De Soester Industrie* Alleen bij ons f 16.95 f 17.95 f 18.95 Tricotage- en Confectie fabriek E. Kann Co. SOEST IN DE HOEK. de allernieuwste modellen 1 Zie etalages. Zie etalages. Uitsluitend betere fabrikaten. Zie etalages. Zie etalages. DINSDAG 27 NOVEMBER 1951. 27# JAARGANG No. 90. SOESTER OURANT Verschijnt leder* Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 De eerste fabrikant, die zich na de oorlog op het nieuwe industrieterrein aan de Beckeringhstraat vestigde -was de heer E. IJann, die op dit terrein een modem fa brieksgebouw liet bouwen, waarin hij zijn tricotage- en confectiebedrijf in werking stelde. Het is bijna 1 jaar geleden, dat dit be drijf in gebruik werd genomen, ter ge legenheid van het 30-jarig jubileum van de heer Kann als fabrikant en dezer da gen zijn wij voor de tweede maal hier op bezoek geweest. machines in lange rijen opgesteld en op gewekt wordt hier gewerkt. De meisjes hebben keurige witte schor ten voor, waardoor hier niet de fabrieks- sfeer ontstaat, welke de industrie in het algemeen eigen is. De productie is ver opgevoerd vertelde de heer Kann. De werkkrachten zijn nu ingewerkt en niet minder dan 500 dozijn kledingstukken verlaat per dag de fa briek. Er wordt de uiterste zorg aan de produc tie besteed. Vóór het dames- en heren ondergoed, de pyama's en sporthemden in de dozen of het cellophaan worden ver pakt, worden deze artikelen eerst geperst, of gestreken en gaan vervolgens op weg De grote bedrijfsslapte in het textielbe drijf, welke er momenteel in Nederland heerst, is op dit bedrijf nog niet merk baar. Zacht zoemen de machines, die in een groot aantal zijn opgesteld en mee werken aan de grote productie van trico tages. De grondstoffen in dit bedrijf zijn de rayon-garens, welke afkomstig zijn uit de Enka-fabrieken. Deze garens worden in breierijen verwerkt, om daarna in de ver verijen geverfd te worden. De interlock en het charmeuse wordt in Soestdijk verwerkt tot ondergoederen, pyama's, sporthemden e.d. naar de gebruiker. Onze productie is thans voor 80 procent afgestemd op de export, zei de heer Kann. Naar Finland, België, Afrika, Engeland en het Nabije Oosten gaan deze confectie-ar- tikelen, nadat foto's van deze artikelen als monsters voorafgegaan waren. Dit be drijf bezit dan ook een eigen goed geoutil leerde foto-inrichting. Er is hier ook een eigen reparatie inrichting ten behoeve van het machine park, waarin drie leden van het personeel emplooy vinden. Het productieproces kan geen storing ver dragen en deze zal binnenkort nog vloei- Op de grote snijtafels doet men wat de huisnaaister doet als zij een kledingstuk wil gaan maken, n.1. het patroon en de patroon-onderdelen uit de stof knippen. Uiteraard gebeurt het hier op een andere wijze. Vele lagen stof liggen hier op el kaar en de schaar van de naaister is hier een electrisch snijapparaat, dat vlug en vlijmscherp door de stof snijdt. Vanaf deze tafel vangt de uiteindelijke confectie aan. Iedere werkkracht heeft haar eigen taak en haar eigen machine en in snel tempo ziet men de Kledingstukken groeien, nadat dit door diverse handen is gegaan en vele machinale bewerkingen heeft ondergaan. Er staan hier machines, die het goed om- boren, biezen, knopen aanzetten en de knoopsgaten maken. Het productie-tempo wordt misschien wel het best geillustreerd als we zeggen, dat deze laatste machine iedere 3 seconden