Volgend jaar Werkloosheidsverzekering. SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 16 OCTOBER 1951. 27e JAARGANG No. 78. SOESTER C) OURANT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT De Sociaal-Economische Raad heeft geadvi seerd de Werkloosheidswet op 1 April 1952 in werking te doen treden. Deze nieuwe maatregel heeft echter zoveel voeten in de aarde, dat het lang niet zeker is, dat het advies zal kunnen worden opgevolgd. Het totale bedrag aan ^lonen, dat verdiend wordt door de mensen, die onder de wet zullen val len, wordt getaxeerd op 5250 millioen. Ten behoeve van de verzekering zullen loontrek kers en ondernemers hierop 210 millioen premie moeten betalen. Bovendien moet het rijk nog 70 millioen bijdragen. Wanneer men deze kosten op de prijzen verhaalt, dan wel in mindering brengt op de bestaande op brengst, wordt in beide gevallen toenemende werkloosheid verwacht. In het eerste geval zal de omzet geringer worden wegens de hogere prijzen en in het tweede geval zullen bedrij ven moeten inkrimpen wegens het verdwij nen van de winst. Volgens het Planbureau zou de werkloosheid met 60.000 mensen stijgen, maar omdat werk lozen minder kunnen verbruiken en inge krompen of stilgelegde bedrijven een ge ringere behoefte aan grondstoffen hebben, zal de invoer kunnen verminderen en de beta lingsbalans 90 millioen minder ongunstig worden. Maar het is duidelijk dat we dan ook veel minder te verkopen hebben. Van werk geverszijde is voorgesteld de premiever de ling enigszins te wijzigen, waardoor de uit werking op de werkgelegenheid minder, ongun stig zou worden, maar dan verwacht men nog een toeneming van de werkloosheid met 48.000 personen. Men is er dus van overtuigd, dat de invoering van de wet de werkloosheid zal doen toenemen en het is begrijpelijk, dat men onder die omstandigheden ervoor terug schrikt de wet toe te passen. Een sociale maatregel, die werkloosheid veroorzaakt, is immers eerder als een anti-sociale maatregel te beschouwen. Het argument van de verbe tering van de betalingsbalans is nogal zonder ling, want op deze wijze doorredenerende, zou men moeten zeggen: laat iedereen maar werkloos worden, dan hebben we geen invoer meer nodig! Het is integendeel noodzakelijk dat er meer en beter gewerkt en meer geproduceerd wordt. Een wet, die het tegendeel veroorzaakt, kan men moeilijk als een sociale vooruitgang beschouwen. Inflatie is 'n opgeblazenheid van de geld- omloop; het betekent prijsstijging tot en met. Precies tegenovergesteld aan dit begrip is deflatie. In stede van veel te veel is er veel te weinig geld. De mensen kunnen weinig betalen en de prijzen zullen dan zakken. Doch niet alleen de prijzen zakken, ook de lonen gaan omlaag, omdat de werkgevers uit de da lende opbrengst van hun producten geen hoge lonen meer kunnen betalen. De deflatie ken merkt zich dus door lage prijzen en lage lonen. Het is het tijdperk van de crisis en de achteruitgang, zoals wij die na 1930 tot plm. 1937 hebben gekend. Toch spreekt men ook thans van deflatie- politiek. De afgelopen jaren toch kenmerkten zich door steeds sterker stijgende prijzen, welke ten dele werden veroorzaakt door de begrotingstekorten van de overheid. Deze over heid weet, dat wij zo niet verder kunnen gaan, omdat stijgende prijzen onherroepelijk weer tot hogere lonen moeten leiden. Daarom is zij een anti-inflatiepolitiek begonnen, eigenlijk dus een deflatiepoliitek, een politiek die moet uitlopen op lagere prijzen en welke niet meer leidt tot loonsverhogingen. Wij zullen thans niet vertellen hoe de over heid nu te werk gaat. Genoeg zij, dat zij tracht het girale geld u weet nog wel, al die tegoeden bij banken enz. in te perken. Of zij zal slagen? Wij weten het niet: de kos ten van levensonderhoud, waarover wij het hadden, zullen de proef op de som zijn. Nu nog een enkel woord over de devaluatie, die wij in Nederland in September 1949 heb ben meegemaakt. Wij leven wel snel, maar dat herinnert u zich zeker nog wel. Door de sterke prijsstijgingen sedert 1945 was onze gulden steeds minder waard geworden. Logisch. Als wij eerst een paar schoenen kunnen kopen voor 10.