De Soester Industrie* „Tempo" Transport- werktuigenfabriek. SOEST. IN DE HOEK. Officiële Mededelingen. DINSDAG 20 NOVEMBER 1951. 27e JAARGANG No. 88. SOESTER OURAN1 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Industrialisatie, productieverhoging, me chanisatie enz., het zijn woorden, die in onze samenleving gemeengoed zijn ge worden, ingeburgerd bij de massa, niet in het minst door en na de oorlog. Deze woorden zijn begrippen geworden en tegen de achtergrond van export en deviezen gezien belichamen deze begrip- ;pen de levensbelangen van een volk. in het kader van onze reportage over de Soester industrieën bezochten wij dit maal een fabriek, welke belangrijk bij draagt in het productie-tempo en de pro ductie-verhoging van de industrie, n.1. de „Tempo" Transport-werktuigen-fabriek, gelegen aan de Amersfoortsestraat. Het woord transportwerktuigen is niet zo veelzeggend als transport-installaties. Dat Ook het gebouw te Amersfoort werd te klein dank zij de grote opdrachten, welke binnenkwamen, als gevolg waarvan naar een terrein moest worden uitgezien, waar op men een fabriek kon bouwen. Het was in 1937, dat 10.000 vierkante meter bosgrond werd aangekocht aan de Amersfoortsestraat te Soesterberg, al waar de fabriek verrees. Niet alleen ons gemeentebestuur verleen de aan deze vestiging grote medewer king, ook de regering gaf morele steun, overtuigd van de belangrijkheid van de ze industrie, welke Nederland in dit op zicht onafhankelijk maakte van het bui tenland. In de fabriekshal van 65 bij 15 meter klinkt het geluid van pneumatische ha mers, draaien de draaibanken en vlamt het schelle licht op van de 1 as-apparaten. Hier wordt het ijzer verwerkt tot onder delen, welke, samengevoegd, de trans portwerktuigen vormen. •5 VS* 4.1 w. zijn immers de producten, welke uit deze fabriek komen in de vorm van bandtrans porteurs, kettingtransporteurs, hangkra- nen, kraanbanen, schommeltransporteurs, elevatoren, kolentransport-installaties, laad- en losinrichtingen voor schepen en alle mogelijke speciale installaties, met één en hetzelfde doel: in een bedrijf het productieproces te versnellen en te verge makkelijken. De toepassingsmogelijkheden van de in stallaties, welke „Tempo" fabriceert, zijn practisch onbegrensd en dit werd ons duidelijk toen de directeur, de heer J. N. A. Kochheim, deze mogelijkheden met enkele voorbeelden illustreerde. De bouw van de Maastunnel te Rotterdam vergde een regelmatige grote aanvoer van materialen van de opslagplaatsen naar het binnenste van de tunnel. Deze materialen werden door mechanische transport-installaties naar de rivierbodem vervoerd en „Tempo" lostte hiermede gro te transportmoeilijkheden op. In Zeeland ligt 't plaatsje Ierseke, bekend om zijn oestervisserij. De vissers konden met typisch gebouwde scheepjes slechts met vloed de haven binnenvaren. Hadden de scheepjes hun oestervangst gelost, dan konden de schippers niet uitvaren, daar dan de eb was ingetreden. Dit betekende 6 uur wachten vóór men weer kon uitva ren. Zo was de toestand tot voor enkele jaren terug. De ontwerpers van „Tempo" ontwierpen een losinrichting, waardoor de schepen nu zó vlug hun vracht kwijt zijn, dat ze binnen het uur weer kunnen uitvaren. Dank zij „Tempo" kunnen zij nu 6 uur tijd besparen en daarmede hun vangst-ca paciteit vergroten. Niet alleen in de Maastunnel of in Ierse ke heeft „Tempo" het tempo bepaald. In de fabrieken van Droste, Albert Heyn, in Twentse textielfabrieken, in brouwerijen, groente- en eierveilingen, jam- en rub berfabrieken vervoeren de Tempo-trans portinstallaties de producten naar de werkers of langs kijkers en kopers. Dit betekent, dat hier geen standaard-in stallaties