HALVE PRIJZEN. Schipper Brinkman verdronken. W. N. NIEUWENHUIS De keerzijde van de Productiviteitsverhoging. J. HOPPENBROUWERS GIjSELMAN STEUP DE MAKELAARS Voeibal. Tijdelijk 20 1 korting Reinigen korting Chem. 10 o Loodgieter Eiectriciën VOOR ONZE DAMES. RESTANTEN OVERHEMDEN met 2 boorden van: 11.95 14.50 15.50 voor: 5.99 7.25 7.75 Van Weedestr. 44 naast de Apotheek. De reddingsboot „President Jan Leis" trok er Vrijdagmiddag op uit om de in nood verkerende sleepboten „Ganges" en „Wit te Zee" bij te staan, welke boten waren uitgevaren om het in gevaar zijnde Pa namese schip „Merope" hulp te verlenen. Schipper Brinkman verdronk hierbij. Schipper Jager van de „Koningin Wilhel- mina" uit Stellendam bracht de schepe lingen van genoemde sleepboten in vei ligheid. Zaterdagmiddag, op de verjaardag van het Petekind der Koopvaardij, werden met grote inspanning de „Ganges" en „Witte Zee" binnengebracht door sleep boten van Doeksen en Smit Co uit Rot terdam, terwijl het ontredderde vracht schip „Merope" naar Rotterdam werd ge sleept. De Engelse vrachtboot „Ratmar" zit nog vast op de Maasvlakte, 5 mijlen uit de kust. Aan boord zijn de kapitein met eni ge mede-opvarenden. In Hotel Amerika in Hoek van Holland wachten de overige schepelingen van de „Ratmar" op 't vlotkomen van hun schip. Daar is ook ondergebracht de bemanning van de „Koningin Wilhelmina" uit Stel lendam, om zo nodig opnieuw hulp te bie den. Langs de Waterweg staat net botenhuis van de „Koninklijke Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen" met de vlag halfstok. Daarnaast de woning van Schipper Brinkman, de luiken gesloten, de man, wiens lichaam Zaterdagmorgen aanspoelde op Schouwen. Inwoners van Soest, hebt een open oog en oor voor dit Koninklijk werk, dat vol bracht wordt in het zich geroepen voelen, zich uitend in de gevouwen handen der bemanning van de Reddingsboot van Stel lendam en van allen, die hun krachten en, als het moet, hun leven hiervoor in zetten. Geeft een jaarlijkse bijdrage af stort een bedrag, hoe klein ook, op het gironum- fer de „Noord-Zuid-Hollandse Maatschap pij tot redding van Schipbreukelingen, Heerengracht 545, Amsterdam. Giro 26363. Bij verkoop van Uw huizen te BATAVIA, BANDOENG, SOERABAIA, MALANG, SEMARANG, CHEKIBON, MEDAN, zijn Alle inlichtingen verstrekt de vertegen woordiger in Nederland: J. W. Sistilha, Wilhelminalaan 16B, Soestdijk, Telefoon 2573 (K 2955). S.E.C. SPEELDE GELIJK. S.E.C. heeft in de return-wedstrijd tegen De Zebra's niet de volle winst behaald en heeft de eerste van de 7 uitwedstrijden met een gelijk spel beëindigd. Doordat de naaste concurrenten van de Soestenaren niet speelden, is de stand op de ranglijst onveranderd gebleven. Na de aftrap ging S.E.C. onmiddellijk in het offensief, waartegen de gastheren niet de juiste afweer vonden. Na acht minuten konden de Soestenaren reeds juichen. Een snelle aanval, ingeleid door O. Maassen, werd gevolgd door een hoge voorzet, waarbij midvoor Beernink, die De Mink verving, een afgemeten kop bal gaf aan M. Maassen, die van dichtbij inschoot. 01. De Hilversummers bleken niet van zin deze wedstrijd te verliezen, zoals vorige maal. Door enthousiast spel brachten zij de partijen in evenwicht. De S.E.C.-achterhoede werd goed aan de tand gevoeld, doch Kreuning c.s. richtten hun schoten slecht. Ook de S.E.C.-voor- hoede liet zich niet onbetuigd, doch men miste de actieve De Mink deze middag. Tot tien minuten voor de rust leverde de snelle op en neer gaande strijd geen doel punten op, doch toen kwam de gelijkma ker. Een Zebra-aanvaller bracht de bal hoog voor het Soester doel en doelman Adams stompte de bal boven de hoofden van enige spelers weg. De vrij opgestelde linksbinnen Kreuning ving de bal echter op en aarzelde geen ogenblik. Met een welgericht schot maakte hij de stand ge lijk. 1—1. Na de rust kwamen De Zebra's goed op zetten. Zij verplaatsten de strijd naar de S.E.C.