Weer een 100-jarige in Soest. Heeft de Loonstop zichzelf overleeft? SOEST IN DE HOEK. DINSDAG 2 OCXOSIi.Il 1251. 27e JAARGANG No. 74. S0E5TER OURANT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Loonstop staat een hogere pro ductiviteit in de weg. Een Twentse textielfabrikant, de oude heer Blijdenstein, die in de wandeling Oom Hen drik wordt genoemd, heeft ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de firma, zijn hart eens gelucht. Het is te begrijpen, dat iemand die 51 jaar lang directeur van een fabriek is geweest, en die dus niet be paald tot de allerjongsten behoort, allesbe halve enthousiast is voor het regeringsbe leid van de laatste jaren. Vooral de loon stop vindt hij een bijzonder ongelukkige maatregel, want deze belet het de man, die harder wil of beter kan werken dan een ander, zijn activiteit of zijn bekwaamheid beloond te krijgen. Daardoor staat de loon stop de opvoering van de productiviteit en de verlaging van de productiekosten in de weg. Dat een bejaarde Twentse textielfabrikant dit standpunt inneemt, is niets bijzonders en zou dan ook nauwelijks afzonderlijk be hoeven te worden vermeld, maar wel merk waardig was het, dat prof. Brouwers, de directeur van de Prijsbeheersing, die bij het jubileum de regering vertegenwoordigde, toegankelijk bleek voor de argumenten van „oom Hendrik". Hij zei o.m.: ,,U vindt mij aan uw zijde, wanneer blijkt dat maatrege len zoals de loonstop hun tijd hebben over leefd. Dit pleegt met dergelijke maatrege len nogal eens te gebeuren. Dan worden zij oorzaak van een verstarring, die wij moeten voorkomen, anders breken wij aan de ene kant af wat wij aan de andere kant opbouwen. De loonstop was bedoeld als een onderdeel van de prijsbeheersing, teneinde de exportprijzen in de hand te kunnen hou den. Mocht echter blijken, dat het hand haven van de loonstop een verlaging van de productiviteit veroorzaakt, dan moet dit ernstig worden bestudeerd." Zal de regering overstag gaan? Nu moet men niet denken, dat deze uitla ting van Prof. Brouwers reeds het einde van de loonstop aankondigt, maar wel kan men er uit afleiden, dat men langzamer hand ook in de kringen van de hoge ambte naren, die tot nu toe de straffe beheersing van de economische en sociale verhoudin gen krachtig hebben ondersteund, begint te twijfelen of deze politiek nog veel langer kan worden volgehouden. Vooral nu blijkt, dat het de regering niet langer mogelijk is de rentevoet zo laag te houden als zij wenst, zal zij waarschijnlijk binnen afzien bare tijd ook op het punt van de lonen overstag moeten gaan. Dan zal men echter niet willen overgaan tot een klakkeloze verhoging van de lonen, doch een loonsver hoging binden aan een hogere productivi teit, m.a.w. het principe van loon naar be hoefte, dat de laatste jaren opgeld deed, zal meer op de achtergrond treden, terwijl loon naar prestatie thans eerder aan de orde komt. Ook minister Albrechts, die met de opvoe ring van de productiviteit is belast, heeft trouwens kort geleden een lans gebroken voor een ruimere toepassing van de presta tiepremies. Dit is het toekennen van een extra beloning voor extra inspanning. In dit verband is het tekenend te herinneren aan de benoeming van mr J. A. Berger, de voorzitter van het College van Rijksbemid delaars, tot adviseur van Minister Al brechts. De heer Berger is zowel een ken ner van de loonstand bij uitnemendheid als een dergenen, die bij de opvoering van de productiviteit is geïnteresseerd, omdat hij van een desbetreffende commissie deel uit maakt. Wij zijn dus zeer benieuwd wat de combinatie Albrechts-Berger te voorschijn zal brengen. Loon naar prestatie? Overigens heeft Prof. Brouwers een te be perkte voorstelling van de loonstop gege ven, toen hij zeide, dat deze slechts bedoeld was om de exportprijzen in de hand te hou den. Dit element zit er natuurlijk wel in, maar zowel tijdens de bezetting als daarna maakte en maakt nog de loonstop een deel uit van de prijsbeheersing over de gehele lijn. En deze heeft in de eerste plaats de be doeling het binnenlandse evenwicht te be waren tussen