De Soester Industrie. Marianne s lastige kinderen. „De Witte Pompen" SOEST IN DE HOEK. Fabriek voor Gietijzerproducten. Tel. 2185 GOED NIEUWS Tel. 2185 Een slepende kou of griep? 28e JAARGANG No. 3. ÖURANT VRIJDAG 11 JANUARI 1952. SOF STER Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 U kunt het geloven of niet maar niet al le landen, die op een of andere manier koloniën verwierven, hebben dat voor hun plezier gedaan of met het vooropgezette doel er een of meer winstgevende melk koetjes op na te houden. Toen in de tachtiger jaren van de vorige eeuw de Fransen vaste voet kregen in Indo-China kostte dit Minister Ferry zijn politieke leven plus een scheldnaam „De Tonkinees", waarmee nu niet bepaald be doeld was hem als peetvader van de ope rette „La Tonkinoise" aan te stellen. Dat avontuur in Indo-China was de mees te Franse burgers nu eenmaal niet naar de zin. Om de koloniën die ze al hadden, in N. Afrika, bekommerden ze zich ook al wei nig, in koloniale zin tenminste. Voor Spanjaarden, Italianen en Malthezers waren het aantrekkelijker vestigingsoor den dan voor de Fransen. Nu is er sinds die tijd wel het een en an der veranderd, maar één ding is toch ty pisch Frans gebleven: het streven om in die Noord-Afrikaanse landen en van die gekleurde inwoners daarvan Franse stre ken en gekleurde Fransen te maken. Wie er wel eens is geweest, kan constateren, dat dat, voor een deel althans, ook ge lukt is. Maar bij alle hele- en half-koloniale vol ken is echter na de Tweede Wereldoorlog tot uiting gekomen wat tussen de beide Wereldoorlogen al in de kiem aanwezig was, n.1. het verlangen naar nationale sou- vereiniteit. Een jaar geleden begon het met het ver zet tegen het Franse bestuur in Marokko. Nu heeft Tunis zijn eisen gesteld. Ze ko men hierop neer, dat het zijn interne za ken zelf regelt en dat het parlement niet een adviserende stem heeft, maar een be slissende. Het antwoord van Frankrijk is afwijzend gewewt. Eén was er bij dat hout sneed, n.1. dat van zelfbestuur geen sprake kan zijn zolang de democratische ontwikke ling nog maar zo weinig gevorderd is, Op het nieuwe industrie-terrein aan de Beckeringhstraat zijn in de laatste maan den enige industriegebouwen verrezen, die, naast de vestiging van het Textiel bedrijf van de firma Kann, kunnen wor den gezien als het begin van de vestiging van meerdere industriële nijverheid al daar. Deze week bezochten wij dit nieuwe in dustrieterrein om 'n industrie te bezoeken, welke al langer in onze gemeente is ge vestigd, doch thans in een nieuw gebouw haar intrek heeft genomen. Het is het Technisch Bureau voor Giet ijzerproducten, voorheen gevestigd in de Kerkstraat, welke thans de fabricage op de Beckeringhstraat voortzet. Wat men hier fabriceert is niet bepaald 'n product, dat in de handen van de massa komt, terwijl het toch voor de massa zeer dienstig is. Hier fabriceert men de putten, waarin het hemelwater naar de rioleringen wordt ge leid. De directeur van deze fabriek, de heer O. Zimmerman, heeft enige octrooien verkregen op de fabricage van putten, of, zoals men deze in technische kringen noemt, kolken. De trottoir- en straatkolken, welke hier worden gemaakt, vinden hun weg naar bijna 600 gemeenten in Nederland en sinds kort ook naar België. Zij worden vervaardigd naar de eisen van de opdrachtgevers en in verschillende maten en soorten geleverd. Het nieuwe gebouw van deze firma, be staat uit een tweetal kantoorruimten, ge legen in het front aan de Beckeringhstr., waarachter een fabriekshal van 40 bij 8 meter aansluit. In de afdeling modellen-makerij worden de modellen van de te vervaardigen pro ducten door timmerlieden vervaardigd en deze modellen dienen als grondvorm voor de te maken kolken, welke grotendeels van beton zijn. Een betonmolen zorgt voor de bereiding van de beton, waarna dit in de modellen wordt gegoten. In deze betonnen putten wordt ook ijzer verwerkt, terwijl ze met een ijzeren rand en deksel worden afge- C fk V E1 V Nu OOK in soest J VF LLi/V verkrijgbaar bij Agent: Triumph, Phoenix en Delta Rijwielen. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 dat het land overgeleverd zou worden aan staatslieden als Mossadeq en Nahas Pasja. Het tweede argument snijdt géén hout. Het parlement bestaat voor de helft uit Fransen en Parijs meent, dat dit zo moet blijven, omdat anders de belangen van de Fransen niet genoeg gewaarborgd zijn. Dit is een overdreven eis en weinig han dig bovendien. Zal men er de Tunesische nationalisten niet mee naar het iet of wat vreemde kamp van de Arabische Liga drijven Maar Fransen mogen overdreven dóén, ze zijn het niet. De Fransman onhandig Dat is iets, dat in tegenspraak is met zichzelf. Vanwaar dus dat on-Franse 2e argument We zeiden zoeven, dat de koloniserende Fransen het als een soort roeping be schouwen van Tunesiërs en Marokanen Fransen te maken. Maar de bevoorrechte positie, die aan iedere blanke toevalt in een kolonie, heeft ook de Fransman zijn bekoring en tenslotte, heeft het gehele politieke leven van Frankrijk niet in de schaduw gestaan van twee nederlagen, die van 1870 en die van de ineenstorting van 1940 Men zou het een tikkeltje ver drongen minderwaardigheidsgevoel kun nen noemen, dat zich openbaart in het meer willen zijn dan men in feite is En hoe verder die politieke kringen van het regeringscentrum afstaan, waar men wel degelijk met de realiteit rekening moet houden, hoe vrijer dat „sterk zijn" zich voor doet. Zo bij de Franse „kolonisten" en zo ook bij de Gaullisten, die krachtens deze gees telijke gesteldheid Frankrijk in het cen trum zien van het politieke gebeuren en menen, dat een machtwoord van hen een natuurlijke ontwikkeling kan tegenhou den. Maar dat de regering nu dit antwoord gaf bewijst, dat de zoeven genoemde invloe den daar al sterk in zijn doorgedrongen. Nu de Franse regering weer is geduikeld rijst voor velen de interesserende vraag wie en wat er voor die regering in de plaats komt en hoe die zal reageren, niet alleen op Afrikaanse kwesties, maar ook op Europese. Marianne moge lastige kinderen hebben, zelf is het ook een lastige tante. dekt. In een der zijwanden is tevens een uitlaatpijp aanwezig, waarmede aanslui ting op de riolering plaats heeft. De oorlog verhinderde een voorgenomen vestiging in 1939, doch na de oorlog is met grote energie de fabricage aangevan gen, waarbij de eerste naoorlogse jaren vele moeilijkheden brachten wegens schaarste aan ijzer en gebrek aan andere materialen. Thans is de productie tot een belangrijke hoogte opgevoerd en het be drijf vertoont een grote mate van levens vatbaarheid, hetwelk niet van ieder na oorlogs bedrijf kan worden gezegd. Met 21 man werkt deze putten-industrie mee aan de Wederopbouw van ons land en levert aan zeer vele Nederlandse ge meenten de putten, welke in de nieuwe wegen van nieuwgebouwde woonwijken zorgen voor de afvoer van 't hemelwater. In hetzelfde gebouw is ondergebracht de Soester IJzer- en Metaalgieterij van de Gebr. Abbel, welke firma de gietijzeren producten voor de firma Zimmermann vervaardigt, evenals dit door de Artille- erie-inrichting te Herabrug gedaan wordt, met welk lichaam de heer Zimmermann een belangengemeenschap heeft. SANAPIRIN helpt U er af. Koker 77 41 cent Deze ijzergieterij, die ook een werkruimte heeft van 40 bij 8 meter, werkt met 20 man aan een productie van 4500 k.g. ijzer per week. Dit betekent, dat per week iVz ton ijzer in de grote oven van deze gieterij verdwijnt, om, na een verhitting van 1300 tot 1400 graden, vloeibaar in de klaargemaakte vormen te worden gegoten. Deze vormen worden gemaakt van vorm- zand, een kleiachtige substantie, afkom stig uit België, vermengd met koolas. Het gloeiende ijzer vindt zijn weg tussen de vormen van deze zwarte klei, welke grondstof wordt gebruikt door de giete rijen, omdat klei niet verbrandt. IJzeren en houten mallen en kernen ge ven de grondvormen aan, welke in de klei worden afgedrukt en waarin later de gloeiende ijzermassa vloeit. Het product is na de afkoeling nog niet klaar en moet