-helft, waardoor de Soester achter hoede het zwaar te verantwoorden kreeg. Adams kreeg menig schot te verwerken en éénmaal kwam de staander hem te hulp. S.E.C. trachtte met snelle uitvallen de kansen te doen keren en na 20 minuten le verde dit een doelpunt op. Bij een crimmage voor het doel der gast heren werd hands gemaakt en Admiraal zette de strafschop om in een doelpunt. 1—2. De vreugde was echter van korte duur, want één minuut later reeds werd voor het S.E.C.-doel hands gemaakt. Midvoor Schouten voltrok hier het vonnis en schoot de strafschop keihard in. 22. Enkele minuten later verhinderde doel man Adams met een fraaie safe een ze ker schijnend doelpunt. Beide partijen probeerden nog een overwinning uit het vuur te slepen, doch de verdedigingen bleken niet te passeren. Een hard laag schot van linksbuiten O. Maassen wist de Zebra's-doelman uit de uiterste rechter hoek van het doel te houden, terwijl enige minuten voor 't einde midvoor Beernink de kans van zijn leven onbenut liet. In vrije positie kreeg hij de bal met alleen de doelman voor zich, doch hij schoot niet hard genoeg om S.E.C. de overwinning te bezorgen. VOETBALLENDE K.L.M.-ERS IN SOESTDIJK. Zaterdagmiddag kwamen Engelse era- ployé's van de K.L.M. uit Londen per vliegtuig naar ons land, om in Soestdijk een voetbalwedstrijd te spelen tegen het elftal van K.P.S. Voor deze wedstrijd bestond grote belang stelling. Prins Bernhard was aanwezig, vergezeld van zijn adjudant, de Lt. ter Zee Eibers, Baron Baud, Jhr. Dedel, Mevr. Verbruggen van 's Gravendeel, Majoor Geertsema, alsmede de heren N. de Mier, directeur van de K.L.M. te Londen en dr. Plesman, directeur K.L.M. te Amsterdam. Voor de aanvang van deze wedstrijd sprak Z.K.H. Prins Bernhard beide ploegen toe, waarbij hij de spelers veel genoegen en sportiviteit toewenste. K.P.S. kwam met twee nieuwe krachten uit, n.1. Hoek en Mooy, spelers, die de kracht van dit elftal nog zullen vergro ten. De Engelsen bleken met te on derschatten tegenstanders, doch het schie ten was slecht verzorgd. Tot de rust werd het een gelijk opgaande strijd, waarin enthousiast werd gespeeld, doch waarbij doelpunten uitbleven. Een kwartier na de thee wist midvoor Williams te scoren en de K.L.M. de lei ding te geven. 01. Tien minuten later echter bracht linksbin nen De Ridder de partijen op gelijke voet met een kopbal. 11. Tien minuten voor het einde wist boven dien rechtsbinnen Van Soest met een hard diagonaal schot de stand op 21 te bren gen en werd K.P.S. overwinnaar. Na afloop werd in het „Oranje Hotel" een diner aangericht voor spelers en autori teiten. Prins Bernhard kon slechts tot de rust de wedstrijd bijwonen, c'aar de verja ring van Prinses Margriet hem weer naar huis riep. BEROEPSKEUZE-VOORLICHTING. In 1949 is door de Opbouwstichting voor Maatschappelijk werk in de Provincie Utrecht een commissie geïnstalleerd, die tot opdracht kreeg de Vraagstukken, ver band houdende met de Bestrijding van de werkloosheid en de Bevordering van de Werkgelegenheid, te bestuderen. Eén van de werkzaamheden van deze commissie is de bestudering van het vraagstuk van de beroepss auze-voorlich- ting. Zoals bekend zijn de economische verhou dingen in ons land thans van dien aard, dat een belangrijke uitbreiding van de industrie noodzakelijk is. Voor 't slagen van een omvangrijke in dustrialisatie is het een