Eventjes terzijde SOEST SOESTERBERG. Voetbal EEN MILITAIRE SIGARETTEN- ZWENDEL-AFFAIRE. De Fransman heeft een spreekwoord, dat, overgezet in onze moedertaal, luidt: Alles weten, is alles vergeven. Er zijn echter ook gebeurtenissen, die in een ongunstig licht komen te staan, als men er alles van weet. Ter zake. Bij de manoeuvres in West-Duitsland wer den voor de Nederlandse militairen ciga- retten beschikbaar gesteld, die zij ofwel tegen een zacht prijsje konden kopen, dan wel geheel gratis waren. De cigaretten waren belastingvrij, 'zodat vóór-oorlogse prijzen in rekening werden gebracht: 40 cent gemiddeld voor een pakje goede En gelse of Amerikaanse cigaretten, die dan met plastic soldatengeld, met Nederlands ofmet Duits geld konden worden be taald. Dat laatste was het mooie. Want nauwe lijks hadden degenen, die het dichtst bij de cigaretten zaten, ontdekt, dat de Duit ser zelf heel wat meer voor zijn slechte ci garetten moest neertellen, of de aloude handelsgeest in die Nederlandse soldaten ontwaakte. Ze begonnen gewoon met 1 Duitse Reichs- mark en kochten twee pakjes cigaretten. Buiten kocht de Duitse burgerij die zelf de pakjes dolgraag voor 2 'Mark per stuk. Verdienste voor Jan Soldaat op die ene aankoop 3 Mark, waarvoor hij dadelijk weer zes pakjes cigaretten ging halen. Die zes pakjes gingen voor 12 Mark weer vlot van de hand en werden in 24 pakjes ci garetten omgezet. Zo groeide de sneeuwbal en zó kon het gebeuren, dat de heren cigaretten-hande- laren in de tijd van enkele uren „dik in hun slappe was" zaten, zó dik zelfs, dat zij voor zichzelf en voor anderen mooie arm bandhorloges, vulpenhouders, tafelzilver en kostbare souvenirs konden kopen en zelf bovendien de grand seigneur konden spelen en de gebraden haan uithangen. Wij kunnen nu redeneren: geef die jon gens eens ongelijk, maar wij weten nog niet alles, want de cigaretten, die in het „Verzorgingscentrum" zo vlot werden ge kocht en verhandeld, werden onthouden aan de jongens, aan de kameraden, die in de voorste linies dag en nacht in de weer waren om de oefening te doen slagen. Nu is er nog een ander echt Hollands spreekwoord, dat zegt: de paarden, die de haver verdienen, krijgen ze niet. Als wij die werkpaarden even met onze zwoegende jongens vergelijken: de harde werkers kregen geen cigaretje omdat an deren ze „achterover drukten" en er goe de sier mee maakten. Zó verschijnt die ci- garettenzwendel in een heel ander licht De marechaussee stelt er een uitgebreid onderzoek naar in en het is te hopen, dat men bij de wortel van het kwaad te recht zal komen en dat degeen, door wiens toedoen of nalatigheid zulk een on gehoorde zwendel mogelijk was, bij de misschien wel bestèrde kraag zal worden gepakt. DE GESTOLEN COMBINATIETANG. Bij verstek veroordeelde de Utrechtse Po litierechter Donderdag H. J. B. alhier, tot één maand gevangenisstraf. Tegen verdachte, wien diefstal van een combinatietang, een schroevendraaier enz. ten nadele van W. van G. was ten laste gelegd, werd door de Officier van Justitie een gelijkluidende straf geëist. BILJARTEN. De biljartuitslagen zijn: Cadre klasse: Tolsteeg 1Tiel 1 06. Centraal 1Verg. Wagen 1 24. Hoofdklasse: Verg. Wagen 2-Poedel 1 2-4. Oranjeboom 1Leusderkwartier 1 06. Ons Genoegen 1O.D.L. 1 24. Ie Klasse: Soester Kwartier 1Zonneheu- vel 2 42. Centraal 2Metropole 1 24. Gouden Ploeg 2Verg. Wagen 3 42. Zo- merlust 1Ons Genoegen 2 06. 2e Klasse: Soester Kwartier 2Ons Ge noegen 3 80. V.V.V. 1O.D.L. 2 62. Leusder Kwartier 2Oranjeboom 2 44. 3e Klasse: Verg. Wagen 4Poedel 2 8-0. Soester Kwartier 3Ruimzicht 1 08. D.O.S. 1—Populair 1 44. Metropole 2— Zonneheuvel 3 44. 