(r \hoemuker Alleen bij ons B van Boterletter J. Th. Voskuilen Soest voorheen en nu. M van Marscpain Fa. Van de Wijngaart S van Speculaas SCHADDELEE C van Chocolade K van Kwaliteit J* M* v* cL Oord f 16.95 f17.95 f18195 Vijftigduizend woningen, maar tegen welke prijs? Voor een practisch Sint Nicolaas- Cadeau Woninginrichting Ton Beuken Wie moet er in de zak? Pols-Horloges v.a. f 22.50 Grootste sortering Armband-horloges Officiële Mededelingen. VERHUISD Plasweg 63 f3.75 per pond SOEST Voor de a.s. St. Nicolaas Banketbakkerij Kruiswijk IN DE HOEK. de allernieuwste modellen VRIJDAG 30 NOVEMBER 1951. 27e JAARGANG No. 91. SOE5TER(ÏTOURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Het getal van 50.000 heeft in de woningbouw blijkbaar iets fascinerends. Er wordt over ge sproken alsof het bereiken van dit aantal be slissend is voor het al of niet terugdringen van de woningnood. Natuurlijk is het nodig, dat er zoveel mogelijk woningen worden ge bouwd, iets waarvan de regering aanvanke lijk niet voldoende overtuigd was. Zij heeft in de eerste jaren na de bevrijding de bouw activiteit zelfs systematisch geremd, omdat zij vreesde voor een tijdelijk zeer hoge bedrij vigheid in het bouwvak. De redenering in ambtelijke kringen was dat een té omvang rijke woningbouw een strovuurtje zou zijn. Men vreesde dat in de periode van koorts achtig bouwen talloze arbeidskrachten naar het bouwbedrijf zouden worden getrokken en dat daarop een tijd zou volgen, waarin er voor de bouwers erg weinig te doen zou zijn en waarin men dus op een abnormaal groot aan tal werklozen zou moeten rekenen. Zoals zoveel van dergelijke plannen was de werkelijkheid heel anders. Ten eerste had men niet zo bevreesd behoeven te zijn voor een vermindering van de arbeidsgelegenheid voor de bouwvakarbeiders in een verdere toe komst, omdat het inhalen van de woningach terstand nog jaren en jaren zal duren en bovendien daarna nog werk in overvloed zal blijven op het gebied van krotopruiming en vervanging van verouderde en slechte wonin gen door nieuwe. Bovendien, maar dat kon de regering niet voorzien, waren het al spoe dig de kosten van de ingevoerde bouwmate rialen, die het bouwen remden. Het is dan ook erg jammer dat men vóór 1950 zo traag gestart is met de nieuwbouw, want juist in die jaren waren de kosten nog niet zo ontstel lend hoog als op het ogenblik. Dit is echter iets, zoals gezegd, dat niemand heeft kunnen voorzien, want het was veel waarschijnlijker dat na enkele jaren de kosten zouden dalen. Maar nu wordt er fel voor gepleit een pro ductie van 50.00 woningen per jaar als doel te stellen. Het is te hopen dat het zal lukken, want zelfs met een woningbouw op deze schaal zullen we nog lang genoeg in de misère van het samenwonen, van de huizenruil en van de huizentoewijzing zitten. Het bouwen van een dergelijk aantal woningen is echter niet alleen een kwestie van de bouwkosten; daar zit nog heel wat meer aan vast. De voor zitter van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond heeft onlangs uiteen gezet dat de vraag voor welke prijs de nieuwe woningen verhuurd zullen worden beslissend zal zijn voor de mogelijkheid van uitvoering van het 50.000 woningplan. Wanneer men de huren berekent naar de werkelijke bouwkosten zou den deze op 225% van voor de oorlog komen. De huren voor oude woningen staan op het oe^nbjitc oq 115%. die van de meeste na