Alleen bij ons E wm VALDA Het meest vertrouwde adres voor Uw bril Uitbreidingsplan voor Soest-Centrum. f 16.95 f 17.95 f 18.95 Ontwapenings- besprekingen* Uitbreiding in de Tweede Kamer? WEK DE GAL IN UW LEVER OP SOEST IN DE HOEK. de allernieuwste modellen Burgerlijke stand. Uitsluitend betere fabrikaten. Zie etalages. Zie etalages. ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE VRIJDAG 7 DECEMBER 1951. 27» JAARGANG Ne. 93. SOESTER((jOURANT Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 De vredesvoorstellen, de ontwapenings- plannen, de pogingen om elkaar de hand toe te steken, de hoop dat de ander die uitgestoken hand niet al te gauw zal aan vaarden, bekronen de besprekingen in Parijs. Die besprekingen worden officieel en openbaar, ze worden on-officiëel en ver trouwelijk en officiëel-vertrouwelijk ge houden. Wat hebben de mensen, die die besprekin gen voeren, voor ideëen in hun achter hoofd? Welke instructies hebben ze mee gekregen van hun regeringen en hoever mogen ze gaan met hun concessies en hun eisen? Men kan bij zulke gelegenheden altijd anders doen dan men voorgeeft te willen doen, doch met 'n paar dingen dient men toch rekening te houden, o.a. met de stem ming in eigen land. Ja zeker, dat geldt ook voor Rusland. Daar is dan allereerst Amerika, waarin men twee stromingen kan herkennen. De, we zouden kunnen zeggen agressieve, die de koude oorlog, de provocaties van de Russen en hun eeuwige tactiek van op sleeptouw houden meer dan beu is en niets liever wil dan Amerika economisch en militair zó sterk te maken, dat de Rus sen alleen daardoor al zouden inbinden en als dat niet mocht gebeuren er doodge woon een eind aan maken door elke pro vocatie te beantwoorden met geweld en desnoods het Russische regiem te vernie tigen, het in elk geval terug te dringen binnen zijn eigen grenzen van vóór 1939 Gelukkig, en tot nu toe overheersend, staat daartegenover de mening, dat men er zich toe moet bepalen verdere uitbrei ding van het Russische totalitairisme te voorkomen en voor de rest zoeken naar 'n manier om naast, zo al niet mèt elkaar, verder te leven. Gelukkig óók dat die stro ming wel zo realistisch is, dat ze inziet die beperking alleen te kunnen handha ven door een behoorlijke machtsvorming. In beide gevallen dus machtsvorming. Maar dat kost geld, geld dat door de V.S. misschien wel op te brengen is, maar dat voor Europa een haast om onder te be zwijken last betekent. Het hoeft dan ook niemand te verwonde ren, dat de eerste Amerikaanse stroming hier maar weinig aanhangers telt. Men is weliswaar genegen met de tweede, !die van de „intoming", voor een groot stuk mee te gaan, maar men verzet zich met hand en tand tegen een op zich ne men van lasten, die demoraliserend zou den gaan werken op de volkeren. Naast de kanonnen hoeft wel geen plaats te blijven voor boter, maar dan toch wel voor margarine. Een tweeledige vrees, ten eerste die voor de Russische agressie, ten tweede die voor BIRKSTRAAT 2 - TELEFOON 2874 Voor Invaliden en ouden van dagen komen wij op verzoek gaarne aan huis. Krantenbericht. De Heer Hofstra stond tussen zes en zeven uur een klein half uur lang voor louter ver laten banken te spreken, terwijl de voorzitter een boek las en alleen Minister Lieftinck luisterde. Hoe genoeglijk rolt het leven Van de kamerleden heen, Die hun speeches weg gaan geven, Ook al zijn ze slechts alleen. Ze zijn werk'lijk niet van gister, Ook al staan ze vaak voor aap, Nee, ze praten de minister Van zijn stoel afof in slaap. Niemand is meer in de Kamer, Dus nu grijpen w' onze kans, Rusten blijft des praeses' hamer, Want de praeses leest romans. Wij zijn goede democraten Met