1 Meningen van onze lezers. Voor beter Schoeisel naar Stichtsche Schoenhuizen HOEST? W. N. NIEUWENHUIS Voetbal Loodgieter - Electriciën NOGMAALS DE BOMEN. Geachte Redactie. Aan het ingezonden stuk „Nog meer bo men", in Uw courant van j.1. Vrijdag, sluit ik mij, als bewoner van het laatste ge deelte der Koninginnelaan, gaarne aan. De vele bezwaren daarin genoemd, gelden ook zeer zeker voor dit gedeelte. Ik woon daar nu reeds 12 jaar. Elk jaar ziet men de bomen groter worden, dus steeds minder zonlicht enz. Volgens mij wordt het wel eens tijd, dat deze oude bomen door kleinere worden vervangen of weten de betreffende in stanties een andere oplossing Een bewoner van boven genoemd gedeelte. Geachte Redactie. Ook de bewoners van de Julianalaan (hoogste gedeelte) gaan letterlijk gebukt onder de bladermassa van de daar staan de bomen. De straatverlichting gaat ge heel schuil onder het blad der laag han gende takken. Ook ons dreigt ogenbederf, rheuma en Engelse ziekte. Wij zien vanuit onze ramen slechts een zeer klein stukje van de vrije hemel. Moge de bevoegde instanties ook in onze laan lucht, licht en vrij uitzicht brengen. Hoogachtend, Een bewoonster van de Julianalaan. B.D.C.—'s GRAVELAND 44. Met invallers voor Rademaker, M. Brou wer en Appelhof ontving B.D.C. de club uit 's Graveland. Na enige terrein-verkenning kwam B.D.C. in de aanval en reeds na 5 minuten kon den de Soestenaren succes boeken. Een lange pass naar rechtsbuiten Van Megen werd een onverwacht succes. Van Megen wist de bal binnen het veld te houden en schoot voor vanaf de achterlijn. De kee per, die meende, dat het leer achter het doel zou verdwijnen, was niet attent ge noeg, met het gevolg, dat de bal langs hem heen rolde en in het doel verdween. 1—0. Dit onverwachte succes inspireerde de B.D.C.-ers, die er meteen weer op uit trokken. Toen linksbinnen Verhoef van grote afstand een onverwacht schot lotste, viel de doelman te laat uit en hierdoor werd de stand 20. 's Graveland werd door deze achterstand niet gedeprimeerd en zette een serie aan vallen op. Binnen 5 minuten boekte ook zij succes. Hun snelle linksbuiten werd door rechtshalf Beemer niet goed genoeg bewaakt en zijn voorzet belandde op het hoofd van de rechtsbinnen der gasten, die piet aarzelde in te koppen. 21. Even later zag het er lelijk uit, toen kee per v. d. Lugt tweemaal mis greep bij een aanval der gasten en een vrije schop van 10 meter op het B.D.C.-doel de gelijkma ker had kunnen worden. B.D.C. herstelde zich echter en met snelle aanvallen ver kregen zij een veldoverwicht. De gasten werden in een verdedigende positie ge plaatst, doch wisten enkele malen met snelle uitvallen het spel te verplaatsen. In de 35ste minuut was het weer de links buiten, die niet goed genoeg werd be waakt. Hij brak door de ver opgedrongen Soester verdediging heen en zijn voorzet langs de uitgelopen doelman v. d. Lugt kwam bij de midvoor, die met een zacht rollertje scoorde. 22. B D.C. nam onmiddellijk revanche. Twee minuten na deze gelijkmaker zette links buiten Voskuilen van de achterlijn de bal hoog voor en midvoor Segers kopte langs de opspringende doelman. 32. Na de rust moest B.D.C. tegen de wind op tornen en zolang de bal maar over de grond gespeeld werd, waren zij niet de minderen van de gasten. Na een klein kwartier echter maakte 's Graveland de stand weer gelijk, doordat, bij een voor zet over rechts, de linksbinnen langs v. d. Lugt kopte. 