Firma Grift breidde haar zaak uit» Woensdag W ereldspaardag* IN DE HOEK. DINSDAG 30 OCTOBEK 1951. 27e JAARGANG No. 82. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn, per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126156 Geen begrip wellicht is in deze tijd zo omstreden als het sparen. Geen begrip kan meer het voorwerp van misverstan den zijn. Noem het woord sparen en men zet zijn stekels op. Het merkwaardige is echter, dat geen en kele samenleving het zonder sparen kan stellen en ook voor de kleinste cel van de samenleving, het gezin, is de noodzaak van het sparen onontkoombaar. Men denke b.v. aan de woningbouw, die door een tekort aan gespaarde middelen dreigt te stagneren, maar ook aan de kle ding, de vernieuwing van huisraad, de brandstoffen, die de overgrote meerder heid der gezinnen onmogelijk uit het lo pende inkomen van een week of een maand kan betalen. Hoe dan wel Ziet U een andere weg dan sparen Ook bij de volkscredietbank en 't afbetalingsmagazijn ontkomt men niet aan sparen. Doch dan wordt het sparen ach teraf. Als noodoplossing kan dit onder be paalde omstandigheden aannemelijk zijn. Maar men bedenke goed, dat sparen ach teraf een heel dure weg is, waaraan bo vendien nog grote gevaren verbonden zijn. Het overschrijden van de draagkracht bij de zo gemakkelijk schijnende aankoop; het verlies van de goederen bij betalings moeilijkheden; loonbeslag en de daaraan door sommige werkgevers verbonden con sequenties. „Beter aan de bakker, dan aan de dokter", zegt één van die nuchtere volksuitdruk kingen. Evengoed kan men zeggen: „Be ter aan de spaarbank dan aan de voor schotbank". Aan de noodzaak van sparen ontkomt men niet, doet men het niet vóór af, dan moet men het wel achteraf doen. Maar hoeveel beter is men af door eerst te sparen, en dan te kopen Gaat U maar na. Bij sparen achteraf moet men een hoge rente en diverse extra kosten betalen en bovendien nog een ernstig risico op de koop toenemen. Bij sparen vóóraf krijgt men van de spaarbank rente. Het spaarbank-wezen, op sociale leest geschoeid, in 1810 in Schotland ontstaan, heeft zich van daaruit verbreid over de gehele wereld. Nederland telde zijn eerste spaarbanken reeds in 1817. Het is een we reldbeweging, samenwerkend in het In ternationaal Instituut voor het Spaarwe zen, dat sinds de laatste wereldoorlog zijn zetel heeft in Nederland. De Wereldspaar- dag werd reeds in 1924 ingesteld om de aandacht op de grote betekenis van het sparen voor enkeling en samenleving te vestigen. Sinds de oorlog in Korea is er in alle landen méér spaargeld opgevraagd dan ingelegd. Dit had een gemakkelijk aanwijsbare oorzaak van wereldomvatten de kracht. Het merkwaardige is, dat er ook gelijktijdig 'n ommekeer kwam hoe wel hiervoor niet zulk een uitgesproken internationale oorzaak is aan te wijzen In de meeste West-Europese landen ver toonde n.1. in de maand Augustus van dit jaar de inleg een belangrijk overschot boven de opvragingen. Sindsdien bleven de spaarsaldi dooreengenomen min of meer in evenwicht, een ontwikkeling, die voor het herfstseizoen als normaal kan worden beschouwd, gezien de voor de wintervoorzieningen benodigde bedragen. Men hoort nogal eens bezorgde geluiden over de geringe neiging tot sparen bij de rijpere jeugd, die toch, naar verhouding, zoveel méér verdient dan vroeger. De wo- GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, Van Weedestraat 3, op Woensdag- en Zaterdagmiddag, van 14 tot 16 uur. Kindermuts, kinderbroche, glacé