oorlogse hulzen op 145% en bij de woningen, die thans in aanbouw zijn, kan de huur op lopen tot 160% van wat voor een dergelijke woning vóór de oorlog aan huur werd betaald. Er blijft dus een grote spanning tussen de huur, die nodig is om zonder verlies te kun nen bouwen en de huren, die werkelijk bere kend worden. Het verschil is moeilijk als iets anders te beschouwen dan als verlies en dit verlies moet door de belastingbetaler worden gedragen. Huurverhoging onvermijdelijk! Men probeert thans op alle mogelijke manie ren aan geld voor woningbouw te komen, waarbij men zich onvoldoende rekenschap geeft van het feit, dat de schulden, die men thans voor dit doel aangaat, niet worden gedekt door de rentabiliteit van het onder pand. Wanneer men voor een dergelijke le ning 4%% rente garandeert, moet men wel bedenken, dat de huuropbrengst van de hui zen, die met dit geld worden gebouwd, nau welijks voldoende zal zijn om de helft van die rente te betalen. De rest van de rente zal bijgevolg uit overheidsmiddelen moeten komen en dus tenslotte uit de opbrengst van belastingen. Ook hieraan komt eens een eind en dan zal men tenslotte door de zure appel moeten heenbijten en de huren belangrijk moeten verhogen, anders kan er niet meer worden gebouwd. Dit zal onvermijdelijk een aanpassing van lonen en prijzen bij de hogere SOESTERBERGSESTRAAT 1 - SOEST TELEFOON 2180 Woensdag is het Sinterklaasfeest En dan klopt er menig hart, Of het suikergoed zal worden, Of het roede wordt en gard. Heel de jeugd zit zwaar in spanning, 't Kind vraagt: Komt de Sint bij mij? Heb ik mij wel goed gedragen? Of gaat hij mijn deur voorbij? Telkens is er grote spanning Als de Sint rijdt over 't dak En heel velen zullen vragen: Hoef ik heus niet in de zak? Als je zo de krant doorbladert En je leest veel narigheid, Diefstal, heling, moord, corruptie En veel onsportiviteit. Als je merkt hoe vele mensen Hun geweten laten thuis, Weet je, dat het in de wereld Lang niet helemaal is pluis. Rustig is het voor ons mensen, Dat de Sint voor kinderen is, Want was hij er ook voor groten, Liep 't met velen onzer mis Als je ziet hoe vaak de mensen Aan een ander hebben lak, Concludeer je, dat veel groten Eerder moesten in de zak Eigenaardig, dat de ondeugd 't Meest gezocht wordt bij het kind, Maar je merkt, dat je dit euvel Bij jezelf vaak 't meeste vindt E. VAN EEDEN. huren tengevolge hebben en dat hier nog veel verdergaande consequenties aan zijn verbon den, ligt voor de hand. Daarop zullen wij thans niet ingaan. Maar wel is het noodzakelijk dat men zich er ter dege van bewust is, dat het heel gemakkelijk is een woningproductie van 50.000 per jaar te eisen, maar dat het heel wat minder eenvou dig is aan te geven hoe dat moet worden ge financierd en wat de gevolgen zijn voor de huren van de bestaande woningen. Wie over het hoofd ziet, dat dit samenhangt met de algemene loon- en prijspolitiek belooft meer dan hij tot stand kan brengen. in GOUD, DOUBLé, STAAL en CHROOM Allen met garantie. VAN WEEDESTRAAT 8 TELEF. 