33. Direct hierna scoorde Van Megen met een goede kopbal, zodat B.D.C. weer de lei ding had. Enige minuten hierna scoorde Huurdeman weer, doch de scheidsrechter floot toen voor een botsing, waarbij een speler gewond was geraakt. Na dit incident kwam 's Graveland direct in de aanval en met succes. Van dichtbij schoot de linksbinnen, in buitenspelposi tie, op het doel en scoorde de gelijkma ker en voor de vierde maal was B.D.C. haar voorsprong kwijt. Het scheelde wei nig of na deze gelijkmaker nam 's Grave land de leiding doordat Beemer en v. d. Lugt achtereenvolgens misten. Het schot van dichtbij knalde echter hard tegen de doelpaal. Met de stand 44 kwam ook het einde van deze strijd. De stand in deze afdeling is als volgt: P.V.C. 10 14 P.V.W. 9 12 V.V.O.G. 10 12 Soesterberg 10 11 B.D.C. 10 11 R.K. Stormvogels 9 9 F.A.K. 9 9 Victoria 10 9 L.V.V. 9 8 's Graveland 10 8 Actif 9 6 Olympia 10 5 De overige uitslagen waren: V.V.Z.A. 2—B.D.C. 4 1—4. B.D.C. 5Baarn 4 28. S.E.C. De uitslagen waren: S.E.C. 2—Gooi 3 34. Laren 2S.E.C. 3 34. Amersf. Boys BS.E.C. A 06. S.E.C. BH.V.C. C 1—4. S.E.C. aAmersf. Boys a 3 De stand in de 4e klasse, afdeling G, is thans als volgt: S.E.C. 9 13 B.F.C. 9 13 D.W.S.V. 9 13 D.W.S.U. 10 13 S.D.O. 9 13 A.D.E. 9 9 Kampong 9 8 De Zebra's 9 8 Laren 10 8 Zwaluwen Vooruit 9 7 Voorwaarts 9 7 Quick 9 6 Amsvorde 9 5 DE SOESTER BOYS. De Soester Boys hebben ook ditmaal ver loren. Nu van S.V.M.M. en door deze ne derlaag blijven de Boys op de onderste plaats. Het elftal van de Boys had enige veranderingen ondergaan, doch ook dit elftal bleek niet opgewassen te zijn tegen de snelheid van de tegenstanders. Met de rust boekten de Soestenaren een 30 achterstand, doch na de rust vlotte het beter. Na 20 minuten was de achter stand met 2 doelpunten verkleind en in 'n gelijk opgaande strijd om de gelijkmaker waren de Boys niet de minderen meer. Helaas kwam het doelpunt aan de ver keerde kant, waardoor de stand op 24 kwam, waarmede ook de wedstrijd een einde nam. DONDERDAG IN VRIJDAG ALUMINIUM FLUITKETEL 2 liter f 1.75 OOGJES LUIERS Zware kwaliteit f 1.15 PARTIJ BADDOEKEN Zeer grote maat s 2.65 ZIJDEN GEWATTEERDE DEKEN met kruissteek en geborduurd me-, daillon, 2-pers. y' 29.75 UTRECHTSESTRAAT AMERSFOORT MOTORRIJDER TEGEN AUTO. Op het beruchte kruispunt Ossendamweg hoek Schoutenkampweg had Vrijdag weer een aanrijding plaats. De 41-jarige motor rijder L. alhier kwam vanuit de Schouten kampweg en zag te laat een personen auto vanaf de richting Soesterbergse- straat komen. De motorrijder botste tegen de rechter achterzijde van de auto en werd tegen de straat gesmakt. Hij liep wonden op aan hoofd en handen, terwijl auto en motorrijwiel werden beschadigd. R.K.T.T.V. „SOESTDIJK". Soestdijk 1 verloor met 73 van Noack 1 uit Amersfoort. Borgts, Dahlberg en Van Asch zorgden voor de tegenpunten. Met een weinig meer geluk zou een gelijkspel verkregen zijn. Soestdijk 3 won met 100 van S.O.S. 2, terwijl het vierde team, na een spannende strijd, van „P.M. 7" won. Na 8 partijen was de stand 44 en de overwinning van Hooft bracht de stand op 45, waarna 't dubbelspel de zege veilig stelde. De eind stand was 64. H. Hooft won 3 partijen en H. Kok 2. Gisteravond werd gespeeld T.V.N.-Soest- dijk 1, met als uitslag 46. Hedenavond wordt gespeeld Soestdijk 2- K.T.V. 1 en Soestdijk 3-Neerlandia 3. Donderdagavond wordt gespeeld Zeist 8- Soestdijk 4. -M Rode Hoestpoeders van Mijnhardt Doos 47 ct. KENT GIJ UW BIJBEL Vrijdagavond sprak ds A. K. Straatsma uit Den Haag in de goed bezette Juliana- kerk over het onderwerp „Kent gij Uw bijbel Na het zingen van psl. 119 25 en 53 en gebed stelde spr. de vraag „Kent gij Uw Bijbel?" om direct daarop te antwoorden „Gelukkig niet, want dan zou ik uitgele zen zijn". De wereld heeft de courant, met het laat ste nieuws en met het dagelijkse nieuws van allerlei soort. De Bijbel is verdrongen. Dit boek is echter ook actueel en de ac tualiteit blijft, want het is door God ge ïnspireerd. De mens moet zich aan Gods woord willen overgeven en leven met en uit de Bijbel. Er gaat kracht uit van het leven, dat gevormd wordt door de Bijbel. Na ds Straatsma sprak de adj. secretaris van het Ned. Bijbelgenootschap uit Am sterdam. Deze