Soest voorheen en nu. Leven in de brouwerij. SOEST IN DE HOEK. DINSDAG 11 DECEMBER 1951. 27e JAARGANG No. 94. soester((Tourant SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) Verschijnt iedere Dinsdag en Vrqdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT In ons vorig artikel betreffende de be volking onzer gemeente heeft men kun nen zien, dat niet minder dan 32.8 pro cent van de werkende mannen forens is en van de werkende vrouwen 29.1 pro cent elders werkt. Interessant is het, dat men ook heeft na gegaan waar deze forensen hun werk kring hebben. Het blijkt, dat van de man nelijke forensen er 15.6 procent in Amers foort werken, 11.7 procent in Baarn, 10.7 procent in Utrecht, 8.6 procent in Zeist, 8.1 procent in Amsterdam, 8 procent in Hilversum en 5.6 procent in De Bilt. Voor de vrouwelijke forensen was de spreiding als volgt: Utrecht 26.1 procent, Baarn 24.1 procent, Amersfoort 22.5 pro cent, Hilversum 6.2 procent, Amsterdam 5.5 procent, De Bilt 4.2 procent en Zeist 1.9 procent. Uit deze spreiding van forensen blijkt wel het voordeel van de centrale ligging van de woongemeenschap Soest. Hilversum b.v. is wat dit betreft sterk op Amster dam georiënteerd, terwijl de Amersfoort- se forensen naar Utrecht trekken. De fo rensen uit Zeist en De Bilt werken even eens hoofdzakelijk in Utrecht, terwijl de Baarnse mannen en vrouwen hoofdzake lijk in Amsterdam en Hilversum werken- Soest daarentegen levert aan alle plaat sen in de omgeving werkkrachten. Niet. minder interessant is de beroepsin deling van deze forensen. Gebleken is, dat in de industrie totaal 658 personen werk zaam zijn, hetgeen o.m. inhoudt, dat ten behoeve van nieuwe industrieën in Soest voorlopig voldoende werkkrachten aan wezig zijn. Werkzaam in economische dienst (winkels, handel, verkeer, bank en verzekeringswezen) zijn 386 forensen. In sociale diensten (overheid, onderwijs, vrije beroepen, eredienst e.d.) zijn 777 forensen werkzaam. Soest levert .niet alleen werkkrachten, doch trekt ook werkkrachten van buiten aan. Deze werkkrachten noemt men werk- forensen, d.w.z. in Soest werkend, doch el ders wonend, in tegenstelling met de hier boven genoemde forensen, die hier wo nen en elders werken. Het aantal werkforensen bedroeg in 1947 546 personen, waarvan in de industrie 305, landbouw 43, economische diensten 70 en sociale diensten 128 personen. Soest levert dus werkkrachten naar bui ten, maar ontvangt ook weer werkkrach ten. De cijfers tonen echter aan, dat Soest overwegend „leverend" is en geconclu deerd kan worden, dat deze functie niet in één bepaalde richting gaat, dat ten aan zien van de werkkracht in de industrie Amersfoort wel een bijzondere positie in neemt, dat door het overschot aan woon- forensen, werkzaam, in de industrie, zijn de bijna 500 mannen en 100 vrouwen, men kan spreken van een arbeidsreservoir en daardoor, mede in samenhang met de verwachte toeneming van de bevolking, industrie-vestiging in onze gemeente ver antwoord is. 't Is gelukkig nu weer rustig, Sinterklaas is weer geweest En je kunt normaal weer leven Na dit enerverend feest. Door de Soester bonnen-actie Steeg de spanning tot de top, Al wist ieder, dat de meesten Haalden toch een dikke strop. Ja maar.je kunt toch nooit weten Of je hebt geluk misschien, 't Is zo fijn een prijs te winnen, Denk eens aan die wasmachien 't Is niet gek zo'n bon te krijgen, Honderd pop, gewoon cadeau Eet-, ontbijt- of theeserviezen, Geef mij maar die radio. Als er 's avonds na de trekking Aan de voordeur werd gebeld, Vlogen allen van hun stoel op En werd naar de