2458 VAN OUDS BEKEND. De grote toevloed van niet Soestenaren naar Soest heeft niet alleen het bevol- kings-aantal van Soest groot gemaakt, doch heeft ook de bevolkings-opbouw van Soest veranderd. Indien men de bevolking van Soest on derscheidt in groepen van 020 jaar, 20- 45 jaar en boven 50 jaar en men beziet de cijfers van de volkstellingen in 1909, 1920, 1930, 1940 en 1947, dan komt men tot de conclusie, dat de bevolking van Soest veroudert en Soest op weg is een gemeente te worden van ouden van da gen. In 1909 bedroeg de bevolkingsgroep in de leeftijd van 0-20 jaar 44,6 procent van de totale bevolking, in 1920 daalde dit per centage tot 41,9 proc., in 1930 tot 39,7 pro cent, in 1940 tot 34,7 procent en in 1947 tot 34,4 procent. De tweede groep, de inwoners van 20-45 jaar, geven een stabieler beeld en wel: in 1909 31.6 procent, in 1920 34,7 procent, in 1930 33,6 procent, in 1940 35,9 procent, in 1947 35,2 procent. De groep 45-50 jaar geeft het volgende beeld: in 1909 4,9 procent, in 1920 4,6 procent, in 1930 5,7 procent, in 1940 6 procent, in 1947 5,5 procent. De groep van 50 jaar en ouder geeft de tendens van gelijdelijke stijging: in 1909 18,9 procent, in 1920 18.8 procent, in 1930 21' yrocuiil, in 19-ïu 23,4 tiiuceni, m 1347 24,9 procent. Uit een vergelijking van de leeftijdspyra- miden van Soest met die van het Rijk, blijkt, dat in Soest de jongere leeftijds groepen zwakker en de oudere groepen sterker zijn vertegenwoordigd dan in het Rijk. De verklaring voor deze ontwikke ling kan men vinden bij de leeftijdsop bouw van de immigranten. Een belang rijk percentage van de immigranten be stond uit mensen, die 50 jaar en ouder waren. In 1905 was 40,8 procent van de immi granten 50 jaar en ouder. Dit percentage daalde tot 15,2 procent in 1910, doch 1911 gaf een percentage van 64 procent te zien. Dit jaar is in dit op zicht wel een top-jaar geweest en werd slechts overtroffen door het jaar 1931, toen lage belastingen en goedkope huizen velen naar Soest lokten. In dit jaar was 69 procent der immigranten 50 jaar en ouder. In de jaren voor en na 1931 schom melden deze percentages van 15,7 tot 54,8 procent. Hieruit blijkt, dat Soest een bijzondere aantrekkingskracht heeft op oudere men sen. Dezen hebben de leeftijdsopbouw van de gehele bevolking ongunstig beinvloed en ook het karakter van onze gemeente in sociaal economisch opzicht. Renteniers en gepensionneerden brengen n.1. in een gemeente geen handel of nij verheid teweeg en zij drukken, door hun lagere inkomsten, de geldomzet. Soest als werkgemeente. De gemeente Soest is niet een gemeente, waarvan men de bedrijvigheid op het eerste gezicht ziet. De vreemdeling, die hier ronddwaalt kan hier moeilijk vast stellen, waarvan men leeft. Men vindt in Soest, aldus dr Vlak, niet een gemeente met een grote werkfunctie. Men krijgt de overtuiging, dat men hier in de eerste plaats woont om het wonen en niet om de werkgelegenheid. De mannelijke beroeps-bevolking nam van 1930 tot 1947 toe met 1340 personen, verdeeld als volgt: industrie 600, econo mische diensten 450 en sociale diensten 340 personen, terwijl in de landbouw het aantal werkers met 50 zakte. Bij beschouwing van de afzonderlijke be- drijfsklassen blijkt, dat het aantal perso nen, werkzaam in de aardewerkindu strie, drukkerijen, chemische industrie, houtbewerking, kleding- en reinigingsbe- drijven is toegenomen, doch niet zo veel als in de metaalnijverheid, waarin n.1. 