hand schoen, rozenkrans, grijze ballpoint, blauw gerande kindershawl, bruine wollen hand schoen, boodschappentas, vulpotlood en ballpoint, dop van benzinetank, blauwe portemonnaie met inhoud, school-etui met kleurpotloden, jongensjas, nummerbord HZ 70042, autocrick, glacé handschoen, groen-rode kinderwantjes, boodschappen tas, wieldop van auto. DAMCLUB „DE VARIANT". De uitslagen van de onderlinge competi tie zijn als volgt: LiefhebberImmerzeel 20. LiefhebberStruijk 20. Wallen burgStruijk 20. Nap-Flaman 20. BulensBremer 02. Reehorstv. d. Kuil 20. SjollemaBarneveld 02. J. BremerBunt 02. F. BremerVan Munster 20. N. VerripsC. Verrips 0-2. ningnood en de daaruit voortvloeiende in woning kan oorzaak zijn, dat men de noodzaak van sparen voor een volledig meubilair en een dito uitzet niet meer zo sterk voelt. Voor zover dit zo is, is het 'n sociaal belang van de eerste orde, dat hiervoor gewaarschuwd wordt. Anders komen de jonge gezinnen bij het verkrij gen van een nieuwe woning voor moeilijk heden te staan, die vele jaren lang een zware domper op de gezinswelvaart zet ten. Onder grote belangstelling opende de Fa. H. Grift Zonen Zaterdagmiddag haar nieuwe bedrijfsruimte, welke is gebouwd bij haar reeds bestaand pand, Kromme- weg hoek Beckeringhstraat. Vele bloemen en cadeaux, aangeboden door relaties en vrienden, gaven aan de ze opening mede de nodige fleur. Reeds 31 jaar is het geleden, dat de heer Grift daar zijn zaak opende in rijwielen en daaraan een reparatie-inrichting ver bond. Na verschillende uitbreidingen en verbouwingen, werd thans een nieuwe bedrijfsruimte gebouwd, met een grond- oppervlakte van 100 vierkante meter. FANCY FAIR S.E.C. Vrijdag, Zaterdag en Zondag, organiseer de de Jeugdcommissie van S.E.C. een Fan- cy fair in het St. Ludgardisgebouw. De heer O. Zimmermann, voorzitter van S.E.C., opende Vrijdagavond deze Fancy fair en bracht in zijn openingswoord dank aan de Jeugdcommissie voor het vele werk door hen verricht. De opvoeding van de jeugd op sportgebied wist spr. in goede handen bij deze com missie en daar de opbrengst van deze Fancy fair ten goede kwam aan het trai ningsfonds van de S.E.C.-jeugd beval hij het bezoek en de steun aan deze Fancy fair bijzonder aan. Aan de leden van de Voetbalvereniging „Baarn", alsmede de heer v. d. Linden, donateurs en begunsti gers, werd voor hun grote medewerking hartelijk dank gebracht. Hierna werd een druk bezoek gebracht aan de verschillende spelen en stands en al spoedig rolde de eerste dubbeltjes en kwartjes in de kas van het trainingsfonds. Ook Zaterdag en Zondag heeft een zeer groot bezoek tot het welslagen van deze fancy-fair bijgedragen. RIJWIEL-PUZZLE-RIT. De Soester Politie Sport Vereniging orga niseerde Zaterdagmiddag, in samenwer king met de Gemeente-ambtenaren, een rijwielpuzzle-rit. Het parcours ter lengte van 22 k.m. ging door de met herfsttinten gekleurde natuur in onze gemeente. De uitslagen waren: 1. J. W. Kaspers en K. den Ouden. 2. Th. Peet en B. Hoyng. 3. H. Rouffaer. 4. H. Schlebaum en J. Onwezen. 