deur gesneld. Door de bonnen-actie was er Leven in de brouwerij, Ook al ging Fortuna dit keer Wederom Uw deur voorbij. Duizendtallen bonnen werden Elke dag opnieuw gebust En nu Sinterklaas voorbij is Is er bij U thuis weer rust. Duizendtallen bonnen kwamen Door die actie aan de man En daarmee werd weer bewezen, Dat j' in Soest best kopen kan E. VAN EEDEN. De industrialisatie. Daar de welvaart van Nederland niet meer los te maken is van de noodzaak tot industrialisatie, is onze medewerking daaraan alleszins gewenst. Dr. Vlak wijst er in het rapport op, dat een negatieve houding ten opzichte ,van industrialisatie de leeftijdsopbouw van de Soester bevolking ongunstig zal beïn vloeden. Indien de tendensen, die tot op heden ge constateerd werden, doorwerken, kan men verwachten, dat de leeftijdsgroepen bo ven de 50 jaar in 1970 minstens 27 pro cent van de totale bevolking zullen vor men. De Constellation „Arnhem" van de K.L.M. is Vrijdagavond als eerste machine ver trokken op de nieuwe luchtlijn Amster damSidney (Australië), de langste lijn van de K.L.M. De PH-TFD klaar voor vertrek op Schip hol. Dat de gemeente een uitzonderlijke woon functie heeft voor oudere leeftijdsgroepen is geen bezwaar, doch wel is het onge wenst, dat, door gebrek aan werkgele genheid, de jongere personen in zeer groot aantal gedwongen worden buiten hun woongemeente werk te zoeken, het geen tot gevolg heeft, dat zij zo mogelijk naar hun werkgemeente verhuizen. Mogelijkheden tot industrie-vestiging zijn in Soest genoegzaam voorhanden en vele gunstige factoren pleiten hiervoor. Bij een regelmatig voortgaande bevol kingsgroei zou in Soest in 1960 'n arbei ders-reservoir zijn van c.a. 3700 mannen en in 1970 van c.a. 4900. Er van uitgaande, dat er in de toe komst minder mensen werk kunnen vinden in de landbouw, de verzorgen de plaatselijke industrie relatief gelijk zal blijven en de meeste andere bedrijfs- klassen wel enige toeneming te zien zul len geven, is het wel duidelijk, dat er bij normaal voortgaande ontwikkeling vesti gingsmogelijkheden zullen zijn voor stu wende industrieën. De tendens van nivellering van de inko mens naar een lager niveau, doet ver wachten, dat de toeneming van de bevol king voor het belangrijkste deel in de ar beidersklasse zal plaats vinden. Voor de vrouwen ligt de zaak heel an ders. In industrie-gemeenten als b.v. Zui len en Jutphaas is de vrouwelijke beroeps bevolking veel geringer, hetgeen veroor zaakt wordt door het hoge percentage ge huwden van 25 tot 39 jaar, dat b.v. voor Zuilen 83,9 procent bedraagt en voor Soest 72.1 procent. Van deze leeftijds groep waren er in Soest 22.7 procent in het bedrijfsleven ingeschakeld en in Zui len slechts 14.4 procent. Een arbeidersreservoir van mannen en vrouwen is dus beschikbaar voor de in dustrie, terwijl verder de aanwezigheid van industrie-terein geen moeilijkheden meer oplevert. Het wordt wenselijk geacht, dat het ge meentebestuur de vrije beschikking heeft over een dergelijk industrieterrein en de plannen om het bouwrijp te maken en voor de aan te leggen toegangswegen ge reed heeft. De gunstige centrale ligging van de ge meente en de gemakkelijke bereikbaar heid van alle grote bevolkingscentra kan in een passende reclame worden uitge drukt. Contact met de Kamers van Koophandel, alsmede met het Economisch Technolo gisch Instituut is uiteraard van veel be lang. Het aantrekken van groot-industrie is, o.a. in verband met de conjunctuurdalin gen, niet aanbevelenswaardig en dr Vlak adviseert daarom middelgrote industrie ën aan te trekken. Zijn conclussies