een knoopsgat maakt, een rand om dit gat zoomt en de draad afhecht. Andere machines brengen in de zomen van de hier gefabriceerde kledingstukken een sierrand. Machines, waarop 10 klossen garen staan, zorgen er voor, dat verschillende patroon onderdelen aan elkaar wtorden genaaid zonder dat deze naad zichtbaar is, een wonder van techniek, hetwelk onze le zeressen in verrukking zou brengen. Het elastiek wordt via een trench-machi- ne in het ondergoed gebracht en daarna sterk aaneen gehecht. Het tijdrovende afknippen van reeds af gehechte draden wordt hier ondervangen door de draad-trim-machine, een eigen vinding van de fabrikant en deze machine haalt op een vlugge en veilige manier de overtollige draden van het kledingstuk af. In de 40 meter lange fabriekshal, waarin het daglicht volop binnen komt, staan de ender worden als de transportband, welke thans wordt gemonteerd, gereed is. Het aantal werkkrachten is reeds opge voerd tot 115 personen, welke grotendeels uit onze gemeente komen. Zij werken me de aan de uitbouw van dit bedrijf, het welk voor Soest en Nederland goede pro ductie-resultaten bereikte. SINT NICOLAAS IN SOEST. De politieman, die Zaterdagmiddag de onbewaakte spoorweg-overgang nabij de Grote Melm bewaakte, stond er waarlijk niet voor niets. Over deze overweg n.1. had een druk verkeer plaats, veroorzaakt door honderden en honderden Soestena- ren, jong en oud, die naar de Grote Melm gingen om Sint Nicolaas te begroeten bij zijn komst in onze gemeente. Deze komst was goed geregiseerd. Lang zaam voor de jeugd veel te langzaam naderde uit de richting Baarn het mo torschip „De Eemstroom", vrolijk gepa- voiseerd en met de Nationale vlag in top. Uit de massa, die haar tijd aan de modde rige Eem-kant verbeidde met het zingen van St. Nicolaasliedjes, maakte zich een ontvangst-comité los, bestaande uit Me vrouw v. d. Swan-de Kiewit en de heren Van Es, Mol en Van Dijk. De Soester Harmonie ontbrak natuurlijk niet bij deze blijde inkomste en speelde, tegen de krachtige wind in, liedjes ter ere van de goede Sint. Een groot deel van de jeugd was de boot reeds tegemoet ge lopen en zag Sint Nicolaas met .3 Zwarte Pieten aan het dek. Ook zagen zij het grote boek, waarin het goed-en-kwaad is opgetekend en de pakken en koffers met de goede gaven, welke zij op 5 Deeember verwacht. De loopplanken werden uitgelegd en on der groot gejuich ging Sint Nicolaas en zijn zwarte gevolg van boord, naar de boerderij van de heer H. Butzelaar, waar zijn trouwe schimmel ongeduldig wachtte. Vergezeld door 2 landelijke ruiters, die hun trompetten lieten schallen en de Harmonie, het geheel geëscorteerd door politie, trok een lange, vrolijke stoet over de Melmweg naar het gemeentehuis. Daar wachtte Sint een warme ontvangst. Een menigte kinderen en ouderen ver drong zich voor de ingang van het ge meentehuis, waarom de politie het ver keer had omgelegd en op het bordes stonden Wethouder J. van den ATend, als loco-burgemeester en de gemeentesecre taris, de heer J. G. A. Batenburg, die >de Sint begroetten namens het bestuur van onze gemeente. De Pieten strooiden hun suikergoed, de Harmonie speelde van het heerlijk avond je dat gekomen was, waarna Sint door de heer v. d. Arend werd verwelkomd. Sint Nicolaas is weliswaar stokoud, doch weet zich aan de moderne tijd aan te pas sen. Zonder aarzeling nam hij de micro foon ter hand om