R.&S. Soest voorheen en nu, Radio -apparaat. VENEMA Buitengewone Opruiming Eerst sparen, dan een huis. SOEST IN DE HOEK. 2 JANUARI hu Heren- modeartikelen. Burgerlijke stand. :PHILIPS'j SERIE VRIJDAG 28 DECEMBER 1951. 27e JAARGANG No. 98. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrij dag. Abonn. per kwart, f 1.75 - per post f 1.95 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 DE SOESTER WINKELSTAND. De historische ontwikkeling van onze ge meente, welke wij reeds in enige artike len hebben besproken, heeft ook belangrij ke invloed gehad op het winkelwezen in Soest. Soest was van oudtijds een boeren dorp, waarin de middenstand zeer onbelangrijk was, dank zij de zelfverzorging op veler lei gebied. De middenstand werd toen hoofdzakelijk gevormd door ambachtslie den, die meer of minder in het boerenbe drijf woren ingeschakeld, alsmede hoef smeden, timmerlieden en metselaars. Het winkelbedrijf was onbelangrijk en de inkopen van niet-dagelijkse behoeften werden gedaan in Amersfoort, waarheen op marktdagen een grote trek was, terwijl de marskramers met hun verscheidenheid van koopwaar de Soester hofsteden be zochten. Toen de stroom van immigranten kwam, bestond hier een winkelapparaat, dat niet op een burgerbevolking was ingesteld. Hier lag dus een kans voor de kleine win kelstand om zich in het winkelbedrijf een bestaan te scheppen, een kans, die wat de dagelijkse behoeften betreft, overmatig is aangegrepen. De verscheidenheid van woonkernen en de gunstige ligging van grote bevolkings centra met een uitgebreid winkelapparaat in de directe omgeving hebben de ontwik keling van een middenstand, die ook bui ten de dagelijkse behoeften zijn diensten bood, belemmerd. Normaliter zou een gemeente, die reeds ver de 20.000 zielen heeft overschreden, zich in zijn verzorgingsapparaat hebben aangepast aan de mogelijkheden, die in het algemeen in een gemeente met een dergelijke bevolkingsconcentratie geboden worden. Soest herbergt zijn bevolking echter in en om verschillende kernen, waarvan de winkelstand eikaars territoir niet of slechts in geringe mate bestrijkt en een zelfstandige positie inneemt. De winkelstand is gebasseerd op de wer kelijke bevolkingssterkte van de betrok ken kern en ontbeert de mogelijkheden, die voortvloeien uit een bevolkingscon centratie en uit de voorziening van het omliggende gebied. Het is daarom een grootse taak voor de plaatselijke middenstand om het in kwa liteit, prijs en keus op te nemen tegen de winkels van de omliggende steden. In het rapport van dr Vlak wordt, bij de beschouwing van het winkelapparaat, Soest verdeeld in twee kernen, n.1. Soest met Soest-Zuid en Soestdijk, waarbij de scheidingsgrens is getrokken door de Dal- weg. Soestduinen en Soesterberg zijn in de hierna volgende cijfers niet begrepen. Het cijfermateriaal tekent de Soester mid denstand ten voete uit. Het geeft tevens aanleiding tot bepaalde conclusies, die de moeilijke situatie ter plaatse in verschil lende branches bevestigen. Het aantal kruideniers bedraagt in Soest- begiDt de F. C. KU1JPERSTRAAT, in Overhemden, Sokken, Dassen enz. enz. Dames en Heren Regenkleding in Eg. linnen, Tweed, Loden, Gabardine. Speciale Januari-aanbleding in Dames- en Heren-maatkleding. Vraagt offerte. 