Staatstoezicht op de banken? SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 9 OCTOBER 1951. 27e JAARGANG No. 76. SOESTERtQOURANT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAX 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Als men de gemiddelde lezer vraagt, of hij een mening heeft over de wenselijkheid van Staatstoezicht op de banken (wel te ver staan de financiële instellingen en niet de bankjes in de plantsoenen), zal het meren deel ronduit bekennen, daarover geen oor deel te hebben. Een ander deel van het pubhek zal zeggen Natuurlijk! Laat de Staat die bankiers maar stevig onder de duim houden." En daarmee is dan voor 95% van de bevolking de zaak afgedaan. Dat denkt men tenmin ste, maar zo is het niet. Want als het toe zicht, dat de regering voor-stelt in te voe ren, tot stand komt, zal dat zijn gevolgen hebben voor ieder van ons persoonlijk. Iemand met voldoende beroepskennis zal bijv. voorzien van een vestigingsvergun ning en al wat daar verder bij hoort, een crediet willen opnemen om een bedrijf te vestigen of uit te breiden. Dan zou het kun nen gebeuren, dat hij bij de bank nul op het request krijgt, niet omdat de bank het crediet niet aandurft, maar omdat de Ne derlandse Bank volgens voorschriften van de Minister van Financiën voor bepaalde groepen van bedrijven verdere credieten onwenselijk zou kunnen verklaren. Werk nemers zouden op een gegeven moment werkloos kunnen worden, wanneer de Staat geldmiddelen weigert om ondernemingen uit te breiden of te moderniseren. Dit zou kunnen we leggen de nadruk op het woordje kunnen, want het toezicht in deze vorm bestaat nog niet dit zou het gevolg kunnen zijn, wanneer het thans voorgelegde wetsontwerp „Toezicht Cre- dietwezen" ongewijzigd aangenomen zou worden. Het nieuwe wetsontwerp. Dit wetsontwerp, dat overigens de goede strekking heeft het solide beheer van aan banken toevertrouwde gelden te bevorde ren, bemoeit zich n.1. ook met de wijze, waarop de banken het geld, dat hun is toe vertrouwd, willen besteden. De Nederlandse Bank (die zelf genationaliseerd is en dus met de financiële politiek van de regering in de pas moet lopen) zal volgens het ont werp van de bankdirecties precies kunnen voorschrijven, hoeveel credieten zij mogen geven en voor welke doeleinden die gelden mogen worden besteed. De Nederlandse Bank zou voorts minimum- en maximum tarieven van interest kunnen vaststellen en daarmee zal het gehele geldverkeer onder oppertoezicht van de Staat zijn gebracht. Men zegt wel eens: „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", maar men kan met evenveel recht zeggen: „Wie het geld heeft, heeft de macht." En het is duidelijk, dat de Staat zich thans door middel van dit ontwerp de volstrekte macht over het eco nomisch leven wil aanmatigen door een sluitend systeem van geldbeheersing in te voeren. Ten dele is dit een gevolg van het falen van de geleide economie. Zelfs Prof. Tinbergen, de directeur van het Planbureau, is teruggekomen van de op vatting, dat de Staat nauwkeurig zou kun nen bepalen, wat er wel en wat er niet ge produceerd zou moeten worden. Hij helt thans meer over tot de leer, dat door rege ling van de investeringen hetzelfde bereikt kan worden met minder staatsbemoeiingen. Deze wens tot regeling der investeringen is thans blijkbaar belichaamd in het nieuwe ontwerp. Is het plan aanvaardbaar? Reeds heeft de Sociaal-Economische Raad zich met het voorstel verenigd, hetgeen nie mand behoeft te verwonderen, omdat dit lichaam meer nog dan de regering zelf streeft naar socialisering van het bedrijfs leven in geforceerd tempo. De directies der grote banken en andere financiële deskun digen achten daartegenover het plan on aanvaardbaar, en wij geloven, dat zij het bij het rechte eind hebben. Wanneer n.1. het beoogde toezicht wordt ingevoerd, zal de gehele investerings- en credietpolitiek een speelbal worden in han den van vrij toevallige machthebbers of hun