W. N. NIEUWENHUIS SOEST VOOR ONZE DAMES. WERELDTAAL. Loodgieter - Electriciën Burgerlijke stand. Voeïbal. Officiële Mededelingen. Van Weedestraat 23 Telefoon 2577 GEBOREN. Martinus Antonius Joseph, z. van G. Mirck, rijksambtenaar en G. A. J. W. Luijpen, Nassaulaan 4. Johanna Maria, dochter van G. A. Groenestein, grondar- beider en M. Uittenboogaard, Kostverlo- renweg ongenummerd. Emelie Regina, d. van J. S. v. d. Werf, verkoper van textiel- goederen en E. R. Dirckx, Baarn. Comelia Maria, dochter van P. Visser, uitvoerder van bouwwerken en A. den Toom, Julia- nalaan 57. Gerritje Petronella, dochter v. P. v. d. Kuit, sorteerder van afval en G. Hornsveld, Nieuweweg 50. Astrid Diana Ingrid Odette, dochter van Chr. Iliohan, chef-monteur en M. Engberink, Amers- foortsestraat 4. Wilhelmina Margaretha, dochter van H. Houtveen, tuinman en C. van Eijden, Birkstraat 144. Robert Hen drik Christiaan, zoon van J. P. Tabois, chemicus en R. Reitsma, Prins Bernhard- laan 19. Willemina, dochter v. A. Doeke- meijer, schoenfabrikant en W. A. M. van Dijk, Molenstraat 35. Maria Margaretha Louise, dochter van C. H. Fritzsche, ad ministrateur en M. Griffioen, Vosseveld- laan 43. Anna Wilhelmina, dochter van K. van Sloten, bedrijfsleider en D. Liebrecht, Nieuweweg 76. Johanna Gerarda, dochter van W. A. Nas, militair en C. G. S. van Stuyvenberg, Soesterbergsestraat 158. ONDERTROUWD. A. P. Hilhorst, 37 jr., landbouwer, Baarn en C. A. Hartman, 36 jr., zonder beroep. Birkstraat 109. P. M. Roelofs, 26 jr., boekhouder, Rheden en S. "A. van Doorn, 25 jr., winkeljuffrouw, G. Pelsweg 18. J. Th. Smits, 29 jr., rangeer der, Beuningen en W. M. van Doorn, 24 jr., zonder beroep, Gallenkamppelsw. 18. GEHUWD: Geen. OVERLEDEN: Jacobus van Beuzekom, 68 jr., ongehuwd, Bosstraat 92. Elisabeth Mulder, 41 jr., gehuwd met W. van der Goot, Verl. Talmalaan 3. Johannes P. M. 't Lam, 3 maanden, Schaepmanstraat 62. Hendrikus Walda, 79 jr., gehuwd met R. M. Staal, Lindenlaan 14A. S.E.C. WON VAN KAMPONG. S.E.C. heeft de ereplaats, welke zij op de ranglijst bezet, goed verdedigd en daar door de kampioenskansen in eigen hand gehouden. Met 41 wist de Soester club te winnen van Kampong uit Utrecht en revancheerde zich hiermede van de 31 nederlaag te gen deze ploeg, geleden in de eerste helft van de competitie. Het S.E.C.-elftal was voor deze wedstrijd gewijzigd. Voor rechtsbinnen Valk was Westerveld opgesteld, die zich op deze plaats kennelijk niet thuis gevoelde. Na de rust kreeg hij de midvoorplaats te bezet ten, toen De Mink na een botsing, het veld moest verlaten, maar ook hier, was hij niet op zijn plaats, waardoor de aanvalskracht van de Soester voorhoede in kracht in boette. Dat S.E.C. ditmaal zou winnen, was in 't begin van de wedstrijd niet te voorspel len. Immers, na 2 minuten was de S.E.C.- verdediging volkomen overspeeld en had doelman Adams een tam schot van de Utrechtse linksbinnen gemist 01. De Utrechtenaren demonstreerden 'n per fect combinatiespel, waarop de Soestena- ren in de middenlinie en achterhoede aanvankelijk geen antwoord wisten. In de 6e minuut kwam een keerpunt in de zichtbare supprematie der gasten. Midvoor De Mink brak snel door de ver dediging en gaf een afgemeten pass naar de naar binnen gezwenkte rechtsbuiten M. Maassen, die met een kalme schuiver de stand op 11 bracht. Nog geen drie minuten later schoot De Mink langs de uitgelopen keeper, doch 't zachte schot werd door de linksback voor de doellijn gestopt. Na 12 minuten kreeg S.E.C. de leiding. Spil Van 't Klooster zette linksbuiten O. Maassen aan het werk met een hoge pass en deze gaf een fraaie pass aan De Mink, die met een hard schot de doelman pas seerde. 