5. F. Simons en J. Lagemaat. Om de 3e, 4e en 5e plaats moest worden geloot wegens een gelijk aantal strafpun- ten. JAARVERGADERING „DE VRIENDSCHAP". Vrijdagavond werd in café „Zonneheu- vel" de jaarvergadering gehouden van de Postduivenvereniging „De Vriendschap Uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat de vereniging zich in een goede bloei mag verheugen. Een van de hoogtepunten van het afgelo pen jaar was de ingebruikneming van het nieuwe clublokaal aan de Emmalaan. Het verlies van duiven had zich in dit slechte seizoen zeer beperkt. Na toelating van 4 nieuwe leden werd de kascommissie benoemd. De aftredende be- De nieuwbouw was noodzakelijk, doordat de handel in rijwielen werd uitgebreid met de verkoop en reparatie van brom fietsen, scooters en motorrijwielen. De Firma Grift voert thans Gazelle-, Hum- ber- en Amstelrijwielen, de Kaptein Mo- bylette, Victoria, alsmede Moto Guzzi scooters en Sparta-motorrijwielen. Hét pand, dat er goed uitziet en practisch is ingericht, is een grote aanwinst voor de Firma Grift. Het werd gebouwd door de aannemer E. Karelse. Het schilderwerk werd uitge voerd door de Firma G. Huurdeman en t metselwerk door de fa. J. van Breukelen. stuursleden, de heren Th. de Muynck, J. Mets, G. v. d. Broek en G. Sukel, werden herkozen. Bijna 100 duiven bleken dit seizoen hun hok te zijn kwijt geraakt. Zij werden door de heer Pohlman, als beheerder van het ■Gentraalhok, verzorgd en aan de eige naren afgeleverd. Op de afdelings-vergadering zal de vere niging vertegenwoordigd worden door de heren J. Gaasbeek en M, Bergers, terwijl de commissie voor de tentoonstelling, wel ke in Januari 1952 wordt gehouden, zal bestaan uit de heren E. van Daatselaar, J. Gaasbeek, C. Dijkman en P. Wagner. De voorzitter reikte de ere-prijzen voor de beste prestaties uit aan de heren Jac. Stalenhoef, terwijl andere prijzen werden uitgereikt aan J. Gaasbeek, C. Dijkman, W. Nieuwenhuis, J. Onwezen, H. Klaren- beek en J. Stalenhoef, ALWEER STEUNFRAUDE. Weer is een geval van steunfraude ont dekt. Een 31-jarige inwoner genoot een dubbel inkomen, dank zij de ontvangen steun en zijn loon uit dienstbetrekking. Procesverbaal werd opgemaakt. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Woensdagmiddag nam onze plaatsgenoot, de heer L. B. Groen, wonende Plasweg 63, afscheid van de Federatie van Drukkers patroons, in een bijeenkomst van het di strict Haarlem, van welk district de heer Groen vele jaren rayonbeheerder is ge weest. Bij die gelegenheid reikte de loco-burge meester van Haarlem, Wethouder Geluk, hem de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uit. Namens het Bondsbestuur en de Federa tie van Boekdrukkerspatroons sprak Mr. Ten Hagen de scheidende functionaris toe en deze toespraak werd gevolgd door woorden van waardering en afscheid, uit gesproken door Mr. Borst, secretaris der Federatie; de heer Sterk, namens de Alg. Grafische Bond; de heer Bert van Oei, oud-adjunct-secretaris der Fedeatie; de heer Allan, voorzitter van het district Haarlem; 'n hoofdbestuurder van de Gra fische Bedrijfsvereniging en vele anderen. Bloemstukken en cadeaux vergezelden de redevoeringen, terwijl 's avonds in de dis- tricts-vergadering de heer Groen tot ere- bestuurslid van 't district Haarlem werd benoemd. Deze dag werd voor de oud-rayon-be heerder een onvergetelijke dag. Zo weten we dus, dat, voor de volgende regeringsperiode, de partij van Winston Churchill in het Engelse Lagerhuis een absolute meerderheid heeft verkregen. Je behoeft geen politieke knobbel te heb ben, om te begrijpen, dat Engeland en West-Europa daardoor met verschillende zaken op een, keerpunt zijn gekomen. Ik zou er wel heel erg naast zitten als ze in Perzië of Egypte op het ogenblik niet met hun oren staan te klepperen en er spijt van hebben, dat ze de zaken niet 'n paar jaar vroeger op hun kop hebben ge zet. Wie de verkiezingen