verantwoord'lijkheidsgevoel En we praten, praten, praten Alle leden van hun stoel. Een hoera voor deze heren, Die niet wijken voor geweld, Die slechts ondank incasseren (Plus nog wat presentiegeld). W' hebben deze heren nodig In deez' kommervolle tijd, Het is heus niet overbodig, Dat.hun getal wordt uitgebreid. een economische uitputting, doet velen ge loven, dat er een derde weg is, die van 't neutralisme. Zij, die deze weg bewandelen zouden zich gaarne terug willen trekken uit de con troverse tussen de V.S. en Rusland, in de verwachting, dat een neutraal West-Eu ropa een bemiddelende rol zou kunnen spelen. In hoeverre hier de wens de vader der gedachte is of een soort blinddoek om de realiteit niet te hoeven zien, dat tot nu toe elk buurland van Rusland aan spel- deprikken en agressie heeft blootgestaan, weten we niet, wèl, dat er andere dingen zijn, die dat neutralisme bevorderen. Zo b.v. Engeland, dat graag een beetje los blijft van de aaneensluiting op het West-Europese vasteland en Frankrijk, dat maar al te begrijpelijke remmingen heeft om in een West-Europees leger ook de Duitsers op te nemen, al zijn er Fransen, die menen, dat dit nog de beste manier is om hen onder controle te houden. En in Rusland, of laten we liever zeggen het communistische blok? In de randdelen neemt het onbehagen steeds toe om iedere keer maar weer te moeten buigen voor de Russische eisen. In de hoogste regionen van de commu nistische partij komen daardoor steeds meer zuiveringen voor en niet alleen in de buitenste borstwering van deze veste, ook in het centrum zijn er moeilijkheden. Hebben niet onlangs de Wit-Russen moe ten beloven „de generale lijn" trouwer te zullen volgen en minder hun eigen na tionaal belang. Deze stromingen bewegen zich rondom en door de Parijse besprekingen. Misschien maken ze de kans groter, dat er iets uit de bus komt wat op een adempauze lijkt. Voor het moment zou dat al veel gewon nen zijn. Neem een. doos echte PA STILLES VOQRKOMINGVAN GRIEP Voor onze gemeente is in 1948 een Uit breidingsplan in Hoofdzaak vastgesteld, waarin de grondbeginselen werden aan gegeven voor de stedebouwkundige ont wikkeling van onze gemeente als geheel. In overeenstemming met deze algemene richtlijnen worden thans voor de daar voor in aanmerking komende gedeelten uitbreidingsplannen in onderdelen gereed gemaakt. Zo zijn plannen voor Soest-Zuid en Soest- dijk in voorbereiding en het tussen de bei de gedeelten gelegen noordelijk gedeelte van de Soester Eng (Soest-Centrum). De wenselijkheid is gebleken, dat de ont werpers van de uitbreidingsplannen, Ir. S. J. van Embden te Delft en Ir. N. P. H. J. Roorda van Eijsinga, thans een plan ontwierpen voor de toekomstige .bebou wing van de gronden langs de rijksweg Baarn-Amersfoort. Dit betreft de Burg. Grothestraat, Van Weedestraat, Steenhoff- straat en Middelwijkstraat. Dit plan is gereed gekomen en door de gemeenteraad in geheime zitting behan deld. Het plan omvat de gronden, gelegen langs de rijksweg vanaf Nieuwerhoek tot nabij de Oude Kerk. Bovendien werd ook het Kerkpad en de directe omgeving van het station Soestdijk in het plan opgeno men. In de tot nu toe gevolgde bebouwing werd geen rekening gehouden met een kern, als gevolg waarvan een gedeelte van de langs de rijksweg aanwezige gebouwen werden ingericht voor winkels en kleine bedrij ven. Met name is dit het geval langs de Burg. Grothestraat, Van Weedestraat en nabij de R.K. Kerk aan de Steenhoffstr. Door de voltooiing van de nieuwe Rijks weg 'Amsterdam-Amersfoort zal de be staande rijksweg door Soest worden ont last van een belangrijk gedeelte van het daargaande verkeer. De ontwerpers van