nog worden ontdaan van bramen en andere oneffenheden. Deze gieterij, door de gebroeders Abbel op 1 Januari 1948 bescheiden opgezet door een klein gebouwtje op de Eng, is door kundig vakmanschap uitgegroeid tot het nu bestaande en zal ongetwijfeld met de industrialisatie onzer gemeente mee groeien. FEESTAVOND „KERKEBUURT". Dinsdagavond hield de buurtvereniging „De Kerkebuurt" haar jaarlijkse feest avond in hotel „De Gouden Ploeg", waar voor grote belangstelling bestond. In zijn welkomswoord, dankte de voorzit ter, de heer D. v. d. Pol, de buurtvereni ging „Ons Genoegen", welke vereniging het feestprogramma samenstelde. De avond werd hierna ingezet door De Zingende Broertjes en Zusjes, waarna volgden „The Joly Jokers" uit Hilversum en Mej. Jannie v. d. Ham uit Hoevelaken, die met haar jodelzang Soest al eerder heeft veroverd. „Ons Genoegen" zorgde voor vrolijke sket ches, waarbij de heer Hofman op geestige wijze de conference verzorgde. De heer Hofman introduceerde hierna 'n nieuw amusementsnummer „Tweemaal drie is drie", waaraan twee verloofde pa ren medewerking verleenden. De regisseur van „Ons Genoegen", de heer J. Kamerbeek, werkte dit programma op vlotte wijze af en tot slot volgde een ge zellig samenzijn. AMATEURS-PARADE. Woensdagavond werd in hotel „Eemland" weer een amateurs-parade gehouden waar voor de belangstelling zodanig was, dat meerdere belangstellenden moesten wor den teleurgesteld. Een zeer gevarieerd programma was weer samengesteld, hetgeen de jury voor een moeilijke taak plaatste en de volle zaal een zeer genoegelijke avond bezorgde. Het gezelschap „The Rhytm Stars" uit Hilversum nam een groot gedeelte van 't programma voor haar rekening. Niet al leen verzorgde zij enige muzieknummers, doch verschillende leden traden ook in andere nummers op. Zo was eén hunner sneltekenaar, twee anderen demonstreer den acrobatiek, terwijl weer andere leden sketches opvoerden. Een nieuw nummer was het optreden van de amateur-gooche laar, de heer G. Kroes uit Baarn, die zeer aardige nummers gaf. Voor de pauze sprak de~heer J. Ezerman, bestuurslid van het Rode Kruis, afd. Soest- Soesterberg, voor welke organisatie de op brengst van deze avond was bestemd. Met een enthousiast speechje wees de spr. op het grote nut van het Rode Kruis in oorlogs- en vredestijd. Hij richtte zich speciaal tot de Soester jongeren om hun steun. Het beroep van het Rode Kruis bleek niet tevergeefs gedaan, want na de pauze kon worden medegedeeld, dat deze avond 40 nieuwe leden waren geboekt. Op uitnemende wijze traden hierna de he ren J. Vastenburg en L. Bouma uit Hil versum op, die met hun mondharmonica's grote muzikaliteit en techniek verraadden. Mej. J. Roelofsen uit Soest volgde hierna met enige zangnummers, welke zeer goed werden gebracht. De jodelaarster van de ze avond was Mej. G. Corbee uit Amers foort, terwijl Mej. Rebergen uit Soest ac- cordeon-muziek vertolkte. Het optreden van een sneltekenaar, alsmede de opvoe ring van 'n sketch besloot deze avond. De jury wees de prijzen alsvolgt toe 1. De 2 Coruba's, mondharmonica's, 34 p. 2. Mej. J. Roelofsen, Soest, zang, 31% p. 3. The Rhytm Stars, sketch, 27% punt. 4. The Rhytm Stars, sneltekenaar, 27 p. 5. The Rhytm Stars, muziek, 27 punten. 6. G. Kroes, Baarn, goochelen, 26 3A pnt. 7. De 2 Secona's, A'foort, zang met guitaar, 26 punt. 8. Mej. G. Corbee, Amersfoort, jodelen, 26 punt. 9. The Rhytm Stars, Hilversum, acrobatiek, 24 punt. 10. Mej. Rebergen, Soest, accordeon, 21 pnt. 11. De heren Kenter en Corté, Soest, schets, 20 punt. ter opwekking ter verkwikking PEPERMUNT MENS EN CULTUUR. „Cultuur is datgene wat de mens van het dier onderscheidt", schreef wijlen prof Van der Leeuw. De mens schept cultuur en de cultuur vormt de mens. Zij behoren onafscheide lijk bijeen. De mens is een gemeenschapswezen en de cultuur is gemeenschapsgoed. Weliswaar treedt de enkeling op de voorgrond als uit vinder, kunstenaar of geleerde, maar zon der de gemeenschap zouden zijn schep pingen zinloos zijn en verloren