,4'*, De Soester Industrie. memukev 7 KËRS™iSl951 H. GRIFT 6 Zn. Alleen bij ons Wil Engeland stand ophouden? Oranje Hotel' Kerstgebak Kerstbrood f 16.95 f 17.95 £18.95 Banketbakkerij J* M* v* d* Oord voor Uw Kerstdiners. Nederl. Kunstharspcrserij Soesterberg. KAPTEIN MOBYLETTE VOOR Baarnsche Banketbakkerij SOEST JUGERS £01 RADIO IN DE HOEK. de allernieuwste modellen VRIJDAG 21 DECEMBER 1251. 27» JAARGANG No. 97. soe5ter|Toukant Verichtjnt lader* Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE: DBUKKEBM SMIT SOESTDLJK BUBEAU VOOB BEDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTBAAT 35 TELEFOON No. 2585 POSTGIRO No. 126156 De pogingen om de integratie van Europa te bewerkstelligen vlotten niet al te best. Wat er gebeurt, gebeurt schoorvoetend, langzaam, met vele voorzorgen en onder vele protesten en voorbehoud. Wat ener zijds ook wel te begrijpen is, want wan neer men vele eeuwen lang er op uit is ge weest de ander als concurrent te beschou wen en te behandelen, valt het niet mee zich in een jaar of vijf om te schakelen tot een vlot compagnonschap. Maar aan de andere kant is de eenwor ding van Europa een zaak, die niet al te lang meer kan wachten. Een verbrokkeld West-Europa past niet meer in 't schema van deze tijd. Op zijn best heeft het dan een toekomst als historische curiositeit, zoals wij op het ogenblik de republiek Andorra of het vorstendom Lichtenstein zien. Wel aardig maar iet of wat belache lijk. Dit zou dan nog een toekomst zijn beke ken door een rooskleurige bril. Veel waar schijnlijker is het, dat het als een rijpe vrucht Moskou in de schoot valt. Mede uit die overwegingen gaf Amerika steun. Een ander overweging was, dat het beter is een min of meer florerende klant te hebben dan iemand, die in dalles zit. Za kelijke overwegingen dus. Maar die zakelijke overwegingen brengen ook mee, dat men wenst, dat die steun zo aangewend wordt, dat ze het grootste ren dement geeft en een voorwaarde daarvoor is, dat wat er van Europa is overgeble ven één wordt. Economisch, militair en voor een deel ook staatkundig. De integratie op het gebied van kolen- en staalproductie is een voorbeeld van de economische, het Europese leger een voor beeld van de andere eenwording. Merkwaardig is, dat Engeland, zowel on der Labour als onder Churchill, bij beide zaken aan de kant blijft staan. Naar de Hoge Autoriteit van het kolen- en staalplan wil ze een waarnemer stu ren. Dat is tenminste nog wat. Doch het Engelse leger zal geen onderdeel worden van het Europese, wel is men bereid hier mede zeer nauw samen te werken; de At lantische vloot zal niet onder een Ameri kaanse Admiraal komen en het Ameri kaanse geweer komt niet in Engeland. Zulk een houding mag strelend zijn voor het Europese zelfbewustzijn, doch tegen over het ongelimiteerd aantal divisies dat Rusland kan opbrengen, kan Eisen- hower in West-Europa 28 divisies bijeen garen. Terwijl een geïntegreerd Europa b.v. over een jaar of tien zelf het huidige con- sumptiepeil zou kunnen verzorgen en zelfs verhogen, menen we aan ons natio naal bewustzijn verschuldigd te zijn al leen maar voor ons zelf te zorgen. De tegenstand in Duitsland tegen de deel name aan een Europees leger is sterk en duidelijk. Adenauer, die de deelname ver kopen wil en wel voor politieke conces sies, verliest er meer van zijn aanhang, aldus 'n vreemde tegenhanger van Chur chill vormend. Van de Scandinavische landen is Zweden buiten het Atlantische Pact gebleven. Denemarken 'was tegen een samenwer king op het gebied van de agrarische pro ductie en het aantal landen, dat tenmin ste nog iets doet aan eenwording, wordt zó klein, dat het eigenlijk nog kwalijk enig effect kan sorteren. RESTAURANT