de schare toe te spre ken. „Een officiële intocht in Soest is langzamerhand een jaarlijkse gewoonte geworden" zei de Sint, die vervolgens zijn dankbaarheid uitte aan het gemeen tebestuur en die particulieren, die deze intocht mogelijk hebben gemaakt, „Het verheugt mij deze grote schare kin deren te zien, want ik ben een kinder vriend. Helaas zijn er ook dit jaar weer kinderen, die niet braaf waren en menig ouder heeft hierover klachten. Wie ook heeft geklaagd is de hoofd-inspecteur van politie, die iedere dag weer de onvoor zichtigheid ziet, waarmede jullie de ver keerswegen oversteken. Kinderen pas toch op, op deze drukke verkeersweg, blijf op de rode steentjes van 't trottoir en steek voorzichtig over" zei St. Nicolaas en wees op de 3 zwarte pieten, die elk 2 zakken bij zich hadden. In de blauwe kamer van 't gemeentehuis bood St. Nicolaas de heer v. d. Arend een geschenk aan en rookte met voldoening een Hollandse sigaar.. Hij was weer spoedig buiten bij de zin gende kinderen, waar hij door de Wet houder werd toegesproken. De heer v. d. Arend dankte hem voor zijn komst en zeide, dat de Burgemeester heus verhin derd was en die middag niet uit angst was weggebleven, hetgeen hij ook niet zou behoeven te doen, daar wij een beste burgemeester hebben. Dank zij de vriendelijkheid van de Firma Tenssen werd de rijtoer door de gemeen te niet per paard, doch per jeep met aanhangwagen gemaakt. Langs de grote weg, de Nieuweweg, Beu kenlaan, Beetzlaan en Koninginnelaan stonden op verschillende punten de jeug dige bewonderaars van de Bisschoppelij ke grijsaard, die de Sinterklaas-sfeer weer op de juiste wijze in onze gemeente heeft gebracht. Het einde van de rijtoer betekende tevens een bezoek van Sint Nicolaas aan de ba- zar van de Harmonie in restaurant „Eem- land". De Sint scheen het wel en wee van de Soester Harmonie goed te kennen en in een toespraak tot de volle zaal vroeg hij de Soestenaren P.V.O. toch te steunen, want deze vereniging, welke altijd klaar staat voor de burgerij, is die steun ten volle waard. Ook Zaterdagavond bracht St. Nicolaas nog een bezoek aan de bazar, welk bezoek wederom 'n evenement werd. VOLKS-UNIVERSITEIT. „Het licht in het Nederlandse landschap" was de titel van de interessante causerie, welke prof M. Minnaert Vrijdagavond, in het atelier van de heer A. P. Stokhof de Jong, hield voor leden van de Volks-Uni- versiteit. Prof Minnaert heeft een diepgaande stu die gemaakt van de licht-effecten en de licht-verdeling en zijn boek .„Licht en kleur in het landschap" getuigde hiervan reeds. Hij verklaarde de weerspiegeling van een voorwerp in het water, ontstaan door licht-reflexen, beinvloed door de water- opervlakte en wees op de zonsondergang, welke men eens de rug zou moeten toeke ren, daar het lichteffect achter de rug gen van hen die de ondergang van de zon zien, minstens even interessant is. De lichtval op de platte kant van de gol ven der zee, geeft een kleur-effect, terwijl bij mist alle voorwerpen een bundel scha duw afwerpen wegens het ontbreken van licht-reflexen. Het flikkeren van de ster ren heeft als oorzaak de vervorming van het licht in koude en warme luchtlagen. Spreker wees erop hoe het verstandelijk zien van de natuurverschijnselen rondom ons een geestelijk genot geeft, hetwelk de mens geestelijk op een hoger niveau brengt. LEDENVERGADERING K.A.B. In de ledenvergadering