobilist remde zijn auto af en ook de andere bestuurders deden dit. De laatste wagen slipte door met het gevolg, dat deze tegen zijn voor rijder botste en deze nummer één een duw gaf. VOOR VEILIG VERKEER. Vorige week hebben wij gewaarschuwd, dat de politie grote activiteit zou ontplooi en met betrekking tot de wielrijders en bestuurders van motorvoertuigen en dit is gebeurd. Vele processen-verbaal moesten worden opgemaakt tegen wielrijders, die zonder de voorgeschreven verlichting reden en trottoirs als hun weg hadden gekozen. Ook meerdere automobilisten werden be keurd wegens diverse overtredingen. MOTORRIJDER SLIPTE. Op de Soesterbergsestraat reed Dinsdag een automobilist in de richting Soest. Toen hij linksaf de Driehoeksweg wilde inslaan werd hij ingehaald door een motorrijder, die, om een aanrijding te voorkomen, zijn stuur omgooide, waardoor hij slipte. Het motorrijwiel werd beschadigd, terwijl de rijder en duorijder schaafwonden op liepen. 99 Onlangs werd voor het vervoer van een scheepsbemanning een K.L.M.-vliegtuig ge charterd. De luchtvaartmaatschappij wilde graag weten op welk gewicht gerekend moest worden. Het antwoord, in de vorm van een telegram, luidde: „Gewicht van echtgenote ka pitein 3300 kilo". De K.L.M.-ers zaten pog met schrik te denken aan het te verwachten totaalgewicht, toen een aanvulling binnen kwam, luidende: „Toevoegen bemanning en Het gewicht legt juist in de luchtvaart nu een maal een belangrijk „gewicht in de schaal". Het begint al bij de vliegtuigconstructeurs, die er aan gewend zijn, om de vliegtuigen te bou wen op de lichtste manier, teneinde het ver voer zo rendabel mogelijk te maken. Zij voe ren een strijd tegen de zwaarte met vreed zame middelen: op rekentafels, met trekpen en rekenschijf, met berekeningen en tabellen. Het ligt voor de hand, dat de luchtvaartmaat schappijen er naar streven om uiteraard zonder hierbij de veiligheid uit het oog te verliezen het nuttige laadvermogen van een vliegtuig zo hoog mogelijk te maken. De K.L.M. heeft hiermee enkele personen belast, *je samen de Gewichtbesparingscommissi' (Weight Sa ving Panel) vormen. De veiligheid blijft vanzelfsprekend op het eerste plan staan, gevolgd door het comfort van de pas sagiers en pas als aan deze twee voorwaarden is voldaan, kan de Commissie nagaan of het mogelijk is het interieur of zaken ,die daar mee verband houden, enkele kilogrammen lichter te maken. En dat kan heel vaak. Het is namelijk mogelijk om alles sterk genoeg te maken, maar het toch, soms door geraffineer de middelen, zo licht te houden, dat er ge wicht wordt bespaard. Er wordt in dat ver band veel speurwerk verricht en men kan nu, geholpen door de ervaring, opgedaan op duizenden vluchten, in veel gevallen tiental len kilo's per machine besparen. Een groot gedeelte van het gewicht in de kajuit wordt in beslag genomen door zaken, die het comfort van de passagiers vergroten. Denken wij slechts aan de geluids- en warm- te-isolatie, de stoelen, de verlichting, de pan- try, het toilet, de tapijten, enz. Hoewel elke bespaarde kilo voor de luchtvaartmaatschap pij waarde heeft, zal hij zeker niet op deze zaken verkregen worden. Wat zou het overi gens voor nut hebben, om bijv. 80 kilogram te besparen, waardoor een passagier meer vervoerd kan worden, als een verminderd comfort een of meer andere passagiers er juist van zou weerhouden te gaan vliegen? Dat echter zelfs 1 kilogram bezuinigd gewicht per vliegtuig per jaar reeds ruimschoots de moeite waard is, blijkt wel uit het feit, dat, als bijv. de K.L.M. deze besparing op haar vloot Vlie gende Hollanders zou toepassen, dit reeds een grote som zou bedragen. Een bedrag, dat af hankelijk is van de route, het type en de be zettingsgraad van de vliegtuigen. De Commis sie heeft echter kans gezien om, sedert haar werkzaamheden begonnen, de volgende be zuinigingen te bereiken: Bij de DC-6 vloot (zeven toestellen) 73 kg. per vliegtuig, de Constellations (18 toestellen) 213 kg. per vliegtuig en bij de Convairs (12 toestellen) 138 kg. per vliegtuig. Hoe worden zulke besparingen nu bereikt? Er zijn aan boord van elk vliegtuig, vooral op de transcontinentale lijnen, vele gereed schappen die ten dienste staan van de boord werktuigkundigen. Het is gebleken, dat er enkele bij waren, die nooit gedurende de vlucht, maar alleen op de stations van aan komst werden gebruikt. Deze gereedschappen zijn nu op de tussenstations gedeponeerd en maken geen deel meer uit van de vliegtuig uitrusting. Lectuur voor de passagiers ging altijd in een koffer mee, die de gehele reis aan boord bleef. Nu wordt deze lectuur dusdanig opgeborgen, dat niet alleen de koffer thuis kan blijven, maar dat zelfs de service door groter over zichtelijkheid is verhoogd. Op bepaalde routes ontdekte men dat er veel meer waswater aan boord was dan door de passagiers werd gebruikt. De voorraad water werd teruggebracht, vanzelfsprekend zonder dat er een tekort zou kunnen ontstaan. Het keukengerei werd vervangen door een bijzon der smaakvol uitgevoerd geheel, dat echter zeer licht is. Zo draagt de ene K.L.M.