330 personen méér emplooi vonden. Van de vrouwen in Soest werken er 27.9 procent tegen 23.1 procent in 1930. Dit betekent een toename van 971 personen, waarvan de industrie 180 vrouwen werk verschafte, de landbouw 110, de econo mische diensten 420 en de sociale dien sten 260. Deze economische diensten zij!n hoofdzakelijk handel en verkeer, terwijl in dienst van de overheid en bij de vrije beroepen in 1947 357 vrouwen werkzaam waren tegen 158 in 1930. Typisch is de achteruitgang van het aan tal vrouwen, werkzaam in de huishoude lijke beroepen. In 1930 bedroeg het to taal 11.4 procent, in 1947 7.3 procent, welk percentage lager is dan in omlig gende gemeenten en wijst op een groter aantal minder goed gesitueerden. We schreven reeds, dat Soest weinig werk biedt aan z'n inwoners en dit blijkt uit 't feit, dat niet minder dan 32,8 procent van de werkende mannen forens is en 39.1 procent van de werkende vrouwen eveneens elders werkt. Tegenover de verdubbeling van de be- .drijfsbevolking staat een aan'ial ïoren- sen, dat tussen 1939 en 1947 gelijk is ge bleven. (Wordt vervolgd.) HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat ter se cretarie van Soest ter inzage is gelegd 'n verzoek met bijlagen van J. A. Metzukat, Dorresteinweg 86, Soest, om vergunning tot het oprichten van een inrichting, be stemd tot het bewaren en verwerken van afvalstoffen, in welke inrichting zullen worden geplaatst drie ransportabele handpersen, op-in een perceel, gelegen aan de Dorresteinweg, kadastraal kekend in Sectie G nr. 2402. Op Dinsdag 11 December 1951 zal gele genheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Daartoe zal op die ciag, des voormiddags elf uur, ter secre tarie zitting worden gehouden. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluiten van 27 November j 1. de ten na me van G. van der Geer te Soest staande vergunning voor vervoer van personen met huurauto's is overgedragen aan C. Langenberg te Amsterdam en de ten na me van Gebrs. J. en J. C. Knaap te Soest staande vergunning voor vervoer van per sonen met huurauto's is overgedragen aan J. Knaap te Soest, zulks met dien verstande, dat beide vergunningen in den vervolge zullen gelden voor één auto. Makelaars- en Assurantie-kantoor met ingang van 3 December van Heideweg 29 naar TELEFOON 2064. Voelbal. Sf.E.C. :<n'tegenstelling met de aanvankelijke, ot- fïciële vaststelling wordt de wedstrijd van S.E.C. tegen A.D.E. in Soest gespeeld. Het programma luidt: S.E.C.A.D.E., te 2.30, terrein Bosstraat. Elinkwijk 3—S.E.C. 2, te 12 uur. E.M.M. 2—S.E.C. 3, te 12 uur. N.S.C. 3—S.E.C. 5, te 2 uur. Sparta A—S.E.C. A, te 3 uur. Soesterberg AS.E.C. B, te 3 uur. B.D.C. B.D.C. speelt ook thuis en ontvangt Actif. Het programma luidt als volgt: B.D.C.—Actif, te 2.30 uur. P.V.W. 3B.D.C. 2. A.P.W.C. 4—B.D.C. 5. B.D.C. A—Zw. Vooruit D, te 1.15 uur. B.D.C. D—A.P.W.C. B, te 12 uur. Baarn b—B.D.C. a, te 2.15 uur. SOESTER BOYS. De Soester Boys ontvangen Austerlitz, te 2 uur. VOETBALVER. „HEES". Het programma voor morgenmiddag luidt als volgt: HeesNeerlandia. Eem- r.es 2Hees 2. DIE HAALT SINT B'J! Deelnemer Winkelactie. „DE HOVENIERS" JUBILEERDEN IN SOEST. Dinsdagavond hebben „De Hoveniers", de amateur-toneelgroep uit Bilthoven, haar eerste lustrum herdacht met de opvoering van een Frans blijspel, waarvan de pre mière, gewoontegetrouw, in onze gemeen te plaats vond. De zaal van Restaurant „Eemland" was helaas niet uitverkocht, toen de heer G. v. Driel v. Wageningen, namens „De Hove niers", de Soester burgerij dank bracht voor de morele steun, welke zij steeds door haar grote belangstelling had gege ven. De Soestenaren waren er mede de oorzaak van, dat .