KLEIN GOED. Gelukkig Nieuwjaar. Uitbreidingsplan voor Soesterberg. UITVERKOOP? NEEN! Solex k°i''°ch f392.50 De Witte Pompen SOEST. IN DE HOEK. maar Officiële Mededelingen. DE nutsspaarbank te soest IN 1952. 't Is of gij de vlam uitblaast VRIJDAG 9 JANUARI 1952. 31e JAARGANG no. 2. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT - BOtSTDlJE HUIIRAU VOO» BKOACTIB SM aPHmHM»»TlE, VAN WEEUESTBAAT IS I TELEFOON No !ifl I POSTGIRO No. 12H1SS Het begin van 1953 vindt de internatio nale politiek met enig kleingoed in han den. Laten wij er opruiming van hou den, in het midden latende, wie of wat er een koopje aan heeft.... De vredesboodschap Eerst dan de uitlating van Stalin, dat een eventueel gesprek met Eisenhower door hem wel op prijs zou worden ge steld. Een soort vredesboodschap uit het Kremlin dus De commentaren hechten niet veel waarde aan Stalin's woorden. Hij zelf verklaarde op het onlangs get houden congres, dat hij toenemende twee spalt voorzag in de kapitalistische - lees Westerse - landen. Voorts doen Amerikaanse stemmen niet verwachten, dat er tussen de democra tische en republikeinse buitenlandse po litiek wel niet veel verschil zal bestaan. Franse slag en de Franse luchthartigheid doen opgeld buiten Frankrijks grenzen, maar in de werkelijkheid is de Fransman op de penning en over de penningen is Pinay gevallen. Trouwens niet alleen déarover. Hij wilde ook de wijn zwaarder gaan belasten om meer gelden voor de woningbouw ter be schikking te hebben. Doch in Frankrijk is de wijn een ernstige zaak. De wijnboe ren zijn er ernstige mensen en die nemen zulke lichtvaardige dingen als woning bouw niet, als die bouw met hun centen moet gebeuren. En moest dat een rege ring het leven kosten Ach, het is im mers kleingoed De koude oorlog zal worden voortgezet en, logischerwijze, hebben rapporteurs van de Nato dienten gevolge gemeend, dat waar de oorlog be neden het nulpunt in de eerste plaats is gericht op de ontwrichting van het eco nomische leven in het Westen, het er op aankomt, de economische temperatuur hier wat behaaglijker te maken, o.a. door minder geld te besteden aan de bewape ning en vooral aan de „infra-structuur" Dit laatste is een mooi woord voor de aanleg van vliegbases en dergelijke din gen. De Europeanen willen maar de helft geven, van wat de baas onder de gene raals, Ridgway, vroeg. Het nieuwe gezichtspunt. Dus toch een begin van tweespalt Wij geloven er niet veel van. Tweespalt is nog wat anders dan er een andere me ning op na te houden dan een medepart ner van het Pact. Het nieuwe gezichts punt is vooral ontstaan door Churchill. I En dacht men heus, dat Churchill en Ei senhower elkaar in de haren zouden vlie gen De geschiedenis is nooit zonder iro nie. De beperking van defensie-uitgaven kwam in hoofdzaak van Churchills afge zanten, een zelfde beperking als werd voorgestaan door zijn politieke tegenvoe ter Bevan, die trouwens op zijn beurt niet alleen in Churchill een tegenvoeter heeft, maar ook in eigen partijgenoten als Att- lee. Doch de strijd in Labour is beslecht en Bevan zit in het „schaduwkabinet, de toekomstige ministers, die de plaatsen van hun tegenstanders moeten innemen, mocht het conservatieve bewind in Engeland ko men te vallen. In Frankrijk, Dat is in Engeland altijd gemakkelijker dan bij voorbeeld in Frankrijk, waar men eindelijk weer over een koppel nieuwe ministers beschikt. Pinay is gevallen, eigenlijk over een stuk je kleingoed, hoewel Marianne zo enkele dingen in haar bagage heeft, waarover ministers eerder