TELEVISIE. Tom de Vries DRUKKERIJ SMIT Voor beter Schoeisel Stichtsche Schoenhuizen SOESTERBERG. Mijn Salamander» Over kinderen en kinderbijslag» Tijdelijk Telefoonnummer No. 2390. naar Officiële Mededelingen. Wie zijn de beste critici voor Uw drukwerk? Uw klanten voor Radio en Eleetriciteit maar ook voor Alle modellen nit voorraad leverbaar. Prijzen f 785—, f 985-, f 1750 PARADE VAN AMATEURS. In Café-Restaurant „Eemland" zullen de komende weken amateurs op het gebied van de kleinkunst hun beste beentje voor kunnen zetten. De directie van „Eemland" organiseert 'n parade van amateurs, waarbij amateurs de gelegenheid krijgen voor het publiek op te treden. Van een groep, die op één avond optreedt, worden de besten beloond met prijzen, terwijl deze prijswinnars zich later me ten kunnen met de prijswinnaars uit an dere groepen. Uit verschilende plaatsen is de belang stelling voor een dergelijk evenement reeds gebleken en hopelijk zal ook uit on ze gemeente een keur van amateurs laten zien, wat zij op dit gebied kunnen bren gen. Men zie voor bijzonderheden de ad vertentie in dit nummer. BILJARTEN. De resultaten van de wedstrijden in het district „Eemland", voor de competitie van de K.N.B.B., waren als volgt: Cadre Klasse: Noord Brabant 2Gouden Ploeg 1 24. Tiel 1Centraal 1 42. Ver gulde Wagen 1Tolsteeg 1 42. Hoofdklasse: Poedel 1-Zonneheuvel 1 0-6. Oranjeboom 1Ons Genoegen 1 42. O.D.L. 1Leusderkwartier 1 06. Ie Klasse: Gouden Ploeg 2Soesterkwar- tier 1 60. Zomerlust 1Centraal 2 42. Vergulde Wagen 3Metropole 1 06. Ons Genoegen 2Zonneheuvel 2 42. 2e Klasse: Leusderkwartier 2V.V.V. 1 62. Centraal 3Nieuwe Kei 1 44. O.D.L. 2Soesterkwartier 2 62. 3e klasse: Metropole 2Verg. Wagen 4 26. Populair 1Poedel 2 26. Zonne heuvel 3Ruimzicht 1 26. D.O.S. 1 Soesterkwartier 3 80. 4e Klasse: Metropole 3Oranjeboom 3 62. Nieuwe Kei 1K.O.T. 1 62. Mid- delwijk 1Limburgia 1 26. Gouuen Ploeg 3Ons Genoegen 4 44. 5e Klasse: Overweg 1Gouden Ploeg 4 26. O.D.L. 3Viersprong 1 80. Schouw 1—Soesterkwartier 4 80. 6e Klasse: Poedel 3Oranjeboom 4 44. Soesterkwartier 5Zonneheuvel 4 08. O.D.L. 4—D.O.S. 2 0—8. 7e klasse: Verg. Wagen 5Limburgia 2 62. Metropole 4Centraal 4 62. Ons Genoegen 5Zomerlust 2 80. Populair 3 —Poedel 2 2—6. 8e Klasse: Zomerlust 3Vriendenschaar 1 35. K.O.T. 2Populair 4 08. Leus derkwartier 4Oranjeboom 6 62. Nieu we Kei 4Zonneheuvel 5 44. 9e Klasse: D.O.S. 3Poedel 6 44. Schouw 2Soesterkwartier 6 80. Ruimzicht 3 Leusderkwartier 5 44. Poedel 7Popu lair 5 62. AUTO VLOOG VAN DE WEG. Maandagmiddag reed een Baarns inwoner met zijn auto op de Den Blieklaan en toen hij de scherpe bocht naar de Eigendomweg nam, kon hij zijn stuur niet meer meester blijven. Hij reed een jeugdig wielrijder van achteren aan, om daarna met zijn auto, via een droge sloot en een tuin, te recht te komen bij een woonhuis, waar zijn wagen tot stilstand kwam. De wielrij der liep geen ernstig letsel ap, slechts zijn rijwiel werd flink beschadigd. De politie nam de auto in beslag. MIDDAGRIT M. en A.C. „SOEST". Zondag hield de Motor- en Automobiel club „Soest" een middagrit voor auto's, motoren en bromfietsen. Ruim 40 deelne mers verschenen aan de start bij Café „Zonneheuvel" voor deze herfstrit, welke de deelnemers voerde naar