„De Hoveniers" hun werk, na een moeilijk begin, hadden door gezet. Hierna vond de opvoering plaats van het stuk „De schoonzoon van Mijnheer Poi- NAAR SOESTERBERGSESTR. 28 TEL. 2532 ALLES IN ONZE BEKENDE KWALITEITEN. rier", een comedie, geschreven door Au- gier en Sandeau en vertaald door Top Naeff. Dit stuk werd geschreven in 1854, toen in Frankrijk, de burger-koning Louis Philip- pe regeerde over een volk, dat door de re volutie 'n structuur-verandering had on dergaan. Niet langer regeerde meer de adel, doch de burgers en de auteurs van dit stuk hebben op satyrische wijze een aanval gedaan, zowel op de verarmde adel als op de rijk geworden koopman. Deze koopman was Mijnheer Poirier (A. Sigterman), die uit eerzucht zijn dochter Antoinette (Nora de Groot) aan Gaston markies de Presles (Mr. L. P. Nijenbran- ding de Boer) uithuwelijkt. Poirier koopt zijn schoonzoon door de overname van diens schulden en hoopt, via zijn adelijke schoonzoon, een adelijke titel te verwer ven. Gaston teert op zijn titels, zijn roem rijk voorgeslacht en zijn schoonvader's beurs, hetgeen schoonpapa tenslotte te machtig wordt. Middels een bijkomstige intrige grijpt Poirier hardhandig in en treft schoonzoon in zijn zwakste plek, diens financiële toestand. Alles komt op zijn pootjes terecht dank zij de medewerking van Verdelet, vriend van Poirier (H. Nieuwenhuyzen) en Hec- tor, hertog de Montmeyran (J. C. Osse- baard). De kleinere rollen werden vertolkt door H. van Basten Batenburg, B. v. d. Heide en A. E. M. Sophie. Het werd een glanzende en boeiende ver tolking, waarin de dialogen en het samen spel de toehoorders deed boeien van begin tot einde. Regisseur Ad. Hooykaas had eer van zijn werk en volgde vanuit de zaal de opvoe ring. De toehoorders brachten de spelers en de regisseur aan het slot een ovationele hul de en de heer E. P. Goedkoop sprak na mens „Soest-Vooruit" voor welke ver eniging het batig saldo bestemd was het gezelschap toe, dank en hulde bren gend onder aanbieding van bloemen aan Mevr. de Groot. yOOR VEILIG VERKEER. Ifekeuringen werden gemaakt tegen wiel- 0p ,r0°tp?'„Jpu n<; ynndpr achterlicht een fietstocht in de avonduren ■Raakten. KAJ MUNK. Over het leven van de Deense predikant, journalist, toneelschrijver en martelaar Kaj Munk, sprak Woensdagavond in Re ligie en Kunst" de heer Johan Winkler. Eigenlijk heette ds Munk Kaj Petersen. Hij kreeg de naam Munk van zijn pleeg ouders, die hem tot zich namen toen zijn vader en moeder betrekkelijk kort na z'n geboorte achter elkander stierven. Kaj Munk, de gebochelde, kleine jongen, aan getast door t.b.c., groeide bij zijn pleeg ouders op en zijn pleegmoeder wenste, dat hij voor dominee zou studeren, het geen hij ook werd, echter tegen zijn zin. Hij wenste geen theosoof te worden en wilde niet horen naar de liefderijke God, doch zijn geloof in God's Zoon bracht hem tot een groot gelovig Chris ten en tot een Christo-centrisch figuur. Kaj Munk werd Dominee in een klein plaatsje aan de kust van Jutland, waar heen geen predikant wenste te gaan en z'n leven lang is hij de gemeente aldaar trouw gebleven. Drie maal vluchtte hij er vandaan, doch hij kwam evenzovele ma len weer terug. Vóór 1940 stond hij met zijn sympathie dicht bij de dictatuur, daar hij politiek gezag wenste, zoals hij ook Gods gezag aanvaardde. Totdat hij de kernzonde van het Nazidom ontdekte, de strijd tegen het Christendom en tegen de Jood Christus. Hij