het plan menen, dat een gedeelte van de rijksweg zonder al te grote bezwaren als winkelcentrum kan worden gehandhaafd. In dit plan is dan ook een overwegend gesloten winkelbebouwing geprojecteerd, zoveel mogelijk in aansluiting aan de aan wezige winkelpanden. Nabij het raadhuis en rosarium is deze dichte bebouwing plaatselijk onderbro- U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal in uw Inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE- VERPILLiETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen.Een plantaardig zacht mi ddel, onovertroffen om de gal te doen stromen.EistCarter'sLeverpilletjes «aai. De Film-expeditie van Van Houten in Weesp is uit Amsterdam naar de Goud kust van West-Afrika vertrokken, waar een film zal worden gemaakt „Van cacao tot reep". Het opladen en inpakken van de beno digdheden in en op de auto. Links bovenop v. Haren Noman. Op de zijkant Lemaire en voor de wagen Mevr. Van Gasteren. Verder nog op de auto Van Gasteren, Odufre en Peter Gans. ken, terwijl het gehele winkelcentrum aan beide zijden met een vrij ruime woon bebouwing eindigt. Ook bij de verdere opzet van het plan is er naar gestreefd dit winkelcentrum eni ge geleiding te geven en het op organische wijze te verbinden met de zuidelijk van de rijksweg geprcjefctaerde woonwijken. In het voorlopige schema voor de dorps- uitbreiding op de Noorder Eng zijn een aantal groene elementen ontworpen als verbinding van de geprojecteerde woon bebouwing met de rijksweg. Een dergelijk element, dat is opgenomen in 't reeds gereed gemaakte partiële „uit breidingsplan Lazarusberg" bereikt de rijksweg bij hotel „Eemland". Tevens wordt op dat punt een doorbraak geprojecteerd naar de Stadhouderslaan. Een tweede element eindigt voor de R.K. Kerk (Steenhoffstraat) met een pleinvor- mige ruimte, omsloten door winkels en enige bijzondere bebouwing. De situatie van het station Soestdijk vraagt, volgens de ontwerpers, dringend om verbetering. Daarom is een ruimere toegangsweg geprojecteerd vanaf de Prins Bernhardlaan. Een parkeerruimte voor autobussen e.d. is mede ontworpen. De oude toegang naast café Verkerk blijft be stendigd ten behoeve van 't voetgangers verkeer. Aan een daar te vormen stations plein werd enige nieuwe winkelbebou wing ontworpen. Tussen Burg. Grothestraat, Julianalaan en Anna Paulownalaan liggen nog enkele on bebouwde terreinen, waarvan niet aange nomen kan worden, dat zij onbebouwd zullen blijven. Een klein woonbuurtje is hierin geprojecteerd, opdat tijdig de nodi ge straataanzetting voor de openlegging van deze terreinen kunnen worden vrij gehouden. Op de zeer diepe terreinen tussen de Steenhoffstraat en de spoorweg is ruimte gereserveerd voor enige niet hinderlijke bedrijven. Daartoe werd vanaf de Molen straat, parallel aan de spoorweg, een nieu we weg geprojecteerd, die bij het raad huis op 'n pleinvormige ruimte uitmondt. Het Kerkpad is nog een aantrekkelijke wandelweg met verschillende zelfs zeer fraaie gedeelten. Het valt te betreuren, dat daarlangs reeds zoveel, weinig-karak teristieke woningbouw is verrezen. Iede re verdere uitbreiding daarvan zou aan de nog aanwezige aantrekkelijkheid on herroepelijk een einde maken en de dan noodzakelijke aanleg van een voldoend brede woonstraat (zeer moeilijk te reali seren) met verkeersaansluitingen aan bei de uiteinden eisen. Ook het verkeer dwars over de rijksweg naar de geprojecteerde wijk op de Noor der Eng zou door uitbreiding van de ver bouwing in deze omgeving een ongewens te stimulans ondervinden. Het Kerkpad blijft een achterweg voor de percelen langs de rijksweg en Lange Brinkweg en tevens als wandelpad langs de kern van