worden gebouwd. Hier maakt men „maatwerk" en bouwt men installa ties naar de aard van een fabriek of in dustrie. Na tijdens de eerste wereldoorlog met zelfstudie het ingenieurs-diploma te heb ben behaald, was de heer Kochheim werk zaam in de electrische centrale te Dor drecht, daarna bij Siemens en Schuckert te Rotterdam, voor de bouw van trans portinrichtingen aan de Waalhaven en werd hij tenslotte chef van de Electrici- teits Mij. te Eindhoven. In 1926 construeerde hij zijn eerste rol- band-transporteur in zijn bedrijfje, het welk hij op 15 Mei 1926 te Blerick open de. Deze eerste rolbaan in Nederland, werd door meerderen gevolgd en 6 jaar later werd in Amersfoort, in het perceel Wel tevreden no. 10, een groter bedrijfspand betrokken. Ook werd toen een belangengemeenschap aangegaan met de Societé An. „Umafo te Hérent bij Leuven. Vele voor deze werkstukken benodigde onderdelen worden in de fabriek zelf ge maakt, zoals kettingen, lagerhuizen, rol len, lagerblokken, tandwielkasten en tandwielen, hetgeen het tempo in de con structie van de Tempo-werktuigen veel ten goede komt. In het ijzerpark ligt een permanente voor raad van 60 ton ijzer, terwijl een groot magazijn met onderdelen en gereedschap pen mede zorg draagt, dat de productie gestadig voortgang kan vinden. Het aantal orders beweegt zich nog steeds in stijgende lijn en de productie-cijfers van 1950 zijn thans reeds overtroffen. mannen komen niet alleen uit Soest en Soesterberg, doch ook uit Hilversum, Ede, Zeist, Utrecht, De Bilt, Amersfoort en Woerden. Tot besparing van reistijd en reiskosten van een deel van het personeel zullen binnenkort een 12-tal woningen te Soes terberg worden gebouwd, welke door 12 gezinnen van personeelsleden zullen wor den bewoond. Op 22 Juli van dit jaar werd de nieuw bouw met kantoren en andere localiteiten feestelijk in gebruik genomen en werd directeur Kochheim met zijn echtgenote overladen met bloemen en cadeaux. De heer Kochheim, die lid is van de Ka mer van Koophandel van Brussel en Luxemburg, gedelegeerde is van de Bene- lux-samenwerking, voorzitter is van de Fabrikanten-Kring te Soesterberg, be stuurslid der Nijverheidsschool alhier en bestuurslid van de Maatschappij van Nij verheid en Handel, werd daarbij door af gevaardigden van diverse organisaties toegesproken en gehuldigd. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat ter se cretarie van Soest ter inzage is gelegd 'n verzoek met bijlagen van Shell Nederland N.V., Wassenaarseweg 80, 's-Gravenhage, om vergunning tot het oprichten van een benzinepompinstallatie ten behoeve van een benzinelaadstation, Welke installatie zal bestaan uit een ondergrondse benzine tank van 12000 liter inhoud, een onder grondse gasolietank van 6000 liter in houd, twee electrische benzinepompen, 'n electrische gasoliepomp, één luchtcom- pressor, één luchtverhitter en een venti lator, welke wordt aangedreven door zes electromotoren met een gezamenlijk ver mogen van 6 1/5 p.k., op het terrein, gele gen aan de Rademakerstr. no. 4, te Soes terberg, kadastraal bekend in Sectie E, nr. 1938. Op Dinsdag 27 November 1951 zal gele genheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Daartoe zal op die dag, des voormiddags elf uur, ter secreta rie zitting worden gehouden. BEGROTINGEN TER INZAGE. Burgemeester en Wethouders der ge meente Soest brengen ter openbare ken nis, dat de ontwerp begrotingen voor het dienstjaar 1952: a. der plaatselijke inkomsten en uitgaven; b. voor het gemeentelijk grondbedrijf; c. voor het gemeentelijk wegenfonds; d. voor het gemeentelijk gasbedrijf; De heer Kochheim wordt in zijn werk bij-' gestaan door zijn twee zoons, de heren J. D. Kochheim en