kunnen tuimelen. Voor het gevoel van een buitenlander althans zouden de perikelen in Indo-China en Noord-Afrika daartoe eerder in staat zijn. Maar een buitenlander vergist zich licht in Frankrijk en in de Fransen. De Met deze wens op aller lippen Beginnen wij het nieuwe jaar En bieden voor het jaar dat aanvangt De beste wensen aan elkaar. Of deze wens gaat in vervulling, Daaraan kan ieder heel veel doen, Want dikwijls is de bron van vrede Gewoon een kwestie van fatsoen. Beter gezegd, wanneer wij allen Meer vriendelijk zijn voor elkaar, Dan zal dat veel meer vreugde schenKen In 't pasgeboren nieuwe jaar. Er zijn zo van die kleine dingen, Die zijn van 't allergrootst gewicht Hulpvaardigheid, beleefdheid, vriendschap, Hoe is Uw streven ingericht Biedt U graag hulp aan oude mensen, Die in de drukte zijn geraakt Is U de man, die langs de hoofdweg Voor veiligheid van kinders waakt Was U die heer, die hielp een dame, Die lelijk rolde van de fiets Was U dat niet Was U die ander, Die doorreed, hij zag immers niets Pak op die koffer, als hij zwaar is En help steeds waar dat nodig is, Maar doe het met een blijde glimlach, Want anders gaat het toch nog mis. Beleefdheid, zeker, ook al gaat het Om 't ledigen der vuilnisbak, Of dat de helft er in blijft zitten, Want U hebt toch aan ieder lak. Probeer dan toch in den gevolge Niet voort te gaan op die manier; Met grote monden doe je immers, Je medeburger geen pleizier Laat ons in 't nieuwe jaar proberen Te geven steeds een kleinigheid, Want wie daarin blijft in gebreke, Heeft daarvan later altijd spijt E. VAN EEDEN. Tegen het Vaticaan. Kleingoedmaar niettemin interes sant is de ruzie tussen Tito en de Paus. Volgens de eerste zou de aartsbisschop van Joego-Slavië te sympathiek tegen over de Duitsers hebben gestaan en werd hij veroordeeld tot 16 jaar gevangenis straf. Na de breuk tussen Tito en Mos kou werd hij vrij gelaten, feitelijk alleen maar in naam, omdat hij niet buiten een hem aangewezen woonplaats mocht ko men en zijn ambt niet meer mocht uit oefenen. Om dit, in de ogen van de Vaticaan on rechtvaardige en onrechtmatige vonnis ongedaan te maken, werd Monseigneur Stapinac tot kardinaal verheven. Waarom dit - van Tito's kant - eerst nü tot een diplomatieke breuk moest leiden Men kan gissen naar beduchtheden van Tito, naar spoken zien op klaarlichte dag. Uit elkaar weken van Joego-Slavië in zijn samenstellende deelstaten Het Katholieke volksdeel opzetten tegen het regiem, waarbij op de achtergrond een aansluiting bij Oostenrijk Dat zijn beschuldigingen, in de Joego slavische pers uitgesproken, maar wij kunnen ze nauwelijks ernstig nemen. Eerder veronderstellen wij, dat het Tito's bedoeling is de Grieks-orthodoxen en de Islamieten wat nauwer aan zich te bin den. Deze mensen zijn veelal kleine boe ren, die niet alleen hun bezwaren heb ben tegen het Rooms-Katholicisme, maar ook tegen Tito's landbouwpolitiek. Kleingoed en koopjes leveren.... Het gebeurt heus niet alleen in Januari en in Nederland Op het gemeentehuis ligt weer een Uit breidingsplan ter visie. Het is het Uit breidingsplan in hoofdzaak, geldende voor het gedeelte der gemeente Soest, gelegen ten Zuiden van de spoorlijn Utrecht- Amersfoort. Dit plan omvat de vlieg basis en militaire terreinen en de daarom- liggende bebouwing. Nadat reeds eerder een Uitbreidingsplan in Hoofdzaak was vastgesteld voor het gedeelte van Soest, gelegen ten Noorden van de spoorweg Utrecht-Amersfoort, u werd bij besluit van de raad der ge- e richting Soester erg