Vhomuker Alleen bij ons Voor 1952 werden de spaarpotten aangesproken. Radio-toestel. 90 JAAR. MIDDELMAN £16.95 £17.95 f 18.95 Begroting 1951 nog steeds niet goedgekeurd. Maak de komende feestdagen gezellig HOEST? SOEST Kou-perikelen 1 Neem Wollen artikelen IN DE HOEK. de allernieuwste modellen VRIJDAG 14 DECEMBER 1951. 27« JAARGANG No. 95. SOESTERÓfiOURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 25 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 De Soester Raad bijeen. De school-tandverzorging komt. De Raad onze gemeente kwam Donder dagmorgen in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van de Burge meester. Wethouder De Haan en de heren Dorre- stein en Schimmel waren afwezig. Na de gebruikelijke opening vraagt de heer CLEMENS het woord. Spr. zegt ge constateerd te hebben, dat met de wensen van de raad door het college weinig re kening wordt gehouden. De raad heeft al eens meer verzocht geen belangrijke agenda te behandelen in dezelfde zitting, waarin ook de begroting wordt behan deld. Spr. stelt voor te besluiten deze ver gadering niet langer te laten voortduren dan tot 6 uur. De VOORZITTER stelt voor te 6 uur na der op dit punt terug te komen en stelt de behandeling van de agenda aan de orde. 1. Vaststelling van de notulen der verga deringen d.d. 5 en 16 November 1951. Zonder bemerking goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. a. Rapport van de Directeur van Gemeen tewerken inzake het snoeien c.q. rooien van wegbeplanting. b. Rapport van de Directeur van Gemeen tewerken betreffende het onderhoud van de Ringweg. c. Schrijven van de Directeur der N.V. Drinkwaterleiding-Maatschappij te Utr. inzake afsluiting waterleiding van huis percelen in de omgeving van het Hart. d. Schrijven van de Prov. Utrechtse Elec- triciteits-Maatschappij betreffende de sto ringen in de straatverlichting in de Ko- ninginnelaan en het complex Hartweg. e. Aanbieding diverse controle-rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Alle ingezonden stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 3. Verzoek van G. Beukhof te Maarssen om ontheffing van het verbod tot het op richten van een bedrijf (visbedrijf) in de kom der gemeente, met voorstel van B. en W. Het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken wordt goedgekeurd. 4. Voorstel tot het toestaan van een» extra crediet voor aanschaffing van een 5-tal schoolbanken ten behoeve van de openba re U.L.O.-school. Conform besloten. 5. Voorstel tot benoeming van de heer G. J. van Vleuten tot ambtenaar van de Bur gerlijke Stand. met een eigen of beter Telefoneer ons even of stuur ons een briefkaartje. Na enkele minuten zijn wij, indien ge wenst, bij U met een serie toestellen. KERKSTRAAT 29 TELEFOON 2938 Rode Hoestpoeders van Mijnhardt Woensdagavond, ruim half negen, Klonken marsen door Soest-Zuid; Lekker bij de kachel zittend Vroeg men af, wat dit beduidt? Een groot Culemborgs Muziekcorps Trok met vaandels door Soest-Zuid, Fijn gekleed in uniformen, Wat zag dót er keurig uit Deze Culemborgse mannen Gingen naar een goede vriend, Om hem hulde te gaan brengen, Die hij ruimschoots heeft verdiend. Het Muziekcorps „Pieter Avis" Kwam met dertig auto's aan, Om een fijne serenade Hier in Soest te brengen gaan. Hocke Hoogenboom, de Dokter, Vierde zijn verjaringsfeest, Want de Dokter, thans in ruste, Is al negentig geweest. Of die hoogbejaarde Dokter Wordt in Culemborg geëerd Dat bewees die serenade, Waarmee hij werd gefêteerd. Staande