Soest in 1951-1952. SOEST IN DE HOEK. OfJIclêle mededelingen. DINSDAG 22 JANUARI 1952. 28e JAARGANG No. 6. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.9Ï UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2568 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 12615» In ons Oudejaarsnummer hebben wij een overzicht gegeven van de voornaamste meer algemene gebeurtenissen in het af gelopen jaar. Ditmaal willen we 'n ander beeld geven van 1951, n.1. hoe de Soester gemeen schap reilde en zeilde in het afgelopen jaar en hoe de perspectieven zijn voor 1952. De ups en downs van de Soester gemeen schap zijn het meest merkbaar bij het be stuur van de gemeente, waar de zorgen voor de gemeentelijke huishouding in ver schillende diensten zijn geconcentreerd en veel voor- en tegenspoed van de bur gerij tot uiting komt. We hebben daarom weer eens een praatje gemaakt met onze Burgemeester en ons oor te luisteren gelegd op enkele bureaux van de gemeente, met het hieronder vol gende resultaat. De Woningbouw. Wij vroegen de Burgemeester naar het verloop van 1951. Ook de gemeente Soest heeft de kapitaal- schaarste ondervonden. De bouw van wo ningwetwoningen werd beëindigd en zo lang we geen geld mogen lenen tegen een hoger rente-percentage dan 4 zullen we niet kunnen bouwen, zeide de Bur gemeester. De bedragen, welke nog zo nu en dan te gen 4 °/o te lenen zijn, zijn nodig ter aflos sing van vlottende schuld. Ook de riolerings-plannen worden in uit voering vertraagd. De Raad voteerde verschillende credie- ten, doch dit geld moet worden geleend en is niet te krijgen tegen 't door de Minister vastgestelde percentage van 4 'Vo. Niet minder dan 5 scholen stonden op het programma van het afgelopen jaar, waar van de Groen van Prinstererschool en de Van der Huchtschool gereed kwamen. Vooruitzichten voor de bouw van een Huishoudschool en Ambachtschool Uit zichtloos. Hopelijk zal dit ïaar nog één school worden gebouwd, waardoor de leerlingen-bezetting van enkele andere scholen iets zal verminderen. De woningnood blijft zeer urgent. Ten behoeve van de onderbrenging van personeel van de L.S.K. moet er woon ruimte gezocht worden voor niet minder dan 450 gezinnen. Het zijn meest jonge gezinnen, die weinig woonruimte hebben aan te bieden. Bovendien komen er veel aanvragen voor vestiging uit allerhande plaatsen van Nederland, waarheen geen vraag is van Soester inwoners. Het woningruimteprobleem wordt boven dien nog doorkruist door civiele acties van huis-eigenaren, die in hun eigen wo ningen wensen te wonen. Minstens één maal per maand heeft er 'n uitzetting plaats als gevolg van een von nis van de Katonrechter. Het gezin, dat op deze wijze plaats moet maken, moet uiteraard weer ergens anders onder dak komen. Voor een burgerzin-lening leent de ge meente Soest zich niet. Het inkomsten niveau is hier betrekkelijk laag en de Soester industrieën zijn niet zo kapitaal krachtig, dat zij het grootste deel van een dergelijke lening voor hun rekening kun nen nemen. De bouw in de vrije sector brengt in de regel niet-inwoners naar Soest en geeft geen vermindering van de woonruimte- schaarste. Zo zullen woningen van com plexen, gebouwd met bouwpremie, niet veel Soester kopers vinden, doch voor namelijk gegadigden uit andere gemeen- tenn. De woonruimte-verdeling geschiedt hier niet stroef-ambtelijk. Ieder geval van in woning wordt apart bezien en geadvi seerd door de commisie, welke uit de bur gerij is gekozen. Wij trachten inderdaad bij woningruil economisch bruikbare mensen naar Soest te krijgen, om