WERELDTAAL. SOESTERBERG. Aan „Nederlanda Esperantisto" ontlenen we: Twee meningen over Esperanto. 1. Ondergetekende, directeur van de Rijks kweekschool voor Onderwijs te Deventer, verklaart, dat aan deze school thans voor het derde jaar Esperanto wordt gegeven. Hoewel z.i. de kweekschool-programma's overladen zijn, is hem niet gebleken, dat cie leerlingen, die de Esperanto-lessen vol gen, in de andere talen minder presteren. De bestudering v^n de internationale hulptaal Esperanto acht hij van zeer groot belang voor a.s. onderwijzers. A. Meester. 2. Behalve de grote practische voordelen, die het Esperanto biedt in het internatio naal verkeer tussen alle volkeren der aar de, meen ik vooral te moeten wijzen op de grote waarde bij het aanleren van vreem de talen. Immers, de woordenschat van deze eenvoudige, welluidende taal is zo internationaal, dat men bij de studie der moderne talen (Frans, Duits, Engels) 50 percent der woordstammen herkent, ter wijl de logische grammatica (zonder uit zonderingen een dieper taalinzicht geeft. Het is dan ook een zeer verblijdend ver schijnsel, dat, na de succesvolle cursus in het Zaanse dagblad ,,De Typhoon", thans ook de „Winschoter Courant" tot het pu bliceren van een eenvoudige Esperanto- cursus overgaat. Van harte hoop ik, dat niet alleen veel ouderen, maar vooral ook de jongeren deze prachtige gelegenheid zullen aangrijpen om hun ontwikkeling te vergroten. De geringe moeite, die men zich zal moeten getroosten om deze een voudige lessen te volgen, zal blijken rium- schoots beloond te worden door de grote voordelen, die men er van zal ondervin den. P. H. Ligtenberg, dir. Rijks kweekschool, Winschoten. PROF. BÖTTCHER VOOR 'T NUT. De leden van 't Nut hebben gisteravond met genoegen de causerie beluisterd van prof dr G. J. F. Böttcher uit Leiden, die sprak over handschriftkunde. Deze afzonderlijke tak van de psy chologie is een wetenschap op zichzelf en wordt met een waas van geheimzinnig heid omgeven. Men tracht uit het handschrift het karak ter van de schrijver vast te stellen en er zijn handschriftkundigen genoeg, die daarbij zeer positief in hun conclussies zijn. Prof Böttcher bewees, dat de moei lijkheden van een praphologisch onder zoek beperkt zijn en in sommige gevallen zeer beperkt. Het gaat in hoofdzaak om de beweging, welk de schrijver maakt en het beeld, dat wordt voortgebracht. Deze beweging heeft twee zijden: een doelgerichte en een karakteristieke. Sommige handschriften zijn alleen maar doelgericht en hebben weinig uitdruk- kingswaarde. Met interessante voorbeel den toonde spreker, dat een enkel ken merk nietszeggend is, doch immer ge combineerd moet worden met andere kenmerken. De symboliek kan in het handschrift een rol spelen. Een naar links gericht hand schrift kan op het verleden wijzen. Een naar rechts gericht handschrift op de toe komst. Om tot een wetenschappelijk verant woorde conclusie te komen zal de gra- pholoog vaak de leeftijd, het geslacht, het beroep, de functie en de ontwikkeling van de schrijver moeten weten, om dan nog misschien in het duister te tasten. Voor deze bijeenkomst bestond grote be langstelling. SOESTER SCHAAKCLUB. Het tweede tiental trok Maandagavond naar Hilversum voor de ontmoeting met „De Gooise Toren 2". Het werd een fraaie zege voor de Soestenaren. De uitslag was: F. KeveG. Smallenberg 1 0 P. J. Hoek—Chr. Hoebert 1—0 J. SpijkersTh. Prinsen 1 0 H. van NoesselG. v. Sevenster 0—1 J. W. BlomR. Zwiers 1 0 J. v. d. Wal—J. H. Sirat 0—1 K. F. Mud—W. de Jong 1—0 S. de ZoeteM. Doof 1—0 C. P. AmelunxenJ. v. Vlaardingen V2-V2 Einduitslag 6V2-2V2 AFSTAND BEWAREN. Zaterdag had op de Birkstraat, ter hoog te van de Vosseveldlaan, een aanrijding plaats. Van een file auto's stopte de eer ste wagen en toen de bestuurder van de eerste achterrijdende Volkswagen even eens remde, gleed zijn wagen door en raakte de eerste auto, om daarna tegen 'n verkeerspaal te botsen. Beide auto's wer den beschadigd. 