Maartensdijk, Bilthoven, Lage Vuursche, Hoge Vuur- sche, Baarn, langs de Eem, Eembrugge, Hoogland, over Amersfoort, naar Soest te rug. Het parcours was 71 kilometer lang. De bromfietsen kregen een parcours van 42 kilometer, hetwelk grotendeels over de zelfde wegen voerde, waarop ook de au tomobilisten en motorrijders hun weg moesten zoeken. De 2e voorzitter van de M. en A. C. „Soest", de heer A. G. Spijker, reikte in Café „Zonneheuvel" de prijzen uit, onder woorden van dank aan 't corps contro leurs, dat weer zijn onmisbare taak had vervuld. De prijzen werden als volgt toegekend: Afdeling auto's: 1. W. Groart, Soest, 5 str.- punten. 2. G. Slagt, Soest, 7 strafpunten. 3. E. Smit, Soest, 8 strafpunten. 4. J. Schouten, Zeist, 16 strafpunten. 5. N. van Dommelen, Zuilen, 25 strafpunten. Afdeling Motoren: 1. W. Hage, 's Grave- land, 8 strafpunten. 2. W. Lamme, 's Gra- veland, 9 strafp. 3. C. Vonhoff, Soest, 13 str.p. 4. A. Pijper, Den Dolder, 23 strafp. Afdeling Bromfietsen: 1. J. Stalenhoef, Soest, 8 strafp. 2. A. Kok, Soest, 17 str.p. 3. A. Fugers, Soest, 20 str.p. 4. J. v. Stra ten, Soest, 21 str.p. De beste bromfiets-berijder kreeg een extra prijs van de firma Lettenmeyer uit Baarn, terwijl no. 2 in deze afdeling een extra prijs van de firma Fugers alhier ontving. De „Zonneheuvel-coupe" ging naar de heer J. F. Groart, als de beste kaartlezer. DE PROBLEMATIEK VAN HET SPIRITISME. Dr. W. H. C. Tenhaeff, hoofleraar aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, sprak gis teravond in „Religie en Kunst", voor le den van het Departement Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, over „De problematiek van het spiritis me in het licht van de uitkomsten van het parapsychologisch onderzoek". Spr. toonde aan de hand van vele voor beelden aan, hoe van de oudste tijden af het spiritisme bestaat als een geloof, dat de menselijke persoonlijkheid na de dood van het lichaam blijft voortbestaan en het geloof in een contact met de afgestorve nen. Van uitingen van spiritisme, geesten zien en bezetenheid, wordt de eeuwen door melding gemaakt, o.a. in de Bijbel en deze verschijnselen doen zich heden ten dage nog voor. De experimentele wetenschap, de para psychologie beziet dit spiritisme en onder zoekt dit vanuit de zielekrachten van de levende mens en aan de hand van vele on derzoekingen weet zij vele verschijnselen terug te brengen tot normale psychologi sche gevallen, zoals telepathie of telepa thische beinvloeding, hallucinatoire bele venissen, proscopische dromen e.d. Met tal van voorbeelden lichtte spr. zijn gehoor toe en zijn lezing werd met aan dacht gevolgd. Op 29 October en 5 No vember wordt deze materie verder be handeld. SOESTERBERG WINT MET 3—0 VAN L.V.V. Tegen de harde wind in trapte Soester- berg af en direct wordt er van beide zij den hard gewerkt, waarbij Soesterberg in de aanval gevaarlijker is. Door harde schoten op fraaie wijze te stoppen, redt de doelverdediger van L.V.V. enkele ma len de situatie. Uit een vrije trap schiet de midvoor van Soesterberg eenmaal hard over. L.V.V. probeert zich los te werken, doch de achterhoede van Soesterberg ver dedigt de partij subliem. Bij een snelle aanval van Soesterberg over de linker vleugel wordt de bal hoog voorgezet en de rechtsbuiten