het grote aantal kleine ge- pensionneerden niet nog meer te vergro ten. Bovendien willen wij bij woonruim te-toewijzing de menselijke zijde niet ver onachtzamen. Indien er weer geld te verkrijgen is zal Soest in de nieuwbouw niet achterblijven. Het woningvraagstuk blijft urgent en zor gelijk ook in 1952. Bijna vier ton. De zorgen van alle dag en onze tijd komen wel het best tot uiting op de afdeling So ciale Zaken, waar de overheid de noden en de zorgen van onze tijd het beste waar neemt. Onder leiding van de heer H. J. van Hal voeren hier de ambtenaren ïegelingen en wetten uit, welke gemaakt zijn om de no- Vrijdag vertrok de „Piet Hein" onder be vel van Kapt Luitenant ter zee A. H. W. von Freitag Drabbe, uit Den Helder naar de Koreaanse wateren, ter aflossing van de Torpedoboot jager „Van Galen". Bij het vertrek was de Marinierskapel der Kon. Marine aanwezig. den onzer medemensen te lenigen. Hier komen de valide, bonafide arbeiders, die werkloos zijn geworden en over 1951 werd aan hen 'n overbruggingssteun uit gekeerd van niet minder dan 110.000.-, waaronder begrepen een bedrag voor so ciale bijstand. Armenzorg is weer een ander facet van het veelvoudige hulp-syste3m. Hieraan werd ongeveer 100.000.- uitgegeven. De verpleging van krankzinnigen kostte de gemeenschap 75.000.-, terwijl de fi nanciële hulp aan t.b.c.-verpleegden een bedrag van 4000.- vergde. De Kinder uitzending en de hulp aan Oorlogsslacht offers kostte 60.000.-, terwijl de sociale werkvoorziening aan werkloze hoofdar beiders 8000.- en eenzelfde hulp aan handarbeiders 30.000.- kostte. Bijeen genomen werd in 1950 ongeveer 400.000.- uitgegeven. De nood is groot en veelzijdig en Soest met haar groot aantal laag gepensionneerden, kleine renteniers en vele ongeschoolde arbeidskrachten is hiermede ten voete uit getekend. De overbrugging voor~ werkloze arbeiders gedurende 13 weken voldoet goed, zeide de heer Van Hal ons. Voor de moeilijk plaatsbaren en andere moeilijke gevallen wordt uitkering gedaan in het kader van de sociale bijstand. Maatschappelijk Hulpbetoon werkt ieder geval individueel af, terwijl bij werkloos heid volgens Rijksregelingen te werk ge gaan wordt. Degenen, die steunfraude plegen en ande ren, die trachten de zaak op te lichten, worden niet meer als bonafide arbeiders beschouwd en voor hen beslaat geen be roep op overbruggingssteun. De kwaadwillige verlating van echtgeno ten neemt hand over hand toe en het schijnt een heel normale zaak te worden, dat de overheid rechter is in interne ge- zinsmoeilij kheden. Buitengewoon goed is het contact met en de medewerking van de verschillende ker kelijke instellingen en verenigingen van weldadigheid. Veelal wordt een oplossing in de nood gebracht door samenwerking met deze instellingen. De overheid stelt zich in deze op het subsidariteits-beginsel. In Soest staan de uitkeringen nagenoeg aan de spits van de gemeenten boven de 20.000 inwoners, n.1. op de zesde plaats, doch het aantal gevallen is hier het laagst. De weldadigheid en de milddadigheid van de Soester gemeenschap wordt op deze afdeling van ons gemeentebestuur ook geregistreerd. In 1951 werden n.1. 