25 JAAR BIJ HET GASBEDRIJF. Op 27 December j.l. was de heer S. v. Gorkum alhier, 25 jaar bij het gasbedrijf in dienst. Wegens zijn ziekte kon aan dit jubileum toen geen huldebetoon verbon den worden, doch nu zal Donderdagmid dag, op het Gasbedrijf, de zilveren jubi laris door het Gemeentebestuur, de Direc teur van het Gasgedrijf en de ambtenaren worden gehuldigd. Blijkens een advertentie in dit nummer houdt de heer Van Gorkum des avonds, te zijnen huize, receptie voor belangstel lenden. INTREDE NIEUWE PREDIKANT. Op 4 Mei a.s. zal ds B. Maarsingh van Coevorden zijn intrede doen in de Emma- kerk. Ds Maarsingh is de opvolger van ds E. Groeneveld. DE HEER BAKHUIS SPRAK VOOR DE P. v. d. A. Voor de afdeling Soesterberg van de Partij van de Arbeid sprak Vrijdagavond de heer Bakhuis over het onderwerp: „Het bevolkingsvraagstuk". Voor dit vraagstuk, aldus spr., dat met schier al le andere problemen verbonden is, be staat een geweldig grote belangstelling. De aanwas der bevolking sinds de laatste 100 jaar is niet overal gelijk. In Azië, waar de bevolking de helft van het to taal der wereldbevolking uitmaakt, is die aanwas wel het grootst. Met behulp van de moderne techniek is de aarde groot en vruchtdragend genoeg om alle mensen te kunnen voeden. Iets anders is het, dat het ene gebied een teveel en het andere een te weinig aan natuurlijke hulpbronnen heeft. Dit brengt weer het vraagstuk van de emigratie op grote schaal naar vo ren, dat weer andere problemen oproept in verband met de ontzettend hoge kos ten der verplaatsing en het feit, dat niet elk klimaat voor een ieder geschikt is. Voorts komen hierbij ook psychologische factoren in het geding. Wat ons land betreft is de bevolking er sinds ruim een eeuw abnormaal gegroeid en is zij van drie millioen tot ruim 10 millioen gestegen. Toch worden er per gezin in daarsnee minder kinderen ge boren dan voorheen. Hoe is die aanwas dan te verklaren Omdat de kindersterkte, die vroeger wel dertig tot veertig procent heeft bedragen, thans niet groter is dan twee tot drie. Ook is de gemiddelde leeftijd sterk geste gen dank zij de ongeëvenaarde gezond heidszorg. Kan er nu van overbevolking worden gesproken Dat kan pas wanneer de verhouding tussen de bevolking en haar bestaansmogelijkheden verbroken wordt. In verband met de beperkte op pervlakte van de bodem en de armoede aan kapitaalgoederen moet de productie van ons land worden opgevoerd. In de laatste jaren echter vertoont het geboor te-cijfer een algemeen dalende tendenz. Zo er zich geen tegengestelde factoren meer opdoen, ziet spr., mede ook in ver band met de groter wordende groep ou deren, het punt naderen, waarbij de be volking zal zijn gestabiliseerd SOESTERBERG-VICTORIA. Onder grote belangstelling heeft Soester berg deze zeer spannende wedstrijd met 31 gewonnen. Gezien het verloop is deze 31 overwinning nog niet zo gemak kelijk gegaan. Als Victoria de bal aan het rollen brengt, blijkt al spoedig, dat het een strijd zal worden tussen de zeer snelle voorhoede van Victoria en de hechte verdediging van Soesterberg. Steeds komt Victoria met snelle combinaties voor 't doel van Soes terberg, maar de verdediging met spil Preusser als uitblinker, weet steeds de aanvallen af te slaan. Na een keurige voorzet van rechts weet de midvoor van Victoria, na een kwartier, met een hard schot zijn club de leiding te geven. Daarop ontstaat uit een van de zeer ge vaarlijke uitvallen van Soesterberg een vrije schop, waarna de spil van Soester berg even voor de rust met een keihard schot via de paal voor de gelijkmaker zorgde. In de tweede helft hetzelfde spelbeeld, een heftig aanvallend Victoria en een stug verdedigend Soesterberg, en na een kwar tier weer een vrije schop voor het Vic- toria-doel. Weer schiet de spil van Soes terberg enorm hard in en met deze 21 voorsprong gaat Soesterberg de verdedi ging nog meer versterken, waarbij Vic toria steeds aanvallend optreedt. Doch de verdediging van Soesterberg geeft geen kans. Bij een gevaarlijke uitval brengt de links buiten van Soesterberg enkele seconden voor het einde de stand op 3I. FILMPROGRAMMA R.K. MILITAIR-TEHUIS. Dinsdag 15 Januari: „Ter wille van mijn kind". Woensdag 16 Januari: „Minderjarig meis je gevraagd". Donderdag 17 Januari: „Captain China". OPDRACHTEN MILITAIRE WERKEN. Door het Ministerie van Oorlog te 's-Gra- venhage zijn aan ,,'t Timmerhuis" Jan in 't Hout, aannemersbedrijf te Soester berg, de volgende werken opgedragen. Het éénjarig onderhoud van het vlieg veld Twenthe, voor een bedrag van 164.784,Het éénjarig onderhoud van de Bernhard Kazerne en het Militair Hospitaal te Amersfoort, voor een bedrag van 79.896.