SOESTDIJK - TELEFOON 2038 Weer blijft een sterre stille staan En noodt ons naar een stal te gaan Om Christus te aanbidden. Opnieuw een stem: „Gaat heen en vindt In doek' en stro dit vorstenkind; God zond hem in Uw midden. Komt aarzelt niet, en ga tot Hem Die in een stal bij Betlehem Voor üw heil werd geboren. Een schaam'le stal werd Hem tot woon; Waar is zijn scepter, waar zijn kroon? Wie wil de roepstem horen Een wereld, die verloren is Een licht verbreekt de duisternis En duizend' engelenkoren Verkondigen met blijde stem, Dat in een stal bij Betlehem Uw koning werd geboren. Nu is die zelfstandigheid misschien heel vleiend en het nationale gevoel sterkend, maar daar staat weer tegenover, dat b.v. Churchill straks bij zijn bezoek aan Was hington met al zijn fierheid weer zal moe ten vragen om nieuwe dollarleningen, dat hij zal moeten praten over de aflossing van oude schulden, dat 'hij zal moeten wijzen op de zwakke staat van zijn beta- lings-balans. Maar in dat schuitje zitten we eigenlijk allemaal. Engeland is geen uitzondering op de re gel. Maar waarom dan niet met die ande re zwakke broeders geprobeerd er geza menlijk bovenop te komen. Onze gezamenlijke armoede in reëler dan onze voorbije glorie. Wij hebben nu nog, en niet eens zo lang meer, de keus van onze nationale zelfstandigheid te laten vallen en met elkaar tenminste ons Euro pees gezicht te behouden of stuk voor stuk in de ellende weg te zakken, waar bij het maar een heel schrale troost is te weten, dat we daar „zelfstandig" in te recht zijn gekomen. Na de oorlog, na de tijd van Canadezen en de Sweet Corporals deed een vreemd woord zijn intrede in onze taal, een woord dat een begrip van geheimzinnigheid aan duidde en het aanschijn van onze dagelijk se wereld zou veranderen. Het was het toverwoord PLASTIC en daaraan gekop peld Nylon. Een geheel andere groep vormen dé door zichtige bakeliet-artikelen, waaraan men zo gauw geneigd is de naam plastic te ge ven. Richting-aanwijzers voor automobie len b.v. zijn daardoor weer anders van samenstelling en zo- eist iedere opdracht veel technisch vernuft, uitgebreide proe ven en kennis van vele grondstoffen. Een opsomming van de verschillende ar tikelen welke hier worden gefabriceerd, kan een idee geven Van de mogelijkheden welke men in bakeliet heeft ontdekt: rij wielhandvaten, boubine-koppen, ketting- Een hoekje van do pcrserij Over de zegetocht van de Nylon als ver vanger van diverse stoffen en materialen is genoegzaam bekend, zeker bij de dames, die een vervolmaking van hun beenbe kleding vonden in de Nylonkousen, doch hierover willen we het nu niet hebben. Het is eigenlijk een tegenvaller voor ons, om, bij een bezoek aan de Nederlandse Kunstharsperserij te Soesterberg, te ver nemen, dat plastic niet nieuw is, doch een verbetering en een veraangenaming van bepaalde thermo-plastische materialen, welke allang bestonden. Verwant aan de thermo-plastische mate rialen zijn de thermo-hardende materia len, waarvan U, lezer, de vele producten reeds lang gebruikt, n.1. het Bakeliet. Bakeliet gebruiken we in duizend-en-één artikelen in ons dagelijks leven en we zijn er aan gewend geraakt, zó gewend, dat we nimmer stil zouden staan bij de oor sprong van dit materiaal als we niet met Bakeliet geconfronteerd werden, zoals wij in een Soester industrie, de Nederlandse Kunstharsperserij te Soesterberg, aan de Montgomeryweg. Thermo-hardende materialen worden hier verwerkt tot producten, die onder de verzamelnaam bakeliet vallen, doch met deze aanduiding zijn we er niet, hetgeen ons wel bleek uit de toelichtingen, die de directeuren, de heren Rijnders Sr. en Jr. en hun technici ons verstrekten. Deze industrie