vertelde interessante bij zonderheden over het gebruik van de Bijbel in de Middeleeuwen, toen dit boek alleen in kerk en klooster werd gebruikt. De eerste druk verscheen in 1477, was erg duur en bleef schaars, vele eeuwen lang. Met de oprichting van het eerste Bijbelge nootschap in Engeland in 1814, welk voor beeld spoedig in alle landen werd nage volgd, kwam de Bijbel onder het bereik van de grote massa. Spr. wekte op tot meer belangstelling in het werk van het Ned. Bijbel Genootschap. SOESTER SCHAAKCLUB. Soest 2 speelde Vrijdagavond de compe titie wedstrijd tegen Baarn 3. De eerste verrassing kwam aan het achtste bord, waar Schelvis het moest afleggen tegen Mej. Coops. Van Zijtveld sp.eelde voor zichtiger, doch bood, om pionvérlies te voorkomen, dame-ruil aan en verloor de partij. Ook v. d. Wal gaf een stuk en daarmede de partij weg, waarmede de stand op 30 voor Baarn kwam. De nes tor der club Ammelunxen maakte 't eer ste tegenpunt op fraaie wijze, doch zijn voorbeeld werd niet gevolgd door Mud, die de partij moest opgeven. Aan de kop- borden werd beter gespeeld. Hoek bracht na een schitterende partij de stand op 2-4. Ook Keve speelde een solide partij en wist te winnen. Bij de stand 34 en met 3 bor den, met een betere stand voor Soest, dachten de Soestenaren te winnen. Het liep echter anders, want Van Munster verloor door de klok, terwijl de arbiter uit de partijen van Spijker en Hilhorst niet méér dan remise kon halen De eind stand werd dus 46. De gedetailleerde uitslag luidde: Soest 2 Baarn 3 G. van MunsterH. Adriaans 01 A. HilhorstH. Faddegon V2-V2 F. KeveA. Jansen 10 J. D. HoekM. Schellingerhoud 10 J. SpijkersG. Bouma V2-Y2 J. v. d. WalE. Pater 01 K. F. MudA. Kraakman 01 N. SchelvisMej. Coops 01 C. van Zijtvelddr de Geer 01 C. AmelunxenJ. C. v. Rietschoten 10 TRAILER NAM DE BOCHT TE RUIM. Vrijdag nam de bestuurder van een truck met trailer de bocht nabij „Birkhoven" te ruim, waardoor een militaire vrachtauto, welke uit tegenovergestelde richting na derde, tegen de trailer botste. De militaire vrachtauto werd zodanig aan de voorzijde beschadigd, dat deze met een kraanwagen moest worden wegge sleept. BEGRAFENIS S. VELTMAN. Vrijdagmiddag is, onder grote belangstel ling, het stoffelijk overschot van de heer S. Veltman alhier op de begraafplaats aan de Veldweg ter aarde besteld. De heer Veltman diende in verschillende functies de Gereformeerde Kerk, de Anti- Revolutionaire Kiesvereniging en de Chr. Vakbeweging. Hij was ouderling, be stuurslid van de A.R. Kiervereniging, bestuurslid van de Gereformeerde gezins hulp en de Gereformeerde Evangelisatie. Leden van de Kerkeraad der Gerefor meerde Kerk droegen de kist naar de groeve, waar ds. H. J. Lambers Heerspink sprak naar aanleiding van Jesaja 40. Spr. schetste de overledene als een harde, trouwe werker, die de eer van God zocht. Op de dag van zijn overlijden schreef hij nog een artikel over de zending, hetwelk Van Weedestraat 23 Telefoon 2577 in het kerkblad wordt afgedrukt. Het plotseling heengaan van ouderling Velt man moge voor ons een aanmaning zijn steeds klaar te zijn voor een heengaan in Christus. Namens de Christelijke Bedrijfs Centra le sprak de heer C. van Baren, hoofdbe stuurslid. Deze spreker memoreerde het vele werk, dat de overledene deed voor de Chr. Fabrieksarbeiders Bond, waarvan hij medeoprichter was en waarvoor hij, als penningmeester en beheerder van de werklozenkas, grote en nauwgezette ar beid verrichtte. De overledene was geen man van veel woorden, doch putte zijn gezag in de Chr. Vakbeweging uit zijn grote activiteit. De oudvoorzitter van het Chr. Nationaal Vakverbond, de heer K. Kruithof, sprak vervolgens over de grote ontroering, die het verscheiden van de heer Veltman te weeg had gebracht. Spr. schetste de over ledene als een der actiefste mensen van de oude garde, die