't Zou toch werk'lijk niet zo gek zijn, Zegt Minister In 't Veld, Als de jeugd besef gaat krijgen Van de waarde van het geld. Laat de jeugd wat meer gaan sparen, Zuinig sparen enzovoort; 'k Vraag mij af waar ik dat liedje Al eens eerder heb gehoord. Ja maar, zegt nu de minister, Neem een varken bij je thuis; Zo'n varken waar je in kan sparen En dan spaar je voor een huis. Als je huwbaar bent geworden Kom je met 't gespaard bedrag En natuurlijk ook een beetje Optimisme voor de dag. Daarom jongens, meisjes, sparen, Heus dan heb je vast succes, Ook al gaan de ijscomannen En de snoepvrouw op de fles. Elke cent dat is er eentje, Je weet dat vlijt en zuinigheid Huizen bouwt gelijk kastelen, Dat geldt ook voor deze tijd. Jeugd ga sparen voor een woning, Maar als ik me niet bedrieg, Vroeg begonnen, veel gewonnen, Dus begin vastin de wieg. dijk 32 en in Soest 15. De groentehandela ren tellen respectievelijk 20 en 15 verte genwoordigers, waaronder respect. 8 en 4 handelaren zijn begrepen, die geen winkel drijven, doch meetellen om tot een consu menten-gemiddelde te komen. Het aantal slagers bedraagt resp. 14 en 9, het aantal bakkers 23 en 18, terwijl de si garenwinkeliers zijn vertegenwoordigd door 18 en 12 winkels. Manufacturenwinkels zijn er 15 en 6, kappers 16 en 9, in modeartikelen hande len 8 en 2 winkeliers. Op het gebied van huishoudelijke artike len, waaronder ook vallen de winkels in meubelen, electriciteits-artikelen, rijwie len, kinderwagens, lederwaren en drogis terijen, bestaan in onze gemeente 62 en 35 zaken. De winkels, die bloemen, boeken, horloges, fotografische artikelen en kunst artikelen verkopen zijn met 21 en 12 stuks vertegenwoordigd, terwijl nog 5 en 6 win kels geteld zijn, die onder de rubriek „Di versen" vallen. De recapitulatie geeft 't volgende te zien: Soestdijk - Soest Voedings- en genotmidd. 137 94 Kleding enz. 45 20 Huishoudelijke art. 62 35 Culturele behoeften 21 12 Diversen 5 6 270 167 In percentages uitgedrukt is dit: Soestdijk - Soest Voedings- en genotmidd. 50.7 56.3 Kleding e.d. 16.7 12 Huishoudelijke art. 22.9 20.9 Culturele behoeften 7.8 7.2 Diversen 1.9 3.6 Het zielen-aantal der beide wijken werd berekend op resp. rond 11.500 en 7000 zielen, hetgeen betekent, dat het consu menten-gemiddelde in Soestdijk 42 en in Soest 41 bedraagt. In 1930 bedroeg het aantal winkels 264 op een bevolking van 13893 zielen en bedroeg het consumentengemiddelde dus 52. In vergelijking met andere gemeenten is dit gemiddelde niet rooskleurig. 1930 1948 Baarn 44 53 Zeist 46 58 Driebergen 47 55 Doorn 43 61 Soest 52 49 Soestdijk 42 Soest met Soest-Zuid 41 De conclusie hieruit is, dat het aantal win kels nog sneller is toegenomen dan de be volking, anders gezegd, dat de midden stand op een grotere en snellere groei ge rekend heeft dan het geval is geweest. Het gemiddelde in 1930 stak zeer gunstig af voor Soest ten opzichte van andere ge meenten en terwijl in die gemeenten de aanpassing van het winkelapparaat zo ge leidelijk verliep, dat een hoger consumen tengemiddelde en dus betere bestaans voorwaarden werden bereikt, heeft in Soest een ongebreidelde vestiging het te gengestelde veroorzaakt. Vooral op het gebied van voedings- en genotmiddelen spreken de cijfers een dui delijke faal wanneer men vergelijkingen trekt met andere gemeenten. Het consumenten-gemiddelde in deze branche is in Baarn 100, in Zeist 114, in Driebergen 110, in Doorn 150, in Soestdijk 84 en Soest met Soest-Zuid 74. Dr. Vlak concludeert hieruit, dat er in Soest een overbezetting van winkels is. Opmerkelijk is in Soest de toeneming van winkels in huishoudelijke artikelen, ter wijl in Soest-Zuid op het gebied van kle ding een aanzienlijk geringere voorzie ning aanwezig is. Uit het feit, dat de boekhandel niet als zodanig zelfstandig kan bestaan, conclu deert dr VlSk een geringe behoefte op cultureel gebied. Zijn verdere conclusies zijn, dat het ge meentebestuur winkelvestiging moet te gengaan (bij de Nieuwbouw op 't Hart zijn met het oog hierop reeds geen nieuwe winkels geprojecteerd), tenzij door aan was van de bevolking een aantal winkels economisch toelaatbaar is. Overige handel. In 1947 waren in Soest 474 mannen en 49 vrouwen in de overige handel