schreef felle toneel stukken en protesteerde in preken en ar- li kelen. Hij bracht de politiek-gemak- zuchtige Denen aan het nadenken en. toen de oorlog ook over Denemarken kwam, ging hij door met te protesteren, overmoe dig, alsof het land met bezet was. Hij predikte zoals niemand durfde te doen en zijn preken vonden hun weg door geheel Denemarken. Zijn grootste wens, om in Kopenhagen te mogen prediken, ging in vervulling in December 1943 en deze be roemde Adventspreek, waarin hij tot op stand opriep, werd zijn ondergang. Op Nieuwjaarsdag 1944 weigerde hij te preken, omdat hij vernomen had, dat zijn gemeenteleden zich hadden, aangemeld bij de Arbeits-einsats. Dit nam hij zijn ge meenteleden zeer kwalijk en bekocht dit optreden drie dagen later met de dood. De Gestapo kwam hem halen en schoot hem onderweg dood. Kaj Munk is in Denemarken blijven voort leven als een Nationale held, ondanks zijn grote tekortkomingen als mens en als predikant en zijn boeken worden veel ge lezen, ook in Nederland. Hierna werd met lichtbeelden het leven van Kaj Munk belicht. Deze bijeenkomst werd georganiseerd door boekhandel Adriaansen alhier en was druk bezocht. GOED AFGELOPEN. „U had dat kind wel een ongeluk kunnen gooien met die steen", zei de Utrechtse Politierechter tot de gehuwde vrouw G. V.-R., die zich Woensdag voor hem moest verantwoorden wegens mishandeling van een tienjarig meisje. Het slachtoffer was het kind van één ha- rer buren, dat op 10 Augustus j.1. haar kinderen had geplaagd, waarop zij het meisje met een steen naar het hoofd had geworpen, waardoor het slachtoffer werd gewond. „U had beter gedaan U bij de ouders van het kind te beklagen als U inderdaad moeilijkheden met het kind had" merkte de politierechter op. „Met die mensen valt niet te praten" re- pliseerde de vedachte stuurs. „Dan had U op tactische wijze het meisje onderhanden moeten nemen, maar een kind met stenen gooien is geen werk Conform de eis van de officier van Justi tie veroordeelde de Politierechter de vrouw tot 15.boete, subs. vijf dagen hechtenis en gelastte haar tevens de dok tersrekening ad 2.50 voor het verbin den van haar slachtoffer te betalen. BEWAAK UW KONIJNEN. De roofzuchtige hond» waarover wij in ons vorig nummer schreven, heeft zijn tocht langs de konijnenhokken voortge zet. Maandag-, Dinsdag- en Woensdag nacht sneuvelden niet minder dan 26 ko nijnen, waarvan op de Prins Bernhard- laan 9, op de Paulus Potterlaan 1, op de Steenhoffstraat 6, op het Kerkpad 2 en op de Klaarwaterweg 8. Verschillende inwo ners vonden hun dieren doodgebeten te rug. KORFBAL. De Soester Korfbalclub H.I.A. speelt morgen tegen M.I.A. te Amersfoort. TAFELTENNISDEMONSTRATIE. Morgenavond vindt in de zaal van Rest. „E'emland" de grote tafeltennis-demon- stratie plaats, welke georganiseerd is door de R.K. Tafeltennisver. „Shot" al hier. Des middags, te 3 uur, zullen eerst de fi nales van de open kampioenschappen worden gespeeld in de afdelingen heren enkelspel, dames-enkelspel, dames dub belspel en heren-dubbelspel. Des avonds wordt een demonstratie ge geven door niet minder dan de Neder landse kampioen Cor du Buy. Deze be haalde de nationale titel in 1937, 1938, 1939, 1943, 1947 en 1951 en is houder van meer dan 25 Nationale en Internationale titels. Will van Zoelen zal in deze demon stratie tegen Du Buy spelen. Samen be haalden zij drie maal het kampioenschap