van de Katholie ke Arbeiders Beweging Soestdijk heeft de voorzitter, de heer R. Hilhorst, de in on ze gemeente voorgekomen steunfraudes ten scherpste afgekeurd. Hij waarschuw- Niet „Sous le pont d'avignon" maar „Avignon sous les eaux". De grote over stromingen in Frankrijk hebben ook de omgeving van Avignon onder water ge zet. Twee opnamen van de watermassa's, die zoveel ellende en schade veroorzaken aan de Franse bewoners in deze streken. de bij voorbaat de leden zich niet aan het systeem van werken én steuntrekken schuldig te maken. Zij, die zich schuldig maken aan steunfraudes, kunnen niet op hulp of rechtskundige bijstand rekenen van de K.A.B., zo zeide spr. De heer A. C. Conijn uit Hilversum hield vervolgens een rede met als titel „God op de dertiende stoel". Spr. wees op het voorkomende verschijn sel van de uitbanning van God op verga deringen en congressen, zelfs bij de U.N.O. Het Humanisme, het Communisme het existentialisme en meer ismen hebben God uitgewezen als de dertiende stoel, die door bijgelovige lieden wordt ge weerd. De wereldvrede bereiken zonder God is onmogelijk, ook al zouden de iaantallen atoombommen en soldaten in het Westen tienvoudig groter zijn, dan die in het Oosten. Uitvoerig ging spr. in op het materialis me, het existentialisme en besloot met te verklaren, ,dat alleen een maatschappij, waarin God op de eerste stoel zetelt, een goede maatschappij is. KAMPIOENSCHAPPEN S.C.C. De kampioenschappen van de Soester Concours Commissie luiden alsvolgt: Vitesse (5 vluchten) hok: 1. H. Gorissen. 2. W. Krijt. 3. J. Stalenhoef. Midfond (4 vluchten) duif: 1. H. Gorissen 2. W. Nieuwenhuis. 3. J. Stalenhoef. Vitesse (5 vluchten) duif: 1. H. Gorissen. 2. H. Gorissen. 3. W. Krijt. Midfond (4 vluchten) duif, 1. H. Gorissen. 2. J. Stalenhoef. 3. W. Nieuwenhuis. Fond (4 vluchten) hok: 1. H. Gorissen. 2. J. Stalenhoef. 3. H. Kriek. Fond (4 vluchten) duif: 1. H. Gorissen. 2. J. Kriek. 3. G. v. d. Broek. Totaal oude duiven: 1. H. Gorissen. 2. J. Stalenhoef. 3. W. Nieuwenhuis. Jonge duiven hok: 1. P. de Bes. 2. C. Dijk man. 3. J. Stalenhoef. Jonge duiven duif: 1. J. Stalenhoef. 2. P. de Bes. 3. G. Sukel. Navluchten hok: 1. H. Gorissen. 2. P. de Bes. 3. J. Stalenhoef. Navluchten duif: 1. H. Gorissen. 2. P. de Bes. 3. P. de Bes. Kampioen Generaal: 1. H. Gorissen. 2. J. Stalenhoef. 3. P. de Bes. 4. C. Dijkman. 5. W. Nieuwenhuis. NUTSBIBLIOTHEEK NIEUWE AANWINSTEN. Joh. Fabricius, Mijn huis staat achter de kim. Ant. Coolen, Kerstmis in de Kem pen. Dr. A. J. Cronin, De hoofdzuster van zaal „K". L. Bromfield, In 24 uur Kolorado. J. Kafka, De terugkeer van Rogero. F. Körmendi, De vergissing. - B. Stroman, Het huis Carbentus. R. Brulez, Het huis te Borgen. H. Voorde wind, De commissaris vertelt verder. H. Voordewind, De commissaris vertelt door. W. van Iependaal, De commissa ris kan me nog meer vertellen. W. van Iependaal, Vlieg er eens uit. G. Kou- wenaar, 19 - nu. Mazo de la Roche, Renny (3e deel Jalna-serie). Bordewijk, De weerlozen. - Bordewijk, Noorderlicht. T. Heyerdahl, De Kon-Tiki expeditie. Gruen Bristow, Erfenis der vaderen (2 de len: De Lange weg; Aardsparadijs). - Cros set, Betoverde bossen. - Idem, Maoeno. Camus, De pest. Dr. Muller, Aan de poort van het leven. Leonard Huizin- ga, Loete. A. Kossmann, Moord op Arend Zwigt. A. van Kampen, De ver loren Vallei (vervolg op Laatste bivak). Jan