via de radio ge volgd heeft, heeft haast nog meer span ning beleefd dan bij een Holland-België- wedstrijd. Bovendien waren de commen taren op de uitslag voor onze eigen radio en in de bladen haast nog feller dan in Engeland zelf, maar dit zal zijn oorzaak wel vinden in mindere of meerdere ge zindheid tegenover winnaar of verliezer. Van de Engelse verkiezingen naar de eeuwenoude bomen langs de hoofdweg is maar één stap, als men die maar groot genoeg neemt. Toen ik enige tijd geleden eens schreef, dat de horoen langs de hoofdweg een. ge vaar opleverden, gingen er kreten van verontwaardiging op, maar nu worden er langs de hoofdweg, bij het paleis, zonder dat ex veel woorden over worden vuil ge maakt, de prachtigste bomen geveld en nu hoor ik niets. Nu geen spiertje verzet of verontwaardiging. De bomen bij het paleis leverden, volgens een krantenbericht, gevaar op voor het verkeer en daarom gaat de bijl er in. Als de bomen daar al een gevaar ople veren voor het verkeer, dan vraag ik mij af, welke graad van gevaar de bomen langs de hoofdweg in ons dorp wel ople veren en nu ik mij dan toch in de nabij- heid van hoog gezelschap voel. stel ik nog eens voor langs onze hoofdweg om en om eéh boom weg te halen. Op ver schillende punten zou dit al een enorme verbetering geven. H. OEKMAN. SPAARBANKKALENDEK. Ter gelegenheid van de Wereldspaardag stelt de Nutsspaarbank alhier een goed verzorgde in kleuren gedrukte spaarbank kalender 1952 voor haar inleggers be schikbaar. Jan Voerman Jr. schilderde hiervoor een 4-tal fraaie en kleurige tafe relen uit het leven der nijvere bijen, ter wijl de auteur Galesloot bij elke plaat een commentaar schreef, dat op de achterzijde van de bladen is afgedrukt. VOLKS-UNIVERSITEIT. Morgenavond spreekt voor de Volksuni versiteit, in het atelier, Kerkpad Z.Z. 24a, dr. Maria C. Bos, lectrice van de Univer siteit te Amsterdam. Erfelijkheid, aanleg, milieu en andere onderwerpen worden besproken. A R. KIESVERENIGING. Vrijdagavond hield de afdeling Soest van de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" haar eerste winterbijeenkomst. De opkomst der leden had groter kunnen zijn toen de heer A. Brouwer alhier een inleiding hield over het onderwerp; ver- kiezïngs-actie. Spr. wees op de taak, die de leden hadden, aan de vooravond der verkiezingen. Hij spoorde aan tot meer werkzaamheid in deze en een laten varen van de huidige lakse houding. Naar aan leiding van een gedeelte uit Daniël 10 wees spr. op de feiten, waarom het bij Christenen gaat. Na deze inleiding ontspon zich een uitvoe rige gedachtenwisseling met als resultaat de samenstelling van een nieuwe propa- ganda-commissie. JEUGDIGE DELINQUENT WEGGELOPEN. Een 13-jarige Soester jongen, die in het gesticht „Zandbergen" te Amersfoort van Staatswege z'n opvoeding geniet, liep Za terdag weg en trok naar huis. Hij was in enige uren weer ter bestemder plaatse. OUDE MAN OMVER GEREDEN. Zaterdag werd de politie gemeld, dat een oude man op de Nieuwstraat lag en ken nelijk door een auto was aangereden. Uit het onderzoek bleek, dat de 70-jarige met zijn rijwiel een slingerende beweging had gemaakt en door twee jongens, die per rijwiel uit de tegenovergestelde richting kwamen, was aangereden. Met een lichte hersenschudding werd hij naar het zieken huis „De Lichtenberg" overgebracht, doch later naar zijn woning vervoerd. De twee jeugdige wielrijders zijn doorgereden en worden opgespoord.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1