UTUERHOOP VAL DA Het schip met de twee mannen* De laatste Soest voorheen en nu. SOEST IN DE HOEK. "*CTie.*' Tijdelijk 20 °|0 korting Chem. Reinigen 10 o|° korting Verven AMERSFOORT DE NIJVERHEID. VRIJDAG 18 JANUARI 1952. 28e JAARGANG No. 5. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn per kwart, 1.85 - per post f 2.00 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 The Flying Enterprise ligt op de bodem van de oceaan. Dagen aaneen heeft de wereld oog en oor gehad voor de twee mannen, die tot het laatst op het schip bleven. Is het te verwonderen, dat die twee ande re mannen op het Amerikaanse schip, Truman en Churchill, er door van de frontpagina's der kranten werden ver dreven Ten onrechte. Ook deze mannen hebben zwaar weer en, al zal hun schip met zinken, de moeilijkheden om de juiste koers te varen zijn groot. En er is geer sleepboot, die hèn kan helpen als het misgaat. Daar is allereerst de binnenlandse situa tie van Engeland. Achter Churchill een kleine meerderheid, vooralsnog in een rustig Lagerhuis, omdat Labour zich nieuwe gevechtsposities uitkiest. Maar vóór zich een snel wegvliedende stroom van goud- en dollarreserves en daarmee gepaard gaande een steeds blijvende, ja zelfs toenemende versobering, het tegen deel van wat vóór de verkiezingen be loofd werd. Er zijn buitenlandse moeilijkheden, ook wanneer we de directe Europese buiten beschouwing laten. Er is de kwestie For- mosa. Engeland erkende communistisch China en Amerika zweert bij Tsjang. Of zweert eigenlijk ganselijk niet bij Tsjang maar wel bij Formosa, dat Amerika's linker vleugel beheerst bij de strijd in Korea. Daar zijn Engelands moeilijkheden met de Arabische landen. Engeland, Frank rijk en de Arabische staten zijn eigenlijk met elkaar de erfgenamen van het ineen geschrompelde Ottomaanse Rijk en heb ben dies onenigheid met elkaar. Heeft U het ooit anders gezien Amerika ook niet, maar het heeft de delicate taak de petroleum veilig te stellen, tussen die erf genamen te bemiddelen en hen gelijk te richten in de afweer tegen 't communisme. Truman en zijn gast zullen ook tot klaar heid moeten komen over Engelands posi tie in Europa. In de ring, die rondom Rus land is gelegd, ligt Engeland eigenlijk in de tweede zóne en onderscheidt het zich niet alleen van de rest van Europa door zijn overwegend maritieme karakter, maar ook door zijn functie van onzink- baar vliegtuig-moederschip. Zonder meer de Europese potentiëlen bij elkaar op te tellen, het Amerikaanse in zicht èn het rekening houden met de spe cifieke mogelijkheden, de tradities en de onderlinge verhoudingen, plus die met overzeese of vroegere overzeese gebieden van ieder land, dingen waarmee vooral Churchill rekening wenst te houden, zijn er twee. Verder is er de positie van Truman zelf. De presidentsverkiezingen naderen en daarmee weer het werken voor eigen partij. De democraten doen dit en hebben Truman te verstaan gegeven, dat bij de buitenlandse politiek voorlopig maar „pas op de plaats" moet worden ge maakt; de republikeinen hebben de ex ponent van Amerika's poiltiek in Euro pa in hun actie-radius getrokken. Eisenhower heeft zich bekend gemaakt als republikein en hoewel dat nog niet zeggen wil, dat hij een candidatuur aan- Hoera, de koffie van de bon, Laat nu het feestlied schallen En hef Uw heerlijk bakje troost, De bonkaart is vervallen. Vaarwel jij kopje surrogaat, Je kon het toch nooit halen Bij echte koffie, maar je was Een troost soms, doch een schrale. De oorlog tussen boon en erwt Is jaren her begonnen, Maar 't koffie-loodje heb jij gelegd, De boon heeft het gewonnen. Gebrande erwt uit oorlogstijd Jouw strijd is nu gestreden, De koffieboon is opgestaan Jij ruste nu in vrede. We konden vele jaren lang Slechts van de koffie dromen, We heffen luidkeels 't feestlied Nu jij bent vrij gekomen. vaardt, wij