Luchtpost-estafette. Eventjes terzijde Voor beter Schoeisel naar Stichtsche Schoenhuizen SOEST Fa.Van de Wijngaart VOOR ONZE DAMES-. SOEST -4/ A-'V* Voor BRANDMELDING uitsluitend TELEFOON 3 333. Makelaars- en Assurantiekantoor Amsterdams vliegveld Schiphol belangrijk Westeuropees lucht postcentrum. Het moet jaren geleden gebeurd zijn, dat een zendeling in de naaste omgeving van een inboorlingendorp zijn huis aan het bouwen was, daarbij geholpen door nieuwsgierige en vriendelijke inlanders. Toen hij eens een stuk gereedschap no dig had, waarmede zijn vrouw enige ki lometers verder werkzaamheden ver richtte, droeg hij een van deze inlanders op het te gaan halen, maar hij slaagde er niet in de man aan zijn verstand te brengen, wat hij bedoelde. Teneinde raad nam hij een plankje en kraste daar met zijn beitel de boodschap aan zijn vrouw in. Tot de inlander zei hij, dat dit stukje hout dan wel aan zijn vrouw zou vertellen, wat hij wenste. Verwon derd en enigszins ongelovig ging de man heen en was rondweg verbijsterd, toen hij merkte dat het stukje hout inder daad „gesproken" had, en dat de vrouw van de zendeling het volkomen had be grepen. Door dit „briefje" en de „post bode" was de goodwill bij de inboorlin gen sterk gestegen en zijn positie on aantastbaar geworden. De moderne mens staat niet meer stil bij het begrip posterijen. Hij aanvaardt het, dat hij geheimen en afspraken, or derbevestigingen en liefdesbrieven rus tig in de bus laat glijden, zonder dat hij zich zorgen behoeft te maken, dat zij in verkeerde handen terecht komen. Hij is zich niet meer bewust van het feit, dat de brief zijn stem, zijn gebaar en zijn bhkken vervangt en tot de geadresseer de „spreekt". De Posterijen doen hun werk over de gehele wereld onbewogen en correct, daarbij geholpen door aller lei soorten vervoermiddelen, zoals fiet sen, auto's, schepen, treinen en vlieg tuigen. Voor Nederland is dit lijstje niet compleet, want in Amsterdam is ook de tram dienstbaar aan de Posterijen. Achter aan de trams hangt een rood brievenbusje, zodat geen enkele man, die een brief vergeet te posten, als ex cuus tegenover zijn vrouw kan aanvoe ren, niet langs een brievenbus te zijn gekomen, want de brievenbussen komen langs hem. Het stijlvolle Centraal Station te Am sterdam is een belangrijke verzamel plaats voor de Nederlandse Posterijen. Uit heel Nederland komt daar de post, welke voor het buitenland is bestemd, aan. Voorzover het Europa betreft, gaan alle poststukken zonder meer per vliegtuig. Wil men echter ook buiten Europa de post door de lucht verzenden, dan moet daar iets extra's voor betaald worden. Als Nederlandse nationale luchtvaart maatschappij speelt ook de K.L.M. een rol in het luchtpostvervoer. Dit wil ech ter niet zeggen, dat uitsluitend de KLM de Nederlandse luchtpost voor haar re kening neemt. De Posterijen verdelen de postzakken volgens speciale interna tionale regels over de 10 luchtvaart maatschappijen, die Amsterdam's lucht haven aandoen. Dit Ugt voor de hand, aangezien anders de luchtpost vertra ging zou ondervinden. De Posterijen gaan te werk volgens het principe, dat de post zo snel mogelijk wordt afge leverd. De Posterijen hebben op Schiphol een eigen afhandelingskantoor, waar alle luchtpoststukken uit Nederland binnen komen. Van hieruit zullen deze stukken naar hun bestemming in het buitenland of althans tot vlak daarbij vliegen. Maar voor het zover is, moet deze post eerst het zeer ingewikkelde doch uiterst nauwkeurige proces der sortering vol gen. De eerste gang, zoals dat heet, of wel de ruwe sortering, bestaat uit 6 groepen. Daarna de sortering per land en per stad. De zeevarenden hebben een eigen afdeling, welke uit de aard der zaak meer werk en meer zorg met zich meebrengt. Op een groot bord worden nauwkeurig de bewegingen van alle zee schepen bijgehouden, zodat