4e Klasse: K.O.T. 1—Oranjeboom 3 62. Gouden Ploeg 3—Metrole 3 4-4. Nieuwe Kei 2Middelwij k 1 8—0. Ons Genoegen 4Limburgia 1 35. 5e Klasse: Viersprong 1Soester Kwartier 4 2—6. O.D.L. 3—V.V.V. 2 44. Overweg 1—De Schouw 1 4—4. Gouden Ploeg 4— Ruimzicht 2 44. 6e Klasse: Populair 2O.D.L. 4 44. Poe del 3—Soester Kwartier 5 2—6. Leusder Kwartier 3Zonneheuvel 4 80. Oranje boom 4—D.O.S. 2 2—6. 7e Klasse: Oranjeboom 5Ons Genoegen 5 2—6. Zomerlust 2—Centraal 4 4—6. Poe del 4Verg. Wagen 5 6—2. Metropole 4— Populair 3 35. 8e Klasse: Poedel 5Leusder Kwartier 4 44. Vriendenschaar 1K.O.T. 2 44. Zonneheuvel 5Zomerlust 3 44. Oran jeboom 6Nieuwe Kei 3 26. 9e Klasse: Viersprong 2De Schouw 2 2—5. Poedel 6—Ruimzicht 3 2—6. Soester Kwartier 6Populair 5 44. Poedel 7 D.O.S. 3 6—2. VERGADERING AFD. K.A.B. Vrijdagavond hield de afdeling Soester- berg van de K.A.B. haar eerste bijeen komst in dit winterseizoen, waarop ook de nieuw benoemde geestelijk adviseur, kapelaan Van der Meer, aanwezig was, die in een toespraak zijn eerste indrukken en opvatting over het werk van de K.A.B. te kennen gaf. Bij de verkiezing van een bestuurslid in de vacature Boersma werd de heer A. Bluckens gekozen. De voorzitter gaf een uiteenzetting van het programma van de ze winter. Als sprekers op de verschillen de bijeenkomsten zullen optreden, kape laan Raken uit Utrecht, kapelaan Van der Meer en de heren Van Koningsbruggen en Zwanikken, resp. secretaris en voorzit ter van de Utrechtse Diocesane Bond. Een rondvraag, waarvan ruim gebruik ge maakt werd, besloot deze bijeenkomst. VUILNISEMMER GESTOLEN. Een vuilnisemmer, die ook hier het eigen dom van de gemeente is, is ontvreemd van het erf van een inwoner. De politie tracht deze emmer, waarvan het nummer be kend is, op te sporen. MONUMENTENRIT M. C. „SOESTERBERG". De monumentenrit van Zondag, uitge schreven door de Motorclub „Soester- berg", is een groot succes geworden. Met de regelmaat van een klok startten er niet minder dan 80 deelnemers bij „De Ta veerne" te Huis ter Heide. Voor beide klassen bedroeg de lengte van de rit 89 kilometer met een gemiddelde sinelheid van 32 kilometer per uur. Er moesten 15 monumenten worden bezocht, die aan of in de nabijheid van de weg stonden waar over de route liep. Die monumenten, t.w.: standbeelden, borstbeelden of zuilen, moesten ook beke ken worden, want voor elk monument was een vraag gesteld betreffende naam, voornaam, kledij, opschrift of anderszins. Een soort hersengymnastiek dus. Geen of foutief antwoord betekende een strafpunt. Als men echter te lang bij de monumen ten vertoefde, bestond weer het gevaar dat men in tijdnood kwam. Uitslagen Motoren: 1. K. Bus, Hilversum, 14 strafpunten. 2. M. Oskamp, Amsterdam, 26 strafpunten. 3. B. van Rooy, Hilver sum, 30 strafpunten. 4. H. Koudijs, De Bilt, 34 strafp. 5. J. v. Ochten, Hilver sum, 46 strafpunten. 6. M. C. Krijgsman, Hilversum, 46 strafpunten. 7. C. J. van Vuurde, Zeist, 51 strafpunten. 8. D. Boot, Utrecht, 57 strafpunten. Hoogste aantal strafpunten 228. Van de 65 deelnemers werden er 36 niet geklasseerd. Auto's: J. Feemer, Zeist, 8 strafpunten. 2. A. Renes, Zeist, 24 strafpunten. 3. Mevr. Schorer, Driebergen, 28 strafpunten. 