PERMANENTWAVE HAARKLEURINGEN. De keerzijde van de Productiviteitsverhoging. SOEST SOESTERBERG. Burgerilflie stand. Speciaal adres voor De vorige week woonden we de zgn. ,,Pro- ductiviteitsdag" bij, waar niet minder dan twaalf sprekers hun mening ten beste ga ven over de middelen, die tot verhoging van ons voortbrengingsvermogen kunnen leiden. Eerlijk gezegd hadden we geen grote verwachtingen van deze bijeenkomst. Iedere spreker zou een inleiding van een kwartier houden, wat te kort is om diep op de zaken in te gaan. Bovendien moesten zij spreken voor een gezelschap van de meest uiteen lopende samenstelling, zodat zij zich tot de oppervlakte van hun onderwerp moesten beperken. Verder was het de vraag hoeveel van de deelnemers nu eigenlijk rechtstreeks met verhoging van de arbeidsproductivi teit te maken hadden. Zonder twijfel waren er vrij veel ondernemers en bedrijfsleiders en andere leidende persoonlijkheden uit het bedrijfsleven, maar we hebben toch sterk de indruk dat er meer vertegenwoordigers waren van organisaties, van regeringsdien sten en van semi-officiële instellingen dan mensen uit de praktijk. Maar we hebben later op de dag onze me ning moeten herzien. De bijeenkomst bleek wel degelijk zin en nut te hebben. Vooral wat na de middag werd gezegd over de vragen, die bij het personeel van de bedrij ven opkomen wanneer op productiviteits verhoging wordt aangedrongen, was zeer de moeite waard en verdient algemene be kendheid. Een der sprekers van de middag noemde het een taak voor de pers om aan het grote publiek duidelijk te maken wat met productiviteitsverhoging wordt be doeld en hoe er de algemene welvaart mee kan worden verhoogd. Wanneer we samenvatten wat de drie sprekers, die het arbeidersstandpunt uit eenzetten, naar voren brachten, dan trad op de voorgrond de vrees van het personeel dat productiviteitsverhoging grotere werk loosheid zal veroorzaken. Men zegt: Wan neer door reorganisatie van het bedrijf een hoeveelheid werk, die bijv. thans door zes mensen wordt gedaan, voortaan verricht kan worden door vier, dan zullen er twee worden ontslagen. Dit veroorzaakt een al- 1 gemene tegenzin tegen de rationalisatie van de arbeid. Daartegenover kan men wel betogen dat men de zaken in groter ver band moet zien. maar zover denkt de ge middelde werknemer niet. Hij ziet alleen een toenemende kans op werkloosheid en probeert eraan te ontkomen. Alle drie de vakbondsvertegenwoordigers noemden het dan ook volstrekt noodzakelijk dat de be drijfsleiding het personeel beter zal inlich ten en dat men de mensen meer zal laten verdienen naarmate de productiviteitsver hoging inderdaad tot stand komt. Een van de sprekers zei dat de tegenwoordige loon stop het onmogelijk maakt om een grotere inspanning naar evenredigheid te belonen en zelfs om de vruchten van een algemene bedrijfsverbetering ook aan het personeel ten goede te doen komen. Het personeel moet zien dat het belang heeft bij produc tieverhoging anders zal men weinig mede werking krijgen. Uit katholieke kring werd met nadruk betoogd dat het personeel een aandeel in de winst toekomt, waarvoor andere vakbonden minder belangstelling blijken te hebben. Algemeen waren zij van oordeel dat het personeel eerst van harte zal meewerken wanneer het door produc tiviteitsverhoging een groter inkomen krijgt en wanneer men kan voorkomen dat de kans op werkloosheid erdoor toeneemt. Vooral nu op het ogenblik de werkloosheid van week tot week stijgt (we zijn alweer aan een aantal van 150.000 werklozen ge naderd) spreekt dit laatste argument bij zonder sterk. Men kan het ook niet afwim pelen