werkzaam, waarvan 165 mannen en 18 vrouwen als forens, terwijl er slechts 22 mannen en 1 vrouw werkforens waren, zodat in de handel, voorzover niet in winkels gedre ven, 331 mannen en 32 vrouwen hun be staan vonden. In de branche voor zaden en landbouw werktuigen zijn er 16 bedrijven, terwijl 5 bedrijven benzine en olie verhandelen. Een zeer ruime voorziening wordt ge waarborgd door 18 brandstoffenhande- laren. De autohandel met 10 bedrijven kan geacht worden van meer dan plaatse lijke aard te zijn, want de handel in 2e hands wagens is hier niet onbelangrijk. De handel in lompen en afbraak telt zes bedrijven. De overige handel heeft een overwegend plaatselijke verzorgende functie en dr Vlak verwacht niet, dat zich in Soest een handelsbedrijf zal ontwikkelen dat buiten de plaatselijke sfeer zal treden. (Wordt vervolgd.) ZE GOOIDEN MET DAKPANNEN. Vier Soester knapen, drie van 17 jaar en één van 14 jaar oud, hebben hun Kerstva- cantie wel bijzonder slecht gebruikt. Zij zagen Woensdag een 12-jarige jongen op de Ferdinand HuycKlaan lopen en be kogelden hem metdakpannen. De jongen trachtte de projectielen te ontdui ken, doch werd door meerdere dakpannen geraakt. Hij was vlak bij de ouderlijke woning, waar hij uiteraard een veilig heenkomen zocht. Daar zakte hij ineen en geraakte bewusteloos. De politie spoorde de vier „ferme knapen" met bekwame spoed op en op het politie bureau vielen er zeer harde woorden, wel ke veel indruk maakten, waardoor nog meer gepleegde kwajongensstreken bekend werden. NARIGHEID OM SLACHTKIPPEN. Een inwoner, die slachtkippen te koop aanbood, kwam, toen hij de koper zijn Kerstbout wilde leveren, tot de minder aangename ontdekking, dat zijn jeugdig broertje de kippen reeds had verkocht te gen een derde van de gangbare prijs. Mis schien wil de koper, begrip tonende voor deze „handel", de kippenhandelaar nog iets vergoeden. VROUWEN ELECTR. VERENIGING. In de zaal voor Christelijke Belangen te Baarn, die voor deze gelegenheid in Kerst sfeer was gebracht, hield de N.V.E.V. afd. Eemland haar Kerstmiddag. Een honderdtal leden hebben genoten van een gezellig Kerstprogramma, afwisse lend ernst en scherts, verzorgd door Mevr. Jo Linthorst en Dick Rector met z'n meis jeskoor „De Trekvogels", Jo Linthorst droeg o.a. gedichten van Ade- ma van Scheltema voor. Deze jonge, lief tallige en zeer begaafde actrice oogstte veel bijval, terijl ook Dick Rector met zijn „Trekvogels" zijn zelf gecomponeerde Kerstliederen met een hartelijk applaus beloond zag. Ook als „Mr. Koverto", de goochelaar, had hij veel succes. Deze geslaagde middag heeft er toe bij gedragen de leden der vereniging op te monteren, hetgeen in deze moeilijke tij den wel eens nodig is. NATUURBAD GEEN IJSBAAN. Het Bestuur van de Stichting Soester Na tuurbad heeft besloten om, nu er in Soest weer een ijsclub bestaat, die een aan de eisen voldoende ijsbaan exploiteert, het natuurbad niet meer als ijsbaan open te stellen. De torpedobootjager „Piet Hein" zal bin nenkort H. M. „Jan van Galen" aflossen in de Koreaanse wateren. BELUISTER DE NIEUWJAARS-UITZEN DINGEN MET EEN PRIMA KERKSTRAAT 29 TELEFOON 2938 HELPT U DIRECT. DIEFSTAL VAN LOOD. Een 19-jarige Soestenaar werd door de politie aangehouden, omdat hij lood had gestolen van „Zomers Buiten" te Soest duinen. KERSTMIDDAG NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Door de afd. Baarn-Soest van de Ned. Ver. van Huisvrouwen werd een bijzonder ge slaagde Kerstviering gehouden. Na een welkomstgroet van Mevr. Braat bracht de vroegere presidente, mevr. Van Reenen, op gevoelvolle en eenvoudige wij ze de betekenis van de Kerstviering naar voren. Mevrouw Haasse vertolkte op zeer mu zikale wijze op de vleugel een choraal van Bach. De spreekster