kunnen er geen versteviging van zijn Europese positie in zien. Wanneer wij daarbij nog voegen het al gemene aspect in Europa: een regerings crisis in Frankrijk, de Benelux-oppositie tegen het plan-Schuman, de socialistische oppositie, of moeten we zeggen obstruc tie tegen Adenauer, dan hebben we nog maar een heel globale lijst van de kwes ties, die het schip bespringen, waarop Truman en Churchill aan het spelevaren zijn. Ongetwijfeld minder opvallend dan de golven, die de Flying Enterprise bespron gen, maar die van beide stuurlieden toch een uithoudingsvermogen en 'n manoeu vreerkunst vergen, die de beste zeeman sieren. In 1930 werd een bedrijf stelling gehou den en het bleek, dat de Soester bedrijfs- bevolking toen Vverd gevormd door 745 mannen en 101 vrouwen. Dit aantal van 846 personen, die in de industrie werk zaam waren, was in 1947 uitgegroeid tot 1807 personen, te weten 1611 mannen en 196 vrouwen. Hoewel de beroepstelling in 1947 niet zonder meer vergelijkbaar is met de be- drijfstelling van 1930, blijkt hieruit toch, dat de industrie sinds 1930 een uitbrei ding heeft ondergaan. In 1930 was de verdeling van de in de industrie werkende personen als volgt: Mannen Vrouwen Aardewerk 2 0 Grafische industrie 24 0 Bouwbedrijven 248 6 Chemische industrie 30 9 Houtbewerking 22 0 Kleding en Reiniging 57 38 Kunst 1 0 Lederbewerking 35 2 Metaalindustrie 165 10 Textiel 5 7 Gas en electra 7 7 Voedingsmiddelen 149 28 In 1950 is door dr Vlak een beperkte in dustrie-enquête gehouden, welke een al gemeen beeld geeft van de industrieves tiging in onze gemeente. Het blijkt, dat voor de industriële uit breiding in belangrijke mate verantwoor delijk zijn: de chemische industrie, de metaalnijverheid, de aardewerk- en voe dingsmiddelen industrie en in geringere mate het kleding- en reinigingsbedrijf en de houtbewerkingsindustrie. De Chemische industrie telt vier bedrij ven, allen te Soesterberg of Soestduinen gevestigd. Zij zijn van stuwende aard en verschaffen ongeveer honderd man meer werk in die industrie dan in 1930. Alle bedrijven achten uitbreiding van hun ac tiviteit mogelijk en wenselijk en verwach ten daarvan een verruiming van werkge legenheid voor in totaal ongeveer 50 man nen en 10 vrouwen. Vergroting van fabrieksruimten, voor zover noodzakelijk, is volgens de mening van de ondernemers ter plaatse mogelijk. Voor verplaatsing naar een nieuw indu strieterrein bestond geen anirrio. De vier bedrijven vervaardigen resp. fotografisch materiaal, pharmaceutische artikelen, cos metische artikelen en kunstharsartikelen. De metaalindustrie heeft het leeuwenaan deel van de toeneming op zijn crediet. Het aantal vestigingen steeg met bijna 40, terwijl het daarin werkzame perso neel met rond 400 personen toenam. Geteld werden; 13 smederijen, allen van plaatselijk verzorgende aard; 15 rijwiel- herstelplaatsen, waarvan er 13 in Soest zijn gevestigd; 8 loodgietersbedrijven, waarvan 1 te Soesterberg; 19 bedrijven op het gebied van electriciteit en radio, waar van 16 te Soest; 3 horloge-reparatie-in- richtingen, allen te Soest; 9 motor- en auto-reparatie-inrichtingen, waarvan 1 te Soesterberg; 3 carrosseriemakerijen, w.v. 1 te Soesterberg; 10 fabrieken voor me taalbewerking en mechinebouw, waar van 4 te Soesterberg en Soestduinen. Meer dan 300 personen zijn in deze be drijfsgroep werkzaam. 