door te wijzen op de Werkloosheids wet, die in 1 Juni in werking zal treden, want wat men vraagt is geen ondersteu ning, maar arbeid. Juist op dit moment is het buitengewoon moeilijk om aan deze wens te voldoen, want we zitten op het ogenblik in een aanpassingscrisis. Na de oorlog zijn er tal van bedrijven ontstaan en zijn bestaande bedrijven vergroot, die kon den profiteren van de omstandigheid dat de Duitse productie nog niet op gang kwam. Nu intussen de Duitsers weer op komen zetten en ook in andere landen de productie het oude peil heeft bereikt, wordt het verbazend moeilijk de plaats, die we veroverd hadden, te behouden. Hierop is ook van invloed, dat de koopkracht van de bevolking afneemt tengevolge van de stijgende prijzen en de toenemende belas tingdruk. De enige bedrijven, die op het ogenblik nog in belangrijke mate kunnen uitbreiden, zijn die, welke militaire orders hebben. Schijnbaar is dus het gevaar van werkloosheid zo groot dat rationalisatie weinig zin heeft, maar dan kan men daar ook een geheel andere zienswijze tegenover stellen en wel de volgende. Juist om de productiekosten te drukken en de mogelijk heid van prijsdaling naderbij te brengen, moet gezorgd worden dat met minder men sen meer wordt geproduceerd. Zo spoedig prijsdalingen optreden kan in andere be hoeften worden voorzien en zal de arbeids gelegenheid weer toenemen. Dit is geen theorie, doch een verschijnsel dat door de loop der geschiedenis voortdurend wordt bevestigd. Wij menen dan ook dat de vrees voor werkloosheid tengevolge van rationa lisatie wel weggenomen kan worden. Maar het andere punt, dat vergroting van het inkomen betreft bij toenemende prestatie, achten wij beslissend. Laat men de mensen vooral winnen door ze de gelegenheid te geven tot een hoger welvaartspeil te ko men. Wanneer men dat doet zal men zien, dat de bereidheid om mee te werken over al kan worden opgewekt. CARNAVAL IN SOEST. Dit jaar zal ook in Soest Carnaval wor den gevierd. Het is de personeels-vereni- ging „Koninklijk Paleis Soestdijk", welke op 3 Februari a.s. het „Carnaval van het land aan de Eem" organiseert. In de zalen van hotel „Eemland" zal op die avond een groot bal-masqué worden gehouden. VOLKS-UNIVERSITEIT. Woensdagavond a.s. zal, in net Oranje- Hotel, voor de derde maal de vogelkenner Simon de Waard voor de Volks-Universi- teit alhier optreden. Prachtige kleuren films over het vogelleven worden ge toond, terwijl een causerie wordt ge houden over de functies van de vogelzang. VOOR VEILIG VERKEER. De wielrijder S. kreeg een procesver baal wegens wielrijden zonder licht. Twee eigenaren van automobielen werden be keurd omdat zijn hun auto's onverlicht op een voetpad hadden geparkeerd. BOUW-OPDRACHT. De firma Koudijs te Den Bosch heeft de firma Van de Hoef Zoon alhier op dracht gegeven tot de bouw van een op slagplaats nabij het stations-emplacement Soest. HULP AAN TECHNISCH ONONTWIKKELDE GEBIEDEN. Op de 3e cursusavond van de Soester Be stuurders-Bond werd gisteravond, in restaurant „Zonneheuvel", de hulp aan technisch onontwikkelde gebieden bespro ken, door de heer M. Pop. Spr. wees op de millioenen mensen, die op onze wereld honger lijden, die verstó ken zijn van 'n technische en hygiënische samenleving, die niet proliteren van de industriële revolutie en waar een hoog sterftecijfer heerst. In Zuid-Amerika, Afrika, Arabië, India, Pakistan, Birma, Nepal, Kashmir, Indo nesië, Iran, Irak en meerdere landen zal door de Verenigde Naties hulp worden geboden. Deze hulp, welke wordt gedragen door 60 leden van de V.N., omvat het uitzen den van een missie van