vereiste, dat er een ruime beschikking komt over ge schoolde arbeidskrachten. Tevens is nodig, dat een ieder, die de school verlaat, het beroep kiest, waarvoor hij het meest geschikt is. Dit zal hem, vooral, wanneer hij ouder is, een grote voldoening geven en zijn ar beidsproductiviteit zeer ten goede komen en mede daardoor die van het gehele volk. Het zijn de ongeschoolde arbeiders, die, in tijden van werkloosheid, het eerst voor ontslag in aanmerking komen. Teneinde juiste beroepskeuze zoveel mo gelijk te bevorderen, zijn er in ons land verschillende instellingen, die op verant woorde wijze voorlichting trachten te ge ven door het instellen van een onderzoek naar de persoonlijke capaciteiten van de candidaat. Tot nog toe werd er van deze instellingen slechts in zeer beperkte mate gebruik ge maakt. Overtuigd van de noodzaak van een juiste voorlichting bij het kiezen van een be roep, heeft bovengenoemde Commissie zich afgevraagd op welke wijze de voor lichting binnen ieders bereik kan worden gebracht. Voor het beantwoorden van deze vraag heeft zij besloten in de gemeente Soest, door middel van 'n vergadering, contact op te nemen met een aantal personen, dat, vanwege de werkkring, dagelijks met het vraagstuk van de beroepskeuze in aanra king komt. De vergadering zal onder leiding staan van de heer mr J. A. Snijders, directeur Gew. Arbeidsbureau te Utrecht. Verder zal worden gesproken door de heer J. Zwaniken van het R.K. Paedago- gisch Beroepskeuzebureau te Utrecht. TONEELVERENIGING „SOESTDIJK". Voor een volle zaal gaf de toneelvereni ging „Soestdijk" Zaterdagavond haar eer ste toneelavond in het nieuwe jaar, in de zaal van „Eemland". De heer Kronemeijer sprak een welkoms woord, daarbij dank brengend aan hen, die deze avond hadden voorbereid, in het bijzonder de heren De Hooge en v. d. Bre- mer, die altijd voor de vereniging klaar staan. Onder regie van de heer J. P. Kronemeij er werd hierna opgevoerd het toneelstuk in drie bedrijven „Als de klok waar schuwt" van R. en Ch. Veenstra. Dank zij de goede rolkennis, het uitste kende décor en de goede regie, werd het stuk goed vertolkt en oogstten de spelers veel bijval. Deze goed geslaagde avond werd besloten met een gezellig samenzijn. BIJEENKOMST VAN HET C N V. De Chr. Bestuurdersbond Soest, van het Christelijk Nationaal Vakverbond, houdt Dinsdag 29 Januari a.s. een grote bijeen komst in het St. Josephgebouw. Aan deze bijeenkomst wordt ditmaal me dewerking verleend door een gezelschap van de Hilversumse Christelijke Bestuur dersbond, dat zal opvoeren: „Als de poor ten open gaan". Dit stuk trekt alom in den lande volle zalen, zodat verwacht kan worden, dat ook hier de belangstelling groot zal zijn. Voor nadere bijzonderhe den zie men de advertentie in ons num mer van a.s. Vrijdag. R.K.T.T.V. „SHOT". Afgelopen week speelde Shot 1 en Shot 2, ter gelegenheid van het 2-jarig bestaan van de Ver. „Ons Honk", 'n ere-wedstrijd tegen de eerste twee teams van deze ver eniging. Ondanks het feit, dat „Ons Honk" een klasse hoger speelt, hebben Shot 1 en 2 de volle winst mee naar Soest genomen. Beide teams van Shot wonnen met 9-1. Deze week gaat ook de competitie weer draaien. Shot 1 speelt Dinsdag a.s. tegen „Frans Smulders 2". In het begin van de competitie werd van deze club gewonnen met 7-4 en de verwachting is, dat ook nu weer met dezelfde cijfers zal worden gewonnen. Shot 2 speelt a.s. Woensdag tegen „D.O.S.C." uit den Dolder. In de eerste helft werd van deze club met ruim verschil, n.1. 10-0 gewonnen, maar de D.O.S.C.