met trouw en geloofs overtuiging de jongeren tot voorbeeld moge zijn. Na het zingen van psalm 108 8 en 9 dankte de oudste zoon van de overledene. AMATEURFOTOGRAFEN STICHTEN VERENIGING. Gisteravond is in Restaurant „Zonneheu- vel" een vereniging van amateurfotogra fen opgericht, onder de naam ,,'t Statief". In de daartoe belegde vergadering, welke onder leiding stond van dr J. Veldkamp, waren mede aanwezig de heren Weerts, Pastoors en Bartels, bekende figuren uit de vak- en amateurfotografie. Het voorlopig bestuur werd als volgt sa mengesteld: dr Veldkamp, voorzitter, de heer W. Surink, secretaris en de heer Herwig, lid. De contributie werd vastgesteld op 10. per jaar. Iedere twee weken wordt een bijeenkomst belegd, waarop in woord en beeld de amateurfotograaf zijn kennis van fotografie zal kunnen verrijken en verdiepen. Onder de leden zal een map circuleren van geïllustreerde fotobladen uit binnen- en buitenland, terwijl regelmatig bekende sprekers voor de vereniging zullen optre den. Het winterprogramma werd op aanwij zingen van de heer Bartels grotendeels samengesteld en getuigde van rijke in houd en grote afwisseling. PROBLEMATIEK VAN HET SPIRITISME. Dr W. Ten Haeff, hoogleraar aan de Uni versiteit te Utrecht, hield gisteravond zijn derde lezing voor de afdeling Soest van 't Nut, over de problematiek van het spiri tisme. Na gewezen te hebben op de vele ver klaarbare dingen in het spiritisme, waar van een deel verschijnselen van telepa thie en helderziendheid zijn, vertelde spr. van de interessante proefnemingen, welke met het medium Rudi Schneider zijn ge daan, waarbij spr. tegenwoordig was. Terwijl deze jongeman met handen en voeten in stalen handschoenen en schoe nen was gekluisterd, waaraan een elec- trisch controle-apparaat was gekoppeld, zodat iedere beweging gecontroleerd kon worden, ging hij in trance. De ademhaling bij het medium was zeer snel, c.a. 300 maal per minuut en de aanwezigen, die op dezelfde manier aan hun stoelen waren gekluisterd, zagen, dat bij het lichaam 'n lichtende nevel ontstond, hier en daar zich verdichtend. Het telekinetische ver schijnsel van verplaatsing van voorwer pen werd hierna waargenomen. Over de ze nevel wordt reeds 300 jaar na Christus melding gemaakt in geschriften onder de naam van „Lichtend voertuig der ziel" en door de eeuwen heen is het geloof aan een dergelijk astraal lichaam staande geble ven. Spr. deelde zeer interessante dingen mede over de uittreding, een verschijnsel bij verschillende mensen waargenomen en zelfs door verschillende personen o.a, door Frederik van Eeden, de dichter-arts, bij hen zelfs' willekeurig opgewekt. JONGEN ONDER AUTO. Vanuit de Vondellaan reden Zaterdag enige jeugdige wielrijders al stoeiende de Soesterbergsestraat op. Het gevolg was, dat de 20-jarige W. met zijn rijwiel slipte en kwam te vallen Ter plaatse reed juist een automobilist, die de jongen voor zijn auto kreeg en on danks krachtig remmen kon hij een aan rijding niet voorkomen. De jongeman liep wonden en ontvellingen aan zijn hoofd op en moest per ziekenauto naar zijn wo ning worden vervoerd. Van het rijwiel bleef vrijwel niets over. AUTO IN BRAND. Vrijdag geraakte een personenauto op de Klein Engendaalweg in brand. Vermoedelijk tengevolge van kortsluiting in de electrische bedrading ontstond brand in de motorruimte, hetgeen de bestuurder noopte tot alarmering van de brandweer. De nevelspuit behoefde niet op te treden, daar de brand bij aankomst van de brand weer rees geblust was. De auto liep brand schade op. PROPAGANDA FEESTAVOND „APOLLO". Het Mannenkoor „Apollo" geeft Zaterdag 10 November a.s., in de zaal van Hotel „Eemland", o.l.v. de heer Fr. Cuijpers, haar jaarlijkse propaganda-feestavond. Aan deze avond wordt medewerking ver leend door het Kwartet van de Soester Harmonie, de Knollenplukkers en