lonen, prijzen, winsten, huren en pachten. Enkele jaren heeft dit systeem redelijk gewerkt, doch de voortdurende te korten van de handelsbalans en van de staatshuishouding hebben zo'n hoge druk op ons geld gelegd, dat onvermijdelijk ho gere prijzen optreden. Deze kunnen alleen worden uitgebalanceerd door een snelle ver hoging van productie en productiviteit. In deze noodzaak past de loonstop niet meer. Nu bij prof. Brouwers 't hoge woord er eenmaal uit is, zal, dunkt ons, de ge dachte aan loon naar prestatie wel weer snel aan kracht winnen. Foto Astra - Soest' Voor de tweede maal in dit jaar viert een inwoonster van onze gemeente haar 100e verjaardag. Het is ditmaal Mevrouw de weduwe Niesje Klein geboren Geij ten- beek, die op 5 October 1851 te Soest werd geboren en er 100 jaar heeft gewoond. Wij hebben haar opgezocht in het rust huis „Eikenhorst", waar zij sinds 1 Ja nuari, toen zij voor het eerst in haar le ven ernstig ziek werd, is opgenomen. Het is nog een vitale vrouw, die ons op haar bed begroet. Nog helder van geest en goed van gezicht en gehoor tracht zij voor ons te putten uit het lange tijdvak van honderd jaar. Zij werd geboren in een klein huisje op de Beukenlaan hoek Klaarwaterweg, waar zij lang woonde met haar 5 zusjes en 3 broertjes. In het kleine onaanzienlijke Soest ging alles zijn rustige landelijke gang. Er wa- ren slechts woningen voor 2 soorten men sen: arbeiders en beter gesitueerden. De kleine man werkte van zon-op tot zon-af op zijn akker en de grote man bewoonde zijn villa, zijn landgoed of buitenplaats en reed in een rijtuig. De 100-jarige werd geboren in een gezin, dat met harde arbeid aan het dagelijks voedsel kwam en de kinderen moesten dan ook vroeg mee naar het land om me de te helpen. De lagere schooljaren wer den doorgebracht i.n de gemeenteschool achter de Oude Kerk, in de Eemstraat, welk gebouw thans vier gezinnen tot wo- nig dient. Zij herinnert zich nog goed, hoe zij vanaf de Beukenlaan dwars de Eng kon oversteken en bij Hotel „De Gouden Ploeg" uitkwam. Er waren maar weinig wegen en weinig huizen en op de Eng vond men schaapskooien, alsmede de oude molen „De Windhond". Niesje Geijtenbeek moest al spoedig hel pen de inkomsten te vergroten, doch toen zij 23 jaar was verliet zij het ouderlijk huis en trad met de 22-jarige Jan Klein in het huwelijk. De jonggehuwden gingen wonen aan de Burg. Grothestraat, in het huis achter de Fa. Paddenburg en vader Klein werkte bij Koning Willem III aan het Paleis Soestdijk als metselaar. Ja, zij weet het nog goed, hoe de Koning, in een boze bui, alle werklieden ontsloeg, omdat zij in de houding sprongen bij zijn komst. De volgende dag werden zij weer aangenomen en toen de Koning weer langs hen kwam, werkten zij door. „Ik zie mijn man nog thuiskomen 's avonds", zegt de 100-jarige, „met een ham over zijn schouder". Alle werklieden had den een ham van de Koning gekregen, ter bij legging van dit incident. De tijd stond toen ook al niet stil. Toen o.m. de Waldeck Pyrmontlaan Turfstraat heette, de Koninginnelaan Veenhuizer- straat en de Prins Bernhardlaan de Holle- weg, vormde het echtpaar Klein-Geijten- beek een gezin, dat met 10 kinderen ver reikt werd, waarvan er 2 op jeugdige leef tijd stierven. Toen ook haar man op 42-ja- rige leeftijd stierf, bleef moeder Klein achter met acht kinderen. Een harde le vensstrijd bond zij aan en zij ziet er op terug met de woorden: „Heel hard heb ik moeten werken, mannenwerk heb ik ge daan....". Zij ging uit bakeren en wer ken. Zij spitte het land en zaaide en oogst te in grote volharding. „Ik liep naar Baarn en verdiende daar 60 cent per dag en liep des avonds weer terug op mijn klompen, want alleen Zondags droegen wij schoenen," zo zeide de jubilaresse ons en deze enkele zinnen verborgen de har de strijd om het naakte bestaan, hetwelk een weduwe met 8 kinderen toen moest voeren. In haar memorie zijn deze harde jaren diep gegrift, doch haar gezicht klaart op, als zei zegt: „Na mijn 57e jaar heb ik het echter goed gekregen en nu heb ik het nog best". Vanaf haar 57ste jaar heeft zij ingewoond