van deze middag was me vrouw Hegeman-Verheyen. Zij wist de vele aanwezigen zeer door haar voor dracht te boeien. Ook na de pauze werd Mevr. Hegeman met aandacht gevolgd, ó.a. in „Het bloe- menverkoopstertje". Nadat de dames Gaasenbeek en Smit nog een duet, een eigen compositie van Mevr. Haasse, hadden gezongen, alsmede een étude en prelude van Chopin, besloot het koor, aan de vleugel begeleid door de pre sidente, Mevrouw Kapteijn, met „Stille Nacht, Heilige Nacht" en een deel van de Kerstcantate, welke reeds bij de aanvang van het vocale gedeelte werd gezongen. Vermeld dient nog te worden, dat de de coratie van de zaal door de N.V.V. en de V.E.V. tot stand was gekomen, die ook gezamenlijk voor de Kerstboomversiering hadden gezorgd. VERNIELZUCHTIGE ONBEKENDEN. In de nacht hebben enige vernielzuchtige passanten in de F. C. Kuijperstraat het ijzeren raamwerk van een zonnescherm van de firma De Kruyff vernield. STROPER AANGEHOUDEN. Jachtopziener Van Hummel heeft op het terrein van de Waterleiding Maatschappij een stroper betrapt op het zetten van strikken. Meerdere strikken werden hier bij in beslag genomen en uit het veld ge haald. TOEPASSING WOONRUIMTE WET. Als uitvloeisel van een uitvoerige bespre king, gehouden tussen gemeentelijke au toriteiten betrokken bij de toepassing van de bepalingen der woonruimewet in de gemeenten Amersfoort, Soest, Hoevelaken, Hoogland, Leusden, Woudenberg en Stou- tenburg en een vertegenwoordiger van het provinciaal bestuur te Utrecht, zijn een aantal richtlijnen opgesteld, welke door deze autoriteiten in den vervolge in voren genoemde gemeenten bij de toepassing van woonruimte zullen worden gevolgd. Dezer richtlijnen zijn: a. In het algemeen dient de woongemeente voor woonruimte te zorgen. b. Het introuwen bij de ouders wordt al leen toegestaan aan een ter plaatse wo nende zoon indien de woonruimte, ter be oordeling van de plaatselijke autoriteiten, zich daartoe leent en tegen door betrokke nen te stellen waarborgen, dat binnen 5 jaar geen andere woonruimte wordt ge vraagd. c. Het introuwen van elders wonende mannelijke personen bij hun schoonouders kan niet worden toegestaan. De woonge meente van de man dient voor woonruim te te zorgen. d. Als regel wordt geen woonruimte toe gewezen aan hen, die, ofschoon werkzaam zijnde in de gemeente, hun woonplaats da gelijks kunnen bereiken binnen redelijke tijd. Onder redelijke tijd wordt in het al gemeen verstaan de tijd die men nodig heeft om in 5 minuten per openbaar mid del van vervoer zijn woonplaats te berei ken, of de tijd, die men nodig heeft om de afstand van hoogstens 25 k.m. op andere wijze af te leggen. e. woonruimte wordt niet toegewezen aan elders wonenden, die in de gemeente geen belangen hebben, dus geen bedrijf of be roep uitoefenen. f. Tegen het niet naleven der wettelijke bepalingen zal streng worden opgetreden, ook door verwijdering met de sterke arm. g. Uitzonderingen zullen slechts in zeer bijzondere gevallen worden gemaakt. GEBOREN. Jannie, dochter van G. de Gooijer en J. Selk, Driehoeksweg 8. An- tonius, zoon van A. Kuijvenhoven en G v. d. Munt, Eikenlaan 7. Johanna Huber- tina Maria, dochter van J. P. J. de Wildt en W. C. M. Uijlings, Gen. Spoorstraat 61. Ouktje Gesina, dochter van H. Blanken en H. J. Goor, Amersfoortsestraat 58. Ro- bert Bernardus Wilhelmus, zoon van J. R. Gerritsen en W. P. Verhoeks, Rem- brandtlaan 21. Ronald Willem, zoon van W. van Dijk en T. Damsma, Vosseveldlaan 26. Henk Raymond, zoon van J. Kuijt en A. Stofelsen, Baarn. Jan Willem Maria, z. Terwijl een Indonesische delegatie in Den Haag besprekingen voert met onze rege ring met betrekking tot opzegging van 't Unieverdrag, stapt in Tandjong Priok een Indonesisch officier aan boord van