Soest, langs welk pad verder geen woningen meer kunnen worden ge bouwd. De eenmaal verrezen bebouwing moet he laas uit practische overwegingen ook ver der worden aanvaard. Met een zeer be scheiden plaatselijke uitbreiding van het Kerkpad moet rekening worden gehou den, teneinde tegemoet te komen aan de meest dringende verkeerseisen. (Wordt vervolgd.) GEMEENTERAADSVERGADERING. De raad onzer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Donder dag 13 December a.s., des voormiddags 9.30 uur, met eventuele voortzetting des namiddags te 2 uur, ter behandeling van de volgende agenda. 1. Vaststelling van de notulen der verga deringen d.d. 5 en 16 November 1951. 2. Ingekomen stukken. a. Rapport van de Directeur van Gemeen tewerken inzake het snoeien c.q. rooien van wegbeplanting. b. Rapport van de Directeur van Gemeen tewerken betreffende het onderhoud van de Ringweg. c. Schrijven van de Directeur der N.V. Drinkwaterleiding-Maatschappij te Utr. inzake afsluiting waterleiding van huis percelen in de omgeving van het Hart. d- Schrijven van de Prov. Utrechtse Elec- triciteits-Maatschappij betreffende de sto ringen in de straatverlichting in de Ko- ninginnelaan en het complex Hartweg. e. Aanbieding diverse controle-rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. 3. Verzoek van G. Beukhof te Maarssen om ontheffing van het verbod tot het op richten van een bedrijf (visbedrijf) in de kom der gemeente, met voorstei van B en W. 4. Voorstel tot het toestaan van een extra crediet voor aanschaffing van een 5-tal schoolbanken ten behoeve van de openba re U.L.O.-school. 5. Voorstel tot benoeming van de heer G. J. van Vleuten tot ambtenaar van de Bur gerlijke Stand. 6. Voorstel tot het bouwen van woning wetwoningen te Soesterberg en wegen aanleg daarvoor. 7. Voorstel tot wijziging der primitieve begroting 1951. 8. Voorstel tot wijziging van de controle regeling, als bedoeld in art. 265 bis en vlg. der Gemeentewet. 9. Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen, t.w. a. Aankoop van stroken grond voor ver breding van de Beetzlaan. b. Verpachting van grond aan diverse personen. c. Aankoop van een perceel grond nabij de Hartweg van E. Grift. d. Verkoop van een perceel grond aan de Vinkenweg-Nachtegaalweg aan J. H. Grift. 10. Bedrijfsbegrotingen en gemeentebegro ting voor het dienstjaar 1952. Hierbij zal tevens worden behandeld een voorstel tot vaststelling van het bedrag per leerling, als bedoeld in art. 55bis der L.O.-wet 1920. DE KONIJNEN-SLACHTING GAAT DOOR. De afslachting van konijnen gaat nog steeds door. Het aantal konijnen, dat met afgebeten hals is gevonden is thans ge stegen tot 81. Dinsdagnacht zijn weer 6 konijnen gedood op de Prins Bernhardlaan en Lindenlaan. Houders van konijnen worden aangera den hun hokken afdoende te beveiligen of des nachts in schuren op te bergen. Zware tralies zijn voor de vraatzuchtige hond geen bezwaar, evenmin een hok, dat hoog is opgesteld. De jacht op deze hond, of mogelijk vos, wordt voortgezet. De hond, welke men Zondagmorgen opspoorde, heeft waar schijnlijk een konijn gevonden en kan niet als de dader worden gebrandmerkt. DIEFSTAL. Een Soestenaar werd gearresteerd wegens diefstal van oude metalen, ledige cement- zakken en andere voor hem begerens waardige artikelen. KINDEREN SPEELDE OP DE SPOORRAILS. De electrische trein, welke Woensdagmid dag, te 2.15 uur, vanaf Baarn in de rich ting Utrecht reed, heeft nabij de Molen straat enig oponthoud gehad. De bestuur der zag aldaar n.1. een drietal kinderen op de rails spelen en heeft voor hen zijn treinstel stil gezet. De kinderen waren zich van het gevaar kennelijk niet bewust. GEBOREN. Constance