deskundigen, di2 de maatregelen vaststelt tot verbetering van de bodem, die klinieken en zieken huizen doet bouwen, machines importeert e.d. Al deze maatregelen worden geno men om hulpbehoevende landen zich zelf te laten helpen. Ook de vakbeweging heeft in deze hulp een aandeel en werkt daardoor mede aan de vrijheid en de welvaart van de arbei ders in deze gebieden. De interessante causerie had een dankbaar gehoor. SCHOORSTEENBRAND. In een perceel aan de Generaal Winkel manstraat brak een hardnekkige schoor steenbrand uit. De brandweer moest een gat hakken in de schoorsteen om de brand te kunnen blussen. PATIëNT ONTVLUCHT. Een politieman hield een vrouw aan, die, gekleed in gestichtskleren, op de Amers- foortsestraat liep. Zij bleek een patiënte van ,,Zon en Schild", waarneen zij werd teruggebracht. TWEE KINDEREN ZOEK. Maandagmiddag deed een inwoner aan gifte van de vermissing van zijn 2 kin deren, een jongen van 10 jaar en een meisje van 9 jaar. Deze Kinderen waren 's morgens van huis weggegaan, 's Avonds bleek, dat zij per auto hadden gelift tot Muiderberg. HOND BEET KIPPEN DOOD. Een bewoner van de Postweg deed aan gifte, dat een onbekende hond in zijn tuin een kip had doodgebeten, welke kip ech ter niet bij de aangever thuis hoorde. Het bleek, dat de kip op de Schoolweg uit een hok was geroofd door bedoelde hond, die op de Amersfoortsestraat thuis hoor de. Bij zijn baas werd nog een dood gebe ten kip gevonden, welke afkomstig was uit een hok op de Rademakerstraat. De honden-eigenaar vergoedde de dode die ren. L.V.V.—SOESTERBERG 1—1. Op een prima bespeelbaar oerrein trapt L.V.V. af. Direct zet Soesterberg er vaart in en onderneemt enige gevaarlijke aan vallen, waarbij na een kwarlier de links binnen van Soesterberg, P. Diost, bij een ongelukkige botsing, zijn been breekt. Vanzelfsprekend werkt dit deprimerend op de spelers van Soesterberg. De rust gaat in met 01. In de tweede helft komt SoesLerberg weer in de meerderheid en weet na een kwar tier, dankzij het fortuinlijke schot van de invaller, de linksbuiten, de leiding te ne men. Soesterberg blijft steeds in de aan val, doch door pech tegen lat en paal blijft succes verder uit. L.V.V. strandt steeds op de hechte verdediging van Soesterberg. Óoor een opgelopen blessure moet Soes terberg nóg een speler vervangen. Door deze verzwakking komt L.V.V. meer in de aanval en weet 5 min. voor het einde ge lijk te maken. Met deze stand 11 komt ook het einde. Soesterberg had o.i. een overwinning verdiend. FILMPROGRAMMA R.K. MILITAIR TEHUIS. Dinsdag 22 Januari „Concerto". Woensdag 23 Januari „Paniek in de ijs- revue". Donderdag 24 Januari „De Wolf van Sila". VOOR VEILIG VERKEER. Een drietal automobilisten werden be keurd wegens het niet nakomen van het inhaalverbod en wegens overtreding van het rijtijdenbesluit. GEBOREN. Johan Ernst Willem, zoon van E. E. Rauch, militair en G. W. de la Fosse, Birkstraat 47. Theresia Magdalena, doch ter van F. G. Lytsman Piernbaum en E. N. Tan, Baarn. Cornelis Jacobus, zoon v. R. C. Letter en G. Vlaanderen, Schriks- laan 50. Bastiaan Johannes Theodorus, z. van Th. W. de Bes en J. P. van Luijk, L. Brinkweg 38a. Alida Theodora Maria, d. van P. J. van Leeuwen en A. W. J. Eskes, Luit. Koppenlaan 6. Carl Raimond, zoon van J. E. Rijff en S. de Groot, Bosstraat 80. Pieter Heinrich Theodoor, zoon van H. Voortjes en P. W. Borrias, Molenstraat 15. Franciscus Augustinus, zoon van Th. B. Sukkel en M. A. Sukkel, v. Weede- straat 13A. ONDERTROUWD. G. van Drie, 25 jaar, opperman, Laanstraat 49 en A. Pureveen, 21 jaar, Dorresteinweg 35. C. van Esch, 23 jaar, monteur, Krommeweg 