het Nederlandse vrachtschip „Blitar", om na mens zijn regering beslag te leggen op de aan boord aanwezige wapenen, bestemd voor Nieuw-Guinea. Over het onrechtmatige van deze daad kan ik niet zo heel veei zeggen, om dat ik dat niet in z'n volle merites kan beoordelen, maar voor mijn gevoel is de ze daad zo krom als maar mogelijk is. Zeker dient te worden vastgesteld, dat dit optreden in hoge mate onvriendelijk is te genover ons als Uniepartner en eigenlijk begrijp ik niet helemaal, hoe in Den Haag kan worden onderhandeld terwijl er dit soort dingen gebeuren. Maar er zijn inzake ons oude Ned. Indië al zoveel vreemde dingen gebeurd en on ze Uniepartner heeft door intimidatie en scheve voorstelling van zaken reeds zo veel weten te bereiken, dat het ons eigen lijk niet moet verwonderen, dat ze op deze onhoffelijke manier doorgaat.' Maar weet U, waar ik me, als stuurman aan de wal, wel het meest over verwon der? Dat onze regering zo, hoe zal ik het zeggen, kinderlijk was, om het m.s. „Talis- se", die óók weer 170 ton oorlogsmateriaal aan boord had voor Nieuw-Guinea, even eens Tandjong Priok te laten binnenlopen. Een kind, dat ook maar even weet hoe de kaarten in Indonesië liggen, had ons kun nen vertellen, dat ook dié lading zou worden geconfisceerd en met iedere vol gende lading zal dit wéér gebeuren. Gelooft U maar niet, dat de Indonesische machthebbers van het moment zich er ook maar iets van aantrekken van wat er in overeenkomsten staat, wanneer het niet in hun kraam te pas komt. Neen, ik vind het laten binnenlopen van Priok door de „Talisse" geen handige zet, om het maar zachtjes te zeggen. Wie regelt eigenlijk dat soort zaken H. OEKMAN. Van Weedestraat 36 A Telefoon 2792 van J. van 't Klooster en M. F. Huurde- man. Stadhouderslaan 126. Theodora Ma ria, dochter van H. A. Buitendijk en G. Melein, Koekoekweg 11. Raymond Willem, zoon van H. Guezen en E. M. Woolley, Baarn. Johannes, zoon van J. van Schie en D. van Kooten, Wiekslo- terweg W.Z. 1. Antonie Cornelis Carel, z. v. A. C. C. Vierveijzer en W. van Oosten- brugge, Schooldwarsweg 1. Cornelis Adelbertus, zoon van A. N. Kuijer en E. A. Hartman, Kolonieweg 2d. Henriëtte, d. van J. G. Kruitbos en J. M. van Arnhem, Wilhelminalaan 22. Geesje, dochter van H. Kraaij en J. Brussel, Klaarwaterweg 39. ONDERTROUWD. H. Donk, 27 jr„ auto plaatwerker, Smitsweg 38 en H. Kaats, 23 jr., Smitsweg 38. C. I. van Engers, 36 jr„ bouwkundige, Stadhouderslaan 42 en K. Jacobs, 18 jr., Den Haag. GEHUWD. G. Lugtenburg, 29 jr., radio omroeper en T. K. Boone, 26 jr., Hilver sum. A. H. Kleijn, 31 jr., mijnbouwk. in genieur, Hilversum en P. G. de Jong, 22 jr., Birkstraat 28a. S. Detmers, 41 jr„ kunstschilder en H. J. v. d. Bergh, 29 jr., Julianaplein 1. A. Langeveld, 29 jr., be lastingambtenaar en A. B. Laseur, 27 jr., Molenstraat 31. A. Groenesteijn, 27 jr., tuinman en M. Kooiman, 24 jr., Verl. Talmalaan 9 F. Wiss, 26 jr., fabrieksarbeider en J. Walet, 22 jr., Ie Heeserlaantje 48. J. H. Wark, 31 jr„ employé Centr. Beheer, Hilversum en S. A. L. Moens, Pr. Bernhardlaan 33. A. W. Endel, 41 jr., accountant, Regentesse- laan 13 en A. Sparreboom, 29 jr., Amster dam. OVERLEDEN. Hendrika F. W. Klukhuhn. 35 jr-, wed. van J. van West, Van Strae- lenlaan 40. Evert Westerveld, 66 jr„ geh. met P. Kraan, Molenstraat 130. Aart van Dorrestein, 85 jr., wednr. van G. Mid delman, Postweg 51. Wilhelmus Steenbak kers, 46 jr., geh. met A. G. M. van Dorre stein, Plasweg 37. Neeltje Donze, 55 jr., geh. met G. B. Bodewes, Middelwijkstraat 2. Engelina Blok, 79 jr., ongeh., Vosseveld laan 18. Marie Garcia, 36 jr., ongehuwd, Nieuweweg 104. Gottlieb Wieier, 68 jr., wednr. van K. Bauer, Burg. Grothestr. 13.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1