gaan. Zo is het opbloeien ener cultuur slechts mo gelijk bij de gratie van het genie en wordt de kunstenaar enerzijds gedragen door de culuur, waarin hij staat en die hij stuwt, anderzijds door de weerklank, wel ke hij vindt in de gemeenschap. In de „hogere" beschaving is het geschre ven woord, het boek, een der meest toe gankelijke geestelijke natuurgoederen. Geen ander middel heeft zo'n machtige invloed op de verstandelijke ontwikke ling van de mens. Zijn groei tot volwaar dig lid van de maatschappij, de vorming van zijn levensovertuiging en de groei tot geestelijke rijpheid zijn voor een zeer groot deel afhankelijk van wat hij leest en hoe hij leest. Beide vragen zijn voor ons van blijvende waarde. Vandaar de grote belangstel ling voor hetgeen deskundigen op dit ge bied ons te zeggen hebben. Deze tijd met zijn ernstige bedreiging der cultuur noopt daartoe meer dan ooit. Men leze de ad vertentie over „Mens en boek" in dit blad. PLAIDS UIT AUTO GESTOLEN. Maandagavond werd vanuit een op de Hartmanlaan geparkeerde personenauto een tweetal plaids gestolen. De politie heeft deze zaak in onderzoek. JAARVERSLAG VAN DE BOERENLEENBANK. De Boerenleenbank te Soest heeft blij kens het jaarverslag over 1951 een be langrijke stijging in de omzet bereikt. Deze omzet bereikte bijna 13 millioen gulden, om precies te zijn 12.869.086,87. Ook de Boerenleenbank bemerkte het verschijnsel van de ontsparing. Ingelegd werd 1.056.817,87 en terugbetaald 1.230.993,30, zodat een bedrag van 174.175,43 meer werd terugbetaald dan gestort. Het saldo spaargelden op 31 December 1951 bedroeg 2.436.933,80, zonder de bij te schrijven rente ad ruim 51.000. Aan voorschotten werd verstrekt een be drag van 1 216.400.terugbetaald werd 99.307,Het bedrag aan uitstaande voorschotten nam toe tot een bedrag van 928.785, De ontvangsten van rekening courant houders bedroegen 2.714.645,00, terwijl de uitgaven waren 2.817.088,98. De ontvangsten van de Centrale Bank wa ren 2.116.674,02, de uitgaven bedroegen 1.743.541,11. Bij de Centrale Bank heeft de Soester Bank een tegoed van 764.429,20. Het aantal leden bleef stabiel, doordat nieuwe leden de opengevallen plaatsen wegens overlijden of vertrek, bezetten. Dit ledental bedraagt thans 490, terwijl het aantal spaarders 2600 bedraagt waar in de jeugdige spaarders niet zijn be grepen. CURSUSAVOND SOESTER BESTUURDERS BOND. De volgende cursusavond van de Soester Bestuurders Bond wordt gehouden op Maandagavond a.s. bij de heer P. Grift. De heer J. Velema, districts-bestuurder te Utrecht, spreekt dan over „Pleizier in het werk". ALICE IN WONDERLAND. Iedere nieuwe film van Disney is een ge beurtenis op filmgebied, waar men in de gehele wereld met spanning naar uitziet en steeds opnieuw treedt men gefasci neerd binnen in de sprookjeswereld, die deze tovenaar met zijn ongebreidelde fan tasie en weergaloos gevoerde tekenstift voor ons weet te ontsluiten. Zo is het thans weer het geval met „Alice in Wonder land", het befaamde sprookje van Lewis Carroll, dat in bonte kleuren voor ons op rijst. Ook deze nieuwste schepping is weer rijk aan verrassingen en sublieme vondsten en getuigt van zulk een scherpe observatie en speelse humor, dat jeugdi gen en volwassenen onweerstaanbaar ge boeid worden en worden meegevoerd in de domeinen waar de fantasie oppermach tig heerst. De prachtig geslaagde nasyn- chronisatie in het Nederlands maakt een bezoek dubbel aantrekkelijk. In de rij van natuurdocumentaires, welke Walt Disney de laatste jaren op het wit te doek brengt, worden wij nu in 't voor programma vergast op de magistrale ont sluiering van de geheimen van het vogel en insectenleven „Lente-symphonie". Geeft de tekenfilm ons het wonderland der verbeelding, „Lente-symphonie" geeft ons het wonderland van de realiteit en dat is onvergelijkelijk veel grootser en imponerender. Dit leven van insecten en vogels, zo enorm vergroot en in zeldzaam zuivere kleuren voor onze ogen te zien afspelen, dat is een ervaring van een ver bijsterende grootheid. Als