gezien) linksaf, H r\ nv* aat% ttia r\1 nr\nCrnon tv» a4- aav% ge ontwerper I'. v. Jï ^en in zijn toe lichting op dit UitWellj>mgsplan, bestaan de uit de kom Soestaberg en de daarbij aansluitende lintbebouwing in de rich_ ting Amersfoort. Deze bebouwing is f?r°'éndeels het resul taat van een ongeordende ontwikkeling en vraagt om een vrij uitvoerige stede- bouwkundige regeling Voor de gronden langs de Amersfoortse- straatweg werd daartoe eerder een af zonderlijk Uitbreidingsplan in onderdelen gereed gemaakt, dat weinig meer omvat dan een legalisatie van de reeds aanwe zige bebouwing- De verdere ontwikkeling van de woon bebouwing dient geconcentreerd te wor den in de buurtschap Soesterberg en wel vooral in het gedeelte gelegen ten Zui den van de Rijksweg. Dit gedeelte ligt minder in de invloeds sfeer van het vliegveld. Ook wordt door concentratie van de bebouwing aan de zuidzijde het dwarsverkeer over de Rijks weg zoveel mogelijk beperkt. De militaire bebouwing is hoofdzakelijk geconcentreerd in een 2-tal grote com plexen, te weten de vliegbasis Soester berg en een aantal inrichtingen bij de Dumoulin-kazerne, benevens een klein gedeelte van het Kamp van Zeist. De overige, verspreide Militaire bebou wing dient zoveel mogelijk te worden beperkt en zal ten dele zelfs moeten wor den opgeruimd. Dit laatste geldt niet voor het gebouw van de Medische Dienst. Ma rechausseekazerne e.d., welke zonder be zwaar kunnen worden opgenomen in het complex dorps-bebouwing van Soester berg. De nieuwe weg. De Rijksweg Utrecht-Amersfoort heeft voor het belangrijke verkeer, dat hierover wordt geleid, een onvoldoende profiel, terwijl een extra moelijkheid de verkeers belasting is, welke wordt veroorzaakt door de langs deze weg gelegen Militaire inrichtingen. De Veldmaarschalk Montgomeryweg voert dwars door de vliegbasis, hetgeen zeer bezwaarlijk, is. Hf laaldelijk moet, bij oefeningen op de" i3-Sn"-Wot wegverkeer worden onderbroken I In de naaste toekoiwt zullen de belem meringen voor het Wegverkeer zodanig toenemen, dat een normale verbinding Soesterberg-Soest ernstig in het gedrang komt. Het kruispunt van deze weg en zijn ver lengde (de Kampweg) met de Rijksweg is uitermate gevaarlijk en zeer moeilijk te verbeteren, tenzij zeer hoge kosten worden gespendeerd. De situatie, waarbij een verkeersweg loopt onmiddellijk langs de einden der start banen en feitelijk zelfs over de startba nen heen, is zeer gevaarlijk en wordt met de dag hachelijker, aldus Ir. v. Embden. De nieuwe verbinding tussen Soest en Soesterberg zal worden gevormd door 'n nieuwe weg, welke ter hoogte van De Paltz de Montgomeryweg verlaat en (in meerite van 26-8-'49 ook voor het gedeelte ten Zuiden van bedoelde spoorweg een dergelijk Uitbreidingsplan vastgesteld. De eerstaanwezend ingenieur der Genie heeft tegen dit plan bezwaar gemaakt en Gedeputeerde Staten besloten op 25 Juli 1950 hun goedkeuring te onthouden aan dit plan. Tegen deze beslissing werd vervolgens door de gemeenteraad beroep aangete kend bij de Kroon, doch inmiddels heeft een hernieuwd overleg plaats gevonden tussen het Ministerie van Oorlog en het Gemeentebestuur en daarbij bleek het mogelijk overeenstemming te bereiken over de wijze, waarop de stedebouwkun dige ontwikkeling van Soesterberg en omgeving dient te worden geleid met in achtneming van de belangen der lands verdediging. In het bijzonder werd gestreefd naar af ronding en concentratie van de bestaan de, ten dele verspreide bebouwingsfrag menten en naar behoud van de nog aan wezige