Francisca Maria, dochter van H. L. Hilhorst en J. C. H. van Maurik, Dijkhuisstraat 10. Cornelis Jo- hannes Jan, zoon van J. K. van Zijtveld en P. S. v. d. Engel, Burg. Grothestraat 29. Jozina, dochter van J. Borstel en J. v. Roest, Dijkhuisstraat 6. Petrus Nicolaas Maria, zoon van J. A. M. van Tol en C. J. M. Fokken, Luit. Koppenlaan 5. Johannes Hendrikus, zoon van M. van Hornsveld en N. Dorresteijn, Korte Hartweg 31. Hen drik Gijsbert, zoon van D. v. d. Berg en G. van Steeg, Bosstraat 35. Bernadette Maria Kitty, dochter van A. G. Grond- huis en M. C. Swensen, Gen. Spoorstraat 26. Hendrika, dochter van J. Schippers en Met bewondering heb ik vorige week de foto's bekeken van de eerste in Nederland voor de Ned. Spoorwegen vervaardigde locomotief. Met meer dan 140 K.M. per uur sleurde deze machine de genodigden over de rails. Uiteraard zaten deze geno digden natuurlijk in een aangehaakte wagon. U mocht het zich eens anders voorstellen. Verwonderlijk is het eigenlijk, dat een in stelling als de Ned. Spoorwegen, die in haast alles blijk geeft met haar tijd mee te gaan, vanaf haar tarieven tot en met het snelste en modernste materiaal, wan neer het zaken betreft als overwegen, niet boven 19e eeuwse begrippen uitkomt. U moet niet denken, omdat ik op deze plaats wel eens iets schreef over de Spoorwegen, dat ik dit lichaam een kwaad hart toedraag. Afgezien van het feit, dat de N.S. daar maling aan zou hebben, is dat niet zo. Van de week heb ik, op een regenachtige avond, de gang van zaken bij de overweg Soestdijk staat bekijken, maar ik wil het er nu niet over hebben, dat die overweg, ondanks smeekbeden en verzoeken, niet verbreed wordt. Nu over iets, dat veel gemakkelijker te verhelpen zou zijn. Het woordje „stop" op het rode draai bord is op een afstand van een 25 Meter niet te lezen. Toegegeven dat het een re genachtige avond was, doch het regent in ons land nog al eens een keer en evenzo veel malen is het niet voldoende zichtbaar zijn van het rode „stop" een dodelijk ge vaar. Ik ben er van overtuigd, dat dit armetie rige waarschuwingssein dat, helaas, vol gens de voorschriften voldoende wordt geacht, menig keer de oorzaak is geweest, dat een automobilist één der afsluitbo men en zijn auto in de soep reed. Een groot, helder, rood licht, dat reeds verkregen kan worden door het „stop"-ge- val er uit te halen en te vervangen door een rode glasplaat, zou een veilig ver keer zeer ten goede komen. H. OEKMAiN. Zie etalages. Zie etalages. SOEST, Soesterbergsestraat 30. BAARN, Brinkstraat 18. UTRECHT, Steenweg 67, G. H. Verburg, Julianalaan 12. Jannetje, dochter van P. J. van Buuren en J. H. Pons, Nieuweweg 19. Geertje Johanna, d. van A. Cloots en J. van Heek, Hartweg 7. ONDERTROUWD. D. de Wit, 70 jr., zon der beroep, Amersfoortsestraat 50 en A. de Vrije, 61 jr., Amsterdam. A. Groene- steijn, 27 jr., tuinman, Wieksloterweg W.Z. 15 en M. Kooiman, 24 jr., Verl. Talmalaan 9. W. Laseur, 24 jr., slager, Steenhoffstraat 81 en G. Muis, 23 jr., Veldm. Montgome- ryweg 19. A. Langeveld, 29 jr., belasting ambtenaar, Verl. Schoolweg 61 en A. B. Laseur, 27 jr., Steenhoffstraat 81. GEHUITO. C. Uijland, 31 jr., metselaar aannemer, Schoutenkampweg 14 en G. A. Roest, 26 jr., Nieuweweg 53. R W. v. d. Bremer, 33 jr., landb. en B. A. Kuijer, 25 jr., Birkstraat 77. W. Klomp, 27 jr., tim merman, Utrecht en E. F. Blanken, 24 jr., Schoolweg 6b. OVERLEDEN. Wijncko J. Endtz, 70 jr., geh. m. G. Schlosser, Oude Tempellaan 4A. Geertruida H. v. d. Bergh, 79 jr., geh. met W. van Dijk, Koekoekweg 13. Wilhel- mina Koning, 71 jr., ongeh., Nieuweweg 104. v.WE EDESTR36" SOESTDIJK TELEF.2792

Soester Courant | 1951 | | pagina 1