4. J. van Breukelen, Soesterberg, 33 strafpun ten. Hoogst aantal strafpunten 172. Van de 15 deelnemers werden er 2 niet geklasseerd. Mevr. Schorer werd eigenares van de wis selbeker, nadat zij deze driemaal gewon nen had. Met 'n toepasselijk woord reikte de voor zitter, de heer Van Daal, na afloop de prachtige prijzen uit. HULPPOSTKANTOOR BESTOLEN. Door middel van een bovenlicht in de zij muur van het hulppostkantoor aan de Lt. Koppenlaan heeft een inbreker des nachts een bezoek gebracht in dit kantoor. Hij brak een kast open en vond daar een be drag van 27.aan kwartjes en dubbel tjes. De politie stelt een onderzoek in. GOED AFGELOPEN. Twee punten waren G. G. H. alhier ten laste gelegd, toen hij zich gisteren voor de Utrechtse Politierechter moest verant woorden. In de eerste plaats zou hij op 15 Juni j.1. in dronken toestand een auto hebben bestuurd, v.ervolgens zou hij die zelfde avond of nacht niet voldaan heb ben aan een vordering tot stoppen, hem gegeven door een agent van politie op de Prins Alexanderweg onder Bosch en Duin. De Officier van Justitie achtte beide fei ten bewezen en requireerde één maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf en ont zetting uit de rijbevoegdheid voor de tijd van 2 jaar. De verdediger, Mr. Terlaan, betwiste de staat van dronkenschap van zijn cliënt, die weliswaar had toegegeven die dag 6 a 7 borrels te hebben gedronken, maar die z.i. toch niet zo dronken was geweest, dat hij geacht moest worden geen auto te kun nen besturen. De uitkomst van de bloed proef, waar bij 1.59 per mille alcohol was gevonden, was z.i. als schuldbewijs niet doorslaggevend. Derhalve concludeerde hij tot vrijspraak van de eerste tenlaste legging en vroeg voor wat de tweede be treft clementie. De rechter achtte de dronkenschap van H. niet bewezen, maar oordeelde hem wel schuldig aan verontachtzaming van het politioneel stopbevel. Hiervoor legde hij de betrokkene een week gevangenisstraf op. ALWEER STEUNFRAUDE. Wederom werd procesverbaal opgemaakt tegen een inwoner, die sinds een maand overbruggingssteun genoot en deswege 'n bedrag van 156.had ontvangen en ge durende deze maand werkzaam was als stucadoor te Zeist, waarmee hij een bedrag var 168.had verdiend. S.E.C.—QUICK 2—1. S.E.C. heeft Zondag, onder grote belang stelling, haar oude rivaal Quick met 21 verslagen in een spannende en levendige wedstrijd, waarin de Amersfoortse doel man een gTote nederlaag voor zijn club heeft voorkomen. Van de aftrap af lieten de S.E.C.-spelers een technisch overwicht zien, hetwelk tot uitdrukking kwam in een serie snelle en gevaarlijke aanvallen. De wedstrijd was nog maar enige minuten oud, toen M. Maassen van dichtbij in schoot, waarbij een achterspeler een doel punt voorkwam. Even later maakte de keeper der gasten weer een kogel van M. Maassen onschadelijk. Hierdoor bleek al spoedig, dat verdediging en keeper ge weldige hinderpalen voor S.E.C. zouden worden. Na 10 minuten S.E.C.-overwicht kwam er een Quick-aanval, waarbij rechtshalf v. d. Broek een vrije schop veroorzaakte. Deze werd genomen en de bal kwam hoog bij het S.E.C.-doel. Keeper Adams liep uit, doch v. 't Klooster kopte de bal over de keeper in eigen doel. 01. Na dit ongelukkige doelpunt viel S.E.C. enthousiast aan, doch de gasten lieten zich niet insluiten. Bij een goede aanval schoot de midvoor tegen de lat van het S.E.C.- doel, terwijl even daarna een kopbal juist over de lat ging. De S.E.C.