De Soester Industrie» N.V. VIKA. SOEST. IN DE HOEK. TEN GELEIDE. Officiële Mededelingen. DINSDAG 6 NOVEMBER 1951. 27e JAARGANG No. 84. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SCESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126156 Soest was eerlang de plattelands-gemeen te, waar landbouwer en pensionhouder de landelijke rust deelden met de gepensio neerde en de rentenier. De rust mocht niet worden verstoord door fabrieks-sirene's en de cadans van machi nes. Handarbeiders moesten buiten Soest hun werk vinden. Soest groeide, groeide snel en vooral in de laatste 10 jaren voltrok zich het pro ces, waarin de oudere bevolkingsopbouw werd verstoord en de bevolkingslagen van jongeren de bevolkingssituatie deed ver anderen. De jongere bevolking bracht problemen mede, waarvan de werkgelegenheid tot de meest urgente moest worden gerekend. Na de oorlog bleken de theorieën van vroeger waardeloos. Soest trachtte indu strie aan te trekken, in plaats van, zoals vroeger, industrie te weren. Om onze lezers een indruk te geven in hoeverre de industrialisatie in onze ge meente gevorderd is en welke industrieën zich hier hebben gevestigd, ligt het in ons voornemen een reeks artikelen te plaat sen, zodat wekelijks één der Soester in dustrieën zal worden besproken. Onze industrie is omvangrijker dan me nigeen vermoedt en door bespreking van de diverse werkgelegenheden hopen wij belangstelling voor onze industrie te wek ken en gaande te houden. Ook deze vinding werd beschermd door middel van een octrooi en hierdoor is de door de Vika gebruikte machine enig in haar soort op de gehele wereld. Wat is Vikakaas Deze nieuwe kaassoort is een soort kaas poeder, waaraan practisch alle vochtdelen zijn onttrokken. Daardoor is het product onbeperkt houdbaar onder alle tempera turen en munt 't uit door een hoge calori sche waarde (621 cal. per 100 gram). Aan de Middelwijkstraat staat een fa brieksgebouw, waarin vroeger de boter- fabriek was gevestigd, welke tijdens de oorlog werd gesloten. Thans is hierin, na een uitgebreide verbouwing, het bedrijf gevestigd van de N.V. Vika. Onder de naam „Vika" wordt in Neder land en Europa een nieuw Nederlands kaasproduct in de handel gebracht, waar voor grote belangstelling bestaat en dat reeds 'n groot afzetgebied heeft gevonden. In Engeland en Amerika wordt dit arti kel gebracht onder de naam Tonic-cheese. Bijzonderheden over dit product vertelde ons de directeur van de Vika, de heer H. Woud, toen wij dezer dagen zijn fabriek bezochten. De heer Woud is een geboren Zaankanter en 'n groot gedeelte van zijn leven bracht hij tussen de kaas door. Twintig jaar geleden, toen de heer Woud als bedrijfsleider bij een kaas-exporteur werkzaam was, rijpte in hem een idee, hetwelk hem niet meer los liet. Kaas heeft n.1. zeer voortreffelijke eigen schappen, doch één eigenschap heeft zij tegen: de beperkte houdbaarheid. De heer Woud zocht en vond tenslotte in 1937 de oplossing om kaas onbeperkt houdbaar te maken en daarmee de grond slag te leggen voor het bedrijf, hetwelk zijn product naar heinde en ver expor teert. In April 1940 vroeg de heer Woud patent aan op zijn vinding, doch trok deze aan vrage ijlings in, toen de Duitsers over on ze grenzen marcheerden. Na de oorlog verkreeg hij het patent met volledige medewerking van de regering en nadat hij van de Technische Hoge School te Delft het laboratorium had mo gen gebruiken voor zijn proefnemingen. Het product was er, het patent was ver leend, doch ten behoeve van de fabricage was een ingenieuse machine nodig, welke de heer Woud eveneens zelf ontwierp: de Homogenisator. Dit kaaspoeder wordt niet verkregen door de kaas te raspen, zoals in de huishouding wel gebeurt, doch is het resultaat van een speciale bereidingsprocedure, welke ons werd getoond. Een grote kaasvoorraad bevindt zich in deze fabriek, gestapeld op de bekende kaasstellingen. Deze Goudse en Edammer kazen vragen een ligtijd van 1 a 2 jaar voor zij naar de wasbak worden gereden om voor de laat ste maal te worden schoongemaakt en naar de kaasmolens te verhuizen. In deze molens wordt de kaas tot een stij ve massa vermalen, waarna het product op een transportband in de homogenisator wordt gevoerd. Na een bewerking in deze machine komt de massa tussen verhitte walsen, die tenslotte een dun kaasvlies in de machine brengt, waaruit het product