in het heren-dubbelspel en wel in 1948, 1949 en 1951. Beiden zijn lid van het Nederlandse ta- feltennisteam, dat voor ons land in het buitenland uitkomt. Het was een ver heugend initiatief van de jonge vereni ging „Shot", om dit tweetal, waarvan Will van Zoelen juist is teruggekeerd van het internationale tafeltennis-tour- nooi te brussei, in Soest ;deze 'sport te doen demonstreren. Ook zullen enige zeer sterk spelende dames op deze avond de monstreren. Vele tafeltennisspelers uit Soest en om geving zal men dan ook Zaterdag in „Eemland" kunnen treffen. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. JONGEN REED TEGEN AUTO. Dinsdagmiddag reed de 12-jarige scholier R. alhier per rijwiel op de Soesterbergse- straat in de richting Soest, waarbij hij plotseling de weg overstak zonder op het doorgaand verkeer te letten. Hij reed te gen een passerende vrachtauto op, be stuurd door C. uit Haarlem. Zijn rijwiel kwam onder de auto en werd vernield. De jonge bleef ongedeerd. VREEMD VERWEER. Een wel zonderling verweer voerde H.-IJ. uit onze gemeente, toen zij zich j.1. Woensdagmiddag voor de Utrechtse Poli tierechter moest verantwoorden voor het feit, dat zij in Augustus j.1. tot tweemaal Dus naar Kerkplein 4 Telefoon 2591 toe bij de groeteboer J. W. een paar bloemkolen en een paar perziken had weggenomen. Ze deelde n.1. mede in die periode de du pe te zijn geworden van enige pension gasten, die haar voor 130.hadden op gelicht. Een soort van weerwraak dus. De Officier van Justitie kon evenmin als de Politiereqhter een dergelijke wraakne ming op een onschuldigen handelaar bil lijken. „Juist als U zelf de dupe bent ge worden van oneerlijkheid en gevoeld hebt wat het betekent door anderen te worden benadeeld, moet U er voor terugschrikken Uw evenmensen te benadelen", merkte de Politierechter op. De Officier vond het geval te ernstig om het met een geldboete af te doen, te meer daar de verdachte enkele jaren geleden ook al eens wegens oneerlijkheid is ver oordeeld. Derhalve eiste hij één week gevangenis straf. Rekening houdend met het feit, dat de verdachte onder 't gebeurde zeer heeft geleden en erg zenuwachtig van aard is, wilde de Politierechter haar nog een laat ste kans geven en veroordeelde de ver dachte tot 2 weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. GESLAAGD. Voor Steno Engels Groote (100 lettergr.) slaagde Mej. M. Boersma, Soesterberg Voor het diploma Machineschrijven slaag den de dames A. Besch, I. Kronemeyer, M. Matthijssen, H. Matthijssen, P. Petersen en M. Poutsma en de heren A. Brey, H. v. Dorp, M. S. van Blerk en D. Stiglic. Burgerll|ke stand. GEBOREN. Anton, zoon van B. Kerkhoff en T. F. H. v. d. Koppel, Bosstraat 4. Mo nique Fernande Gerardine Maria, doch ter van G. Hogervorst en H. P. Alewijn, Birkstraat 64. Martha, dochter van L. Poutsma en A. Sluijs, Korte Hartweg 21. In een zo zoetjes aan grijs verleden heb ik eens de kans gehad in Rijksdienst te treden. Het zag er, volgens anderen al thans, aanlokkelijk uit en er waren er zelfs, die zeiden, dat dit de kans van mijn leven was. Ik ben het geval doorgewandeld, liet me het een en ander over mijn a.s. werk zaamheden vertellen, heb de gezichten van mijn a.s. collega's eens bekeken en toen huiverend bedankt voor de eer. In m'n jeugdige overmoed verkoos ik de vrijheid. Maar m'n lieve mensen, wat heb ik daar nu een spijt van. Vorige week stond