21. Meerdere S.E.C .-aanvallen werden door 't rustige optreden van de Utrechtse ver dedigers, in de kiem gesmoord, terwijl het dikwijls te korte spel der Soestenaren de gasten gelegenheid te over gaf aanvallen op te bouwen, waarbij intelligentie en snelheid gevaar opleverden voor de Soes ter verdediging. Wederzijdse aanvallen wisselden elkaar af. M. Maassen mistte een voorzet van links, terwijl verschillende corners op het S.E.C.-doel geen resultaat opleverden voor de gasten. De Kampong-mannen probeerden het toen met verre schoten, doch deze waren slecht gericht en de rust kwam zonder dat het de gasten was gelukt de achterstand in te halen. Na de thee trok S.E.C. meteen van leer. De eerste aanval werd ten koste van een corner gekeerd, doch de tweede werd be loond met een doelpunt. M. Maassen zwenkte snel naar binnen op een voorzet van links en met een laag hard schot verrastte hij de doelman. 31. De S.E.C.-verdediging en middenlinie bleken thans beter opgewassen te zijn tegen het snelle spel der gasten. De mid denlinie durfde meer aanvallend te spe len en zorgde ervoor, dat de Soester aan- valslinie vele aanvallen kon onderne men. Het tempo werd hoger en S.E.C. ontwik kelde een veldoverwicht, waarin verschil lende kansen om te scoren voorkwamen. De Soestenaren hadden echter geen geluk met hun schoten, die over en naast het doel terecht kwamen. In de 25ste minuut moest midvoor De Mink het veld verlaten na een onschuldi ge botsing en reserve Dasselaar comple teerde het S.E.C.-elftal. Deze bezette de rechtsbuitenplaats, terwijl M. Maassen rechtsbinnen en Westerveld midvoor ging spelen. Het Soester offensief bleef aanhouden, terwijl de Kampong-aanvallen op de Soester verdediging strandden, mede dank zij het werk van Pureveen en Ka- relse, de beide kanthalfs en spil Van 't Klooster. Slecht gerichte schoten werden gelost, waarmede het doel der gasten telkenmale aan een gevaar ontsnapte, maar toen de laatste 10 minuten aanbraken, een schot van Loman de lat had geraakt en een hoekschop bij M. Maassen terecht kwam, werd de stand 41, dank zij zijn keurig boogschot, welke over de keeper heen in het net belandde. Het S.E.C.-offensief hield hierna aan. Westerveld schoot van dichtbij tegen de paal en M. Maassen ving de terugsprin gende bal op, doch zag zijn schot naast het doel verdwijnen. Even later schoot M. Maassen een voorzet van Dasselaar in, maar via een Kampong-speler kwam de bal tegen 't lichaam van de doelman, die geen kijk op dit schot had. In de laatste minuut sneden de Kampong aanvallers door de Soester achterhoede, doch de rechtsbinnen schoot van 2 meter afstand naast het doel. 1 in deze afdeling in thans S.E.C. 16 22 D.V.S.U. 15 19 S.D.O. 16 19 D.W.S.V. 13 18 B.F.C. 15 17 Quick 15 14 A.D.E. 13 13 De Zebra's 14 13 Laren 14 13 Voorwaarts 13 12 Kampong 16 12 Zwal. Vooruit 15 11 Amsvorde 15 7 S.E.C. moet nu nog uitwedstrijden spelen tegen S.D.O., B.F.C., Quick, A.D.E., De Zebra's, Voorwaarts, en Zwaluwen Voor uit, terwijl D.W.S.V. naar Soest komt. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van J. A. Metzukat, Dorresteinweg 86, Soest, om in een perceel gelegen aan de Dorrestein weg, kadastraal bekend in sectie G nr. 2402 een inrichting bestemd tot het be waren en verwerken van afvalstoffen te mogen oprichten, door hen is verdaagd. NACHTELIJK KARWEI AAN DE OVERWEG SOESTDIJK. Vrijdagavond, te 10 uur, hebben de Spoor wegen een begin gemaakt met de eerste werkzaamheden, welke nodig zijn voor de verbreding van de Spoorwegovergang na bij station Soestdijk. Op dit tijdstip begon een ploeg arbeiders de bestrating tussen de rails weg te bre ken en de bielsen bloot te graven. De politie legde het verkeer om middels grote waarschuwingsborden, waarmede Rijkswaterstaat uitstekend voor de dag kwam. Blauwe borden met witte pijlen, verlicht door een lichtkap, zorgden er voor, dat het verkeer uit de richting Am sterdam via Prins Bernhardlaan, Rem- brandtlaan, Talmalaan op de Steenhoff- straat kwam, terwijl het verkeer uit de richting Amersfoort via de Lange Brink- weg en Korte Brinkweg weer naar de hoofdweg werd gevoerd. Verkeers-opstoppingen kwamen hierdoor niet voor. De treinenloop ging normaal door en met behulp van sterke gaslantaarns konden de arbeiders hun zware werk in gestadig tempo verichten. Nadat te 12.20 uur de laatste trein was gepasseerd werden de bouten losgemaakt en het nieuwe rails stuk van 24 meter lengte aangevoerd op lorries. Na verwijdering van de oude rails werd het nieuwe railsgedeelte ingepast en gemonteerd^ Zaterdagmorgen, ongeveer 10 uur, was ook de bestrating tussen de rails gereed en kon de verkeersomlegging een einde nemen. De straatverlichting, welke de gehele nacht door brandde, betekende een service, welke op hoge prijs werd gesteld. Een andere tak van dienst van de Spoor wegen, het Seinwezen, zal nu binnenkort een aanvang maken met het plaatsen van 4 nieuwe afsluitbomen, waarmede een be langrijke verbetering zal intreden. CYCLE CROSS IN DE SOESTER DUINEN. Door de ren- en toerveremging „Tempo" werd Zondagmorgen een wielerwedstrijd georganiseerd voor clubs uit de provincie Utrecht, onder de naam cycle cross. In een wedstrijd als deze moeten de deel nemers een moeilijk begaanbaar parcours berijden, waarbij men, desnoods met de fiets op de schouder, een hindernis moet beklimmen. Als er ergens een parcours gezocht moet worden, dat zware eisen stelt aan de deel nemers van een dergelijke wedstrijd, biedt Soest hiervoor bij uitstek geschikte terreinen. Vanaf de Fotografische Industrie „Dalco" te Soestduinen was een zeer moeilijk doch prachtig parcours uitgezet van 1400 meter, waarover de deelnemers niets anders dan lof konden hebben. Zand, zandheuvels, verharde weg en een afsluitboom stelden hoge eisen aan het uithoudingsvermogen van de renners. 14 van de 37 deelnemers konden niet aan de eisen voldoen. De winnaars van de A- en B-klasse waren twee plaatsgenoten, die een opmerkelijke prestatie hebben verricht. J. van Dorre- steijn was nummer 1 in de B-klasse, ter wijl H. v. Dorresteijn in de A-klasse on betwist de sterkste bleek. De deelnemers kwamen uit de verenigin gen „Tempo", Soest; „De Pedaalriddels", Amersfoort; De „Adelaar", Hilversum; ,,'t Stadion", Utrecht en „De Volharding", Utrecht. De resultaten waren als volgt: A-klasse, 15 ronden, 21 k.m.: 1. H. v. Dor resteijn, Tempo, 56 min. 29 sec. 2. C. Ver schoor, Tempo, met 1 k.m. achterstand. 3. J. Mackay, Volharding. 4. D. v. d. Broek, Pedaalridders. 5. G. Doeland, Volharding. 6. C. de Heus, Volharding. 7. C. Dijkland, Het Stadion. 8. W. v. Barneveld, Tempo. B-klasse, 10 ronden, 14 k.m.: 1. J. van Dorresteijn, Tempo, 38 min. 23 sec. 2. B. Lüte, Adelaar, met 300 meter achterstand. 3. D. van Eugen, Tempo, met 500 meter achterstand. 4. G. Splinter, Adelaar. 5. J. Nijeboer, Tempo. 6. P. Adriaans, Vol harding. 7. H. de Jager, Pedaalridders. 8. O. van Veen, Volharding. 