van Soesterberg kopt on houdbaar in. Beide elftallen werken hard in deze laatste 15 minuten, doch als de rust in gaat, is de stand nog altijd 10. In de tweede helft zet L.V.V. alles op de aanval en eenmaal schiet de rechtsbuiten van L.V.V. rakelings over. Bij een te ver opdringen van L.V.V. maakt de rechtsbui ten van Soesterberg onverwacht een uit val en diens voorzet bood de rechtsbin nen de gelegenheid om met een onhoud baar schot het 2e doelpunt te maken. Met deze verkregen voorsprong gaat Soes terberg het tempo nog opvoeren. Bij een snelle aanval van Soesterberg wordt de rechtsbinnen gevloerd en schiet tien mi nuten voor het einde de rechtsbuiten de strafschop hard in. 30. Het werd 'n verdiende overwinning voor Soesterberg. BURGERLIJKE VERDEDIGING. Ter algemene kennis wordt gebracht, dat de Burgemeesters van Baarn, De Bilt, Bunnik, Eemnes, Maartensdijk, Odijk, Soest en Zeist, een gemeenschappelijke regeling hebben aangegaan ter uitvoering van maatregelen van burgerlijke verde diging, ingevolge de Wet betreffende be scherming tegen luchtaanvallen. Daartoe is ingesteld een rechtspersoon lijkheid bezittend lichaam, waarvan de zetel in Zeist is gevestigd en dat de naam draagt van „Kring Zeist Burgerlijke Ver dediging, provincie Utrecht", kortheids halve genoemd „Kring B.V. - U IV". Het bestuur van de Kring bestaat uit een Kringraad. Tot Kringvoorzitter is be noemd de Burgemeester van Zeist en tot secretaris-penningmeester de heer O. J. van Griethuijsen, Referendaris in algeme ne dienst der gemeente-secretarie (telef. K §304 - 5141). Tot Kringcommandant is benoemd de heer P. A. van der Werf, wiens bureau is gevestigd in het politiebureau te Zeist (K 3404 - 4631). In dringende gevallen is de Kringcom mandant aan zijn woonhuis te Huis ter Heide te bereiken onder no. K 3403 - 508. Met nadruk wordt verzocht om voor de Burgerlijke verdediging NIET het politie bureau te Zeist op te bellen. Doorverbin ding met de Kringcommandant is vanuit het politiebureau te Zeist NIET mogelijk. Bij afwezigheid van de Kringcommandant kan men zich in spoedgevallen wenden tot de secretaris-penningmeester van de Kringraad. Zeist, 11 October 1951. Namens de Kringraad B.V. - U IV, A. P. KORTHALS ALTES, Voorzitter. VAN GRIETHUIJSEN, secretaris. Nu nadert weer die tijd, die kille, dat wij niet gaarne willen rillen, nu komt voor warmte uitverkoren de „Einzug der Radia toren", maar ikik blijf bij al het kouwe, op een ouwe-getrouwe bouwen! Het is mijn ka chel, genaamd Pot, die met de winterkoude spót, die warme gloed, (een rode) spreidt, en die ik hier een Ode wijd! O kachel, die van alles duldde, die nimmer vroeg hoe men je vulde, die nóóit keek naar het soort van 't vulsel, maar alles opnam in 't omhulsel, jij zult ook deze winter blijven, en warmen de verkleumde lijven. Door jou zijn wij (naast 't hout der bomen), de hon gerwinter doorgekomen, en als ik denk aan die zes maanden, dan zeg ik: Jij slechts hield ons staande. Ik zie weer onze brave buren, voor kachelvuren brandhout sturen, ik zie me zonder mókken zagentot er de fraaiste blokken lagen. Ik braadde op jou schijn- gebraad, met vlijt en jus-blok-surrogaat, een onvergetelijk Menu, het was „bonne mine au mauvais Jus". Ik zag in jou de turven gloeien èn