-mensen zetten alles op alles om de achterstand weg te werken. Midvoor De Mink en O. Maassen waren buitenge woon op dreef, zulks in tegenstelling met Loman en M. Maassen, die hun goede vorm zochten. Afgewisseld door enkele gevaarlijke Quick-aanvallen heeft S.E.C., tot aan de rust, door onophoudelijke aan vallen getracht de kracht van de Amers foortse verdediging te breken en in die tijd speelde zich menig hachelijk moment voor het doel der gasten af. De Amersfoorters hielden echter prachtig stand en de rust ging in met de stand 0-1. Na de rust demonstreede S.E.C. een groot veldoverwicht. Spil Van 't Klooster zette voortdurend de aanvalslinie aan het werk en werd daarin goed bijgestaan door zijn kanthalfs. Na drie minuten moest de Amersfoortse doelman een hard schot van de naar links gezwenkte O. Maassen verwerken. Hij stompte de bal voor de voeten van de toestormende Dasselaar, doch ook dit schot van dichtbij wist de keeper te hou den. Even later redde de keeper vallende en M. Maassen, die toeliep, schoot jam merlijk naast. Eerst na 7 minuten spelen werd de gelijkmaker gescoord. Na een fraaie combinatie tussen O. Maassen en De Mink, kwam de bal bij Dasselaar, die hard en zuiver inschoot. 11. Quick kwam hierna weer goed opzetten en doelman Adams kreeg een hachelijk moment voor zijn doel. Het beste van het spel was hierna voor de Soestenaren. Tot 10 minuten voor het ein de verkeerde 't Amersfoortse doel voort durend in gevaar. Toen kreeg M. Maassen een pass van O. Maassen; hij speelde zich vrij en loste een hoog schot, hetwelk de keeper te machtig was. 21. Met deze stand kwam het einde. De overige uitslagen waren: H.M.S. 2—S.E.C. 2 1—0. Patria 2S.E.C. 3 14. S.E.C. 4H.V.C. 5 1—3. S.E.C. AQuick B 50. S.E.C. BSoesterberg A 21. Quick aS.E.C. a 21. De stand in de 4e klasse G is thans: D.V.S.U. 7 11 D.W.S.V. 6 9 B.F.C. 6 9 S.E.C. 7 9 Kampong 7 8 S.D.O. 6 7 A.D.E. 7 7 Voorwaarts 7 5 Laren 7 5 Zw. Vooruit 6 4 Quick 6 4 De Zebra's 6 3 Amsvorde 6 3 STORMVOGELS—B.D.C. 3—1. Doelman v. d. Lugt en midvoor G. v. d. Berg ontbraken wegens blessures op het appèl toen B.D.C. tegen de felle zon in aftrapte in de strijd tegen „Stormvogels" te Wilnis. Op het keiharde en effectvolle terrein wisten de Soestenaren hun kracht niet tot uitdrukking te brengen. Mede hierdoor hadden zij na 5 minuten reeds een achter stand. Bij een aanval van „Stormvogels" veranderde de bal plotseling van richting, waardoor doelman Roest volkomen ver rast werd en gepasseerd werd. 10. B.D.C. werte tot aan de rust hard voor de gelijkmaker, doch ook de gastheren lie ten zich niet onbetuigd. Het werd een le vendige strijd, waarin beide ploegen ver schillende scoringskansen onbenut lieten. Na de rust moest Brouwer wegens een op gelopen blessure het veld verlaten. Hij werd vervangen door Reijerse. Na 20 minuten wist „Stormvogels" de voorsprong te vergroten 20. B.D.C. nam na dit doelpunt het spel in handen. Het doel der gastheren konden zij helaas niet vinden, terwijl „Stormvo gels" kans zag nogmaals te doelpunten. Vijf minuten voor het einde redde B.D.C. de eer doordat A. Brouwer de stand op 31 bracht. De overige uitslagen waren: Ares 3B.D.C. 2 21. B.D.C. 3K.V.V.A. 2 6—1. N.S.C. 3—B.D.C. 4 3—6. De stand in de le Klasse A van de afde ling Utrecht is thans: P.V.C. 7 10 V.V.O.G. 7 10 F.A.K. 6 8 L.V.V. 7 8 B.D.C. 7 8 P.V.W. 6 7 R.K. Stormvogels 7 7 Victoria 7 6 Soesterberg 7 6 Actif 7 5 Olympia '25 7 4 's Graveland 7 3 EEN GOEDKOPE BRON VAN CORTISONE Cortisone is een enkele jaren geleden in Amerika ontdekt geneesmiddel, dat van bui tengewone waarde is gebleken bij de bestrij ding van rheumatiek e.d., maar dat uiterst kostbaar is en slechts in heel kleine hoeveel heden kon worden gemaakt. De bereiding ge schiedt nl. uit bepaalde organen van slacht dieren. Het schijnt dat thans een Mexicaanse firma met behulp van Amerikaanse deskundi gen kans heeft gezien dezelfde stof uit een plantensap te bereiden en wel uit de yams- wortel, die van oudsher een volksvoedsel in Mexico is. Men haalt er nl. een soort zetmeel uit, terwijl het