9. H. de Bree, Tempo en 10. J. van Dijk, Het Stadion. Junioren, 4 ronden, 5600 meter: 1. H. Klein, Het Stadion, 18 min. 15 sec. 2. H. Nieuwenhuis, Het Stadion, met 400 meter achterstand. 3. N. Bieshaar, Tempo, met 500 meter achterstand. 4. J. Gijsse. Het Stadion. 5. De Korver, Het Stadion. RELIGIEUSE KUNST. Voor de leden van de Volks-Universiteit sprak over dit onderwerp de heer Chr. Wentinck, waarmede dit culturele pro gramma-onderdeel van de V.U. werd af gesloten. Spr. behandelde de Apollo-figuur. Aan vankelijk sterk religieus, daarna zijn gro te goddelijkheid verliezend en menselij ker wordend, werd deze figuur tenslotte vrouwelijk en verweekt uitgebeeld. In de vroeg-Christelijke tijd werd deze Apol lo-figuur het proto-type voor de Chris tus-figuur. De Maria-figuur kreeg in de oudste tijden een hoogst religieuse uitdrukking, later, in de Gothiek, kwam de menselijke zij de van deze figuur, Moeder en Kind, meer naar voren. Zag de mens in de Middeleeuwen vanuit God, in de Renaissance werd God ont troond en zag de mens vanuit zichzelf. De anatomie-kunst en het perspec tief kwamen hieruit voort, doch de reli gieuse inslag bleef. In de Baroc werden de beelden coquet en lief en overwoekert de vorm de reli gieuse inhoud. In onze tijd is het religieuse niet meer de grootste inspiratie voor de kunstenaar, getuige de moderne kunst. Alleen grote religieuse kunstwerken kunnen ontstaan, wanneer de mens de eeuwige waarden heeft teruggevonden in de religie, zeide spr. tot slot van zijn boeiende causerie. OP VRACHTAUTO INGEREDEN. Gistermorgen (Maandag) haalde de be stuurder van 'n Taunus personenauto op de Birkstraat een voor hem rijdende vrachauto in. Terwijl hij deze manoeu vre uitvoerde, naderde uit tegenoverge stelde richting een grote met stenen bela den vrachtauto. De bestuurder van de Taunus remde niet en trachtte ook geen botsing te vermijden. De bestuurder van de stenenauto haalde zover mogelijk naar rechts uit en reed de berm van de weg op om een aanrijding te voorkomen, doch de Taunus-berijder reed recht op de ste nenauto in en ramde deze aan de voorzij de. De zware stenenauto bewees tegen 'n stootje te kunnen. Het gevolg was dan ook, dat de personenauto aan de voorzijde ernstig werd beschadigd. Een - inzittende dame liep enige gekneusde ribben op en werd per auto naar haar woning te Bus- sum vervoerd. DE VERDWENEN VARKENS. Zondag werd aan de politie gemeld, dat 'n landbouwer op de Eigendomweg 4 var kens miste. Toen de politie ter plaatse kwam, waren twee krulstaarten reeds op hun basis terug gekeerd en even daarna kwamen de mannen, die op zoek waren gegaan, terug met een keu en een zeug. Met vereende krachten werden de bees ten door sterke armen gedragen en stal- waarts gevoerd. CHIQUE BLOUSE. Een blouse en rok bieden een aardige af wisseling en vele combinatiemogelijkhe den. Iedere vrouw zal deze kledingstuk ken dan ook, hoe sober haar garderobe moge zijn, gaarne in haar bezit hebben. De blouse, die wij hier afbeelden, is, evenals de geklede overhemdblouse, een zeer gewild model. Deze blouse heeft het voordeel, dat zij bovendien zó chique staat, dat men haar zeer goed met een lange, zwarte rok, als avondtoilet kan dragen. Zilvergrijs voor de blouse en zwart voor de rok, of een goudkleurige blouse met bruine rok zijn bijzonder goe de combinaties. We zouden zo nog veel meer kunnen noemen. Onze lezeressen zullen zelf wel goede combinaties kunnen bedenken. Het maken van de blouse is niet zo lastig. De ruimte van voor- en rugpand wordt eerst ingehaald vóór de schoudernaden worden gesloten. Voor de afwerking wordt langs hals en voorpand een schuin- geknipte bies