-mensen, die in degradatiegevaar verkeren, zullen nu hun huid wel zo duur mogelijk verkopen. Wij houden het op 'n overwining van Shot 2. |0 Verven AMERSFOORT BAZAR „SONNEVANCK". Aan belangstellenden wordt nog bekend gemaakt, dat, na juiste telling, een bedrag van 1190,45 aan „Sonnevanck" kon wor den overgemaakt. Tevens wordt er op gewezen, dat alsnog kan worden afgehaald bij Mevr. Fros, Julianalaan 35, op lot no. 8 een bon voor een hoedvervormer, op lot no. 151 een kleedje, op lot no. 36 een schemerlampje, op lot no. 19 een schilderstukje en op lot no. 23 een bon voor 1 mud eierkolen. Na 1 Februari a.s. vervallen de niet afge haalde prijzen aan „Sonnevanck". HOND IN EENDENPARK. De pluimveehandelaar De K„ op de Birk- straat, had Zaterdag last van een hond, die in zijn eendenpark de eenden aanviel. Toen de politie kwam had de hond reeds een der eenden bemachtigd, doch schrok van een pistoolschot, hetweik de politie man afvuurde. De hond liep naar het woonwagenpark, waar ook de eigenaar, zekere S., verbleef, S. beloofde de eend te zullen vergoeden, waarmede de zaak beëindigd was. Enige uren nadien werd de politie weer gealarmeerd voor dezelfde hond, die weer in de eendenverblijfplaats was doorgedrongen. Thans deed de eigenaar 't verzoek de hond dood te schieten, aan welk verzoek werd voldaan. DE NUTSSPAARBANK TE SOEST IN 1951. Aan het verslag over 1951 van de Nuts spaarbank te Soest, bijkantoor van de Nutsspaarbank te Amerslourt, ontlenen wij het volgende: Het inleggers-kapitaal ondei-ging bijna geen wijziging en bedroeg per 1 Januari 1952, na bijschrijving der rente over het afgelopen jaar, 1.001.908,36 tegen een bedrag van 1.002.052,66 per 1 Januari 1952. Ingelegd werd in 7684 posten een bedrag Van Weedestraat 23 Telefoon 2577 EEN LEUKE BARET. Hoeden en baretten zijn wel te koop, maai tamelijk kostbaar. We kunnen niet meer zoals voor de oorlog, bij ieder costuumpje een hoed hebben. Tenminste niet, als we deze moeten kopen. De hoofddoekjes en banden om het haar, die we gedurende de laatste jaren zo veel droegen, vervelen ons zo langzamerhand. We willen graag een beetje gekleder hoofdbedekking. Daarom geven we U de ze week het patroon van een baret. Deze aardige baret is van een klein lapje stof in een uurtje in elkaar gezet. We behoeven, om dit hoofddeksel zelf te fabriceren, heus geen geroutineerde naai ster te zijn. We moeten er echter wel voor zorgen, dat er, wanneer de stof dun is, tussen voering en stof een stukje linnen of stevige stof mee wordt gestikt. Daar door blijft de baret beter in het model. Het biesje, dat aan de onderkant voor af werking dient, wordt schuin afgeknipt. Verder zal het maken geen moeilijkheden opleveren. Het patroon van dit model kunt U a 0.50 bij „Het Patronenhuis", Middenweg 200, Amsterdam-O. bestellen. Het wordt U na ontvangst van een postwissel per om gaande toegezonden. van 922.145,91. Aan rente werd bijge schreven 18.816,22. Terugbetaald werd in 3987 posten een bedrag van 941.115,43. In totaal werden dus behandeld 11.671 p osfen. In tegenstelling tot het algemeen verloop van het spaarverkeer in het afgelopen jaar, dat een belangrijk meerdere terug betaling dan inleg té zien geeft, heeft het inleggers-kapitaal bij de Nutsspaarbank alhier zich vrijwel gehandhaafd, hetgeen te danken is aan het groot aantal nieuwe rekeningen dat werd geopend. Het aantal rekeningen steeg van 1949 tot 2661, met inbegrip van de jeugdspaarders. Hieruit valt te concluderen, dat de meerdere te rugbetaling op de oude rekeningen werd gecompenseerd door de inlagen op nieu we rekeningen. Aan het schoolsparen wordt door acht scholen deelgenomen. De nieuw-gevestig- de Chr. School aan de Gr. van Prinsterer- straat voerde eveneens het schoolsparen