gedelegeerden. Wanneer de Staat geld nodig heeft, behoeft hij maar de crediet- kraan voor het bedrijfsleven dicht te draaien en automatisch wordt het geld naar de Staat afgevoerd. Hoe weinig vertrou wen de belegger ook in de Staat mag heb ben, hij zal eenvoudig gedwongen kunnen worden zijn spaarduitjes in staatsleningen te stoppen. Dit opent zulke mogelijkheden voor onverstandige staatsuitgaven, dat wij onoverkomenlijke bezwaren tegen de voor gestelde regeling hebben. De ervaring van de laatste jaren, zowel in ons eigen land als in vrijwel alle staten der wereld, heeft maar al te duidelijk laten zien, dat de re geringen ten naaste bij de slechtste crediet- Vrijdagavond heeft de A.V.R.O. haar eer ste televisie-uitzending verzorgd. In dit programma traden o.a. op Dr. Por- tielje (directeur van Artis) en Nettie Ro- senfeld als omroepster. Eerstgenoemde gaf een uiteenzetting van een grote Brazi liaanse pad, welk dier Netty onverwacht in haar handen geduwd kreeg. nemers zijn, die men kan vinden. Hun fou ten worden op de belastingbetalers verhaald en als de zaak vastloopt, wordt het geld eenvoudig gedevalueerd. Wanneer ook dat niet helpt, maakt men zich meester van de banken en in dit sta dium zijn wij thans aangekomen. Neen, wanneer de Staat eerst eens goed orde op eigen zaken zou stellen, zou dat veel meer garantie voor een goede crediet politiek scheppen dan de thans aanhangig gemaakte wet. IIET FEEST VAN DE 100-JAUIGE. Mevr. de Wed. N. Klein-Geytenbeek heeft Vrijdag de dag van haar leven beleefd, toen zeer velen haar gelukwensten met haar 100ste verjaardag en een stroom van bloemen en cadeaux deze wensen verge zelden. Het rustige „Eikenhorst" was Vrijdag haar rust kwijt, toen des morgens deze verjaardag aanbrak. De post bracht vele gelukwensen, waaronder een telegram van Koningin Juliana van de volgende in houd: „Namens H. M. de Koningin felici teer ik U hartelijk met Uw 100e verjaar dag. U bereikte wel de leeftijd van de zeer sterken. Particulier secretaresse van H.M. de Koningin. N. Smitt-Avis". Te 11 uur kwamen haar kinderen, klein kinderen en achterkleinkinderen, welke zij allen nog zo goed kent en 't werd een complete familie-reunie, waarvan de 100- jarige het middelpunt werd. Ook de Burgemeester bracht een bezoek en onderhield zich met Opoe Klein. Ds. Lambers Heerspink, Ds. D. van Krugten en Ds. W. R. Ambrosius kwamen de 100- jarige bezoeken en des middags kwam Ds. S. Wouters uit Dordrecht over, om zijn oud-gemeentelid te feliciteren. Des middags werd de jarige verrast door de komst van Mevrouw de Wed. M. See- gers-Lil, die twee maanden geleden 100 jaar werd en het was 'n treffend moment toen deze twee 100-jarigen elkaar de hand drukten en zich tesamen onderhielden. Twee paar handen, honderd jaren oud, omstrengelden elkaar en twee paar hon derd jaar oude ogen zagen elkaar aan met een blik van groot begrip en wijsheid. Twee mensen, die het leven van 100 jaren hebben getorst en die weten wat dit be tekent. Ook een der achter-achterkleinkinderen kwam op bezoek. Het was de 4 maanden oude baby Soenia v. d. Kamp, die met va der en moeder meekwam. Zij was de jong ste van de visite, doch er waren ook oude ren, zoals de 76-jarige dochter van de honderd jarige, Mevr. Van Dfie en de 96- jarige Mevr. Schaap. Het slot van deze feestdag was een sere nade, welke de Soester Harmonie des avonds kwam brengen. Honderden belangstellenden waren toe hoorders van deze feestklanken, welke door Opoe Klein vanuit haar kamer wer den aangehoord en waarvoor zij zwaaiend met beide armen dank bracht. VIER PRIJZEN BEHAALD. De firma Reehorst alhier behaalde met hun inzending fruitmanden op de ten toonstelling „De schakel tussen tuin ta fel", welke van 2 tot 6 October te Utrecht werd gehouden, 4 prijzen, n.1. 