het is uit gesloten, dat de luchtpost pas in een haven arriveert, wanneer het bewuste schip reeds is vertrokken. Ook de aan getekende post krijgt een aparte behan deling. Deze wordt namelijk uit hoofde van extra betaling, die de afzender zich heeft willen getroosten, in een apart kantoortje min of meer vertroeteld. Tenslotte is alles zodanig gesorteerd, dat de bij elkaar horende brieven in bundeltjes bij elkaar zijn gebonden en in postzakken zijn geworpen, na nog maals te zijn gecontroleerd. Dan wor den de zakken gesloten, van een label voorzien, gewogen, een laatste maal ge controleerd en overgedragen aan een empioye der K.L.M.die op zijn beurt het tellen, wegen en controleren niet mag nalaten. Onder de volle gloed der schijnwerpers "V- V _gy'- - .V#f 4 7&'. y"r 2 yF t- Door het droge en fraaie najaarsweer is de stand van het water in de grote rivie ren abnormaal laag voor de tijd van het jaar. Bij Zaltbommel liggen de koeien te her kauwen in de eigenlijke Waal. Vorige ja ren waren de koeien in deze tijd reeds op stal en was de Waal een snel stromende, veel bredere rivier. staat de nachtmachine op het platform van Schiphol en wacht tot zijn vlucht kan beginnen. Snelle karretjes brengen de postzakken tot onder de buik van het toestel en met vlugge routinebewegin gen worden ze stuk voor stuk in het grote ruim opgeborgen. En niet alleen de luchtpost uit Nederland, want Schip hol is 's nachts een en al bedrijvigheid, welke voor een groot deel op rekening van de luchtpost komt. Vanuit Scandi navië, Engeland, Zwitserland, België en Frankrijk voeren vliegtuigen van aller lei nationaliteiten de luchtpost op het centrale punt Schiphol aan. Hier wordt de post van de ene machine op de andere overgeladen. Het is een snelle estafette, welke om zichtbaar en onmerkbaar voor de sla pende wereld wordt gevlogen. Brieven uit Zweden reizen via Schiphol naar Londen, Parijs of Zürich. De luchtbrief wipt van het ene vliegtuig naar het andere over en zo is een brief uit Pet- samo, uit het hoge Noorden van Zwe den, binnen enkele dagen beland in Stanley op de Falklands eilanden, dank zij de gezamenlijke zorg van de Poste rijen en de verschillende luchtvaart maatschappijen. In de stuurhut van de Vliegende Hol lander zit de gezagvoerder en leidt de machine door de donkere nacht naar zijn bestemming, naar verre landen, waar de mensen straks de brieven zul len ontvangen, welke nu zorgvuldig in een postzak in het ruim liggen opgebor gen. Deze onaanzienlijke postzak bevat echter een hele werkelijke wereld, vol van hoop, verlangen, geheimen, succes sen en tegenslagen. Daarin leeft al wat mensen uit verschillende landen aan dat simpele velletje papier hebben toever trouwd. De K.L.M. heeft in 1950 bijna 114 millioen kg. luchtpost vervoerd. Dit zijn zo om en om 160 millioen brieven. Maar wellicht zijn er onder de ontvan gers en verzenders van deze talloze brie ven slechts weinigen, die beseffen welk een lange, ingewikkelde en met veel zorgen bewaakte weg al deze brieven zijn gegaan. In elk geval niet zoals die inboorling zich dat realiseerde. VERPLEEGSTER LIEP TEGEN AUTO. Gistermiddag is de 40-jarige verpleegster, Mej. Th. A. B., bij het oversteken van de Duinweg tegen een passerende auto gelo pen en tegen het wegdek geslagen. Zij werd door het rechter voorspatscherm van de auto geraakt. Met een hersenschudding, ontwrichte schouder en ontvellingen moest zij per ziekenauto naar het ziekenhuis ,,De Lich tenberg" te Amersfoort worden vervoerd. KERMIS IN SOEST. Van Zaterdag 20 October tot en met Za terdag 27 October organiseert de Firma Vermolen een najaarskermis op haar ver- maak-centrum „Kamplust" aan de Birk- straat alhier. De modernste attracties zullen de bezoe kers ten dienste staan, o.a. het 23 meter hoge Karimata-rad en de steilwand, wel ke in Egypte Koning Faroek in verruk king heeft