gezet. De ruimte aan de kop van de mouw wordt in kleine plooi tjes verwerkt, doch kan, indien men dit gemakkelijker vindt, ook gewoon worden ingehaald, evenals de ruimte aan de on derkant van de mouw. De mouw wordt met een smal manchetje afgewerkt. Tot slot wordt de ruimte aan de onder kant van de blouse ingehaald en wordt deze aan een gladde tailleband -gezet. U ziet: deze blouse is nog gemakkelijker te maken dan een overhemdblouse, door dat zij geen kraag of revers heeft. Het patroon van dit model is in de maten 40, 42, 44 en 46 a 0.90 verkrijgbaar bij „Het Patronenhuis", Middenweg 200, Am sterdam (O.). Na ontvangst van een post wissel, waarop vermeld: No. 4718, maat. wordt het patroon per omgaande toege zonden. „ALS DE KLOK WAARSCHUWT". De Toneelverenging „Soestdijk" voert Zaterdagavond in hotel „Eemland" het toneelstuk op „Als de klok waarschuwt". „Soestdijk" zet met dit stuk, waarin hu mor en tragiek elkander afwisselen het nieuwe jaar in. MENS EN BOEK. Gisteravond sprak in hotel „De Schouw", voor de gemeenschap Soest van het Hu manistisch verbond, de heer J. de Waard, over „Mens en Boek". De grote waarde van het boek bespre kend, zeide spr., dat het boek thans een devaluatie en een inflatie doormaakt. Het steeds toenemend gebrek aan be langstelling voor het boek betekent een devaluatie, terwijl het teveel aan boeken een inflatie is. Waar is de tijd gebleven, dat honderden jonge mensen uit Europa te voet naar Italië trokken, om van de Griekse geleer den te leren en hun handschriften te le zen Twee, drie en vier eeuwen geleden leef de men in de Bijbel, 't conglomeraat van boeken, waarin grote geesten hun denk beelden hadden opgetekend en problemen van de grootste orde behandelden. Spr. wees er op, dat een mens, die een diiep geestelijk leven wil hebben, met boeken behoort te leven. Niet die oppervlakkige belangstelling, welke thans ook bestaat voor een best-seller of 'n gerucht ma kende roman, doch het zich eigen maken met het boek en een geestelijke omgang hiermede te bewerkstelligen. Dat onze maatschappij er in dit opzicht zo slecht aan toe is, komt, omdat de mens niet meer met het boek leeft. Onze cul tuur is in verval en dit is steeds het ge val, wanneer de mens zich niet op het boek basseert. De wellevendheid en andere cultuurver schijnselen van de Engelsen komt voort uit het feit, dat Dickens en Shakespeare de mensheid grepen in zijn diepte- en hoogtepunten en tot iedereen spraken. Vondel was eenzijdiger en sprak niet tot iedereen. Thans leven schrijvers naast 't volk en oefenen weinig invloed uit op 't volk. Het is wenselijk en noodzakelijk zich te leren verdiepen in die boeken, die het leven van ons allen en van alle dag in alle facetten bevatten en onze kinderen de waarde van dit geestelijk voedsel te leren. Aan „Nederlanda Esperantisto" ontlenen we: Twee meningen over Esperanto. 1. Ondergetekende, directeur van de Rijks kweekschool voor Onderwijs te Deventer, verklaart, dat aan deze school thans voor het derde jaar Esperanto wordt gegeven. Hoewel z.i. de kweekschool-programma's overladen zijn, is hem niet gebleken, dat de leerlingen, die de Esperanto-lessen vol gen, in de andere talen minder presteren. De bestudering vain de internationale hulptaal Esperanto acht hij van zeer groot belang voor a.s. onderwijzers. A. Meester. 