landschappelijke schoonheid. De ze overwegingen golden evenzeer met be trekking tot de in het thans aan de orde zijnde gedeelte van de gemeente aanwe zige militaire objecten en ook hier werd gestreefd naar afronding en concentratie van de bebouwings-elementen, alsmede naar behoud van voldoende open ruimte ten dienste van vliegveld en oefenterrei nen. Langs de Amersfoortsestraatweg heeft zich een niet-onbelangrijke bebouwing ontwikkeld, aldus onze stedebouwkundi- PHOENIX EN DELTA RIJWIELEN TEGEN AANTREKKELIJKE PRIJZEN STEENHOFFSTRAAT 25 - TEL. 2185 door een fraai landschap met een wijde bocht naar Soesterberg gaat om uit te monden op de Richelleweg. Op dit punt is ruimte voor het aanleg gen van een verkeerskruising, die aan de hoge eisen voldoet en die mettertijd zelfs ongelijkvloers kan worden gemaakt. Via de Richelleweg is achter-langs Soes terberg aansluiting te verkrijgen op de Slotlaan naar Zei3t. Dit wegenschema opent nieuwe mogelijk heden voor Soesterberg en zal de Rijks weg ontlasten van veel militair verkeer, ook dat afkomstig van het Kamp van Zeist en van de Militaire inrichtingen achter de Dumoulin-kazerne. Bovendien geeft het de enige mogelijkheid om een ongehinderd contact te waarbor gen van Soesterberg met Soest en verder. Met de aanleg van deze nieuwe weg wordt de vliegbasis afgesloten van de openbaar heid. Het eerste gedeelte van de Montgomery weg (vanaf Soesterberg) zaj Voor het ver keer toegankelijk blijven, waardoor een bezoek aan het vliegveld voor het publiek verleden tijd wordt. In dit plan is het laatste gedeelte van het fraaie rijwielpad, dat van het Ber kenlaantje naar de Montgomeryweg voert, over de vliegbasis (achter het monument voor de gevallen vliegers) vervallen. Ir. v. Embden ontwierp in dit plan een nieuwe weg als verbinding tussen het einde van bovengenoemd rijwielpad en de Montgomeryweg, doch hiervan zullen waarschijnlijk alleen militairen gebruik mogen maken, want op het punt, waar deze weg op de Montgomeryweg uitmondt, bevindt men zich op het afgesloten ge deelte van de Montgomeryweg. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van O. L. Zimmerman, Oranjefan 9, Soest, om op in perceel gelegen aan de Beckeringh- straat, kadastraal bekend in sectie G nr. 4485, een fabriek tot het vervaardigen van betonproducten te mogen oprichten, door hen is verdaagd. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluiten van 19 December 1952 de geldig heidsduur van de vergunningen voor ver voer van personen met huurauto's, als bedoeld bij artikel 46 der Wet Autover voer Personen, staande ten name van de navolgende personen, is verlengd tot ui terlijk 1 Januari 1956 B. A. de Bruin, Gallenkamp Pelsweg I; D. Engel, Nieuweweg 97; A. Fugers en Zn., Kerkstraat 3-5; H. Gorissen, Kerkstraat 1; C. H. Houdijk Sr., Birkstraat 25; G. Klomp, Koninginnelaan 4; J. Knaap, Lindenlaan 1; A. J. J. v. Marle, Lt. Koppenlaan 12; H. Pul, Postweg 47; G. Spaan, Amersfoortsestraat 2a; J. Tak, Eikenlaan 5; J. Timmer, Beukenlaan 80; Chr. van Wilgenburg, Birkstraat 35; W. Verwoerd, Laanstraat 54. VOLKS-UNIVERSITEIT. Simon de Waard, een van Neerlands beste flora- en faunakenners, is in Soest geen onbekende. Dit bleek wel uit de goed bezette zaal van het St. Ludgardisgebouw, waarin hij Woensdagavond voor de Volks universiteit Soest optrad. De heer De Waard maakte vorig jaar een zwerftocht door Zweden, Noorwegen en Lapland en wat hij op die tocht zag legde hij vast op een kleurenfilm en een aantal kletirenlichtbeelden. Met een coaster vertrok de