in. 832 Kinderen spaarden in 16.597 stortin gen een bedrag van 9.302,21. Per 1 Januari 1952 waren in omloop 418 spaarbusjes. Het aantal ledigingen be droeg in 1951 668, het in de busjes ge spaard bedrag 7.913,29. Aan de „Honderd Gulden Club" wordt door 105 spaarders deelgenomen. In Augustus j.1. werd een Afhaaldienst in gesteld, waardoor het mogelijk is gewor den gelden aan huis te doen afhalen. Hieraan nemen thans 86 spaarders deel. AANBESTEDING. Gistermorgen werd op het kantoor van gemeentewerken aanbesteed het bouwen van 12 etage-woningen te Soesterberg. De volgende inschrijvingen waren inge komen. W. Groenestein, Soest, 128.000.-. H. W. van Asch, Soest, 125.400.D. Stam, Soest 129.000.J. Jansen, Hil versum, 124.600.-. Kuyt en Van Zomeren, Barneveld f 122.747.-. De Goede, Soester berg 123.974.-. A. Bruinkool, Weesp, 131.000,-. H. v. d. Vijzel, Amersfoort 128.700.-. J. v. d. Bult, Utr., 129.177.-. P. Kriek, Huizen, 133.000.-. J. v. Bek- kum, Hooglanderveen, 135.000.-. C. Vis ser, Soest, 125.756.-. G. v. d. Hoef, Soest, 123.000.-. E. Limpen, Baarn, 130.000.-. H. Wijnands, Soesterberg, 131.000.-. M. v. Daatselaar, Amersfoort, 124.600 - R- van Batenburg, Amersfoort, 127.700.-. E. Koelink, Hilversum, 120.998.-. De begroting was 123.000.-. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te oekomen aan het politiebureau, Van Weedestraat 3, op Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2-4 u. Bruine kip, paar handschoenen, geldbe drag, beursje met inhoud, paar nylonkou sen, zwarte gymnastiekschoen, bruine por- temonnaie, doublé bril, padvindersriem, paar gebreide handschoenen, rode cein tuur, ballpoint, plastic ceintuur, Noorse want, portemonnaie met inhoud, kinder- bril, padvindersdolk, bril met donkere glazen, bos sleutels, parapluie, rode por temonnaie, wollen sjaal, wollen want, langharig hondje, oud damesrijwiel. De vorige week woonden we de zgn. „Pro- ductivitéitsdag" bij, waar niet minder dan twaalf sprekers hun mening ten beste ga ven over de middelen, die tot verhoging van ons voortbrengingsvermogen kunnen leiden. Eerlijk gezegd hadden we geen grote verwachtingen van deze bijeenkomst. Iedere spreker zou een inleiding van een kwartier houden, wat te kort is om diep op de zaken in te gaan. Bovendien moesten zij spreken voor een gezelschap van de meest uiteen lopende samenstelling, zodat zij zich tot de oppervlakte van hun onderwerp moesten beperken. Verder was het de vraag hoeveel van de deelnemers nu eigenlijk rechtstreeks met verhoging van de arbeidsproductivi teit te maken hadden. Zonder twijfel waren er vrij veel ondernemers en bedrijfsleiders en andere leidende persoonlijkheden uit het bedrijfsleven, maar we hebben toch sterk de indruk dat er meer vertegenwoordigers waren van organisaties, van regeringsdien sten en van semi-officiële instellingen dan mensen uit de praktijk. Maar we hebben later op de dag onze me ning moeten herzien. De bijeenkomst bleek wel degelijk zin en nut te hebben. Vooral wat na de middag werd gezegd over de vragen, die bij het personeel van de bedrij ven opkomen wanneer op productiviteits verhoging wordt aangedrongen, was zeer de moeite waard en verdient algemene be kendheid. Een der sprekers van de middag noemde het een taak voor de pers om aan het grote publiek duidelijk te maken wat met productiviteitsverhoging wordt be doeld en hoe er de algemene welvaart mee kan worden verhoogd. Wanneer we samenvatten wat de drie sprekers, die het arbeidersstandpunt uit eenzetten, naar voren brachten, dan trad op de voorgrond de vrees van het personeel dat productiviteitsverhoging grotere werk loosheid zal veroorzaken. Men