hij ineens voor mij, de man, die ik voor daas versleet, toen hij de baan aannam, die voor mij open stond. Hij was met verlof. Een verlof-sa laris om schele ogen van te krijgen, toe slag zus en toeslag zo en wanneer me neer vandaag wilde eindigen een pen sioen om een buiging voor te maken. Ik schreef hierboven, dat ik spijt had, maar zo is het eigenlijk niet. Werkelijk spijt kan ik niet voelen. Daarvoor heb ik een te grote afschuw van prikklokken en dergelijken. Toch zou ik de jeugdigen onder de lezers en de ouders willen ad viseren: wanneer je zo'n rotsvaste baan aangeboden krijgt, kijk dan verder dan je neus lang is. Bedenk, dat er altijd be lastingbetalers blijven, ook al is de eco nomische nood nóg zo hoog gestegen. Uit Sijmen blijft altijd nog wel wat te persen. Terwijl anderen zich het hoofd breken over de vraag of de baas het nog langer dan een paar weken zal kunnen volhou den, kunnen zij, die een Rijksbetrekking aanvaardden, rustig hun plaats achter bureau of loket innemen, zonder zich druk te maken over de vraag of er van daag wel iemand zal komen opdagen. De ambtenaren moeten zich vooral dit hoekje niet aantrekken. Het is slechts 'n advies en een waarschuwing aan hen, die ook eens voor de keus van hun leven worden gesteld. H. OEKMAN. Zie etalages. Zie etalages. Uitsluitend betere fabrikaten. SOEST. Soesterbergsestraat 30. BAARN, Brinkstraat 18. UTRECHT, Steenweg 67. Zie etalages. Zie etalages. Sophia Jacoba, dochter van H. v. Brum- melen en C. J. van Vulpen, Soesterberg sestraat 184. Alwine Engeline, dochter van G. H. Wagner en A. Th. M. v. d. Lugt, Kerkplein 6. Reinalda Christina, d. v. R. Hornsveld en C. C. Hartgers, Nieuw- straat 21. Luitje, dochter van A. Wolvers en L. v. d. Burg, Van Weedestraat 9. Wil- helmina Geertruida Maria, dochter van J. B. Onwezen en H. E. v. d. Deijssel, Emmalaan 3. Gerrit, zoon van G. van KoQij en E. v. d. Broek, Beetzlaan 65. Cor- nelis Wilhelmus, zoon van J. C. Wallis en H. J. Verhoeven, Oranjelaan 24. Helena Cecilia Maria, dochter van M. G. Eggen- kamp en H. M. v. d. Weide, Burg. Gro- thestraat 15. Alexandra Marina, dochter van J. B. Schotman en A. C. v. d. Woude, Ossendamweg 10a. ONDERTROUWD. J. Ramselaar, 26 jr., schoenmaker, P. v. d. Bremerweg 4 en A. v. 't Klooster, 23 jr., Molenstraat 112. A. H. L. Koning, 24 jr., vertegenwoordi ger, Verl. Talmalaan 9 en D. Sambrink, 19 jr., Soesterbergsestraat 30. GEHUWD. P. A. Buijs, 21 jr., modelma ker en A. M. M. van Boeijen, 19 jr., Ber gen op Zoom. A. J. van Dasselaar, 26 jr., constr.bankw., Amersfoort en C. J. Roest, 25 jr., Soesterbergsestraat 103. A. J. Liiv, 39 jr., matroos gr. vaart en G. F. Müller, 45 jr., Ericaweg 4a. J. H. L. Goossens, 50 jr., Verfspuiter en A. J. v. d. Putten, 35 jr., Birkstraat 67. OVERLEDEN. Teunis Mulder, 68 jr., ge huwd met H. Mulder, Kampweg 60. Jo han G. Gerrits, 69 jr., ongehuwd, Plas weg 55. Gerardus P. Majoor, 26 jr., onge huwd, Beukenlaan 27. Everarda Bos, 86 jr., ongehuwd, Julianalaan 34. Maartje Oudes, 66 jr., geh. met J. Zwaan, Klaar waterweg 12. Johanna M. Haije, 69 jr., ongehuwd, Amsterdam. ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE v.WE EDESTR 36« SOESTDIJK TELEF.2792 Een prachtig geschenk voor heel Uw gezin is een PHILIPS, SIERA of FR1DOR RADIO-APPARAAT. Prijzen vanaf 160. Betaling desgewenst in 3, 6, 12 of 18 maanden.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1