gebracht. In ons nummer van Vrijdag a.s. brengen wij de bijzonderheden over deze kermis. HOGE BELANGSTELLING VOOR ONZE NEVELSPUIT. Zoals wel algemeen bekend beschikt on ze Vrijwillige Brandweer over een hoge- druk-nevelspuit, welk apparaat bij ver schillende branden heeft bewezen van zeer groot nut te zijn. Daar onze gemeente de eerste en enige ge meente in de provincie Utrecht is, die een dergelijke brandspuie in gebruik heeft, is de belangstelling van elders voor dit ma teriaal uiteraard groot. Gistermorgen is op wens van de Comm s- saris der Koningin, Mr. Reinalda, in te genwoordigheid van het voltallig college van gedeputeerde Staten, een demonstra tie met de nevelspuit gegeven. Te half twaalf werd in het Monnikenbos gedemonstreerd en daarbij bleek, van hoe grote waarde deze spuit ook is bij bos brand. De autoriteiten kregen een goed beeld van de grote mogelijkheden van de ze spuit. Na de demonstratie had een bijeenkomst plaats in de brandweerkazerne op de Lange Brinkweg. BETROUWBAARHEIDSRIT. De motor- en automobielclub „Soest" or ganiseert Zondag a.s. wederom een be- trouwbaarheidsrit voor auto's, motoren en bromfietsen. MISBRUIKT VERTROUWEN. „Ten enenmale onbegrijpelijk" noemde de Utrechtse Politierechter de daad van Mej. M. J. de V., die zich gisteren voor hem moest verantwoorden wegens diefstal van een gouden schakelarmband ten nadele van Th. de H. De verdachte woonde in bij genoemde de H. en er was nogal een vriendschappelijke relatie tussen haar en de hoofdbewoonster. Toen de juffrouw op 23 Mei met enige boodschappen thuiskwam en deze liet zien, maakte zij zich stiekum meester van een gouden schakelarmband, welke zij de volgende dag verkocht. Later kreeg zij spijt van het geval en kocht het waarde volle voorwerp terug. Het onbegrijpelijke van het geval stak hierin, dat de daderes een weekloon van 26.genoot, waarvan zij niets behoefde af te geven. Toch had zij nog kans gezien een schuld van 150.te maken, voor de aflossing waarvan zij de gouden armband had bestemd. De Officier van Justitie schetste het geval als een „ernstig misbruik van vertrou wen", maar gelet op haar jeugd en haar nog blanco strafregister, wilde hij voor ditmaal nog geen onvoorwaardelijke ge vangenisstraf eisen. Twee maanden voor waardelijk luidde zijn eis, benevens 25.- boete, subs. 10 dagen hechtenis. De Poli tierechter vonniste conform. BURENRUZIE Een bewoner van de Wieksloot moest be merken, dat aan zijn woning diverse ver nielingen en beschadigingen waren ge pleegd. Enige raampjes waren stuk ge gooid en enig aardewerk was vernield. Door een kier onder de voordeur had men bovendien enige emmers water naar binnen laten lopen. De politie heeft de zaak in onderzoek. TOCH IS DE OPHAALDIENST GOEDKOPER. Er blijken nog steeds inwoners te zijn, die menen, dat vuil storten langs de openbare weg goedkoper is, dan een abonnement op de gemeentelijke vuilnisophaaldienst. Een bewoonster van het Kerkpad, die vuil had gestort nabij het viaduct van de Spoorwegen, kreeg hiervoor een bekeu ring, hetwelk betekent, dat zij een bedrag aan de Kantonrechter kwijt is, hetwelk gelijk is aan de abonnementskosten van de vuilnisdienst gedurende een tweetal jaren. FRANCIS WEET HET BETER. De originele en kostelijke vondst om een ezel met menselijk stemgeluid de hoofd rol te laten spelen in een comedie, is een welkome afwisseling in de rij van soortgelijke rolprenten, waarin mensen meestal de ezel uithangen. Alhoewel deze wonderezel Francis zijn grijnzend gebit nog nimmer in Soest ver toond heeft, zullen toch ongetwijfeld reeds velen van U vernomen hebben van zijn roemrijke daden, bij zijn eerste verschij nen op het witte doek elders en voor hen, die hern niet kennen is de voortzetting van zijn avonturen „Francis weet het be- Heldawag 29 - Soest Telefoon 2064 Koop en Verkoop. Taxaties - Hypotheken - AssurantiBn - Expertise EEN PRACT1SCHE CAPE VOOR BROER EN ZUS. Plastic is een prachtig materiaal om voor kinderen cape's te maken. Zo'n cape is licht en gemakkelijk mee te nemen. Gaat de kleine mee uit en ziet het weer er nog al betrokken uit, dan kan moeder de cape opvouwen en in de tas meenemen. Breekt de bui dan los, dan slaat U de kleine ca pe om en het mooie jasje is afdoende be schermd en de kleine blijft, ondanks de zware bui, heerlijk droog. Een cape is gauw gemaakt. Bijzonder aardig staat het wanneer de capuchon met geruite stof of plastic in afstekende kleur wordt gegarneerd. Van een oude jas of mantel van vader of moeder kan ook uitstekend een cape worden gemaakt. Misschien moet er hier en daar een extra naadje in vallen. Dat is echter niet zo erg. Wanneer die baden maar goed plat worden geperst, is er niet veel van te zien. Wist U, dat voor een kindje van ongeveer 2 jaar een regencape kan worden ge maakt uit een paar oude beenpijpen, die vader niet meer gebruikt Uit het wijde bovengedeelte kan dan de capewijdte worden gehaald met een gestikte naad middenachter. Van de biezen, die er naast overblijven kan het knoopsgatenbelegstuk worden gemaakt. Uit het onderstuk van iedere pijp kan, na dat de ritssluiting en het hielstukje zijn verwijderd, een halve capuchon worden gestikt. Klaargeknipte patronen van dit model kunnen onder no. 4615 in de leeftijd 2-4, 4-6 en 6-8 jaar a 1.bij „Het Patronen- huis", Middenweg 200 Amsterdam, wor den besteld. Na ontvangst van een post wissel, waarop duidelijk nummer en maat staan vermeld, wordt het verlangde per omgaande toegezonden, ter" een goede gelegenheid tot kennisma king. Zijn bijzondere gaven maakt het hem hier mogelijk, om de uitslagen van de renpaarden-races te beïnvloeden, waar door de meest geestige situaties ontstaan en zijn argeloze en stotterende factotum Donald O'Conner uiteindelijk een lieve le vens-gezellin verkrijgt. De scène, waarin Francis als een kundig psycho-analyst bij paarden minderwaar digheidscomplexen doet verdwijnen is meer dan kostelijk te noemen en om zich zelf helemaal te volmaken, ontpopt Fran cis zich plotseling als een zanger, die er wezen mag, vooral als zijn stembanden door een emmertje „best" bier gesmeerd zijn. Al met al, wie van vrolijkheid houdt moet deze film zeker niet verzuimen. RADION-DEMONSTRATIE. De grote zaal van Café-Restaurant „Eem- land" was gisteravond geheel bezet door huisvrouwen uit onze gemeente. Zij wa ren gekomen op uitnodiging van Radion N.V., de Hollandse Zeepfabriek van het Lever Bothers concern, welke fabriek 15 October 1915 werd gesticht. 50 Jaar daarvoor was William Hesketh Lever geboren, de man, die, met z'n broer, de stichter werd van de Lever Brothers. Al zeep verkopende zijn zij aangevangen met de strijd tegen de wasplank en was- poeder, tegen het spoelen, bleken en blau wen van wasgoed. Zij brachten het zelf werkend wasmiddel Radion, waardoor de was verfijnd en vergemakkelijkt werd. In „Eemland" heeft mevr. Kleijn uit Den Haag haar toehoorders enige uren bezig gehouden met een vlotte demonstratie van Radion. Zij liet zien hoe de behandeling van de was met Radion weinig tijd cn weinig energie vergt. Met een kopje koffie en een verloting werd deze bijeenkomst besloten, welke heden en morgen wordt herhaald- EEN MILITAIRE SIGARETTEN- ZWENDEL-AFFAIRE. De Fransman heeft een spreekwoord, dat, overgezet in onze moedertaal, luidt: Alles weten, is alles vergeven. Er zijn echter ook gebeurtenissen, die in een ongunstig licht komen te staan, als men er alles van weet. Ter zake. Bij de manoeuvres in West-Duitsland wer den voor de Nederlandse militairen ciga- retten beschikbaar gesteld, die zij ofwel tegen een zacht prijsje konden kopen, dan wel geheel gratis waren. De cigaretten waren belastingvrij, izodat vóór-oorlogse prijzen in rekening werden gebracht: 40 cent