tussen zijn familie Op het Bosvijver-terras, Kon een ieder constateren: Dokter is geweldig kras. Prachtig klonken de koralen En de roffels van de trom. Massa's kijkers dromden samen, Die er wonen daar rondom. Fier stond daar de jubilaris, Mist en koude werd getart, Omdat die muziek de maat sloeg Van het Culemborgse hart De heer R. HILHORST zegt in principe gekant te zijn tegen een benoeming van gepensionneerden. Voor dit geval wil spr. een uitzondering maken. De heer BURGWAL ziet deze oplossing niet als een ontlasting van de afdeling Burgerlijke Stand, want de heer Van Vleuten deed als ambtenaar nog meer werk. Mevrouw POLET stelt voor deze aanstel ling van jaar tot jaar te doen en vraagt completering van deze afdeling door be noeming van een nieuwe ambtenaar. De VOORZITTER zegt, dat het sluiten van een huwelijk door een oudere ambte naar behoort te geschieden, in verband met diens levenservaring. Een nieuwe ambtenaar wordt voor genoemde afdeling benoemt. Het voorstel Polet wordt hierna verwor pen met 13-3 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 15 stemmen vóór en 1 blanco. 6. Voorstel tot het bouwen van woning wetwoningen te Soesterberg en wegen aanleg daarvoor. De heer SCHAAFSMA protesteert tegen de late toezending van de betreffende stukken. Spr. acht de woningen zeer be krompen en heeft respect voor de man, die elk jaar weer het halve procent jzal betalen, doch spr. hoopt, dat dit niet zal leiden tot afhankelijkheid. Spr. heeft verder bezwaren tegen de gedeeltelijke straataanleg. De huurprijs van 8. vindt spr. te hoog. De heer VAN WINDEN heeft eveneens bezwaren en dringt aan op een lagere huur. De heer BURGWAL, de heer OOMS en Mevrouw POLET laten ook bezwaren ho ren. Wethouder VAN ZADELHOFF zegt, dat het gemeentebestuur een te lage lening sloot, daar geen rekening gehouden werd met het bouwrijp ma,.ïn der gronden, renteverlies e.d. Het verhogen van deze lening kon pas Maandag j.1. plaats vin den. Om deze redenen kwamen de stuk ken te laat. De woningen zijn niet !bekrc*thpen zegt spr. en aanleg van de gehele \/eg kan he laas nog niet plaats vinden, f De huur is vastgesteld op grond van' Rijks-voor schriften, n.1. huurprijs van vóór de oor log plus 45 procent. Na langdurige discussie over de indeling der woningen en over toekomstige nieu we wegen stelt de VOORZITTER vóór in principe deze woningen te aanvaarden en het college te machtigen wijzigingen in 't bestek aan te brengen. Hierna volgen nog opmerkingen van ver schillende leden, waarna het voorstel wordt goedgekeurd. 7. Voorstel tot wijziging der primitieve begroting 1951. Conform besloten. 8. Voorstel tot wijziging van de controle regeling, als bedoeld in art. 265 bis en vlg. der Gemeentewet. Conform besloten. 9. Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen, t.w.: a. Aankoop van stroken grond voor ver breding van de Beetzlaan. Conform besloten. b. Verpachting van grond aan diverse personen. Conform besloten. c. Aankoop van een perceel grond nabij de Hartweg van E. Grift. Conform besloten. d. Verkoop van een perceel grond aan de Vinkenweg-Nachtegaalweg aan J. H. Grift. Conform besloten. 11. Vastelling ontwerpbesluit betreffende medewerking inzake aanvulling van de eerste inrichting en het aanbrengen van enige voorzieningen ten behoeve van de Chr. V.G.L.O.-school. Conform besloten. 12. Voorstel tot uitkering ineens van een bedrag van vijf gulden aan het gemeen- tepersoneel. Conform beslóten. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aangaan van een over eenkomst van grondruiling in verband met uitbreiding en begrenzing van het vliegveld Soesterberg. De heer BURGWAL verklaart zich tegen deze grondruil, omdat vanaf dit veld, in geval van oorlog, vliegtuigen zullen opstij gen om dood en verderf te zaaien over 'n weerloze bevolking. De heer OOMS zegt, dat hij hoopt, dat, in geval van oorlog, van hieruit vliegtui gen zullen opstijgen om de vrijheid van Nederland te beschermen. Spr. vraagt of de begrenzing van het vliegveld hiermede ten einde is. De VOORZITTER wijst er op, dat door deze grondruiling de gemeentegronden uitgebreid worden. Overigens blijkt, dat Defensie een apparaat in het leven heeft geroepen, waardoor coördinatie in deze zaken mogelijk is geworden. Conform het voorstel wordt besloten. 14. Voorstel tot wijziging der begroting 1951. (Verbouw bureau Gemeentewer ken). Conform besloten. 15. Besluit tot aankoop van twee percelen weiland aan de Maatweg van J. J. Brou wer en L. C. Kok. Na enige bespreking van de agenda afge voerd. 16. Besluit tot aankoop van een binnen ruimte nabij de Vinkenweg, Nachtegaal- weg en Beetzlaan van H. Horpsveld. Wordt eveneens van de agenda afgevoerd. De morgenvergadering is hiermede ten einde. In de middagvergadering kwamen de bedrijfsbegrotingen en de gemeente begroting voor het dienstjaar 1952 in be handeling. (Punt 10.) Zie vervolg blz. 2. Dr. J. HOCKE HOOGENBOOM 90 JAAR. Woensdag werd één onzer inwoners 90 jaar, een leeftijd, welke niet, zoals bij 100-jarigen, vermeldenswaard is, doch voor welke gebeurtenis wij ditmaal een uitzondering maken. Het is dr J. Hocke Hoogenboom, Vosse- velch^an 12, die tot zijn 77ste jaar arts en chirurg is geweest te Culemborg en daar zijn 50-jarig artsen-jubileum vierde, een zeer zeldzaam jubileum. In 1948 verhuisde de jarige dokter naar Soest, naar zijn dochter, wegens de slech te gezondheidstoestand van zijn echtge note en na het overlijden van Mevr. Hoc ke bleef de dokter hier en werd Soeste- naar. De banden met Culemborg verbrak hij echter niet geheel. Hij bleef tot op he den voorzitter van de Nutsspaarbank al daar en voorzitter van de commissie tot wering van schoplverzuim. Zijn verjaardag ging uiteraard niet onop gemerkt voorbij. Des middags te 3 uur had in hotel „De Schouw" een receptie plaats, welke zeer druk werd bezocht. Behalve de Soester vrienden van de jarige en bestuursleden van de Soester Sociëteit, kwamen zeer vele Culemborgers hun vroegere dokter opzoeken. Het werk van de jarige gedurende meer dan 50 jaar in Culemborg is veelomvat tend geweest en wordt hogelijk gewaar deerd. Dit kwam tot uiting in de vele toe spraken van o.a. de heer Donkersloot, oud- hoof d der school; de heer Van Bekum, oud-gemeente-secretaris; de heer Schef- fer, hoofd der Chr. School en de heer v. d. Bergh, bestuurslid van de Nutsspaar bank. De laatste overhandigde dr Hocke een herinneringspenning van de Nederl. Spaarbankbond, terwijl namens de vrien den en oud-patienten een fraai uitgevoerd album met aquarellen van Culemborg werd geschonken. De Culemborgse medaille-fabriek schonk de jarige de Jan van Riebeek-medaille, de tweede, welke, in de kader van de Jan Riebeek-herdenking Lte Zuid-Afri^' uitgereikt. Mede verscheen op deze receptie de 12- jarige Johan Jagers, de laatste baby, wel ke door dr. Hocke in Culemborg ter we reld werd geholpen. Des avonds, toen dr. Hocke met 70 gasten aan een diner in hotel „De Boschvijver" aanzat, kwam in 30 auto's de Culemborgse Harmonie „Pieter Avis". Het honderd man sterke corps was in groot tenue gekleed en bracht de jarige een serenade voor het hotel, een sympathieke geste, welke uiter aard indruk maakte. KERSTWIJDINGSAVOND. Wij maken U opmerkzaam op de Kerst- wijdingsavond in de Emmakerk, in de zelfde geest als die reeds enkele jaren is gehouden. Door declamatie, lezen van Bijbelgedeel ten en solozang wordt de aandacht gericht op het Kerstevangelie, terwijl er gelegen heid is voor samenzang, omspeeld door 'n tegenstem van een bugle (hoorn). Onze prijzen, door de laatste da ling op een abnormaal laag ni veau gekomen, maken dat moge lijk voor iedere beurs. Pr. gebloemde halfwollen Dekens 1-pers. 23.90, 1 17.90, 2-pers. 29.50 Zuiver wollen AaBe en Van Wijk-dekens, in twee- of drie kleurig 150/200 37.50 - 175/230 49.50 Gewatteerde Dekens ƒ42.50, ƒ41.50, ƒ34.50 Zelf breien, thans voordeliger dan ooit. Jumperwol in vele kleuren 100 gram 1.75 Sportwol, speciaal voor herentruien 2!l0 Super Babywol (Parley) 2.85 Jaegerwol, onvermengd 1.58 Zwarte sajet 1.75 BETER EN VOORDELIGER DOOR MIDDEL VAN TORENSTRAAT. 3-3a-3b TELEFOON 2424 SOESTERS IMKERS BIJEEN. De Soester bijen mogen in hun winter slaap zijn, de Soester imkers daarentegen komen regelmatig bijeen om hun kennis omtrent de bijen en alles wat daarmede verband houdt „bij" te houden en te ver groten. Woensdagavond waren de imkei's bijeen in restaurant „Zonneheuvel" en ditmaal was de heer Canisius uit Utrecht hun gast. Deze hield een causerie over „Bijen en Fruit". Het belang van een goede fruit-opbrengst, zowel kwantitatief als kwalitatief, is voor ons land groot en de honingbij heeft hier in een belangrijk aandeel. Het is de bij, die het allervoornaamste werk doethet stuifmeel opbrengt en de grondslag legt voor een gave vruchtvor ming. Voldoende volken moeten per H.A. boomgaard aanwezig zijn om een slechte bestuiving en een misvormig gewas te voorkomen. Niet alleen 5 bijenvolken per H.A. is voldoende. Ook 't met overleg be spuiten der bomen met de giftigen spuit- middelen gedurende bloeitijd en wind schermen om de bomen zijn noodzakelijk. Spr. zag niet graag, dat de fruitkwekers zelf imkers zouden worden, daar dan of de fruitteelt of het imkeren in het gedrang zou komen. Goede samenwerking tussen beide categoriën, waarbij de fruitkweker tegen vergoeding de bijenvolken in zijn bongerd krijgt, is noodzakelijk. ADVENTS-CONCERT. In de Oude Kerk werd Woensdagavond een advents-concert gegeven, waarvoor grotere belangstelling gerechtvaardigd was geweest. Het programma, bestaande uit werken van Joh. Seb. Bach, De Tesch en Böddecker, werd geopend met orgel-bespeling door Maarten W. Kooy, die daarna het Praeli- dium en Fuga van Bach op het orgel ten gehore bracht. De Koorvereniging „Excelsior" onder lei ding van Maarten Kooy zong hierna o.a. „Hoe zal ik U ontvangen". Te zwak werd dit werk ingezet, doch het koor herstelde zich later volledig. De sopraan Tineke van Raalte, begeleid door Maarten Kooy op clavecimbel, zong o.a. het Weihnachts Konzert, terwijl de solisten Kees Verhoeven en George Gar- dien, beiden fluit, een Sonate van De Fesch uitvoerden. De solisten traden zeer verdienstelijk op in dit Advents-concert en ook zij verdien den meer belangstelling. FOK- EN CONTROLEVERENIGING „SOEST". Woensdagavond kwam de fok- en contro le-vereniging „Soest" bijeen in hotel „De Gouden Ploeg", onder leiding van de heer P. G. Seegers. Betreffende de productie-gegevens van vee wees de voorzitter in zijn openings woord op de drie-weekse controle. Zou men een controle voor de volle honderd procent willen toepassen, dan zou een da gelijkse controle plaats moeten hebben. Het jaarverslag 1950 werd uitvoerig door de controleur der vereniging, de heer Maatman, toegelicht. Het bleek dat de productie van 1949 in 1950 niet ff Chocolade biscuits *olg van 250 gram 50 leid iegen met u.