—. Het éénjarig onderhoud van 't Infanterie-kazernement te Amers foort, voor een bedrag van 85.197, Het bouwen van een verkeerstoren op het Vliegveld Soesterberg, voor een be drag van 38.172. CANADA'S VOORUITZICHTEN Canada is een bloeiend land, dat snel in ont wikkeling toeneemt. Niettemin had het in 1951 een belangrijk tekort op de handelsba lans, dat over de eerste acht maanden al 368 millioen dollar bedroeg. Voor een Europees land zou dat een fatale toestand zijn, maar voor Canada niet, want het tekort op de han delsbalans is hoofdzakelijk ontstaan doordat Canada zoveel moet invoeren om zijn in dustrie in snel tempo uit te breiden. Canada is nl. geen landbouwgebied meer. Wel is de landbouw er nog altijd van enorme beteke nis, maar toch leeft niet meer dan 20% van de Canadese bevolking op het ogenblik recht streeks van de landbouw. Dat is eenzelfde percentage als in Nederland. De Canadese economie heeft vier hoofdbedrijfstakken, die elk een jaarlijkse waarde opleveren van meer dan 2 milliard gulden en dat zijn mijnbouw en oliewinning, hout- en papierindustrie, tarweteelt en zuivelindustrie. Daarvan breid den vooral de eerste twee zich in fantastisch snel tempo uit. Er worden steeds meer olie bronnen aangeboord en ertsen gevonden, ter wijl de bossen in snel tempo in exploitatie komen. Dit laatste gaat zelfs te hard, waar door het gevaar van ontbossing groot wordt. Canada is op het ogenblik de grootste produ cent van de wereld van nikkel, asbest en pla tina, de tweede van goud en zink en de derde van zilver. In het onherbergzame noordelijke deel van Canada liggen nog geweldige voor raden ertsen, waarvan zelfs de samenstelling nog niet is onderzocht. De bevolking bedraagt thans 14 millioen mensen. Als men weet dat het land groter is dan de Verenigde Staten, waar 160 mil lioen mensen wonen, is het duidelijk dat Canada nog sterk in bevolking kan toenemen. Deze zal vooral plaatsvinden in mijnbouw en industrie, waardoor de landbouwproducten geheel in het eigen land kunnen worden ge plaatst, zodat de Canadese boeren steeds min der afhankelijk worden van de mogelijkheid van export. Men maakt er zich alleen enige zorg over dat Canada economisch steeds nau wer verbonden wordt aan de Verenigde Sta ten, welk land thans meer dan tweederde van de in- en uitvoer voor zijn rekening neemt. TWEEHONDERD JAAR INKOMSTENBELASTING De algemene en jaarlijks terugkerende belas ting op het inkomen is nog geen oude instel ling. De man, die het eerst deze belasting in voerde, was minister van Financiën in Frank rijk onder Lodewijk de Vijftiende. De Franse financiën bevonden zich na de buitengewoon ongelukkige verlopen Oostenrijkse Successie oorlog in 1749 in een droevige staat en even als nu wordt de fiscus het vindingrijkst wan neer na een oorlog de schatkist is uitgeput. De minister van Financiën Jean-Bepatiste de Machault komt dan op de gedachte om de Tienden, die met onregelmatige tussenpozen werden geheven, om te zetten in een vaste jaarlijkse heffing op vier soorten van inko mens, nl. inkomen uit onroerende goederen, inkomen uit roerende goederen, winsten van handel en industrie en opbrengsten van amb ten en diensten zoals notariaten. Op inkomen, verdiend door arbeid in loondienst werd geen belasting geheven. Dat was administratief te moeilijk en men verwachtte er blijkbaar geen grote opbrengst van. Men had dus des tijds een geheel ander begrip van „inkomen" dan tegenwoordig. De Machault heeft van zijn belasting weinig plezier