Char les Bogman, piano. Vóór de pauze zullen door het Mannen koor o.a. het Matrozenlied van R. Hol en de „Schone blauwe Donau" van Johan Strauss worden gezongen, terwijl hel kwartet van de Soester Harmonie werken van Mendelssohn en Mozart ten gehore brengt. Na de pauze treden de Soester Knollen- plukkers op met een gevarieerd program ma. Na afloop wordt een bal gehouden met medewerking van de Soester Knollen- plukkers. Men leze de advertentie in het nummer van a.s. Vrijdag. WATERSCHAP „MIDDELWIJK". Vrijdagavond kwamen de stemgerechtig de ingelanden van het Waterschap „Mid- delwijk" in hotel „De Gouden Ploeg" bij een. Na de opening door de voorzitter, de heer J. Brouwer, en de goedkeuring der notu len, werd de begroting over het jaar 1952 goedgekeurd. In de commissie voor het nazien der re kening 1951 werden benoemd de heren A. P. Hilhorst en K. Lam. Blijkens een mededeling van de voorzit ter hadden de gezamenlijke waterschap pen zich gewend tot Gedeputeerde Staten in verband met de electrische afrastering van weidegrond. Dit college heeft nog geen antwoord gegeven, doch het bleek wel, dat men daar van mening is, dat niet de Waterschappen voor de afrastering met schrikdraad moeten zorg dragen, doch de landbouwers of veehouders zelf. VOOR VEILIG VERKEER. Bekeuringen werden gemaakt tegen auto mobilisten, die zonder rijbewijs reden en wielrijders, die geen verlichting voerden op hun rijwielen. GEMEENTERAADSVERGADERING. Gisteravond kwam de raad onzer gemeen te bijeen onder voorzitterschap van de Burgemeester. De heren Schaafsma en Dorrestein waren afwezig. Na opening met gebed, kwam de agenda aan de orde. 1. Vaststelling van de notulen der verga dering d.d. 9 October 1951. Ongewijzigd goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. a. Aanbieding diverse Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. b. Antwoord van Burgemeester en Wet houders op het verzoek van Mevr. S. M. Polet-Musler inzake vergoeding van ziek tekosten voor onderwijzend personeel. Voor kennisgeving aangenomen. c Aanbieding van de gemeenterekening over het dienstjaar 1950 met voorstel deze om advies in handen te stellen van de Financiële Commissie. Aldus besloten. 3. Voorstel tot het aangaan van een re kening-courant-overeenkomst. Zonder hoofdelijke stemming aangeno men. De voorzitter sluit hierna de slechts enke le minuten durende openöare vergade ring, waarna de raad overgaat in geheime zitting. HET GEVONDEN HERENRIJWIEL. Een sigarenwinkelier belde Zaterdag de politie op en deelde mede, dat hij een hem onbekend herenrijwiel achter zijn woning had aangetroffen. De politie ontfermde zich over het voertuig en kreeg later de eigenaar op bezoek. Deze was met een auto meegereden en had zijn fiets bij zijn sigarenwinkelier geparkeerd. BEJAARDE MAN ONDER MOTORRIJWIEL. Zaterdag stak de 70-jarige L. alhier per rijwiel de Beukenlaan over en werd daar bij gegrepen door een juist passerende motorrijder. De bejaarde wielrijder werd tegen het wegdek gesmakt, doch liep geen ernstige verwondingen op. TAFELTENNIS-TOURNOOI. De inschrijvingen voor het tafeltennis- tournooi, hetwelk Zaterdag a.s. aanvangt en wordt georganiseerd door de R.K. Ta feltennisvereniging „Shot", komen gesta dig binnen. Uit het grote aantal inschrij vingen blijkt, dat de animo voor dit tour- nooi zeer groot is. Niet alleen uit onze gemeente hebben deelnemers ingeschreven, doch ook uit Vianen, Utrecht, Blaricum, Bussum, La ren en Hilversum. Vele prijzen, bestaande uit bekers, me dailles, kunstvoorwerpen en prachtige cadeaux zijn voor dit tournooi beschik baar gesteld. Zaterdagmiddag a.s. wordt begonnen met de afdeling Heren enkel spel, waarvoor niet minder dan 60 candi- daten hebben ingeschreven. De wedstrijden van dit tournooi worden gehouden in het St. Ludgardisgebouw.

Soester Courant | 1951 | | pagina 2