heer De Waard van Rotterdam naar Zweden en vanuit Stokholm bezocht hij o.a. Gotland, het eiland van zon en bloemen en de meeste zonuren van Zweden. Simon de Waard liet de aanwezigen ge nieten van de 24-urige treinreis naar Nar- vik, dwars door een land van meren en uitgestrekte bossen. De poolcirkel werd overschreden, waarna men meegevoerd werd naar het land van de Middernacht zon, waar contact werd gemaakt met Lap pen-kolonies. De leefwijze, de kledij, de tenten en rendieren van de Lappen wa ren uitstekend verfilmd. De flora en fauna werd uiteraard niet ver geten en men kreeg een uitstekend beeld over de veelzijdigheid van de natuur in Noord-Europa. De heer Stofhof de Jong vertolkte aan het eind van de avond de dank van de aan wezigen. GESLAAGD. Voor het examen assistent bouwkundig opzichter en tekenaar zijn geslaagd de heren P. H. Brouwer en C. Klein alhier. FEESTAVOND R.K. MIDDENSTANDSVERENIGING. Zondagavond houdt de RK. Midden standsvereniging haar jaarlijkse feest avond in het St. Josephgebouw. De R.K. Toneelveren. „St. Genesius' te Amers foort voert deze avond een toneelspel op onder de titel „Het geheim van Dr. Spen cer". Het aantal inleggers steeg in 1952 van 2661 tot 3232, het aan de inleggers ver schuldigde kapitaal van 1.001.918,36 tot 1 218 827,89, aldus een vermeerdering van ƒ216.919,53, incl. de aan inleggers over 1952 tegoed geschreven rente. In 1952 werden 10.783 inlegposten behan deld met een totale inleg van 1.197.848,04 en 5218 terugbetaalde posten met een be drag van 1.022.999,67. Op de scholen namen ruim 900 kinderen aan het jeugdsparen deel. Zij spaarden in 19.419 stortingen een bedrag van 10.998,98, tegen 16.597 stortingen met 'n bedrag van 9.302,21 in 1951. Het aantal pensioen-stortingen bedroeg 326, met een bedrag van 84.972,31. In 'de belastingdienst werd voor 358 be lasting-betalingen zorg gedragen. In de afhaaldienst werd in 1247 posten een bedrag van 16.748,— aan huls af gehaald. Aan de z.g. „Honderd Gulden Club" ne men thans 120 spaarders deel. In 1952 werd hierin gespaard een bedrag van 10.444,—. Aan het eind van het jaar waren in ge bruik 475 spaarbusjes. 818 maal werd 'n spaarbusje ter lediging aangeboden, waar van 11.211,14 als inleg kon worden ge boekt. Afgezien van het interessante in het re dactionele vervolgartikel„Oude Kloos ters onder Soest", hebben wij er uit kun nen leren, dat het in die dagen ook niet alles was. Men kan er natuurlijk over strijden wat humaner is in gruizels te worden ge splitst of doodgeknuppeld. Het resultaat is hetzelfde. Weet U wat me ook is opgevallen bij al die verhalen over verwoestingen en plunderingen aan de lopende band Dat er geen enkele maal sprake is van optre den door de Schout en zijn Rakkers. Klaarblijkelijk sukkelde de gemeente Soest in die lang vervlogen tijd dus ook al met een tekort aan politiemensen. Laten we blij zijn, dat de tijden voorbij zijn, waar in de bevolking van naburige gemeenten uit tijdverdrijf of balorigheid, de zaken in een andere gemeente kort en klein sloeg en terloops nog even een paar vrouwen en mannen roofden, want met een dagbe zetting van ons politiecorps van een man of 8, alles meegerekend, zouden we er ook nu niet aan te pas komen. Veel groter is namelijk een wachtbezet- ting van ons politiecorps niet, rekening gehouden met het 3 ploegenstelsel, ziekte, vrije dagen enz. Het voorstel van een onzer raadsleden om te komen tot een totale grootte van ons politiecorps van 50 man, is daarom heus zo overdreven niet, in aanmerking genomen de wel zeer