hout èn afval lustig stoeien, zag vlammen in de hoogte schieten, tot heil van onze sui kerbieten. Jij slikte alles, zonder morren, en liet zelfs appelschillen snorren, hoe ging ik mij op jou te buitenen Tulpenbol als uitje fruiten. Neen, Salamander, oud en trouw, ik ruil je niet voor 'n Open Schouw, nóch voor een olie- stook-inrichting. Ik heb aan jou te veel ver plichting. Jij schrander brander als geen andersjij bent géén rare salamander jij vraagt niet, of het anthraciet is, jouw buik krijgt nooit appendicitis. En ik bekijk je ook vol wijding, wanneer ik denk aan de bevrij dingik zie weer mensen op de daken. naar vrijheid en naar voedsel haken, die enthousiaste kreten slaken, voor de biscuits in vuur geraken, en met hun kaken op die ka ken, op straat de vreugdedansen maken. Gij, die uw plichten nooit verzuimt, wordt niet op zolder „opgeruimd". Geen warmtebron is er bekwamer, niets warmt mijn kamer aan genamer, omdat gij niet slechts warmte schenkt, maar manend roept: „Gedènkt! ge- dènkt!" Gij blijft in huis als Monument, en wéé de Nazaat, die U schendt. Want zéker put dat nageslacht, uit U nog geestelijke kracht. Het ziet dat Kacheltje van Opaals Mene Ikel voor Europa Er is een belangwekkend statistisch overzicht verschenen van de kinderbijslag. De cijfers zijn verzameld door het C.B.S. en al zijn ze van 1949-'50, ze geven toch een duidelijk beeld van de toestand. Het meest opvallend is, dat het gemiddelde aantal kinderen, waar voor bijslag wordt gegeven in de onder scheiden provincies zo weinig uiteenloopt. Terwijl het gemiddelde voor geheel Nederland een bijslag is voor 2,4 kinderen, is het laagste aantal 2 kinderen (Amsterdam) en het hoog ste Noord-Brabant met 2,9 kinderen. Ter ver duidelijking moeten wij hier even bijzeggen dat men met 2,4 kinderen per arbeider be doelt, dat wanneer men tien mensen neemt, die kinderbijslag krijgen, deze tien mensen gemiddeld 24 kinderen hebben, waarvoor kin derbijslag wordt genoten. Per persoon is dit dus 2,4 kinderen. Voor Amsterdam wordt het dan per tien werknemers 20 kinderen en voor Noord-Brabant 29. Tussen beide uiterste cij fers bewegen zich alle andere, nl. 2,1 kind per werknemer in Zeeland en Groningen, 2,2 in Noord- en Z.-Holland, 2,4 in Friesland, Dren the, Overijssel en Utrecht, 2,5 in Gelderland en 2,7 in Limburg. Gemiddeld maakt de kin derbijslag 13% van het loon uit. Het laagste was weer Amsterdam met 10% en Noord- Brabant het hoogste met 16%. Bekijken we vervolgens de staat, waarin de kinderrijkdom der families is verwerkt, dan blijkt dat er in 1950 in totaal 706.000 mensen kinderbijslag ontvingen. Daarvan kreeg 37% Elke brief of gedrukte folder wordt door Uw klanten met een critisch oog bekeken. Zorg dan ook, dat Uw drukwerk voor de volle 100% representatief is uitgevoerd Kom hiervoor eens praten met DE DRUKKER DIE HET KAN! Van Weedestraat 35 Telefoon 2566 KERKSTRAAT 29 TELEF. 