zijn, dat door de gelei delijke toeneming van de lagere inko mensgroepen het grootste deel van de Soester bevolking tot de arbeidersklasse kan worden gerekend. Verwacht kan dan ook worden, dat, indien geen werk gelegenheid ter plaatse wordt geschapen, een steeds groeiend aantal forensen zal worden gekweekt, waardoor het gevaar ontstaat van emigratie in de jongere leef tijdsgroepen en een nog verdere uitbouw van de oudere leeftijdsgroepen. Om de werkbehoevenden op te vangen zal de vestiging van stuwende industrie een oplossing bieden. Aan de eisen, wel ke voor industrie-vestiging worden ge steld, kan Soest voldoen. De industrialisatie behoeft voor Soest geen doel te zijn, doch middel, zodat het karakter van Soest niet behoeft te wor den veranderd of nagestreefd. De bijzon dere woonfunctie moet gehandhaafd en beschermd worden. Het is aanbevelenswaardig, dat het ge meentebestuur beperkte industrievesti ging bevordert en aan de plannen en voor bereidingen een concrete vorm geeft. Eén van de grootste hinderpalen bij de industrialisatie is echter het ontbreken van een riolering, waarover later meer. KONIJNENSLACHTING GAAT DOOR. De hond, die konijnen afslacht, gaat, on danks de intensieve jacht van politie en particulieren, rustig voort konijnenhou ders te beroven van hun dieren. Gedurende Vrijdag, Zaterdag en Zondag zijn weer een 10-tal konijnen doodgebe ten, op de Schoutenkampweg, Middelwijk straat, Anna Paulownalaan, Kerkstraat en Rembrandtlaan. De politie zet haar strijd tegen deze hond voort en maakt processenverbaal op te gen de hondenhouders, die, in strijd met de verordening, hun dieren los laten lo pen. Enige bewoners hebben hiermede reeds kennis gemaakt. Men zie verder de officiële mededelingen in dit nummer. DAME WERD DOOR HOND AANGEVALLEN. Donderdagavond, te kwart voor 11 uur, werd een dame op de Steenhoffstraat door een grote zwarte hond aangevallen. Zij sloeg op de vlucht en waarschuwde de po litie. Deze spoorde de eigenaar op. Deze, de heer Z., wonende aan de Steenhoffstr., ontving een procesverbaal. LEZING OVER TUBERCULOSE. Tuberculose is een besmettelijke ziekte. Zij vertoont een sluipend karakter en voordat men het weet heeft men het te pakken. De ziekteverschijnselen zijn meestal in het begin gering. Het is be langrijk, dat men iets weet omtrent het begin van de ziekte, hoe de ziekte zich verder in het lichaam kan openbaren en hoe tenslotte het lichaam kan worden on dermijnd. Belangrijker is het, dat de ziekte in vroeg stadium wordt ontdekt, en vóór duidelijke verschijnselen zich voordoen, dus in het stadium, dat men zich nog gezond voelt. Hoe deze gevreesde ziekte, welke bij vele patiënten een geneeslijke ziekte is, kan worden verkomen, wordt uitvoerig door dr J. Berghauser Pont, directeur van het Sanatorium „Zonnegloren", besproken in de bijeenkomst, welke de Volks-Univer- siteit Donderdagavond a.s. organiseert in het Oranje-Hotel. Men zie de advertentie in dit nummer. FILMAVOND N.R.V. Vrijdag 14 December houdt de afdeling Soest van de Nederlandse Peis vereniging haar eerste bijeenkomst in dit seizoen. In het Oranje-Hotel wordt door de heer C. H. Groen een interessante causerie ge houden, waarna twee films over Zuid- Afrika zullen worden vertoond. Mij zie de advertentie in dit nummer. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 POSTGIRO 126156 Wanneer ik iets in de melk te brokke len had zou ik er vorige week voor ge zorgd hebben, dat het P.V.O. muziekge zelschap voor ons gemeentehuis een auba de had gebracht, om dank en hulde te brengen voor zoveel voortvarendheid. De drukinkt, waarmee de ingezonden stukken in dit blad werden afgedrukt, was nog niet droog, of de mensen van de gemeente trokken er met zaag en bijl op uit en snoeiden de bomen, dat het een lieve lust was. Ruisend vielen de takken en voor de bewoners der lanen is het een genot weer wat meer licht en lucht te krijgen. Nu moet U niet denken, dat ik altijd het laatste woord wil hebben of het altijd be ter denk te weten, doch wat mij en de be woners van die lanen betreft, kunnen de snoeiers en hakkers het best nog een beetje „hogerop" zoeken. Hak voor mijn portie maar de hele kruin er uit wanneer het om een of andere reden niet moge lijk is die grote knotsen te vervangen door bescheiden boompjes. Wat ik alleen niet aardig vind is, dat men nu een aanslag op de armen en be nen van de dorpsgenoten doet, door des nachts al die kubieke meters afgehakte takken op de trottoirs te laten liggen. Wanneer het slechts een enkel hoopje of wat takken betrof, zou men mij na dit danklied niet horen, maar dit zijn com plete manshoge bergen, waarop in de af gelopen week heel wat ongezochte po gingen tot zelfmoord zijn begaan. Aan het einde van de werkdag worden de takken blijkbaar bij elkaar gebracht en in het donker vormen deze hopen niet geziene obstakels. Het zou nog wat geweest zijn, wanneer die hopen onder een lantaarnpaal werden geplaatst, maar het leek nu of juist de donkerste plekken van de laan hiervoor werden uitgezocht. Wanneer de mannen daar gevoedig voor zijn, zuilen hun oren de vorige week heel wat keren „getuit" hebben van de boze dingen, die over hun werden gezegd, hetgeen ik heel jammer vind nu zij zoveel voortvarendheid aan de dag hebben ge legd en zovelen terwille waren. H. OEKMAN. CONTROLE OP BEPLANTINGEN. De politie gaat dezer dagen weer controle uitoefenen op beplantingen nabij hoeken van wegen, zulks tot meerdere veiligheid van het verkeer. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, Van Weedestraat 3, op Woensdag- en Zaterdagmiddag, van 2 tot 4 uur. Dames glacé handschoen, huissleutel, bril, passer, portemonnaie met inhoud, bon nenboekje, alpinomuts, spiegel van auto, muntbiljet van 1.zakmesje, blauwe bal, twee muntbiljetten van 2.50, blau we wollen handschoentjes, bruine wollen rechter handschoen, herenpolshorloge, ro de plastic portemonnaie met inhoud, grij ze wollen kinderwant, wit-zwart hondje, tabaksdoos en brillenglas. VROUW LASTIG GEVALLEN. Een 28-jarige vrouw die Zaterdagmiddag op 't rijwielpad Soestduinen-Amersfoort reed, werd lastig gevallen door een onbe kend gebleven manspersoon. Zij herinner de zich blijkbaar de roemruchte daden van Kenau Simon Hasselaar te Haarlem en sloeg er meteen maar op los. Het ge volg was, dat de adspirant-aanrander op de vlucht sloeg, achtervolgd door de vrouw. Hij wist in de bossen te ontkomen. RUITEN INGEGOOID EN BETAALD. Bij een bewoner van de Schaepmanstraat werden onlangs twee ruiten vernield door onbekende personen. De daders heb ben echter de schade welke zij hadden veroorzaakt, vergoed. Grappig is, dat men niet weet, wie dit geld heeft gebracht. WIELRIJDSTERS REDEN ELKANDER AAN. Zondagavond had op de hoek Kerkpad- Raadhuisstraat een botsing plaats tussen twee jeugdige wielrijdsters. De 15-jarige jongedame B. kwam per rijwiel het Kerkpad af en in de Raadhuis straat reed de 17-jarige jongedame E. uit Amersfoort. Een botsing volgde met het gevolg, dat het Amersfoortse meisje met een hersenschudding naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort moest worden overgebracht.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1