grote oppervlakte van onze gemeente. Vooral des zomers zou 'n betere bezetting van het corps het in opspraak komen on zer gemeente misschien niet geheel kun nen voorkomen, maar toch wel miniseren. Ik denk hierbij aan een goede surveillance in de bossen, het Natuurbad en 's avonds op de stille wegen, want de berichtjes in onze Soester Courant zijn niet onopge merkt gebleven, wanneer U dat soms denkt. Dat is trouwens maar goed ook. Een gewaarschuwd ouder telt voor twee- Ons politiecorps, het zij hier uitdrukke lijk gezegd, trelt op de huidige corps sterkte geen schuld. Het is daarom te ho pen, dat B. en W. de mensen in Den Haag er van kunnen overtuigen, dat Soest een aanmerkelijke uitbreiding van het politie corps nodig heeft. Weliswaar zijn de strooptochten, als in „Oude Kloosters onder Soest" beschreven, voorbij, maar er zijn nog honderden ou ders, die zich, met het oog op hun opgroei ende kinderen, vaak niet veel veiliger voelen dan de ouders in de dagen van Maarten van Rossum. H. OEKMAN. zó prompt dooft zuurbraaden op de maag - met één of twee Rennies Het snerpendste branden in de maag, soms tot in de keel toe, dooft U onmid dellijk. Talloze lijders aan brandend maagzuur nemen ook Rennies bij voor baat. Bij wijze van sluitstuk op hun maal tijd. 't Is ook zo simpel, gewoon maar la ten smelten op de tong. EnRennies zijn nog smakelijk óók. AMATEURS-PARADE 1953. Ook dit jaar zullen amateurs hun beste beentje voorzetten in restaurant „Eem- land". Op Woensdag 28 Januari zal de eerste amateursavond worden gehouden, waar aan weer vele amateurs deelnemen. De batige saldi van deze en andere avon den komen ten goede aan de Stichting Kleuterscholen in onze gemeente. Men zie de advertentie in dit nummer. DONATEURS-UITVOERING P.V.O. Op 17 Januari, 31 Januari en 7 Februari organiseert de Soester Muziekvereniging „Patiëntia Vincit Omnia" haar jaarlijkse d onateurs-uitvoering. Met een 8-tal muzieknummers vóór de pauze en met een toneelstuk na de pauze wil P.V.O. haar donateurs een ontspan ningsavond geven, doch men rekent ook op niet-donateurs. Men zie de advertentie in dit nummer. PREMIE-REDUCTIE VOOR GROEPEN VRIJWILLIG-VERZEKERDEN VAN ZIEKENFONDSEN. Evenals in 1952 het geval was, kan ook in 1953 onder bepaalde omstandigheden een reductie op de premie van de vrij willige ziekenfondsverzekering worden toegestaan voor personen van 65 jaar of ouder en voor studerende en gebrekkige kinderen van 16 tot 21 jaar. De Voorzit ter van de Ziekenfondsraad is voorts met instemming van de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid door de Zie kenfondsraad gemachtigd, voor 1953 de reductieregeling voor kinderen enigszins aan te vullen om sommige gebleken te kortkomingen te ondervangen. Hierbij is in het bijzonder gedacht aan kinderen be neden 16 jaar, die om redenen van stu die of anderszins in inrichtingen verblij ven en niet in aanmerking kunnen ko men voor indirect-verplichte of vrijwilli ge verzekering. De reductie bedraagt evenals het vorig jaar 50 cent per persoon per week met dien verstande, dat de premie niet lager dan 50 cent per week mag worden. Voorts heeft de Ziekenfondsraad er bij de Algemene Ziekenfondsen met klem op aangedrongen, het speciale tarief van an derhalf maal de premie voor onvolledige gezinnen niet meer toe te passen op ver zekerden met geringe draagkracht, zoals weduwen met niet-verdienende kinderen, en zulke personen dus slechts het bedrag van één maal de premie te laten betalen.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1