18 en G. P. Rademakers, 26 jr., Laanstraat 60. GEHUWD. A. de Langen, 22 ]r., employé bij een luchtvaartmij., Amsterdam en J. D. van Schooneveld, 18 jr., Gen. Winkel manstraat 96. J. Chr. J. Regnerij, 30 jr., bakker, Nieu- werhoekplein 6 en J. E. Ne/mans, 18 jr., Nieuwerhoekplein 1. J. H. Holtrust, 26 jr., bankwerker. Zwollerkerspel en J. Kuiper, 30 jr., zonder ber., Zwolle, Mimosastraat 105. OVERLEDEN. Johannes Theodorus van Egdom, 83 jaar, weduwnaar van G. Ooste- rom, Wieksloterweg W.Z. 17. Friedrich Heinrich Krug, 69 jaar, gehuwd met W. Vermeulen, Kerkpad Z.Z. 22. Jan Hendrik Willem Debbink, 62 jr., gehuwd met A. B. Huiskamp, Julianalaan 31. Cor- nelia van Riet, 14 jr., dochter van H. J. van Riet en J. Reuling, Schaepmanstraat 76. Hendrik Vink, 67 jr., gehuwd met M. van den Bos, Beetzlaan 52. Antje Tijken, 82 jr., weduwe van C. van der Grift, Beu kenlaan 45. EEN LOONPLAFOND GEVRAAGD Ook in ambtelijke kringen begint men in te zien dat de loonpolitiek in ons land lang zamerhand een economisch gevaar wordt. Men bemoeit zich van officiële zijde zelfs met de kleinste onderdelen van de loonbe- paling, waardoor het heel moeilijk wordt lonen naar prestatie te geven. Bovendien wordt bij het heersende stelsel, zoals wij reeds eerder opmerkten, het verschil in verdiensten tussen geschoolden en onge schoolden veel te klein. Voor de oorlog be droeg dit verschil gemiddeld 35 pet. maar tegenwoordig niet meer dan 15 tot 20 pet. De Staatssecretaris voor Sociale Zaken, Mr Dr A. A. van Rhijn, zegt hierover openlijk in een artikel in Economisch Statistische Berichten, djit de afneming van het loon- verschil een slechte invloed heeft gehad op de productiviteit van de arbeid, maar dat er nog geen middel is gevonden om daar in verbetering te brengen. Wij zouden zo zeggen dat dit toch vrij eenvoudig moet zijn als men maar bereid is meer vrijheid bij de loonvorming toe te staan. Dr van Rhijn be spreekt het advies dat van sommige zijden gegeven wordt om de overheidsbemoeiing met de lonen te verminderen. Men raadt bv. aan een „loonplafond" aan te geven, waar de lonen niet bovenuit zouden mogen komen, maar dat toch hoog genoeg zou liggen om in de bestaande lonen meer va riatie aan te brengen. Met een loonplafond bedoelt men maximum loon, die dan na tuurlijk hoger zou moeten zijn dan het tegenwoordige loon. Maar dat systeem, zegt Dr van Rhijn, zou weinig baat brengen, want de maximumlonen zouden vrij hoog moeten zijn, wil men er werkelijk iets mee kunnen doen en dat zou overeenkomen met het opheffen van de loonstop. Hij vreest dat dan alle Ionen in beweging zouden komen met als gevolg een grote mate van onrust in de bedrijven. Dat zou zonder twij fel het geval zijn, maar dan zou er ten minste de prikkel aanwezig zijn om zich extra in te spannen en ook de mogelijkheid om extra kermis en inspanning naar beho ren te belonen. Laat men dus niet uit vrees voor loonacties hardnekkig vasthouden aan de loonstop, die zijn tijd volkomen heeft overleefd. Het is beter te erkennen, dat de lonen meer dan op het ogenblik verband moeten houden met de werkelijk geleverde prestatie. HOOGCONJUNCTUUR IN DE DUITSE SCHEEPSBOUW De Duitse scheepswerven hebben op het ogenblik contracten voor de bouw van 2 millioen ton scheepsruimte, waarvan een deel in aanbouw is. Hiermee zijn de wer ven vol bezet tot eind 1954. De helft is voor Duitse rekening en de andere helft voor buitenlandse opdrachtgevers. Niettemin hebben verschillende werven de laatste we ken personeel moeten ontslaan of een ver- korte werkweek moeten invoeren wegens het ontbreken van stalen platen. De