2 eerste en 2 ere-prijzen. GOED SUCCES. Zaterdag en Zondag hield de R.K. Tafel tennisvereniging te Baarn een tournooi. Hierin bereikte B. van Haarlem alhier de finale heren enkelspel, doch moest in 3 sets met 21-19, 21-17 en 21-18 de le prijs aan de heer Smit laten. Behalve de hier door verkregen tweede prijs behaalde B. van Haarlem en H. Römer de eerste prijs in het heren dubbelspel. In deze finale werden zij overwinnaar op de kampioe nen van vorig jaar en sloegen deze met 21-16 en 21-14. GEEN PIJL EN BOOG. De politie kreeg klachten over jongens, die hun pijlen afschoten op automobilis ten, die de Stadhouderslaan passeerden. De jongens gingen met hun bogen en pij len naar het politiebureau, om daar ern stig te worden onderhouden. Hun speel goed bleef achter. HUIS IN BRAND GESTOKEN. Grote ramp voorkomen. Dank zij 't snelle ingrijpen van de brand weer met de hogedruk-nevelspuit is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een hevi ge binnenbrand in de kiem gesmoord. Daarmede werd voorkomen, dat de brand zich zou uitbreiden en het verlies van een dubbel woonhuis tot gevolg zou hebben. Te 3 uur des nachts werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in het per ceel Bosstraat 7. Binnen 6 minuten was de brandweer met de nevelspuit en een auto- en motorspuit ter plaatse en men vond de bovenverdieping van dit perceel in vlammen gehuld van voor- tot achter zijde. Met twee stralen van de nevelspuit werd de brandende bovenverdieping binnenge drongen en spoedig was men de vlam menzee meester. De rookontwikkeling was echter geweldig groot en toen 't ge rucht ging, dat de bewoonster van deze bovenverdieping zich nog in huis zou be vinden, trokken brandweerlieden, voor zien van rookmaskers, het perceel binnen, doch zij konden geen menselijk wezen ont dekken. Plotseling laaide het vuur weer op, doch dit werd met twee stralen op de water leiding voorgoed bedwongen. Het onderzoek naar de oorzaak van deze brand bracht aan het licht, dat deze aan gestoken moest zijn. Overal trof men sporen van petroleum en papierslingers doordrenkt met petroleum aan. De bewoonster, Mevrouw Züricher, was echter nergens te ontdekken en deze had blijkbaar de woning vóór de brand verla ten. Zaterdagmorgen heeft zij zich bij de poli tie in Utrecht gemeld en zichzelf aangege ven als de stichteres van de brand. Van verschillende getuigen vernamen wij omtrent deze brand het volgende. Een van de bewoners van het rechter gedeelte van het dubbele pand, Mevrouw Wareman, maakte even voor drie uur ge bruik van het toilet en toen zij zich weer ter ruste begaf, hoorde zij bijzondere ge luiden in de naast gelegen kamer van per ceel No. 7. Zij ging naar beneden en op hetzelfde ogenblik had de echtgenote van de heer Scharphuis, welke de bene denverdieping van perceel no. 7 bewoont, de brand boven haar woongedeelte be merkt. Beide dames sloegen alarm en maakten de buren wakker, waarna snel de brandweer werd gealarmeerd. Gebleken is, dat Mevrouw Züricher in de vooravond bezig is geweest de meubelen te doordrenken met petroleum. Stoelzit tingen en boeken werden met petroleum overgoten en in de kamer verspreid, ter wijl zij nabij de scheidingsmuur van per ceel no. 9 een emmer kolen en 2 blikken petroleum heeft geplaatst. Toen zij de brand gesticht had, heeft zij de ramen en deuren aan de voor- en ach terzijde tegen elkaar opengezet, zodat een grote brand bij voorbaat verzekerd scheen. Zonder gerucht te maken heeft zij de wo ning verlaten en met het plan zelfmoord te plegen heeft zij tot half zeven 's mor gens rondgedwaald. Daarna is zij met een taxi naar Utrecht vertrokken, waar zij zich bij de politie heeft aangegeven. Haar twee katten had zij, vóór zij de brand stichtte, vergiftigd en deze dieren zijn waarschijnlijk in de vlammen omge komen. Ook de gaskraan had zij openge draaid. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 POSTGIRO 12615» Vorige week hebben we, althans zeer ve len onder ons, het wonder der televisie aanschouwd. De bevoorrechten, waarin een handelaar wat zag, rustig op een ge makkelijke stoel in een showroom, men sen zoals ik buiten op straat. Opmerkelijk was het te constateren hoe geheel anders de jeugd op deze verbijste rende toepassing van de techniek reageer de, vergeleken met de ouderen onder de toeschouwers. De jeugd neemt^het als iets, dat vanzelf spreekt, terwijl de ouderen met iets als stomme verbazing toezien. Het is ook om stil van te worden wan neer je je realiseert, dat het op kilome ters afstand gefotografeerde beeld op het zelfde ogenblik op het projectie„doek" zichtbaar wordt en het ligt in de gang der ontwikkeling, dat het allemaal r.og veel „gekker" gaat worden. Maar voorlopig in mijn huis geen televi sie. Ik heb aan radio méér dan genoeg. M'n vrouw kijkt me schamper aan als ik dit zeg en zegt, dat ik een schijnheilige of zo iets ben, omdat ik zo'n ding graag zou willen hebben, maar geen kans zie zo'n apparaat, dat eigenlijk in geen enkel ge zin mag ontbreken, aan te schaffen. Nou goed, misschien is dat wel zo. Ik zou eens kunnen gaan praten met de Ontvanger van de Belastingen en hem verzoeken een paar jaar net te doen als of ik niet bestond of geëmigreerd ben. Maar daar die meneer in zijn ambt een man zonder fantasie is, wordt dat natuur lijk niets. Maar nu wat anders. Hoe gaat dat nu in de toekomst, nu 4 verschillende omroep verenigingen televisieprogramma's gaan uitzenden Hoe zal het b.v. gaan wan neer we de leden van de 2e Kamer moeten kiezen Krijgen we dan, net als voor de radio, propaganda-uitzendingen op poli tiek gebied Wanneer ik mijn radiogids doorblader en er dan aan denk, dat we verschillende van deze programmapunten straks ook door de televisie krijgen, dan ben ik geneigd te vragen m'n portie voor lopig maar aan Fikkie te geven. Is het b.v. nodig, dat we, zoals Vrijdag avond het geval was, de omroeper van 't buitenlands nieuws aan 'n tafel^ien zit ten, die ons, spelende met een potlood, het nieuws van de laatste dagen komt ver tellen Is het ook nodig, dat één der heren van de „weerfabriek" in De Bilt ons op een kaar tje komt voortekenen op welke plaats pre cies in de Atlantische Oceaan zich een de pressie bevindt. En hoort U de heer Portielje biet liever voor de radio, waarbij hij tevoren gele genheid heeft zijn zo zeer gewilde praat jes volledig op papier kan uitwerken, dan dat hij of een ander, die wellicht beter schrijft dan spreekt, voor het vuistje weg zijn praatje moet houden. Zeker, het is even om te lachen, wanneer de heer Por tielje de grote pad op de prachtige haar dos van Netty laat uitrusten, maar ik heb toch zo'n idee, dat zij, naast het onbehaag lijke gevoel, even gedacht zal hebben aan haar zo juist gewassen en geonduleerde krullen en dat haar de griezels over de rug zijn gegaan. Het kan wel erg voordelig zijn om de medewerkers aan de radio ook voor de te levisie te gebruiken, maar beter dan wij zullen de omroepverenigingen weten, dat de kijkers iets anders verlangen. Mochten de gelden hiervoor ontbreken, geef ons dan elke avond maar een kwar tier goede reclame, zodat met de inkom sten hiervan een goede uitzending kan worden bekostigd. H. OEKMAN. Mevrouw Züricher is door de Soester po litie naar Soest overgebracht, waar zij 'n bekentenis aflegde. Deze bewoonster heeft al enige jaren de nodige last aan haar buren veroorzaakt. Zij meende, dat een ieder haar bestal en naar het leven stond. Verschillende malen zijn over Mevr. Z. klachten bij de politie binnengekomen, doch zij scheen niet in aanmerking te komen voor overbrenging naar een inrichting. Vorig jaar verstopte zij de- schoorsteen zodanig, dat een schoorsteenbrand ont stond. Mevr. Z. is de weduwe van een vroeger bekend musicus en met haar man heeft zij practisch de gehele wereld bezocht. Haar meubilair is grotendeels verbrand, de benedenverdieping heeft geringe wa terschade opgelopen, evenals het per ceel no. 9 en behoudens enkele gaten, die in het dak van beide woningen zijn ge brand, is het dubbele pand geheel in tact gebleven.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1