2 Autospuitinrichtingen, waarvan 1 te Soesterberg en 8 fabrieken van gereed schappen en apparaten, waarvan 2 te Soesterberg. Het blijkt, dat na 1930 werden opge richt: 3 chemische bedrijven, 5 smede rijen, 13 rijwielherstelplaatsen, 3 loodgie tersbedrijven en 12 bedrijven voor electri- sche installaties. De belangrijkste bedrijven van deze groep verwachten uitbreiding met een verruiming van werkgelegenheid voor 130 personen. Slechts twee wensen ver plaatsing; de anderen achten ter plaatse uitbreidingsmogelijkheden aanwezig. De aardewerk-industrie telde in 1930 slechts 1 vestiging met 2 man personeel. Thans zijn er 8 vestigingen met 74 man personeel. Vier van deze bedrijven zijn stuwend van aard. Twee zijn er in Soes terberg gevestigd. Van deze bedrijven zijn 3 zuiver aardewerkfabrieken, 1 levert technisch-keramische artikelen, 1 ver vaardigt terrazzo, 2 vervaardigen of be werken optische artikelen, terwijl 1 be drijf glas bewerkt, o.a. glas in lood. Drie bedrijven hebben uitbreidingswensen, waardoor er aan ongeveer 90 personen meer- werk geboden zou kunnen worden. De voedingsmiddelen-industrie verschaft aan ongeveer 100 personen meer werk dan in 1930, een toename, die analoog is aan de bevolkingstoename. Vrijwel alle bedrijven zijn plaatselijk ver zorgend met uitzondering van 2 banket- fabriejcen, 1 koekfabriek, 1 zuivelfabriek, 1 koffiebranderij en 1 veevoederfabriek. Eén banketfabriek, de zuivelfabriek en de koffiebranderij werden na 1930 opge richt. Verder werden geteld: 1 broodbakker, 1 roggebroodbakker, 41 brood- en banket bakkerijen, 5 banketbakkerijen, 1 banket bakkerij met ijsfabricage, 2 ijsfabrieken (consumptie-ijs) en 23 slagerijen. Het kleding- en reinigingsbedrijf draagt bij in de uitbreiding door meerdere vesti gingen van kleermakerijen, doch vooral door de oprichting van wasserijen, waar in een belangrijke groep vrouwelijk per soneel werkgelegenheid vindt. De houtbewerkings-industrie omvat 13 bedrijven, n.1. 2 klompenmakerijen, 1 kui perij, 1 biljart- en meubelfabriek, 1 lijs tenmakerij, 1 mandenmakerij, 1 fabriek van luxe houtwaren, 1 fabriek van bor stelwerk en 5 timmerbedrijven tevens meubelmakerijen. 11 van deze bedrijven zijn na 1930 gevestigd en allen zijn te Soest gevestigd. Eén textielbedrijf is na 1930 gevestigd. Het vervaardigt lingerie en de personeel- sterkte is 35 personen. Tot zover deze gegevens, die niet geheel volledig zijn en de toestand aangeven tot 1950. Nadien is, zoals men weet, de indu striële nijverheid nog toegenomen. De overige bedrijfsklassen vertonen in sa menhang met de bevolkingsgroei enige toenemende bedrijvigheid, met uitzonde ring van de bouwnijverheid, die de na oorlogse moeilijkheden nog niet te boven is en dientengevolge een teruggang ver toont. Opmerkelijk is het feit, dat de belangrijk ste bedrijven niet in Soest, doch in Soes- terberg-Soestduinen gevestigd zijn. Op merkelijk is ook, dat de op zich zelf ster ke groei van de bevolking verre overtrof fen wordt door de toeneming van de be- drijfsbevolking, zoals uit onderstaande cijfers blijkt. 1930 1947 Bevolking 13893 21548 Bedrijfsbevolking in industrie 846 1807 Nam de bevolking dus toe met 155,1 pro cent, de bedrijfsbevolking had een toena me van 213,5 procent. De grootste toename had plaats in de stu wende industrie, waarin de bedrijfsbevol king groeide van 139 tot 604 personen, terwijl de plaatselijk verzorgende indus trie van 707 personen groeide tot 1203 personen, oftewel respectievelijk een toe name van 434,5 procent en 170,1 procent. De procentuele toename in de stuwen de industrie is zeer aanzienlijk geweest, doch is niet van die aard, dat van een be langrijke industrialisatie kan worden ge sproken. De toeneming van de plaatselijk verzor gende industrie is van grote betekenis en hierbij werd een achterstand welke in 1930 bestond, ingehaald. Men dient er voor te waken, dat ook op dit gebied geen te grote concurrentie ont staat, zoals deze zich in de winkelbranche bereids heeft voorgedaan. PEPERMUNT i' - v POLITIE DOET INVALLEN TE ZEIST. Dinsdagmorgen werd in Zeist een aantal zeer nonchalant geklede militairen waar genomen, terwijl tevens een uiterst on waarschijnlijk grote bedrijvigneid van po- litie-zijde heerste. De politie-radio-auto en een aantal Lucht machtwagens reden af en aan en uitein delijk was de actie geconcentreerd nabij het pand Hortensialaan 32, alwaar om streeks twaalf uur een inyal werd gedaan. Enige juist uitgaande scholen waren de oorzaak, dat in een minimum van tijd de Hortensialaan één compacte kindermassa was, waardoor zich van tijd tot tijd poli tie en L.S.K.