2938 FILIAAL (KLEDINGQNDERHOUD) BIRKSTRAAT 26B, SOEST, IS (Fa. VAN DE HOEF.) uitkering voor één kind, 29% voor twee kin deren en 16% voor drie kinderen. Dit bete kent dus dat, ongerekend de kinderloze ge zinnen of gezinnen met kinderen, die niet meer voor bijslag in aanmerking komen, 82% van de families maximaal 3 kinderen had. 9% had vier kinderen, 5% vijf kinderen, 2% zes kinderen, 1% zeven kinderen, 1% acht kinde ren, terwijl de gezinnen met bijslag voor nog meer kinderen slechts een deel van een pro cent bedroegen. Natuurlijk zien we de groot ste kinderijkdom in Noord-Brabant en Lim burg. Toch maken ook in deze provincies de gezinnen met bijslag voor maximaal drie kin deren resp. 70 en 75% van het totaal uit. i BELGIE'S PLAN TEGEN WERKLOOSHEID Een Belgisch kamerlid, de heer De Saegher, heeft een wetsontwerp ingediend, waarin hij voorstelt tot bestrijding van de werkloosheid in bepaalde omstandigheden de ondernemin gen minder belasting te laten betalen. Hij wil deze belastingfaciliteiten geven in streken waar zng. „structurele" werkloosheid heerst, d.w.z. een blijvende werkloosheid, die ver oorzaakt wordt door veranderde omstandig heden. Men vindt deze permanente werkloos heid vooral in het Frans sprekende deel van: België rondom Luik en in de Borinagé. streek met de vele mijnen in de buurt van de Franse grens. Ook komt het verschijnsel voor in een deel van de Kempen. In deze industrie streken, die een derde van het land beslaan, vindt men tweemaal zoveel werklozen als in de rest van België. Toch ziet men niet dat arbeiders uit streken, waar werkloosheid heerst wegtrekken om elders werk te zoeken. De mensen zijn nu eenmaal erg hokvast, een verschijnsel dat we ook in ons land kennen en dat in België door het verschil tussen Vlamingen en Walen nog veel scherper tot uiting komt. De Saegher meent dan ook dat een verbete ring alleen verkregen kan worden door in de streken, waar werkloosheid heerst, de arbeids gelegenheid te vergroten. Daartoe dient aan de bedrijven een aanmoediging te worden ge geven in de vorm van belastingverlaging. Deze verlagingen zullen volgens het ontwerp echter alleen worden gegeven, als zij gebruikt worden om er een grotere arbeidsgelegenheid mee te scheppen. Hij stelt voor dat men de' mogelijkheid van belastingverlaging zal c nen, wanneer in een bepaalde streek dan een tiende van de arbeidskrachten n&eec loos is of wanneer men ziet aankor Wërk- binnenkort structurele werkloosheid treden. Het is echter de vraag of »i 2al op stelde maatregel voldoende effec' de voorge- terwijl natuurlijk de ondernemi- ,c zal hébben, streken er op zullen aandr' ügeii in andere minder belast te worden met ingefi eveneens liggende argument, dat and het voor de hand loosheid zou kunnen opt s wel eens werk- de heer De Saegher is .reden. Het idee van het zal wel niet uitvc t onaardig, maar WAT DE ZWISEF -erbaar Wijken. In Zwitserland s, DRINKT voortdurend. H daalt Vw T T> dewijn en bier A Verbruit aIcoholverbruik fie, thee, lirr _Y'v*" wijn, bran- Het merkw- .«aiades en dat Van kof_ bruik van aardige ia h t le most st0gt- sinds een t £..da het totale vL tot 250 halve eeuwTehat blijft was 1 liter per persoon n het °P 240 drank jet verbruik van In 1900 193P -en 171 liter en vanalrnhDi}olhoudende ^oholhouden er je 101 liter. In 1950 T I 1 i alcohol' In alcohol- 139 liter. alcoholhoudende 114 Hieronder volgt een <-*„ ïïffete drankenJe van de belang- wijn gegiste most bier brandewijn ^aalwater en limonade thee zoete most !900 1930 1950 80 43 35 29 37 34 62 59 42 14 3 3 5 10 58 67 S8 14 27 31 2 10

Soester Courant | 1951 | | pagina 2