beleefd, hoofdzake lijk doordat hij ook de kerkelijke inkomsten wilde belasten. Natuurlijk verzetten de niet- kcrkelijke belastingplichtigen zich ook wel en zelfs heftig, maar de weerstand van de kerk werd hem zelfs te machtig. De Franse bis schoppen weigerden eenvoudig de belasting te betalen. Dat wil zeggen, ze waren desnoods wel bereid een zekere som aan de staat af te staan, maar weigerden aangifte te doen van hun bezittingen en van het inkomen, dat ze daaruit trokken. Vijf jaar lang heeft De Machault geprobeerd die weerstand te over winnen, maar in 1755 behield de geestelijk heid de overwinning en werd zij vrijgesteld van de inkomstenbelasting. De Machault werd daarop ontslagen en zijn gehele belas tingschema raakte in onbruik. Maar de ge dachte bleef leven en latere opvolgers pasten het systeem toch weer toe. Zo hevig was het verzet tegen zijn plan geweest, dat men De Machault zelfs niet vergat toen hij zich al tientallen jaren teruggetrokken had op zijn landgoederen. Bij het uitbreken van de revo lutie werd hij gearresteerd en in de gevan genis vermoord, waaruit wel blijkt dat de burgerij hem evenzeer haatte als de geeste lijkheid. Niettemin is er thans geen enkele staat meer die het kan stellen zonder belas ting op het inkomen en dan nog in veel alge menere vorm. EEN PRAATJE OVER KOFFIE Hoe snel het kan verkeren ook in de eco nomische vooruitzichten wordt levendig geil- lustreerd door de geschiedenis van de koffie, die in tien jaar tijd veranderde van een on verkoopbaar tot een bijna onbetaalbaar pro duct. Voor de oorlog werd in Brazilië jaar lijks 25% van de oogst in zee geworpen of in de locomotieven verstookt en in Indo nesië was de koffiecultuur vrijwel failliet. Het scheen alsof een permanente overproduc tie geen enkel vooruitzicht bood op een lonende koffieteelt. In die tijd bracht de koffie op de New-Yorkse beurs nog geen 8 dollarcent per pond op, wat bij de destijds geldende koers overeenkwam met 32 cent per kg. Kom daar nu eens om! Wij betalen thans voor de koffie in de kleinhandel ƒ7.tot 8.per kg., terwijl de groothandelsnote ring aan de New-Yorkse beurs ruim 54 dol larcent bedraagt en de dollar meer dan twee maal zo duur is als voor de oorlog. In Nederlandse munt uitgedrukt is dus de groothandelsprijs veertienmaal zo hoog als indertijd. Daar komen dan nog de belastingen, enz. bij, waardoor we tenslotte op een klein handelsprijs komen, die een ruim verbruik onmogelijk maakt. In de Verenigde Staten neemt het koffieverbruik echter toe. De Amerikanen gebruiken op het ogenblik twee derde van wat er in de wereld aan koffie te koop is, terwijl Europa zijn portie van de wereldhandel in koffie zag dalen van 42 tot 25%, waarbij nog in aanmerking moet worden genomen, dat de wereldproductie aanmerke lijk is gedaald. Deze bedraagt thans ruim 3 millioen balen per jaar tegen voor de oor log 42 millioen balen. Deze daling is veroor zaakt door allerlei omstandigheden, zoals droogte, ziekten van de koffieplanten, ver waarlozing van de plantages (o.a. wanneer het personeel meer kon verdienen bij de aardoliemaatschappijen, zoals in Venezuela) en oorlogsomstandigheden zoals in de Indi sche Archipel. Ook was trouwens de verbouw ingekrompen wegens de slechte prijzen. Thans begint de productie weer snel op te komen, zowel in Zuid-Amerika en Oost-Azië als in Afrika. Vooral de Afrikaanse landen konden wel eens zware concurrenten worden. Intussen levert Brazilië nog altijd 50% van de wereldhandel. De Nederlandse invoer be liep in 1937 ruim 38.000 ton met een waarde van 14% millioen gulden. Op het ogenblik voeren wij slechts 21.000 ton in, maar die kosten ons ruim 83 millioen gulden. Hiervan wordt weer voor een waarde van 20 millioen gulden uitgevoerd. Het is echter wel te be grijpen, dat wij minder of slappere koffie moeten drinken en dat de thee een grotere plaats heeft veroverd. EGYPTE DRIJFT OP KATOEN Egypte, het land, dat thans in het middelpunt van de belangstelling staat, is een hoogst merkwaardige staat. Het grondgebied beslaat een enorme