29 collecten gehou den, welke in totaal een bedrag van; circa 21.000.bijeen brachten. Ook in 1952 zal men hier niet over gebrek aan werk te klagen hebben, want de nood neemt helaas niet af. (Wordt vervolgd.) KLEUTERSCHOOL SOEST-ZUID IN MOEILIJKHEDEN. De kleuterschool Soest-Zuid verkeert in financiële moeilijkheden, die het voortbe staan van de school bedreigen. Het schoolbestuur heeft daarom contact opgenomen met de ouders om te trachten uit de impasse te geraken. Tijdens een bijeenkomst in hotel „De Schouw" werden de daar aanwezige ou ders geconfronteerd met de grote moei lijkheden. Gereleveerd werd het ontstaan van deze neutrale school, de jaar op jaar groter wordende leerlingenaantallen, de oprich ting van een eigen gebouw e.d., waarna de penningmeester een kort verslag van inkomsten en uitgaven deed, waaruit bleek, dat de uitgaven fataal dreigen te worden. Een samenwerking met ouders, zoals in andere gemeenten, bestaat hier niet, het geen voor een der aanwezigen aanleiding was op deze samenwerking aan te drin gen, waardoor verlaging der exploitatie kosten kan worden verkregen. Een voorstel tot progressieve verhoging der schoolgelden, zeer uitvoerig belicht door het bestuur, leidde tot het instellen van een oudercommissie. Deze commis sie zal trachten te bewerkstelligen, dat er meer daadwerkelijke samenwerking komt. In verband met de vrijwel onmiddellijke noodzakelijkheid tot aanvulling der kas gelden, zullen op korte termijn voorzie ningen moeten worden getroffen, terwijl over enkele maanden een actie zal wor den ingezet, om de kas te versterken, HET WAS DE HOND NIET. Allerwege wordt schijnbaar goed gelet op Soester hond, die in Nederland berucht is geworden wegens zijn misdaden de konij nenstand aangedaan. Zo belde een bewoner van de Burgem. Grothestraat de politie op, dat hij een hond had zien lopen met een konijn in z'n bek. De politie trof echter een hond aan, die met een konijnenvel speelde. De eige- werd opgespoord. Het was alweer DE hond niet. HOUTEN SCHUUR DOOR BRAND VERNIELD. Gistermiddag werd de brandweer gealar meerd voor een uitslaande brand in een grote houten schuur van perceel Dorre- steinweg 20. In de schuur was tot voor kort de poppen- industrie van de heer Smit gevestigd, ter wijl een andere poppenfabrikant, de heer J. Gaasbeek, het pand dezer dagen zou betrekken. Een half uur vóór de brand uitbrak, had de heer Smit zijn werkplaats, waarin nog enkele oude machines stonden, nog be zocht. De brandsirene bracht slechts een drietal brandweermannen op de been, die met de hogedruk-nevelspuit de door de krachtige wind aangewakkerde vuurzee aantastte. Na de tweede alarmering kreeg de com mandant de beschikking over vele man schappen. (Het bestaande alarmeringsy steem blijkt bij krachtige wind onvol doende te zijn.) Met twee slangen van de nevelspuit en een slang op de waterleiding bedwong de brandweer de brand, doch men kon niet verhinderen, dat de schuur en de machi nes grotendeels verloren gingen. Verzeke ring dekt de schade. Nader vernemen wij, dat de brand aan de politie is gemeld, in plaats van de melding te doen via nummer 3333, welk nummer speciaal voor brandmelding is ingesteld en dus nooit in gesprek kan zijn. Men ont- houde het telefoonnummer 3333, want het komt een snelle alarmering en 'n snel optreden van de brandweer ten goede. DE SOESTER HOND GAAT DOOR. De konijnendodende hond, die spot met de voor hem opgezette klemmen, liet vo rige week weer van zich horen. Donderdagmorgen, om 5 uur reeds, meld de 'n bewoner van de Nieuweweg, dat 'n zwarte hond bezig was een aanval te doen op zijn konijnenhok, hetwelk nabij de wo ning staat. De ruif lag reeds naast het hok. Toen de konijnenbezitter op dit mo ment de misdaad ontdekte, verdween de hond spoorloos. Bij de nieuwjaarsbrieven, die ik ditmaal mocht ontvangen, zijn er iwee, die ik vandaag in 't kort wilde beantwoorden. Daar is in de eerste plaats het schrijven van de_ „Soester zakenman die