is een z.g. loonperserij, hetgeen zeggen wil, dat zij niet zelf pro ducten op de markt brengt, doch in op dracht van vele industrieën, artikelen maakt of onderdelen fabriceert, welke door andere industrieën in hun fabrikaten worden verwerkt. Deze industrie heeft zich daarbij een naam verworven in het maken van bake liet van zeer veelsoortige samenstelling, om daarmede te voldoen aan vele speciale eisen, welke de opdrachtgevers stellen. Een asbakje van bakeliet wordt op dezelf de wijze gefabriceerd als een rollager, doch het is begrijpelijk, dat het laatste artikel veel harder moet zijn, tegen slijta ge bestand en zelfs schokproef moet zijn. Dat de rollagers, welke hier gemaakt wor den, ook nog zelfsmerend zijn, is een wel kome aanvulling, die de opdrachtgever gaarne accepteert. De veelvoud van artikelen, welke hier ge fabriceerd worden, zijn van zeer uiteen lopende aard en hebben dientengevolge ook verschillende eigenschappen. De waterleidingmaatschappijen bestellen hier b.v. hun waterfilters, doch deze wa terfilters moeten uiteraard waterbesten dig zijn en vragen dus weer een andere samenstelling dan het asbakje of rollager. Men kan zeggen wat men wil maar bliftt op het gebied van Brom fietsen toch nummer 1. Wilt U inlichtingen Wendt U dan tot Krommeweg 28 - Telefoon 2870 Agent GAZELLE, HUMBER en AMSTEL RIJWIELEN. TAstrn" - Soest. isolatoren, sigaretteri-standaards, roos ters in gasmeters, handgrepen voor alle mogelijke machines, apparaten-knoppen, alle mogelijke electrcf-technische artike len, richtingaanwijzer^, handgrepen voor ketels, slagroom-molens, bloemvaasjes, electrische gasaanstekers, electrische broekenpersen, naaimachine-lampjes, iso lerende bekleding voor electrische lastan- gen, reservoirs van koffiemolens enz. enz. De fabricage van al deze verschillende ar tikelen geschiedt in de perse rij. De grond stoffen voor het bakeliet zijn Venol-har- sen voor de techno-electrische artikelen, de Ureumharsen voor vele andere voor werpen en de Melamineharsen, welke ge bruikt worden voor bakeliet, waaraan bij zondere eisen worden gesteld. Deze harsen komen in poedervorm uit verschillende landen in Soesterberg aan. Het zijn kunstharsen, welke niets gemeen hebben met de bruine kleverige substan tie, welke men in dennenhout aantreft. en naar Buigem. Grothestr. 57 Telefoon 2835 De Venol-hars wordt uit steenkoolteer ge distilleerd en gekookt met Formaline. De voorwerpen hieruit gemaakt zijn donker van kleur en niet geschikt voor drinkge rei, wegens de lucht die dit materiaal heeft. Het eigenaardige is, dat de stoffen, welke bij deze harsen wordt gevoegd, de eigen schappen van het te fabriceren artikel be palen. Normaal bakeliet heeft 50 °/o zaag meel als grondstof, doch speciaal hard- bakeliet wordt weer met andere neven grondstoffen gemengd. In de perserij staan elf persmachines, waarin zich matrijzen van het te maken voorwerp bevindt. In deze matrijzen gaat een bepaalde hoeveelheid poederachtige grondstof, welke, onder hoge druk en gro te hitte, gedurende een bepaalde tijd ge perst wordt. Met 15 tot 50 ton druk wordt de poeder in enige minuten omgezet in keiharde artike len, welke daarna nog een behandeling moeten ondergaan in een andere afdeling, waar gepolijst en geslepen wordt. De zich daar opstapelende veelsoortige artikelen gaan dan door naar de expeditie om verpakt en verzonden te worden. In twee ploegen wordt in dit bedrijf, van 's morgens 6 tot 's avonds 12 uur, door 35 man gewerkt en zij werken mede tot de bloei van deze interessante industrie, wel ke nog voor veel uitbreiding vatbaar is. OUDERAVOND MARIASCHOOL. De Mariaschool hield Vrijdagavond de jaarlijkse ouderavond. De grote belang stelling, welke hiervoor bestond, uitte zich in 'n levendig contact van de ouders met de leerkrachten, waarna, in de gymna stiekzaal, door de heer A. J. Grijpma te Enschede een causerie werd gehouden over „School en Beroepskeuze". Alvorens de heer Grijpma deze causerie aanving, gaf de heer G. Nijhuis een overzicht van het wel en wee van de school. In het afgelopen jaar werden 34 leerlingen afgeleverd, waarvan er 18 over gingen naar de U.L.O.