men deze film gezien heeft is men verrijkt met een on uitwisbare, schone herinnering. ZEILVERENIGING „BESTEVAER", BAARN EN OMSTREKEN. Dinsdag vond de tweede knoop- en splits- cursus plaats in hotel „Astoria" te Baarn. Ook deze les stond wederom onder leiding van de heer Veldhuizen. Na de pauze hielden twee sprekers een causerie over Windmolens en het Mijn wezen, welke zeer interessant waren. Abonn per kwart, 1.85 - per post 2.00 POSTGIRO Ne. 126156 Volgens het verslag van de afdelingen, waarin tevoren de gemeentebegrotingen worden behandeld, werd er door enkele leden een heerlijk kluifje in de arena geworpen, n.1. een voorstel tot verhoging van de presentiegelden voor de gemeente raadsleden en leden der stembureaux. Toen ik in het verslag van de gemeente raadszittingen naarstig ging zoeken naar wat de heren over deze kwestie in de ver gadering hadden gezegd, zat ik er naast. Met de aanduiding, dat de aangevraagde verhoging aan Ged. Staten zou worden voorgelegd, was de zaak bekeken. Klaarblijkelijk was er over de gehele li nie instemming met de voorgestelde ver hoging, want ik las zelfs niets van de principiële tegen-alles-stemmer. Waaruit we natuurlijk ook weer niet mogen aflei den, dat alle leden plotseling één lijn trekken wanneer het te ontvangen privé- penningen betreft. Uiteraard wordt er hier en daar in ons dorp over de voorgestelde verhoging het een en ander gezegd. Wanneer er ping ping in het geding komt spitsen de men sen nu eenmaal sneller hun oren dan bij een mededeling over het niet kunnen fi nancieren van b.v. een badhuis. Bij alles wat ik hoorde over de verhoging der pre sentiegelden trof mij één gedachte in het bijzonder. Bij het houden van stemmingen in de ge meenteraadsvergaderingen lees ik soms namen van personen, waarvan ik niet eens wist, dat ze lid van de Raad waren. Dat is natuurlijk een ernstige tekortko ming van mij en ik slik dat verwijt de- moedig. Hoofdzakelijk komt dit natuur lijk door het feit, dat we deze namen nóóit lezen in de verslagen der raadszit tingen, waarin schijnbaar steeds dezelfde mensen het woord voeren. Wanneer we dat met die salarissen nu eens zó inpikten. De leden, waarvan we de namen iedere keer in de krant lezen, geven we de gevraagde verhogingen, maar zij, die er blijkbaar alleen maar zit ten om hun stem uit te brengen, storen we niet langer en laten we thuis met de helft van hun zittingsgeld. Hun stem ge ven we met volmacht aan het welpraten- de lid, dus gaat de partijkracht niet verlo ren. Ik vind het zelf een knots van een voor stel, dat we ook aan de eerste en tweede kamer in overweging zouden kunnen ge ven. Dat de leden in persoon aanwezig moeten zijn, veranderen we wel met 'n noodwet je. In deze regeling zitten verschillende voordelen. De sprekende leden krijgen hun verhoging, er wordt bezuinigd en er is, zeker wat de niet-sprekende leden betreft, geen sprake meer van inkomstenderving door de zittingen. Zouden we de 1500 millioen voor defensie niet kunnen besparen door deze regeling door te voeren voor de beide kamers en alle commissies H. OEKMAN. Soest Utrecht Baarn LEZING VAN 'T NUT. Voor 't Nut zal Maandagavond, in „Reli gie en Kunst", spreken prlof dr C. J. F. Böttcher, over het onderwerp „Grapho- logie" (handschriftkunde). DE VERBREDING VAN DE SPOORWEGO VERG AN G. De verbreding van de spoorwegovergang aan de v. Weedestraat vordert thans zoda nig, dat, bij behoorlijke weersomstandig heden, de nieuwe rail en het nieuwe weg dek van deze overgang in de nacht van Vrijdag op Zaterdag zal kunnen worden gelegd. Het verkeer op de hoofdweg zal dan van af 10 uur des avonds worden omgelegd. De van de richting Amsterdam komende voertuigen worden via Prins Bernhard- laan, Rembrandtlaan en Talmalaan naar de Steenhofstraat geleid, terwijl het ver keer uit de richting Amersfoort via de Lange Brinkweg en Korte Brinkweg weer naar de hoofdweg wordt gevoerd. GESLAAGD. Voor het practijk-diploma Boekhouden slaagde de heer H. Boerekamp alhier,

Soester Courant | 1952 | | pagina 1