bij haar kinderen. Zij zag haar kinderen gezinnen stichten en kleinkinderen gebo ren worden, want oma was dan baker. De kleinkinderen werden ook volwassen en oma bakerde ook de achterkleinkinde ren. Haar geslacht breidde zich steeds verder uit en zij bezit thans ook al twee achter-achterkleinkinderen. Helaas zag zij ook drie van haar kinderen sterven, zodat zij thans nog bezit: 5 kinde ren, 43 kleinkinderen, 67 achterkleinkin deren en 2 achter-achterkleinkinderen. Honderd twee en twintig nakomelingen zullen Vrijdag de feestelijke verjaardag meevieren en 5 geslachten zullen dan bij een zijn, Zij kent haar nakomelingen al len. Haar gezicht in niet slechter dan 40 jaar geleden, zodat zij haar krant en haar bijbel nog iedere dag kan lezen. Haar hobby is bloemen kweken en verzorgen, hetgeen eigenlijk geen wonder is, daar zij afstamt uit een bloemisten-familie. Toen zij 95 jaar was, verzorgde zij nog iedere dag de bloementuin bij haar dochter. Haar broers en zusters heeft zij overleefd, doch ook dezen zijn allen op hoge leeftijd gestorven. De 100-jarige was de jongste van het gezin Klein. Het zal Opoe Klein a.s. Vrijdag niet aan belangstelling ontbreken. Het zal feest zijn op „Eikenhorst", groot feest. Mede namens onze gehele lezerskring, namens geheel Soest, feliciteren wij Opoe Klein reeds thans met haar grote feest en wensen haar nog vele jaren toe onder de goede zorgen van de directrice en de zusters van „Eikenhorst". HONDEN-SHOW. Zaterdagmiddag vierde vele Soester hon den de triomph van hun hondenleven, toen zij op het schoolplein aan de Steen- hoffstraat voor een jury werden geleid, die hen keurde. Deze keuring gold niet de kenmerken, welke eigen zijn aan ras, doch hier waren de criteria goede verzorging en goede gezondheid. Zodoende maakte de vuilnisbakhond en de straatterrier eenzelfde kans als een kostbare rashond. Er was grote belangstelling toen de 50 honden door hun respectievelijke „bazen" en „vrouwtjes", die niet ouder dan 17 jaar mochten zijn, werden voorgeleid. Stuk voor stuk werden zij gekeurd door de jury, bestaande uit de heer Th. v. d. Kooi, dierenarts te Baarn, de heer A. Lankamp en de heer M. Maris, inspecteur van de Dierenbescherming. De blaffende en keffende honden gingen hierna in optocht met hun jeugdige bege leiders, voorafgegaan door de Soester Harmonie, 'n rondwandeling maken over de Steenhoffstraat, Van Weedestraat, B. Grothestraat, Julianalaan en Pr. Bern hardlaan. In de stoet werden spandoeken meegedragen, waarmede aandacht werd gevraagd voor de bescherming van dieren. Een praalwagentje met een sprekende in casu blaffende reclame voor het die- ren-asyl werd door jeugdige dierenbe schermers meegevoerd. Na de rondwandeling reikte de heer A. van Asselt de prijzen uit onder woorden van dank aan de deelnemers en de Har monie. De prijzen werden als volgt toegekend: 1. Richard Grift, Nieuwstraat 44, met Tommy, 483 punten. 2. Trix de Bruyne, Nieuwstraat 38, 467 punten. 3. Willy Tol boom, Plasweg 61, met Foxy, 463 punten. 4. Marie v. d. Veer, Noorderweg 20, met Beertje, 453 punten. 5. Tom v. Mil, Klaar waterweg 74, met Black, 448 punten. 6. Frans Sprangers, Waldeck Pyrmontlaan 38, met Caesar, 447 punten. 7. Kees Drost, Van Weedestraat 18, met Beertje, 446 pnt. 8. Tine van Breukelen, Burg. Grothestr. 5, met Sonja, 443 pnt. 9. Jaap Groene- stein, Schoutenkampweg 43, met Kees, 434 punten. 10. W: van Doorm, Beetzlaan 63, met Trix, 429 punten. 11. Ellen Ten- sen, Birkstraat 45, met Tommy, 428 pun ten. 12. M. Buffart, Heideweg 43, met Du- lee, 425 punten. 13. Jeantje Koudijs, Soes- terbergsestraat 52, met Hertha, 423 pnt. 14. Pim Smit, De Kooy, met Polly, 420 pnt. 15. Adri van Breukelen, Burg. Grothestr. 5, met Asta, 408 pnt. De prijzen bestonden uit waardebonnen en gebruiksvoorwerpen. BENOEMD. Met ingang van heden is de heer Maris, inspecteur van de Dierenbescherming, al hier, benoemd tot leider van het Ambon- nese kamp te Woerden. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 POSTGIRO 126156 Vorige week wees ons raadslid, de Heer J. A. Schaafsma, in „Meningen van onze Lezers", mij er op, dat ik mijn hoekje over Sociale Rechten een gemakkelijk aan te wijzen denkfout maakte. Nu is een denkfout aanwijzen in redene ringen van een ander steeds iets riskants. Men kan het met de opvatting van een ander niet eens zijn, wat nog niet behoeft in te houden, dat die redenering „fout" is. Het verschil in opvatting van ons geacht raadslid en mij zit m.i. in het feit, dat ons raadslid de zaken door een politieke bril bekijkt en ik mijn mening zeg zonder mij door enige politiek bezwaard te voelen. Daarom is, ondanks het ingezonden stuk van de heer Schaafsma, mijn mening nog steeds, dat wij met onze Sociale Rechten op de verkeerde weg zijn, wanneer wij iedereen met iedereen gelijkschakelen. Daarvoor verkeert, in de eerste plaats, ons land in een te deplorabele toestand en tweedens, wanneer wij deze sociale rech ten consequent gaan doorvoeren, komen we tot zaken, die ik, U neemt me niet kwalijk, onzinnig vind. Ik haalde in mijn stukje van 21 Septem ber het voorbeeld aan, dat 'een directeur, mits in loondienst, ondanks zijn salaris van 10 mille per jaar, evengoed kinderbij slag krijgt als de man, die nog geen drie duizend per jaar verdient. Een paralel is te trekken met betrekking tot de ziektetoeslagen voor onze ambte naren. Wanneer we in een gemeenteraad of wel ke raad ook, niet kunnen bepalen waar de grenzen voor toeslagen zus en toesla gen zo moeten en kunnen liggen, ben ik nog steeds van mening, dat we de tent be ter dicht kunnen doen. Wanneer de heer Schaafsma vindt, dat ik een denkfout maak, wanneer ik zeg geen liefhebber te zijn van sociale-rechten- eenheidsworst, welnu, het zij zo. Ik ben mij niet bewust enig kwaad te- hebben gesteund of ook maar iets ten na dele van een ambtenarenorganisatie te hebben gezegd. Met Uw permissie vond ik hetgeen U schreef over organisaties enz. er een bee tje met de haren bijgesleept. Ik had het over sociale rechten, die door onze ge meenteraad gelijkgeschakeld werden zon der te zien naar een loongrens, die onze sociale wetgeving wel degelijk op ver schillend gebied kent. Van mij kan niet worden gezegd, dat ik mij heb „voorbijgespurt", omdat door mijn „Hoekje" niemand voor- of nadeel heeft genoten, hetgeen van de meerder heid van de raad niet kan worden gezegd. H. OEKMAN. MULTI-VOICE IN „EEMLAND". Na een bouw- en experimenteertijd van ruim 2Vz jaar heeft de heer T. Verwey te Utrecht een muziek-instrument gereed gekregen, hetwelk onder de naam Multi- voice, zijn weg zal vinden in de wereld. Vrijdagavond heeft de bouwer dit instu- ment in Café-Restaurant „Eemland" ge demonstreerd, voor een gezelschap geno digden. Onder hen waren muziek-mensen bij uit stek, zoals Johan Jong, de organist van de VARA; Pierre Palla, zijn collega van de A.V.R.O.; Herman Thole, pianist; Jean Antoinetti, Ype Höweler, hoofd van de afd. ernstige muziek van de A.V.R.O.; Maarten Kooy, organist alhier en zij zagen en hoorden belangstellend naar de demon stratie, welke door de pianist Wim Rip- ken werd gegeven. De heer Ripken bespeelde dit instrument met zijn rechterhand, zichzelf begeleidend op de vleugel, overeenkomstig de bedoe ling van de ontwerper van dit toestel. Vele instrumenten bracht dit instrument voort, zoals orgel, cello, viool, fagotte, doe delzak, cither, Eng. hoorn, saxofoon, ha- waiian-guitaar en trompet. Dit voor Nederland nieuwe Instrument werkt niet volgens het orgelsysteem, doch put de geluidstonen uit het genereren met 16 lampen, zoals men in de begintijd van de radio dit hoorde (mexikaanse hond). Het geluid, langs electronische weg voort gebracht heeft een zeer groot antal tim bres en c.a. 60 nuances en de ontwerper heeft door het klavier op te hangen, be werkstelligd, dat de geluiden eventueel gevibreerd kunnen worden, hetwelk een goed effect sorteert. Het klavier is slechts drie octaven groot, doch men kan het door omschakeling „vergroten". Na afloop van de demonstratie heeft de directie van „Eemland" dit instrument gekocht en de heer Ripken zal dit in het restaurant blijven bespelen.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1