als poeder te voorschijn komt. Van hieruit gaat de poeder in zakken naar de koelkamer, om later in verpakking van allerlei soort (blik, carton e.d.) naar de af nemers verzonden te worden. De kaas-poeder wordt op zeer hygiëni sche wijze bereid, zonder dat één mensen hand het product aanraakt. De voedings waarde van de Vika-kaas is zeer hoog en wel ongeveer tweemaal zo hoog als gewo ne kaas. Het droogproces heeft geen scha de gedaan aan de smaak, deze is onveran derd gebleven. Zoals wij reeds schreven wordt deze kaas niet alleen in Nederland gegeten en ver werkt in de biscuitsfabrieken, ook in Bel gië, Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, En geland, Amerika, Luxemburg enz. vindt het zijn afnemers. Zelfs in Turkije wordt Vika-kaas gegeten en wel bij het Neder lands gezantschap in Ankara. Dit bedrijf, dat op een belangrijke wijze meehelpt de deviezenpot te versterken, heeft 'n dagcapaciteit van 1000 kilo, wel ke nog verhoogd zal worden tot 3 ton per dag. Maar dan zal niet alleen de Vika-kracht- kaas de fabriek verlaten. Ook andere soorten zullen dan worden geleverd, zoals Zwitserse kaas, de Gruyère- en Emmen- thalerkaas, de Rocquefort-, de Cheddar- en de Chresterkaas. In bedrijfskeukens, bakkerijen, biscuitfa brieken en andere verwerkende indu strieën heeft de Vika-kaas zijn zegetocht aangevangen en ook in andere vormen zal dit product t.z.t. op de markt komen, waarbij gedacht is aan de voordelen, wel ke scheepvaart, leger of luchtvloot van dit houdbare en licht-wegende product kunnen trekken. Dit bleek nog onlangs, toen de heer Woud en zijn zoon een com pliment in ontvangst moesten nemen van een Amerikaans zuiveldeskundige, die Europa bezocht en, naar aanleiding van 'n artikel in de New York Times over de Vi ka-kaas, het bedrijf met een bezoek ver eerde. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat bij be sluit van Gedeputeerde Staten der pro vincie Utrecht, d.d. 23 October 1951, 2e Afd., nr. 4964-2438, aan F. C. Roest of zijn rechtverkrijgenden, behoudens rech ten van derden, tot wederopzegging ont heffing is verleend van de Verordening op de ontgrondingen Utrecht, voor het af graven van het langs de Eemweg gelegen perceel, kadastraal bekend gemeente Soest, Sectie B, no. 558, welk besluit van af heden gedurende 30 dagen voor belang hebbenden ter secretarie dezer gemeente ter inzage is gelegd. Ingevolge artikel 6 van de verordening op de ontgrondingen Utrecht, staat van bovenvermelde beslissing voor alle be langhebbenden beroep open op H.M. de Koningin binnen vorengenoemde termijn. Het adres van beroep, gericht aan H.M. de Koningin, moet worden ingediend bij de Commissaris der Koningin in de Pro vincie Utrecht. VEERTIG JAAR IN DIENSTBETREKKING. Een zeer zeldzaam jubileum werd Zater dag gevierd, toen Mej. C. Kalk alhier het feit herdacht, dat zij vóór 40 jaar in dienst trad bij Mevrouw S. G. Landweer-de Vis ser, wonende aan de Regentesselaan. Het was op 3 November 1911, dat Mevr. Landweer de jubilaresse in dienst nam, niet vermoedende, dat zij na 40 jaar nog het gehele huishouden zou bestieren. Mej. Kalk was voordien reeds 9 jaar in dienstbetrekking geweest en zij herdenkt dus op 1 Februari 1952 het feit, dat zij 50 jaar dienstbode is. Als schipperskind kwam zij uit de roef naar de keuken toen zij 17 jaar was en haar werkdomein heeft zij niet meer ver wisseld. Zij bleef in de huishouding, waar voor zij veel hart en plichtsbetrachting heeft, ook toen zij een huwelijksaanzoek kreeg. Zij bleef toen het jonge huishouden van Mevrouw Landweer met kinderen werd uitgebreid en zij bleef ook toen deze vier kinderen het ouderlijk huis verlieten om zelf een gezin te stichten. Veertig jaar verzette zij het dagelijks werk. Ziek was zij tot vóór vorig jaar niet. Toen brak zij een knieschijf bij een val van een trap. Dit was de eerste maal, dat Catharien de huishouding aan ande ren moest overlaten. Haar vrije-tijds-besteding bestond uit het lezen van boeken en het pleit voor haar smaak, dat zij alleen historische romans las. Vraag haar naar de Vorstenhuizen van Europa en hun lotgevallen en zij ver telt met gemak hierover vele bijzonderhe den. Haar jubileum ging uiteraard niet onop gemerkt voorbij. Was Mevr. Landweer de eerste, die haar gelukwenste en met een kunstzinnige gouden broche de dank voor bewezen trouw vertolkte, onze Burgemeester was de tweede