zegt: Wan neer door reorganisatie van het bedrijf een hoeveelheid werk, die bijv. thans door zes mensen wordt gedaan, voortaan verricht kan worden door vier, dan zullen er twee vvorden ontslagen. Dit veroorzaakt een al gemene tegenzin tegen de rationalisatie van de arbeid. Daartegenover kan men wel betogen dat men de zaken in groter ver band moet zien. maar zover denkt de ge middelde werknemer niet. Hij ziet alleen een toenemende kans op werkloosheid en probeert eraan te ontkomen. Alle drie de vakbondsvertegenwoordigers noemden het dan ook volstrekt noodzakelijk dat de be drijfsleiding het personeel beter zal inlich ten en dat men de mensen meer zal laten verdienen naarmate de productiviteitsver hoging inderdaad tot stand komt. Een van de sprekers zei dat de tegenwoordige loon stop het onmogelijk maakt om een grotere Inspanning naar evenredigheid te belonen en zelfs om de vruchten van een algemene bedrijfsverbetering ook aan het personeel ten goede te doen komen. Het personeel moet zien dat het belang heeft bij produc tieverhoging anders zal men weinig mede werking krijgen. Uit katholieke kring werd met nadruk betoogd dat het personeel een aandeel in de winst toekomt, waarvoor andere vakbonden minder belangstelling blijken te hebben. Algemeen waren zij van oordeel dat het personeel eerst van harte zal meewerken wanneer het door produc tiviteitsverhoging een groter inkomen krijgt en wanneer men kan voorkomen dat de kans op werkloosheid erdoor toeneemt. Vooral nu op het ogenblik de werkloosheid van week tot week stijgt (we zijn alweer aan een aantal van 150.000 werklozen ge naderd) spreekt dit laatste argument bij zonder sterk. Men kan het ook niet afwim pelen door te wijzen op de Werkloosheids wet, die in 1 Juni in werking zal treden, want wat men vraagt is geen ondersteu ning, maar arbeid. Juist op dit moment is het buitengewoon moeilijk om aan deze wens te voldoen, want we zitten op het ogenblik in een aanpassingscrisis. Na de oorlog zijn er tal van bedrijven ontstaan en zijn bestaande bedrijven vergroot, die kon den profiteren van de omstandigheid dat de Duitse productie nog niet op gang kwam. Nu intussen de Duitsers weer op komen zetten en ook in andere landen de productie het oude peil heeft bereikt, wordt het verbazend moeilijk de plaats, die we veroverd hadden, te behouden. Hierop is ook van invloed, dat de koopkracht van de bevolking afneemt tengevolge van de stijgende prijzen en de toenemende belas tingdruk. De enige bedrijven, die op het ogenblik nog in belangrijke mate kunnen uitbreiden, zijn die, welke militaire orders hebben. Schijnbaar is dus het gevaar van werkloosheid zo groot dat rationalisatie weinig zin heeft, maar dan kan men daar ook een geheel andere zienswijze tegenover stellen en wel de volgende. Juist om de productiekosten te drukken en de mogelijk heid van prijsdaling naderbij te brengen, moet gezorgd worden dat met minder men sen meer wordt geproduceerd. Zo spoedig prijsdalingen optreden kan in andere be hoeften worden voorzien en zal de arbeids gelegenheid weer toenemen. Dit is geen theorie, doch een verschijnsel dat door de loop der geschiedenis voortdurend wordt bevestigd. Wij menen dan ook dat de vrees voor werkloosheid tengevolge van rationa lisatie wel weggenomen kan worden. Maar het andere punt, dat vergroting van het inkomen betreft bij toenemende prestatie, achten wij beslissend. Laat men de mensen vooral winnen door ze de gelegenheid te geven tot een hoger welvaartspeil te ko men. Wanneer men dat doet zal men zien, dat de bereidheid om mee te werken over al kan worden opgewekt.

Soester Courant | 1952 | | pagina 2