-personeel een weg baande. De inval had resultaat. Een tiental ver dachte personen werd in het bewuste huis aangetroffen. Waar gesproken werd over gedeserteerde militairen en het geheel door het grote aantal geüniformeerden aanvankelijk een vrij grimmig uiterlijk had, bleek een en ander toch nog wel mee te vallen. Het be trof hier n.1. een oefening van vliegend personeel van de Vliegbasis Soesterberg die, in een wijde kring rondom Zeist ge- dropped (van uit een auto moesten trachten ongemerkt een aan hen bekend contactadres te bereiken. Politie en per soneel van de „Luchtmachtp-ihtie" tracht ten dit te verhinderen, maar desondanks is toch een aantal erin geslaagd het be wuste adres te benaderen. Door sommigen op normale manier, door anderen in vermommingen of o.a. in een bakfiets. Zo verlevendigde deze oefening waaraan een tachtigtal personen deelnam, tot omstreeks twee uur het straatbeeld van Zeist. Naast de inval in de Hortensialaan vond er tevens een plaats in de J. P. Heyelaan. Een grappig voorval was o.m. dat één der vliegers aan een „gecamoufleerde" poli tieman naar de juiste weg vroeg Het tweeledig doel van dergelijke oefe ningen, n.1. de politie te trainen in haar opsporingstaak en de vliegers te leren hoe zich te gedragen in onbekend (vijandelijk) gebied, is stellig dicht benaderd. Te verwachten valt, dat in de naaste toe komst herhalingen van deze oefeningen zullen plaats vinden, allicht ook in andere plaatsen. Men zij dus gewaarschuwd. OP EEN FILE INGEREDEN. Woensdagmiddag reed een file auto's op de Birkstraat, welke op een gegeven mo ment moest stoppen. Een 50 meter hier achter rijdende personen-auto remde ech ter niet en botste in volle vaart tegen de laatste auto van de file. Twee inzittenden van deze personenauto, de moeder en een dochtertje van de be stuurder, J. G. uit Naarden, werden hierbij gewond aan handen en gelaat en wer den door dr Stroband verbonden. Beide auto's werden beschadigd. BONTE DINSDAGAVONDTREIN. Onze plaatsgenoot de heer H. J. Monné komt a.s. Dinsdagavond wederom voor de radio met zang uit Italiaanse Opera's, n.1. in de Bonte Dinsdagavondtrein over Hil versum 1. LENTE-RALLYE. De winter is nog niet voorbij, maar toch zijn er al symptomen van een naderende lente. Dit kunnen wij lezen in een advertentie in dit nummer van de Motor- en Automo bielclub „Soest", waarin deze vereniging medewerking vraagt voor haar derde Len- te-Rallye. Men deelde ons mede, dat de animo voor dit midden-Nederlands motorisch sport evenement nog steeds groeiende is en dat ieder jaar het aantal deelnemers stijgt. Dat een dergelijke gebeurtenis, welke in de toekomst zelfs internationale belang stelling zal trekken, voor Soest van belang is, kunnen wij geheel onderstrepen. Wil een rallye als deze goed slagen, dan moet de uitvoerende organisatie over vol doende medewerkers beschikken. Wij wekken onze lezers op zich als mede werker op te geven. BAZAR „SONNEVANCR". Onder grote belangstelling werd Woens dagmiddag de grote bazar geopend, welke in de zaal van Restaurant „Eemland" werd gehouden. Ds W. R. Ambrosius maakte in zijn ope- nigswoord het comité, hetwelk onder lei ding van Mevrouw Lambers-Heerspink, deze bazar had voorbereid, een compli ment. Immers in deze zaal was een ge weldige hoeveelheid artikelen van eerste kwaliteit voorhanden. Er wordt de laatste tijd veel gevraagd, zo zeide ds. Ambrosius, maar de gelden, welke men hier uitgeeft, krijgen een goede bestemming. Met de beste wensen voor het welslagen opende spr. de bazar. Na deze opening kwamen de actieve ver koopsters