üb gëstegenTTïeT^eeï^ïïoora?- zakelijk te danken is aan de stijging van het vetgehalte bij de jongere generatie. De veehouders L. C. Kok en L. Dooper waren weer nummer 1 en 2 bij de hoogst gemiddelde opbrengst per koe. Van koei en onder de 5 jaar werden totaal 13 ere lijsten aangelegd. No. 1 werd de koe „Saartje" van P. G. Wantenaar met een opbrengst van 6200 k.g. melk, met een vetgehalte van 3.70 procent, in 308 dagen. Voor de 4-jarige koeien werden 5 ere lijsten aangelegd. Nummer 1 was „Nora" van A. P. v. d. Breemer met 'n opbrengst van 4749 k.g. melk, met een vetgehalte van 3.70 procent in 307 dagen. Van de 8 ere-lijsten van 2-jarige dieren werd no. 1 „Riek 7" van K. Lam, met een opbrengst van 4648 k.g. melk, 3.82 pro cent vet, in 308 dagen. In totaal werden 166 kalveren geregis treerd, waarvan 57 afkomstig zijn van eerste klas premiewaardige K.I.-stieren. Van 19 nakomelingen werd 'n uittreksel gemaakt. Daarbij waren er 14, die door de stieren in productie waren verbeterd. Bij -de nieuw aangekochte stieren bleek de productie in de afstamming zeer goed te zijn. DE IJSBAAN IS KLAAR. Heel hard hebben bestuursleden en leden van de Soester IJsclub gewerkt, met als resultaat, dat de ijsbaan aan de Eemstraat gereed is om het ijskleed van Koning Thialf aan te trekken. De dijken, die het opgepompte water moe ten tegenhouden, zijn goed verzorgd en worden regelmatig gecontroleerd. De verlichting is eveneens in orde gekomen en tegen de verwachting in is het bestuur er in geslaagd een klein pavilloen te hu ren, dat op de baan wordt geplaatst, zo dat er meer accomodatie zal zijn dan aan vankelijk voor het eerste jaar in de be doeling lag. Het ledental groeit nog gestadig. Zoals middels een advertentie in ons blad bekend gemaakt werd, worden de kosten van het lidmaatschap na 15 December verhoogd met een entree-geld. ROND DE ZUIDERZEE. Over „De kleur en fleur rond de Zuider zee" sprak de heer S. J. Bouma in Religie en Kunst, voor de leden van 't Nut. Na de opening door de voorzitter, de heer J. Andriessen, besprak de heer Bouma de schoonheid op velerlei gebied, welke rond de voormalige Zuiderzee te vinden was en langzamerhand verloren is ge gaan. De heer Bouma, die directeur is van het Zuiderzee-museum te Enkhuizen, wees er op, hoe dit museum veel van de ze folklore en historie heeft bewaard.. Met uitstekende lichtbeelden ondersteun de de spreker zijn boeiende causerie, die zeer leerzaam was. De heer Andriessen dankte hiervoor de spreker en spoorde de leden aan tot het houden van 'n excursie naar dit museum. Burgerlf|ke stand. GEBOREN. Dirk Jan, zoon E. Kuijper en E. van Til, Korenweg 6. Hubertus Maxi- miliaan Maria, zoon van H. F. M. Sloot haak en A. M. van Gijn, Lange Brinkweg 62. Klasina Jacoba, dochter van N. v. d. Molen en P. v. d. Hoorn, Gen. Winkel manstraat 4. Nicolaas Frederik Antonie, Die hond, of wat het ook wezen mag, die de laatste weken zo tekeer gaat onder ons langorig kleinvee, zoals dat geloof ik heet, is geen prettige makker, al kan het beest daar zelf ook niets aan doen. Ik vind het jammer voor de eigenaren, en ook met de konijnen zelf heb