-er er toe bij, dat zo weinig mogelijk onnuttige lading wordt ver voerd, terwijl een collega van de Verkoop- Afdeling zijn bijdrage levert tot het verkrij gen van een zo hoog mogelijk nuttig gewicht. Beiden echter werken onder hetzelfde motto: veiligheid, comfort, snelheid, regelmaat en zuinigheid! U moet mij niet vragen waar Zwollerkers pel ligt, want dat weet ik niet. Vermoede lijk zal het wel in de buurt van Zwolle zijn. Het zal wel een gemeente zijn, waarbij Soest een wereldstad is. Overigens zijn ook wij daar nog een heel eind vanaf. Een paar jaar geleden ging het er even op lijken, toen wij speelden met sportpar ken en een cultureel centrum. Maar ja, in die tijd was meer mogelijk. Jammer ge noeg hebben we ook nog geen badhuis en moeten we met iedere ernstige zieke naar Utrecht of Amersfoort draven, maar een „centrum", waar we cultureel binnenste buiten zouden kunnen worden gekeerd, was toch niet gek geweest. Wat zou het niet prettig en een niet ge noeg te waarderen reclame voor ons dorp zijn geweest, wanneer de een of andere omhoog geschoten cultuurling kon ver tellen, dat hij zijn eerste culturele wassing in Soest had genoten Eigenlijk wilde ik het helemaal niet over cultuur e.d. hebben, doch over het voor beeld, dat de Zwollerkerspelaars ons en het gehele land geven. Zoals in iedere gemeente in ons land (op Schoonebeek na, waarop, als ik goed ben ingelicht, Mossadeq het oog heeft laten vallen), zit ook daar de gemeenteontvan ger zijn nagels stuk te krabben op de bo dem van zijn schatkist en, zoals eveneens in iedere gemeente het geval is, zit ook Zwollerkerspel met een schreeuwend ge brek aan woonruimte. Er zal daar ook wel het nodige worden gezegd over het financiële beleid van on ze regering, maar ze snapten daar, dat mopperen alleen geen woonruimte geeft. De burgerij bracht daarom, in een dooi de gemeente gegarandeerde 4 °/o obliga tielening, binnen enige dagen ruim hon derdduizend gulden bijeen ter financiering van de woningbouw. Ook in Soest hebben we verschillende ur gente zaken, die wij bij Gedeputeerde Sta ten, door gebrek aan ping ping, niet voor elkaar kunnen krijgen. Zouden we voor die zaken niet eens in de leer gaan bij Zwollerkerspel? Als Zwoller kerspel een ton bijeen brengt, wat zouden wij dan wel niet kunnen Als ik een ton had. H. OEKMAN. „VOGELFLORA" VERPACHT. Per 1 October is de exploitatie van „Vo gelflora" aan de Soesterbergsestraat in andere handen overgegaan. De nieuwe exploitanten zijn de heren Beyer en Weeghuijzen, die reeds de sta tionsrestauratie te Haarlem en de uit spanning „Kraantje-lek" te Overveen ex ploiteren. Naar verluid zal „Vogelflora" in nog uitge breider vorm worden voortgezet. nog leverbaar zonder verhoogde Weeldebelasting. Ook op gemakkelijke betalingsvoorwaarden. iuiiiUkjl ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE v.WE EDESTR 36* SOESTDIJK TELEF.2792 Burgerlijke stand GEBOREN. Elfride Elna Johanna, doch ter van J. van Munster en E. J. Lindpoin- ter, Burg. Grothestraat 70-72. Elisabeth, dochter van C. Kraaij en E. A. den Engel se, Braamweg 38. Gerarda Petronella, d. van G. A. Hagen en A. M. v. d. Heiden, H. Blaeckweg 6. Alexander Thor, zoon v. G. Stalenhoef en J. Spaan, Smitsweg 6. Franciscus Hendrikus, zoon van J. A. v. Zanten en P. Verweij, Molenstraat 119. Wilhelmus Everardus, zoon van Th. J. Abbenhuis en C. A. Blom, Lange Brink- weg 35. Gijsbert, zoon van P. A. v. Bar- neveld en S. Pater, Nieuwstraat 22. Ger- rit Nico, zoon van A. van Vliet en C. Kooiman, Oude Utrechtseweg 21. Jochem, zoon van T. van Slooten en J. W. van 't Klooster, Kerkpad Z.Z. 106. Antonius Ma ria, zoon van J. V. Bosch en J. M. Dijk man, Koninginnelaan 80. Constance Bar- bara, d. v. J. C. Korte en J. M. H. Tieland, Duinweg 3. Antje Cornelia Gijsberta, d. v. P. H. Zomer en F. v. d. Kooij, Nachte- gaalweg 28. ONDERTROUWD. H. van Merkesteijn, 32 jr., radio-monteur, Rembrandtlaan 6 en J. C. v. d. Pol Bouwer, 23 'jr., Den Haag. J. J. van Wegen, 30 jr., inseminator, School straat 44 en M. H. de Jong, 25 jr., Den Blieklaan 41. GEHUWD. G. H. Hilhorst, 29 jr., spoor wegarbeider, Smitsweg 51 en C. W. Sand- brink, 21 jr., Torenstraat 24. C. Prinsen, 24 jr., tuinder en J. G. Rosendal, 25 jr., Pr. Hendriklaan 8. OVERLEDEN. Gijsbert v. d. Brink, 75 jr., wednr. v. W. Verbrugge, Schoutenkamp- w. 3. Dina van Dijk, 20 jr., ongehuwd, Oosterhout. Johan M. J. Hirschman, 67 jr., geh. met J. M. E. Bartelingh, Nassaulaan 9. Klaas Kazius, 75 jr., ongeh., Kolonie- weg 24.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1