-school, 1 naar de Middel bare Handelsschool, 1 naar een Semina rie, 2 naar een Ambachtsschool en 6 naar een Huishoudschool. Zes leerlingen waren vrij van leerplicht. De Mariaschool telt thans 357 leerlingen, hetgeen een overbezetting veroorzaakt in verschillende klassen. De eerste klas telt niet minder dan 62 leerlingen, terwijl an dere klassen, leerlingen-tallen hebben van 51, 44, 43, 42 en 29. Aan de Minister is een 9e leerkracht ge vraagd, doch dit verzoek is niet ingewil ligd. Het volgend jaar zal het aantal leerlingen nog groter zijn, hetgeen tot het nemen van maatregelen dwingt. Het ge middelde leerlingental op de drie peil data, 16 Januari, 16 Maart en 16 Septem ber was 344, hetgeen twee leerlingen te weinig is voor toewijzing van een nieuwe leerkracht. Voor aansluiting aan het middelbaar on derwijs zullen vier leerkrachten de des betreffende leerlingen op het vereiste peil brengen. Op 1 October j.1. bestond de Mariaschool 30 jaar en was de heer H. van Schalkwijk 30 jaar onderwijzer aan deze school. Spr. hoopte, dat het de heer Van Schalkwijk gegeven mocht zijn nog vele jaren zijn beste krachten aan de school te geven. S.P.S.V. IN V OLLE YB AL-TOU RNOOI. Het volleybal-team van S.P.S.V. nam deel aan 'n Politie-volleybal-tournooi te Amers foort. De Soestenaren wonnen de le prijs in hun poule en werden in het eind-klas sement als 5e gerangschikt. VRIJWILLIG VERZEKERDEN GAAN MEER BETALEN. Het ligt in de bedoeling van het Amers- foorts Ziekenfonds de premie van de vrij willig verzekerden met 5 cent per week te verhogen. Voor de verplicht verzekerden is een ver hoging ingegaan van 3.6 °/o tot 3.8 JIJÜIIIHl KERKSTR.3 TEL.2786 wenst U gelukkige KERSTDAGEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, Van Weedestraat 3, op Woensdag- en Zaterdagmiddag, van 2 tot 4 uur. Vulpen, 3 planken, sleuteltje met Indische cent, herenhoed, vulpotlood, 2 muntbiljet ten van 1.rode wollen want, kinder schoen, school-etui, glacé handschoen, kin derwantje, trainingspak, actetas m. brood, herenrijwiel, rechter glacé handschoen, beige shawl, kruisje, achterklep van aan hangwagen, kinderwant, tasje met inhoud, groene das, kinderwant, schroevendraaier, blauw kinderjasje, groene shawl, hand schoen, riem. MILITAIREN SNOEPTEN. Vrijdagavond te 7 uur overliep de kiosk houder aan de Soesterbergsestraat een drietal militairen, die snoep uit zijn kiosk meenamen. De politie werd gewaar schuwd, terwijl de militairen aan de praat werden gehouden. Deze waren niet erg praatgraag en toen de politie kwam, wa ren zij in de richting Soesterberg ver dwenen. Zij werden door de politie inge haald en verhoord. Zij zijn aan de Mare chaussee te Soesterberg overgeleverd. KOFFIEBON AANGEWEZEN. Bon 524 Algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon blijft geldig tot en met 5 Januari 1952. Het rantsoen moet dienen voor zes we ken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal op 31 Januari 1952 plaats hebben. GEEN KERSTBOMEN UIT DE BOSSEN. Uiteraard is het nog steeds verboden om in de Soester bossen een Kerstboom om te hakken. De politie let in het bijzonder dezer dagen op dergelijke diefstallen. Burgerll|ke stand. GEBOREN. Jacobus Cornelis Matthijs, z. van C. P. Merts en C. M. Vegten, Gen. Winkelmanstraat 23. Maria Catharina, d. v. C. P. Merts en C. M. Vegten, Gen. Winkelmanstr. 