- en later voor 20.-, dan is die gulden nog maar de helft waard, niet waar? Die waarde-daling komt niet alleen in het binnenland tot uiting in de prijsstijging van alles wat wij kopen, maar ook ten opzichte van het buitenland. Als onze kooplieden in Frankrijk of waar ook ter wereld goederen kopen, dan moeten zij die betalen met buitenlands geld, met devie zen, zoals wij zeggen. Die deviezen hebben een prijs. Lezers, die wel eens naar 't buiten land zijn geweest, weten dat wel, want zij hebben voor een Belgische franc plm. IVz ct moeten betalen en voor een Oostenrijkse Schilling plm. 15 ct. Deze koers staat vast; er zijn wel kleine Egypte wenst het Anglo-Egyptische ver drag op te zeggen. De belangstelling van de wereld is gewekt door het bericht van Nahas Pasha, de Egyptische eerste minis ter, dat een voorstel inhoudt tot opzegging van het Anglo-Egyptische verdrag van 1936 en uitroeping van Koning Farouk als Koning van Egypte en de Soedan. Het verdrag regelt de aanwezigheid van Britse troepen in het Suez-kanaal, een der grootste strategische objecten van de we reld. Foto: Een gedeelte van de haven van Port-Said met de kantoren van de Suez Canal Compagny (links). schommelingen, doch die hebben niet veel om het lijf. Maar toen die gulden van ons zo in waarde ging dalen en alle goederen duurder werd, lag het voor de hand, dat ook die buitenlandse deviezen eens duurder moesten worden. In September 1949 kon onze regering dit dan ook niet langer tegenhouden. Onze gulden de valueerde o.m. ten opzichte van de Ameri kaanse dollar; van ƒ2.65 ging die plm. 3.80 kosten. De regering liet dus officieel de waar de dalen (zij ontwaardde de gulden) en daar door de prijs van de dollar stijgen. En het gevolg? Dat alle goederen uit de V.S. duur der werden, omdat voor een dollar bijna 50% meer moest worden betaald. Devaluatie bete kent dus prijsstijging van alle goederen, die uit het buitenland komen, tenminste uit die landen welker betaalmiddelen t.o.v. onze gul den duurder zijn geworden. POLITIEAGENT BESCHULDIGD VAN MISHANDELING. Een zaak, waarover reeds zeer veel te doen is geweest, diende Vrijdagmiddag voor de Utrechtse Rechtbank. Het betrof hier de beschuldiging ingebracht tegen de agent van politie te De Bilt, J. H., die in November 1949 een arrestant, zekere D. uit Soest, tijdens een verhoor een klap in het gezicht zou hebben toegediend. Bij de eerste behandeling van de zaak ontkende de verdachte, dat hij D. zou hebben geslagen en ook thans volhardde hij in zijn ontkenning. Het enige, dat hij toegaf was, dat hij tijdens het heftige ver hoor zijn arrestant onbewust zou hebben aangeraakt. Het slachtoffer D. verklaarde echter, dat hij van de agent een klap op de linker wang had gekregen. Kort na het gebeurde had hij een aan klacht ingediend, waarop door de adju dant der gemeentepolitie te De Bilt een onderzoek werd ingesteld, dat resulteerde in een verklaring van agent H. alsmede van de andere bij het verhoor aanwezig geweest zijnde agenten, dat van slaan geen sprake was geweest. Op deze verklaring kwam de agent D., die als een der getuigen werd gehoord, ge deeltelijk terug, toen hij vertelde, dat hij gezien had hoe de verdachte zijn hand uit stak, waarop de getuige een „schampslag" hoorde. De hoofdagent O., die indertijd ook aanwezig was, vertelde echter perti nent, dat verdachte geen hand had uitge stoken. Deze bewering was echter in flagrante tegenspraak met hetgeen de laatste getui ge, de politieagent G. v. d. B. verhaalde, die