2. Behalve de grote practische voordelen, die het Esperanto biedt in het internatio naal verkeer tussen alle volkeren der aar de, meen ik vooral te moeten wijzen op de grote waarde bij het aanleren van vreem de talen. Immers, de woordenschat van deze eenvoudige, welluidende taal is zo internationaal, dat men bij de studie der moderne talen (Frans, Duits, Engels) 50 percent der woordstammen herkent, ter wijl de logische grammatica (zonder uit zonderingen een dieper taalinzicht geeft. Het is dan ook een zeer verblijdend ver schijnsel, dat, na de succesvolle cursus in het Zaanse dagblad „De Typhoon", thans ook de „Winschoter Courant" tot het pu bliceren van een eenvoudige Esperanto- cursus overgaat. Van harte hoop ik, dat niet alleen veel ouderen, maar vooral ook de jongeren deze prachtige gelegenheid zullen aangrijpen om hun ontwikkeling te vergroten. De geringe moeite, die men zich zal moeten getroosten om deze een voudige lessen te volgen, zal blijken rium- schoots beloond te worden door de grote voordelen, die men er van zal ondervin den. P. H. Ligtenberg, dir. Rijks kweekschool, Winschoten. PROF. BöTTCHER VOOR 'T NUT. De leden van 't Nut hebben gisteravond met genoegen de causerie beluisterd van prof dr G. J. F. Böttcher uit Leiden, die sprak over handschriftkunde. Deze afzonderlijke tak van de psy chologie is een wetenschap op zichzelf en wordt met een waas van geheimzinnig heid omgeven. Men tracht uit het handschrift het karak ter van de schrijver vast te stellen en er zijn handschriftkundigen genoeg, die daarbij zeer positief in hun conclussies zijn. Prof Böttcher bewees, dat de moei lijkheden van een praphologisch onder zoek beperkt zijn en in sommige gevallen zeer beperkt. Het gaat in hoofdzaak om de beweging, welk de schrijver maakt en het beeld, dat wordt voortgebracht. Deze beweging heeft twee zijden: een doelgerichte en een karakteristieke. Sommige handschriften zijn alleen maar doelgericht en hebben weinig uitdruk- kingswaarde. Met interessante voorbeel den toonde spreker, dat een enkel ken merk nietszeggend is, doch immer ge combineerd moet worden met andere kenmerken. De symboliek kan in het handschrift een rol spelen. Een naar links gericht hand schrift kan op het verleden wijzen. Een naar rechts gericht handschrift op de toe komst. Om tot een wetenschappelijk verant woorde conclusie te komen zal de gra- pholoog vaak de leeftijd, het geslacht, het beroep, de functie en de ontwikkeling van de schrijver moeten weten, om dan nog misschien in het duister te tasten. Voor deze bijeenkomst bestond grote be langstelling. SOESTER SCHAAKCLUB. Het tweede tiental trok Maandagavond naar Hilversum voor de ontmoeting met „De Gooise Toren 2". Het werd een fraaie zege voor de Soestenaren. De uitslag was: F. KeveG. Smallenberg 10 P. J. HoekChr. Hoebert 1—° J. Spijkers—Th. Prinsen 1—0 H. van NoesselG. v. Sevenster 0—1 J. W. Blom—R. Zwiers 1—° J. v. d. Wal—J. H. Sirat 0—1 K. F. Mud—W. de Jong S. de Zoete—M. Doof 1—0 C. P. AmelunxenJ. v. Vlaardingen 2- 2 Einduitslag 6V2-2V2 AFSTAND BEWAREN. Zaterdag had op de Birkstraat, ter hoog te van de Vosseveldlaan, een aanrijding plaats. Van een file auto's stopte de eer ste wagen en toen de bestuurder van de eerste achterrijdende Volkswagen even eens remde, gleed zijn wagen door en raakte de eerste auto, om daarna tegen n verkeerspaal te botsen. Beide auto s wer den beschadigd. 25 JAAR BIJ HET GASBEDRIJF. Op 27 December j.1. was de heer S. v. Gorkum alhier, 25 jaar bij het gasbedrijf in dienst. Wegens zijn ziekte kon aan dit jubileum toen geen huldebetoon verbon den worden, doch nu zal Donderdagmid dag, op het Gasbedrijf, de zilveren jubi laris door het Gemeentebestuur, de Direc teur van het Gasgedrijf en de ambtenaren worden gehuldigd.

Soester Courant | 1952 | | pagina 2