schaarste aan staal is thans in alle metaal verwerkende industrieën de factor, die de productie beheerst. De financiering geschiedt voor een deel met zgn. belastingvrije leningen. Deze leningen zijn vrijgesteld van alle belasting als ze geen rente opbrengen. Reders, maar ook particulieren, lenen op deze voorwaarden bijv. geld aan de Hamburger Sparkasse, die het geld ter beschikking stelt van de scheepsbouwers. Op die manier kunnen be drijfswinsten worden belegd zonder dat de fiscus er een deel van opeist. Men hoopt met dit systeem in de loop van 1952 100 millioen mark bij elkaar te brengen. De Duitse handelsvloot heeft reeds weer een omvang van ruim een millioen ton te gen voor de oorlog 5,1 millioen ton en in 1949 400.000 ton. Het doel dat men zich stelt is om eind 1954 2,2 millioen ton te hebben, waarmee 50 pet van de Duitse overzeese handel vervoerd kan worden. De tankvloot is nog slechts klein, nl 122.000 ton, maar ook hieraan wordt hard ge bouwd. In Kiel is een reuzentanker in aan bouw van 40.000 ton, terwijl op andere hel lingen nog verscheidene 10.000-tormers staan. WIJ TEERDEN VERDER IN Het zal niemand verwonderen dat het ap peltje voor de dorst dat ons volk bij de spaarbanken bewaart, in de loop van 1951 kleiner is geworden. Neem bijv. het tegoed dat de spaarders van de Rijkspostspaar bank hebben. Dat bedroeg in December 1946 1544 millioen en in 1947 1514 millioen, eind 1948 1445 millioen, in 1949 1440 millioen, eind 1950 1365 millioen en eind 1951 1268 millioen. En om de cijfers van een paar andere spaarbanken te noemen, het saldo van de Nutsspaarbank te 's Gravenhage liep in '50 met 410.000.- terug en in 1951 met 2.901.00Ö.-. Bij de Spaarbank te Rotterdam vond in 1950 een intering plaats van 743.000.- en in 1951 van 2.168.000.bij de Spaarbank voor de stad Amsterdam bedroeg de te-goed-ver- mindering in 1950 1.068.000.- en in 1951 1.716.0000.-. Groningen geeft nog slech tere cijfers nl. in 1950 een achteruitgang van 612.000.- en in 1951 van 3.179.000.-. Neen, wij kunnen niet zeggen dat 1951 fi- nantieel een erg fortuinlijk jaar is geweest. ALUMINIUM IN DE HUISHOUDING Voor het Aluminiumcongres, dat enkele maanden geleden te Zürich werd gehouden werd ook de vraag behandeld, of het ge bruik van aluminium in de huishouding een gevaar voor de gezondheid kan opleveren. Volgens sommige schrijvers zou het toene mend gebruik van aluminium n.I. als een der oorzaken van kanker kunnen worden beschouwd. De jongste onderzoekingen hebben deze mogelijkheid echter zeer on waarschijnlijk gemaakt. Vastgesteld is dat dqor het gebruik van aluminium keuken gerei vrijwel geen verhoging van het alu- miniumgehalte van het menselijk lichaam het gevolg is. Alleen bij de bereiding van sterk zure spijzen of dranken in aluminium pannen, krijgt het lichaam iets meer alu- miniumverbindingen naar binnen, maar nog niet zoveel, dat zij een gevaar opleveren. Men heeft n.1. geconstateerd, dat het bloed en de inwendige organen geen stijging van betekenis van het aluminiumgehalte verto nen, wanneer men in de voeding kunstma tig tienmaal zoveel aluminium aanbrengt als normaal. De darmwand laat blijkbaar vrijwel geen aluminiumverbindingen door. De inleider achtte het dan ook niet waar schijnlijk, dat aan het gebruik van alumi nium in de keuken enig gevaar is verbon den. Bij het reinigen van aluminium voor werpen moet men er wel rekening mee houden, dat alkalische stoffen, zoals soda, dit metaal aantasten. Men doet daarom veel beter alkalivrije wasmiddelen te gebruiken, die op het ogenblik in ruime mate in de handel zijn.

Soester Courant | 1952 | | pagina 3