persoon, die de jubilaresse huldigde. „Dat ik hier aanwezig ben, is een bewijs, dat Uw 40 jaren van trouw en plichtsbe trachting algemeen gewaardeerd wordt" zeide de Burgemeester tot Catharien. Niet alleen in onze eigen kring wordt Uw werk op prijs gesteld, doch ook daarbui ten. Het is mij een genoegen om U 'n on derscheiding te overhandigen, welke H.M. de Koningin U heeft verleend, de zilveren medaille van de Orde van Oranje Nassau". De Burgemeester spelde de medaille op de japon van Catharien en wenste haar geluk. De jubilaresse, die van dit alles niets Naar aanleiding van mijn hoekjes krijg ik uiteraard wel eens commentaren in handen. Veeal ondertekend met naam en adres, maar ook wel anoniem. Verwacht U niet van mij, dat ik U op Uw mouw zal proberen te spelden, dat „anonieme brieven ongelezen terzijde worden gelegd". Geen sprake van. Dat doe ik niet en gelooft U mij maar gerust, dat doen zij, die beweren dit wél te doen, ook niet. Ze worden wel degelijk gelezen, alleen, je kan er voor je fatsoen niet al tijd op ingaan, vooral niet, omdat, wan neer je iets in een krant wil beweren, je je toch 'n beetje op je voorman moet kun nen dekken. Zo'n anonieme briefschrijver geeft in dit opzicht weinig houvast. Daarom wilde ik dit zeggen tegen die anonieme schrijver over „samenwonen en huisuitzetting": laat U me nu eens precies weten wie U is. Ik zal Uw naam verder overal buiten houden, maar, vóór ik er 'n gram drukinkt aan spendeer, eerst boter bij de vis. Wanneer het waar is wat U beweert, kunt U op mij rekenen. Maar dan man en paard noemen. Geen halfslachtigheden, want dan komen we op 't peil van dorps gekiets, waaraan kop noch staart zit en waarbij zoveel gefantaseerd blijkt en „van horen vertellen" in verwerkt zit, dat het eigenijke geval er niet meer in is terug te vinden. Dus nog eens anonimicus, allereerst Uw naam en wanneer dan blijkt, dat hetgeen U beweert „doorlichting" kan verdragen, staat deze kolom en mijn schrijfmachine voor U gereed. Wanneer de zaak echter niet „loepzuiver" is, zult U naar een ander moeten omzien, want ik heb een hekel aan zwaar werk en voel er niet veel voor mij voor een kar te laten spannen. H. OEKMAN. wist, was verrast over zoveel erkenning van wat zij zelf niets bijzonders noemt 40 jaar plichtsvervulling. WINKELIERSVERENIGING „TORENSTRAAT". De gemeenschappelijke belangen, welke de winkeliers en zakenmensen van de To renstraat hebben, heeft geleid tot de op richting van een „Winkeliersvereniging Torenstraat". Het bestuur werd als volgt samengesteld: A. Mol, voorzitter; J. Stempvoort, secre taris; J. Verlinden, penningmeester. Te vens werd een adviescommissie, bestaan de uit de heren W. G. Middelman, C. J. Schaddelee en P. v. d. Witte, ingesteld. Een van de belangrijkste actie-punten is de verbetering van de Torenstraat. VERMINDERING VAN LOONBELASTING. De Inspecteur der belastingen te Baarn vestigt er de aandacht op, dat met betrek king tot het jaar 1952 de gelegenheid be staat tot het indienen van verzoeken voor vermindering van loonbelasting wegens verwervingskosten of buitengewone las ten. Het verdient aanbeveling de met redenen omklede verzoeken reeds thans in te die nen, aangezien anders tijdige afwerking niet gegarandeerd kan worden. Voor het bekomen van kinderaftrek voor meerderjarige kinderen behoeft geen ver zoek aan genoemde Inspecteur te worden gedaan. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, Van Weedestraat 3, op Woensdag en Zaterdag van 14 tot 16 uur. Bruine portemonnaie met inhoud, doublé armband, bruin handtasje, damestas met inhoud, 4 muntbiljetten van f 1.en 2 biljetten van 2.50, jongensjasje, blauwe gebreide want, fox terrier, padvinders mes, schroevendraaier, bril, 2 glacé heren handschoenen, herenhandschoen, bouvier met penning, wollen kinderhandschoen, rode kinderhandschoen, zwart gelakt kin derschoentje, kolengreep, bruine alpino muts, leesportefeuille, nummerbord GX 10889, muntbiljet van 2.50, bruine porte monnaie, dubbele fietstas, 2 muntbiljetten van 1.en twee biljetten van 2.50. OPENING „DE WIGWAM". Zondagmiddag a.s. heeft de opening plaats van het gebouw „De Wigwam" aan de Korte Brinkweg 9. Dit gebouw werd vorig jaar aangekocht door het Groeps-comité van de R.K. Ver kenners te Soestdijk en is als troephuis ingericht voor Gidsen, Verkenners en Wel pen. k.JÊ

Soester Courant | 1951 | | pagina 1