J. N. A. Kochheim Jr„ die leiding hebben over de verkoop-afde ling, de tekenkamer en de inkoopafdeling. De oorlog ging aan dit bedrijf niet onop gemerkt voorbij. Een manco aan materia len was oorzaak, dat het personeel werd ingekrompen tot 17 man en eind 1943 kwamen tenslotte de Duitsers met de eis: werken voor de Wehrmacht of binnen 3 dagen eruit. De Duitsers kwamen in de fabriek, de directie trok eruit, doch met medeneming van alle machines, die bij de firma Van Straten Boon te Den Dol- der werden opgeslagen. Tekenend voor de goede arbeidsverhou dingen is het wel, dat de arbeiders hun loon behielden en ook thans een zeer goe de verzorging genieten. Garderobes, toi letten, wasgelegenheden, een medische dienst, een gezellige cantine, het zijn al len exponenten van 'n grote sociale zorg, die een prettige sfeer bevorderen, welke mede tot uiting komt in de wekelijkse per soneelsbijeenkomst in de cantine, waar ook de filmpjes worden vertoond, welke men opneemt van de afgeleverde en inge- bruik gestelde transportinstallaties, zodat het personeel de vruchten van zijn arbeid in werking ziet. Het ruim honderd man tellend personeel werkt op tariefloon, een systeem, dat re denen tot grote tevredenheid geeft. Deze e. voor het bedrijf der gemeentewerken; f. voor het woningbedrijf vanaf heden voor een ieder ter secretarie der gemeente ter lezing zijn neergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. GEEN SPREEKUUR. De Burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij ver hinderd is om op Woensdag 21 November a.s. zijn gewone wekelijkse spreekuur te houden. K.P.S. VIERDE FEEST. De Voetbalvereniging „Koninklijk Paleis Soestdijk" besloot Zaterdagavond 'n suc cesvol voetbal-seizoen, waarin drie kam pioenschappen werden behaald, met een even succesrijke feestavond, waarvan, de gewoonte getrouw, 't batig saldo bestemd was voor een liefdadig doel. De zaal van restaurant „Eemland" was vol toen de heer J. Paans, voorzitter van de feestcommissie, het welkom toeriep aan een „uitverkocht stadion", hetwelk ook ditmaal niet alle liefhebbers kon ber gen. Onder hen bevonden zich Prins Bern- hard en de Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet; dr F. A. K. de Graaf, secreta ris van de Prins; Jkvr C. E. B. Roëll, da me du Palais; Mevr. Verbrugge van 's Gra vendeel, dame du Palais; Jhr M. C. Dedel; Ritmeester W. F. K. Bischoff van Heems- kerek, opperstalmeester; Lt. ter Zee le klas F. Eibers, adjudant van de Prins; de Burgemeester van onze gemeente; dr Schutte; de hoofd-inspecteur van politie; de heer J. H. Kranenburg, bestuurslid van de stichting „Steun aan het gebrekkige kind"; de heer H. van Renes, competitie leider van de K.N.V.B., afd. Zomeravond competitie en anderen. De voorzitter van K.P.S.de heer B. Hoo- geveen, sprak hierna de aanwezigen toe. Hij dankte de Prins voor zijn komst, als „hoogste chef", die bij deze avond van het personeel hoort en verzocht de Prins de erkentelijkheid van K.P.S. over te bren gen aan H.M. Koningin Juliana, die deze avond verhinderd was aanwezig te zijn. Spr. verzocht de talrijke supporters van deze avond ook de wedstrijden van K.P.S. te bezoeken. De heer J. Paans vestigde hierna de aan dacht op de stichting „Steun aan het ge brekkige kind", een instelling, welke het batig saldo van deze avond zal ontvangen, aan welke instelling door H.M. de Koning in 200 poppen waren geschonken. Spr. propageerde de aankoop van loten, welke deze stichting in Nederland in cir culatie heeft gebracht ten bate van de ge brekkige jeugd van alle gezindten. Voorts bracht hij een bijzonder woord van dank aan de heer W. v. d. Heuvel, lid van het feestcomité, die zeer veel werk had verricht voor de