Mens, De gouden real. Idem, De Naar aanleiding van het vorige week af gekondigde besluit, dat 't de werkgevers ie toegestaan aan hun werknemers 'n duur- te-toeslag uit te betalen van 11 procent, tot een maximum van 8.50, ben ik mijn licht eens gaan opsteken in een bedrijf, waar momenteel 18 man personeel werk zaam is. Het was mij bekend, dat de eigenaar, zo niet in financiële moeilijkheden, dan toch een niet gemakkelijke tijd doormaakt. Z'n omzet loopt terug, omdat de afzet van zijn artikelen zeer nauw samenhangt met een meer of mindere welvaart en ik weet, dat, gedurende de laatste maanden, z'n laagst gesalarieerde employé méér ver diende dan hijzelf. Alleen Koppigheid en een optimistische kijk op het a.s. verloop der zaken doet hem zijn bedrijf voortzet ten. „Kijk" zei hij, „natuurlijk neeft de toe stemming geen bindende werking. Het is namelijk „toegestaan" die 11 procent uit te keren, maar wat denk je Alleen al voor m'n fatsoen kan ik er niet onderuit. Ik zie het al, dat ik zou zeggen: „jongens het spijt me, die 11 procent kan ik jullie niet geven". Nee, die centen krijgen ze. Maar wat hangt me aanstonds nog meer boven m'n hoofd Afgezien van het feit, dat ik ontzag heb voor de berekenaars van dit percentage, vind ik het gek, dat het uitgerekend 11 procent is, wat de mensen in hun huishou den te kort zijn gekomen. Niet 10, niet 12, maar 11 procent. Ik zou het leuk hebben gevonden wan neer de heren eerst hadden geinformeerd wat veel ondernemers er in de laatste tijd moesten bijleggen en of deze betaling ons wel gelegen komt en of ik ook al op m'n laatste financiële benen loop. Van dit alles heb ik niets gemerkt. Over een half jaar is er misschien weer een commissie, die berekend heeft hoe veel de mensen dan weer bij hun huis houden tekort zijn gekomen. Dan krijgen we mogelijk weer zo'n „toestemming" maar ik zie dat niet als een oplcptsing. In mijn geval zeker niet, want dan had ik mijn tent beter nu meteen maar kunnen sluiten en me bij Vader Drees opgeven. Daar worden mijn 18 mensen wel niet be ter van, maar ik heb dan de tijd eens te berekenen hoeveel IK door allerlei over heidsbemoeiingen tekort ben gekomen". Tot zover deze kleine ondernemer. Er iets aan toevoegen lijkt me overbodig. Het economisch bestel van ons landje hangt aan elkaar van dit soort kleine zakenmen sen, waarmede m.i. maar heel weinig re kening wordt gehouden. H. OEKMAN. SOEST. Soesterbeigsestiaat 30. BAARN, Brinkstraat 18. UTRECHT, Steenweg 67. blinde wereld. H. Martin, De Branding. J. Reuling, De jaren zijn als vogels. E. Zandstra, Het grote appèl. Alise Tisdale Hobart, De pauw legt zijn staart af. Melchior, Schoonheid en bijgeloof in Oost-Afrika. K. Eskeund, Mijn va der trekt kiezen. Idem, Mijn vrouw eet met stokjes. - Upton Sinclair, Wijd is de poort; Om een nieuwe wereld; Met ge heime zending. DE VARIANT. Het ongeslagen Baarnse team O.K.K. 1 heeft de Soester dammers met een 13-7 nederlaag huiswaarts gezonden. De uit slag was: C. BakkerJ. W. Ooms 11. J. DijkhuizenW. Flaman 20. J. v. d. LaanR. Damen 11. A. FoppeleE. Veerman 02. J. HogenaarsG. Collet 1—1. M. Bakker—H. Kraaij 2—0. G. KemkersD. Waal afgebr. G. Schmidt C. van Es 20. G. StaalW. -Sjollema 20. C. van OosteromJ. van Oosterom 20. Daar Waal vrij zeker gewonnen staat is de stand 137. De Soester spe lers hadden aan de oneven borden wit,

Soester Courant | 1951 | | pagina 1