rechthoek van omstreeks 1200 km breed en 100 km diep. Daarin zit een stuk van de Rode Zee, waardoor de land-opper vlakte bijna een millioen vierkante kilometer bedraagt. Doch daarvan is slechts 35.00 km2 bebouwbare grond, dus niet meer dan 3%% van de totale oppervlakte. Dit is weinig meer dan de oppervlakte van Nederland. Van dit kleine cultuurgebied liggen nog 24.000 km2 in de Nijldelta, terwijl de rest wordt gevormd door het honderden kilometers lange, maar zeer smalle Nljtdal. Practisch gesproken, al het overige is woestijn. Op het kleine be woonbare gebied zijn 18 millioen mensen samengeperst, waarvan niet minder dan drie kwart moet leven van de landbouw. Het kleinbedrijf overheerst dan ook. Een ver schrikkelijke wantoestand is, dat grootgrond bezitters bijna alle grond in bezit hebben en de boeren straatarm zijn. 30% van de grond wordt bebouwd met katoen, welk gewas 80% van de agrarische uitvoerwaarde oplevert. Dit probleem van de landbouw is voor Egypte veel belangrijker dan het prestige-conflict met Engeland over het Suezkanaal. BEDENKELIJK MIDDEL Grote streken van Australië zijn „overbe volkt" met konijnen, een diersoort die oor spronkelijk niet in dat werelddeel voorkwam en die daar eerst in de vorige eeuw werden geimporteerd. De Australische dierenwereld kende niet alleen geen konijnen, maar ook geen kleine roofdieren, die de natuurlijke vijanden van de konijnen zijn, waardoor het konijnenvolk zich op ongekende schaal kon vermenigvuldigen. Vrij spoedig werd dit een konijnenplaag en hoewel de konijnen van de belangrijkste cultuurgebieden teruggedrongen zijn, zijn er nog grote streken die niet of nau welijks in cultuur zijn en waar de konijnen vrij spel hebben. Nu de wol zo duur is, wil men ook dergelijke gronden als schapenland in gebruik nemen, maar daartoe moeten eerst de konijnen worden opgeruimd, die anders geen sprietje voor de schapen overlaten. Om van de konijnen af te komen grijpt men nu maar een middel dat we niet anders dan stuitend kunnen noemen. De regering heeft nl. op aandrang van de schapenhouders be sloten de konijnen te besmetten met een ziek tekiem, een virus, waardoor de konijnen te gronde zullen gaan. Dat men schadelijk ge dierte opruimt is te begrijpen, maar om daarvoor de beesten prijs te geven aan een ziekte, vinden we toch buitengewoon onsym- phatiek. Het zou trouwens niet te verwonde ren zijn wanneer spoedig zou blijken dat een bepaald aantal van de konijnen niet vatbaar is voor dit virus, waardoor men juist een veel taaier konijnenbevolking zou hebben ge selecteerd. Merkwaardig is het nog te ver melden dat de aanval op de konijnen waar schijnlijk een terugslag zal hebben op de internationale markt voor bontvellen. Austra lië is nl. de grootste leverancier van dit mate riaal en wanneer men de konijnen uitroeit, zal het aanbod te klein worden voor de vraag. EEN NIEUW SOORT VLIEGENVANGER De chemische afdeling van de Cornell Univer- sity in Amerika heeft een nieuwe methode van vliegenbestrijding tot ontwikkeling ge bracht, die belangrijk betere resultaten zou geven dan de flitspuit. Deze methode bestaat in het ophangen van smalle stroken fijn ijzer gaas, die gedompeld zijn in een nieuw vlie- gendodend middel. Dit gif, genaamd dieldrin, is verwant aan DDT, maar veel sterker. De stroken zijn driekwart duim (nog geen 2 cm) breed. Bij onderzoek had men nl. ontdekt, dat vliegen bij voorkeur op gaas gaan zitten, veel meer dan op gladde vlakken. Verder zitten ze graag op smalle randen en richels en hoe dichter deze gevonden worden onder de zoldering, des te meer vliegen zullen zich er op verzamelen. Daarom hangt men de stro ken vlak onder de zoldering of plafond op. De voorkeur voor gaas is zo sterk, dat de vliegen erop blijven zitten en niet weer gaan rondvliegen voordat ze een dodelijke dosis van het gif opgenomen hebben. Deze nieuwe stroken hebben bovendien op de ouderwetse lijmbanden voor dat ze niet kleven en dat de dode vliegen er gemakkelijk afgeveegd kun nen worden.

Soester Courant | 1952 | | pagina 3