in actie, die hun waren vlot verkochten en goede zaken maakten. Enige verkoopsters trokken in het bijzon der de aandacht, doordat zij gekleed wa ren in Biedemeier costuum. De verschillenden attracties werden even eens goed bedacht en het leek ons, dat men over de eerste dag niet ontevreden was. Ook Donderdag werden er goede zaken gedaan, zodat het sanatorium „Sonne- vanck" wel tevreden zal zijn over het re sultaat van deze bazar. Neem een doos echte PAS TILLES KEELPIJN Een tijd geleden deed ik een ervaring in ons dorp, waardoor ik er toe kwam te vragen, of wij in onze onvolprezen ge meente over afgezanten van de Waren- keuringswet, of hoe zo'n lichaam ook heet, beschikten. Ik moet U bekennen, dat ik het nog niet weet, maar er toe overhel te vermoeden, dat dit niet het geval is, want m'n erva ringen van de laatste weken waren niet zo „welriekend". Misschien dat we nog eens aan Warenkeuring of zo iets gaan doen, wanneer we een echte grote ge meente zijn. Nu we het toch over „luchtjes" hebben, die wettelijk blijkbaar niet „grijpbaar" zijn, nog iets over een stikkend onder werp, waar wél iets aan te doen is. Wat zou U er van zeggen lezer, wanneer Uw hondje, nadat hij met veel gebaar en gekrabbel te kennen heeft gegeven, dat hij naar binnen wil, een koeienkop op Uw deurmatje deponeert Wat denkt U, dat U voor een gezicht trekt, wanneer U zonder nader onderzoek kunt vaststellen, dat die kop al sedert jaren niet meer op een koe heeft gezeten Een wasknijper op Uw neus zetten helpt U niet en eau de cologne is een belachelijk bestrijdingsmiddeltje in 'n dergelijke aan gelegenheid. Wanneer Uw hondje een paar maal per week meent op deze manier zijn talent als lijkenschenner te moeten demonstre ren, rekent U dan maar, dat U, net als onze lezer op Zuid, er op uit gaat om te onderzoeken waar Uw lieveling die stink- boel vandaan haalt. Erg moeilijk was deze opgave niet, want voor iedereen zichtbaar, open en bloot, ligt in de goot naast de spoorlijn, bij de af gebroken molen op Soest, een verzame ling koeienrestanten te stinken, die er we zen mag. Kennelijk een stortplaats uit de tijd, dat de clandestiene slachters ons met hun weldaden overlaadden. Het is een stinkboel van je welste, waar nu weliswaar de honden gezamelijk een eind aan trachten te maken, maar ik ge loof toch, dat het aanbeveling verdient daarop niet te wachten en het zaakje op een andere wijze op te ruimen. Ofschoon ik er voor geen honderd pond klontjes aan zou helpen. H. OEKMAN. Soest Utrecht CURSUSAVOND SOESTER BESTUURDERSBOND. Maandagavond a.s. houdt de Soester Be- sturdersbond in „Zonneheuvelde derde cursusravond. De heer M. Pop zal een in leiding houden over het onderwerp „Hulp aan de technisch onontwikkelde gebie den". VROUWEN ELECTRICITEITS VER. De afdeling „Eemland" van de Nederl. Vrouwen Electriciteit Vereniging houdt Woensdag 23 Januari a.s. een bijeenkomst in het Oranje-Hotel. Mej. A. C. Schip pers, presidente van de Commissie van Internationale aangelegenheden, houdt 'n causerie over haar wederwaardigheden en indrukken in Griekenland. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s. is geopend Apotheek „Soest- dijk", Van Weedestraat 46. Voetbal. S.E.C.-PROGARMMA. S.E.C. gaat Zondag naar Hilversum om eerste van de zeven resterende uitwed strijden te spelen. De tegenstander is de ploeg van „De Zebra's", die op eigen ter rein voldoende tegenstand zal ontwikke len om het de Soestenaren lastig te ma ken. De S.E.C.-speler De Mink zal waar schijnlijk niet uitkomen. Het programma luidt: De Zebra'sS.E.C., te 2.15 uur. S.E.C. 2—H.M.S. 2, te 2.30 u., Schriksl. S.E.C. 3 is vrij. Veenendaal 3S.E.C. 4, te 12 uur. S.E.C. 5—K.V.V.A. 2, te 12 .uur. Junioren-afdeling: Zaterdagmiddag. S.E.C. ASpakenburg A, te 3.30 uur. S.E.C. aBaarn a, te 2.15 uur.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1