mij schrijft, dat hij hoopt, dat ik m m'n nieuw jaarswens voor 1952 niet zal hebben ver geten te wensen, dat de diverse Gemeen tediensten in het nieuwe jaar er toe zul len komen zich voor leveringen op elk ge bied eerst te oriënteren op de mogelijkhe den bij de Soester zakenmensen, zonder er naar te zien of het grote of kleine be drijven zijn, die zich presenteren. Nou, er zal wel geen kwaad in steken, dit de Soester zakenman te helpen wensen. Overigens meen ik te weten, dat onze ge meente zich reeds zo veel mogelijk aan deze spelregels houdt. De andere briefschrijver wil uitgebreid van mij horen waarom er nu toch „piek uren" bestaan en „stroombeperking" no dig is, want reeds enige keren schijnt het te zijn gebeurd, dat onze straatverlichting rustig een stuk in de dag bleef doorbran den. Dat valt natuurlijk direct op m een dorp als het onze, waar de straatverlich ting zo kiele-kiele is. Lezer van de Plasweg, misschien had die lantaarn-uitdraaier zichzelf wel een lol letje beloofd en wilde hij eens zien, wat er zou gebeuren, wanneer iiij de straat verlichting eens niet doofde. Er gebeurde natuurlijk niets bijzonders, behalve dat een stel dorpelingen zich er gerden. Het is ook wel om de kriebel te krijgen als je merkt, dat de overheid zelf zo'n slecht voorbeeld geeft, terwijl hun be ambten in b.v. de Sint Nicolaasweek speurend door ons dorp moesten gaan en de winkeliers dwingen hun etalagelich- ten te doven, hetgeen de verxoop natuur lijk niet ten goede kwam. Om op de oorzaak der piekuren terug te komen; informeert U eens bij de Neder landse Spoorwegen. Daar zullen zij U compleet kunnen inlichten omtrent oor zaak en gevolg. H. OEKMAN. AUTOBOTSING. Vrijdag reed de heer K. alhier met zijn auto op de Soesterbergsestraat vanuit de richting Soesterberg. Ter hoogte van ga rage Van Kooy wilde hij linksaf de ga rage inrijden. Hij stak daartoe zijn lin ker richtingaanwijzer uit, doch remde toen hij bemerkte, dat een achter hem rij dende automobilist nog wilde passeren. Nadat deze auto was gepasseerd, wilde de heer K. zijn weg vervolgen, doch de Bestuurder van een bestelauto, de heer W. uit Haarlem, dacht ook nog even vóór te kunnen gaan, hetgeen niet mogelijk bleek. Beide wagens botsten en kregen de nodige schade. SCHOORSTEENBRAND. Door vervuiling van de rookkanalen brak Zaterdagavond een schoorsteenbrand uit in perceel Beetzlaan 85. Met vereende krachten werd deze brand gedoofd, zon der dat de brandspuit in werking behoef de te komen. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter kennis van belanghebbenden, dat gelegenheid tot kosteloze inenting te gen pokken wordt gegeven op Woensdag 30 Januari 1952. Te SOEST, om 2 uur n.m. precies, in een leslokaal der o.l. school Kerkebuurt, aan de Middelwijkstraat, en om 3 uur n.m. precies in een leslokaal van de Maria- school, aan de Mariastraat hoek Beetz laan. Te SOESTERBERG, om 2 uur n.m. pre cies, ten huize van dokter A. Th. M. Splin ter, gemeentegeneesheer, Amersfoortsestr. 3 te Soesterberg. Een week later zal op dezelfde plaatsen en tijden gelegenheid worden gegeven tot het nazien der inentingen. Aan belanghebbende ouders wordt ver zocht het trouwboekje mede te brengen en de armen der in te enten kinderen vooraf goed te wassen. Tevens wordt herinnerd aan de bepalin gen der Inentingswet, welke de ver plichting bevatten van de inentingen vóór de eerste verjaardag der kinderen óf indiening van een bezwaarschrift vol gens vastgesteld model, ten gemeentehui ze verkrijgbaar.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1