23. Richard Frederik Flo- rentinus, zoon van F. A. Langen en J. J. M. Muller, Soesterbergsestraat 158. Maria Antonia Andréa, dochter van H. Lensink en A. v. d. Valk, Luit. Koppenlaan 4. Ber- nardus Johannes Maria, zoon van B. ,J. Leliefeld en M. Kok, Korte Brinkweg 25b. Josephine Albertine Johanna Lena, doch ter van H. Kooij en M. E. van Meerendonk, Klaarwaterweg 66. Eize Johannes, zoon v. E. J. Leertouwer en G. van Brummelen, Verl. Talmalaan 21. Arendina Mina Hen- Tot een van de gebeurtenissen, welke ik m'n leven niet zal vergeten, behoort die, welke voorviel in een Kerstweek nu al jaren en jaren geleden, toen ik als junior- lid van een voetbalvereniging toestem ming kreeg de „Kerstclubavondvoor ou dere leden bij te wonen. Waar ik dat mee verdiende is een apart verhaal. Ik had horen vertellen, dat er met „vlot bruggen" en „pandoeren" Kerstprijzen te winnen zouden zijn. Noch van vlotbruggen noch van pandoeren had ik enige notie, doch stapte door de kou naar het clublo kaal, blij, dat ik bij de „sterren" mocht komen. Dat er op die clubavond van allemaal gro ten gekiend zou worden, had ik niet kun nen denken. Kienen deden hoogstens m'n jongere broertje en zusje en toch zeker geen grote mensen, laat staan voetbalhel den. Maar er werd wél gekiend en van kienen had ik wel een beetje kaas gegeten. Er komt wel geen kunde aan te pas, maar wie weet, misschien voelde ik me juist daardoor groter worden. Het toeval was mij gunstig en nog voel ik m'n vreugdestemming, waarin ik, in één lange ren, naar huis ben gevlogen, met 'n hard bevroren konijn stijf onder m'n ar men, en het was een Kerst om niet te ver geten. Nu heeft vorige week de Hoge Raad uit spraak gedaan, dat „kienen" bij de wet is verboden, omdat het onder hazardspe len valt. Hoe U hierover ook denkt, het is in ieder geval prettig te weten, dat er over ons ge waakt wordt. Géén gevoetbalpool, géén roulette, géén gekien. We moeten loepzui vere mensen blijven. Maar, hoorde ik kort geleden niet iemand zeggen, dat de Overheid, die zo waakt ovei ons moreel, de zwakkeren wel wat erg in de verzoeking brengt met een belasting wetgeving, die sommigen er toe brengt of verplicht er 2 „geweten" op na te hou den. Eén voor privé gebruik en één ter hantering van belastingzaken H. OEKMAN. Zie etalages. Zie etalages. Uitsluitend betere fabrikaten. SOEST, Soesterbergsestraat 30. BAARN, Brinkstraat 18. UTRECHT, Steenweg 67. Zie etalages. Zie etalages. ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE v.WE EDESTR36* SOESTDIJK TELEF.2792 drika Aleida, dochter van A. Altena en H. v. d. Broek, Koninginnelaan 59. Willem Gijsbertus, zoon van H. H. van Velzen en J. C. v. d. Walt, Beetzlaan 92. Cathari na Geertruida Maria, dochter van W. van Dorrestein en P. C. Beemer, Postweg 51. Ria Christina, dochter van H. Starink en H. C. van Etten, Nieuweweg 39. Merian Anneliesje, dochter van A. W. Korndewal en A. M. Schneider, Gen. Spoorstraat 54. Beatrix Ellen, dochter van P. A. Kokelaar en A Schutz, Steehoffstraat 79. Ingrid Margareth, dochter van G. Roelofsen en G. Broek, Bosstraat 179. ONDERTROUWD. Geen. GEHUWD. W. Laseur, 24 jr., slager en G. Muis, 23 jr., Soesterbergsestraat 20a. J. Ramselaar, 26 jr., schoenmaker en A. van 't Klooster, 23 jr., Molenstraat 112. D. de Wit, 70 jr., zond. ber. en A. de Vrije, 61 jr., Amersfoortsestraat 50. W. Asjes, 29 jr., matroos en G. Veldhuizen, 22 jr., Wieksloterweg W.Z. 15. OVERLEDEN. André L. W. Oosten, 9 mnd. Kerkstraat 21b. Aarnoud C. Westveer, 74 jr., geh. met P. M. Verhulst, Wald. Pyr- montlaan 41. KERKPLEIN 4 TELEF. 2591

Soester Courant | 1951 | | pagina 1