grote tombola. Hierna werd met de afwerking van het feest-programma begonnen, waarvoor 'n keur van artisten zich beschikbaar had gesteld. Sylvain Poons trad op als conferencier en praatte op zijn bekende vlotte wijze de nummers aaneen. Het accordeon-duo The Hodiers trokken uit hun instrumenten goede muziek en met een fluoserend pierement op de ach tergrond bereikten zij een groots effect. Jan Oradi ontpopte zich als een imitator met een zeer eigen karakter. Op weerga loze wijze bootste hij verschillende radio omroepers na, alsmede Prins Bernhard. Charles Aerts en Elly Rexon lieten zich horen in zangnumers en Jan Vogel be speelde op uitnemende wijze de solo-vox. Ook de Drie J's uit Spakenburg waren present met zang en jodel, terwijl Mr. Doodle, de droog-komiek, met zijn ver haaltje van sneeuwwitje en andere num mers een lachorkaan ontketende. Aan de vleugel speelde Lesly Davis en dit onder deel van het programma bleek bij hem in zeer goed handen. Na de pauze, waarin Prinses Margriet naar huis werd gebracht wegens het ge vorderde uur, bracht de heer Kranenburg dank namens de gebrekkige jeugd, die in de feestvreugde van deze avond mocht delen. De tombola, welke na afloop werd gehou den, bracht bovendien een belangrijk be drag op, hetwelk eveneens aan de gebrek kige jeugd ten goede komt. Prins Bernhard en Prinses Irene verkre gen uit deze tombola ook een prijsje, res pectievelijk een fles wijn en een boek. Heel laat eindigde deze daverende feest avond. BRAND IN DE KIEM GESMOORD. Dank zij de oplettendheid van de heer 't Lam is een begin van brand, in het ge bouw van de beton-industrie van de firma Zimmerman, aan de Kerkstraat, in de kiem gesmoord. Te ongeveer half tien ontdekte de heer 't Lam vlammen in het fabrieksgebouw en alarmeerde direct de brandweer. De brandweer was zeer snel ter plaatse en wist met de nevelspuit een partij brandende houten wiggen in enkele mi nuten te blussen. Deze wiggen waren 's middags door het personeel rondom een brandende kachel gestapeld om het hout te laten drogen. Waarschijnlijk is de stapel omgevallen en is hierdoor de brand ontstaan. De schade is zeer gering. JAARGERGADERING E.H.B.O. Vrijdagavond hield de afdeling Soest van de E.H.B.O. in hotel „De Gouden Ploeg" haar jaarvergadering, onder voorzitter schap van de heer W. P. Hilhorst. Het afgelopen verenigingsjaar was voor de afdeling Soest niet ongunstig. Naast het batig saldo, hetwelk het finantieel overzicht van de penningmeester, de heer W. P. Hilhorst, vermeldde, bleek ook op ander gebied goed gewerkt te zijn. Aan verschillende wedstrijden werd deelge nomen en met goed succes. Te Veenendaal werden de le, 2e en 3e prijs behaald en op de districtswedstrij den te Amersfoort de 3e prijs. De secretaris, de heer J. Klomp, vermeld de in zijn jaarverslag nog meer interes sante dingen. Het bleek, dat de afdeling 135 leden telt, waarvan er 49 gediplo meerd zijn. De ziekenauto legde 11692 kilometers af en behoeft haar nut niet meer te bewij zen. Voor ongevallen moest 43 keer wor- Van harte hoop ik, dat onze redacteur zijn belofte gestand doet en enige vervolg-ar- tikelen zal wijden aan de analyse, die de planologische dienst over onze gemeente opstelde. Bij gerucht heb ik er al het een en ander over vernomen en voor zo ver ik tot nu toe heb kunnen nagaan, is de conclu sie van het rapport, dat wij in onze ge meente, zowel wat het gemiddelde inko men als vermogen betreft, in dalende lijn zijn, wel hetgeen dat het meest tot de verbeelding spreekt. Hierin 'schuilt eohter een ogenschijnlij ke tegenspraak met de praktijk, altans wat de inkomsten betreft, daar de salaris sen van hen met vaste betrekkingen veel hoger zijn dan b.v. in 