gemiddeld voor een pakje goede En gelse of Amerikaanse cigaretten, die dan met plastic soldatengeld, met Nederlands of. met Duits geld konden worden be taald. Dat laatste was het mooie. Want nauwe lijks hadden degenen, die het dichtst bij de cigaretten zaten, ontdekt, dat de Duit ser zelf heel wat meer voor zijn slechte ci garetten moest neertellen, of de aloude handelsgeest in die Nederlandse soldaten ontwaakte. Ze begonnen gewoon met 1 Duitse Reichs- mark en kochten twee pakjes cigaretten. Buiten kocht de Duitse burgerij die zelf de pakjes dolgraag voor 2 Mark per stuk. Verdienste voor Jan Soldaat op die ene aankoop 3 Mark, waarvoor hij dadelijk weer zes pakjes cigaretten ging halen. Die zes pakjes gingen voor 12 Mark weer vlot van de hand en werden in 24 pakjes ci garetten omgezet. Zo groeide de sneeuwbal en zó kon het gebeuren, dat de heren cigaretten-hande- laren in de tijd van enkele uren „dik in hun slappe was" zaten, zó dik zelfs, dat zij voor zichzelf en voor anderen mooie arm bandhorloges, vulpenhouders, tafelzilver en kostbare souvenirs konden kopen en zelf bovendien de grand seigneur konden spelen en de gebraden haan uithangen. Wij kunnen nu redeneren: geef die jon gens eens ongelijk, maar wij weten nog niet alles, want de cigaretten, die in het „Verzorgingscentrum" zo vlot werden ge kocht en verhandeld, werden onthouden aan de jongens, aan de kameraden, die in de voorste linies dag en nacht in de weer waren om de oefening te doen slagen. Nu is er nog een ander echt Hollands spreekwoord, dat zegt: de paarden, die de haver verdienen, krijgen ze niet. Als wij die werkpaarden even met onze zwoegende jongens vergelijken: de harde werkers kregen geen cigaretje omdat an deren ze „achterover drukten" en er goe de sier mee maakten. Zó verschijnt die ci- garettenzwendel in een heel ander licht De marechaussee stelt er een uitgebreid onderzoek naar in en het is te hopen dat men bij de wortel van het kwaad te recht zal komen en dat degeen, door wiens toedoen of nalatigheid zulk een on gehoorde zwendel mogelijk was, bij de misschien wel bestèrde kraag zal worden gepakt. 1 0—6 1 2-4 0—6. DE GESTOLEN COMBINATIETANG. Bij verstek veroordeelde de Utrechtse Po litierechter Donderdag H. J. B. alhier, tot één maand gevangenisstraf. Tegen verdachte, wien diefstal van een combinatietang, een schroevendraaier enz. ten nadele van W. van G. was ten laste gelegd, werd door de Officier van Justitie een gelijkluidende straf geëist. BILJARTEN. De biljartuitslagen zijn: Cadre klasse: Tolsteeg 1Lel Centraal 1Verg. Wagen 1 24. Hoofdklasse: Verg. Wagen 2-Poedel Oranjeboom 1Leusderkwartier 1 Ons Genoegen 1O.D.L. 1 24. Ie Klasse: Soester Kwartier 1—Zonneheu- vel 2 42. Centraal 2—Metropole 1 24. Gouden Ploeg 2Verg. Wagen 3 42. Zo merlust 1Ons Genoegen 2 06. 2e Klasse: Soester Kwartier 2—Ons Ge noegen 3 8—0. V.V.V. 1—O.D.L. 2 6—2. Leusder Kwartier 2—Oranjeboom 2 4—4 3e Klasse: Verg. Wagen 4—Poedel 2 8-0 Soester Kwartier 3Ruimzicht 1 0 8 D.O.S. 1—Populair 1 4—1. Metropole 2— Zonneheuvel 3 44. 4e Klasse: K.O.T. 1—Oranjeboom 3 6—: Gouden Ploeg 3Metrole 3 44. Nieuwe Kei 2—Middelwijk 1 8—0. Ons Genoegen 4Limburgia 1 35. 5e Klasse: Viersprong 1—Soester Kwartier 4 2—6. O.D.L. 3—V.V.V. 2 44. Overweg 1De Schouw 1 44. Gouden Ploeg 4- Ruimzicht 2 44. 6e Klasse: Populair 2O.D.L. 4 44. Poe del 3Soester Kwartier 5 26. Leusder Kwartier 3Zonneheuvel 4 80. Oranje boom 4—D.O.S. 2 2—6. 7e Klasse: Oranjeboom 5Ons Genoegen 5 2—6. Zomerlust 2—Centraal 4 4—6. Poe del 4—Verg. Wagen 5 6—2. Metropole 4 Populair 3 35. 8e Klasse: Poedel 5—Leusder Kwartier 4 44. Vriendenschaar 1K.O.T. 2 44. Zonneheuvel 5Zomerlust 3 44. Oran jeboom 6Nieuwe Kei 3 26. 9e Klasse: Viersprong 2De Schouw 2 2—5, Poedel 6—Ruimzicht 3 2—6. Soester Kwartier 6Populair 5 44. Poedel 7— D.O.S. 3 6—2.

Soester Courant | 1951 | | pagina 2