sap van de wortel wordt weg geworpen. Deze vloeistof blijkt nu een bruik bare basis te zijn voor het bereiden van cor tisone. Men wil om te beginnen 500 ton yamswortel per maand verwerken, waaruit 40 ton bruikbaar sap gewonnen kan worden. Als het resultaat werkelijk goed is, kan dit een belangrijke aanwinst worden bij de bestrij ding van rheumatische aandoeningen, terwijl een oud landbouwproduct een geheel nieuwe betekenis krijgt. DE AMERIKAANSE LEVENSSTANDAARD In de Verenigde Staten is de levensstandaard de laatste tien jaar, ondanks de oorlogs inspanning, wederom belangrijk gestegen, dat duidelijk blijkt uit het volgend staatje, dat we overnemen uit het Financieel Dagblad. Hierin wordt aangegeven hoeveel procent van de gezinnen bepaalde levensgemakken heeft. Hier volgen de cijfers: 1940 1950 electrisch licht 79 96 stromend water 69 84 watercloset 65 77 bad of douche 61 74 telefoon 41 70 personenauto 72 82 radio 81 95 koelkast 46 78 wasmachine 44 65 televisie 4 24 IJZER UIT DE OCEAANBODEM Bij New Foundland voor de Canadese kust ligt een klein eiland. Bell-eiland, waar ijzer erts gedolven wordt. Een van de mijnen is langzamerhand tot ver onder zee uitgebouwd, wat mogelijk is doordat de zijkant van het eiland langzaam in zee afloopt. Reeds strekt zich de mijn bijna 5 km ver onder zee uit en dit bracht bijna onoverkomelijke moeilijk heden met zich mee bij de afvoer van het erts. Om dit probleem op te lossen, heeft men daar nu de langste rubbertransportbaan van de wereld gebouwd, nl. een baan van 4000 meter lengte, die over die afstand bovendien 500 meter stijgt. De baan is verdeeld in tien stukken, waarvan het ene stuk telkens het erts op het volgende stuk overbrengt. De rub berband is ruim een meter breed. Deze trans portbaan, die door de Good Year Cy in samenwerking met enkele machinefabrieken werd vervaardigd, kan 1000 ton ijzererts per uur vervoeren. OOK GASTURBINES VOOR LOCOMOTIEVEN EN SCHEPEN De gasturbine (niet te verwarren met de stoomturbine) is de machine, die de z.g. straaljagers zo'n geweldige snelheid geeft. De brandstof wordt hierbij niet, zoals bij een motor onder op en neer gaande zuigers tot ontploffing gebracht, doch verbrandt in een ruimte, waarin een spoelvormig lichaam draait. Dit draaiende element kan ook gebruikt worden om schroeven of wie len te bewegen, maar dat gaat gemakke lijker voor vliegtuigen met hun zeer snel draaiende schroeven dan voor schepen of locomotieven. Hierbij moet het geweldig hoge toerental van de turbine zeer ver traagd worden. Toch is dit thans gelukt. De Zwitserse ma chinefabriek Brown-Bovery bouwde in 1940-41 reeds een eerste proefmodel van een turbine-locomotief, doch eerst na de oorlog werden alle technische moeilijkhe den overwonnen. Sinds het najaar van 1950 loopt een door deze fabriek gebouwde gas turbine-locomotief op de Engelse spoor lijnen en heeft daar reeds 300.000 km zon der enige hapering gelopen. In Zwitserland zelf maakt men op het ogenblik proefritten met een verder verbeterd type. Deze ma chines ontwikkelen bij een kleinere omvang dan stoommachines enorme kracht. Ze kun nen gestookt worden met de slechtste olie en hebben een totaal rookloze en reukloze verbranding. De Engelsen zelf zijn bezig met een gas turbine voor zeeschepen. Er wordt op het ogenblik een motortankschip, de 12.500 ton metende Auris, voor verbouwd. De diesel- electrische machine-installatie is er uit ge haald en vervangen door een in Engeland gebouwde gasturbine. De volgende maand hoopt men met dit schip proefvaarten tc kunnen maken.

Soester Courant | 1951 | | pagina 3