1939. Dus moet die dalende lijn gezocht worden in de inkom sten van de zelfstandigen, de neringdoen den, die wij ook wel „middenstand" noe men. (Een spotter hoorde ik kort geleden zeggen: Middenstand betekent het „mid den" tussen de werkende stand en het ar menhuis.) Maar hoe is die dalende lijn, wat deze be- volkinsgroep aangaat, nu eigenlijk te rij men We hebben een bevolkingsaanwas in ons dorp om de adem bij in te houden, de sa larissen van de in vaste dienst zijnden ligt c.a. 30 procent boven het peil van '39 en toch, ondanks die aanwas en verrui ming der inkomsten (ik zwijg nog van kinderbijslag), lopen.de inkomsten van de zelfstandigen achteruit. Rara hoe kan dat? Verder nog iets over de dalende lijn der vermogens. Die moet, onder de huidige belasting-politiek, in iedere gemeente te constateren zijn. Bij de nu gevolgde me thode van, zoals ik kort geleden een ra dio-spreker hoorde zeggen, „we halen de centen waar ze nog zitten", is het geen wonder, dat het kapitaal wordt gekeeld en dat de bewoners van „knotsen van hui zen" naar de steden vluchten en daar op een minder kostbaar flatje hun financië le einde afwachten. II. OEKMAN. den uitgerukt. De jaarlijkse collecte had 480.opgebracht, terwijl bij alle moge lijke sport-evenementen de E.H.B.O. gra tis hulp verleende. Op 26 October 1952 gaat de afdeling haar 25-jarig jubileum vieren en ter gelegen heid hiervan zullen de jaarlijkse districts wedstrijden dan in onze gemeente plaats vinden. Besloten werd de contributie te verhogen van 2.tot 3.terwijl aan de pro- paganda-commissie werden toegevoegd mevrouw Gaytant en de heer Van Steen. GRAFSTEEN AANGEBODEN. Enige tijd geleden werd in intieme kring van leerlingen en oud-leerlingen, vrien den en kennissen van wijlen de heer C. N. v. d. Flier, in leven hoofd der School met de Bijbel aan de Prins Bernhardlaan, een actie begonnen, teneinde de nage dachtenis van de overledene te huldigen, door aan zijn echtgenote en kinderen een grafsteen aan te bieden. Wie de heer v. d. Fier gekend heeft, be grijpt, dat deze actie moest slagen. Spontaan kwamen de bijdragen binnen en dezer dagen verrees op 't graf van het stoffelijk overschot van de zo geliefde „meester" een eenvoudige grafsteen. FRIESE VERENIGING „FRJEONSKIP EN IENFaLD". De door deze vereniging in „De Gouden Ploeg" georganiseerde feestavond is zeer geslaagd. De zaal was goed bezet en de aanwezigen hebben uitbundig genoten van de sublieme voordrachtskunst van „De Jounpraters", onder leiding van de heer Lammert Popma. Dit gezelschap bracht een programma, dat tintelde van .gezonde humor en dat op onberispelijke wijze werd uitgevoerd. Vertegenwoordigers van de besturen van de Friese verenigingen te Hilversum en Bussum en van de Groninger Vereniging „Martini" alhier waren mede aanwezig- Een mooie, geslaagde avond, waaraan de Friezen nog lang met plezier zullen te rugdenken. GEESTELIJKE WEERBAARHEID. Onlangs verscheen in de dag- en week bladen een verklaring, ondertekend door de Centrale Commissie voor het Vrijzin nig Protestantisme en het Hoofdbestuur van het Humanistisch Verbond, waarin beide organisaties uitdrukking geven aan hun ernstige bezorgdheid over de bedrei ging van het geestelijk-cultureel leven, met name in ons land, door de buitenge woon zware offers en de bijzondere aan dacht, die de militaire weerbaarheid vra gen. Niet alleen voor vrijzinnig protestanten en humanisten is het van belang zich hierop te bezinnen, maar voor ieder, die de gevaren van de huidige ontwikkeling inziet. Een der ondertekenaars van bo venbedoeld manifest komt U hierover spreken. Men leze de betreffende adver tentie in dit nummer.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1