ik kassian. Met een doorgebeten keel wakker te worden lijkt me geen lolletje. Maar het beest komt, wat mij betreft, een jaar of zeven te laat. Wat heb ik in 1944 verlangt naar een beest als deze strotafbijter, die zo maar even mijn konijnen wilde doodbijten en ze dan liet liggen. In de oorlog had ik, zo als geloof ik het hele dorp, óók konijnen. Ik zocht me het spit in m'n rug naar „paardestekken", kreeg verstand van goed en verkeerd gras en roofde zonder gewetensbezwaren boerenkoolbladen. Voor die boerenkoolbladen had ik wel permissie, maar dat gold alleen voor de onderste bladen. Maar als je iedere dag „onderste" bladen plukt, zit je alras in de kruin van de plant en of dat de bedoeling van de eigenaar was, weet ik eigenlijk niet. Maar die boer had zoveel De beesten werden vet en rond, maar ie dere keer, dat ik ze in hun grote lobbes ogen keek, wist ik met zekerheid, dat ik er nooit toe zou komen ze te slachten. Ik wikte, maar de nood beschikte. Er kwam een dag, dat de knoop moest worden doorgehakt. Het was per slot van rekening toch te dwaas om konijnen te houden voor de „hoogste nood" en nu dia hoogste nood er dik en dik was, niet vol doende moed te kunnen opbrengen om ze te slachten. Na diepgaand overleg werd besloten al vast één konijn zo pijnloos mogelijk te offeren. Niet metéén, nee, morgen maar. 's Avonds ben ik nog een keer langs m'n hok gewandeld, heb m'n beestjes nog een keer aangekeken en ze aan m'n vingers laten snuffelen. Ik voelde me door en door beroerd. De volgende ochtend waren al mijn konij nen gestolen. 'Alle vier tegelijk, zonder dat een spoortje was nagelaten. Knippen netjes van de deurtjes, 't Was een „hond van een kerel" die me dat toen geflikt heeft en altijd kijk ik er nog een dorps genoot op aan. Om die geschiedenis met m'n eigen konij nen zei ik, dat die „hond" van nu zeven jaar te. laat komt. Wanneer hij en al m'n beesten de keel h doorgebe ten (en ze daarna had laten liggen), was ik het (on)dier dankbaar geweest. H. OEKMAN. Zie etalages. Zie etalages. Uitsluitend betere fabrikaten. SOEST, Soesterbergsestraat 30. BAARN, Brinkstraat 18. UTRECHT. Steenweg 67. Zie etalages. Zie etalages. zoon van L. v. Tricht en J. Smit, Braam- weg 16. Anton Pieter, zoon van P. J. Poolen en A. P. v. d. Berg, Bosstraat 37. Eleonora Geertruida Maria, dochter van H. R. Daatselaar en R. A. Kok, Kerkpad N.Z. 24. Alice Antonia José, dochter van D. Nap en A. E. M. J. Moons, A. Paulow- nalaan 32. Cornelis Hendrikus, zoon van C. H. Steendelaar en R. Rond, L. Brink- weg 50. Bernardus Johannes Joseph Ni colaas, zoon van Th. A. G. Noldus en J. E. Hendriks, Wilhelminalaan 26. ONDERTROUWD. J. C. J. Regnery, 30 jr., bakker, Nieuwerhoekplein 6 en J. E. Neijmanns, 18 jr., Nieuwerhoekplein 1. F. Wiss, 26 jr., fabrieksarbeider, Driftje 2 en J. Walet, 22 jr., Wieksloterweg O.Z. 27. G. H. van Ooijen, 27 jr., fabrieksarb., Molenstraat 107 en H. M. Wijnhoff, 24 jr., Schaepmanstraat 2. A. W. Endel, 41 jr., accountant, Regentesselaan 13 en A. Spar- reboom, 29 jr., Amsterdam. S. Detmers, 41 jr., kunstschilder, Julianaplein 1 en H. J. v. d. Bergh, 29 jr., Almelo. GEHUWD. Geen. OVERLEDEN. Jan van der Schagt, 79 jr., wednr. van G. van Ginkel, Soesterbergse straat 4. Geurtje Voskuilen, 78 jr., wed. van H. van de Loodijk, Nieuweweg 21. Maria A. E. v. Eldik Thieme, 77 jr., on gehuwd, Koninginnelaan 171. ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE V WE EDESTR 36» SOESTDIJK TEIEE.2702

Soester Courant | 1951 | | pagina 1