destijds te De Bilt werkzaam was. Aan deze zou de hoofdagent vorig jaar hebben verteld, hoe hij wel had gezien, dat de verdachte aan de arrestant een stomp gaf, doch dat hij uit collegialiteit hierover had gezwegen. De getuige O. heette dit verhaal thans „voor 100 °/o gelogen" en volhardde bij zijn oorspronkelijke verklaring, waarop de Officier van Justitie de griffier ver zocht schriftelijk nota te nemen van de door beide getuigen afgelegde verklarin gen onder verdenking van meineed door een van beiden. Ingevolge het verzoek van de Officier van Justitie werd de zaak voor onbepaalde tijd geschorst en zal een onderzoek wegens meineed worden ingesteld tegen de agen ten O en v. d. B. ONZE LIEVERDJES. Een 17-jarige wielrijder deed bij de poli tie aangifte, dat twee knapen, respectie velijk 9 en 10 jaar, hem met stenen had den gegooid op de Lange Brinkweg. Toen de wielrijder over een dezer stenen reed brak de velg van zijn voorwiel. De politie zorgde dat de schade werd vergoed en on derhield de knapen. DE VARIANT—L.D.V. VOORLOPIG ONBESLIST. Vorige week had het eerste treffen voor de le klasse van de Kon. Ned. Dam Bond plaats in het Oranje-Hotel tussen De Va riant 1 en L.D.V. 1 uit Loenen aan de Vecht. Béide clubs kwamen volledig uit. Aanvankelijk leek het, dat de Soester Damclub een gemakkelijke zege zou beha len, want De Variant wist een 6-2 voor sprong te boeken. Jammer voor de Soester club werd deze winst genivelleerd en toen de klok 12 uur wees was de voorlopige eindstand 8-6 in het voordeel van L.D.V. Het is nog niet te zeggen wat het resul taat van de 3 afgebroken partijen zal zijn, maar een gelijk spel is niet uitgesloten. De gedetailleerde uitslag is als volgt: De Variant 1 L.D.V. 1 1. J. W. OomsJ. G. Fakkeldij xx 2. H. Terlouw—P. Fakkeldij 02 3. R. DamenW. Huigen 02 4. E. VeermanA. van Voorthuyzen xx 5. G. ColletD. Minnee 11 6. H. KraayC. Stam 20 7. D. Waal—W. J. Soede 2—0 8. C. van EsW. Griffioen 02 9. W. SjollemaS. Brandse 11 10. J. W. v. OosteromJ. v. Angeren xx Voorlopige eindstand 68 De Variant speelde aan de oneven borden met wit. De wedstrijd werd geleid door de heer T. P. Niemantsverdriet. VAN DE SPOORBOMEN AFBLIJVEN. Inderdaad duurt het wachten voor de spoorbomen nabij station Soestduinen dik wijls langer dan men noodzakelijk acht en men krijgt daar wel eens het gevoel alsof men vergeet de afsluitbomen weer te openen. Dit geeft de burger nog geen recht om deze afsluitbomen dan maar zelf te openen. Twee Soestenaren, D. en De C., die het lange wachten moe waren en de bomen zelf openden, kregen daar voor een bekeuring. R.K.T.T.V. „SHOT". Twee teams van „Shot" speelden afgelo pen weekeinde tegen twee teams van „Vi- tus" uit Blaricum. Tegen deze 2e klasse teams weerden de Soestenaren zich ge ducht, doch moesten deze wedstrijden ver liezen. Shot 1 startte goed door overwinningen van Th. Daselaar en B. van Haarlem, doch Römer boekte een verliespunt. 21. Van Haarlem boekte nog eenmaal winst, doch „Vitus" won achtereen drie partijen, waardoor de stand op 34 kwam. Na een spannende strijd tussen Daselaar en B. de Graaf werd het 44, doch hierna werd 't 45, zodat de laatste partij de doorslag moest geven. Het dubbel v. Haarlem en Römer wist te winnen, zodat de punten broederlijk gedeeld werden. 55. Shot 2 speelde niet onverdienstelijk, doch ver loor met 73. De drie overwinningen werden geboekt door G. Berends en H. v. Haarlem. Deze week starten de 2 teams in de Bonds competitie. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 POSTGIRO 126156 Er gaat haast geen week voorbij of er wordt in de Soester Courant, blijkbaar namens de politie, gewaarschuwd tegen fotografen, handelaren in bepaalde arti kelen, colporteurs enz. Zonder iets te kort te willen doen aan de goede bedoelingen van deze waarschu-' wingen, komen ze, hetgeen natuurlijk niet anders kan, altijd ietwat als mosterd na de maaltijd, want intussen heeft de be treffende persoon allang zijn of haar ar beidsterrein verlegd naar een andere ge meente. Wij hebben thuis, om eens een overzicht te hebben van wat er zo aan de deur komt, een lijstje aangelegd. Nu is het mogelijk, dat ik in een voor de heren en dames vruchtbare buurt wooa met allemaal zacht gekookte eitjes, waar uit gemakkelijk iets los te peuteren is, maar het is een ontzaggelijk en haast on gelofelijk aantal „meldingen" die op het lijstje voorkomen. We hadden abonné kunnen worden van 'n tiental week- en andere bladen; goederen kunnen afgeven aan of geldelijke bijdra gen kunnen geven voor velerlei inrichtin gen en stichtingen in ons land; ik heb een voorraad scheermesjes waar mijn kinds kinderen nog mee toekomen; in vetera kan ik gaan grossieren; we werden lid van een geleidehonden-verenigingwe prikten in prikkaarten voor een „goed" doel; m'n vrouw moest de nodige keren ongevraagd naar wonden en littekens kijken; oud-mi litairen hebben zich gemeld, die zich ver enigd hebben in een verkoopsorganisatie, die blijkbaar niet best georganiseerd is, daar de leden elkaar met de artikelen achterna lopen; iemand gaf tekeningen af en kwam de volgende week „antwoord" halen; dames- en herenstoffen zagen we te kust en te keur; „echte" Perzische kle den uit België zijn voor m'n deur uitge stald; een meneer beweerde, dat hij onge zien kon zeggen, dat ik te laag verzekerd was; een. neen, laat ik eindigen. Ik zou te veel ruimte vragen. Maar wat doen we nou tegen dit euvel, want een euvel mogen we het heus wel noemen. Waarschuwen achteraf geeft niets. Wie helpt ons aan een afdoend middel. Niet alleen de verkopers en colporteurs lopen vroeg of laat gevaar, maar ook onze liefhebbende echtgenoten. Als onze dames, het onophoudelijke ge zeur aan de deur moede, vandaag of mor gen de deur dicht smijten, vallen er lelijke woorden en misschien gebeuren er nog erger dingen. Stel je voor dat onze vrouwen enige we ken of maanden op water en brood moe ten leven en wij, mannen, gedurende die tijd zelf ons potje moeten koken en onze sokken stoppen. Ik moet er niet aan denken H. OEKMAN. BAND EN WIEL GESTOLEN. Een inwoner van deze gemeente deed aangifte, dat van zijn auto, welke op zijn erf geparkeerd stond, een reservewiel met band was gestolen. MOTORRIJDER SLOEG OVER DE KOP. Op de Birkstraat reed uit de richting Amersfoort een vrachtauto, welke werd gevolgd door een personenauto en een motorrijwiel. Toen de bestuurder van de personenauto vol gas gaf om de voor hem rijdende vrachtauto te passeren, volgde de motorrijder zijn voorbeeld. De. bestuur der van de personenauto moest echter remmen voor een tegenligger, met het ge volg, dat het motorrijwiel tegen de achter kant van de auto botste. De berijder, de militair O. C. J., vloog over zijn motor rijwiel heen en sloeg tegen het wegdek, waardoor hij ernstige verwondingen op liep aan gelaat en rechter knie, terwijl zijn motorrijwiel werd beschadigd. Dr. Stroband verleende de eerste hulp. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aas het politiebureau, Van Weedestraat 3, op Woensdag en Zaterdag, van 14 tot 16 uur. Hondenhalsband met penning, glacé da meshandschoen, polshorloge, groen kin dermanteltje, broche, potlood, zilverbon van 2,50, taalboekje en schrift, porte- monnaie met inhoud, schort, paar heren handschoenen, tasje met inhoud, spiegel tje met kam, 4 sleuteltjes aan een riempje, damesrijwiel, rijwielpomp, paarlen col lier, wollen shawl, Lipssleutel, bruine ceintuur, tafelmes, bouvier (reu), tasje m. speelgoed, ring met 2 sleuteltjes, losse Lipssleutels, ballpoint, 2 zilveren kettink jes, rozenkrans in etui, combinatietang, linker kinderwantje en zakmes.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1